Antwerpen en zijn verbinding met den Rijn TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 MAART 1932. No. 63. Prol. dr. J. Valckenier Suringar. 8. Nat. Com. van Actie „Beginselver klaring"; korte opsomming van 10 be langrijke bezwaren tegen het verdrag, 1925. FEUILLETON. MARTENAAS EN RUITENDRIE. DE 26e NEDERLANDSCHE JAARBEURS. BINNENLAND. ZEELAND. iffiïïSË door XI. (Slot.) P.S. Lichtpunten zijn de volgende: Belangrijke brochures betreffende iiet in 1927 verworpen verdrag, die nog van belang zijn om te weten, wat de Bel ge» verlangden en Nederlanders durf den toestaan en welke kwesties (zeer vele) er in het in-de-maak-zijnde verdrag wanneer dit bekend zal zijn, kritisch bekeken zullen moeten worden, zijn o.a.: 1. Mr. E. Fokker, kantteekeningen op het Verdrag met België (I. De overeen komst, II, de toelichtende memorie) 1926 2. B. Nierstrasz, Nederland en België, souvereiniteits- en andere vragen (I. De opdracht der Mogendheden in 1925; II, De opheffing der Belgische neutraliteit; III, De souvereiniteit over de Schelde; IV. Het handelselement in het Verdrag; Slotaccoord). 1926. 3. Ir. J. C. Ramaer „Het verdrag met België in de Tweede Kamer, 1926 (Ge schiedenis der groote Europeesche ha vensteden; de groote nadeelen van het verdrag voor Amsterdam en Rotterdam), 4. Mr. A. J. v. Vessem „Repliek aan Mil. v. Karnebeek.1926 (de neutra liteit van België in het contract van 1839; Antwerpen oorlogshaven). 5. Prof. Dr. C. Gerretson „Nederland, België, Vlaanderen", 1926 (De Schelde- reéerve.) 6. Nat. Com. van Actie „Het verdrag met België in strijd met 's lands belang (met schetskaart van het Moerdijkkanaal sm dieptekaart). Idem „Het gewijzigde verdrag met België; is aanvaarding thans mogelijk?" 1926. 7. R. v. B. der Nat. Unie, Memoran dum „een Ned. Alternatief (geschiedenis hoe het verdrag van 1927 tot stand kwam; de compromis-politiek van den Minister; alternatief; de Ned.-Belg. ver houding). 9. J. V. S. Kort overzicht betreffende het Ned. Belg. Verdrag, oproep aan de Studenten, (Geschiedenis; België's neu traliteit; het Schelderegiem; het Moer- dijkkanaal; hoe de Chineezen doen; li teratuur.) 1926. 10. Prof. H. Burger. Het Nederland- sebe schaap; „een verdwaasd volk" moet het opschrift zijn van het geschiedkun dig hoofstuk, waarin het tractaat met België wordt behandeld. Het Nederland- scfce schaap eertijds een leeuw door zijn eigen herder aan den wolf overgeleverd, dat is in het kort de in houd van dit verdrag". 1927. 11. Reeds in Sept. 1928 heeft Prof. H. Burger een waarschuwing gericht aan de* tegenwoordigen Minister: Open brief aan den Minister van B. Z. betreffende een verdrag met België. 12. En in 1931 een waarschuwing te- ge» Fransche penetratie in „Vrede en Fierheid". 13. Ten slotte is door den Raad van Bestuur der Nationale Unie een nota gezonden aan de leden van de beide Ka mers der Staten-Generaal: 1. De betee- kenis van de verwerping van het Moer- dijkkanaal; 2. Het Nederlandsch stand- pu»t; 3. Pacta servanda sunt (het Woord der Regeering moet gehouden worden; lafr Sir Peter duwde een kussen op zijn plaats in den stoel, en ging met een aan- steSIerigen zucht zitten. Er zijn tijden, dat ik geloof mij zelf te haten, zei hij vriendelijk. Maar dat staat er geheel buiten. Ga nu maar ver der met je versieringen, of wat je deedt, vcüpk beste, en zing als je dat wilt. Ik zal mij» beleefdheid wel zoo dresseeren, dat ik het verdragen kan. Hij keerde zich om, om .haar aan te kijken. Als je me wilt haten, voegde hij er grappig bij, ga dan als het je belieft er- ge»s anders heen en doe het. Enid keek naar den door de maan verlichten tuin met oogen, die niets za- ge*. Zij had het