m A d v e r t e n t e n. Stationsstraat P 44c P. BLOK. VERKOOPEN BUITENLAND, Algemeen Overzicht, f VERHUIS D verkoopen Het drama op de MajeOmkerfc. ■Het Gerechtshof te Amsterdam wees heden een interlocutair vonnis in de strafzaak tegen den leidekkerspatroon tegen wien de proc.-generaal we gens moord op zijn compagnon A., die gepleegd zou zijn op 29 Maart 1929 op den toren van de Majellakerk levens lange gevangenisstraf eischte. Het Hof overwoog in zijn arrest dat het onderzoek ter terechtzitting niet volledig is geweest. Op Vrijdag 18 Maart zal het getui genverhoor voortgezet. ARISTIDE BRIAND. t Even stilte, (ri-) De wereld is stil bij het verne men, dat Briand is heengegaan, ook al was zijn politieke tijd, zelfs zijn invloed reeds voorbij. Want hoe kort geleden nog, dat zijn woord, uitgesproken in diep-getimbreerd Fransch gezag had. In eigen natie: in Kamer en Senaat. Inter nationaal: in den Volkenbond. Niét zijn schepping, wèl zijn troetelkind, wel het object van zijn aandacht, zijn ambitie, zijn eerzucht. De Volkenbondsmacht te ver spreiden en te verstevigen, de Volken bondsgedachte, fundament weer van die macht, te doen doordringen tot alle vol ken collectief, tot ieder mensch, indivi dueel. Van dit ideaal was hij met Strese- mann niet alleen de grootsche dra ger, ook de groote propagandist. Volkenbondsgedachte in geest van vertrouwen, van veiligheid, van ontwa pening- Bezieling van vrede.' Dit is zijn erfenis aan de regeerders nazaten van Frankrijk, van Duitschland, van ieder land ter wereld. Hierin blijft hij voortleven, als zijn leer, zijn illusie, zijn streven, zich meer en meer en met het hart en metterdaad verder ontwik- kele, in wie na hem komen, en zullen ko men. In nobel streven boven persoonlijke ambities, boven nationalistisch klein-ge- voel uit hadden eens twee staatslieden, na dien beruchten vrede van Versailles elkaar gevonden. Zonen van eigen va derland, elkaar zoo verschillend in men taliteit, in cultuur, in smaak. In dagelijk- sche levensgewoonten, en opvatingen. Maar van elkaar wetend, en elkaar be grijpend in dien eenen en eenigen weg, die leidt tot het doel van ieder welden kend en rechtvaardige voelende interna tionale samenleving. Niet: zooiets mag niet meer geschieden, doch zooiets kan niet meer geschieden. Beiden zich hiertoe gansch en al ge vend naar lichaam en geest. Beiden zich offerend, de een nog jong, op het hoog tepunt van zijn levensmiddag, midden in zijn onafgewerkte taak; de ander veel ouder, geweken voor den grooten drang v.an nationalistisch eng-zien, waartegen de sterke, de gezagdragende en gezag voerende tenslotte physiek uitgeput niet meer vermocht. Wat Stresemann bespaard is geble ven door zijn plotseling verscheiden, werd. Briands lot, als van zoovele groo ten: de terzijdestelling. De terzijdestelling, in beleefdste vorm, met alle égards voor persoonlijk heid, alle respect voor prestaties, en al le dankbaarheid voor vele nuttige be wezen diensten. Maar beslist en abso luut: ongewenscht, en onbruikbaar. Aus- rangiert. Met de gewone retraite, op het buitenverblijf, zoo menig onvrijwillig rustoord, voor wie niet rusten wil, niet temin rusten moet. Lang genot van rust heeft Briand niet gehad. Lang bepaald lijden mogelijk evenmin- De nonactiviteit bracht geluk kig