Mooie vitte tanden -0 k Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. BEURS- EN WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN, SPORT. Handel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie. RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. ONDERWIJS BEURSTHERMOMETER. Op de fabriek der N.V. de Schelde zijn thans 830 werklieden ontslagen, on der wie 120, die tijdelijk werkloos zijn en 60 jongens van de leercursussen, die gemiddeld 2 dagen per week werken. Het aantal werkloozen is in de af- geloopen week met 59 vermeerderd en bedraagt thans 726. WALCHEREN. DOMBURG. Nadat eenigen tijd gele den door het bestuur der vereeniging „Rijwielpad Walcheren" alhier een ver gadering was gehouden, bleek het aan tal leden dier vereeniging in Domburg en omstreken zoo te zijn toegenomen, dat kon worden overgegaan tot de op richting van een afdeeling in deze ge meente. Dinsdagavond werd in een vergade ring tot die oprichting besloten, een huis houdelijk reglement vastgesteld en een bestuur gekozen, bestaande uit de hee- ren L. J. van Voorthuysen, voorzitter; P. J. Elout, A. van der Hage Sr., J. van Sluijs en J. W. Schuurman, secretaris. De afdeeling telde bij hare oprichting 33 leden. ZUID-BEVELAND. GOES. Gisteravond hield de Chr. Be sturenbond te Goes e. o. een druk be zochte jaarvergadering, onder voorzit terschap van den heer A. de Lange. De secretaris, de heer C. K. Maar- tense, bracht zijn jaarverslag uit. Het le dental steeg in 1931 van pl.m. 400 tot 645. Het aantal afdeelingen nam met 8 toe. Verschillende vergaderingen werden gehouden, conferenties gevoerd, adres sen gezonden, demonstratie-avonden ge geven, enz. De heer J. Schipper, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond, sprak een op wekkend woord. Ter afwisseling zong een dubbel kwar tet uit de leden eenige liederen en wer den eenige voordrachten gehouden. In de pauze werd een kopje thee aan geboden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BRESKENS. Donderdag a.s. zal de nieuw-gebouwde fabriek van de gebr. Verduijn, Dropsfabriek N.V. officieel in gebruik genomen worden. In de nieuwe fabriek is een groote werkplaats. Verder zijn er afzonderlijke afdeelingen voor het koken en het in pakken der suikerwerken, het timme ren der pakkisten en voor de machines. Het geheel is een aanwinst voor de jonge N.V. AARDENBURG. Maandagavond gaf de tooneelclub der leden van A, K. C. in de sociëteit een uitvoering. Opge voerd werd het blijspel „Joop ter Heul" naar de bekende boeken van Cissy van Marxveldt, (bewerkt door Dom. de Gruijfer. Het stuk werd uitstekend gespeeld. De zaal was goed bezet. Een gezellig bal besloot de bijeenkomst. Maandagavond werd te G r ij p s kerke de vereeniging Burgerwacht op gericht met aanvankelijk 21 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren J. S. Vlieger, L. Davidse, J. Rotte en A. Clarisse. Op last van de justitie heeft de po litie te 's-H eerenhoek aangehou den W.( gemeente-ontvanger aldaar, ver dacht van verduisteringen in die betrek king, naar verluidt tot een bedrag van ongeveer 10.000. Bij de jongste kas controle kwam een en ander aan het licht. De aangehoudene bekleedt deze betrekking reeds 25 jaar. Maandagavond werd te K 1 o e t i n- ge een voordracht met films gegeven door een vertegenwoordiger van 't Land bouwkundig bureau Breda van de N.V. Vereenigde Kalimaatschappij te Amster dam. Het Plaatselijk Crisis-Comité te Stavenisse had aangevraagd 250 ba len zwavelzure ammoniak. Er is bericht ontvangen, dat aan het Comité 52 ba len zijn toegewezen. wil niet "nalaten U mijn groote waardeering en volle tevredenheid omtrent „Chlorodont-tandpasta" te betuigen. Ik gebruik „Chlorodont" al Jaren lang en word om mijn mooie witte tanden, die ik ten slotte uits luitend door dagelijksch gebruik van Uw „Chloro dont-tandpasta heb verkregen, vaak benijd." C. Reichelt, Sch.Verlangt alleen de echte Chlorodont-tandpasta met rood-wit-blauwe garantiestrook, tube .35 eent en 60 centi (Ingez. Med.) De candidaat P. P. Saraiber te Bo- ven-Leeuwen hoopt Zondag 1 Mei in trede te doen in de Ned. Herv. kerkl te B u r g h, na bevestigd te zijn doof zijn vader ds. E. Saraber van Lee uwen en Puyflijk. