%taffe?u\(£uutëfey KWATTO'S 5C+S VLOEIBARE CRÉME=REEP Antwerpen en zijn verbinding met den Rijn TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 MAART 1932. No. 57. Prof. dr. J. Valckenier Suringar. v. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. FRAMBOOS CITROEN SINAASAPPEL ANANAS me» geldig Kwatta-soldaatje KWATTA SOLDAATJES BLIJVEN ALTIJD GELDIG, Verkeerswezen, Post en Telegrafie, Handel, Nijverheid en Visscherij LEGER EN VLOOT. door Geen enkele aanspraak ontleend aan de verdragen. Nieuwe onwaarheden en dreige menten. De Italiaansche hoogleeraar in volken recht te Florence, Prof. Pintor, komt tot dezelfde uitkomst en eindigt aldus „Daarom is 't alleszins begrijpelijk, dat de Nederlanders zich na rijp beraad sterk verzetten tegen den aanleg van een ka naal AntwerpenHollandsch Diep." „Aan de verdragen kan België geen enkele aanspraak ontleenen op eenige verbetering van zijne verbindingen met den Rijn, laat staan op een Moerdijk-ka naal. Wil men inderdaad de verdragen van 1839 als verouderd beschouwen en een rechtvaardige nieuwe regeling ma ken, dan zou het juist zijn om Nederland van een onredelijk servituut te ontheffen en dat geheele servituut af te schaf fen. 2) Een royale verbetering van den bestaanden vaarweg (verbetering Helle gat, Eendrachtskanaal) is veel meer dan gehoopt, laat staan verlangd kon wor den. De hooggroemde geest van toena dering zou eerder moeten meebrengen dat men in België dit eerlijk erkende dan dat men er steeds maar voortgaat met te trachten, aan Nederland zooveel mogelijk van zijn rechtmatig bezit af te nemen, en met name ermee doorgaat te verlangen, waarop België niet de ge ringste aanspraak kan maken...." Het is dan ook onzin wanneer het Bel gische blad de „Métropole" schrijft dat een rechtstreeksch kanaal Antwerpen Moerdijk verlangd wordt en daarop laat volgen: Daarentegen wil men van Ne- derlandsche zijde (waarmede niet mi nister Beelaerts, wiens ruim standpunt het blad prijst, maar het Nederlandsche volk bedoeld wordt) aan België een tra cé BathHellegat opdringen. Om de „nadeelen van een dergelijken onmoge- lijken waterweg" in het licht te stellen, verwijst het blad naar redevoeringen van den bij ons beruchten Belgischen annexi- onist Seegers in de Belgische Eerste Ka mer. Het was ook Seegers, die telkens weer de leugenachtige verhalen over het „Hellegat" te berde bracht. In het rapport van den Belgischen Se nator Seegers, besproken in het Alg. Hand.b. van 13 Febr. 1932, staan weer de voor zijne slechte zaak noodige onwaar heden en dreigementen; onwaarheden t-o, van het kanaal van Hansweert, 't Hellegat, de doorvaart door Maastricht, het Julianakanaal, de belangen van Noord- Brabant, de bedoelingen van Ne derland. Dreigementen met het interna- 2) Dit ware een tegenpraestatie te genover de opheffing van het Belgische servituut der neutraliteit, welke voor Nederland van groot belang was en is, en waarvan Minister Hymans in 1926 aan zijne critici schreef: „nous devons ac cepter tout ce qu'il y a de vide ou de désavaatageux dans le traité hollande- belge, puisqu'il marquera le fin de nötre neutralité"; hij achtte de erkenning der opheffing door Nederland dus van groo- te waarde, Maar welke ook de meening van zijn gasten of bedienden of van zijn doch ter Enid mocht