O RECHTZAKEN. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. HET A. B. C. VAN 'T NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. GEMENGD NIEUWS. Bauer, vertaald door E. Brouwer, En tenslotte de nieuwe roman van John Galsworthy „Een Meisje wacht" (Maid ia Waiting), vertaald door J. C. de Cock en „De Tiran" (Hatters' Castle) door A. J. Cronin, vertaald door C^sper de Jong. Een Goethe-film. Er komt een Goethe-film van de Ufa. Zij beperkt zich niet tot de eigenlijke Goethe-plaatsen: Frankfurt, Weimar Leipzig, Jena, Wetzlar, Italië en Bohe men, doch geeft ook in toon en beelc interessante fragmenten uit Goethe's ge dichten. Het onderwerp is in twee geheel af gesloten en van elkaar onafhankelijke deelen verwerkt, waarvan het eerste deel „Der Werdegang" (De ontwikke lingsgang) Goethe's leven en werken tot aan het eind van zijn Italiaansche reis (17491788) omvat, terwijl het tweede deel „Die Vollendung" (De Voltooiing) het publiek nader brengt tot zijn geweï dig leven en scheppen. Mr. J. L. Nysingh, officier van justitie te Utrecht, die benoemd is tot officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage, is o.a. ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Z i e- r i k z e e geweest. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 8 Maart waren jde volgende personen gedagaard: J. L. van H., 29 jaar, schipper je Grauw, wegens diefstal van 3 kippen, toebehoorende aan G. Ringetberg te Ouwerkerik op 26 December 1931. Eisch en uitspraak f25 of 10 d. C. van L., 34 jaar, zonder beroep (te Sluis, wegens beleediging van P. de Smet te Sluis op 30 Jian. 1932. Eisch f 10 of 5 d. Uitspraak f 2 pi 1 d.; F. K., 41 jaar, werkman te Hulst wegens beleediging var A. Do.phemfonl te Hulst op 23 Jan. 1932. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d.; J. de B., huisvr. G. S.., 27 (iair, zon der beroep te Clinge, wegens beleediging van M. B. te Nieuw Namen. 1 Eisch en uitsspraak: vrijspraak. C. den H., 22 jaar, tim|miermansknecht te Oostkapelle, wegens beleediging van van S. Schoe en C. Hollander te Oost kapelle op 11 Jan. 1932. Eisch f 10 of 10 d. Uitspraak f 5 fióf 5 d.; P. A. V., 38 jaar, klompenmakers knecht te Clinge, wegens beleediging van A. M. de Wfït te Clinge op 3 FebrJ 1932. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d! G G.. huisvr. van P. H. 31 jaar, zon der 'beroep te Zierikzee wegens mishan deling van J. en G. Bingelberg op 3 Jan,. 1932. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d. De verdediger, mir. Van Deinse, vroeg een lichtere straf. D. A. v. d' B., 23 jaar, «mpntemr (te Hansweert, wegens mishandeling van P. Burgs te Goes op 21 Jan. 1932. Eisch en uitspraak f 15 of 5 d. 5 M. S., 20 jaar, werkman te Wsrn'el- idinge, wegens mishandeling van M. Schouwenaar op 1 Féb<r. 1932. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d1. f De verdediger, mi\ Kuipers, vroeg, vrij spraak of clementie. C. J. "S., 19 jaar, landbomve^sUnc'ctit te 'Oostiburg, wegens het wederrechte lijk afknippen van den staart van een paard te Groede in December 1931. Eisch en vrijspraak: ontslag van rechtsvervolging. Ci. D., 41 jaar, admïnistfrateur te Goes wegens (beleediging van den rijksveld wachter Eversdijk, die surveilleerde te 's-Heer Arendsikerke op 30 Jan. '32. