VOOR KLEINE TUINEN. SPORT. AFLOOP AANBESTEDINGEN. HET A. B. C. VAN 'T NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. BEVOLKING VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. worden. Het is daarmee nu zóó treurig gesteld, als spr. het nog nooit heeft meegemaakt. Medegedeeld werd, dat de keuring der foktoomen zoo goed als afgeloopen is en dat de lijsten binnenkort zullen verschijnen. Met instemming werd kennis geno men van de motie, aangenomen in de algemeene vergadering van de Ned. Federatie van vereenigingen van be- drijfspluimveehouders op 6 Febr. j.l. Daarin werd gewezen op den sterken teruggang in de eierprijzen op de om standigheid, dat de bedrijfspluimveehou- derij staat voor verliesbrengende ex ploitatie en dat duizenden leiders van kleine bedrijven ernstig bedreigd wor den in hun sober bestaan. Daarom wordt de regeering dringend verzocht bij het opstellen van steunmaatregelen voor het gemengd bedrijf rekening te willen houden met bovengenoemde on gunstige omstandigheden. Ook wordt de uitdrukkelijke wensch uitgesproken, van erkenning der N.P.F. door de regeering in het overleg met de Centrale landbouworganisaties. Hierna bracht de secretaris de heer J. M. Slegt, jaarverslag uit. Dit was niet in opgewekten toon ge steld. Waren in de eerste maanden van 1931 de eierprijzen nog zóó, dat er van een loonend bedrijf sprake kon zijn, in de laatste maanden van het jaar zak ten die prijzen echter zóó, dat van een loonende exploitatie niet meer kan ge sproken worden. De pluimveehouderij is naar spr. meent topzwaar ge worden. Inkrimping van het bedrijf zal een daad van wijs beleid zijn. Het rapport over het fokwezen we,es uit dat 39 foktoomen werden goedge keurd (vorig jaar 56). Afgeleverd wer den plm. 16.000 broedeieren van goed gekeurde foktoomen (vorig jaar 21.000) De secretaris bracht den heer Van Asperen Vervenne, tot wiens ambtsge bied Zeeland niet meer behoort, har telijk dank, voor wat hij voor de Zeeuw- sche pluimveehouderij heeft gedaan. Zijn opvolger is de heer Ir. Janssen. Het ledental daalde in 1931 van 1141 tot 1095. De prijzen van het slachtpluimvee wa ren lager dan vorig jaar. Die van hennen tegen den leg waren goed. Door de da ling van de voederprijzen ontving de vereeniging ook een mindere bijdrage wegens verkoop van het pluimveevoe der door de fabriek te Goes. De legwedstrijd te St. Maartensdijk werd beëindigd. Thans is daar weer een nieuwe begonnen, waaraan slechts door 8 toornen wordt deelgenomen. Het verslag werd onder dank aan den secretaris goedgekeurd. Daarna las deze de verslagen der af- deelingen, die een beeld gaven van den verrichtten arbeid. In verschillende van deze verslagen valt ook de klacht over de malaise in de pluimveehouderij te beluisteren. De heer Slegt bracht vervolgens als penningmeester financieel verslag uit. Ontvangen is in 1931 f 808, uitgegeven 652, batig saldo 156. De rekening werd goedgekeurd. De begrooting voor 1932 wordt vast gesteld met een totaal bedrag aan ont vangsten en uitgaven van 805. Besloten werd de algemeene verga deringen om beurten in de verschillen de afdeehngen te doen houden en daar voor een rooster op te stellen. Tot voorzitter benoemde de vergade ring met 16 van de 17 stemmen opnieuw den heer Hanken. Tot afgevaardigde naar de vergaderingen der federatie wees zij wederom den heer Slegt aan. De vergadering besloot steeds den se cretaris van de legwedstrijdcommissie te benoemen tot afgevaardigde naar den Raad van Toezicht op de legwedstrijden in Nederland. Rondvraag. De heer Steijaart wees op het achteruitgaand ledental in sommige kringen. Het werk is in de