Q KERKNIEUWS. LANDBOUW. Verkeerswezen, Post en j Telegrafie. Financiëele Berichten. LEGER EN VLOOT. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. BEKENDMAKINGEN. AFLOOP VERKOOPINGEN. HET A. B. C. VAN 'T NEDER LANDSCH FABRIKAAT. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. tapverbod voor den Zondag door B. en W. prae-advies uitgebracht. Aan dit prae-advies ontleenen wij, dat B, en W. meenen, dat adres santen zich op een terrein bewegen dat de Burgerlijke Overheid slechts met groote schuchterheid moet betreden. De Raad heeft de bevoegdheid ver ordeningen te maken, die in het belang van de Openbare Orde en gezondheid wenschelijk worden geacht, en waar nu door de adressanten om zulk een ver ordening gevraagd wordt, dient gron dig te worden uitgemaakt, of in de door adressanten bedoelde omstandigheid de door de wet genoemde drie factoren hier in het gedrang zijn. Uit enkele rapporten is gebleken, dat het normale bezoek op de Zondagen vooral tijdens de kerkdiensten uiterst gering is, en de openbare orde daar door in het minst niet wordt bedreigd. Trouwens is het van algemeene bekend heid, dat de Zondagen in de gemeente rustig verloopen, en vooral gedurende de kerkdiensten de stilte door niets wordt verstoord. Het zal moeilijk vallen hieraan de wenschelijkheid van een tapverbod te ontleenen, en wat de zedelijkheid be treft, deze wordt zeer zeker in onze ge meente op de Zondagen op zeer ernsti ge wijze bedreigd, maar dan op een terrein, dat buiten de café's gelegen is, en waaraan de stilte zooeven geschetst zeer bevorderlijk is. Ook een direct gevaar voor de ge zondheid is er niet in te zien. Op formeele g~onden zou dus kunnen worden geprae-anviseerd, afwijzend op dit adres te beschikken, waarbij nog ge wezen dient te worden op het feit dat de taak van de politie aanmerkelijk wordt verzwaard, daar op de naleving van de verordening dan geregeld con trole moet worden gehouden. B. en W. zijn er van overtuigd, dat adressanten hiermede niet zullen berei ken, wat zij beoogen. De heer Van Halst zette hier na in den breede uiteen tegen een tapverbod te zijn, omdat 't de minder heid wil dwingen, de zedeloosheid doet toenemen, en de Zondag er mee door ontheiligd zal worden. Bij stemming werd echter besloten een tapverbod in te voeren. De heeren Van Halst en de Looff tegen. De heer De Boer onthield zich van stemming. De bespreking omtrent steunverlee- ning had tot resultaat gehad, dat de ver- eenigingen hier ter plaatse waren terug geschrokken voor de vele administratie en de hooge eischen door den minister gesteld. De voorzitter achtte het ook beter, dat er werkverschaffing kon worden gezocht, en stelde voor, pogin gen aan te wenden om den spuiboezem van de haven te Kamperland in overleg met het betrokken waterschap uit te diepen. Dit werd met de stem van den heer De Looff tegen, aangenomen. Daarna zeide de Voorzitter, dat het wetsontwerp inzake den nieuwen weg in de Tweede Kamer is aangenomen, hij hoopte dat dit in de Eerste Kamer eveneens zal gebeuren. Daar het dage- lijksch bestuur met den eigenaar, name lijk den heer Dees, overeen is gekomen om trent het onteigenen van gronden voor dat weggedeelte, zal in overleg met den ingenieur spoedig begonnen kunnen worden. Aldus besloten. Vastgesteld werd 't kohier hondenbelasting, tot 'n be drag van 402. 