RECHTZAKEN. SPORT. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. vergoeding te verleenen van 0.06 per hoofd der bevolking en per jaar voor den bouw van een barak voor besmet' telijke ziekten. B, en W. merken op, dat deze bouw bij de wet verplichtend is gesteld, doch op een vergadering van de dagelijksche besturen van de platte landsgemeenten op Walcheren, is beslo ten bij de Regeering uitstel te vragen voor dezen bouw, in verband met de tijdsomstandigheden. B. en W. stellen voor den Comm. der Koningin te berich ten, dat deze gemeente gaarne eerste 't antwoord der Regeering zou willen af wachten, Z. h. st. werd aldus besloten. Van het Gewestelijk Bestuur voor Zeeland van Patrimonium is een schrij ven ingekomen betreffende de werkloos- heidszorg in deze gemeente. De voor zitter zegt dat juist alles is gedaan wat ministeriëel toelaatbaar is, terwijl naar zijn meening bovengenoemde orga nisatie zich op een terrein begeeft waar op zij niet behoort. B. en W. stellen dan ook voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer A 11 a a r t kon zich hierbij geheel aansluiten. Z. h, st. aldus besloten. Van Ged. Staten is ingekomen een schrijven waarin dit college er de aan dacht op vestigt, dat het voor deze ge meente vastgestelde ambtenarenregle ment niet ten volle voldoet aan de door de ambtenarenwet 1929 daarvoor ge stelde eischen. B. en W. hebben indertijd aan den Raad de opneming van deze bepaling betreffende het inwinnen van het ge voelen der ambtenarenvereenigingen niet voorgesteld, omdat slechts twee ambtenaren lid zijn van een organisatie. B. en W. stellen dan ook voor, in het reglement zulk een bepaling op te nemen.. Dit verzoek van Ged. Staten om aan vulling van het reglement vindt zijn oor zaak in de omstandigheid, dat de Raad in zijn vergadering van 2 Februari 1932 heeft besloten, tot het heffen van het maximum pensioenverhaal voor alle ambtenaren, zonder de organisaties der ambtenaren gehoord te hebben. De Alg. Ned. Politiebond heeft daartegen be zwaar gemaakt. B. en W. stellen voor, om alsnog de betrokken organisaties over de verhooging der bijdrage van pensioen te hooren, en in verband daar mede, in te trekken zijn besluit van 2 Februari j.l. waarbij werd besloten tot 8K pensioenverhaal, en verder tot het nemen van een principe-besluit, om we der met ingang van 1 Maart 1932 het volle pensioenverhaal toe te passen. Dit intrekken geschiedt dus enkel op for- meele gronden; B. en W. willen, bij een later definitief besluit, de datum van in gang van de verhoogde bijdrage blijven gehandhaafd zien op 1 Maart 1932. De heer H o e g e n zegt, dat het hem zeer bevreemt, hoe een ambtenaar, die feite lijk nog altijd een te hoog tractement heeft ontvangen, doordat de Raad de volle pensioensaftrek niet heeft toege past, hoewel wettelijk bevoegd, dit tracht ongedaan te maken door dit verzet. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aan genomen. Ingekomen is een verzoek van 10 win keliers, om alsnog een verordening te maken op de winkelsluitingswet, waarin het sluitingsuur wordt bepaald op 9 uur des n.m. De voorzitter zegt, dat hij per soonlijk evenveel voelt voor een slui tingsuur van 8 dan wel van 9 uur. Hij zegt, dat bij een vroegere samenkomt van B. en W. met de winkeliers van de 17 aanwezigen er 9 waren voor een 8-urige sluiting, waarop de raad meen de geen verordening te moeten maken. De heer A. Melis vond dit verzoek niet onbillijk en wenscht het verzoek in te willigen. Wethouder Goedb(loe/d vond het jammer, dat de winkeliers hier op terug komen en is tegen ''inwilligen. De heer "All a art stelde voor afwij zend te beschikken. De stemmen staken, zoodat in een volgende