diverse af- deelingen verschillend. Zoo is de af deeling Hulst door hare ligging ver plicht tot aansluiting bij het Ned. Eier- controle bureau, wat weer groote uitga ven met zich brengt. Spr. vroeg daar om een subsidie voor de afdeeling Hulst, temeer omdat in deze afdeeling reeds gesproken is over bedanken voor de V. P. Z. De Voorzitter geloofde niet, dat over dit verzoek in deze vergadering worden beslist. Een schriftelijk voorstel moet eerst worden ingediend. p ^®e.ren Dekker te Borsselen i u *e Vlissingen wijzen er den heer Steijaert op, dat de leden op Zuid-Beveland e/ Walcheren de hetafen "rri opbalen der eieren zelf '1?: V1* de verdere discussies bleek gemiddelde eierprijs in Hulst lingen de andere afdee" foe heer S t e ij a e r t merkte op, dat men moet rekenen met de bijzondere omstandigheden m Hulst, n.l. de scher pe concurrentie met den N. C. B. Ter wille van den uitvoer naar België moet de afdeeling Hulst wel lid zijn van het N. E, B., maar dit kost ook weer geld. Besloten werd dat de afdeeling Hulst ee™ scbriftelijk verzoek zal indienen. Ter sprake kwam de kwestie van de markzetting van den eierprijs te Goes en Middelburg. De Z. L. M. benoemde alleen in deze beide plaatsen een marktzetter voor boter en eieren. In kroes komt geen ei aan de markt en toch wordt een marktprijs genoteerd, meestal 0.30 beneden den veiling- prijs. De heer Ir. Siebenga, secreta ris der Z.L.M. die inmiddels ter ver gadering was gekomen, deed hierom trent enkele mededeelingen. Spr. erkende, dat het foutief is, dat er te Goes een noteering wordt op gemaakt, zonder dat er een aanvoer is. Vroeger was er een gemeentelijke marktcommissie. Toen die niet meer werkte, is aan de Z. L. M. gevraagd voor een noteering te willen zorgen. Ten slotte is de basis voor den eierprijs gevonden in 0.30 beneden den vei- lingprijs. Met de boter is de zaak heelemaal in 't honderd geloopen. Twee van de drie commissieleden hebben het bijltje er bij neergelegd. Nu is er vorige week Dinsdag een vergadering gehouden van landbouw-organisaties om deze zaak te regelen. Of deze poging gelukken zal, weet spr nog niet. De toestand is te Goes, wat boter en eieren betreft, nog middeleeuwsch. Er wordt veel aan ruilhandel gedaan. Dat de toestand niet goed is, daarvan is men in landbouwkringen overtuigd. Er is al gezegd: laat de noteering maar vervallen, want er is toch een eiervei- ling. Laten we haar noteering aanhou den. Vóór alles is noodig, dat de land bouw overeenstemming zoekt met han delaren en winkeliers. De heer Rottier merkt op, dat het is voorgekomen, dat in Middelburg de handelaren 2J4 cent per ei verdien den. De heer Siebenga meende, dat reen de landbouwers niet kan dwingen met de eieren naar de veiling te gaan. De heer Ta nis zou willen onder handelen met B. en W. van Middel burg om de particuliere marktzetting van de baan te krijgen. Wat gebeurt toch? Er zijn handelaren, die een beetje eieren koopen met de bedoeling den particulieren prijs zoo hoog mogelijk gesteld te krijgen. Maar even later koo pen ze eieren op de veiling in veel grootere hoeveelheden tegen veel la gere prijzen. De consumenten moeten tegen de particuliere noteering beta len. Het gevolg is, dat de consumentten de eieren te duur betalen en dat de winstmarge voor de handelaren te hoog is. Waren de eieren goedkooper, dan zouden er nog meer gegeten worden. De heer Siebenga zou hieruit moeten concludeeren, dat het in Mid delburg precies omgekeerd is als in Goes. In Goes is de marktzettting te laag, in Middelburg te hoog. De Voorzitter en de heer S i e- benga gaven in overweging deze zaak te bespreken met de