VAS AW R. S. STOKVIS' NEDERLANDSCHE KROON RIJWIELEN Waarom zoudt U met een onbekend merk ^genoegen nemen( nu U joveral voor f 53.50 een echte Nederlandsche Kroon fiets koopen kunt? LANDBOUW. ZESTIG JAAR SPOORWEGVERBINDING. VOOR KLEINE TUINEN. BEKENDMAKINGEN. BEVOLKING MIDDELBURG VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. sche godheden, waarvan er 33000 be staan. Allen zijn gehuwd, alleen die met den Olifantskop niet. Bij den tempel in Madura is hij bij den ingang geschilderd om van de binnentredende vrouwen er een te kunnen uitzoeken. Spreker vond op een zekeren tempel naast Cira een godin voorgesteld, die die bleek behoord te hebben tot de vroe gere animistische godsdienst. Ten einde de oorspronkelijke bewoners te bewe gen hun offers ook in den Hindoetempel te brengen, was deze godin 11 Februari 1113 met Cira in het huwelijk getreden. Het feest van dit huwelijk wordt nog jaarlijks gevierd. Het aantal feestdagen is p. jaar 260, dan mag de koppige palm wijn door de priesters gedronken wor den, die daarvan dan ook een gepast ge bruik maken. Travanzore aan de Zuid-Westkust is een zeer vruchtbaar land en lijkt op Java, De Oost-Indische Compagnie heeft daar nog herinneringen achtergela ten door een kanaal en enkele Holland- sche huisjes. Spreker ontdekte er een Zaansch huisje als Katholieke kerk en daarbij een grafsteen van een Hollander Lannoy uit de 18e eeuw, die daar de toenmalige vorst gewichtige diensten heeft bewezen in den strijd tegen de O. I. C. De Hollanders zijn daar wegens de diensten van dezen bevelhebber, nog in eere. Op het groote aantal marktdagen wordt er vooral ruilhandel gedreven. Geld ziet men weinig. Voor kan men een voldoend smakelijk rijstmaal beko men, voor een cent wordt het zelfs over vloedig. Voor 1 cent krijgt men een do zijn pisangs. Een ambtenaar met 30 in de maand heeft er een rijk bestaan. Een pak klee- ren kost hem 80 cent. De bouw van zijn huis 2.50. Hij kan zich dan ook aller lei weelde veroorloven. Spreker ont moette er een, die voor liefhebberij 300 wekkers had gekocht. Hij vond het ge luid, dat deze bij het afloopen gaven, verrukkelijk. Of choon de Engelsche regeering veel doet voor verbetering op hygiënisch en sociaal gebied, is Britsch-Indië in dat opzicht nog ver ten achter bij ons Indië. Vrouwenaibeid bestaat er van staats wege, die bij ons niet geduld zou wor den. Het uitsprèiden van groenten op de straatsteenen is er gewoon, bij ons daarentegen niet. Van het oude animistisch geloof zijn nog overblijfsels in enkele plaatsen. Ziekten worden toegeschreven aan boo ze geesten (alle vrouwelijk). Is een kind ziek, dan verstopt de moeder het onder vodden en biedt de booze geest een pop aan om haar te misleiden? Die poppen vindt men dan in grooten getale boven op de tempels. Bij epidemiën wordt een groote pop gebakken, die de booze geest voorstelt en bij het verdwijnen van de epidemie weer afgedankt wordt. Spre ker vertoonde een verzamelplaat van dergelijke afgedankte godheden. Goede geesten zijn jongelingen te paard. Bij één tempel was daarbij ook nog de duivel te paard. De naiviteit van de geloovigen blijkt wel bij het offeren aan die geesten: Civa krijgt rijst, de jon geling melk en de duivel een geit, maar aangezien de eerste twee geen bloed mogen zien, krijgt bij het duivelsoffer Civa een gordijn voor zich en de jonge ling een aardappelzak over het hoofd. Spreker ontdekte