nog geen roem-overleving. Geen ver geten zijn. Het huidige geslacht heeft Briand ge kend, en van Briand geleerd. Zoo 't zich heeft gezet tot willen verstaan. Daarom hoort thans, bij dit onver wachts heengaan, een oogenblik van stiffen eerbied. werd aangenomen kreeg hij gelegenheid om zelf de uitvoering ervan ter hand te nemen door het aanvaarden van de func tie van minister van onderwijs en eere- dienst in het kabinet Sarrien in het jaar 1906. Hij aanvaardde deze portefeuille tegen den wil van de socialistische par tij en werd dan ook in Maart van het zelfde jaar uit deze partij geroyeerd. Ook in het kabinet Clemenceau bleef hij zijn functie behouden en toen dit ka binet in Juli 1909 viel, werd hij voor de eerste maal kabinetsformateur, doch ten gevolge van de spoorwegstaking in 1910 kwam dit kabinet eveneens spoedig ten val en een nieuw kabinet-Briand kwam ten val in 1911. In Januari 1912 werd hij minister van Justitie in het eerste kabinet-Poincaré en in 1913 bij Poincaré's-presidentsver- kiezing werd hij wederom ministerpresi dent totdat in Maart de kiesrechther vorming hem wederom zag verdwijnen. Toen de eerste maand na den oorlog Viviani zijn op nationale basis berustend oorlogskabinet vormde, werd hij weder om minister van Justitie en in October 1915 wederom ministerpresident. Toen in Maart 1917 een ernstig con flict ontstond tusschen maarschalk Ly- autey en de Kamer trok de overledene zich terug en hield zich eenige jaren tot na den wapenstilstand op den achter grond. Pas in Januari 1921 bij den val van het kabinet Leygues kreeg hij opnieuw een opdracht tot kabinetsformatie en reeds dadelijk had een toepassing van het ver drag van Versailles zijn groote belang stelling. In het najaar van 1921 ging hij als Fransch vertegenwoordiger naar de vlootconferentie te Washington en reeds toen begon de actie der Fransche nati onalisten die den overledene verweten de nationale belangen van Frankrijk te verwaarloozen en hersenschimmen na te jagen van internationale toenadering. Na de intergeallieerde conferentie te Cannes nam deze actie een zoodanige omvang aan, dat een telegram van pre sident Millerand hem ertoe deed beslui ten in Januari 1922 af te treden. In April 1925 werd hem de portefeuil le voor buitenlandsche zaken in het ka binet Painlevé aangeboden. Onder zijn invloed kwam in October 1925 het ver drag van Locarno tot stand. Toen in No vember Painlevé aftrad kwam Briand aan het hoofd der nieuwe regeering te staan. Het is niet doenlijk de verschillende kabinetten te schetsen waarin Briand se dertdien zitting had, nog eenige malen als minister-president, doch bijna zon der onderbreking als minister van bui tenlandsche zaken waarbij hij al zijn krachten gaf aan de versterking van de Volkenbondsgedachte en de Europee- sche samenwerking zonder het Fransche standpunt van handhaving der bestaan de verdragen los te laten. Tegelijk met Stresemann en Chamberlain werd hem den Nobelprijs voor den vrede toege kend. In de laatste jaren vestigde hij nog maals de internationale aandacht op zich door zijn memorandum inzake de vor ming van een Pan Europeesche Unie, dat leidde tot de instelling van een Pan- Europeesche commissie te Genève. Bij het einde van de presidentsperiode van president Doumergue liet Briand