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d.' D. J. H., 36 jaar, ajrlbeider te Wis- Ergo: een bekeuring, en een goeden raad hoe het euvel te verhelpen is. Een p' ettige ervaring wacht ons nu, Want, hoe vreemd dit ook moge schij nen, een politieman is even verheugd wanneer de zaak nu eens heusch in orde is, als de aangehoudene zelf. Er komt een zwaar beladen vracht auto aan. K 5405, ingeschreven, snel heidsbeperking op II kl. wegen 30 km, III kl. 20 km. Schildje van den B.B.N. op de cabine. De toelaatbare maximum belasting op een achterwiel is: 2300 kg. En de wijzer van den Laodometer wijst aan: 2300 kg, Keurig. Achter hem stopt een geweldige ver- hu'swagen, met.... kunstmest in zak ken geladen, 't Is een Jumbo-trailer K 9378, ingeschreven, van dezelfde firma, „Meet me maar gerust op, zegt de be stuurder, mijn zaakjes kloppen." „Goed, rijd dan maar eens op de weegschaal!" De achteras wijst aan 2700 kg. Dat is hoog, maar.... de vergunning zegt, dat het maximum 2745 kg is! Klopt dus precies. En zoo gaat de dag verder. Van de nieuwe Chevrolet K 4077 blijkt het rem- vermogen 18% m bij 20 km/h onvol doende, en een bekeuring volgt; de hout handelwagen N 6951 uit Zevenbergen met vier tractorzware achterbanden wordt gecontroleerd;een amechtig huur- beestje K 8843, met boeren en boerin nen geladen, blijkt geen voldoende handrem te bezitten en de chauffeur krijgt. op e'n verjaardag nog wel!, senkerke, wegens verduistering van een paar pijpen, toebehoorende aan A. S. de Regt, omstreeks 1930 en 1931. j Eisch en uitspraak f 7 of 7 d. f i L. van L., 23 jaar, colporteur te Ka pelle, wegens diets .al van een rijwiel toebehoorende aan J. Zuidweg te Hansweert op 25 Mei 1931. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uit spraak 3 maanden gevangenisttraf met aftrek van het voorarrest. De Sweepstake-loten. De minister van justitie heeft aan de procureurs-generaal bij de gerechtsho ven in het land een circulaire gezonden, waarin hij er op wijst, dat onder leiding van den officier van Justitie te Amster dam 'n onderzoek is ingesteld naar de Irish Free State Hospital's Sweepstake voor het verkrijgen van het noodige in zicht in het systeem dezer loterij. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat het hier geldt 'n buitenlandsche loterij, die, hoe' wel sterk afwijkend van het normale ty pe, desondanks valt onder de omschrij ving van art. 1 der Loterijwet. Daarom verzoekt de minister te be vorderen, dat, wanneer blijkt, dat per sonen met betrekking tot genoemde bui' tenlandsche loterij deze wet overtreden, tegen hen door politie of justitie wordt opgetreden. Volgens art. 2 van genoenr de wet is strafbaar het verkoopen, te koop aanbieden, afleveren, uitdeelen of ten verkoop of ter uitdeeling in voorraad hebben van aandeelen van deze buiten landsche loterij. Met betrekking tot andere buitenland sche loterijen bijv, de Sweepstake voor de blinden der wereld (World Blind Subscription Fund) zal op gelijke wij ze opgetreden dienen te worden. Strafwerk thuis maken. Voor het kantongerecht in Deventer stond Maandag terecht de 44-jarige rijks werkman J. V. aldaar, wegens overtre ding van de Leerplichtwet. Verd. was ten laste gelegd, dat hij geen zorg had gedragen, dat zijn dochtertje geregeld de school bezocht. V. verklaarde, dat zijn dochtertje op gedragen was, strafwerk thuis te maken. Daar het meisje z.i. onrechtvaardig ge straft was, had hij het kind verboden het strafwerk te maken. De onderwijzer had toen geweigerd het kind op school toe te laten. Sedert 25 November j.l. heelt het meisje de school niet meer bezocht; verd. geeft het kind zoo goed mogelijk zelf les in huis. Verd. zendt haar eiken middag en morgen naar school, waar de onderwijzer den toegang weigert, zoo lang het strafwerk niet af is. Deze kwestie heeft in Deventer nog al wat stof doen opwaaien, zoo is er in den gemeenteraad reeds uitvoerig over ge sproken. Maandagmorgen werd de hoofdonder wijzer van de betrokken school gehoord, die zeide, dat het meisje terecht is ge straft. Waar eenmaal deze straf is opge legd, kan niet van het ingenomen stand punt afgeweken worden. