Antwerpen en zijn verbinding met den Rijn TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 14 MAART 1932. No. 62. Prol. dr. J. Valckenier Suringar. x. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. ZEELAND. door Het kanaalplan van den Minister zuiver nationaal-Belgisch. „Komen door het graven van een ka naal, Antwerpen en Rotterdam in ge lijke positie, dan heeft Rotterdam, com mercieel gesproken, geen voorkeur meer. Het Rotterdamsche havenverkeer zal zijn grondslag verliezen, die de blijven de bron zijner welvaart is", enz. (Alg. Hand. B. 2 Dec. 1931). Een afzonderlijk „toeleidingskanaal", dat de Minister aanbood, heft de bezwa ren voor Noord-Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen, in 't geheel niet op. Antwerpen (niet België) heeft nog een ander belang bij een gesloten kanaal: de vaart AntwerpenRijn wordt er kor ter door dan die van GentRijn; boven dien is het dan een zoetwaterkanaal, waardoor Antwerpen t.o.v. het scheeps- type een voordeel krijgt boven Gent. Ook Gent is concurrent van Antwerpen! Gent heeft belang bij een open blijvende Wes- terschelde. Is het eigenlijk niet ondenkbaar dat zulke nadeelen ernstig worden voorbe reid door een Nederlandschen minister ten behoeve van een klein voordeel voor de grootmondige (niét grootmoedge, zet ter!) Belgen, aan wie wij niets verplicht zijn? Door een Minister, na den val van Minister v. Karnebeek, benoemd op een programma, waarbij het toestaan aan België van een kanaal, dat de betee- kenis zou hebben van het scheppen van een kunstmatigen Rijnmond te Antwer pen, en dat de verlenging op Neder- iandsch gebied van de Antwerpsche dok ken zou vormen, of van ieder ander ka naal dat dezelfde kenmerken zou ver- toonen „een politieke onmogelijkheid" wordt genoemd? (Mem. der Nederl. re geering aan de Belgische van 7 Mei 1929). Zelfs staat in dat Memorandum: „Iedere Nederlandsche Regeering, die dit vergeten mocht, zou door de natie gewraakt worden", 't Zij zoo! Het kanaalplan van den Minister is zeker niet zuiver nationaal-Nederlandsch gedacht; het belang van Noord-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen is er niet door den Minister bijgebracht; integendeel wil hij het door het dichtmaken der opening bij Bath grootendeels verwaarloozen. Het plan is daarom evenmin internationaal, d.w.z. pro Nederland èn België gedacht. Het is zuiver nationaal-Belgisch. Waar om voert onze Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken geen pro-Ne- derlandsche politiek? „Het staat tegenover eigen volk, schrijft Prof. Gerretson in 't „Dagblad .voor Noord-Brabant" van 23 Nov. 1931, is een der treurigste karakter-eigen schappen van een bepaald deel van het Nederlandsche volk. In Holland komt dit veel voor in de, buiten contact met het eigenlijke volk levende diplomatenkrin- gen. Het is daar echter meestal volko men onbewust; meer gebrek aan ken nis en flauwhartigheid dan opzet. Indien de heer Beelaerts echter, zoo vervolgt Prof. G., zooals de heer Rotsaert beweert (D. v. N.-B. I.e.) ten slotte heeft moeten toegeven dat het Belgisch standpunt gegrond was (ik zeg niet dat dit zoo is), dan gebiedt de politieke eerlijkheid dat 14) - Zij liep doelbewust over het haard kleed, terwijl haar vader de aangesto ken lucifer uitblies en geurige wolken uit een hoek van zijn mond blies. Zij legde een hand op de tafel bij zijn stoel en leunde er even op, en toen sir Peter naar haar keek, zag hij met schrik hoe zij leek op de vrouw, wier karakte ristieke houding zij onbewust had aange nomen, en die al de jaren van Enid's le ven in 'n Engelsch graf rustte. Maar toen Enid spralk, was er in