N Verkeerswezen, Post en Telegrafie, SPORT. GEMENGD NIEUWS. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND 9—16 MAART 20 h M.T. ZUID VENUS MAES® JUPITER Q SATUmtUSQ HET A. B. C. VAN 'T NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. BEKENDMAKINGEN. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. het bedrijf als bron van volkswelvaart. Geeft de regeering geen steun, deui wordt onze veestapel afgeslacht. Dit is een algemeen belang. Wij moeten echter niet alles en in de eerste plaats van de regeerïng verwach ten. De landbouwers moeten zelf zoo veel mogelijk doen. In het goederenverkeer zijn afge dacht van de crisis groote verande ringen voltrokken. De regeeringen be moeien er zich meer mee dan vroeger. Organisatie is noodig, opdat er meer eenheid kome in den afzet van onze producten. Tot heden heerscht hier nog een chaotische toestand, veroorzaakt door een ongebreidelde concurrentie. Het moet komen tot eenheid in produc tie en afzet van het product. Daartoe moeten we iets van onze vrijheid wil len prijs geven. Wat kunnen we van de regeering vragen? Ten eerste een wettelijke rege ling, die eenheid in productie en afzet van de producten mogelijk maakt, ter wille van de enkelingen, die uit vrijen wil niet meewerken. Ten tweede tijdelijke ontheffing van de sociale lasten. Spr. wil niet de sociale verzekering buiten medewerking stellen maar dat voor die bedrijven, die zelf niet in staat zijn deze lasten te dragen, de Staat tijdelijk de verplichtingen over neemt. De vrijz. democraten zijn tegen de fondsvorming bij de sociale verzekering. Ieder jaar moet voor zichzelf zorgen. Ten derde vermindering der water schapslasten, nl. vertraging of stopzet ting van aflossing van leeningen of ren tebetaling, waarbij de Staat de behulp zame hand moet bieden. Ten vierde verlaging van de spoor wegtarieven voor vervoer van land- en tuinbouwproducten. Ten vijfde een betere werkverschaf fing voor werkloozen op het platteland, nl. te werkstelling van de werkloozen in de landbouwbedrijven met loontoeslag voor de arbeiders, die boven het nor male aantal in dienst worden genomen. Dit is in het belang van de arbeiders en van een betere bewerking van den cul tuurgrond. Ten zesde verbetering van de tertiaire wegen uit de gelden van het wegen fonds. Al deze maatregelen te zamen kunnen den landbouw niet uit den put helpen. Toch zijn ze van belang. Spr. komt nu tot de directe steun maatregelen, waarbij spr. onderscheidt die, welke de Staat betaalt, dus feitelijk de belastingbetaler, en die, welke de consument betaalt, zooals bv. de tarwe- wet. Spr. acht dit laatste toelaatbaar, daar de consumenten winsten maken ten koste van de producenten. De akkerbouw is nu voor 1932 eeniger- mate gesteund. De toestand is daar nu in evenwicht te houden, al was het ge- wenscht dat ook de haver, gerst en rogge werden gesteund. We hooren nu aan gaande dit laatste niets dan geruchten. Het gevaar dreigt nu voor de veehou derij. Hier zou spr, het beginsel van de tarwewet (betalen door consumenten) willen doorvoeren. De moeilijkheden zijn hier grooter. Van tarwe had Neder land tekort, maar de zuivel is een ex portartikel. Ook zijn hier groot kwali teitsverschillen. Spr. bepleit vooral steun voor de boter, en wil den boterprijs op een be- peil handhaven. De concurrentie met de margarine zal dan moeten worden uit geschakeld, Dat kan door een recht te leggen op -de ingevoerde grondstoffen voor de margarine-fabricage. De vrijz. democraten willen echter de verhouding tusschen directe en indirecte belastingen niet wijzigen. Daarom zou het bedrag, dat uit de margarinerechten komt