betrokken kringen der Z.L.M. en de besturen der veilingen. Hierna sluiting. Het bestrijden van bosch- en Heidebranden. De directeur van het Staatsibosohöc- heer verzoekt ons plaatsing van IreS volgende In verband 'met den zeer geringen re genval' in den laatsten tijd, waardóór in verschillende streken van ons land 'bosch- en heidebranden zijn uilgebro ken, vestigt de Directeur van het Staats- hoschbeheer de aandacht op het vlug schrift „Bosch- en heidebranden en liet M'usschen daarvan", hetwelk op aan vrage bij genoemd beheer, Museumlaan 2, te Utrecht, kostelóos verkrijgbaar is Dit vlugschrift bevat verschillende praktische raadgevingen ten aanzien van het M'usschen en kan daardoor bijdra gen tot een doelmatige bestrijding. Het is een algemeen belang1, d'at een ieder tot het bestrijden en het voor komen van bosch- en heidebranden mee werkt. Eenjarige zoaerblo e/m e n. Onder de eenjarige zomerbloemen zijn er verschillende welke voor tuinversie- ring en als snijbloemen zeer aan te beve len zijn. De meeste soorten zijn gemak kelijk te kweeken en stellen geen hooge eischen. Verschillende soorten kan men direct in vollen grond zaaien, andere soorten worden gewoonlijk eerst onder glas gezaaid, een of tweemaal ver- speend en daarna met kluit uitgeplant. Wie een bak heeft kan daarin nu ver schillende soorten zaaien. Het is wen- schelijk om door het aanbrengen van een laag ruigen paardenmest, droog blad of ander broeimateriaal eenige bodem- warmte te verwekken. Over 't broeima teriaal komt een laag fijne bladaarde of humusrijke tuinaarde ter dikte van cir ca 25 cm, waarin we zaaien, In dezen bak zaaien we nu o.a. asters, zomervio- lieren, Anthirhinum of leeuwenbekjes, cosmos bipinnatus, dianthus chinensis, Mimulus, Nemesia, Nicotiana of sier- tabak, Phlox Drummondi, Portulaca, Scabiosa Tagetes of Afrikaantes, Tro- paeolum of O.I. kers en Zinnia. Het zaad wordt slechts even met aarde be dekt, waarna we den grond besproei en met een fijnen broeigieter en de bak dicht leggen. We houden de bak geslo ten en bij zonnig weer brengen we schermmateriaal over het glas om sterk uitdrogen van den bovengrond te voor komen. Wanneer de bovengrond droog is, wat aan de kleur wel te zien is, sproeien we weer een weinig; overi gens gieten we niet, daar anders de grond te veel dicht slaat en het zaad blootgespoeld wordt. De jonge plantjes worden onder het glas verspeend. Soor ten als Ageratum, Lobelia erinus, Pen- stemon, Petumaen Verbena kunnen we met eenige zorg in een bak ook wel kweeken. We zaaien dan in een zaai- pan of bloempot, welke we in den bak ingraven en met een ruit afdekken. Daar deze zaden heel fijn zijn mogen ze maar even met fijne aarde bedekt worden en zullen bij onnauwkeurige verzorging ook spoedig mislukken. Van deze soorten worden de jonge plantjes eerst nog in kistjes of pannen ver speend en daarna in een klein bloem pot geplaatst, waarna ze omstreeks half Juni naar den vollen grond worden overgebracht. Gemakkelijker in cultuur zijn die soorten welke direct in den vol len grond worden gezaaid, als: Balsami nen, Calendula, Clarkia, Crysanthemum, carinatum, Callippsis, Centaurea, Del phinium Ajacis, Eschscholtzia, Godetia, Gaillardia Helianthus, Iberis, Papaver, Nigella, Reseda en Alyssum. Voor het zaaien van deze soorten is het nu nog te vroeg, we komen daarop nog wel nader terug. Voetbal. De uitslagen zijn als volgt: AllianceBreda 31. MevoHero 02. De BaronieR.B.C. 31. 3e Klasse A. Sasche Boysde Zeeuwen 53. 