W&SÉ? T^üïiS' TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 MAART 1932. No. 65. BINNENLAND, DE RIJKSMIDDELEN IN FEBR, 1932, ZEELAND. DE TOENEMENDE INVOER EN DE CRISISWET. NEDERLAND EN BELGIE, FEUILLETON. HARTENAAS EN RUïTENDRIE. MIDDELBURG. WALCHEREN. SCHOUWEN-DUIVEL AND. THOLEN. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND 16—23 MAART 20 h M.T, KUNST EN WETENSCHAP. ZUID VERUS© MARS JUPITER Q) SATVWUS© (Wordt vervolgd.) fS&SBtt De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Februari 1931 bedroeg 34,578.923 te gen ƒ37,970.645 over de maand Febru ari 1932. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt een som van ƒ34.850.714, We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste twee maanden 1932 vergeleken met die over de van 1932. 1931. Grondbel. 716.139 3.884,473 Pers, Bel. 27,816 - 4.284.537 Ink. Bel. - 14.876.663 - 15.089.026 Verm. Bel. - 2.379.743 - 2.460.365 Div. en T. - 1.242.139 - 1.603.655 Inv. recht - - 13.793.481 - 10,158.959 Stat. recht 359.673 529.965 Zout 410.127 368.880 Geslacht - 1.116.779 - 1.445.946 Wijn 87.914 69.087 Gedistill. - 5,364.762 - 6.525.514 Bier - 1.531.984 - 1.896.534 Suiker - 8.985.112 - 8,187.734 Tabak - 4.992.121 - 5.113.274 Goud, zilver 124.417 137.175 Zegelrecht - 2.978.875 - 4.146.272 Reg. recht - 1.832.229 - 2.602.347 Succ. recht - 6,949.723 - 7.435.573 Domeinen 843.176 943.044 Staatsloterij 183.251 184.730 Loodsgelden 608.233 767.582 69.404.369 77.834.682 De opcenten ten bate van het Lee- ningfonds gaven over Februari 1932 een opbrengst van 4.670.496 tegen een be drag van 4,626.886 over Febr, 1931, De inkomsten ten bate van het „We genfonds gaven over Februari 1932 een opbrengst van ƒ716,288, Rijwielbelasting 13.975. Het Tweede Kamerlid de heer Kor- tenhorst wijst er den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid op, dat de invoer van goederen, ten aanzien waar van toepassing der Crisisinvoerwet door Nederlandsche producenten is aange vraagd, toeneemt en dat daardoor de crisis in die bedrijfstakken worden ver scherpt. Het bedrijfsleven ondervindt door de onzekerheid, waarin 't zich met betrekking tot de toepassing der Crisis invoerwet bevindt, groot nadeel. De heer Kortenhorst vraagt daarom of de Minister bereid is de afdoening der bedoelde verzoeken te bespoedigen. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: In de Kamercommissie, belast met de voorbereiding van de behandeling var. de begrooting van buitenlandsche zaken 1932, heeft gisterochtend de gewezen ka tholieke minister-president en minister van buitenlandsche zaken Jaspar ge sproken over de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. Jaspar blijkt veel na druk te hebben gelegd op de Wielingen kwestie en onder meer te hebben gewe zen op het feit, dat het deze kwestie was, welke de eerste onderhandelingen met Nederland deden mislukken. Op mijn vraag, na afloop van de ver gadering aan een paar leden der com missie gesteld, of het gerucht juist is, dat de Wielingenkwestie nu als opgelost kan worden beschouwd, weigerde men beslist te antwoorden. Wel werd mij ver zekerd, dat men in Belgische regee- ringskringen tevreden is over de wen ding welke de besprekingen sedert eeni- gen tijd hebben genomen. De commissie heeft op bespoediging van de bespre kingen aangedrongen. 17). Maar sir Peter was allesbehalve on verschillig omtrent Aimsbury's plannen en als hij niet zeker er van was ge weest, dat Aimsbury handelen zou, zoo als hij deed, had hij misschien zijn ge woonte om gratis beleedigingen uit te deelen, bedwongen, en zou hij getracht hebben den man te verzoenen ter wille van de toekomst van het Huis Brace. Nu schopte hij de pook over het haardijzer en deed of hij de familekolom van de „Star" door keek. Aimsbury bereikte de deur; draaide den knop met verheven kalmte om en gaf zich toen over aan de wijsheid van een tweede gedachte. Eigenlijk, rede