onmogelijke beproefd, e* het resultaat was niets anders dan meerder leed. Zij geloofde vast, dat haar vader zijn aangeboren rechtvaardig heidsgevoel doodde met de giftige her innering aan zijn erfelijke rechten, en zij bad vurig en stil, dat Ryan zou doen, wat hij gedreigd had. Dit scheen de eejtige hoop op de redding van sir Pe- eene aanteekening: De beteekenis der geografische grens der Scheidingsrege ling. Met een schetskaart van het ge bied der tusschenwateren en het Een- drachtskanaal BathDintelsas (project van Ir. v. Konijnenburg, doch zonder den strekdam in de Schelde beneden Bath.) Andere geschriften der Nat. Unie zijn: 14. „Stand der Onderhandelingen" 1929 (België wil de kwestie open hou den; de souvereiniteit over de Tusschen wateren prijsgegeven; de kanalen bij Maastricht; wat nu?) 15. „De Ned.-Belg. Waterwegenkwes- tie" door Prof. L. v. Vuuren, 1930 (De delta; de Tusschenwateren en het ka naal LuikMaastricht). Van nr. 9 zijn nog exemplaren ver krijgbaar op aanvraag. (Van onzen specialen verslaggever.) Iedere Nederlandsche jaarbeurs heeft de vaste inleiding, n.l. de voordracht, die de secretaris de heer W. Graadt van Roggen den dag vóór de opening te Utrecht voor de pers pleegt te houden, en die populair geworden is onder de be naming het college-Graadt v. Roggen. Deze colleges zijn altijd zeer interessant; zelden hebben we er echter met zooveel genoegen een gevolgd als gisteren. Of daar reden toe was moge uit het volgen de blijken. Terwijl* de geheele wereldorde ver stoord ligt, terwijl we economisch op een vulkaan leven, terwijl iedereen over malaise klaagt.... vormt de secretaris der jaarbeurs het beeld van de 26e jaar beurs uit het materiaal, dat wel heel dicht bij ongekenden voorspoed gelegen moet hebben. De vormen van het beeld'' Een nieuw groot expositie-gebouw, dat geheel gevuld is, een stijging van het aan tal deelnemers sedert de laatst gehou den voorjaarsbeurs van 1349 tot 1558, de uitbreiding van het aantal vierkante meters verhuurde tentoonstellingsruim te van 14000 tot bijna 17000 vierkanten meter, de afwijzing van vele aanvragers wegens plaats gebrek, de uitbreiding welke de deelneming onderging is hoofd zakelijk te danken aan de toeneming van het aantal Nederlandsche exposan ten Het Nederlandsche jaarbeurs-insti tuut is dus tegen de algemeene verdruk king in wel gegroeid. De oorzaken daar van vindt de heer Graadt van Roggen in de eerste plaats in het inhalen van een zekeren achterstand in dezen zin, dat de Nederlandsche industrie, die zich lange jaren al te zeer terughoudend had betoond wat betreft het gebruikmaken van het intermediair van het jaarbeurs instituut, juist toen de economische de pressie intrad bij de ingebruikne ming van het tweede jaarsbeursgebouw zich begon op te maken om het jaar- beursintermediair als vast element in haar verkoop-systeem op te nemen; in de tweede plaats in een uit de er varing eener vorige depressie peput inzicht bij handel en industrie in de bij zondere, uitsluitend het jaarbeursinter- mediair eigen, voordeelen, welke juist in tijden van ontwricht maatschappelijk leven en veelzijdig belemmerd handels verkeer het jaarbeurswezen den handel biedt. Bij de voorbereiding der 26e jaarbeurs was de invloed der algemeene malaise duidelijk merkbaar. Een groot aantal firma's was genoodzaakt door achteruit gang van zaken, zich na inschrijving weer terug te trekken, en alleen een belangrijke aanvankelijke reserve van deelnemers, die in den beginne der voor bereiding afgewezen moesten worden, maakte het mogelijk met een geheel ge vuld gebouwen-complex en jaarbeurs terrein de eindstreep der voorbereiding te overschrijden. Van het