in mindering moeten komen van den suikeraccijns. Ter wille vavn de varkenshouderij dient onze bacon-export in stand ge houden te worden. Worden deze wenschen vervuld, dan wil het spr. voorkomen, dat onze vee houderij in stand is te houden, al kan men met zekerheid niets zeggen, daar alles buitengewoon onzeker is. Tenslotte behandelt spr. het initia tief-voorstel der vrijz. dem. Kamerfrac tie volgens hetwelk op pachtcontrac- ten, afgesloten voor 1 Januari 1932 re ductie kan worden verkregen. Resumeerende zegt spr. dat de Ne- derlandsche landbouwer mag eischen, dat hij op den Nederlandschen bodem een bestaan vindt. Op deze rede volgde nog eenige be spreking. De heer v. d. Graaf te Biezelin- g e wil met de sociale lasten nog verder gaan. Spr. wil voor altijd daarvan den land- en tuinbouw vrijstellen, omdat ze onbeschutte bedrijven zijn Verder zegt spr. dat de steun niet zoo lang moet uit blijven als in de laatste jaren. Spr. juicht het toe, dat aangedrongen wordt op productie van goede artikelen en goede sorteering en verpakking, maar be schermende rechten zijn voor alles noo- d'g. Spr. vraagt zich daarom af, of de reis van de heer v. d. Plassche naar Amerika niet gebruikt zal worden als bliksemafleider. De heer E b e 1 s beanttwoordde deze en ook enkele ingekomen schriftelijke vragen. Spr. voelt er wel wat voor, dat de staat de credietverleening voor nood lijdende hypotheekboeren zou overne men. Maar er is een groot bezwaar. Op sommige gronden rust meer hypotheek iu dan de waarde bedraagt. Dit kan de Staat natuurlijk niet overnemen. Spr. zet verder uiteen, dat de vrijz. democraten altijd geweest zijn voor pre- mievrij staatspensioen en tegen fonds vorming bij de sociale verzekering. Inzake de fruitteelt is spr. het niet eens met den heer v, d. Graaf. Spr. acht de methode, aangeprezen door den Rijkstuinbouw-consulent, de juiste. Hoe komt het, dat het buitenlandsch fruit hier het binnenlandsche heeft verdron gen? Niet omdat het beter smaakt. Maar de massa onzer kweekers heeft de mo derne methoden te laat of in het ge heel niet ingevoerd. Ze hebben niet of te laat gestreefd naar kwaliteitsverbe tering. Op den duur zal een goed binnen- landsch product het winnen van het buitenlandsche. Maar zoolang de massa productie niet op hooger peil staat, zal de binnenlandsche markt niet terug te winnen zijn. Dit geldt voor alle producten. Bij al les moet gestreefd naar prima kwaliteit. Doet men dit niet, dan ziet het er voor onzen land- en tuinbouw donker uit. Nu heeft de heer v. d. Graaf gezegd, dat na de crisisvergadering te Goes nog zoo weinig is gebeurd. Spr. is het daar mee niet eens. We hebben gekregen tar wewet en bietensteun. Dat er nog meer dient te gebeuren, heeft spr. uiteenge zet, maar we moeten de waarheid dur ven erkennen. De heer v, d. Graaf ziet Nederland als een eiland van vrijhandel in een zee van van protectie. We moeten meer be scherming hebben. De heer E b e 1 s verwijst naar de re geering. En met haar moeten de organi saties contact zoeken. De heer Jac. Welleman deelt mede, dat in de vergadering der Prov. commissie voor de veilingen de kwestie van de bescherming onder de oogen is gezien. Een voorstel zal worden ontwor pen en zal in de e.v. alg. vergadering van de veilingen in April aan de orde ko men. Spr. betoogt dat de toestand in den Zeeuwschen akkerbouw nog niet gun stig is. In Zeeland werd weinig tarwe en werden veel suikerbieten verbouwd. Daarom is hier noodig een loonende bie tencultuur. De omzetting van bieten- in tarwecultuur gaat ten koste van de werkgelegenheid. Daarom zien we nu, dat de werkloosheid hier 4 a 5 maal zoo