vergadering dit verzoek weer ter tafel wordt gebracht De heer Cornelisse vroeg of hij geen bemiddelingsvoorstel kan doen. De 'v oorzittelr zegt, dat eerst dit voor stel dient te worden afgehandeld. De rondvraag leverde niets op, waar na in comité wordt overgegaan. Dammen. Voor het damkampioenschap van Zee land hebben tot heden de volgende wed strijden plaats gehad: J. v. Calmthout wint van J. Snoodijk, L. Goedbloed remise met M. Maas, J. Roelans verliest van J. Strooband, J. v. Calmthout wint van J. Strooband, Snoo dijk verliest van Roelans, Strooband wint van Goedbloed, Roelans wint van Maas, Strooband wint van Maas, Roe lans verliest van Goedbloed, Masa re mise met Snoodijk. De volgende spelers doen aan hel kampioenschap mede: J. v. Calmthout, J. J. Snoodijk te Goes, L. <Goed!bJ|o:eid, M. Maas te Vlissingen, J. Strooband, J. Roelans te Middelburg en de heer J. Kaan te Sluiskil. De volgende wedstrijden worden van 19 Maart tot 18 iApril ge speeld, BelgiëN ederland. Daar de aanvoerder en doelverdediger van het Nederlandsch elftal Van der Meulen nog niet is hersteld, zal hij Zon dag a.s. te Antwerpen tegen België niet uitkomen. Hij wordt onder de lat ver vangen door Van Male (Feijenoord), Verduistering en valschheid in geschrifte. Bij de gisterenmiddag voortgezette be handeling der zaak, die verband hielden met de débacle bij de De Kanter Hor- dijks Bank te G o e s, waren aan de orde de Pleidooien. De heer m r, H. C. J. Z a a y e r ver dediger van W. v, R., zegt, dat er wel schade is geleden, maar niet door de schuld van verdachte. De benadeelden zijn beter af dan als zij hun stukken hadden behouden, want spr. vernam, dat er wel 35 pet. zal worden uitgekeerd. De verdachten hebben reeds zeer gele den sedert December 1930 en hebben steeds geleefd in de vrees te zullen wor den veroordeeld. Spr. heeft moeite ge had de stukken allen ter inzage te krij gen en kon daardoor niet tijdig een des kundige raadplegen. Het is spr. niet dui delijk hoe een bank verlies kan lijden en tegelijkertijd een reserve van hon derd duizend gulden kan maken. Daar om stelt spr, de verklaringen van den deskundige niet hoog, het is z. i. een zeer subjectieve verklaring. Het onge luk is geweest dat dit een der eerste banken is geweest die gefailleerd is. Pleiter wijst er op hoe men tot slui ting der bank is gekomen. Hij wijst ver der op de groote daling der koersen in de jaren 1929—1931, als de Philips, de N.H.M. en de Deli, en de gevolgen daar van als suppleeren enz. Het aanspreken van debiteuren brengt twijfel en is oor zaak van een run, waar geen bank weer stand aan kan bieden. Er zijn tal van menschen die jaren lang met de Bank zaken deden, en het is wel eigenaardig dat de gehoorde getuigen alle op de ad vertentie van den officier van justitie zijn afgekomen. Spr. laakt de wijze, waarop het onderzoek in deze zaak heeft plaats gehad. Het is zeker onjuist, dat de verdachten zichzelf het geld toe geëigend hebben. Het is de Bank, die de effecten heeft opgenomen, het is de Bank die ze heeft laten verkoopen, het is de Bank die het geld in kas heeft ge kregen. Men kan W. v. R. alleen ten laste leg gen dat hij a 1 s directeur iets heeft misdaan; en als zoodanig stelt het strafwetboek iemand ook strafbaar. Ko mende tot de verduisteringen, ontkent spr.