P LANDBOUW. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland HET A. B. C. VAN 'T NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. •vertreding vleeschkeuringswet: J. M. F. te O. en W. Souburg, 10 of 10 d. h.; vleesch dat bedorven is, in voorraad kebben: f. L. V. te Vlissingen, 25 of 25 d. h. over een kunstweg een ploeg sleepen: A. V, te Grijpskerke, 2 of 1 w, tucht school; overtreding Reglement op de wegen en voetpaden: J. K. te Arnemuiden, 5 of 5 d. h.; te Middelburg op verbpden plaats voetbal spelen: J. B. te Middelburg, 1 of 1 week tuchtschool, P. S., J. v, L. en Th. de B., allen te Middelburg, ieder be risping; te Oostkapelle met een motorrijtuig harder rijden dan 20 km per uur: K. v. d. B,, Vlissingen, 10 of 10 d. h.; te Arnemuiden op den openbaren weg met speelkaarten spelen: J. v. d. K. te Arnemuiden, 3 of 3 d, h.; te Grijpskerke venten; J. de R. te Ar nemuiden, 3 of 3 d. h. Kantongerecht te Goes. Den Kantonrechter te Goes heeft veroordeeld wegens overtreding: motorrijtuig onbeheerd laten staan: C. P. O. V., Goes, f 5 of 5 d., H. D. Vlis singen, f 10 of 10 d.; nachtrumoer verweken: P. G., Colijns- plaat 2 maal gepleegd, 2 m. f 15 of 2 m. 15 d,; straatschenderij: P. G., Colijnsplaat: vrijgesproken; kippen laten loopen op eens anders grond: P. V. Wissenkerke, f 2 of 2 d. met vaartuig niet stoppen als bord wordt vertoond en niet gehoorzamen aan bevel van een ambtenaar: E. K. z,b. woonplaats: vrijgesproken; geen reglement aan boord hebben: T. V., Waesmunster, f2 of 2 d.; schelpdieren rapen: A. JPJ. v. d. P., lerseke, f 3 of 3 d.; Schelde bevisschen zonder vergunning: P. R., Iereeke, f 2 of 2 d.; overtreding Reglement op de wegen en voetpaden: J. v. G., Colijnsplaat, f3 of 3 d, M. T„ 's-Heer Hendrikskinderen, f 5 of 5 d., J. E., Wolphaartsdijk: vrij gesproken; overtreding woningverordering te Ier- eke: P. H., lerseke, f 15 of 15 d.; ovetr. Arbeidswet: D. J. L., Wemel- dinge, f 10 of 10 d.; te Goes meer dan 10 L. benzine voor handen hebben: M. Z., Goes, ontslagen van rechtsvervolging; te Wissenkerke meer dan 50 L. petro leum en 20 L. benzine voorhanden heb ben: T. V. Wissenkerke, f 10 of 10 d. met auto van richting veranderen zon der teeken geven: J. V., Goes, f 2 of 2 d., A. H. K., 's-Heer Arendskerke, f 5 of 5 d.; overtr. motor- en rijwielreglement: H. 3., Borsesle, f 0.50 of 1 d.; met auto te Kloetinge in verboden richting rijden: M. E„ Bruinisse, f 2 of 2 d. met vrachtauto rijden zonder spiegel: W. v. d. W., Kamperland, f 3 of 3 d.; rijden met auto zonder voldoende voorlichten: C. v. M., Goes, f2 of 2 d.; met auto linkerzijde houden: H. M. C. d. P., Goes, f 2 of 2 d.; rijden zonder nummerbewijs: A. J. v. H„ Goes, fl of 1 d.; veiligheid van het verkeer in gevaar bréngen: C. S., Scherpenisse, f 25 of 25 d„ half jaar ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen; zonder rood- en achterlicht rijden: J. A. A, Goes, f 5 of 5 d., C. F., aldaar f3 of 3 d.; rijwiel besturen onder den invloed van drank: M. d. K., Kapelle, f25 of 25 d.; fietsen zonder licht: J. A. d. V., 's-Heer Arendskerke, J. V., 's-Heerenhoek, f 5 of 5 d.; vleeschkeuringswet: J. B., Heinkens- zand, f 25 of 25 d. dronkenschap: J. H., Wemeldinge, 10 of 10 d. - De arr. rechtbank te Amster dam deed uitspraak in de zaak tegen den Perzischen koopman M., die handel de onder den naam British Dutch Com mercial Agency. Verd. had bij een Nij- meegschen papierfabrikant voor ruim 14.000 gekocht. De accepten welke hij voor het bedrag van 14000 afgaf, ble ken