haar stem niets van de zachtheid van haar moeder. Zij klonk koud en hard. Zeg me eens, vader, vroeg zij, heeft U altijd uw zin gehad? Het was een wonderlijke en tamelijk moeilijke vraag en sir Peter aarzelde even voordat hij antwoordde. Ieder man, die een man is, krijgt altijd zijn zin, Enid, antwoordde hij brommig. Zelfs de man wiens behoefte hem dwingt voor zijn dagelijksch brood te werken? Sir Peter kon redeneeren met kolom men van cijfers, maar hij leed schipbreuk in zijn pogingen om den gedachtengang van een vrouw te volgen. Hij keek op en hij onmiddellijk aftreedt, want de uit spraak der Staten-Generaal, dat het Bel gisch standpunt niet gegrond is, was de reden van zijn optreden. En Mr. Zaayer schrijft in „Ned Weekblad", fide „Vlaanderen" 21 Nov. '31) „Wanneer in deze zaak van groot politiek belang hij (de Minister) voor de Belgische eischen capituleert op grond van, overigens zeer betwistbare, waterstaatkundige argu menten, dan rijst toch de vraag of de Nederlandsche belangen wel in veilige handen zijn; speelt de Nederlandsche regeering niet met vuur, oeconomisch en politiek?" Huivert de Minister voor een dreige ment? Het is Frankrijk (via België) niet in de eerste plaats om een oeconomisch ka naal te doen, doch om een politiek-stra- tegisch kanaal; daaraan heeft de Minis ter zelf wel eens herinnerd. Frankrijk wil Antwerpen als zeeoorlogshaven, den Rijn als strategische grens tot in Neder land; daarbij is een Moerdijk- of Moer dijkachtig kanaal noodig; niet meer? dat is niet zeker; maar zeker niet minder. En Frankrijk heeft zich een machtsposi tie weten te verschaffen, waardoor het dreigen kan: geen Moerdijkkanaal? dan geen kaliverschepingen, dan extra hooge beperkingen van den invoer van steen kolen, melk, vleesch, visch, snijbloemen enz. Nederland wordt bijzonder zwaar getroffen; maar natuurlijk, Frankrijk is bereid tot verzachting, doch tegen wel ken prijs? Waarom zouden onze onder handelaars niet aanbieden wat zij, zoo al niet oprecht wenschen, dan toch niet durven weigeren? de Nederlandsche zelfstandigheid wordt dan tegen vermin dering van hooggestelde oeconomische dreigementen prijsgegeven: Moerdijk kanaal, vrije Wielingen, „Stop van La- naye", goedkeuring van België's opge ven der neutraliteit, vrije doorgang voor oorlogsschepen over de Schelde, tolunie; van het een komt 't ander, en van 't an dere komt annexatie. In 1795 haalden we de Franschen bin nen, om onze vrijheid te winnen; het slot was dat we door Frankrijk geannexeerd werden. Zullen wij de Franschen weder binnen laten! Of zullen we de dreigementen weerstreven, zelfstandig (beter: neutraal) blijven en de gevolgen dragen totdat de staat, die zulke middelen tegen de ge- heele beschaafde wereld uitspeelt, daar door zelf getroffen wordt en inbinden moet? Zal de Nederlandsche leeuw zich hand haven, of zal Nederland het burgerlijke schaap zijn, dat zich door Lamme Goed zak met diplomatieke zwier ter slacht plaats laat leiden? Men bewaart den vrede niet door laf te zijn! Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. MIDDELBURG. De heer A. Jeronimus, lid van den gemeenteraad, heeft tot Burg. en Weth. een schrijven gericht, waarin hij mede deelt in de eerstvolgende vergadering aan den raad te wenschen voor te stel len, dat de raad besluit tot Burg. en Weth. de volgende vraag te richten: Zijn in verband met de aanname door de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 't zoogenaamde kortingswetje door Burg. en Weth, reeds voorstellen aan het Georganiseerd Overleg gezonden tot salaris- en loonwijziging, beter gezegd tot het brengen van het in geld uitge drukte