een eigenaardig beeld van een goeden geest, dat zal moeten voorstellen een scheepsdokter, die waarschijnlijk eens de zieken van de plaats genezen heeft, en ergens an ders als beeltenis van 'n kwaden geest: een man met een helmhoed (beambte) en vele ledige Whiskey flesschen ach ter zich, die waarschijnlijk minder aan gename herinnering bij de bevolking had achtergelaten. Spreker vroeg eens aan een zende ling hoe hij het aanlegde om de bevol king tot het Chrstendom te bekeeren. Het antwoord was, dat hij ze sport liet beoefenen waarbij hij hun waarheids liefde trachtte te brengen. In de Maho- barata wordt namelijk hoog opgegeven van de waarheid, maar 't liegen in be paalde gevallen vergoelijkt: tegenover de vrouw, bij 't huwelijk, om zijn leer meester voor schade te bewaren, om zich zelf voor schade te behoeden. De advocatenstudie begint direct na de lagere school, duurt twee jaar en kost 25 per jaar. Er zijn dan ook heel wat van deze heeren om het kromme recht te praten (of omgekeerd?) Het was een genoegelijke avond, men hoorde aardige curiositeiten, waarvan we nog mogen vermelden, dat in Bom bay de melk aan de huizen wordt be zorgd per koe, d.w.z. de melk komt di rect uit de uiers in de melkkan. Een hartelijk applaus toonde de dank baarheid van het publiek. v (Ingez. Med.) De afdeeling Algemeene leden van den kring West Zuid-Beveland der Z. L. M., hield haar jaarvergadering te Goes onder voorzitterschap van den heer F. de Roo te 's-Heer Abtskerke. De voorzitter wees in zijn inlei dend woord op de slechte resultaten van 1931. Alleen aardappelen en uien brach ten een goeden prijs op. De steun van de tarwewet is dankbaar aanvaard. S4pr wekt de landbouwers op als één man zich te scharen achter de organisatiebe- sturen en niet de leiding van Braat en Fikse te volgen. Een bijdrage van 10 wordt verleend ter uitvoering van het plan-Zwagerman tot invoer van Deensche varkens, tot verbetering van den varkensstapel. De rekening wordt goedgekeurd met een batig saldo van 274.1914. De aftredende bestuursleden de hee ren J. J. Mol en J. M. Slegt worden her kozen. Hierna sprak de heer ir. Siebenga over „Regeeringsmaatregelen in verband met de crisis". Spr. wijst op den plicht der regeering om den landbouw te helpen. Zooals de organisatiebesturen hebben voorspeld, is de steun voor de bieten in 1931 te weinig gebleken. Nu heeft de regeering den steun van 7 op 14 millioen gebracht en een garan tie van 8.25 per 1000 kg toegekend. Het is nog niet te zeggen, of deze steun voldoende zal zijn. Dit hangt af van al lerlei factoren. Eerst een bericht, later een foto heb ben in de laatste nummers van ons blad er aan herinnerd, dat het op 29 Februari jl. 60 jaar geleden was, dat de spoorweg tot Middelburg geopend werd, en dit was voor een onzer lezers aanleiding ons een tweetal programa's toe te zenden, van feesten voor aanleg en opening van ka naal en spoorweg gehouden. Gaarne maken wij gebruik van de gelegenheid, die ons daardoor geboden wordt, om uit die programma's en ook uit de couran ten van dien tijd een kort overzicht te geven. Uit een en ander blijkt, dat men jaren lang plannen gemaakt had om Walche ren door middel van een spoorweg uit zijn isolement te verlossen en ook, dat heel wat teleurstellingen waren te over winnen alvorens een definitief plan was vastgesteld en tot uitvoering kwam. Doch in 1867 was het zoover, dat vast stond, dat