later waardeloos te zijn. Voorts zou hij zich 2500 cautie hebben toegeëigend die een kantoorbediende van hem had gestort. Het O. M. eischte een jaar ge vangenisstraf. De rechtbank veroordeel de hem tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van 3 maanden voorar rest. Van de verduistering van 2500 werd hij vrijgesproken. De afgebroken radiorede. De officier van justitie, jhr. mr. van Asch van Wijck, heeft Donderdag con clusie genomen in de zaak tusschen de V.A.R.A. en den Staat betreffende de afgebroken radiorede van den secretaris der V.A.R.A., den heer Zwertbroek, op 8 October te Leiden, De officier was van meening, dat hoe wel de radio-controle-comm, bevoegd was, van te voren inzage te vragen van den woordelijken tekst van de rede, en de V.A.R.A. aan dat verzoek niet heeft voldaan, de radio controle-commissie toch niet bevoegd was, bedoelde rede, tijdens de uitzending af te breken, omdat art, 7 van het radio-controle-reglement Imar uitsluitend de bevoegdheid geeft «e» uitzending af te breken, wannee* de tekst van de uitzending door de com- miseie verboden is. Daar dit au met de onderhavige rede niet het geval is ge weest, concludeerde mr. van Asch van Wijck, dat de rechtbank de albreking onrechtmatig zal verklaren en den Staat zal veroordeelen tot schadevergoeding, op te maken bij staat. De rechtbank zal over vier weken vonnis wijzen. Brandstichting. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft terecht gestaan F. Th. J. F., 28 jaar, verpleegde te Veenhuizen, die 18 Nov, met een brandende lucifer het stroo van zijn matras in de slaapzaal in het gebouw der rijkswerkinrichting in brand gestoken heeft. De rechtbank te Assen had hem we gens brandstichting veroo-deeld tot 4 ja^r gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis tot 29 Januari j.l. De advocaat-generaal beaamde dat de straf zeer zwaar was, doch men moet in aanmerking nemen, dat verdachte reeds eerder tot zulk een daad uit wraak zucht is overgegaan. Hij vroeg bevesti ging van het vonnis. De Iepenziektc. Het Comité in zake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte verzoekt ons opname van het volgende: In den nazomer van 1931 heben wij er op gewezen, dat bet in verband met dé bestrijding van de iepenziekte nood zakelijk is, de doode en stervende iepen tijdig op te ruimen en de schors er van onschadelijk te maken door deze onmid dellijk na de velling te verbranden of, al dan niet met den stam, gedurende ten minste 3 maanden onder water gedom peld te houden. Deze maatregelen zijn noodzakelijk om de iepenspintkevers, die de ziekte over brengen, zooveel mogelijk de gelegen heid et benemen, zich te vermenigvuldi gen. Bovendien worden dan veel kevers en hunne larven verdelgd. Bedoelde kevers planten zich n.l. uit sluitend voort in de schors van sterven de en doode iepen en verspreiden uit deze boomen de iepenziekte. Aangezien er tot dusver geen afdoend middel is gevonden om de ziekte ^recht streeks te bestrijden, moet de strijd dus tegen de iepenspintkevers worden ge voerd, die zich de laatste jaren ten ge volge van het groote aantal stervende en doode iepen sterk hebben kunnen vermeerderen. Het is derhalve van het grootste be lang dat er geen iepen zijn, waarin de spintkevers kunnen voorttelen, m.a.w. 't is noodzakelijk, dat stervende en doode iepen zoo spoedig mogelijk worden op geruimd, liggende iepenstammen worden ontschorst en de schors van al deze boomen onschadelijk worde gemaakt. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat alle gevelde iepen, hetzij deze vóór de velling ziek of gezond waren, broed plaatsen voor de spintkevers vormen, zoodat het noodzakelijk is, al deze boo men te ontschorsen of onder water te bewaren. Inzonderheid zij hier gewezen op het groote gevaar, dat uitgaat van opslag plaatsen van niet ontschorst iepenhout. Deze opslagplaatsen vormen veelal een haard van iepenspintkevers met alle na- deelige gevolgen daaraan verbonden. Ook het verwerken van iepenstam men tot z.g. kachelblokken is niet vol doende om de spintkevers de broedgele- genheid te benemen, daar de schors, die zich veelal nog aan deze blokken be vindt, hiertoe meestal nog voldoende gelegenheid overlaat. Het verdient zelfs aanbeveling, de dikkere takken te ont schorsen, daar ook hierin nog vaak ke vers voorkomen. Voor een zoo volledig mogelijke bestrijding der iepenziekte is het dan ook een vereischte, dat nie mand nalate zijn doode en stervende boomen op te ruimen en de schors er van onschadelijk te maken. Daar de eerste spintkèvers reeds vroeg de schors van de aangetaste boomen verlaten en daarna de ziekte versprei den, is het noodzakelijk, dat alle ster vende en doode boomen zoo spoqdig mo gelijk, liefst vóór 20 Maart a.s, worden opgeruimd. Laat dus ieder eigenaar van iepen na-« gaan, of er onder zijn boomen thans nog zijn, waarvan de schors spintkeverlarven herbergt. Dit is te zien aan kleine ron de gaatjes de in de schors aanwezig zijn. Het betreft hier een nationaal belang, zoodat met recht mag worden gehoopt, dat een ernstig beroep op den gemeen schapszin van allé eigenaren van iepen, om door het nemen van de hierboven omschreven maatregelen mede te wer ken aan de bestrijding der iepenziekte, niet vergeefsch zal zijn. Ongelukken. Donderdagmorgen stak te L i s s e voor een auto, plotseling de 17-jarige M. den rijweg over. De jongen werd door den auto aangereden en ernstig aan het hoofd verwond. WAARSCHUWING. De commissa ris van politie Afd. B te 's-G raven- h a g e waarschuwt opnieuw tegen het Arbeidsleger der Heilsbrigade, waarvan de commandant, genaamd G. Eichhorn, wederom circulaires rondzendt om gel- delijken steun aan zijn inrichting, thans gevestigd Zorgvlietstraat 286 te 's-Gra- venhage e* voorheen De Rienaerstraat 1 174 aldaar, en welke inrichting niet den minsten steun verdient. TRAGISCH INCIDENT. Donder dag tijdens de behandeling van de zaak tegen den gewezen curator van de Bossche Hanzebank voor de Bossche rechtbank deed zich een tragisch in cident voor. De 60-jarige banketbakker van der V., één der gedupeerden bij 't faillissement, die op de gereserveerde tribune was gezeten, werd plotseling on wel en overleed kort daarop. DE ANONIEME BRIEFSCHRIJVER. Tot voor korten tijd waren er nog enkelen die er aan twijfelden, of ds. R. te Winterswijk werkelijk degiene was en is, die de anonieme brieven en kaarten schrijft, zelfs na zijn veroordee- ling door de Utrechtsche rechtbank Thans is er niemand meer die twijfelt, aldus de ,,Utr. Crt." Een eenvoudig middel is toegepast om ds. R. erin te laten loopen. De heer K, te Amersfoort ontving ook een anonieme kaart. Hij veegde het pot loodadres weg en vulde daar in: Retour Ds. R. te Winterswijk. Niemand dan de schrijver kon weten dat de kaart eerst geadresseerd was aan den heer K. En wat gebeurde? Ds. R, ging z:ch bij de politie in zijn woonplaats beklagen en noemde als schrijver den heer K., het geen uit den inhoud niet op te maken was! VROUW SLAAT HAAR MAN MET EEN HAMER. Een vrouw uit een gezin aan de Assenstraat te Deven ter heeft haar man, die reeds teruste was gegaan, onverwacht met een hamei- een slag op het hoofd gegeven. De man kreeg een ernstige wonde en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De vrouw koos het hazenpad en is nog niet teruggekeerd. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. —Te Waspik is de 16-jarige De Z. die bij het redden van vee uit een brandenden stal zeer zware brandwon den bekwam, overleden. EEN IJZERETER. De politie te Best heeft, zooals gemeld, een man aan gehouden, die uit de psychopathenasyl te Leiden was ontvlucht. Nader meldt men aan de Maasbode in dit verband nog het volgende: Op 26 Februari werd er ingebroken in het kantoortje der N.V. Philips bij het Wilhelminakanaal te Best. De dader werd dezer dagen gepakt en opgesloten in het arrestantenlokaal. Hier heeft hij 's nachts kans gezien het ijzeren hengsel van den toilette-emmer te breken en dat halverwege in zijn keel te wringen. De man werd onder hevige benauwdheden in zijn cel aangetroffen. Het bleek dat het een beruchte inbreker J. v, K. was, die reeds meermalen zulke grapjes uithaalde en ook al eetlepels heeft ingeslikt in het arrestantenlokaal. Nader bleek, dat hij eenige weken geleden uit het psychopathenasyl te Lei den gevlucht was. DE RUSSISCHE POLITIEK. De fabel van Ruslands geweldige leger. In het „Journal de Genève" trof fen wij onderstaande voortreffelijke be schouwing over den huidigen toestand in Rusland aan. Er zijn er, die als ze Litwinof zoo ge voelvol hooren spreken over de alge- heele ontwapening en over het vertrou wen tusschen de volken, zich afvragen: „Kan die man oprecht zijn?". Eigenlijk is dat een vraag die men nooit stellen moet ten aanzien van een staats man. De juiste vraag is, of zijn politiek met de belangen van zijn land overeen stemt, met de opvatting die hij ver standelijk gesproken daarvan hebben moet, of met de feitelijke situatie. De Russische politiek manifesteert zich door een heele reeks opvattingen, die hoe langer hoe meer op elkaar steu nen. Het roode leger is veel zwakker dan men zegt, de sovjets hebben geen geld, zij meenen dat Europa in zóó'n staat van verval verkeert, dat het niet noodig is 't den oorlog te verklaren, om het te overheerschen. Zij gelooven steevast in het uiteinde lijke succes van het vijfjarenplan en duchten dit door avonturen in gevaar te brengen. Stalin is de man van het vijfjarenplan. Hij heeft slechts één idee, maar wordt daardoor dan ook met buitengewone klachten in beslag genomen: van Rus land een industrieele grootmacht te ma ken. Zoodra hij daarin geslaagd is, en hij gelooft, dat nog slechts enkele jaren ons daarvan scheiden, zullen de sovjets in staat zijn hun wil aan de wereld te dic- teeren, of tenminste grooten invloed op haar uit kunnen oefenen, Maar de groote moeilijkheid, dat dit vijfjarenplan in den weg zit is van finan- cieelen aard. De crisis, waar de wereld onder gebukt gaat, vertraagt ook zeer de Russische export, en van dumping hoort men nauwelijks meer spreken. Wanneer Rusland niets meer uitvoert, bezit het land, dat geen enkel crediet heeft, niets buiten de deviezenreserven, die 't veroorloven opnieuw zijn handel en propaganda weer aan te pakken. Men moet thans kiezen. Stalin, die slechts aan het resultaat van zijn vijfja rig plan denkt hééft al gekozen. Hij gaal door met in te voeren, zooveel hij kan om de industrieele uitrusting van Rus land zoo volmaakt mogelijk te maken. Daarom zenden de Russen, sinds eeni- gen tijd, niet meer zooveel geld naar hun vrienden