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat in de jurisprudentie nog niet een dergelijk geval is voorgekomen. Hij meende echter wel, dat verd. strafbaar is. Z.i. is het optreden van verd. als va der zeer onverstandig. Tenslotte eischte spr. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Verdachte die zichzelf verdedigde, be streed de meening van den ambtenaar en betoogde, dat nergens in de wet staat, dat een kind verplicht is strafwerk thuis te maken. De opgelegde straf is onbillijk, daar het kind tweemaal gestraft is, de tweede maal, omdat het een leelijk ge zicht zette voor de eerste bestraffing. De kantonrechter was het met den ambtenaar eens. Hij meende, dat aan het onderwijzend personeel zekere tucht maatregelen gelaten moeten worden. Hij veroordeelde verd, tot 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Vermoedelijk zal in deze zaak hoo- ger beroep volgen tot in hoogste in stantie. bonnetje; K 3463, zoo'n duvekatersch roode Amstel Super Stoutwagen, heeft z'n zaakjes in orde; de remmen van bu K 7775 zijn voldoende; K 9336 uit Mid delburg, die al 'ang eens op de nomina tie stond om gekeurd te worden, blijkt in orde te zijn; de gammele vrachtwa gen K 7629, wiens handrem hem, bij 20 km/h, veroorloo't na.... 22 heele me ters al min of meer stil te staan, krijgt een bekeuring ondanks een scherpzinrrg juridisch betoog van den chauffeur, dat „z'n achteruit óók werkt" En dan valt ons de Scheveninger ex pediteur en brandstoffenhandel H 65375 nog in handen, met een oogenschijnlijk al te royale speling in het stuurrad. Deze mag slechts 60 graden boogs bedragen, en het lijkt hier meer. Teneinde zekerheid te erlangen wordt een hiertoe meegevoerd cirkelsegment met gradenboog op de stuuras geklemd en nu kan, nadat een pennetje aan een der stuurspaken bevestigd werd, de doo- de hoek afgelezen worden. Als er ook nu nog twijfel over blijft, wordt de voor as even opgekrikt en nu kan bij een haarfijne meting blijken, dat met een 55° speling de man nog binnen de grens is, We wenschen hem goede reis.... En ik verzet onderwijl mijn teleurstel ling over de prooi, die m ij ontsnapte. Want 't was in de buurt van 's Heer Arendskerke, en ik had reeds toestem ming gevraagd en verkregen om, als een van mijn goede kennissen, die om streeks dat dorp ia soo'n gezellig baby- HELP1 HELP1 Te Axel geraakte dezer da gen een jongetje, dat met en kele vriendjes aan 't kampeeren was, te water. De vriendjes wa ren wanhopig en begonnen te huilen. Een 6-jarig ventje had echter de tegenwoordigheid van geest den drenkeling een lan gen stok toe te reiken en hem daarmede aan den kant te trek ken. Flinke boy, die boy in Axel, flinke vent, als is-ie klein, Zal, wanneer-ie groot zal wezen Vast een reuze-kerel zijn. Waar de and'ren staan te huilen als hun vriend steeds dieper zinkt, waar ze allen 't hoofd verliezen als er bijna een verdrinkt, weet dat jog wat moet gebeuren, steekt de handen uit de mouw, want hij ziet reeds de gevolgen als ook hij slechts huilen zou. Zulke menschen zijn er noodig nu de tijden ernstig zijn, zulke helpers zijn onmisbaar, 't zij in 't groot dan wel in 't klein. Menschen, die tot hand uitsteken als een medemensch vergaat, Zulke menschen moeten komen, Zonder uitstel, zonder