een kanaal door Walcheren zou worden gegraven, dat een dam in het Sloe zou worden gelegd en de spoor weg tot op Walcheren zou worden door getrokken. In genoemd jaar is met de werken voor een en ander aan gevan gen en het was op initiatief van de Ver- eeniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken, onder presidium van den heer mr. G. N. de Stoppelaar, dat dit toen reeds als zeer belangrijk voor handel, nijverheid en verkeer be schouwde feit, op 9 en 10 Juli 1867 met groote feesten werd herdacht. Op Dinsdag 9 Julij is dit geschied door een Allegorischen optogt, voorstellende alle zoodanige takken van Handel, Kunstten en Bedrijven, welke door die aangelegde en eenmaal voltooide wer ken bloei en welvaart mogen verwach ten; afgewisseld door eerewachten, de putatie van verschillende collegiën, handswerklieden, Vaandel- en Baniers dragers, Muziekkorpsen, Gecostumeerde personen enz, enz, enz. Uit d» is het programma genoemde 85 De tarwewet werkt goed. Van al de sombere voorspellingen is niets uitge komen. De uitzaai van tarwe is toegenomen, Jn 1931 had Zeeland een uitzaai van 14.600 ha en nu pl.m. 32.000 ha, waarbij dan nog de zomertarwe komt. Het zal wel tot een verhooging van het mengpercentage moeten komen. Spr. behandelde ook de contingentee- ringsmaatregelen. Hier doen zich inder daad moeilijkheden voor. Nu is de zuivel in nood gekomen. Hier is het moeilijk om hulp te verleenen. Een toeslag van 2 cent per 1 melk zou aam de schatkist al 72 millioen kosten! Spr. besprak verder de ingediende wetten op de pachtovereenkomsten en de hypotheken. Ook de kwestie van het bedrijfscrediet vraagt de aandacht. Spr. betreurde het dat men in Neder land steeds zoo laat is met de hulpver leening. Eenige bespreking volgde. Bol- en knolgewassen welke nu geplant worden. Onder de bol- en knolgewassen zijn er ook verschillende welke in het voor jaar geplant moeten worden, geduren de den zomer of in het najaar onzen tuin sieren, en ons uitstekende snijbloemen leveren. Algemeen bekend is Gladiolus, een knolgewas, waarvan soorten, en va riëteiten in tal van levendige kleuren voorkomen. Voor tuinbeplanting in groepen van tien of meer stuks, voor of tusschen houtgewassen en vaste plan ten, zijn ze zeer moo:. Ze bloeien betrek kelijk lang en als snijbloem op water ge plaatst komen alle \knoppen open. We planten de knollen nu in goed bewerk ten en bemesten grond, op een afstand van 10 cm en 5 cm d:ep en zoo moge'ijk in de volle zon. Minder bekend is de Kaapsche hyacinth of Galtoma candi- can', een bolgewas waarvan de bloem stengel een hoogte kan bereiken van neer dan een meter en waaraan tal van klokvormige, witte bloemen komen. Ook deze planten we nu, en wel op 15 tot 20 cm afstand bij een diepte van 10 -.m. Nog minder bekend is waarschijn- 'ijk Tigrida, een bolgewasje dat slechts "*0 tot 40 cm hoog wordt en met vreemd gevormde en mooi gek'eurde, in het h~rt gespikkelde bloemen bloeit. De b'oemen bloeien slechts één dag, maar elke bol geeft verscheidene bloemen, zoodat we van een groepje van deze eigenaardig mooie bolgewasjes lang kun nen genieten. We planten ze nu op een zonnig en voedzaam plekje op 8 tot 10 cm afstand en 8 cm diepte. Mooi is ook Anemone coronaria, waarvan de bloe men zoo geschikt zijn voor het vullen van kleine vaasjes. We planten de knol letjes nu op een zonn:g plekje en geven ze een afstand van 8 tot 10 cm en