salaris en loon in overeenstem ming met de tegenwoordige koopv/aarde van het geld? fronste verwonderd het voorhoofd. Werk ik niet voor mijn dagelijksch brood? vroeg hij. Enid keek hem recht in de oogen. U steelt! antwoordde zij. Sir Peter was een oogenblik ver stomd. Zijn mond viel open, en zijn si gaar viel op zijn overhemd en rolde op zijn schoot, en hij keek zijn dochter aan alsof hij aan haar verstand twijfelde. Toen maakte de lucht van brandend la ken hem wakker en hij sprong op. Wat doe ik? schreeuwde hij onge- loovig. U steelt! Sir Peter's lippen trilden, zijn oogen knipperden en 't toornige bloed stroom de hem naar het hoofd. Hij kwam met zijn gezicht vlak bij dat van zijn dochter en zocht in zijn geest naar de verkla ring van haar zonderlinge uitbarsting. Probeer je mij de wet te stellen? vroeg hij hartstochtelijk. Ik probeer U te zeggen, dat ik mij schaam over Uw houding en over Uw zaken vader, antwoordde Enid koelbloe dig. Maar je je noemt me een dief! En wat is een man anders, die geld krijgt zonder er voor te werken? Zonder er voor te werken? Maar maar, hij stotterde onbeholpen en hield op. Hij bewoog zijn hand snel met een welsprekend gebaar van volslagen Zaterdagmiddag vergaderde ten Stadhuize de afdeeling Middelburg van het Nederlandsche Roode Kruis onder voorzitterschap van den heer mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohe- lansberg. De secretaris, de heer mr. J. H. Bybau, bracht zijn jaarverslag uit, waaruit o.a. blijkt, dat de leden van de transportcolonne steeds in flinke getale naar de oefeningen kwa men en dat ook de cursussen voor adspi- ranten van de colonne en die voor ad- spirant-helpsters met succes werden voortgezet. De secretaris wijst op den slechten toestand, waarin het magazijn nog steeds verkeert niettegenstaande aandrang tot verbetering. Het verslag werd goedgekeurd even als de rekening van den penningmeester, den heer mr. R, M. van Dusseldorp, die aanwijst in ontvang 404.10, in uitgaaf 177.75, alzoo een goed slot van 226.35, waarbij het goed slot komt van 1930 ad 208.96, totaal dus f 435.31. De heer mr. G. J, Sprenger had be richt gezonden wegens vertrek ontslag te nemen als lid van het bestuur. De heer Sprenger, die ter vergadering aanwezig was, bracht dank voor de aan gename samenwerking met het bestuur en hoopte dat dit nog veel in het belang van het doel van het Roode Kruis zal mogen doen. De voorzitter gaf uiting van zijn spijt over het heengaan van den heer Spren ger en bracht hem dank voor alles wat hij gedurende bijna 25 jaar voor de af deeling heeft verricht. De vergadering koos in plaats van» den heer Sprenger tot bestuurslid den heer J. L. A baron van Ittersum en herkoos als zoodanig den voorzitter, die aan de beurt van aftreding was. Van eerstge noemde was bekend dat hij bereid was zitting in het bestuur te nemen en de voorzitter nam zijn herbenoeming gaar ne aan. Het is bewaarheid wat wij voor spelden, het jaarfeest van de M i d d e 1- burgsche Meisjes M.U.L.O-schoolclub „de Kubieke Meter" indien Schouwburg Za terdag j.l. is in alle opzichten een (suc ces geworden. Ten eerste was er reen bijna geheel volle zaal en wel geen iof een zeer enkele der aanwe'zigeji zal onvoldaan zijn heengegaan. De presidente, mejuffrouw N. van Poeljen, heette bij den aanvang de aan wezigen welkom en wel in het bijzon der den Commissjaris der Koningin en mevr. Quarles van Ufford', den burge meester en mevr. Dutalon Tak, den in specteur van het :L|. O,, de directrice van de school, mej. de Cleijn Brem ce;re- voorzitster van de „Kubieke Meter die steeds groote belangstelling toont, en wie een grootsche bloemenhulde werd ge bracht en de dames-leeraressen. Spr. 