zich ertoe overhalen een candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden De felle actie die van Nationalistische zijde tegen hem gevoerd werd, was me de oorzaak van zijn nederlaag. Hoewel men aanvankelijk verwachtte dat Briand na deze teleurstelling voor goed uit het politieke leven zou terug trekken, aanvaardde hij nogmaals de portefeuille van buitenlandsche zaken in het kabinet Laval. De tegenstelling tusschen hem en de zich steeds verder naar rechts oriëntee- rende politiek van Laval leidde echter tot een breuk bij de kabinetscrisis in het begin van dit jaar. Toen op 13 Januari jl. Laval een nieuw kabinet formeerde aanvaardde hij zelf de portefuille van buitenlandsche zaken en trok Brianc zich terug op zijn landgoed Cocherel Hiermede nam hij voorgoed afscheid van het politieke en openbare leven. Als hoogtepunt van de rouwceremo- niën zal ministerpresident Tardieu een herdenkingsrede houden waarna de voorloopige bijzetting zal geschieden op het kerkhof van Passy. Later zal het stof felijk overschot naar Cocherel worden overgebracht. Op verzoek van Briand's familie en van den overledene zelf zal de lijkdienst worden gehouden in de Notre Dame. Nationale begrafenis. Zonder inbreuk te maken op den laat- sten wil van Briand, die den wensch uit te in allen eenvoud te Cocherel ter aarde te worden besteld, heeft Tardieu van de familie van Briand toestemming verkre gen dat Briand een nationale begrafenis wordt gegeven, waartoe de ministerraad besloot, hetgeen zeer waarschijnlijk Don derdag zal plaats hebben. Het stoffelijk overschot van Briand zal in het ministerie van buitenlandsche za ken worden opgebaard. Herdenkingen. Briand is gistermiddag direct herdacht in de Fransche Kamer, zoowel door voorzitter Buisson, als minister-presi dent Tardieu, Een eigenlijke rouwplech- tigheid zou vanmiddag om 3 uur worden gehouden. En natuurlijk gelukkig ook in de alge- meene commissie der Assemblée. Hy- mans heeft hier in bewogen woorden hul de gebracht aan den grooten staatsman. Goos, 7 Maart. VeiTingsvereeniging Zuid Beveland. Witlof 13—18, id. 2e soort 5, sprui ten 3—7, id. 2e 2 wijnpeen 3.20—3.40 spinazie 29, sjalotten 5, stekuien 1.80- 2.30, karoten 2—2.60, id. uitschot "0.60 aardappelen 5.10, id. potqrs 2.10, alles per 100 kg; bloemkool 14, kropsla 2e soort 5.10, witte koot 3.60, roode kool 4.60, alles per 100 stuks; prei 2—7, per 100 bos. Goes, HMaart. Boter f 0,55. Eieren f2.70. Aanvoer V.P.Z 29061 stuks, f3 per 100 stuks. Rotterdam, 8 markt van heden 192 paarden, vier Maart. Op de vee waren veullens, aangevoerd 1056 ma gere runderen, 1013 vette runderen, 70 graskalveren, 1982 nuchtere kalveren, 123 schapen en 'lammeren, 1 varken, 14 biggen, 2 bokken of geiten. Prijzen voor vette koeien le kw. 0.63 —0.73, 2e kw. 0.52-0 59, 3e kW 0,35 —0.50; stieren le kw. 0.52—0.58, 2e kw. 0.44—0.49, 3e kw. 0 35-00,42, kal veren le kw. 1.101.20, 2e lew 0 80— 0.92, 3e kw. 0.70-0 80 Prijzen voor melkkoeien 170—280, kalfkoeien 180—280, stieren 80 340, pin ken 80—140, graskalveren 35—75, vaar zen 170—190, werkpaarden 160—270, slachtpaarden 100—185, hitten 65130 nuchtere kalveren 3—6, fokkalveren 8 16, biggen 3—5. Eieren. Rotterdamsclie veiling. Aan gevoerd 290.000 jsltuks. Prijzen voor kipeieren 2.80—4, Eend eieren 2.50—3.10. Gistermiddag kort na twee uur is Bri an tengevolge van zijn hartkwaal op zijn landgoed overleden. Briand werd 28 Maart 1862^ an tS Z0U.