in het Westen. De Duitsche communisten beklagen zich daar bitter over. Want zij hebben jongstleden herfst de derde Internationa le aangeboden in den loop van den win ter, opstanden in Duitschland uit te lok ken, Men heeft hen, niet zonder minach ting. geantwoord, dat zoo iets het geld niet waard is, dat 't zou kosten. De sovjets gaan uit van het idéé, dat de revolutie wel vanzelf in Europa zal komen als de crisis blijft voorduren en de mogendheden elkaar niet beter gaan verstaan. Men zegt dat Litwinof, toen hij te Genève aankwam, verbaasd was te be merken, dat de staatslieden, ondanks de stijgende werkloosheid, maar voortgin gen met aan hun politieke geschillen te denken. Onder deze omstandigheden zou de gedachte aan een oorlog met Europa de grootste dwaasheid zijn. De sovjets zijn bezeten door het idee een waandenk beeld overigens dat Europa een aflei ding voor zijn inwendige moeilijkheden zou kunnen zoeken in een oorlog tegen hen. Wanneer deze oorlog van de bolsje- wiki zelf zou uitgaan, dan zou dit het einde beteekenen niet alleen van hun hoop op het welslagen van het vijfjarig plan, maar ook van hun macht zelf. De zaak is dus net andersom als velen den ken: de sovjets zijn niet in staat een oorlog te beginnen die tot de overwin ning leidt, tegen wie dan ook. Wat 't ons dikwijls moeilijk maakt om goed te begrijpen, wat er in Rusland om gaat, is dat we uitgaan van twee uiteen- loopende denkbeelden. Wij beschouwen het bolsjewisme als een vreeselijk regi me, dat slechts ongeluk en ellende weet te stichten, en ook als een krachtige en geduchte macht, die de wereld bedreigt zoowel met zijn geloof, als met zijn le gers. Men moet dus kiezen. En niet al leen naar zijn smaak, voorkeur of ge voelens. Maar men moet zijn oordeel zooveel mogelijk baseeren op objectieve inlichtingen en feitelijke berichten. Dit is moeilijk, want dikwijls zijn die berich ten met elkaar in tegenspraak. De bolsje- wiki hebben er belang bij hun volk te la ten gelooven, door bemiddeling van een aan handen en voeten gebonden pers, dat zij machtig en gewéldig zijn. Zoo doet dus die Russische pers de meening post vatten, dat het roode leger veel sterker zou wezen, dan het in werkelijkheid is. Als men inlichtingen inwint bij lie den, die daartoe 't best in staat zijn, en die er 't meeste belang bij hebben: de onmiddellijke naburen van Rusland, dan constateert men dit eigenaardige feit, dat. wij, op 3000 km afstand van de Rus sische grenzen, beangst zijn, zij, die toch den eersten schok moeten opvangen, ge rust zijn. Het roode leger, zoo meenen zij, is niet in staat buiten zijn grenzen militai re operaties te ondernemen. Het leger van den tsaar, dat in vredestijd het dub bele effectief had van het roode leger van nu, is nooit Rusland uit kunnen gaan zonder dat 't verslagen werd. Daar komt nog bij dat dit leger, met 650.000 man permanente troepen bovendien politie dienst moet doen in het geweldige Rijk en de uitgestrekte grenzen moeten be waken. Om oorlog te voeren zou Rus land moeten mobiliseeren, d.w.z. gewe ren aan zijn boeren uitdeelen. Angstaan jagend vooruitzicht voor lieden, die het volk gebukt doen gaan onder een ver pletterend juk, en dus niet van hun trouw zeker kunnen zijn. Een offen sieve oorlog zou voor de bolsjewiki heteindvanhun macht, waar schijnlijk ook van hun leven beteeke nen. Daardoor neemt Moskou een zoo pas sieve en geduldige houding aan tegen over den Japanschen inval in Mantsjoe- rije, waar Rusland zoo groote belangen heeft. Men heeft gemeend, dat