'bracht dank aan allen, die aan de voorbereiding hebben medegewerkt en in het bijzonder aan den heer f Blaauw en mej. I. de W ilde. Nadat mej. Van Poeljjen had uilgespro ken, trad mej. L. Walland naar voren om de presidente dank te brengen voor alles wat zij voor de vereeniging doet en haar een tweetal boeken, namens de le den aan te bieden. Hierna kon de opvoering van „Ma rijke", een echt voor biakvischjes ge schreven Nederlandsch blijspel Van Dom, de Gruijter, aanvangen. De inhoud van het stuk is spoedig verteld. Vier zusjes wonen samen te Hilversum met hun hit je en ruilen tijdelijk hun woning met een famitie te Zandvoort. Amor bemfoieil zich ook krachtig met drie van het viertal en vroolijke momenten zijn in het stuk, waarin alles urahit om de jongste zuster Marijke, legio. Het tiental jonge dames, van wie de helft mannenrollen hadden te vervul len, heeft zich op zeer verdienstelijke wijze van haar taak gekweten, het zij de vertolkster een groote of kleine rol voor hare rekening had. onmacht, opende én sloot zijn mond in een vergeefsche poging om te spreken, schudde toen ongeduldig met zijn hoofd en keerde zich af. Hij redeneerde, dat het meisje tenslotte niet veel meer dan een kind, dat haar logica natuurlijk on rijp en zwak was. Ongetwijfeld waren haar gedachten omtrent geldleenen be ïnvloed door haar studie van Shakespea re en zij meende, dat hij leefde van pon den menschenvleesch. Ongetwijfeld was in haar begrippen omtrent den adeldom van den arbeid slechts handen arbeid be grepen, en zij had romantische visioenen van haar vader, die kanalen groef bij zijn pogingen om de familiebezittingen te herstellen. Deze gedachte maakte zijn toornig gemoed opeens kalm en hij richtte zich weer tot Enid met een fiet sen glimlach op zijn gelaat. Ik vrees, dat ik je in den laat- sten tijd niet begrijp, Enid begon hij verontschuldigd. Hoe zou U dat kunnen? barstte zij uit, terwijl de ware Brace-aard heftig voor den dag kwam. U denkt, dat ik geld verlang en de dingen, die men met Uw geld kan koo- pen. U denkt, dat ik pochen wil over de grootheid van ons Huis; dat ik trotsch van een hardvochtig, aanmatigend, schrapend man, die zijn fortuin her steld heeft door woeker noem het in terest als U wil en twijfelachtige spe- Wij zullen er ons van onthouden bij zonder goede speelsters te noemen, ,al waren er natuurlijk rollen, die toeter gespeeld werden dan de andere, maar het geheel was zeer te prijzen en pok de dieren, die op het tooneel kwamen n.l. een poes en eenige kippen waren „rolvast". Aan de aankleeding van hel tooneel was groote zorg besteed1 en de lafereelen volgden elkaar spoedig cvp De jonge dames, die voor muzikale aanvulling der pauzes zorgden, deden dit op lofwaardige wijze. Dfe bloemen aae enkele amateurs-actrices aangeboden wa ren zeker ten volle verdiend. Zaterdagavond gaf de afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot Be vordering der Gezondheid in de Grafi sche Vakken een openbaren feest-pro- paganda-avond in „Mercurius" met wel willende medewerking van de mond- orgelvereeniging „Crescendo", directeur de heer I. J. Lindenberg, en eveneens be- langlooze medewerking van de Toon- der's Jazz. Nadat de voorzitter, de heer J. C. Wisse, het doel van deze bijeenkomst nl. het trachten een bedrag beschikbaar te stellen voor de kosten van 't nieuwe sanatorium te Zeist, had uiteengezet, konden de aanwezigen, die talrijker hadden kunnen zijn, genieten van de muzieknummers, die bovengenoemde vereeniging uitvoerde en die zij als ge woonlijk uitstekend vertolkte. Ook de afdeeling