schromen, anders komt de hulpte laat. Lange Jan. verheid, besef als kooper, dat in gevallen, dat onze industrie niet concurreeren kan met buitenland sche aanbiedingen als gevolg van hooge lasten door sociale- en crisiswetten opgelegd, loonen op voorbeeld van den Staat hooger dan in het buitenland enz., het uw plicht is den Nederlandschen fabrikant uw opdracht niettemin te gunnen. OPGEPAST. In ons nummer van 13 November j.l. namen wij een waarschu wing op van den burgemeester van Hil- legom tegen de handelingen van Petrus en Leonardus Straathof, 'bloembollen handelaren, wonende Beekkade7 te Hil- legom, ook handeldrijvende onder de namen Blumenhof en La Reine, Thans herhaalt de burgemeester zijn waarschu wing en deelt mede, dat L. Straathof ook handel drijft onder den naam „Aurora Bulb Nurseries", Alvorens met deze firma in relatie te treden zal men goed bij genoemden burgemeester inlichtingen in te winnen. LOGIES IN SPOORWAGENS.— De politie te Rotterdam heeft een razzia gehouden, op het rangeerterrein Feijenoord, waar zij in een aantal spoor wagens, met stroo geladen niet minder dan dertien personen vond, die daar rustig lagen te slapen. Men vond in de wagons vijf Estlanders, vijf Finnen, één Roemeen, één Joegoslaaf en één Duit- scher, die, na uit hun zoete dommeling le zijn gewekt, mededeelden zeelieden te zijn. Alle slapers werden naar den vreemdelingendienst overgebracht. Austintje pleegt rond te rijden, in 't vi zier mocht komen, hem eigenhandig aan te houden opdat mijn metgezellen zijn remmetjes eens zouden kunnen contro leeren. En ziet, juist toen wij met dien Sche veninger aan 't gradenmeten waren, dreunde in razende vaart dat pijlsnelle Austintje van dien vriend voorbij Een der omstanders beweerde, dat-ie ónder onzen vrachtwagen was doorge- doken, maar daarvan hebben we niets gemerkt Zoo neeg de dag ten einde. Nog enkele van de Goessche markt komende wagens werden gewogen, en sommige hunner werden te zwaar be vonden en dienovereenkomstig geverba liseerd en geïnstrueerd. Toen reden we huiswaarts, Met de overtuiging, dat er naast vele goed in orde zijnde wagens ook nog heel wat op den weg zijn, waaraan nog al wat mankeert, terwijl van enkele vehikels getuigd moet wordendat het tuig is. Het werk, dat de Rijksveldwacht-ver- keersinspectie op zeer correcte en, als t kan, vriendelijke wijze verricht, is nut tig werk, dat, mede door z'n preventie ven invloed, tot de veiligheid van het motorverkeer op den weg zal bijdragen. En de bevordering van die veiligheid is de hoofdzaak, de bonnetjes die uitge deeld worden, zijn slechts bittere en bij- zakelijke noodzaak.' 40 Maar dat zat hun niet glad, want een veldwachter die op de straat stond te posten, had de jon gens gezien. Komen jullie er eens uit, zei de agent en natuur lijk moesten Roetje en Dribbeltje ge hoorzamen, Ze moes ten den agent zeg gen wat ze daar uit voerden en toen ze dat niet deden, ging de agent zelf eens in het gat kijken. Maar spoedig was hij er weer uit, want de groote kat en de muizen kwamen op I den agent af en deze vond het een zon-j EEN GOEDE VANGST. Op 10 Februari is op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een Chevrolet-auto gestolen. Van dezen auto werd een sig nalement verspreid en naar aanleiding daarvan kreeg de politie bericht, dat in een garage te Echt (L.) een dergelij ke auto stond. De garagehouder vertelde, dat hij den wagen had gekocht van drie mannen, van wie hij er een van vroeger kende. Dit zou de 40-jarige N, S. uit Eindhoven zijn. De beide anderen noemden zich Vfouterse