zijn, sir Peter toonde geen neiging om zijn dienstpersoneel te reorganiseeren, en de huishouding bleef verwonderlijk merkwaardig, on danks alle duidelijke wenken, die zijn ooren bereikten. Ofschoon sir Peter buittengewoon hooge loonen betaalde, waren bedien den buitengewoon schroomvallig om een plaats in het Brace-huisgezin in te nemen. Het was zeer bijzonder, wan neer een keukenmeid langer dan veer tien dagen bleef, en alle bedienden, be halve de butler, Nina en Lee Wang, stonden er op, buitenshuis te slapen, zoo hevig was hun afkeer van de laat dunkende houding van den baronet en hun vrees voor den Chinees Lee Wang, wiens betrekking gewoonlijk be schouwd werd, die van de kamerdie naar van sir Peter te zijn, was tenge volge van de vele veranderingen in 't keukenpersoneel, dikwijls belast met het koken; want zooals de meesten van zijn volk, was de zoon van het Hemel- «che rijk een uitstekende kok, en, als hij niet de ongeneeslijke gewoonte ge tionale recht en met de andere groote Mogendheden, welke aan den tijd van den huiverenden Minister v. Karnebeek herinneren. Merkwaardig is, dat de heer Seegers schrijft: „het schijnt dat, on danks het stelselmatig verzet dat strij dig is met de welbegrepen belangen der beide naties, de Belgische en Nederland sche onderhandelaars het eens zijn een tracé aan te nemen, dat evenwijdig zou loopen met de tusschenwateren en dat te Dintelsas zou uitmonden en daarbij, zooals gezegd, binnen het kader der ge- ographische tusschenwateren zou blij ven"; maar dat op het kaartje, 't welk ter verduidelijking is toegevoegd, het kanaal tusschen Willemstad en Moerdijk in het Hollandschdiep uitmondt. De heer Seegers weet goed wat 't verschil betee- kent, beter dan vele Nederlanders! De ze uitmonding valt in 't Rijngebied, waar de Rijnvaartcommissie heerscht. De verklaring van al die dwaze be weringen is slechts deze dat een inter nationaal Moerdijk-kanaal in 1919 niet ontsproten is aan oeconomische doch aan strategische verlangens; en daarvoor kan men niet met eerlijke argumenten komen. Zondag heeft ds. F. van der ^Wis sel van Aardenlbturg intrede gedaan hij de vereenigde Doopsgezinde ge meente te Kamjpen. Het met planten versierde kerkgebouw w!as geheel, be zet. Toen de predikant den kansel! 'be steeg zong hetkoor een welikomslied. Ds. v.| d. Wissel' siprak naak aanleiding van Numeri 22: 38. Aan het eind! richtte hij zich o.m. tot den kerker,aad, de aan wezige vertegenwoordigers en predikan ten van den ring Zwolle, den kerker aad van de Ev. Lulh. Gem- en haar predi kant, dir. Munter, ds. Kastein en het ^ge meentebestuur van Kampen, vertegen woordigd door den .burgemeester, den heer ,'Fernhout en twee wethouders'. Na afloop van den dienst had een receptie plaats. Mej. J. Dunnewald1 de Haarlem overleden, heeft aan de Ve,reeniging| van Vrijzinnige Hervormden aldaar f 500 vermaakt vrij van successierechten. Wij ontvingen een reclameplaat van de tentoonstelling „Moeder en Kind 1932" te Amsterdam. Deze plaat is ontworpen geworden door den leider van het Reclame Bureau „Remaco" Studio, den heer Jos van Woerkom; de idee is: moeders „out line" als schaduwachtergrond, daarvoor in wit 'n kinderkopje. Eenvoudig van opvatting, goed van werking, aan het doel beantwoordend. Kantongerecht te Goes. De kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens: trekdier laten staan zonder voorzorgs maatregelen: A. F., 's-Heerenhoek, 5 of 1 w. tuchtsch.; met auto geen ruimte overlaten voor voetgangers: L, L., Hansweert, 10 of 10 d. h.; straatschenderij: D. T., Biezelinge, f 15 of 15 d. h., J. K. Kapelle, 15 of 15 d. h., J. P. 0„ Rilland, 5 of 5 d, h., J. F., Rilland-Bath en A. v. d. K., Goes, vrijspraak; overtr. vleeschkeuringsverordening: L, had had van een mes in zijn wijde mouw te dragen en Spencer steeds te achtervolgen, had hij kunnen doorgaan voor den gewoonlijk onschadelijken emigrant uit het Bloemenrijk, die zich vetmest met de laatdunkende verdraag zaamheid, die de blanke tegenover zijn volk koestert. Het mes was voor Spen cer bedoeld. Dit zei Lee Wang luid en dikwijls in zijn brabbelend Pidgin-En- gelsch. Want Lee Wang was jaloersch van de genegenheid, die Nina voor den kalmen, nooit lachenden butler koes terde. Spencer gaf nooit eenig blijk, dat Lee Wang's vijandige bedoelingen hem iets meer verontrustten dan de kuren en het slechte humeur van sir Peter. Hij vervulde zijn menigvuldige plichten zwijgend en geregeld en gaf den koop lui zijn hevelen zonder ook eenigszins uit de hoogte te zijn, zooals butlers gewoon lijk zijn. Als zijn plichten hem naar de keuk en riepen, sprak hij vriendelijk met de menschen daar, of hij luisterde zonder aanmerkingen naar de vrij* ru we woorden, die Nina en Lee Wang gebruikten, als hun plichten hen met el kander in. aanraking brachten. Hij had al gauw de liefde van den Chinees voor de pikante kamenier ontdekt, en twee jaren de vreemde vrijage opgemerkt. Nïna genoot er van scheldwoorden te gebruiken voor den grinnikenden He meling, -die hij aannam alsof zij de groot ste loftuitingen waren en Lee Wang beantwoordde ze met vreemde en sma S., Kruiningen, 5 of 5 d, h., A. H. L., Krabbendijke, 10 of 10 d. h.; overtr. Drankwet: J. d. L., Kortgene, 20 of 20 d. h.; overtr. verordening op het brandwezen te Wissenkerke: H. K., Wissenkerke, 5 of 5 d. h.; i te Goes meer dan 10 1 benzine zon der vergunning opgeslagen hebben: F, J. M, B., Goes, 5 of 5 d. h.; Schelde bevisschen zonder vergun ning: H. K., Goes, ƒ1 o fl d. h.; met auto de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen: J. B. T., Lage Zwaluwe, 10 of 10 d. h. op verboden tijd korren in de Schelde: W. B., Ierseke, ƒ1 of 1 d. h.; te Wemeldinge op openbare straat vloeken: J. W., Wemeldinge, ƒ6 of 6 d. h.; rijden zonder rood licht en zonder achterlicht: W. P. D., te 's-H. Hendriks kinderen, ƒ5 of 5 d. h.; rijden zonder rijbewijs: P. d. D„ Kloe- tinge, 2 of 2 d. h.; fietsen zonder belsignaal: A. J, S., Kortgene, ƒ3 of 3 d. h.; venten zonder vergunning van B, en W.: C. d. F., Hansweert, 3 of 3 d. h.; rijden zonder nummerbewijs: J. V., 's-Heerenhoek, ƒ1 of 1 d. h. idem zonder rijbewijs: J. V., aldaar, ƒ1 of 1 d. h.; valsche naam opgeven: W. V., zonder bekende woonplaats, 25 of 25 d. h.; auto in een bocht niet rechterzijde van den weg houden: G. F. M., Amsterdam, ontslagen van rechtsvervolging. Arrond.Rechtbank te Breda. In de zitting van Maandag werd de volgende zaak behandeld: De Rijksveldwachter J. K. uit Anna Jacobapolder hield in den nacht van 22 op 23 Augustus j.l. op den openbaren weg „den onderberm van den zeedijk", onder