tooneel van Cres cendo liet zich weer van haar goede zijde zien en de twee kluchten, die zij opvoerde, vielen bijzonder in den smaak en een hartelijk applaus was een welver diende belooning. Een bijzonder woord van lof komt de Toonder's Jazz toe, die onvermoeid de aanwezige danslustigen heeft doen ge nieten van goede dansmuziek en hier door ook heeft bijgedragen aan het mo gelijk doen zijn van een afdracht van een saldo aan het Centraal Bestuur. WALCHEREN. GRIJPSKERKE. Donderdagavond had de algemeene vergadering plaats van de afdeeling het Groene Kruis jn het ver gaderlokaal. De secretaris, de heer J. de Keijzer en de penningmeester de heer J. de Wolf brachten hun verslag uit. Ontvangen was f 301.08, uitgegeven 284. ÏO1,^, goed' sl'ot f I6.971/2. De begrooting werd vastge steld op f2.70. f Tot magazijnmeester benoemde de ver gadering opnieuw den heer Joh. Meijer. Hierna bracht de heer de Wolf verslag uit van de Provinciale vergadering ge houden te Goes. Als bestuursleden herkoos'de vergade ring d'e heeren ds. I. P. wan der 'Waajli C. !W. Bierens en J. de Wolf, die. lallen hunöbenoeming iaannamon. De 'magazijnmeester bracht nu verslag uit, waaruit bi'eek dat druk gebruik is gemaakt van de verschillende artikelen. Eveneens de commissaris van het m'ate- riaal, die alles in orde hebben bevon den. ZUID-BEVELAND. KAPELLE. Vrijdagmiddag kwam de raad der gemeente Kapelle voltallig bij een onder voorzitterschap van Burge meester Bierens, De voorzitter deelt mee dat door den Inspecteur der Directe Belastingen voor- loopige beraming is gegeven van de te ontvangen opcenten op de Grond- en Personeele belasting. Óp de begrooting was 100,meer geplaatst dan was aangegeven, zoodat dit nog al niet te gen viel. Op het verzoek van de vereeniging Land- en Tuinbouw om subsidie uit de gemeentekas ter bestrijding van de mus- schenplaag werd afwijzend beschikt. Verpachting van gemeentegrond van een ontslagen pachter heeft plaats ge- culaties zal neggen: dit is mijn vader; En voortgaande: Oh, ik verlang niet naar die dagen, neen! Ik verlang naar den vader, dien ik eenvoudig kende als sir Peter Brace den verarmden landedel man. Toen was U tenminste beleefd te gen bedienden en de „gewone menschen,, al bemoeide U zich niet met hen. Nü omdat ijdelheid en ingebeelde armoede U in zaken gedreven hebben, heeft U de beleediging aan een lange reeks van nietsdoende voorouders gewroken door een trotsche verwaandheid en een ge brek aan medegvoeb die U niets dan haat brengen! U verdient, dat U impopu lair is, ging zij voort, terwijl haar toorn steeg toen zij den opkomenden sarcas- tischen glimlach van sir Peter zag en ik hoop, dat Ryan U doet springen en U neer dwingen zal tot den rang van de menschen, die U wacht! Zij was wit tot in haar lippen, en haar oogen vulden zich met toornige tranen. Zij was niet van plan geweest zooveel te zeggen, maar de woorden, die zoo lang in haar hart gevangen hadden ge zeten, waren onweerstaanbaar over haar lippen gekomen. Sir Peter keek zijn dochter aan, als of hij haar voor het eerst zag. Zijn toorn daalde, naarmate die van zijn doch ter steeg, en hij begreep, dat Enid oud genoeg was geworden om een geduchte tegenstandster te zijn, Zij was niet langer Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. (Ingez, Med.) had, hoogste inschrijver was J. Balkenen de voor 202,50 per H.A., wien dit is gegund. In den vervolge zal streng toe gezien worden op de soliditeit van pach ters, daar nog enkele in discridiet staan en vermoedelijk ingrijping zal moeten plaats hebben. Besloten werd het tarief voor den op haal van vuilnis op 2.50 te brengen. De