^US over eenige weken f J en jVeriaardag hebben gevierd Hij studeerde rechten en begon reeds vroegtijdig met het schrijven van poli tieke artikelen. Aanvankelijk in het toen nog bijna anarchistische blad „Le Tu eT m de...'Lanterne" van we b ad hij eenigen tijd redacteur was waarna hi, tezamen met Jean Jaures het toenmalig socialistische, thans in handen der communisten zijnde dagblad L'Hu- «anité stichtte. In 1894 behfalde hij op .t arbeiderscongres te Nantes een over winning op de aanhangers van Jules vuiesde en sedertdien was zijn positie als een der leiders van de Fransche so cialistische partij gevestigd. Na eenige izScfie P°^ingen kwam hij in 1902 OM L amer.waar bij direct de aandacht 5 2!jh vestigde door zijn actie voor de ®«iding yan kerk en Staat. ;n zijn wetsontwerp inzake schei Toe; dhtg van kerk en Staat door de Kamer De laatste dagen Zooals eerst thans uit den vrienden kring van Briand bekend wordt, waren de geneesheeren van Briand zich de laat ste week van zijn hopeloozen toestanc bewust en verwachtten zij eiken dag het overlijden van den grijzen minister. Er was echter een streng voorschrift om naar buiten niets te laten blijken, aange zien hij tot den laatsten dag zelf de kranten las en men niet wilde, dat hij in de pers zou lezen hoe ernstig zijn toe stand wel was. Dientengevolge kwam het overlijdensbericht gistermiddag gehee onverwacht. Toen Briand op 29 Februari j.l. uit Cocherel naar Parijs terugkeerde kostte het hem veel moeite om zijn op de twee de verdieping gelegen woning van het flatgebouw te bereiken. Wat hem de laatste dagen het meest hinderde was het rookverbod, dat hem door zijn behandelende geneesheer was voorgeschreven. Gistermorgen raakte hij echter buiten bewustzijn en slechts even is hij weer tot bewustzijn gekomen. Tegen half elf be gon de doodstrijd die ongeveer drie uur duurde. Het stoffelijk overschot van Brianc wordt heden naar den Quai d'Orsay overgebracht en in het ministerie van buitenlandsche zaken opgebaard. Japan en China. Immer door vechten! Van Japansche zijde wordt gemeld, dat groote Chineesche troepentransporten uit het Noorden van het Yangtse gebied en uit de provincie Kiangsi zich bewegen in de richting van Sjanghai. Uit Nanking komen verschillende te genstrijdige berichten over de houding van maarschalk Tsjang Kai Sjek. Eener- zijds wordt gemeld dat hij voornemens is zich naar het Chineesche front bij Sjang hai te begeven teneinde den strijd tegen de Japanners te hervatten, anderzijds dat hij zijn betrekkingen met de Chi neesche regeering geheel zou willen ver breken. Reden daartoe zouden de scher pe aanvallen zijn. in verband met zijn medewerking bij het terugtrekken der Chineesche troepen van het front bij Sjanghai. Hiertegen voert Tjang Kai Shek aan, dat hij nooit militaire bevoegd heid heeft gehad, aangezien hij geen lid van de regeering is. BELGIE. De haven van Zeebrugge- De re geering heeft, naar de Brusselsche cor. van de N.R.C- meldt, besloten de noo- dige baggerwerken te doen uitvoeren ten einde de diepte, voorzien in de vroe ger tusschen den staat en de stad ge troffen overeenkomst, te verzekeren. ENGELAND. Hofkleeding