groot is als vroeger. Waar de bietenteler pas in November geld 2iet, vraagt spr. om een crediet. Ook zegt spr. dat er in Zeeland nog veel onbewerkt vlas is. Zou hiervoor geen toeslag voor bewerking gegeven kunnen worden? De heer E b e 1 s zegt toe, dit laatste in gedachten te zullen houden en ver klaart verder groot respect te hebben voor het werken der centrale land- en tuinbouworganisaties. Zeeland verkeert met de tarweteelt in gunstige conditie. De Zeeuwsche tarwe is prima en wordt beter betaalt dan andere soorten. Meerdere steun voor de bietenteelt zal niet mogelijk zijn, want we moeten rekenen met den desolaten toestand van 's lands financiën, die volgend jaar dui delijk zal worden. Is de bietenteelt ook dit jaar niet loo- nend, dan zal men meer tarwe moeten zaaien, al is het te hopen, dat er tijdig ook wat gedaan wordt voor gerst en haver. Er zal dan door speciale maatregelen wat voor de werkloozen moeten wor den gedaan. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld en beantwoord, zegt de heer Ebels in zijn slotwoord, dat we de tegenstelling tusschen landbouwend en niet-landbou- wend deel der bevolking niet moeten verscherpen. We moeten aan geheel Ne derland duidelijk®maken, dat de land bouw vecht voor zijn voortbestaan. Het internationale spoorwegverkeer. Met ingang van 15 Maart zullen de s'laapwagenprijzen van "de Mitxopa ver laagd worden. De aniaatschappij heeft bepaald dat hetzelfde tarief berekend wordt, ongeacht of de plaatsen hij een reisbureau of bij den conducteur van den slaapwagen genomen worden. Een slaapwagenplaats eerste klasse, in het verkeer tusschen alle Nederlandsche en alle Duitsche steden, welke tot nu toe f 18.20 gekost heeft, zal, de bediening inbegrepen, verlaagd worden tot f 15.90. De prijs van de slaapwagenplaatsen 3s klasse wordt van f 10.60 tot f 9.i20 verminderd. In gelijke mate worden de slaapwa- genprijzen op het traject tusschen Ne derland en Bazel en alle Zwitsersche plaatsen over Keulen, Verlaagd. Bovendien hebben de Duitsche spoor wegen tegelijkertijd de prijzen van de spoorbiljelten voor de eerste klasse met 25 pet. .verlaagd. Vierdaagsche afstandsmarschen. De Ned. Bond van lichamelijke Op voeding zal ook dit jaar weder interna tionale vierdaagsche afstandsmarschen houden en wel op 26, 27, 28 en 29 Juli a.s. in de omstreken van Nijmegen. SCHOONMAAK. De bacil der stofverplaaflsing Heeft de vrouw wee,r aangetast, En opnieuw vaart zij ten aanval. Met den bezem in den mast. D' eerste lente zonnestralen Vangen haar weer in den ban Van de groote-schoonmaakcrisis De malaise voor den man. Naast den bezemi staan de boender En de stoffer en de dweil', Louter wapens die de huisvrouw Aanwendt tot ons stoffelijk heil. Voor haap is de nood der wereld Thans naar 't tweede plan vervaagd. Zij is nu weer in de wolken. C Die z' uit stof heeft opgejaagd. Niets 'mag op zijn plaats meer blijven, Zooals ieder jaar in Maart, Voor dit vrouwelijk verzetje Blijft geen stuk in huis gespaard. O, ik zal er niet (mee spotten 1 'k Heb voor schoonmaak niets dan Ibf, Want de vrouw in deze dagen Is zoo prettig kor! van stof? P. Gasus. DOOR KOLENDAMP BEDWELMD. Te Rotter dam zijn aan boord van het schip „Onderneming 2", schipper C. de J. uit Roosendaal, drie personen door kolendamp bedwelmd. Er bestaat voor hen geen levensgevaar, al is de 20-ja- rige zoon van den schipper er vrij ern stig aan toe. PARTIJ VERDOOVENDE MIDDE LEN OPGESPOORD. Zaterdagavond werd de achterdocht van een recher cheur van de rivierpolitie, die aan de Maashaven te Rotterdam aan het surveilleeren was, opgewekt door twee mannen, die zich op eenigszins