plan ten ongeveer 6 cm dep. Eveneens goe de snijbloemen leveren ons de Ranon kels. De vreemde, op klauwtjes gelij kende knolletjes planten we nu op zwa re vochthoudenden en goed bemesten grond. Ze krijgen een afstand van 6 cm en komen 5 cm onder de grondopper- vlakte. Ook onder de Calla's of Aronds- kelken zijn soorten welke in den vollen grond geteeld worden. De eigenlijke naam is Richardia en R. albo maculata, met gevlekte bladeren, R. pallida en R. Elliottiana zijn daarvoor zeer geschikt. De knollen worden omstreeks half April geplant op een afstand van 20 cm en 10 cm diep. Ook deze verlangen een rijk bemesten grond. Ten slotte nog een be kende, n.l. Montbretia, waarvan we de knolletjes nu planten op een afstand van 10 tot 12 cm en 8 cm diep. Alleen deze laatste kan in den winter onder goede bedekk:ng, met turfmolm of droog blad in den grond blijven. nummers, blijkt, dat men in den spoor weg voornamelijk een goede verbinding zag met Noord-Brabant en Limburg, dat op 18 Augustus 1860 reeds een wet tot stand kwam tot den aanleg van spoor wegen voor rekening van den Staat, on der deze de lijn van Roosendaal naar Vlissingen. Niet minder dan 11 zegenwa gens reden in den optocht mede, en tal van onderdeelen van koophandel, scheepvaart, nijverheid, landbouw, kunst enz. en ook verschillende tot een en an der behoorende particuliere bedrijven kwamen in den stoet tot hun recht. Zoo als nog zoo dikwijls na dien, is ook deze optocht aangevangen in den tuin van het Schuttershof en vertrok hij van daar des middags te vijf uur en ging door een groot deel der stad om na een uur pauze verlicht met fakkels en giornos nog eens over een korter traject te wor den herhaald. Een Muziekuitvoering op de markt besloot dezen eersten feestdag. Den tweeden dag Woensdag 10 Julij, waren de vele wapens, banieren, vaan dels en enkele der zegewagens in den tuin van het Schuttershof geëxposeerd, en konden daar nog meer van nabij wor den bewonderd, tijdens een Matinée Musicale van het muziekkorps der stede lijk schutterij onder leiding van den heer A. de Jong. Des avonds gaf het muziek korps van het 3e regiment infanterie een concert op de Markt. Een groot vuurwerk, geleverd door Hendrickx uit Antwerpen, die ook later dit hier nog dikwijls met succes heeft gedaan, sloot de door goed weer be gunstigde feestdagen. Het bestuur der genoemde vereeni- ging bracht grooten dank aan allen, die KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. 1 De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat de 27e Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor den d.enst- pliclit dezer gemeente zitling zal honden te Middelburg in 't voormalig Militair Hospitaal op Vrijdag 13 Mei 1932, ''des namidags te 2 uur, op Woensdag; IS Mei 1932 des voormiddags 9.30 uur en 11 uur, en des namiddags 2 uur; op Donderdag 19 Mei 1932 des voormiddag-, 9.30 uur en 11 uur en des namiddag, 2 uur alsmede op Vrijdag 20 Mei 1932 des voormidags 9.30 uur en 11 uur. Midelburg, 15 Maart 4932. ,De Burgemeester, P. DUMON TAK. In de eerste helft der maand Maart zijn in de gemeente Ingekomen: M. J. F. Schlahmilch, verpleegster, van Den Haag, Noordplein M 292, M. J Clarissen, dienstbode, van Groede, Los- kade P 267, L. M. Sluijs, kapelaan, van Heemstede, L, Noordstraat L 185. J. Snijders, van Breda, Schuttershof straat K 116, H. M. A. Urchard, uit buitenland, Zuidsingel E 46. A. Wil- lemsen, van