neerde hij, was het dwaas om beleedigd te zijn, Brace kennende, zooals hij deed; daarenboven En het was het „daarenboven" dat met een koude hand zijn hart raakte en eindelijk zijn snel be sluit te niet deed. Hij kuchtte veront schuldigend. Wat Iersch mos zou misschien hel pen, zei sir Peter, zonder op te zien. Hoesten in dezen tijd van het jaar moet niet verwaarloosd worden. Aimsbury lachte gedwongen en liet den Dinsdagavond vergaderde de af- deeling van Volksonderwijs ondervoor- zitterschap van den heer mr, J. W. Zijl stra. De rekening over 1931 wijst in ont vang aan 366.92 en in uitgaaf 314.15, alzoo een batig slot van 52,77. De pen ningmeester, de heer A, Dekker, kreeg décharge en woorden van dank voor zijn gevoerd beheer- De secretaris, de heer C. Hack, bracht zijn jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat het ledental steeg van 164 tot 207, De secretaris herinnert aan den arbeid voor de Vacantieschool, aan de gehouden col lecte voor Volksonderwijs, die 233 opbracht en aan de protestvergadering tegen het wetsontwerp-Terpstra. De heer C. Roelands bracht als afge vaardigde verslag uit over de algemee- ne vergadering. Aan de beurt van aftreding als be stuursleden waren de heeren C. Hack en A. Dekker. De vergadering koos tot secretaris den heer F. S. Rosendaal en tot penningmeester den heer C, Roe lands. Laatstgenoemde verklaarde zich be reid die functie te aanvaarden en van eerstgenoemde, die niet ter vergadering aanwezig was, was hetzelfde bekend. Besloten werd dit jaar geen collecte te houden en op voorstel van den heer Spinnaay om het aantal bestuursleden tot 7 te verhoogen. De voorzitter richtte zich ten slotte tot den heer Hack om afscheid van hem te nemen, van den man, die niet alleen de secretaris was, maar feitelijk het ge heele bestuur vormde en de anderen tot grooten steun was. De heer Hack was niet genoeg te waardeeren, hij was al ler raadgever, aller rechterhand- Spr. betreurt het heengaan van den heer Hack en zal de banden van vriendschap met den scheidende nimmer vergeten. De heer Hack zeide, dat het hem moeite gekost heeft heen te gaan, hij heeft met liefde gestreden voor de open bare school. Namens de af deeling van den Bond van Nederlandsche onderwijzers sprak de heer Roelands woorden van groote waardeering voor den arbeid van den heer Hack. AAGTEKERKE. Dinsdagavond hield de afd, van den Ned. Chr. landarbeiders Bond een algemeene vergadering. Inge komen was o.a. een schrijven van de Patroonsvereeniging meldende: dat een besluit in haar vergadering genomen was, om de voorgestelde loonsverlagin gen door te voeren, behoudens een klei ne verbetering. Met leedwezen werd van b. g. schrijven kennis genomen en na drukke bespreking met alg- st. be sloten om dit niet te aanvaarden, en te trachten om tot aannemelijker voorwaar den te komen. SINT LAURENS. In de Woensdagmid dag onder voorzitterschap van burge meester Van 't Hoff gehouden raadsver gadering waren alle leden aanwezig. In gekomen was het verslag van de plaat selijke commissie van toezicht op het lager onderwijs en ontslagname als lid van den raad van den heer S. Simonse. Van het stichten van een barak voor lij ders aan besmettelijke ziekten zal ge meenschappelijk worden getracht bij de Regeering uitstel te verkrijgen. De heer J. Riemens wordt als raads lid toegelaten. Daarna spreekt de voorzitter den heei Simonse toe, aangezien deze thans voor het laatst zitting heeft als lid van den raad en wethouder. Hij wijst op het vele dat hij in het belang van de gemeente deurknop los. Ik ben bang dat ik wat driftig ben, verontschuldigde hij zich en hij kwam langzaam naar de tafel terug. -Driftig is een algemeen gebrek, Aimsbury, antwoordde de ander, kalm zijn courant opvouwend. Zoo algemeen, dat de meeste rijke menschen hun ver mogen er aan te danken hebben, dat an deren dit gebrek hebben. Aimsbury plukte aan de bloemen in de groenen