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam: ds. W. A. Zeijd- ner te Dedemsvaart; ds. H. J, Hak te Alkmaar, vroeger te Domburg, en ds. A. G.' B. ten Kate te Brussel. Wij ontvingen de catalogus van de zeer uitgebreide collectie antiquiteiten enz., afkomstig uit de nalatenschap van wijlen mevr. wed1. C. A. Kaljbfleiseh— Van de Sande te Vlissingen, waarvan, zooals bekend, de verkoop zal plaats hebben op Woensdag 6 April e.k. in het hotel Britannia te Vlissingen. Nederlandsche onderscheiding. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt dat prof. dr. Leo van Puijvelde, hoofdconservator der Kon. musea van België, en die o. m. te Brus sel de jongste tentoonstelling van een eeuw Nederlandsche schilderkunst en vroeger ook een Van Gogh-tentoonstel- ling heeft helpen inrichten, door de Nederlandsche regeering is bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nas sa. tastrophale ontwikkeling van den bo- terprijs, die thans reeds is gedaald tot 95a cent per kg. Hiermede is de toestand voor den vee houdenden boerenstand onhoudbaar ge- worden. Daarenboven nadert onheilspel lend het oogenblik, dat de export van I onze kaas naar Duitschland zoo goed als geheel zal zijn lamgeslagen, vooral tengevolge van de deviezenregeling, die in dat land wordt toegepast. De centrale landbouworganisaties dringen er daarom bij den minister met de meeste klem op aan te willen bevor- deren dat het door de landbouwcrisis commissie ingediende voorstel inzake 't ïeffen van een accijns op spijsvetten I met de bedoeling den melkprijs te steu nen zoo spoedig mogelijk tot stand ko- me. (Z.) De Paaschvee-tentoonsteliing. De afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche Maat- chappij van Landbouw, heeft Dinsdag te Rotterdam haar jaarlijksche Paasch vee-tentoonsteliing gehouden. In de afdeeling gemest vee werd toe gekend: voor den fijnsten en zwaarsten Os, uitsluitend met hard voeder gemest, afgewisseld: 2e prijs M. D. Klompe, Bruinisse. Voor den fijnsten en zwaarsten Os, uitsluitend met hard voeder gemest, niet afgewisseld: 1ste pr. en 2e pr. C. van Oeveren, Zierikzee, 3e pr. J, Huige, Nieuwdorp; 4£ pr. J. J. v. d. Zande, ^ieuwerkerk. Voor den fijnsten en zwaarsten Os, uitsluitend met hard voeder gemest, met niet meer dan vier breede tanden 3e pr. M. Dalebout Jzn., Burgh. Uitvoer van uien. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat men zich met aan vragen om onderzoek van uien voor uit-1 voer kan wenden: in Schouwen en Dui- veland tot C. O. J. Hendrikse, Zierikzee; in Tholen en St. Philipsland tot A. P. van I Damme, St. Maartensdijk; in Noord- enl Zuid-Beveland en Walcheren tot P. Kas-| se, Goes; in Zeeuwsch-Vlaanderen tot S. I. de Braai, Ternezen. Maandagavond ftverd te Aag- t e k e r.k e de eindles gehouden van den 2-jarigen landbouwcursus. Het diploma werd uitgereikt aan: H. Geertse, A. Louws, J. Majjaars, J. de Visser, P. Mal- jaars Az., S. Maljaars, P. de (Visser, P1 Maljaars Sz., S. de Visser allen wonende te Aagtekerke en aan W. Houmes, <1. Brouwer, P. de Korte en A. G. Brou wer allen wonende te Domburg. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Fe bruari 1932 bedroeg in de provincie Groningen 8, Friesland 17, Drenthe 5 Overijssel 24, Gelderland 69, Utrecht 6 Noord-Holland 7, Zuid-Holland 10, N. Brabant 95, Limburg 100, Zcelanc geen. De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier"-vee deze ziekte were geconstateerd. De Coloradokever, De Centrale van Vereenigingen voor den aardappelen-, groenten- en fruithan del te Den Haag heeft zich in een adres tot den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw gewend, waarin zij den Minister in overweging geeft te be palen, dat aardappelen en groenten van Franschen oorsprong slechts kunnen worden ingevoerd, mits afkomstig van een streek welke minstens 200 km ver wijderd is van een perceel waar de Co loradokever geconstateerd wordt. De bedoeling is het binnendringen van den Coloradokever in ons land tot 't grootst mogelijke minimum te beperken, het geen reeds in Duitschland en Engelanc geschiedt door desbetreffende invoer bepalingen. De dalende boterprijs. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw Comité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond vestigen in een adres de aandacht van den minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw op de ca AMSTERDAM, 16 Maart. Het eerste getal is de vorige notee- ri*gt daarop volgt de officieele notee- rang van heden. Ned. 22 A 1000-66 lOOs/g-lOOs/s. Ned. 17 IOOO-41/2 98-98 Ned. 31 1000-4 93%~933M. Certificaten-3 743//—7434. Cert. N.W,S-21/2-617/8-62. O. Indië 22 1000-6 90%—90%. O. Indië 23 100-6 74)4—75%. O. Indië 16 1000-5 91)4—92. O. Indië 26 1000-4i/2 82V>—8414. DuitschJ. pndst. 100-7 48-47%, Duitschl. 30 1000-5% 39—38%. Engl. W.L. 50-200-5 76—76%. Engl. F.L. 50-200-4 70%—71. Zeeuws. Hyp. B-5 97—97. Zeeuws. Hyp. B-4i/» 901/4 A Amsterd. Bank 100% A Bank Assoc. 26Vs' C Rott. Bankver. 67 A Twentsche Bank 97-97. A Pref. Jurgens A 83%83%. A De Schelde N.B. 35%35. A Ver. Papf. v. Gelder 62%61. C Am. Car en Foundry 99%. C Am. Smelt en Ref. 16%16. C Farbenind. I.G. 76% C U. States St. C. 46%45%. C C. Publ. Serv. 22. C North Am. Cy. 36%36%. A Born. Sum H.M. 125125. A Ned. Wol Mij. 22%—22%. A Singkep Tin M. 7474. J. C. Japan Ln, 39%39. Rotterd. Lloyd 5758%. S.M. Nederland 6564%. Amst. Thee C.M. 19%21. Houth, Alberts 35 Peruvian C. Pr. 9%10. Southern Rlw. 12%10%. A A A A A C A C C Union Pac. Rr. 82%- Int. Nickel Cy. 8%- -8%. Opheffingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). „Europa". V. Novak, Koudekerke, Langevielesqjgel D 56g, uitgave van een maandblad. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden Zaterdag als werkloos ingeschreven: Geheel werkloos: 3 typografen, 1 straatmaker, 17 grond werkers, 4 loodgieters, 11 metselaars, 26 opperlieden, 20 schilders, 51 timmer lieden, 4 stoffeerders, 1 fitter, 28 meu belmakers, 5 politoerders, 4 cirkelza gers, 4 schoenmakers, 19 bankwerkers, 3 electriciens, 1 modelmaker, 1 boorder, 1 metaalsteker, 1 metaalschaver, 3 ma chinisten, 1 klinker, 3 plaatwerkers, 2 pianomakers, 1 fraiser, 2 rijwielherstel lers, 2 slijpers, 2 scheepmakers, 7 sme den, 4 stokers, 1 monteur, 15 vormers, 1 voorslaander, 1 kok, 1 kernmaker, 5 draaiers, 2 boekbinders, 14 bakkers, 4 slagers, 20 boerenarbeiders, 1 boom- kweeker, 5 tuinlieden ,3 reizigers, 7 win kelbedienden, 1 kraandrijver, 7 chauf feurs, 4 kellners, 6 varensgezellen, 15 kantoorbedienden, 14 van andere groe pen, 81 met vakkennis zonder bepaald beroep, 259 zonder vakkennis (onge schoolden). Verder 5 vrouwen w.o. ver- stelnaaister, kantoorbediende, 2 winkel juffrouwen, en 1 dienstbode. Totaal 704. Gedeeltelijk werkloos. 2 loodgieters, 2 kleermakers, 1 schoenmaker, 1 afbramer, 1 bankwer ker, 1 modelmaker, 2 smeden, 5 vor mers, 1 kernmaker, 1 bakker, 1 kraan drijver, 1 chauffeur, 2 werkmeesters en 4 werkvrouwen. Totaal p5. Algemeen totaal vorige week 734, bijgekomen 64, afgegaan 69, over 729. boot zal buiten dienst te Hellevoetsluis opgelegd worden. Ind, Stoomvaartlijnen. Dempo. (uitreis), 15 v. Port Said. Maraix van St. Aldegonde 15 v*n Batavia te Amsterdam- Faillissementen, De arr. rechtbank te Middelburg heeft gisteren failliet verklaard Joh. Leeuw, klein-landbouwer te Npordwelle Rechtercommissaris mr. A. van der Hoop, rechter. Curator mr. C. J. B, du Croo, advocaat te Zierikzee, J. Kooiman te Middelburg, Gort straat, Meubelhandelaar. Rechtercom missaris mr. J. H. Bybau, rechter. Cura tor mr. A. H. Kuipers, Advocaat te Mid delburg. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zeeland, ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschr ij vingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). Van Bendegem Koole, Axel, Ver lengde Julianastraat No. 159 en 161, ham del in aardappelen en overige landbouw producten. Venn.: Pieter Jan van Ben degem en Frederik Koole, Axel. (2175). P. Termont, IJzendijke, Landbouw- straat D 59, handel in aardappelen en plantgoed. (2177). J. Vermeulen, IJzendijke, Landbouw- straat D 56, aardappelhandelaar. (2176). Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. American Petroleum Company, Stationstraat P 44, petroleumhandel, ree- dersbedrijf, enz. Naam gewijzigd: Mid delburg (hoofddepot) in Vlissingen (hoofddepot). Adres gewijzigd: Middel burg (hoofddepot), Stationstraat P 44, in: Vlissingen (hoofddepot), Lampsenstr, 51 N.V. American Petroleum Company, Zierikzee, Provinciale straatweg D 557a, petroleumhandel, reedersbedrijf, enz. Uitgetr. beh.: A, P. Geluk. Nieuwe beh.: G. van der Vliet. N.V. Puddingfabriek Van der Kleijn Co., Koorkerkhof A 111, fabriek van puddingpoeder, maïzena en aanverwante artikelen. Uitgetr. comm.: D. Loois, Mid delburg. Nieuwe pres.-comm.: A. I. Cats- man; nieuwe comm.: A. C. Catsman, bei den Aardenburg. Een Zeeuwsche Zwembond. Men schrijft ons: Het vorig jaar werd na afloop van den zwemwedstrijd om den Scheldebeke'r door den Burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen, mede gedeeld, dat in de toekomst pogingen in het werk zullen worden gesteld om een Zeeuwschen Zwembond op te richten. Men verzoekt ons te willen mededee- len, dat deze Bond thans is geconstitu eerd en de zwemvereenigingen van Middelburg, Vlissingen, Goes, Hansweert Terneuzen, Sluis, Breskens en de sport- afdeeling van de Vlissingsche Reddings brigade bij den Bond zijn aangesloten. De Zeeuwsche Zwembond is een on- derafdeeling van den Nederlandschen Zwembond. Alleen vereenigingen kun nen zich bij den Zeeuwschen Bond aan sluiten, wanneer zij tegelijkertijd ook lid worden van den Nederlandschen Zwem bond. Het bestuur van den Zeeuwschen Zwembond is als volgt samengesteld: C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, voorzitter; W. de Graaf, leeraar R. H. B. S. te Middelburg, vice- voorzitter; D. W. Toussaint, hoofd-in- specteur van politie Vlissingen, secre taris; J. J. van der Jagt, directeur gas fabriek Vlissingen, penningmeester; G. A. Hajenius, burgemeester van Goes; dr. H. W. J. Priems, directeur der R. H. B. S. Terneuzen; Mevrouw T. Beth-Meyer, Hansweert. Dit Bestuur zal nog worden uitgebreid met een vertegenwoordiger van Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Als voorzitter van de medische com missie zal dr. A. Staverman,te Vlissin gen, optreden. Voorts zal een technische en propaganda-commissie gevormd wor den. TARWEUITZAAI IN ZEELAND). In de vergadering van de afdeeling Al gemeen e Leden van den Kring W. Z- 'Beveland der Z. L. M. heeft de heefir. Siebenga o.a. medegedeeld, dat uit zaai van tarwe gestegen is van 14.600 h.a „in 1931 tot ongeveer 32.000 ma in 1932, waarbij dan nog de zomea-tarwe komt. Op de vergadering komen wij morgen terug. EERSTE KAMER. Bij de behandeling der wegenfondsbe- grooting heeft de heer De Veer aan gedrongen op afdoende verbetering van den spoorwegovergang bij Woensdrecht. Prof. De Savornin Lohman (c.h.) dringt aan op overbrugging van het Hollandsch Diep, niet bij den Moer dijk, doch bij Willemstad, in het belang van Zeeland en West-Brabant. DE NIEUWE INDEELING DER DEPARTEMENTEN. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp betreffende de nieuwe indeeling van departementen aangenomen met 60 tegen 18 stemmen. ALGEMEENE STAKING IN POLEN. De socialistische vakvereenigingen hebben voor heden voor geheel Polen het parool uitgegeven voor een al- gemeene 24 uur staking o.a. als protest tegen de invoering van de 48-urige werkweek. Volgens een bericht uit Tiflis zijn tengevolge van het smelten van sneeuw de rivieren buiten de oevers getreden, waardoor uitgestrekte gebieden onder water zijn gezet; 23 dorpen zijn over stroomd. Voor zoover tot dusverre kon worden geconstateerd zijn 22 personen om het leven gekomen. Bezuiniging bij den loodsdienst. In den afgeloopen zomer heeft het Loodswezen besloten vanuit IJmuiden een loodsboot tot nabij het Haaks-Vuur- schip te zenden met Vlissingsche loodsen om de naar Antwerpen bestem de schepen aldaar reeds van een loods te voorzien, in concurrentie met het Bel gische loodswezen. Ter bezuiniging is besloten met ingang van Dinsdag dezen loodsdienst op te hef fen. De voor dit doel gebruikte loods- De advocaat-generaal bij het Bos sche Gerechtshof eischte tegen den sla ger L. M. uit Esschen (B.) die door schuld op den Terheydenschen weg bij Breda den wielrenner S. Brand met zijn auto overreed, tengevolge waarvan deze over leed, 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk en een boete van 1200, subs. 6 maanden hechtenis. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot luit. ter zee 2e kl. de luit. ter zee 3e kl. J. van der Wateren; tot officier van administratie 2e kl. de officier van ad ministratie 3e kl. C. H. F. Simons. Aan de opper constabel P. A. Ver hoef, de majoor constabel A. M, van den Hoek en de adjudant onderofficier der mariniers J. Sloos is de gouden me daille voor 36-jarigen dienst uitgereikt. Blijkens bij het Departement van Defensie ingekomen telegram is Hr. Ms. Prins van Oranje op uitreis van Neder land naar Indië op Zaterdag 12 dezer te 20 uur Kaap Finisterre gepasseerd. Al les is wel aan boord. Hr. Ms. mijnlegger Prins van Oranje is Maandagmiddag 4 uur Sagres Point (Z.W. punt van Portugal) gepasseerd. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Scherpenisse met ingang van 1 April a.s. de heer P. Peute te Zierikzee. A Koloniale Bnk. 59%59. A N.I. Hbk. 1000 61%—61. C Ned. H. M. 1000 84%—81%-82. A Alg. Kunstz. U. 42%42%-41. A v. Berkels Pat. 2525. C Calvé-Delft 62%60'-62, A C. Suiker Mpij. 2019%. A Int. Viscose 7%7%. A Küchenm. I. Acc. 3%3%-4, A Ned. Ford A.M. 138137. A Philips Gem. B. 76,%—74-72%. C Unilever 117%—118%-12%. C Anaconda Cop. 21%20%-20. C Bethlehem St. 22%22-21%. A A.N.I.E.M.—N.B. 190—188. C A. Gas El Cy. 33. C Cities Serv. Cy, 6%6%-6%. C Midd. West Ut. 2%—2%. A Boeton Mijnb. 21:21. A Kon. Petr. Mpij. 150154%-148, C Contin. Oil Cy. 6%6%. C Shell Union O.C. 4%4%. A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb, Mlij. 16% A Ned. Scheepv, U. 64%63%. A H.V. Amsterdam 184184-80%. A Java Cult. Mij, 141142. A N.I. Suiker U. 89—88%. A Poerworedjo S.O. 8% A Deli Batavia 146149. C Deli Mij. 1000 159%—162. A Senembah 200195%. C Chicago Milw. 2%2%. A Amst. Rubb. C. 4545%44%. A Deli-Bat. Rubb. 18%—17%. A Hessa Rubber 2322%. A Serbadjadi S.R. 1817. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 15 Maart 16 Maart Londen 9.00 8.98 Berlijn 59.05 58.95 Parijs 9.76% 9.75% Brussel 34.69% 34.55 Zwitserland 48.00 47.95 Kopenhagen 49.50 49.50 New-York 2.47% 2.47% - Accoust. -ObLmarkt— Aku Amerika - KoninkL Unilever Industrie MARKT Suiker Phifips Tabak kr< (Wettig gedeponeerdJ

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2