van Britsch fabrikaat. Het Britsche koninklijk paar heeft den wensch te kennen gegeven, dat alle da mes, die ten hove verschijnen, zooveel mogelijk toiletten zullen dragen van Britsch fabrikaat, DUITSCHLAND. Radiorede van Hindenburg. Don derdagavond om 18 h 50 Amst. tijd zal rijkspresident Von Hindenburg van uit zijn studeerkamer een radiorede houden van ongeveer een kwartier, die door alle Duitsche zenders zal worden uitgezon den, terwijl waarschijnlijk een heruit zending door de Engelsche en Ameri- kaansche omroepstations zal plaats heb ben. Maandag verscheen de politie in de drukkerij der nationaal socialistische partijuitgeverij te München en nam de geheele oplaag van het reeds voltooide verkiezingspropagandanummer der „II- lustrierte Beobachter" in beslag. VER. STATEN. Nog geen spoor van Lindberghs zoon tje. Ook hedenmorgen vroeg was er nog niets definitiefs bekend van het ont voerde zoontje van Lindbergh. Lindbergh heeft gisteren nog eenige besprekingen gehad met vertegenwoordigers van de New-Yorksche onderwereld. De New Yorksche gangster Spitali verklaarde geen hoop te hebben dat hij er binnen 24 uur er in zou slagen contact te krij gen met de ontvoerders van het kind. Spitali zelf gaf als zijn meening te ken nen, dat het kind vermoedelijk in het bezit is van personen die er graag weer van af zouden, doch bang zijn voor ont dekking indien het kind wordt terugge bracht. Middelburg, 7 Mjaart. Op dé vei ling werden de volgende prijzen besteed Aardappelen: Zeeuw, blauwe f 1.22- f 1.23, id. poters 61—75, bonte poters 39, alles per 25 kg, !S> prulten 3154 veldsla 10—18, witlof 6—26 dunsel 51 —60, kassla 24, winter postelein 21 snijsla 45—57, spinazie 22—35, karoten 1—4, uien 3—7, wijnpeen 47, kool ra pen 1,5—2, roode kool' 2—3, bjruine boo nen 6—18, Nero 5—19, Alles pe,f kg. tuinkers 7—10, pej* doosje, rapen 2— 3,5, prei 46,5 selderie 4.5—0.5 knol selderie y2—5,5, radijs 6, rabarber 15 alles per bos, boerekool 1—3,5, savoije id. 1,5—4,5, roode id'. 3—3.5 alles stuk. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Heden overleed onze beste Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, WILLEM HIOOLEN, in leven Notaris te Middelburg, in den ouderdom van 62 jaar. Middelburg Rotterdam Hulutao (Noord China) Bremgarten (Aargau) N. HIOOLEN—MAC LEOD. Mr. L. J. HIOOLEN. J. W. B. VAN STEENBERGEN—HIOOLEN. Ir. G. A. VAN STEENBERGEN. W. A. MEYER—HIOOLEN. WALTER MEYER. en Kleinkinderen. Middelburg, den 5 Maart 1932. Heden overleed na een ge duldig gedragen lijden in de hope des Eeuwigen levens onze lieve Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootnioeder, JANNA HOOFTMAN geb. FRANSE, in den ouderdom van 62 jaar. Uit aller naam, C. HOOFTMAN. Middelburg, 7 Maart 1932. Eenige algemeene kennisgeving. Verzoeke geen rouwbeklag. Ondertrouwd: F. VERSLOOT en P. A. WIEGEL. Bussum, Brinklaan 14b, Middelburg, Korte Geere K 367, 8 Maart 1932. VOOR DEN BLOEMENTUIN. 100 Gladiolen gem. kl., 50 Mon- bretia's, 25 dubb. Begonia's, 50 Anemonen, 50 Ranonkels, 70 Ge- luksklavertjes, 10 Kaapsche Lelies, 25 vaste Planten in 5 soorten v. snijbloemen, 5 Dahlia's, 5 pracht Lelies, 5 Gloxinia's, 5 Hangbego- nia's voor pot. De geh. coll. best. uit 400 prima bloembollen, elk soort apart verpakt, voor slechts 3.Plantaanwijzing en een fraaie Kamerplant gratis. M. WALRAVEN Co. Hillegom, Bloemisten, Kerkstraat 23, Postgiro 98727. Telefoon 2825. Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen na het over lijden van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder Mejuifr. MAATJE BLIEK, Wed. J. K. CRUCQ, betuigen wij onzen hartelijken dank. De Familie CRUCQ. Arnemuiden, 7 Maart 1932. Aan hen die iets te vorderen hebben van, of te betalen hebben aan wijlen den Heer B. EENHOORN, in leven Vertegenwoordiger der Zeeuwsche Stoomboot Maatschap pij, wordt verzocht hiervan opgave te willen doen vóór Donderdag 24 Maart a.s. Te adresseeren: C. B. EENHOORN, Langeviele K 210. Tevens worden hierbij alle lid maatschappen en contributiën van den overledene opgezegd. van Lange Delft B 141 naar De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal op Vrijdag 11 Maart 1932, des namiddags te één uur precies, op de Hofstede, bewoond door Mej. Wed. J. P. REIJNOUDT- PRIESTER aan den Rijksstraatweg te Nieuw- en Sint Joosland, in het openbaar Grijze Merrie, oud 11 jaar, Vosbles Ruin, oud 6 jaar, bruine Merrie oud 6 jaar, bruine Hengst, oud 1 jaar. 5 baatgevende Melkkoeien, 1 Kalf- vaars, 1 tweejarige Vaars, 2 anderhalf jarige Vaarzen, 1 Vaars, oud 10 maanden, 1 Stier, oud 2 jaar, 6 Aanhoudkalveren, 8 Loopvarkens, 100 Kippen en Hanen, 15 Eenden, 2 Ganzen, Tilbury, Menwagen met toebehoo- ren, Rolslede, Rolblok, Waal- ploeg, Coksploeg, 6 Eggen in soort, Zigzag-Egge, Zaaimachine, Wiedmachine met aanaarder, Hekel Dorschmachine, 2 Hand- wiedmachines, Kortmolen, Man- gelmolen, Rosmolen met stangen, Aardappelsorteerder, Zakken- heffer, Bascule met gewichten, Sleepdeur, Geeselsteen met stoel, Wagenlichter, Zaaibak, Kruiwa gen, Vleeschblok, Slijpsteen, Ponger, Reepen en Blokken, Zwingen, Klaverruiters, Mest planken, Peeborden, Watervat, -bak, Stalkettingen, Handgereed schap, Paardewant. Ontroomer (Meijs) en Karn, Boter- tob, Juk en Emmers, Meelkist, Spekstander, Kiekenrennen, Zak ken, partij Hooi en Stroo eenig HUISRAAD, w.o. Brandkast, Pendule, Kleerkist en al hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Geen stalling. Geen muziek. Bergplaats voor fietsen. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal op Woensdag 23 Maart 1932, des voormiddags te tien uur, in het Café van den Heer J. STROO te OOST-SOUBURG, in het openbaar Perc. 15. DE HOFSTEDE „Nieuw-Erve" met LANDEN in de gemeente Ritthem, ter grootte van 18 Hectaren 38 Aren 64 Centiaren of 46 Gemeten 258 Roeden. In pacht bij den Heer ABR. CEVAAL Wz. tot 1 Maart/1 Mei 1933. Perc. 622. DE HOFSTEDE „de Karnemelkshoek" met LANDEN, in de gemeente Ritthem, ter grootte van 29 Hectaren 50 Aren 34 Centiaren of 75 Gemeten 56 Roeden. In pacht bij den Heer JOH. CEVAAL Wz. tot 1 Maart/1 Mei 1933. Perc. 23. Een WOONHUIS en ERF met TUIN te Ritthem, op het dorp, no. 24, groot 6 Aren. Verhuurd aan den Heer J. VADER Jr. tot 31 December 1932. Bezichtiging der Landerijen c.p iederen werkdag, der Gebouwen alleen op Dinsdag 15 en Woensdag 16 Maart van 1012 en van 24 uur. Notities met kaart verkrijgbaar ten kantore van genoemden Notaris aan de Lange Delft I no. 21 te Middelburg a 25 cent ten bate van de Hervormde kerk te Ritthem.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3