nephrietvvaas en zweeg zoo lang, dat sir Peter nieuwsgierig omkeek, Doe dat niet, Aimsbury- snauwde hij knorrig. Je zult het verwenschte ding omgooien. Zet ,t daar neer boven op die boekenkast. Aimsbury gehoorzaamde zwijgend. Nu, Aimsbury, de zaken als het je belieft, ging sir Peter voort, terwijl Aims bury naar de tafel terug kwam, Uw bruuske manieren brengen me in de war, sir Peter. Ik kies graag mijn tijd uit voor zaken van dezen aard En den mijnen blijkbaar ook, grom de sir Peter. Ga in 's hemelsnaam zitten! Aimsbury ging ziten. Op het punt van borgstelling begon sir Peter onmiddellijk zijn stoel omdraaiend, zoodat hij de tafel en Aims bury tegenover zich had, en de kortaan gebonden, harde manier aannemend, die hij gewoonlijk in de „zakenuren" had. Die heb ik hier, antwoordde Aims bury, oen lang, dik enveloppe uit een gedaan heeft sinds hij in 1919 als lid van den raad en in 1930 als wethouder is opgetreden. Steeds heeft hij met voor- uitzienden blik op voortvarende wijze zijn krachten ten dienste van de gemeen te gesteld, de gemeente is hem veel ver plicht. Het spijt spr. dat hij thans den Raad verlaten moet, doch het verheugt hem, dat door zijn benoeming tot ge meente-ontvanger het contact met de gemeente zal blijven. De heer Simonse dankt den voor zitter voor zijn waardeerende woorden. Hij dankt hem, den secretaris en al de raadsleden voor de aangename wijze, waarop hij steeds met hen heeft mogen samenwerken. Hij hoopt, dat de goede harmonie, die hier bestaat, zal blijven. HAAMSTEDE, Dinsdagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank „Haam stede" een algemeene ledenvergadering. In het afgeloopen boekjaar werd een totaal van 2,082.220 verhandeld en wa ren 529 spaarboekjes loopende. De goed gekeurde rekening en balans wezen o.a. de volgende cijfers aan: ontvangsten van de spaarbank 204,319, terugbetaalde voorschotten 31.434, terugbetaald aan de spaarbank 2777, verstrekte voor schotten aan de leden 636.350, uit staande voorschotten 234.808, te goec in loopende rekening van rekeninghou ders 246.985, winstsaldo 1803, De spaarbankrente werd ingaande 1 Aprr 1932 vastgesteld op 3% pet. voor leden en 334 pet. voor niet-leden, opname van voorschotten 4% pet. Als leden der fi nancieele commissie voor het nieuwe boekjaar werden benoemd de heeren W, Beije Jz,, A. Hanse en C. Boot Jz. ST. ANNALAND. Dinsdag jl'. vergader de de dijkraad der waf er keering van den calamiteuzen Suzannapolder. Vastgesteld werd het dijkgeschot van den dienst 1932-'33 door den cal. poL- der op te brengen tot een bedrag van 2548 en de bijdragen der aangrenzende polders op f 1367.461 t.w. voor den polder Anna Vosdijk, met inbegrip vim Zilverhoek 103,59, voor den Breeden- vliet op 269.87 en voor Oudeland met Ravensoord op 994, De begrooting voor den dienst 1932-' 1933 werd mede met a.s. vastgesteld in ontvang op f 4.257 en in uitgaaf \oo 8069. Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. (Ingez, Med.) Natuurkundig Gezelschap, Lezing van dr, W. G, N. van der Sleen uit Haarlem over tropisch Britsch-Indië, het land van Ghandi, In een onderhoudende causerie met vertooning van zeer fraaie lichtbeelden verkregen door een Agfatoestel heeft spreker de aanwezigen kijkjes ge geven van het leven in Britsch-Indië. De Hindoesche bevolking heeft waar schijnlijk haar bakermat in Armenië en Zuid-Oost Europa, van waar ook de Germanen gekomen zijn. Van daar uit is een deel dus naar het tegenwoordige Britsch-Indië getrokken 2000 j. v. Chr. en heelt de oorspronkelijke bewoners, waarvan hier en daar nog typische over blijfsels met hun animistischen gods binnenzak van zijn jas halend, en dit met voorgewende onverschilligheid over de tafel naar sir Peter toeschuivend. i Kijk het als U het belieft na. Sir Peter bekeek het enveloppe een oogenblik en wierp toen een achterdoch- tigen blik op Aimsbury. Open het, zeide Aimsbury glimla chend. Sir