de gemeente St. P h il i p s- 1 a n d iemand staande omdat hij een rijwiel bereed dat niet behoorlijk ver licht was. Dit gaf aanleiding tot de noodige her rie. De arbeiders J. H. en J. R. uit St. Philipsland, die volgens den politieman het meest te keer waren gegaan, werden bekeurd. Zij hadden den verbalisant in zijn bewegingen belemm,erd en tevens burengerucht veroorzaakt, door luid ruchtig te tieren en te vloeken. Tevens werd ook de naam van God ijdel ge bruikt, hetgeen volgens de politieveror dening van St. Philipsland strafbaar is gesteld. Beide druktemakers werden op 28 September j.l. deswege door den kan tonrechter te Tholen ieder veroordeeld tot een boete van 20 en 15 subs, 20 en 15 dagen hechtenis. Met deze veraordeelingen namen ech ter beiden geen genoegen en teekenden hooger beroep aan, hetwelk echter door R. later werd ingetrokken, zoodat ver dachte H. alleen voor de rechtbank te recht stond, als verdediger bijgestaan door mr. J. Kuijpers uit Bergen op Zoom. De Rijksveldwachter K. als getuige gehoord, vertelde uitvoerig hetgeen er dien nacht had plaats gevonden, doch verdachte H. ontkende alle schuld. Voornoemden J, R., die zijn hooger beroep had ingetrokken omdat hij zich schuldgi gevoelde, werd thans in deze zaak als getuige a décharge gehoord en bevestigde het verhaal van zijn dorps genoot H., hetwelk de Officier van Justi tie niet kon aanvaarden. Vervolgens requisitoir nemende, eisch- te de Officier van Justitie tegen H. met vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter een boete van 35 subs. 25 dagen hechtenis, Verdachte's verdediger wees in zijn pleidooi op de gespannen verhouding ter plaatse. Voorts wees pi. er op hoe de verbalisant ter zitting een veel drama tischer verhaal van het gebeurde gaf dan hij in zijn proces vermeldde. Na ook geprotesteerd te hebben tegen de in kelijke schotels, die hij voor haar al leen bereidde. Nu en dan, zooals dezen morgen, luchtte Lee Wang zijn ja- Iouzie door achter Spencer te krui pen, en achter den rug van den butler griezelige bewegingen met het leelijk- mes uit het keukendepartement te maken. Ongelukkig voor hem zelf, deed hij zijn schijnbewegingen vergezeld gaan van er bij behoorende, krakende Chi- neesche vloeken, en Spencer keerde zich kalm om en gaf Lee Wang een pak slaag, alsof deze een ondeugend kind Was wat inderdaad het geval was, zooals hij Meeds zeide, wanneer miss Enid zich over zijn veiligheid ongerust maakte. Hij berispte Lee Wang ver wijtend, en de Chinees, vroeg vol be rouw, vergiffenis, met tranen in zijn slimme oogen, en beloofde het nooit weer te doen. De chauffeur, een jonge man, die in een klein kamertje woonde achter den alleen staande garage, welke aan het einde van een oprijlaan stond, die van het hek langs het huis liep en aan een hoek van het vierkante grasveld aan de achterzijde eindigde, drukte dik wijls den vromen wensch uit, dat de Chineesch de brutale Fransche heks zou trouwen en haar den hals zou afsnij den! Maar Spencer zei hem, dat deze afloop te gelukkig was, om op te ho pen, en de chauffeur moest het met te genzin toegeven. Niet lang geleden had Spencer over (Ingez. Med.) lichtingen van den burgemeester der ge meente der gemeente, die aan den Of ficier. van Justitie adviseerdewelke straf moest worden