't Periodiek aftredend lid van het Burgerlijk Armbestuur, de heer J. Verburg, werd met algemeene stem men herkozen. Besloten werd om voor de gelden van de verkochte macadam teer te koopen om de wegen om het dorp te teeren. Benige doopleden van de Ned. Herv. Gem. te T h o 1 e n hebben, zoo meldt een correspondent van het Hdbl. bij het kantongerecht een uitspraak uit gelokt over de vraag, of zij als doople den. verplicht zijn hoofdelijken omslag aan de kerk te betalen. De kantonrech ter heeft verklaard, dat zij daartoe niet verplicht zijn, maar er aan toegevoegd, dat die doopleden, welke na hun 21e jaar hebben getoond door meer of min der trouw kerkbezoek, het huwen in die kerk, het eventueel laten doopen van hun kinderen enz., dus in een woord niet gebroken hebben met de kerk, wel verplicht zijn deze belasting te voldoen. Prov. Commissie Zeeland van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Men schrijft ons: Dezer dagen vergaderde de Prov. Commissie Zeeland met de afgevaardig den der afdeelingen te Goes. Ds. Boeke deelde o.a. mede dat in '31 ongeveer 200.000 jeugdboekjes zijn ver spreid en dat het aantal series lantaarn platen geregeld wordt uitgebreid. Het werk der afdeelingen werd uitvoerig besproken. Het houden der propaganda samenkomsten blijkt vruchtbaar te zijn omdat het achteruitgang in ledental voorkomt en tevens hun, die zich niet tot een vaste bijdrage kunnen verbin den, gelegenheid geeft om hun gave te schenken. In het bijzonder werd het werk der Bijbelverspreiding door de af deelingen onder de oogen gezien. Het voorstel inzake een Bijbelsch Leerboek, lokte eene breede bespreking uit. Gehoopt wordt dat het niet onmo gelijk zal blijken te zijn. Drukproef van een circulaire aan jong gehuwden, wier huwelijk niet kerkelijk bevestigd werd, wordt voorgelegd. Zij worden daarin opgewekt zich van een Bijbel te voor zien. Van de nieuwe vertaling zullen het Evangelie van Mattheus en de brief aan de Romeinen tegelijk verschijnen. Ds. Homburg bedankte als lid der Prov. Comm. In zijn plaats werd be noemd de heer A. de Lange te Goes. Tot voorzitter werd in de plaats van ds. Homburg gekozen ds. S. M. v. d. Most v. Spijk te Kortgene. Naar de Centrale Commissie Binnen land werden afgevaardigd ds. Douma en ds. Voors. Donderdagavond werd te A a g- t e k e r k e op een tweede vergadering door de landbouwer aangenomen het voorstel van de plaatselijke af deeling landarbeiders om1 het loon vast te stel len van af Maart tot November op f 1.75 per dag (f 10.50 per week), en de ('vier wintermaanden op f 1.50 per dag (f 9 per week). Thans bedraagt dit winter en zomer f 12 per week. Dinsdagavond eindigde de alge meene tuinbouwcursus te Kloetinge met een openbare les. O.a. was aanwe zig de Rijkstuinbouwconsulent, Het di ploma werd uitgereikt aan: W. Hijman, A. van de Guchte, Mars. Oele, Sa. Zan- dee, S. Matthijsse, P. Poortvliet, L. Min naar, J. Joziasse, B. Smit en A. Sonke. De cursus begon met 16 deelnemers; aan 10 kon na de lessen met vrucht gevolgd te hebben, het diploma worden uitge reikt. Steun aan de suikerbietenteelt. Men deelt ons mede, ter nadere toe lichting op de regeling, die door de Com missie inzake Steun aan de Suikerbie tenteelt is getroffen: De telers der bieten in de jaren 1928, 1929, en 1930, die in die jaren niet aan de fabrieken hebben geleverd, en dus bij de Commissie niet bekend zijn, heb ben geen formulieren ter invulling ont vangen. Slechts zij, die aan fabrieken hebben geleverd, hebben de daartoe be stemde formulieren ontvangen en kun nen daarop invullen 80 pet. van hun le vering. Intusschen verplichten zij zich