Peter verbrak het zegel en haal de een pak documenten te voorschijn, die zorgvuldig met dun, groen band wa ren samengebonden. Hij bekeek de bui tenste stukken en trok plotseling zijn wenkbrauwen op. Hij bladerde de andere vlug door en toen hij hun opschriften las, werd zijn verbazing stomme verwon dering en hij stond op 't punt in krach tige woorden aan zijn gevoelens lucht te geven, toen hij aan zijn rol dacht. Hij beheerschte zijn trekken meesterlijk, hij wierp den bundel documenten achteloos op de tafel en kneep zijn onderlip naden kend tusschen du-'m en wijsvinger. Hm ja, zei hij weifelend. Ja. Het j schijnt overvloedig. Ik geloof dat wij za ken kunnen doen, mijnheer Aimsbury, HOOFDSTUK VII. Aimsbury, die sir Peter's verbazing had opgemerkt, en die zich niet bedriegen liet door sir Peter's beroepsmasker van twijfelachtigheid, schraapte zijn keel na drukkelijk, leunde achterover in zijne stoel, legde zijn beenen over elkaar, zijn vingertoppen tegen elkaar en keek on o EERSTE KV. VOLLE MMN Cl LMTSTE KMRT1ËR NIEUWE MAAN Sterretijd 7 h 37 min. Het E.K. staat nu vlak bij Castor en Pollux van de Tweelingen, (Pollux is diegene der Tweelingen, die het verst van de Pool ster afstaatDen 19en staat het aan groeiende E.K. bij Regulus van den Leeuw; den 22en komt de nu Volle Maan net omstreeks 8 uur op. dienst aanwezig zijn, overvleugeld. In die Himalaya vindt men nog zeden en gewoonten van die eerste kolonisten die nog een taal bezitten, die weinig van het Sanskrit verschilt. Zij zijn nog verte genwoordigers van de beschaving uit den bronstijd. Men kan in hoofdzaak drie gebieden onderscheiden. Ie. Die met overheer- schenden Hindoegodsdienst. 2e. Die met overheerschenden Islam en 3e. de ge mengde gebieden. In deze laatste heerscht de meeste onrust tengevolge van botsingen, die voortvloeien uit de tegenstellingen dier godsdiensten. De moskee verlangt een sfeer van rust om zich heen en maakt wel gebruik van runder offers, terwijl de hindoes hun godsdienstige feesten met veel kabaal doen gepaard gaan en het rund voor hen een heil g dier is. Men hoort daar dan ook onophoudelijk van relletjes al hebben ze niet altijd wereldschokkende beteekenis. De groote Akbar heeft in zijn tijd een verzoening tot stand willen brengen in zijn groot rijk, door 4 vrouwen te nemen onderscheidenlijk tot de Hindoesche, de Mohammedaansche, de Christelijke en de Perzische godsdienst behoorend. Zijn groot rijk is echter verbrokkeld en de Èngelsche overheersching is voor het land een zegen geweest. Vooral de Hindoesche bevolking heeft de Westersche overheersching noodig en is nog geheel ongeschikt voor zelfbe stuur, De scheiding tusschen priester paria's is zoo ingeworteld, dat een lange reeks van jaren met een verstandig hu maan bestuur noodig zal zijn om er het besef van vrijheid, gelijkheid en broe derschap ingang te doen vinden. Een paria kan zijn vrijheid verkrijgen door Christen of Mohammedaan te wor den. Verschillende van deze bekeerden brengen het ver, zelfs tot gemeente raadslid, Toen andere Hindoeleden bij den Gouverneur bezwaar maakten om met deze gewezen paria's in één ver trek plaats te nemen, werd hen te ken nen gegeven, dat zij vrij waren niet te verschijnen. De aandrang was echter te sterk en nu komen de Brahmanen door verschillig in het vuur. Als zijn gezond heid het toegelaten had, zou hij in de uitbundigheid van het oogenblik één van sir Peter's sigaren geprobeerd heb ben, want tot nu toe had hij aan den goeden uitslag van zijn bezoek getwijfeld. Maar hij begreep zeer, dat hij niet de soort man was die gemakkelijk met een geurigen Havana zat en daarom drukte hij zijn groote opluchting uit door het on bedreven en bijna onhoorbare fluiten van een deuntje. Lang en mager, bijna kaal met scher pe trekken, ten deele verborgen achter een dunnen baard, min ol meer ouder- wetsch in zijn kleeding, buitengewoon eerbiedwaardig, met een