mooie beeld der eigen jaar- ter's ziel. Sir Peter was niet bezorgd over zijn ziel. Hij pookte het vuur op en hernam zijn studies van de marktcijfers en een oogenblik was het stil in de kamer. Toen riep de telefoon op de tafel met een scherp gebel de aandacht tot zich. Luister er naar, blafte sir Peter, onbewust weer in zijn gewone manie ren terugvallend. Enid voelde geen verlangen meer om zich te verzetten. Zij liep lusteloos naar de tafel en nam den hoorn op. Ja? vroeg zij bijna onhoorbaar, en even later gaf zij den hoorn aan haar vadej. Mijnheer Harker wil u spreken, zei zij koel. Sir Peter nam den hoorn brommend op, wat zijn dank, maar ook iets anders kon beteekenen. Haloo! Harker's stem klonk levendig, U spreekt met Harker. Ik bel op om te zeggen, dat ik mogelijk wat later kom. Tremayne is zoo even hier ge weest ik bel op van het kantoor om den aankoop van de Waitoriki-be- zittingen tot een eind te brengen en de zaak heeft mij langer op gehouden dan ik verwachtte. Ik kom over ongeveer tien minuten als ik het tref met de bus. beurs kwam de heer Graadt van Rog gen tot het Europeesche jaarbeurswe zen, dat er minder goed uit ziet. Het wordt zelfs in levensgevaar gebracht door de veelheid, veelzijdigheid en ver regaandheid van belemmeringen, die het internationale handelsverkeer in den weg worden gelegd. De steeds hooger wordende tariefmuren, de invoerverbo den, de afweermiddelen tegen den bui- tenlandschen handel, de contingen- teeringsmaatregelen, de noodverordening gen, het prijs geven van den gouden standaard, de maatregelen tegen de ver plaatsing van het goud en tegen handel in deviezen hebben Mercurius als inter nationale figuur gekortwiekt. In verband hiermede besloot de union des foires 'n beroep te doen op de regeeringen om maatregelen te treffen het internationale handelsverkeer op de jaarbeurzen te handhaven; maatregelen eensdeels om door beschikbaarstelling van vreemde valuta-fabrikanten en inkoopers het deelnemen aan-,- het bezoeken van-, en het handeldrijven op buitenlandsche jaar beurzen'mogelijk te maken; anderdeels om de -inkoopen ter jaarbeurs geheel of gedeeltelijk te doen vallen buiten de contingenteeringen en invoerbelemme- ringen. Of het lukken zal op deze wijze het Europeèsch jaarbeurswezen uit de han den van den dood te redden? De heer Graadt van Roggen keerde na deze pessimistische passage weer te rug tot het optimisme, dat over de Ne derlandsche jaarbeurs gelukkig ligt. De 1558 deelnemers vormen een record getal. Met dit aantal zijn alle vorige beurzen verslagen, zelfs de eerste in ternationale beurs in September 1921, die door een samenloop van omstandig heden het sindsdien niet meer bereik te aantal van 1508 deelnemers telde. Se dert dat jaar 1921, het laatste jaar vóór de economische crisis, heeft de Neder landsche jaarbeurs beurzen gekend, waarvan het deelnemersaantal tot 500 a 600 was teruggeloopen. Te meer re den tot juichen nu thans, temidden van een bijna totale zonsverduistering op economisch gebied het jaarbeursinsti tuut voor de eerste maal boven het tot nu toe bereikte hoogtepunt der deel neming is uitgekomen. Betreffende deze deelneming deelde de inleider nog de volgende bijzonder heden mede. Dank zij het derde gebouw kon de rantsoeneering der expositie ruimte in de groep meubelen en aanver wante vakken worden opgeheven (de oppervlakte welke die groep inneemt is met 43 pet. toegenomen), en konden de officieele stands, die tot nu toe op het Vredenburg ;'n houten monsterka mers waren gehuisvest, alle in het jaar beursgebouw ondergebracht worden. De afdeeling koloniën, waarvan de jaarbeurs in verband met de Parijsche Koloniale Tentoonstelling 