verdach te wijze daar ophielden. Toen even la ter een motorrijder bij hen afstapte en zich in hun gezelschap voegde, besloot de rechercheur de zaak in de gaten te houden. De rechercheur ging op het drie tal af en maakte zich bekend als politie man. Nauwelijks had hij dit gedaan of de be zitter van 'n actetasch wierp de tasch in de Maashaven. Enkele doosjes vielen er tijdens de luchtreis uit en bleven op den wal liggen. Onmiddellijk greep de rechercheur den man beet, doch deze wist zich los te maken en vergezeld van zijn makkers, nam hij de vlucht. De motorrijder, die zijn motor had afgezet, kon niet zoo gauw ontkomen. De motorrijder bleek te zijn de 32-ja- rige koopman C. A. K., uit Rotterdam. Hij verklaarde de twee mannen, met wie hij had staan onderhandelen, niet te kennen. Een van hen, de man zonder actetasch, was bij hem geweest met het voorstel om morphine te koopen. De motorrijder werd op vrije voeten gesteld. De rechercheur wist de tasch op te visschen- De tasch bleek een vrij groote hoe veelheid deels zeer gevaarlijke en phar- maceutische middelen te bevatten. Er waren doosjes met ampullen morphine, arsenicum, neo-salvarsan, insuline en kamfer. Deze doosjes waren allen ge merkt: Brocapharm N.V. Koninklijke Fabrieken BrocadesStheeman en Phar macia. Men vermoedt, dat het een zending is geweest van deze firma aan een genees heer op het platteland, die tevens een apotheek er op nahoudt. Zeer waar schijnlijk is deze zending onderschept. ZIJN VROUW VERMOORD. Bij den commissaris van politie van het bureau-Linnaeusstr. te Amsterdam heeft zich een plm. 40-jarige man aan gemeld met de mededeeling, dat hij op 13 April 1926 zijn vrouw door verdrin king in de Ringvaart van de Water graafsmeer van het leven heeft beroofd, zoo meldt het Handelsbl. Uit het on derzoek is gebleken,dat den bewusten avond zoowel de man als de vrouw daar uit het water zijn gehaald. Aangenomen werd toen, dat de vrouw in het wa ter was gevallen en de man haar had willen redden, hetgeen hem niet mocht gelukken. De man zegt nu, dat hij zijn vrouw in het water gegooid heeft en daarna tevergeefsch getracht heeft haar er weer uit te halen. Door wroeging gedreven heeft hij zich thans nog aan gemeld. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. MEISJE IN DEN TREIN BEROOFD. In den trein van Winterswijk naar Staalohn is een meisje, dat naar deze plaats reisde, van een bedrag van 225 beroofd, hetgeen ze eerst be merkte op de plaats van aankomst. Ze stelde zich met de politie in verbinding en herinnerde zich, dat bij haar in den coupé een vrouw had plaats genomen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat het meisje juiste inlichtingen^ had ver schaft, want bij de vrouw uit Holster- hausen, werd het geld gevonden. Ze hield eerst staande het geld gevonden EERSTE KV: VOLLE MMN Cl LAATSTE KMKI1ER #NIEÜWEMMN Sterretijd 7 h 9 min. Het Eerste Kwartier van de maan vindt men den 9en, nabij Venus, in de V i s s c h e n; den 12en vlak bij het zgn. Zevenge sternte of de Pleyaden, aan het einde van den Stier; den 15en in de buurt van de Tweelingen, te hebben doch het bleek dat de vrouw in den tijd, dat het meisje zich naar de retirade begaf, zich het geld uit een tasch had toegeëigend. ONDER MUUR BEDOLVEN EN GEDOOD. Maandagmiddag was te Asten de landbouwer A. met behulp van. zijn vrouw en een buurman zeke ren H. bezig een ouden muur zijner hoeve af te breken. Plotseling stort te de muur in. A. en zijn echtgenoote werden door het vallend puin getrof fen en bedolven. A. moet onmiddellijk dood zijn geweest, terwijl zijn vrouw eenige oogenblikken later aan haar wonden overleed. De