en van der Burg. Het bleek, dat S. niet in Eindhoven maar in Amsterdam woonde en dat hij zich reeds meermalen aan diefstal van auto's had schuldig gemaakt. S. is in een hotel te Rotterdam opgespoord en aan gehouden en is opgesloten. De politie was er achter gekomen dat de man, die z.ch had uitgegeven voor Wouterse wel eens de 32-)arige koop man W. J. P. uit Capelle zou kunnen zijn. Een inspecteur van den justitieelen dienst ging met een paar rechercheurs naar de woning van P.. De vrouw van P. deed open en zei, dat haar man niet thuis was. De politie stelde zich daarop in de buurt van het huis verdekt op en zag men, dat een man door het ruitje in de straatdeur naar buiten keek. Opnieuw belde men aan, de deur ging open en P, stond tegenover de politie mannen, Hij beweerde eveneens niets van den autodiefstal te weten, maar ook hij is gearresteerd. In de woning trof men nog een man aan, die de 26-jarige P. L. de G. bleek te zijn, welke wonderlijk veel leek op het signalement, dat Van der Burg was opgegeven. Hoewel ook deze man ont kende, is hij ook naar hier overgebracht en opgesloten. Met de laatste aanhouding heeft de politie een goeden slag geslagen, want deze de G. is de man, die werd gezocht in verband met den op 10 Dec, gepleeg- den overval op den kassier van het fili aal van de firma Van 't Hof en Pikaar aan de Veerlaan te Rotterdam. Twee andere Verdachten zijn onlangs reeds deswege veroordeeld. Deze de G. zou de hoofddader zijn. Voorts werd de G. nog gezocht in ver band met een diefstal van een motor fiets te Rotterdam gepleegd en met een te Amsterdam gepleegde inbraak, VER. „ZEELANDIA." Zondag was het tien jaar geleden dat de Zeeuw- sche Vereeniging „Zeelandia" le A m- sterdam werd opgericht. Zaterdag 12 Maart zal dit feit feestelijk worden gevierd. EEN MOORDAANSLAG. Woens dagmiddag is op de 82-jarige weduwe P., die alleen woont in een benedenhuis aan de Westerstraat te Amsterdam door een man die zich tot de woning toe gang had verschaft, onder voorwendsel, dat hij het huis wilde koopen, 'n moord aanslag gepleegd. Hij heeft de vrouw met een ijzeren voorwerp verscheidene harde slagen op het hoofd toegebracht, waarna hij de vlucht nam. Burgers heb ben de vrouw badend in haar bloed in de gang gevonden. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar een der ziekenhuizen vervoerd. Men heeft nog kunnen constateeren, dat de dader een gabardine regenjas en een grijze gleuf- hoed droeg. Het moordwapen is gevonden achter het perceel in een der tuintjes. De toestand van de vrouw was gister redelijk wel; echter zijn in verband met haar hoogen leeftijd complicaties niet uitgesloten. Bij het korte verhoor, dat haar is afgenomen, heeft zij verklaard, dat zij haar aanvaller, toen hij haar den eersten slag met een kistenopener had toegebracht, een kan met melk, die op tafel stond, in het gezicht heeft gewor pen. Onmiddellijk daarop gaf de man haar een tweeden slag, waarna zij gil lend de gang is ingeloopen. Daar heeft de indringer haar een derden slag toe gebracht om vervolgens door de voor deur te vluchten. Naar later gebleken is, is hij de Tichelstraat ingevlucht, waar hij het moordwerktuig in een doek ge wikkeld over een schutting heeft ge worpen. De bezoeker diende zich bij de oude vrouw aan als een kooper van haar huis. Toen de weduwe hem vertelde dat het huis niet van haar was en ook niet te Rnetie en Dribbeltje. derling stelletje dieren. koop was, drong hij toch aan. Hij haalde zelfs een duimstok te voorschijn en be gon daarmede in de kamer eenige op metingen te