3e Klasse B, ZeélandiaZierikzee 71- MiddelburgVelocitas 71. Voor een groot aantal toeschouwers heeft Middelburg zich gisteren achter de Meelfabriek op overtuigende wijze de sterkere getoond over Velocitas, dat den geheelen middag, hoewel steeds een le vendig spel vertoonende, toch niet met zóó'n strijdlust bezield was als onze stadgenooten. Deze laatsten hebben vooral in de eerste helft een aardige par tij voetbal gespeeld, waarbij de vleugel spelers goed in het spel werden betrok ken. De overwinning is dan ook volko men verdiend. Onder leiding van scheidsrechter Ypelaar wordt begonnen. Vogel trapt af. Na een wederzijdsche verkenning komen de eerste gevaarlijke aanvallen van de Middelburgers. Een corner op het Velocitasdoel wordt weg gewerkt. Middelburg komt echter weer terug en met harde passes gooit Vogel het spel goed open. Merk geeft in de 3e minuut een voorzet, die Vogel in schiet. 10. Dan ondernemen de gasten enkele aanvallen. Hun midvoor, die het eenige malen met verre schoten pro beert, schiet daarbij één keer juist over. Middelburg is daarna een moment sterk in den aanval. Becks wordt de kans van den dag geboden, doch schiet naast. Door uitloopen voorkomt de keeper der gasten een zeker doelpunt, als Vogel alleen op hem komt afgestormd en een schot lost. Als het spel 14 minuten oud is, maakt Vogel mooi vrij en geeft aan Suijkerbuijck, die van dichtbij den stand op 20 brengt. De Velocitas-aanvallen, die in deze periode volgen, worden door het achtertrio van Middelburg flink onderbroken. Weer komt Middelburg dan opzetten en als Becks eens een schot lost, en de keeper het onvoldoende wegwerkt, is Vogel er weer bij om het net voor de derde maal te doen trillen. 30. In de 27e minuut, als de bal bij den rechts buiten der gasten komt, wordt Dinge- manse voor de eerste maal gepasseerd. 31. Middelburg antwoordt hierop spoe dig met een tegendoelpunt uit een fraai hoogschot van Merk. 41. Twaalf mi nuten vóór de rust passeert Vogel han dig de Velocitasachterhoede tot den uit- geloopen keeper incluis en het is 51. Hierna volgen de wederzijdsche aanval len elkaar vlug op, doch doelpunten blij ven uit. Men kon dus aannemen, dat het vonnis zich reeds in de eerste helft had voltrokken.. In de tweede helft profiteerde Vogel vrij spoedig, doordat één der backs van Velocitas te zacht op de keeper terug speelde. 61. De strijd blijft thans vrij wel gelijk opgaan. De Velocitas-backs laten zich nog al eens passeeren en wer ken hun ballen veelal onvoldoende weg. Bij een Middelburg-aanval ketst het le der tegen de hand van één der achter spelers van Velocitas en een penalty is het gevolg. Deze wordt echter door J. Lindenberg naast geschoten. Vogel voegt daarna nog een zevende doelpunt aan de score toe, terwijl 10 minuten voor het einde Dingemanse nog een ve nijnig schot in den hoek fraai tot cor ner weet te verwerken. In het verdere verloop van den strijd gebeurt er verder weinig vermeldens waardigs. Spoedig klonk dan ook het eindsignaal en was het kampioenschap der groen-witten een feit geworden. Aanvoerder P. Lindenberg had een lau werkrans in ontvangst te nemen en door een haag van jeugdige Middelburg supporters met groen-witte vlaggen in hun handen gingen de spelers zich ver- kleeden. Zooals reeds uit het bovenstaande blijkt, was een resultaat, dat Middelburg het kampioenschap zou verschaffen wel verwacht en een huldigingscommis sie had daarom plannen durven ma ken om dit voor de vereeniging heuge lijk feit, direct feestelijk te vieren. Toen dan ook de spelers zich hadden verkleed, werd bij het veld een optocht geformeerd, vooraf gegaan door twee politieagenten te paard, waar achter het muziekgezelschap „Excelsior" en dan spoedig een brik, bespannen met 4 paarden, waarin de spelers uit