daarbij tevens om een hoeveelheid, voor- zoofer ze de bieten zelf niet hebben ge teeld, aan de telers hunner bieten in die jaren over te dragen. De telers der bie ten behooren zich nu in verbinding te stellen met de vroegere koopers van hun bieten, zoodat komt vast te staan op welke hoeveelheid zij recht hebben. Ook al zijn de teeltbewijzen reeds uitgereikt, dan nog kunnen de telers der bieten niet- leveranciers aan fabrieken, hun recht op garantie opeischen. Zoodra de hoeveel heden vast staan, behooren de telers zich tot de Commissie te wenden. Zij kunnen dit doen bij eenvoudig schrijven. Moch ten de koopers der bieten onwillig zijn om te bevestigen, dat zij de betreffende hoeveelheid in bedoelde jaren gekocht hebben, dan ook kunnen de telers zich tot de Commissie wenden, die dan na gedaan onderzoek zoonoodig de teeltbe wijzen van de koopers kunnen intrek ken. De toestand in het zuivelbedrijf. Het comité voor economisch verweer uit de land- en tuinibo u wor gd ni si lies heeft in een telegram' aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ten sterkste aangedrongen op zoo spoe dig mogelijke behandeling der voorstel len van de landbouw crisiscommissie in zake steun aan het veehoud'erslbed,rijf. De toestand in het zuivellbedrijf is onhoudbaar, daar de boterprijs nu ook in het binnenland beneden f 1 per kg ge daald is en de (kaas voor export jkpoe- dig onverkoopbaar zal zijn. Het comity verzoekt in elk geval de steunmaatrege len voor het Kamerreces' te behandelen en heeft een buitengewone audiëntie ter bespreking van den toestand aange vraagd'. Aujeszky'sche ziekte onder runderen. Ongeveer veertien dagen geleden is te Bodegraven zoo meldt de N.R.C. 'n stal koeien en varkens, eigendom van één veehouder, binnen een paar dagen, zon der dat met zekerheid de oorzaak er van kon worden vastgesteld, gestorven. Thans zijn dergelijke sterfgevallen ge constateerd bij het vee in een boerderij ten zuiden van den Rijn. Een rund is reeds afgemaakt. De genoemde ziekte bij de runderen te Bodegraven is aan de Rijksserumin- richting te Rotterdam onderzocht en be vonden te zijn aldus genoemd blad pseu- do-dolheid, de zgn. Aujeszky'sche ziek te, die niet in ons land was waargeno men, De ziekte, die o.a, in Amerika en Hongarije is voorgekomen, ook bij hon den en katten, gaat gepaard met hevige jeuken. De Paaschvee-tentoonstelling. De bekende Paaschvee-tentoonstelling der afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal dit jaar wor den gehouden in de Nenijto-hal D. De expositie zal Dinsdag a.s. 15 Maart worden geopend. Voor automobilisten die de Duitsche grens passeeren. Automobilisten, die bij avond de Duit sche grens willen passeeren, worden ge waarschuwd, zoo lezen wij in de Kam pioen, om onmiddellijk te stoppen bij het zien van een rood licht, daar de voorschriften van de controleerende grensbeambten, ter bestrijding van den smokkelhandel, zeer verscherpt zijn. Binnen een strook van 1520 km voor bij de grens kan men aangehouden wor den door z.g. Fliegende kolonnes, die bevel hebben om direct te schieten wanneer doorgereden wordt. Het passeeren van de grens tusschen Venlo en Vaals wordt bij avond ten zeerste ontraden. Bank voor Zeeland N.V. te Goes. Aan het jaarverslag over 1931 der Bank voor Zeeland N.V. te Goes ont leenen wij het volgende: De depressie, tengevolge van de nog hev'g voortdurende landbouw- en in- dustriëele crisis, waaronder ook ons ge west reeds zoo geruimen tijd lijdt, werd nog