heer H. de Kunder is door B. en W. aangesteld voor den wekelijkschen ophaaldienst. N. a. v. een adres van de s. d. a. p, en den Modernen landarbeidersbond deelt de v o o r z. mee dat de Min. van Binnenl. zaken heeft bericht dat de werkver schaffing tot 26 Maart duurt en dat voor delfwerk geen hooger loon wordt uit gekeerd, wel wordt een vergoeding toe gekend voor het gebruik van laarzen. Door het crisiscomité kunnen 17 ba len kunstmeststoffen in ontvangst geno men worden, aangevraagd werden 400 balen. Het kohier hondenbelasting 1932 werd vastgesteld tot een bedrag van 425. Vastgesteld werd de rooilijn voor de Abdijstraat te Biezelinge zooals B. en W. dit voorstelden zonder eenig be zwaar, ook de noodzakelijke demping van slooten voor de te bouwen wonin gen werd goedgekeurd, dit geschied op kosten van den bouwer. Vastgesteld werd de verordening op de heffing en invordering van de reinigings rechten zooals B. en W. dit hadden voor gesteld. Gewijzigd werden de voorwaarden der subsidie der bijzondere bewaarscholen. O. a. dat het bestuur der ver. verplicht is eventueel overleg te plegen met B. en W. indien tot bouw wordt overgegaan te Biezelinge van een nieuwe bewaar school. Bij de rondvraag verzoekt de heer Z u i d w e g om verbetering van den weg naar Eversdijk wat den voorzitter toe zegt. Besloten werd dat B. en W. met een voorstel en prijs tot den raad zullen ko-, men over den verkoop van zand uit den zandput. Weth. v. d. Have zegt van oordeel te zijn dat de P.Z.E.M. toch eens moet gewezen worden op de dure straatver lichting, het prijsverschil van vroeger en nu is opzienbarend en kan eigenlijk niet door den beugel vooral nu van alle kant bezuiniging eerste eisch is, willen de fi nanciën der gemeente wel loopen. NOORD-BEVELAND. Gemeenteraad van Wissenkerke. WISSENKERKE. Vrijdag vergaderde de raad. Afwezig met kennisgeving de heeren J. Flikweert, S. Breure en J. Noordhoek. Ingekomen was een bericht van de P.Z.E.M., dat de gemeente in aanmer king komt, om als de twee jaren van 't leggen van den ondergrondschen kabel van 't electrisch licht, zijn verstreken, teruggave te krijgen van 5 pet. der aan- legkosten. Van de gezamenlijke vergunninghou ders een verzoek om het tapverbod niet aan te nemen, als zijnde een dwin gend en schadelijk verbod, zonder eeni ge billijkheid. Daarna werd over 't in de vorige ver gadering ingekomen verzoek, om een 'n klein meisje, voor wie hij dwaze ca deautjes moest koopen, maar een vol wassen vrouw, met wie hij kon probee- ren te praten. En daar was hij blij om. Nu, zei hij luchtig, zulk een lange redevoering moet veel adem gekost heb ben, zoo al niet veel nadenken. Enid keerde hem haar rug toe en weende bittere tranen, Ik vermoed dat het vergeefsch is te herhalen, dat de B.F.I. een groot han delshuis is, mijn beste ging hij voort, maar heb je er bij stil gezeten om te be denken, wat er met jou zou gebeuren, indien Ryan mij liet springen! Enid draaide zich om, en haar oogen fonkelden door haar tranen heen. Ik zou gelukkiger zijn als U op de plaats van Spencer stond, zeide zij, en heel wat trotscher op mijn geslacht! Dit was zuivere ketterij, maar sir Pe ter kon er een verontschuldiging voor vinden, Je bent romantisch, Enid. Dat ligt aan je leeftijd en je sexe. Maar ik vrees dat Ryan niet in staat zal zijn mij te doen springen, en daarom moet je de vruchten van mijn oneerlijke specula ties blijven genieten, zei hij toegeeflijk. Vader, antwoordde Enid heftig, er zijn tijden dat ik denk dat ik U haat. En zij keerde zich om en liep naar 't open raam. (Wowlt vervalgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5