het overwinnende elftal hadden plaats ge nomen. Vervolgens een vijftiental auto's met bestuursleden, leden en verdere voetbalenthousiasten en ten slotte het muziekgezecshap „Crescendo". De beide vaandels der vereeniging werden ook mede gedragen en groen witte vlaggen versierden al de auto's, terwijl zeer velen zich met die kleuren hadden getooid. Zoo ging het, gevolgd en gadegesla gen door honderden, naar de stad en langs de Stationsstraat, de Kaden, de Dam, en de Korte en Lange Delft naar de Markt. Bij aankomst aldaar deed de signaalafdeeling van de turnvereeni- ging „Achilles" zich van het dak van de Eendracht hooren ter teeken van wel kom aan de kampioenen. Na den vaan- delgroet begaf men zich naar het club lokaal op de bovenzaal van de Een dracht en vereenigden zich daar, be stuur, huldigingscommissie, spelers van beide elftallen, die zich achter de Meel fabriek gemeten hadden, als mede ve le supporters van Middelburg. De Voorzitter van Middelburg, de heer M. Polak, wees er op, dat thans is volbracht hetgeen, waarnaar hij en zoo vele anderen zeer hebben verlangd. Er is van begin tot het einde een onbe rispelijke strijd gevoerd Spr. nchtte zich daarna tegen elk der elftal spelers en de reserves en wees op ieders bij zondere prestaties, daarbij krachtig door applaus en fanfares ondersteund. Spr. wekte allen op, op denzebden weg voort te gaan, dan staan de kan sen voor de vereeniging bij de promo tiewedstrijden niet slecht. Spr. hoopte spoedig opnieuw het elftal te kunnen huldigen, als geschieden mocht wat men niet durft denken, m^ar dat men toch allen zoo zeer hoopt, namelijk Middel burg overwinnares bij de promotiewed strijden (Applaus). De heer M, O e 1 e, eerelid der ver eeniging, sprak als voorzitter der huldi gingscommissie dank aan de eigenaars, die hun auto's ter beschikking stelden, aan de beide muziekgezelschappen, aan de dames, die speldjes verkochten ter bestrijding der kosten, aan den commis saris van politie en het personeel; aan het gemeentebestuur- Hierna zeide spr. dat men weer voor eenzelfde feit staat als een jaar of 6 geleden, toen Middel burg ook kampioen werd. Spr. bracht eerst hulde aan de spelers van Velocitas, die vooral voor de rust een behoorlijke partij gaven, en wenschte hen oprecht het beste toe in hun ver dere wedstrijden, zoodat zij voor de on derste plaats worden behoed. Tot de „jongens" van Middelburg zei- de spr. dat zij op een enkele uitzondering na in alle wedstrijden goed gewerkt heb ben en spoorde hen aan dit ook in de promotiewedstrijden te blijven doen. Namens Velocitas sprak de heer B 1 om die Middelburg hartelijk geluk wenschte en zijn vreugde er over uitsprak, dat de sterkste en meest sportieve vereeniging uit de competitie kampioen is gewor den. De nu gespeelde wedstrijd was voor zijn elftal de prettigste van dit sei zoen. Spr. hoopte, dat Middelburg ook in de promotiewedstrijden met hetzelf de élan en de zelfde sportiviteit zal spe len. Spr. wenschte Middelburg een plaats in de eerste klasse toe. De heer J. P. v a n R i e 1 wenschte na mens den Middelburgschen Bestuurders- bond Middelburg hartelijk geluk met het kampioenschap. De bond is daarover des te meer verheugd, omdat de spelers van Middelburg alle tot de arbeidersklasse kunnen worden gerekend. Spr. deelde nog mede, dat de Bestuurdersbond be sloot Middelburg te verzoeken om op de nog te spelen wedstrijden de werk- loozen gratis toegang te verleenen. De heer C. Koster bood namens de voetbalvereeniging Walcheren geluk- wenschen aan en hoopte ook dat Middel burg eerste klasse zal worden. De heer Polak dankte alle sprekers voor hun gelukwenschen en zeide, dat het verzoek van den M. B. B. nog niet ontvangen is, maar zeker zal worden overwogen. 