1 y» jaar ver stoken is geweest, is weer op de beurs terug. Een belangrijk blijk van buiten landsche belangstelling is de Fransche sectie, die bestaat uit een collectieve inzending van diverse Fransche fabrika ten en producten. Voor de eerste maal neemt Egypte aan de beurs deel, en ook Zuid-Slavië is vertegenwoordigd. Het Reichsverband der Deutschen Industrie heeft wederom een Aufkunftstelle. De groep bouw-ma- terialen en wegenbouw is ditmaal bui tengewoon belangrijk. Nadat de heer Graadt van Roggen nog gewezen had op de bijzondere pro paganda, die voor deze jaarbeurs ge maakt is, en die een uitvloeisel is van de stelling, dat tijden van nood verdub belde actie eischen, werd het college met een gloedvolle peroratie besloten. De inleider had de pers een verkwik kend tijdbeeld voor oogen geschilderd, en dat in dat beeld geen overdrijving was gelegd bleek tijdens de vluchtige wandeling langs de stands waar nijvere handen de laatste toebereidselen voor de officieele opening maakten. Sir Peter maakte figuren op den dek sel van zijn sigarenkist met zijn vinger en zijn antwoord was ongewoon vrien delijk: Je behoeft den hals niet te bre ken om hier te komen, Harker. Aims- bury is er nog niet. Maar het zal mij aangenaam zijn je te zien. Ik begrijp niet, waarom Aimsbury zich niet aan de gewone kantooruren kan houden, bromde Harker. Ik had be loofd den vierden man bij het bridgen bij Townsend vanavond te zijn. Aimsbury heeft een uitstekende reden voor alles, wat hij doet, antwoord de sir Peter, boosaardig glimlachend, en de B.F.I. kan geen zaken laten loopen ter wille van een achturigen werkdag. Ik heb vandaag al twaalf uur ge werkt Nu, nog een half uur meer zal je geen kwaad doen, Harker, en je kunt daarna gaan bridgen. Ik zie je dus bin nen een paar minuten. Ja, goeden dag. Tot ziens. Sir Peter hing den hoorn voorzichtig op den haak, schoof zijn sigaar naar den hoek van zijn mond en wreef te vreden in zijn handen. Nu, mijn beste zei hij, zich tot Enid keerend met een tevreden lachje, wij zijn met een zoet winstje van die Tara- Een bezoek aan de grootste Neder landsche jaarbeurs, waartoe de Konink lijke familie het voorbeeld geeft, zal voor menigeen de beteekenis van een geestelijk bad blijken te hebben. DE WIELINGEN. Van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt het Dagblad van Noord-Bra bant, dat minister Beelaerts van Blok land op nog andere punten dan het vraagstuk der nieuwe verbinding tus- schen Schelde en Rijn tegenover den Belgischen aandrang gecapituleerd heeft. Volgens den zegsman van het blad, die over uitnemende middelen beschikt om ingelicht te worden over hetgeen tus- schen de Nederlandsche en Belgische onderhandelaars overeengekomen is, en die hoegenaamd geen reden kan heb ben, om ons iets te vertellen waarvan hij de juistheid zou moeten betwijfelen, heeft minister Beelaerts van Blokland, aldus het blad, toegestemd in de para feering van een voorloopige overeen komst met België, waarin Nederland fei telijk afstand doet van de Wielingen. Op sommige punten van het nieuwe verdrag met België wil minister Bee laerts van Blokland dus nog verder gaan dan destijds minister van Karnebeek. Zooals men weet uit het gevleugeld woord van minister van Karnebeek: „wie Wielingen zegt, zegt Schelde: wie Schel de zegt, zegt Zeeland, dus Nederland", was onze vorige minister van buitenland sche zaken van oordeel, dat België een maal in het bezit niet alleen van het grootste gedeelte der Schelde, maar ook Van het verlengstuk van den Schelde- stroom in de Noordzee, de Wielingen, later gemakkelijk spel zou hebben om ook de Schelde tusschen Zeeuwsch- Vlaanderen en de Zeeuwsche