-dat er hier sprake is van een voort gezette handeling. Spr. geeft toe, dat het moeilijke was hier een goede omschrijving van de toe- eigening te geven, maar men moet toch aanwijzen kunnen welke bepaalde ver dachte iets tot zich nam. De getuigen hebben meermalen be wijzen geleverd, dat de stukken in on derpand waren; ook al zegt de officier er geen rekeningen-courant bestonden Het kan toch mondeling overeengeko men zijn. Het is hier een kwestie van bruikleen en dan gaat het eigendoms recht over op hem, die iets in bruik leen krijgt. De vraag is of \Jv. R. gerechtigd was de e'fecten te herbeleenen. In de reke ning-couranten der meerte banken wordt dit behalve voor enkele fondsen, vastgelegd als geoorloofd. Dit had deze bank ook schriftelijk moeten doen vast stellen. De usance is in de juris prudent;e reeds vastgelegd. Er is hier dan ook geen sprake van een opzettelijke, we derrechtelijke toeëigening. Als de effec ten steeds in A.msterdam zijn geweest, kon de verdachte ze niet hebben ver duisterd. Pleiter vraagt vrijspraak van zijn cliënt. De verdediger van W., mr. S t i e g e r sluit zich bij het betoog van mr, Zaaijer aan, maar verheugt er zich over, dat de officier verschil maakte tusschen de verdachten. Spr, ontkent, dat W. het be heer voerde, behalve toen de directeur naar Indië was. Na diens terugkeer zijn de procuratie houders gedécharcheerd en ontvingen zij bovendien een gratificatie, Spr. zet uiteen, dat er dan ook van met beheer belast zijn geen sprake is van zijn cliënt en als de rechtbank niet tot vrijspraak komt, zal W. toch moeten worden ontslagen van rechtsvervolging. De derde verdediger mr. Winkel zegt, dat de crisis de oorzaak is van de déconfiture van de Bank en het publiek wil bij iedere bank schuldigen zien in hen, die het publiek te woord ston den. De Kanter en Hordijk's Bank is een der slachtoffers geworden en zelfs het O.M, meende te moeten mede helpen voor feiten te zoeken, die deze menschen zouden hebben bedreven. De deskundige verklaarde, dat alles in orde is bevonden en de curatoren hadden geen enkel strafbaar feit gevon den alleen hebben verdachten hoog stens de bank beheerd op een wijze, die niet de juiste was. De officier kan niet eens aanwijzen wie van de drie verdach ten de schuldige is. Men heeft hier niet te maken met het juridische bezit, maar met het feitelijke bezit. Wat pleiters cliënt betreft, wijst spr. op de statuten, volgens welke het beheer enz. geheel bi) den directeur berust. Spr. meent ook, dat niet bewezen is, dat een der ver dachten zich persoonlijk iets hebben toe geëigend, Spr. meent dan ook, dat er geen veroordeeling kan volgen en ver trouwt op vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Woensdag 23 Maart. Hierna kwamen de saamgevoegde ten lasteleggingen inzake valschheid in ge schrifte tegen W. v. R. en v. B. aan de orde. Als eerste getuige werd gehoord de verdachte W. uit de vorige zaak. Mr. Winkel verzette zich niet te gen het hooren, al protesteerde hij er tegen, dat deze getuige als verdachte is losgelaten om als getuige te kunnen worden gehoord. Getuige W. gaf op vragen van den president inlichtingen over het specu- leeren van den directeur en v. B. met geld van de Bank. Ook werden er op naam van den zoon van v. B. bedragen geboekt en getuige geeft toe te hebben geweten, dat die zoon er niets mede te maken had. Getuige kon daar niet tegen op, omdat hij gelijk stond met v. B. De president zeide, dat W. toch had kunnen zeggen, „ik doe niet mede" v. B. was goed voor het debetsaldo, maar voor den zoon H. J. v. B. was er geen onderpand, Er volgt een twistgesprek tusschen den president, rechter mr. Portheine, of ficier van justitie en getuige, die niet ronduit wil zeggen, waarom overboekin gen van de bankrekening op de privé- rekening van v. B. plaats vonden. Getuige sprak er niet met v. B. of met de commissarissen over, omdat hij zich ondergeschikt gevoelde. Mr. Winkel ziet in het overboeken slechts een fiscale daad. Getuige geeft op een vraag van den officier toe, dat het stukken betreft ge kocht