dieper door de credietmoeilijkhe- den over de geheele wereld, zoodat b.v. Duitschland een Stillhalte verkreeg en Engeland den gouden standaard losliet, welk laatste voorbeeld op den voet na gevolgd werd door andere Enden als Denemarken, Zweden, Noorwegen e.a. Verdere belemmeringen van den we reldhandel deden zich voor in den vorm van verhooging van tariefmuren, con- tingenteeringsbesluiten, invoerverboden, enz. Aangezien Zuid-Beveland door zijn landbouwproducten en zijn oestercul tuur ten nauwste hierbij betrokken is, zijn de moeilijkheden in onze omgeving wel zeer groot. Deze omstandigheden gevoegd bij het feit, dat in onze provin cie sinds het uitbreken van de crisis in 1929 een zestal financieele instellingen hare betalingen moest staken, waardoor het vertrouwen van het publiek nog meer werd geschokt, konden niet nala ten een stempel te drukken op de cij fers onzer balans. De lipuiditeitspositie onzer instelling is echter zoodanig, dat wij aan al onze directe verplichtingen oogenblikkelijk kunnen voldoen. Niettegenstaande er momenteel nog zeer weinig lichtpunten te bespeuren zijn, die het verminderen der crisis aankondigen, meenen wij, dat evenals na de groote reeks voorafgaande crisis, ook na deze een verbetering zal intre den, welke zich' zal demonstreeren in terugkeerend vertrouwen, waarvan ook onze instelling naar onze vaste overtui ging in ruime mate zal kunnen profitee- ren. De balans, sluitende in actief en pas sief met totaal 607.2-70 geeft volgens het accountantskantoor Slagman en Langelaar, lid van den Ned, Bond van Accountants, den juisten toestand der vennootschap weer op 31 December 1931, terwijl de verlies en winstrekening vóór afschrijving de juiste winst aan geeft over 't boekjaar 1931 n.l, f 15,449! Na afschrijving van de safe-inrichting op één gulden en toevoeging van 5000 aan de statuaire reserve wordt op de preferente en gewone aandeelen 4 pet. dividend uitgekeerd, terwijl naar nieu we rekening wordt overgebracht 2734. De statuaire en extra reserve bedra gen samen 25.000. Op 9 Nov. 1921 heeft er in de ha ven van Colombo aan boord van Hr. Ms. onderzeeboot K IVj die daar op haar reis van Vlissingen naar Oost-Indië, was aangekomen, een ontploffing in de accumulatoren-batterij plaats gehad, welke aan twee opvarenden, den kwar tiermeester L. R. J, Huysman en den korporaal-kok J. M. Blom, het leven heeft gekost, terwijl een der andere op varenden zwaar werd gewond. Minister Deckers heeft op zijn terug reis naar het vaderland de attentie ge had, op de graven der beide slachtoffers die te Colombo ter aarde werden besteld een krans te leggen. De mijnenlegger Prins van Oranje. De mijnlegger Prins van Oranje wordt volgens Aneta 29 April te Sabang ver wacht. Voorloopig zullen geen andere marine schepen meer worden uitgezon den. JACK PAYNE'S AFSCHEID. Jack Payne, de vermaarde bandlei der heeft afscheid van ons genomen. Al zitten we hier ver van je vandaan Jack (misschien weet je het bestaan van Middelburg niet eens) toch w'llen wij jou een cheerio! toeroepen. Wart wat jij voor ons al die jaren, met de vroolijke, mees'eepende muziek bent geweest, dat kan alleen een J^ck, als jij bent, maar zijn. Als we om 5.35 Hollandsche tijd golf lengte 261 instelden en we hoorden je „say it with music" naderen, dan sprong er iets in ons op. Je verjoeg steeds alle pessimistische stemmingen „melige" buien, slechte humeuren. Er gaat iets on weerstaanbaars v$n je uit! En hoe meer we je hoorden, hoe