Domburg, Korte St. Pieter straat A 82. I. Janse, los werkman, van Serooskerke (W.), O. Veersche weg T 214. J, H. Th. Wiegel, mecanicien, van Nootdorp, Wagenaarstraat E 217. H. A. de Kam, timmerman, van Arne muiden, Hoogstraat I 123. A, A. de Kam-De Hulster, van Oostburg, Hoog straat I 123. F. Boone, van Utrecht, Segeerssingel V 87. P. Buijs, dienst bode, van Amsterdam, Arn. Schuitvlot Q 264, W. G. Simonse, brievenbestel ler, van Wouw, Pluimstraat E 164. E. W. Daalhuizen, van O. en W, Sou burg, Klein Vlaanderen M 181. M. A. van Prooijen, van Tholen, Brak:traat O 267. C. M. Cijsouw, geb. Risseeuw, verpleegster, van Groede, Noordplein M 292. J, J. Verschelling, adj. commies P. T. T„ van Vlissingen, Dam N 18. W. Dekker, melkslijter, van Grijpskerke, St. Janstraat I 100. G. Gerards, koop man, Ambtshalve, Wagenplein Q 113, C. G. A. Huybregts, monteur, van Etten c.a. Jodengang R 236. N. van Puffelen, geb. van Roo, van Den Helder, L. Singelstraat N 189. A. Bosdijk, on derwijzer, van Arnemuiden, St. Jan straat I 39/40. Vertrokken: P, Kleinjan, dienstbode, van Veersche singel S 42a naar St. Philipsland. C. Willems geb. de Poortè, van Bagijnhof E 192 naar Rotterdam, Bas Jungeriusstr. 227b. A. J. van Konijnenburg, van Dam N 10 naar Den Haag, Abricozen- straat 212. M, M, Jungius, van Dam N 10 naar Den Haag, Abricozenstraat 212. N. M. van der Weele, dienstbode, van Dam N 10 naar Den Haag, Abrico zenstraat 212. L. A. Vriens, ver pleegster, van Noordplein M 292 naar Hontenisse, Ter Hole. P, J. Kasse, controleur, van Zach. Jansenstraat V/ 268 naar Goes, 's-H. Hendrikskinderen- dijk 24a. J. Blok, van Varkensmarkt K 283 naar Vlissingen, Kasteelstraat 87. J. Dekker, onderwijzer, van Nieuw- landscheweg U 10a2 naar N. en St. Joos- land A 193a. J, J. Snoep, vertegen woordiger, van Veersche singel S 47a naar St. Laurens B 155e. A. A, van der Togt, kapelaan, van L. Noordstraat L 185 naar Lisse, R. K. pastorie. F. de Pagter, dienstbode, van Nieuwl. weg U 15 naar N. en St. Joosland. J. de Kuijper, boekhouder, van T 204 naar Vlissingen, Paul Krugerstraat 80. L. van der Voren, dienstbode, van Dam G 77 naar Velsen, Kweekerslaan 13-17. D. C. Janse, matroos, van W 206 naar Vlissingen, Hr. Ms. Wachtschip. F. Beun, van G 122 naar Breskens, D jrps- straat 9. M. P. den Hartigh, geb. Groen, van K. Heerengrachi M 277 naar Vlissingen, Scheldestraat 98. Mej. Chr. de Vos, geb. Luitwieler, van Noord- weg R 13b naar O. en W. Souburg C 247, N, C. de Groote, dienstbode, van Rot- terdamsche Kade O 247 n. R'dam Park laan 143. D. J. Coumou, predikant, van Vlasmarkt K 158 naar Lexmond, no. 62. C. van den Bosse, veldarbeider, van V 112 naar Veere B 64. Mej. P. de Munck van Seisstraat M 54 naar O. en W. Souburg, E 51. W., F, Geijp, caféhouder, van Gravenstraat I 282 naar Deurne (België). C. Milhous, verpleeg ster, van Noordplein M 292 naar Kloe- tinge, Buijs Ballotstraat 145. A. Chr. Zeijger, barbier, van Schuitvlotstraat O 284 naar Arnemuiden A 144. Mej. J. W. Caljouw. winkeljuffrouw, van Vol- derijlaagte M 84 naar Den Haag, Pauli- nastraat 31. M. de Jonge, dienstbode, van Abdij A 51 naar 's-Heerenhoek, Molendijk 66. E. de Bock, leurster, van I ange Geere K 366c naar Terneu- zen, Kerkhoflaan 39. Mej. J. E. de Doelder, dienstbode, van Langeviele K 390 naar Arnemuiden. A. Geijp, van Veersche singel S 141 naar Nederl.-In dië. J. Crombouw, van Dam G 98 naar Ierseke, lorenstraat 206. 