zenuwachtig heid en waardigheid van houding, die volstrekt niet bij zijn figuur paste, was Henry Aimsbury een hoogst geëerd bur ger van Auckland, een steunpilaar van zijn kerk en een onbewust scheinheilige. Sedert veel jaren had hij zich uit sluitend gewijd aan de fabricatie van bis cuits, maar in den laatsten tijd had hij zijn vrienden en de financieele kringen der City verbaasd door zijn roekelooze en dikwijls gelukkige speculaties, en het was een onderwerp van gesprek tusschen zakenmenschen, of dit plotseling opgeven van zijn levenslange gewoonte te wijten was aan het door haar zelf uitgesproken verlangen van zijn vrouw naar onbeper- ten rijkdom, of aan zijn eigen ijdelheid een ijdelheid die bleek uit zijn door een groote deur binnen en de andere met den gouverneur, door een kleinere. Met recht kan men hier zeggen: „There is something rotten." Spreker woonde een. kliniek bij van een Èngelsche nurse, waarbij zij ge dwongen was een pariavrouw met haar kinderen te helpen buiten het gebouw, terwijl zij na die behandeling een bad moest nemen en van kleeren verwisse len daar anders de gewone patiënten van haar hulp niet gediend zouden zijn. De pelgrimstochten naar de heilige badplaatsen aan Ganges en Godavari, de he iige rivieren, die uit het hoofdhaar van Civa ontspringen, zijn oorzaak van verspreiding van alle mogelijke besmet telijke ziekten wegens de onhygiënische wassching van zooveel lijders aan aller lei kwalen in hetzeFde water, waarte gen de door de Èngelsche regeering on der water aangelegde chloorbu:zen on voldoende ontsmettingsmiddel blijken te zijn. De Brahmaansche priesters hebben wel rechten maar geen plichten. Sexueele excersen maken er uitge teerde zwakkelingen van. Zij zijn ken baar aan over de schouders hangende koorden. De aan de goden aangeboden o'fers van eetwaren worden door de priesters genutt:gd en ook het vaatwerk dat deze offers bevat, wordt hun eigen dom. De bevolking is daarom zoo ver standig zich eenvoudige waardelooze blikjes of potjes er voor aan te schaffen, die in de nabijheid van den tempel te koop worden aangeboden, Bloemenoffers vallen meestal bij de offeraars meer in den smaak. De lotos- bloem, waaruit Brahma is geboren, wordt in de nabijheid van tempels gekweekt. Vele schitterende tempels van beide godsdiensten toonde spreker en vertel de er de bijzonderheden van. Een zoo genaamde toren van Alladin is in 1220 gebouwd uit 27 afgebroken Hindoetem pels, terwijl er 1000 Hindoes ingemet seld zijn, Madura heeft een Hindoetempel, die ook voor vreemden toegankelijk is. Men vindt soms op zoo'n tempel een zeer groot aantal beelden, dit zijn Hindoe- hem zelf onderteekend portret dat op ieder blik van Aimsbury s Superior Bis cuits te vinden was. Sir Peter wierp diverse onderzoekende blikken op hem en ging voort met over peinzen. Het was bijna onbegrijpelijk dat' zulk een onbeduidend wezen als Aims bury het onbewuste werktuig zou blijken te zijn tot het eindelijk herstel van het fortuin der Braces! En toch was 't bui ten de perken van mogelijkheid. De man was öf beschaamd, of bang de zaken- huizen te bezoeken van financieele maat schappijen, zooals de B.F.I. Hij'had er op aangedrongen zijn zaak particulier, 's avonds, te behandelen en toen, nadat hij gekomen was met de verlegenheid van een leener die geen andere borgstelling heeft dan zijn „eerewoord", had hij kalm een groot fortuin in buitenlandsche obli gaties aangeboden, als borgstelling voor een naar verhouding kleine leening op korten termijn! Er was iets niet in den haak. Dat moest wel ondanks Aims bury's naam van eerlijkheid. Sir Peter hief plotseling zijn hoofd op, Je weet natuurlijk wat je doet, Aimsbury? vroeg hij scherp, Dat weet ik gewoonlijk, antwoord de Aimsbury kalm, terwijl hij zich om keerde en sir Peter een hoogmoedigen glimlach schonk den glimlach der biscuitblikken.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5