buurman H. werd slechts licht gewond. Het echtpaar laat 9 kinderen achter. DE STRIJD TEGEN SMOKKELAARS. Men meldt uit V e n 1 o aan de Maas bode: In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Duitsche douanebeambten wederom een goeden slag geslagen. In het nabije Grefrath wisten zij een zes tal bekende smokkelaars in hindernis te lokken en te arresteeren, waarbij eene groote partij smokkelwaar, w.o. circa 100 kg koffie, in beslag werd genomen. In Lobberich werden bij een huiszoe king in de woning van een der gearres teerde smokkelaars groote hoeveelheden tabak, koffie, thee, sigaretten en siga rettenpapier gevonden en in beslag ge nomen. Onder 't motto: „Mee gevangen! Mee gehangen waarschuwt 't Landesfinanz- amt in Düsseldorf de autobezitters, dat, ingeval een auto smokkelwaren ver voert, deze auto niet alleen in beslag zal worden genomen, maar de eigenaar van de auto bovendien met aanzienlijke geldboete zal worden bestraft. i ederlanders in de Koloniën en in den vreemde, laat geen gelegen heid voorbijgaan om uw vaderland te dienen door Hollandsche goe deren aan te bevelen, fabrikanten hier op braak liggende afzetge bieden te wijzen en zelf zooveel mogelijk Nederlandsche goederen te koopen. AANGIFTE LEERLINGEN GEMEENTE-BEWAARSCHOOL. Ouders, voogden en anderen, belast met de verzorging van kinderen voor wie plaatsing op de gemeente-bewaar school wordt verlangd, worden uitgenoo- digd van dat verlangen vóór 1 April 1932 aangifte te doen bij het Hoofd der School. Middelburg, den 7 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter open bare kennis, dat vai| 7 Maaft! 1932 af op de geineente-secretaj-ie ter visie is ge legd een verzoek met bijlagen van X. J. van 't Westende qq fa. van Sluijs .en Co. te Middelburg om vergunning tot het bijplaatsen van feen motor van V/2 P.K. in de graanso,r(eerde,rij in perceel kad. bekend, gemeente Middelburg in sectie C no. 1558, plaatselijk gemerkt wijk P no. 119, gelegen aan dten Kin derdijk en van dezelfden verzoeker ooi| vergunning tot het plaatsen van drie motoren van 4, li/2 en 1/2 P K. /in die graansoffleerderij in perceel, kad. be kend, gemeente Middelburg in sectie "C no. 1560, plaatselijk geluierikt wijk' P no. 121, gelegen aan den Kinderdijk dat op Maandag den 21 Maart a.si. des voormiddags te 11% uur ten raadhuize gelegenheid zal zijn tegen 't verzoek be zwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten, alsmede dat zoowel de verzoeker als iz ij, die bezwa ren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór genoemd tijdstip op de gemeente-secretarie van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kunnen ne men dat ingevolge Circulaire van den Com-: missaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e afd. Niet tot be roep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Middelburg, 7 'Maart 1932. Burgemeester en Wethouders t voornoemd, P. DUMON TAK, voorzitter. M. VAN DER VEUR, secretaris. 39Roetje en Dribbeltje. De brandweer werd gehaald en begon 't vuur te blusschen. Heel den nacht had den de brandweer mannetjes werk en eerst toen het licht werd was het vuur gebluscht. Roetje en Dribbeltje luisterden in de onderaardsche gang alles af en toen ze meenden dat nie mand meer op de plaats was, waar 't huis had gestaan, staken ze hun hoofd boven den grond en zagen niets dan een paar muren, die nog waren overgeble-| rouw liepen over hun gezicht en toen ven. Dat vonden ze een verschrikkelijke! ze iets in de buurt hoorden, wilden ze gewaarwording. Groote tranen van be-| gauw weer in het gat kruipen.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6