45 Roetje en Dribbeltje. De jongens leefden nu voortaan altijd gezellig samen in het paleis. Ze ble ven altijd goede vrienden en de men- schen vonden hen altijd klaar, wanneer ze in nood zaten. Nu zij zoo oud waren droegen ze hooge zijden hoeden en ze hadden allebei een groote baard gekre gen. Op hun hoeden droegen ze elk hun schoorsteenbezem pje en dat stond wel raar en de menschen moesten er vaak om lachen, doch ze tje, dat ze zich niet schaamden, vroeger vonden het mooi van Roetje en Dribbel- j schoorsteenvegers te zijn geweest. medewerkten aan het welslagen van de feestdagen en e'ndigde het desbetref fend schrijven als volgt: „Laat ons voortleven in de bVjde ver wachting van eens, op nog luisterijker wijze, den eersten stoomtrein te begroe ten, die op zijn tweeling lijn onze veste zal tegensnellen." Het zou nog ruim 4 J4 jaar duuren voor dit zoo verlangend tegemoet geziene oogenblik er was. Want, zooals reeds gemeld, op 29 Februari 1872 reed de door ons hier boven nogmaals afgebeel de feesttrein binnen. Het was weer dezelfde vereeniging, 'nturschen herdoopt tot „Uit het Volk Voor het Volk", die een feest organi seerde. In het voorwoord tot het programma luidde het o.a.: „De 18e Maart 1846 was een heugelij ke dag voor Middelburg. Z, M. de Ko ning had kort te voren aan den heer D, Dronkers, voor zijne firma Dronkers en Co., de concessie bekrachtigd tot het leggen van een spoorweg van Middel burg tot Maastricht, het dempen, v^n 't Sloe en het g aven van een kanaial door het eiland Walcheren, en genoemde dag was, uit erkentelijkheid daarvoor, tot 'n volksfeest bestemd. Meer dan het vierde van een eeuw zou echter nog moeten voorbijgaan eer de Hoop van toen Wer kelijkheid zou worden. Thans echter is het uur der vervul ling daar. Het kanaal nadert zijn vol tooiing, het eiland Wa'cheen h.eeft op gehouden eiland te zijn, en het stoom tuig loopt langs zijn tweelingslij nen tot Middelburg." En verder op lezen wij: „En dat Middelburg zijn behoeftigen op dien dag niet vergeten zal, blijkt uit de gi ten daartoe door de ingezetenen aan de vereeniging tot het bezoeken der armen welwillend verstrekt. Ook op dien gedenkwaardigen 29 Februari maakte een optocht het hoofd- rumme- van het programma uit. Na de ontvangst tus chen 1 en 2 v~n den feest trein, vormde zich een stoet, d e onder hevigen wind- en regenbuien door een deel der stad naar het feestlokaal op de Markt trok, Ock nu maakten handel, nijverheid en landbouw een be'angrijk deel van dezen optocht uit. In het feest lokaal had de ontvangst van autoritei ten en verdere feestgenooten plaats en te 5 uur bood het gemeentebestuur een feestmaaltijd aan in de concertzaal (thans Statenzaal). De verlichting en het vuurwerk leden des avonds zeer onder het slechte weder. Vrijdag en Za terdag 1 en 2 Maart werden de feesten nog met concerten in het feestlokaal voortgezet resp. van de g enadiers en jagers en het derde regiment, en werd in den Schouwburg Vrijdags een bal ge geven. Erkele gedichten, ons ter :nzage ver strekt, wijzen ook op de groote vreug de, die het tot stand komen v^n een goede verbinding met „overig Neder land" heeft te weeg gebracht. Men dacht toen zeker niet, dat de zoo begeerde spoortrein reeds binnen een halve eeuw ern tige concurrentie zou onder vinden van nog moderner vervoe. midde len.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6