doen. Het moordwerktuig waarmee hij de oude vrouw heeft ge slagen, terwijl hij met haar zat thee te drinken, heeft hij uit den binnenzak van zijn jas gehaald. Het was in de buurt bekend, dat de weduwe wel over eenig geld beschikte en dat er als regel ook geld in huis was. VERDUISTERING. De penning meester der vereeniging tot steunver- leening bij ziekenhuisverpleging en de vereeniging „Het Groene Kruis" te Nieuw e-T o n g e heeft, naar het Han delsblad meldt, ten nadeele dezer beide vereenigingen een bedrag van in totaal 2000 verduisterd. De man is tevens hoofd der openbare lagere school te Nieuwe-Tonge en is in die functie voor één maand geschorst. VIER HUIZEN AFGEBRAND. 'n Ernstige brand heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag te Hazers- w o u d e vier woonhuizen en een tim mermanswerkplaats in de asch gelegd. MET REVOLVER ONTVLUCHT, De Bredasche politie ontving bericht, dat een uit het opvoedingsgesticht te Avereest ontsnapte verpleegde zich vermoedelijk te Breda ophield en dat hij waarschijnlijk gewapend was met een revolver van de nieuwste construct e geladen met 12 scherpe patronen. Bij onderzoek bleek het waarschijnlijk dat de ontvluchte zich bevond in een loge ment aldaar. Een rechercheur ging hem na en slaagde er in hem bij een been te grijpen, juist teen hij in de dakgoot wil de stappen. Toen de rechercheur er met eenige moeite ook in slaagde hem den revolver te ontwringen, was hij spoedig overmeesterd en kon de- arrestatie vol gen. LICHTBEELDENAVOND, Naar men ons meldt, is in het Tehuis voor Mi litairen te Waalsdorp een lichtbeel denavond gegeven door mevrouw Van Voorthuysen-Von Ste n CMlenfels, uit Domburg. Vertoond werden een serie plaatjes uit Zwitserland, Italië en ook nog enkele uit onze Zeeuwsche badplaats Domburg. De spreekster gaf een toelich ting tot de plaatjes; de bijeenkomst werd opgeluisterd door eenige liederen van het Gereformeerde evangelisatie zangkoor. PETROLEUM IN DE KACHEL. Maandagmiddag trachtte mej. A. M. B. te Blaricum ten huize van haar va der met petroleum de brand doffen -in een kachel die -eeds brandde, wat vlug ger te doen ontbranden. De vlam sloeg plotseling omhoog, waardoor haarklee- ren vlam v alten. Gillend liep zij naar hel achterhuis, vvaaf lvaar vader en broer haar de Ideeren van het iichaanj scheurden en het vuu,r mfet emmers water 1:1 uschten. Haar broer kreeg hier bij brandwonden aan beide handen. De vrouw had ernstige brandwonden aan banden, armen en beide boenen. BENZINE IN DE KACHEL. Dins dag is brand ontstaan te Rotteval- 1 e gemeente Surhuisterveen. De vrouw des huizes wilde de kachel aanmaken en gebruikte daarbij benzine. Toen zij een lucifer aanstak, ontplofte plotseling de benzinebus en in een om mezien s'ond het huis in brand. De vrouw, d e met brandwonden overdekt was, wist haar beide kinderen uit de bedsteden te halen en hiermede de straat op te vluchten. Alle drie zijn met zware brandwonden naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overge bracht. De toestand van de vrouw is redelijk wel, die van de beide kinderen echter zorgwekkend. Men vreest voor hun le ven. Ongelukken. Dinsdagavond reed de 15-jarige student van het R.K. Gymnasium te E i n d h o v e n H. v. d. M, met zijn fiets terug naar de ouderlijke woning. Onder weg is hij op een punt, waar het fiets pad zich plotseling ver-engt door een hem tegemoet rijdende stoomtram ge grepen en door de acht goederenwagen» overreden en vermorzeld, Het lichaam- was vreeselijk verminkt.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6