eilanden op te eischen. Daardoor zou het behoud voor Nederland van de geheele provin cie Zeeland uiterst moeilijk worden en daarom heeft minister van Karnebeek de historische rechten van Nederland op de Wielingen willen handhaven. Minister Beelaerts van Blokland nu heeft naar het blad wordt medege deeld daarvan afgezien! Hij geeft de Wielingen prijs, zooals hij ook de „es- sentieele belangen van het land", welke immers in zijn Memorandum van 7 Mei 1929 ieder Moerdijk-kanaal of ieder daaraan gelijkend kanaal verbieden, prijs geeft. Op verzoek van het blad om inlich tingen, welke toch de internationale om standigheden zijn, die kunnen hebben veroorzaakt, dat Minister Beelaerts van Blokland zoozeer aan de eischen der Bel gen, welke ook volgens onzen minister van buitenlandsche zaken, op geen enke len rechtgrond steunen, tegemoet komt, is het de verzekering gegeven, dat er hoegenaamd geen sprake is van eenigen druk der mogendheden op de Neder landsche regeering. Wel heeft de Belgi sche minister Hijmans op spoed aange drongen, doch zulks zou enkel te wijten zijn aan electorale motieven. De heer P. Hijmans wil namelijk nog vóór de ver kiezingen van het volgend jaar in België met een groot diplomatiek succes voor den dag komen. Vandaar, dat de voor loopige overeenkomsten tusschen de Ne derlandsche en de Belgische onderhan delaars aan een bepaalden termijn ge bonden zijn. In tegenstelling met hetgeen men uit de Zondag gepubliceerde memorie van antwoord bij de begrooting voor buiten landsche zaken aan de Eerste Kamer gericht zou kunnen afleiden, zijn er van Belgische zijde aan Nederland volstrekt geen compensaties gegeven, die ook maar eenigszins kunnen opwegen tegen hetgeen onze minister van buitenland sche zaken aan België wil toestaan. Datgene wat België, b.v. op het stuk der Maaskwestie met Nederland wil re- naki-farm 'afgekomen, ondanks Ryan s werken op de botermarkt. Als dat iets is om geluk te wen- schen, antwoordde Enid bitter, dan spijt het mij! HOOFDSTUK VI. Voor ditmaal had sir Peter geen ant woord klaar. Hij haalde luid en min achtend adem en keek fronsend naar t vuur, terwijl Enid naar het raam te rugkeerde, en de daarop volgende stilte werd slechts verbroken door het ver wijderde klinken van de deurschel. Spencer kwam binnen met deftigen, maar hoorbaren tred, en sir Peter wend de zich met een toornigen snauw tot hem. Wat moet jij? snauwde hij. Mijnheer Aimsbury is er, sir Peter, antwoordde Spencer ernstig. Senior of junior? Senior, sir Peter. Waarom zeg je dat dan niet? Laat hem binnen. Toen de butler de kamer uitging, keerde Enid zich om. Zal ik heengaan? vroeg zij koel. Zooals je wilt. Het is een tamelijk gewichtige zakenonderhandeling. Mis schien wil je wel blijven en de deskun dige manier zien waarop ik van Aims bury steel? Sir Peter keerde zich om en zag met gelen, is nog meer in het Belgisch dan m het Nederlandsch belang. Zoodat, aldus het Dagblad van Noord- Brabant, er geen andere gevolgtrekking over blijft, dan dat minister Beelaerts van Blokland wetens en willens het er op aanstuurt om, volgens een woord uit zijn Memorandum van 7 Mei 1929, „door de natie te worden gewraakt." DE LOONEN IN HET MIJNBEDRIJF. De contact-commissie over de loone» in het mijnbedrijf is Zaterdag opnieuw bijeen geweest. De directies verklaarde» zich bereid de verlofregeling te besten digen en den gezinstoeslag ongewijzigd te laten, mits de organisaties de voor gestelde loonsverlaging van 10 pet. aan vaardden. De vertegenwoordigers der organisa ties verklaarden niet accoord te kun nen gaan met 10 pet. loonsverlaging, doch op de besturen-conferenties eea voorstel te doen van een verlaging van 