opgelegd, verzocht de verdediger op grond van de afge legde getuigenverklaringen vrijspraak van zijn cliënt, daar het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd was. Ontrouw postambtenaar. Voor het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft Maandag terecht gestaan de 46-jarige H. J- P. v. d. L., adjunct-com mies der Nederl. Posterijen te Utrecht, door de Bredasche rechtbank veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf ter zake dat hij zich te Roosendaal op 3 Nov. een aan den dienst toevertrouwden brief, inhoudende twee zilverbons be stemd voor een Missiehuis, heeft toege ëigend. Verd. is geschorst en hoopte op voorwaardelijke veroordeeling, daar an ders definitief ontslag volgt. De adv.- gen. eischte echter bevestiging van het vonnis. Benoemd tot kantoorbediende le klasse de kantoorbediende bij den P. en T.-dienst J. Belderok, van het P. en T. kantoor te Middelburg. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs stonden Zaterdag als werkloos ingeschreven: Geheel werkloos. 3 typografen, 1 straatmaker, 17 grond werkers, 3 loodgieters, 19 metselaars, 26 opperlieden, 23 schilders, 1 fitter, 55 timmerlieden, 5 stoffeerders, 31 meu belmakers, 4 politoerders, 3 cirkelza gers, 4 schoenmakers, 1 modelmaker, 14 bankwerkers, 2 electriciens, 1 me taalsteker, 1 metaalschaver, 3 machi nisten, 4 plaatwerkers, pianoherstellers, 1 fraiser, 2 rijwielherstellers, 2 slijpers, 2 scheepmakers, 4 smeden, 4 stokers, 1 monteur, 15 vormers, 1 kernmaker, 4 draaiers, 2 boekbinders, 14 bakkers, 1 kok, 3 slagers, 21 boerenarbeiders, 1 boomkweeker, 4 tuinlieden, 2 reizigers, 6 winkelbedienden, 2 kraandrijvers, 5 chauffeurs, 4 kellners, 7 varensgezel len, 15 kantoorbedienden, 14 van andere groepen, 83 met vakkennis zönder be paald beroep, 258 zonder vakkennis (ongeschoolden). Verder 5 vrouwen w.o. 1 naaister, 2 winkeljuffrouwen, 1 kantoorbediende, 1 dienstbode. Totaal 707. Gedeeltelijk werkloos. 2 loodgieters, 2 cirkelzagers, 4 kleermakers, 1 schoenmaker, 1 model maker, 1 bankwerker, 1 afbramer, 2 smeden, 5 vormers, 1 kernmaker, 1 bak ker, 1 kraandrijver, 1 chauffeur, 4 werk vrouwen. Totaal 27. 'Algemeen totaal vorige week 710, bijgekomen 89, afgegaan 65, over 734. wogen of het niet raadzaam was sir Pe ter op de hoogte te brengen van zijn afstraffingsmaatregelen tegenover Lee Wang, maar ht was niet zoo zeer de stem van zijn geweten, als wel zijn nieuwsgierigheid, die hem dien avond hierover met sir Peter deed spreken. En in de manier, waarop sir Peter zijn bericht ontvangen had, vond Spencer veel om te overpeinzen, zoodat hij, toen hij enkele oogenblikken niets te doen had, in een afgezonderd hoekje van de hall ging zitten en zijn gedachten over een nieuw vermoeden liet gaan. Na uit de studeerkamer weggestuurd te zijn, was Nina naar de keuken ge gaan en keek kwaad toe hoe Lee Wang zijn opgedane kwetsuren met vet in smeerde, terwijl hij het geheele blanke ras met uitroeiing bedreigde. Hij keek op, toen zij binnenkwam, en zag den toorn in haar oogen. Hallo, riep hij uit. Waarom? Nina gaf geen antwoord. Lee Wang haalde diep adem. Waar Spencer? vroeg hij achter dochtig. Waarom moet ik dat weten? ant woordde het meisje boos. Lee Wang hield ev en op met wrij ven en zijn trekken trokken zich in wreeden toorn samen. Alles leugen, zei hij dreigend. Je ziet Spencer op alle tijden. Nu zal ik hem zien! En hij knikte met het hoofd, terwijl hij extra gauw ging wrijven. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zeeland ontleenen wij het volgende: Wijzigingen: Zeeuwsche eilanden (Middelburg.) Coöp. Vereen, tot het aankoopen van voederartikelen „Ons Belang", N. en St. Joosland, Vinkebuurt, winkel in koloni ale waren en voederartikelen. Uitgetr. Comm.: J. en L. Joosse. Nieuwe Comm.: J. Kwekkeboom en M. Meul- meester. Middelburgsche Coöperatieve Brood bakkerij en Verbruiksvereeniging „De Broederband" U. A., Korte Geere K 366, bakkerij en kruidenierswinkel. Uitgetr. Best.: H. Ruck, Nieuwe Best.: W. F- Kraak. Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). Ls. van WaesbergheJanssens, Hulst, Markt C 22, bankier en wijnhandel. Ont slagen procuratiehouder:'A. L. M. van Waesberghe. Oesterverzending, De oesterverzending uit Ierseke over de maand Februari bedroeg: Nederland 167.223 België 1.039.209 Duitschland 237.536 Engeland 1.323.050 Frankrijk 23,125 Andere landen 400 Samen 2.790.543 In Februari 1930 bedroeg het 4.762,722 De sergeant-schrijver J, P. Phi- lipse en de sergeant-kok J. Westerbeek zijn overgeplaatst van het wachtschip te Vlissingen naar de Gelderland. De état-major van den mijnenlegger „Prins van Oranje", commandant de luit. t. zee le kl. K. W. F. M. Doorman, die Dinsdag a.s. van Den Helder via Suez naar Oost-Indië zal vertrekken, is sa mengesteld als volgt: luit. t. zee 2e kl. J. A. de Back (oudste officier) en id. A. van Versendaal; id. 3e kl. C. A. Jeekel; officier M. S. D, 2e kl. L. C. Lagaaij (hoofd der machinekamer) en id. 2e kl. H. L. de Jong en A. A. Looijen ;off. van gezondh. le kl. M. van der Sluijs en off. v. adm. 2e kl. P. Smit. Korps politietroepen, Naar de Msb, verneemt, zal bin nenkort de organisatie van het Korps Politijtroepen zoodanig worden gewij zigd, dat: le. de toegevoegd officier van den korpscommandant en de vijf compagniescommandanten geen hoo- geren rang dan die van kapitein mogen bekleeden; de oudste vier afdeelings- commandanten den rang van kapitein zullen mogen bekleeden. Nina keek minachtend naar Lee Wang, en toen naar den gootsteen, die vol met vuile schalen stond, Wasch jij de schalen maar, beval ze kort af.. Lee Wang waschte de schalen. En toen hij daarmede klaar was, zocht hij een mooi tafelmes uit den voorraad en stak dat in zijn mouw, Nina zag hem met een zeker genoe gen de keuken uit gaan. Zij voelde, dat zij op dat oogenblik ook moordlus tig was maar zij begreep, dat het mees te wat zij kon verwachten was, dat Lee Wang dien dag voor den tweeden keer afgeranseld zou worden. Sir Peter ging in zijn stoel zitten, na eenige malen ongeduldig aan het kus sen in zijn rug getrokken te hebben. Spencer's vechtlustige moed hinderde hem, en het kussen scheen dientenge volge onhandelbaarder dan gewoonlijk. Niet dat hij er den butler van verdacht plannen tegen zijn persoon te koeste ren zoo iets was ondenkbaar! maar het vertrouwen, dat hij uitgedrukt had, in Lee Wang's bekwaamheid, om voor zich zelf te zorgen, had slechts een zwakken grond. En Lee Wang had aan spraken op sir Peter's zorg, die niet goed ontkend konden worden. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5