met geld van de Bank voor v. B. Getuige mej. Breetveld, boek houdster sinds 1916, deed al het werk op boekhoud-gebied, zij alleen was daar van op de hoogte. Getuige wist wel, dat stukken van v. B. op zijn zoon werden geboekt, maar weet niet, dat verdachten speculeerden voor de Bank. Van B. maakte zijn eigen nota's op. Van B. ondervraagt, kan niet zeggen, waarom hij dat deed. De president kan het wel begrijpen, dat v. B, het druk had met al die over boekingen enz. De heer W. F. L. Lenshoek, pre sident-commissaris verklaart, dat W. v. R. destijds op goede aanbeveling ook van deskundigheid is benoemd. Hij vond het als commissaris onkies om in de boeken te kijken, In de commissaris-vergadering werd nog wel eens een naam genoemd van 'n debiteur, maar die was altijd veilig vol gens den directeur. Getuige stelde ook volle vertrouwen in verdachten v. B. en de getuigen W. en mej. Breetveld en heeft ook toen W. v. R. in Indië was, niet speciaal toege zien. De president meende, dat getui ge dan niet behoorlijk zijn taak als com- m'ssaris heeft verricht. Op een vraag van mr. Winkel zegt getuige, dat hij ook wel eens gespecu leerd heeft, ma-r, dat hij zich niet her innert groote winsten te hebben ge maakt. Er was hem gezegd, dat v. B. specu leerde, dit is later gebleken juist te zijn geweest, maar aanvankelijk vertrouw de getuige hem volledig. De getuige Kraayenveld gaf ten slotte verschillende toelichtingen over de boeken en balansen. Verdachte van B. kon op een vraag van den officier niet zeggen, waarom de stukjes op hem werden overgeschre ven, toen zijn zoon meerderjarig was. De verdachte W. v. R. had van den president nog eens zijn verklaring te hooren, afgelegd voor den rechter-com- missaris, Requisitor, De Officier van Justitie ver kreeg nu in deze zaak het woord. Spr. wees er op, dat men eenige getuigen heeft, die buitengewoon weinig weten. Er moet op het kantoor een ontzagge lijke Janboel hebben geheerscht. Men moet wel eens een keuze doen bij ver volgingen en dat heeft ook spr moeten doen. Hij blijft van meening, dat W. een werktuig was, en heeft hem daarom in deze zaak uitgeschakeld. Aan de hand van de Juris prudentie stelt spr. in 't licht dat men hier met een opdracht tot het plegen van een misdrijf te doen heeft. De verdachten maakten samen 'n plan en plaatsten stukken van v. B. op de re kening van de Bank. Was alles goed ge gaan, dan waren ze op 2 Januari 1930 weer terug geboekt. De procuratiehouder v. B. heeft den cliënt v. B. eenig geld voorgeschoten en zoo heeft hij zich jaren lang aan ver duistering schuldig gemaakt. Spr. komt dan tot verdachte W. v. R., die zich schuldig zou hebben gemaakt aan het gebruik maken van een valsche balans, waarvan hem de valschheid be kend v/as. Spr. vraagt geen straf als mensch, maar als openbaar aanklager, als de tolk van de ergernis van de velen die de dupe van de handelingen op het kan toor zijn geworden door hun groot ver trouwen in deze verdachten. Het rapport der curatoren spreekt van lichtzinnig, misdadig beheer der directie. Reeds in 1928 was de toestand van v. B. zoo, dat hij maar geen rente heeft berekend, en als dan de slag valt, dan paradeert hij in de boeken voor een be drag van 360.000 als debiteur. W. v. R. durfde tegen een arm vrouw tje, dat zich beklaagde, zeggen: „geluk kig dat je nog armen aan je lijf hebt om te werken." Spr. vordert tegen verdachten schul dig verklaring ook in deze zaak en vraagt veroordeeling tot één jaar tegen ieder der verdachten, maar meent dat zij, hoe men ook de zaken beschouwt, in ieder geval 3 jaar in to taal moeten hebben. Pleidooien. De heer mr. Winkel begint weder over de kwestie van de waarneming van