5 pet. op 1 April, en een tweede ver laging van 5 pet. op 1 Juni e.v. MIDDELBURG. De kamerkringvereeniging „Middel burg" die geheel Zeeland omvat, van de Christelijk Historische Unie hield Za terdagmiddag een algemeene vergade ring. De secretaris mr. H. van der Beke Callenfels herdacht in zijn jaarverslag den aftredenden voorzitter ds. J. de Visser. Deze toch heeft door zijn be zielend woord de eerste stekken gesto ken voor de Chr. Hist. Unie in Zeeland. Tot de oprichting van vele Chr. Hist, kiesvereenigingen heeft hij medegewerkt. Ook de penningmeester mr. R. M. van Dusseldorp herdacht den aftredende» voorzitter in zeer waardeerende woor den. De voorzitter dankte voor deze woor den, Hij herdacht zijn medestrijders, die reeds allen overleden zijn, wees op de ondervonden verdachtmaking, spoorde aan tot voortdurende eensgezindheid em niet te strijden om persoonlijke belangen doch voor de Chr, Hist, beginselen. Voor de vacature ds. J. de Visser (sta- tenkring Middelburg) werd als lid van den kamerkring gekozen mr. W. F, El, baron v. d. Feltz, voor de vacature W. de Ridder (statenkring Vlissingen) de af- tredene, voor de vacature ds. A. Vrij- landt (statenkring Sluis) dr. J. H. Som- mer te Groede, voor de vacature M. W. Koster (statenkring Hulst) dr. L. J. Ca- zemier te Terneuzen. Als buitengewoon lid van t Hoofdbe stuur bedoeld bij Art. 17 der statuten werd aangewezen mr. H. van der Beke Callenfels en tot zijn plaatsvervanger mr. W. F. E. baron van der Feltz, Daarna hield de heer H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer een rede over: De regeering en de crisis. Spreker wees eerst op de woorden uit de laatste troonrede in Sept. 1931 door de Koningin uitgesproken: „De econo mische toestand baart bij voortduring ernstige zorg". Sinds dien tijd is de toe stand veel verergerd. De regeering tracht zooveel mogelijk haar uitgaven te ver minderen en nieuwe bronnen als inkom sten te zoeken. Tot het eerste behooren de salariskorting van de rijksambtena ren, de vertraging van den vlootbouw, de stopzetting van de verdere drooglegging der Zuiderzee en 't ingediende ontwerp Rutgers op het lager onderwijs. Nieuwe bronnen zijn o.a. de fiscale verhooging van invoerrechten, de ben zinebelasting, verhooging van opcenten van suiker- en wijnaccijns, zegelrecht. Verschillende onderdeelen hiervan be handelde de spreker min of meer uit voerig. Hij betreurde het, dat sommige gemeenten niet medewerken tot salaris korting en wees op het groote verzet, dat er was tegen het kortingswetje. toornige tevredenheid de bleekheid van het gelaat van het meisje, terwijl zij trotsch naar den Chesterfield liep om haar boek op te nemen. Met minachting het weggestuurd wor den aanvaardend, was zij reeds bij de deur, die naar den salon leidde, toen Henry Aimsbury uit den hall werd binnen gelaten, en zij bleef beleefd staan. Sir Peter stond niet op en keek even min zijn bezoeker aan, maar wenkte on verschillig met zijn hand, als om de ge heele kamer te omvatten, en zei kalm: Hallo, Aimsbury. Ga zitten. Henry Aimsbury voelde het tekort aan warmte in zijn begroeting en aarzelde op den drempel, in twijfel of het niet be ter was zich zelfs nu nog terug te trek ken. Hij besloot te blijven. Goeden avond, sir Peter, antwoord de hij zenuwachtig en kwam aarzelend een schrede nader, Enid kwam hem te hulp. Goeden avond, mijnheer Aimsbury, zeide zij hartelijk en kwam verder de kamer in. Aimsbury's zucht van verlichting was hoorbaar en zeer oprecht. I Ah, miss Brace! antwoordde hij op gewekt, verbaasd dat hij haar bij het binnenkomen niet bemerkt had. Hoe gaat het U? (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5