Rusland overeenkomsten met Japan heeft. Dat is waarschijnlijk niet het geval. De Ja panners verspreiden dat gerucht, zooals ze laten gelooven, om Europa bang te maken, dat als men 't hun al te moeilijk maakt, zij zich wel in de armen der bol sjewiki zouden kunnen werpen. Zij zul len er zich wél voor wachten, In September hebben de Russen wer kelijk even geaarzeld otf tegen de Ja panners op te treden. Zij hebben 't niet gedaan vanwege hun zWakke positie in het Verre Oosten en ook wegens hun riekelijken angst voor Europa. Zij waren bang, dat de kapitalistische machten van het oogenblik gebruik zouden maken, om zoodra zij in Mantsjoerije waren, zich op hen te werpen. De zaak zou er zon der twijfel heel anders hebben voorge staan, als de Volkenbond en de Ver- eenigde Staten waren opgetreden. Maar de bolsjewiki hebben niet 't eerst dur ven aanpakken. Alzoo, de Russische politiek kenmerkt zich door zwakheid. Dat blijkt uit alles „geen geld, geen Zwitsers", slechts een groot geloof, waarvan de verwezenlijking voor het oogenblik den vredestoestand vereischt. Zoo is de samenvatting van Stalins gedachte en die van zijn profeet Litwinof. Dat bedoeld niet een afstand doen van de wereldrevolutie integen deel, maar de wensch om die na te stre ven met economische middelen of om nog eenvoudiger de fouten van hun tegenstanders af te wachten. Middelburg, Van 911 Maart. Getrouwd: H, van Dijk, 21 j. en J. Maartense, 18 ij. Overleden: C. van der Bliek, wedn, v. J. van den Boomgaard, 83 j.; J. Baaijens wed. van G. Dingem^nse, 88 j.; K. J. van Heusden geh. met- E. J. C. (J. Frè- deriks >61 j. Vlissingen. Van 310 Maart. Ondertrouwd: G. Jasperse, 24 j. en L. van de Vrie, 23 j. Getrouwd: J. J. Bok, 26 j. en A. C. Sierevogel, 26 j. J. J. Nooijens, 27 j. en J. Davidse, 22 j. C. J. de Ridder, 25 j. en D. de Smit, 21 j. Bevallen: A. M. Izeboud, geb. Ver- hage, d. M. W. J. J. Rijkeboer, geb. Romijn, d. L. van Ham, geb. Bosse- laar, z. F. Goedegebure, geb. Cal- jouw, z. J. Clarisse, geb. Mesie, z. M. Kropman, geb. Lenaerts, d. M. E. de Waal, geb. Goedbloed, d. P. M. Stevens, geb. Verlodt, d. J. Bakx, geb. Schipper, d. A. Phielix, geb, Stolten- kamp, z. P. J. Rooimans, geb. Stroo, d. Overleden: L. van Sluijs, 85 j., wed. van A. Schreijenberg. F. van Ham, z., 4 j. S. H. van Ham, j.d., 22 j. Maart. 15 Koudekerke, Inspan, Loef?. 15 St. Laurens, Land, Blaupot ten Cate. 15 Groede, Hofstede en land Mijs. 19 Souburg, Huis en inboedel, v. d. Harst. 19 Westkapelle, Huizen, Loeff. 22 Biggekerke, Huis, Loeff. 22 Arnemuiden, land, Blaupot ten Cate 22 Groede, Hofstede en land, Mijs. 23 Souburg, Hofstede en Woonhuis Blaupot ten Cate. 23 Middelburg, Meubilair, Notarishuis 24 Middelburg, Woonhuis en Pakhuis Blaupot ten Cate. April. 1. Grijpskerke, Huizen, Blaupot ten Cate. 6 Vlissingen, Antiquiteiten, De Groot en Hondius. 15 N. en St. Joosland, Inspan, Blaupot ten Cate. ers: geef meer bekendheid aai onze industrie, hare prestaties ennooden 42 De heele stoet liep achter den agent aan. Het was een raar gezicht, die groote dieren over de straat te zien loo pen. De menschen, die nog nooit zulke groote muizen ge zien hadden, bleven op een afstand staan kijken. De muizen, die in langen tijd niet meer in de stad hadden geleefd, piepten van plezier toen ze aj die mooie winkels zagen, maar de agent vond dat allesbehalve prettig, want het leek well geluid brachten ze voort, of ze op trompetjes bliezen, zoo'n hard] Roetje en Dribbeltje.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7