het directieschap. Toen dit ophield, was v. B. weder gewoon ondergeschikt. Komende tot de feiten, zegt pleiter, dat het niet zoo gek is, dat v. B, de stukken van zijn zoon weer op zichzelf over heeft geschreven. Het is bekend geworden, dat getuige W. de orders gaf voor de boeken en niet v. B. dit deed. Uit alle verklaringen is gebleken, dat de thans betrokken stukken wel degelijk van v. B. waren, maar de winst bij ver koop kwam aan de bank; want daar had v. B. een groote schuld staan. Spr. bepleitte een goed staatstoezicht op de banken, om beter beheer te waar borgen. Maar minder goed beheer geeft nog geen aanleiding om daaruit ook valsch heid te concludeeren. Er blijkt niet, dat de overboekingen valsch waren. Spr. doet een beroep op de rentabili teit. Spr. geeft toe dat er verbetering moet komen in het bankbeheer, maar het is nog geen reden om schuldigen te willen zoeken. Spr. acht v. B. niet schuldig en vraagt zijn vrijspraak. De tweede verdediger, mr. Z a a y e r, sluit zich hierbij aan, en zegt nog dat zijn cliënt, W. v. R. evenmin wist van de valsche boekingen als getuige Lenshoek. Na.een korte re- en dupliek, werd ook in deze zaak de uitspraak vastgesteld op 23 Maart. Ongelukken. Te Schoonhoven is het achtjarig zoontje van den heer J. K. bij het over steken van de straat door een auto ge grepen. Het ventje is met een schedel breuk naar de ouderlijke woning over gebracht. Te Gouda sloeg Zondagmiddag in een scherpen bocht een door den 33- jarigen H. N, uit Rotterdam bestuurden motor om, doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor. N. kwam met het hoofd op den weg terecht en bleef bewusteloos liggen, z'n vriend, die achter op zat, viel eveneens, doch liep slechts eenige ontvellingen op. BRUTALE ROOF IN EEN GOUD SMIDSWINKEL. Maandagavond kwamen in den goudsmidswinkel van Brünott aan den Binnenweg te Rot terdam twee vreemdelingen, die den indruk maakten Zuid-Amerikanen te zijn. De dochter van den dieer Brünott .iielp de klanten, maar zij vroeg de win keljuffrouw in de buurt te willen blijven, omdat de mannen er zoo ongunstig uit zagen. Eerst vroegen zij een ring van 95 uit de étalage, maar die wilden zij niet. Mej. Brünott toonde daarna eenige rin gen op een blaadje. Een van de klanten paste verschillende ringen tegelijk en daarna vroeg hij nog eens buiten in de étalage te mogen kijken. Mej. B. had reeds argwaan en zij vroeg de winkel juffrouw de ringen goed te tellen. Buiten bekeken de mannen nog eenige ringen, maar zij konden niet besluiten. Daarna liepen zij weg, maar tezelf dertijd vernam mej, B. dat er een ring ontbrak. De twee mannen renden weg en juffrouw B. en de winkeljuffrouw volgden hen. De een ontkwam, de an der vluchtte de doodloopende Keerweer- laan in. Juffrouw B. en eenige burgers bleven voor de laan staan tot er een agent kwam. De agent heeft den man aangehouden. Een vrouw vond daar de ring die uit den winkel van B. afkom stig bleek te zijn en een waarde had van 95. De arrestant heeft een bekentenis af gelegd. BOERDERIJ AFGEBRAND EN KNECHT ERNSTIG GEWOND. Aan den rijksstraatweg op de grens van de gemeente Ouder Amstel en Duiven- drecht is een boerderij afgebrand, be woond door den landbouwer O. De brand is ontstaan door het ontploffen van een benzinelamp, die de 23-jarige knecht R. gebruikte voor het koken van water. Hij was alleen thuis en vloog door het wegspatten van de brandende benzine in brand. Hij snelde naar buiten en sprong in een sloot, waarna hij later op het droge is gebracht. Met ernstige brandwonden is hij naar het ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. BRUTALE INBRAAK TE UTRECHT. Toen Zondagmorgen een der firman ten van de