37 En den volgenden morgen zagen al de arme kindertjes een zakje bij hun bed hangen, dat door Roetje en Dribbeltje was gebracht. Ér heerschte groote verwarring over die geheimzinnige schat ten en niemand wist te vertellen, waar ze vandaan kwa men. Misschien zijn er kaboutermanne tjes in huis geweest, zeiden de menschen tegen elkaar en hoe ze ook zochten, ze vonden nergens een spoor, waar die z; Hierna was de meer officieele huldi ging afgeloopen en bleef men nog ge- ruimen tijd bijeen, om des avonds het feest ter eere van het kampioenschap voort te zetten. Hierbij deed 't door Charles Bertrand rondgedeelde kampioenslied veel opgang, Tot zoover het zakelijke verslag van wedstrijd en huldiging. Wij zouden het hierbij gevoegelijk kunnen laten, als niet de heer Oele zich nog een uitdrukking had veroorloofd, waartegen een krachtig protest onzerzijds niet achterwege mag blijven. Deze spreker meende ook dank te moeten brengen aan de pers, maar liet daarop ongeveer volgen: „Thans worden gelukkig verslagen opgenomen, dat dit vroeger niet zoo was, ligt niet aan de verslaggevers, maar aan den vorigen hoofdredacteur, die vergeten was, dat hij in zijn jonge jaren ook aan sport had gedaan." Een woord van ergernis moet ons uit de pen, over 't feit, dat de heer Oele zich niet ontzag in het openbaar een derge- lijken aanval te doen op iemand, die zich niet meer verdedigen kan. Temeer nog omdat hetgeen hij zeide, in strijd met de feiten en de waarheid is. Wijlen onze vroegere hoofdredacteur, begreep tal van jaren terug reeds goed, dat een plaatselijk blad verslagen van belang rijke wedstrijden ten gerieve van een deel van zijn lezers moet opnemen. Toen er echter steeds aanmerkingen op die verslagen werden gemaakt, verdacht makingen van partijdigheid werden ge uit enz., is de toenmalige hoofdredacteur daarop later terug-gekomen. Toen er echter een meer sportieve geest onder de Middelburgsche vereenigingen ont waakte, heeft hij er in toegestemd, we der verslagen op te nemen, en na zijn heengaan is in dit stelsel geen-veran dering gebracht. Ged. Staten van Zeeland droegen de levering van 5700 m2 Zweedsche gra nietkeien 1320 cm, te leveren te Ter- neuzen op den wal, op aan de firma M. van de Wall te 's-Gravenhage, voor 5.09 per m2, of in totaal 29.013. geeraren en onderwijzers, wekt bij de jeugd belangstelling voor onze nijverheidDit zal dan ook de ouders tot nadenken brengen. (Onderwijsautoriteiten, die voor dat doel gegevens, projectiemate riaal etc. wenschen, wenden zich tot de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", Badhuisweg 145, Den Haag). Gedurende de tweede helft van de maand Februari zijn in de gemeente OOST- EN WEST SOUBURG. Ingekomen A. Mul van Vlisingen naar C 212; B. J. Gravers van Vlissingen, Anjelieren laan 52 naar B 315; E. de Vries van Den Helder, Smidstraat 8 naar A 24; M. A. de Hulster van Oostburg, Achternieuw- staat 5r naar A 83; M- de Nooijer van Vlissingen, Paardenstraat 19 naar D 46; M. van de Vrede van Delft v. d. Spie gelstraat 39 naar C 76e. Vertrokken: A. H. J- de'Klerck van A 59q naar Breda, Zandberg 4; B. M. K. Trapman van B 297 naar Vlissingen, Scheldestr. 29; E. W. Daalhuizen van A 59 naar Mid delburg, Klein Vlaanderen M 181; P. van Eenennaam van B 270 naar Rotterdam Feijenoordstraat 25; A. Mul van C 212 naar Ned. Indië; Ch. de Rijke van B 293 naar Vlissingen, Vrijdomweg; P. Goozen van B 108a naar Oostkapelle. ies vandaan kwamen. Roetje en Dribbeltje.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7