meer we van je mu ziek, je „vocal refrains" gingen houden. En nu ga je weg, en het spijt ons meer, dan wel in zwarte lettertjes op wit pa pier gezegd kan worden. Ja Jack, say it with music! Je bent een gelukkig man, want je maakt ieder, die naar je luistert gelukkig. Jouw muziek spreekt tot ons. Je voelt ze „van bin nen" en niemand, die ze hoort, kan ze weerstaan, kan aan de magische kracht ervan ontkomen. Ze voert je mee, of je wilt of niet! Het laatste nummer, dat je voor ons speelde heette „in the rain", hetzelfde nummer waar je, nu vier jaar geleden, als B. B. C. bandleider mee begon. Nu Jack, ik hoop dat er in je leven, heel weinig „rain", maar des te meer „sun" zal zijn, net zoo veel en nog meer, als jij die ons hebt geschonken. „Cheerio! Het ga je well" Luistervink. Ongelukken. Op den weg van Roermond naar Ho n kwam Vrijdagmiddag een auto in snelle vaart van de richting Horn aan gereden. Door de gladheid van den weg riipte de auto en viel vervolgens van de vrij hooge helling af. De wagen sloeg verscheidene malen over den kop. De carrosserie werd totaal vernield. In den wagen zaten de heer en mevr. B. en hun dochter uit Amsterdam. Zij werden gewond naar het ziekenhuis overge bracht waar de beide d^mes ter verp'e- g ng moesten worden opgenomen. De heer B. kon na verbonden te zijn het ziekenhuis verlaten. Donderdagavond kreeg een auto waarin 3 slagers uit B u s s u m gezeten waren, benzinegebrek. Twee hunner stapten toen uit om den wagen voort te duwen, tot een nabijzijnden bènzine- pomp, terwijl de derde sLger achter 't stuur bleef zitten. Terwijl de beide sla gers nu den wagen voortduwden, na derde met vrij groote snelheid een auto die klaarblijkelijk de voortgeduwde auto niet opmerkte en zoodoende van achte ren aanreed. De slager M. uit Bussum die achter den auto liep, werd door de auto gegrepen en tegen den grond ge slingerd. Hij bekwam aan beide onder- beenen gecompliceerde beenbreuken, benevens eenige hoofdwonden. De in zittenden van den anderen auto kwa-' men met den schrik vrij. Branden. Zaterdag is het pakhuis Nach tegaal staande op een weiland buiten den bebouwden kom van Wormer- veer geheel afgebrand. Een naast het pakhuis staand schuurtje waarin eenige koeien en varkens waren ondergebracht, brandde eveneens af. Vijf varkens kwa men in de vlammen om, TWEE DAMES OVERREDEN EN GE DOOD. Zaterdagavond wilde op den rijksstraatweg te Wassenaar 2 da mes, die waarschijnlijk uit den autobus van Noordwijk waren gestapt, gearmd den rijksstraatweg oversteken. Met een va irt van ongeveer 60 km naderde een vrachtauto, die met -wie triple lichten reed en bestuurd werd door K. uit Delft. De dames hebben toen zij den auto za gen aankomen een oogsnblik geweifeld om over te steken. Dit is haar nood lottig geworden. De chauffeur van den vrachtauto reed daarna beide dames aan. Eén van haar werd op slag \gedood De andere liep ernstige verwondingen op aan hoofd, armen en beenen. Zij is naar het ziekenhuis te .Leiden vervoerd en daar na aankomst overt, den De slachtoffers zijn de 64-jarige mej. J. M. uit Gouda en de 33-jarige Duitsche mej. S'., huishoudster hij een familie te Wassenaar. Mej. S. bracht de dame uit Gouda, die te Wassenaar op bezoek was geweest naar den autobus. Daar op den weg een luisterhoorn is gevonden, neemt men aan dat iriaj. M. aan hardhoorendheid heeft gc'lec'© t, hetgeen mede ten gevolge kan hebben gehad, dat de dames den naderenden vrachtauto eerst te laat hebben bemerkt. DE