N.V. Leder-Maatschappij v. h. J. Elzas het kantoor aan de Plompe- torengracht te Utrecht betrad, be merkte hij dat een inbreker in den af- geloopen nacht zijn slag had geslagen. Het kantoor was in volslagen wanorde, kasten en laden waren overhoop ge haald, maar voorloopig werden geen geldswaardige papieren gevonden. Vervolgens heeft de inbreker na veel zoeken de reservesleutels van de brand kast in een andere kast gevonden. Na opening bleek echter het binnenwerk nog afgesloten, zoodat hij dit moest for- ceeren. Ten slotte werden uit een geld kistje 500 aan bankpapier en 25 aan postzegels meegenomen. Daarop was de beurt aan het privé- kantoor van den heer Elzas, waar men eveneens alles heeft doorsnuffeld, een Oud-Hollandsche klok heeft men open gebroken om te zien of er misschien geld in verborgen was, en waar verder alle hoeken en gaten zijn doorzocht. KINDJE VERBRAND. Te Horn viel Zaterdag het 214-jarig zoontje van den arbeider van H. in een ketel met ko kend zeepsop, Het werd daarbij zoo ern stig verbrand, dat het aan de gevolgen is overleden. VERDUISTERING DOOR EEN GE MEENTE-ONTVANGER. Uit H e e n- vliet meldt men aan de N.R.C. dat bij een door B. en, W. gehouden kasopne- ming gebleken is, dat de gemeente-ont vanger J. A. een bedrag van 5700 heeft verduisterd. Zijn borgstelling be draagt 4500, zoodat de gemeente even tueel 1200 schade zal kunnen lijden. Het tekort is den laatsten tijd ont staan. VOOR 25.000 BENADEELD, Ter beschikking van de justitie is gesteld een persoon uit Appelscha, die als vertegenwoordiger van een aantal fir ma's voor goederen welke door zijn tus- schenkomst werden geleverd, recht streeks geld invorderde welke gelden hij niet aan de firma's waarvoor hij werkzaam was, afdroeg. Op deze wijze moet hij de firma's voor een totaal be drag van 25,000 hebben benadeeld. COCAINE GESMOKKELD. De cri- mineele politie te Luik heeft Vrijdag ge arresteerd zekeren S. uit Luik en zeke ren S. uit Sittard, die beiden in het be zit waren van een kwantum cocaïne. De Luiksche recherche stelde zich in verbinding met die te Heerlen, hetgeen tot gevolg had, dat de Duitsche vrouw K. W. uit Sittard werd gearresteerd. Na een scherp verhoor -bekende zij de co caïne in Duitschland te hebben gehaald, naar Heerlen te hebben overgebracht en ze aan beide mannen te hebben overge geven. Ook de leverancier der cocaïne, zekere S., werd gearresteerd, Het ge- heele complot is thans in handen der politie. SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT. Aneta meldt uit Soerabaja,, dat Zon dagmorgen het sport vliegtuig „L bel", bestuuid docr den officier-v'ieger 2e kl, eer Kon. Marine, de 30-jarige L. H. Blink, terwijl een leerling genaamd Fritz Mielcke medevloog, op steeg. Gekomen op een hoogt van 80 meter maakte het vliegtuig een looping, waarna het plot seling omlaag stortte. Beide inzittenden werden op slag ge dood. Middelburg. Van 11—14 Maart. Getrouwd: C. v. d. Bosse, 30 j. en C, de Nood, 26 j. L. Suurmond, 28 j. en P. Boon, 26 j. T. Seijnstra, 24 j. en P. de Munck, 23 j. Bevallen: A. Gillissen, geb. Neuféglie- se, d. Overleden: A. M. de Brandt, 41 j., ge huwd met J, A. v. d. Horst. K. Pijpe, 74 j., wed. van H. W. Lenselink. C. Blok, 71 j., geh. met I. Suvaal. 45 Toen de agenten zagen, dat ze niets konden doen tegen die deugnieten, gin gen ze naar den commissaris terug en deze zei, dat hij Roetje en Drib beltje wilde spre ken. Nadat de jon gens alles verteld hadden liet de Com missaris hen weer naar het kasteel teruggaan. Natuur lijk vonden ze dat wat fijn. En vlug gingen ze toen naar hun schatten in de onderwereld. Roetie en Dn'bheltie.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6