MOORDAANSLAG OP DE OUDE VROUW, In den afgeloopen nacht heeft de politie in een volkslogement aan de O.Z, Voorburgwal te Amster dam een man gearresteerd, van wien het signalement overeenkomt met dat van den persoon die een moordaanslag pleegde op de in de Westerstraat wo nende 82-jarige weduwe P. De gearres teerde is ingesloten. OVERNACHTEN BUITEN DE KAZERNE. De burgemeester der gemeente Mid delburg brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de bepalingen zijn vast gesteld betreffende overnachten buiten de kazerne voor dienstplichtigen, die voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst moeten komen. Deze bepa lingen zijn op de aanplakbiljetten, op de bekende plaatsen opgenomen. Middelburg, den 12 Maart 1932. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. DIENSTPLICHT. Oproeping voor Herhalingsoefeningen. De Burgemeester der gemeente Mid delburg roept JOSEPHUS STEKETEE gewoon dienstplichtige van de landmacht lichting 1924, uit de gemeente Middel burg, behoorende tot het korps Ponton niers en Torpedisten, krachtens het be paalde in de artikelen 31, le lid, b, en 33 der Dienstplichtwet, voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst. Genoemde dienstplichtige is verplicht om op Donderdag 8 September 1932 te Gorinchem bij de Compagnie Torpedis ten zich aan te melden op de plaats van bestemming, in uniform gekleed en voor zien van zijn zakboekje en van de ver dere tot zijn verlofsuitrusting behooren de goederen een en ander voor zoo ver deze goederen hem zijn uitgereikt of door hemzelf zijn aangeschaft als mede om te zorgen, dat al deze goede ren bij de opkomst verkeeren in den zelfden staat, waarin ze bij zijn vertrek met verlof verkeerden. Middelburg, 12 Maart 1932. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. Notaris J. L. van der Harst Jieeft Donderdag in „Mercurius" verkocht - een heerenhuis met erf, tuin en au togarage aan den Noordstraatweg le Mid delburg, R lj, groot 2 aren 73 centiaren, In koop toegewezen aan A. H. Ver beek, rijksklerk eerste klasse griffie van de Arr.-Rechtbank te Middelburg, wa nende aldaar, voor f 5700. Een veehoudersstal en pakhuis aan de Beddewijkstraat te Middelburg K 142, groot 45 centiaren. In koop toegewezen aan A. J. Leijnse qq., veehandelaar te Middelburg voor f 1500. Ten overstaan van notafis irjr. P. Loeff, werd Vrijdag j.L te K oud ij ker ke, voor ^de wed. en erven D. 'Bonfuieljé in het openbaar verkocht: eene hofstede miet huis, schuur, erf, tuin, haan en bouwland aan den Bree- den weg te Koudekerke, groot 2.1715 ha (5 Gein. 160 R.). Kooper Joos Var- hage Janzn., landbouwer te Koudekerke voor f 5510. ualiteitsmaniakken, die tot nu toe bevooroordeeld en zonder onder zoek o! proefnemingen het buiten- landsche product kochten: probeer toch eerst het Nederlandsch fabri kaat oordeel dan pas. Neem géén proef waarbij een paar Engelsche schoenen van f 10.wordt verge leken met een paar hier gemaakte van f 5.maar een e e r 1 ij k e kans voor het Nederlandsche merk 43— Het eerste wat er gebeurde, toen het rare gezelschap bij den commissaris aankwam was, dat Roetje over zijn too- verketting streek en de pet van den com missaris op zijn eigen hoofd too- verde. De missaris, die nooit zooiets meegemaakt, wel een beetje uit het veld geslagen en toen hij naar de groote muizen en de gekke kat keek, werd hij zelfs een beetje bleek. Rnplic en DrJKKeltie. com- nog had was

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6