„Nóg iemand heeft genoten van de beste sigaret voor - ieders gezondheid Antwerpen en zijn verbinding met den Rijn VIRGINIA TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEE UWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 MAART 1932. No. 55. IS, Prol. dr. J. Valckenier Suringar. in DE INDISCHE TENTOONSTELLING IN DEN HAAG. sbihitM;] KUNST EN WETENSCHAP. P» 5 i 1 i rerk 126, w- arg. .20. .50. ferv. pel en Jo. ié en Ifr. door Frankrijks goudpolitiek Colijn en Van Cauwelaert. Frankrijk zette veel geld in verschil lende landen uit op korten termijn; En geland en Amerika hebben het weder op langen termijn in Oostenrijk en Duitsch- land uitgezet (hooge rente!). Later trok Frankrijk de korte credieten uit Oosten rijk terug (d.w.z. goudonttrekking); de groote „Credit-Anstalt" ging over den kop; dat was het sein voor een „ver trouwenscrisis" d.w.z. voor het terug trekken van alle kanten van korte cre dieten in de centrale rijken, waarvan de Duitsche banken de slachtoffers werden. Terwijl daarop Engeland en Amerika hunne credieten in de centrale rijken „bevroren" zagen, bracht Frankrijk door het opzeggen zijner korte credieten En geland in moeilijkheden en sloeg zijn po- litieken tegenstand lam. Ten slotte deed Frankrijk met Amerika hetzelfde even vóór Laval's aankomst daar. Zoo heeft Frankrijk alle landen in zijn goudmacht; het wil helpen doch tegen politieke con cessies (geen tolunie der centrale rijken, geen „corridor", nieuwe Donaumonar- chie, geen staking van Youngleening en herstelbetalingen, afzijdigheid of hulp van Engeland bij de Rijnpolitiek, enz.) Het heeft ook Nederland te pakken wil len krijgen; in de Dagelijksche Beurs- courant van Amsterdam kon men voor korten tijd lezen: „sedert eenigen tijd wordt in de Fransche pers de financi- eele toestand van ons land zoo ongunstig voorgesteld alsof het onmogelijk ware ons land voor een débacle te behoe den". „het is o. i. een zeer laakbare fout". Te Parijs werden geen guldens te gen Belgische francs aangenomen. Brus sel hielp mee, gelukkig tevergeefs. Voor Nederland is dr. Colijn (voor stander van het Moerdijkkanaal in 1927) onderhandelaar bij het nieuwe Neder- landschBelgische verdrag; voor Bel gië daarentegen Fr. v. Cauwelaert, bur gemeester van Antwerpen en hoofd van het Belgisch Comité voor „verbetering van den scheepvaartweg Straszburg Antwerpen" (d.w.z. voor verlegging van den Rijnmond naar Antwerpen). Men kan het gevolg van die combinatie begrij pen. Prof. H. Burger te Amsterdam schreef reeds in Sept. 1928 een „Open brief aan den Minister van Buitenlandsche Za ken...." met een waarschuwing tegen de plannen van minister Beelaerts, die op een nieuw Moerdijkachtig kanaal duidden. Het Dagblad voor Noord-Bra bant heeft in zijn nummer van 5 Sept. 1931 de kat den bel aangebonden, waar op minister Beelaerts een démenti zond, dat echter door genoemd Dagblad van 15 September weerlegd werd. Daarop kwam in het Vaderland van 19 Sept. eene erkenning van hetgeen het Dagblad van Noord-Brabant had ontsluierd, en dit werd ten slotte door den minister in zijn antwoord op de interpellatie van het Eerste-Kamerlid de Savornin Lohman, op 14 Oct, 1931, met blijkbaren tegenzin, grootendeels bevestigd; de rest werd verzwegen met beroep op het „staats belang". Terecht vroeg het Dagblad van Noord-Brabant of het niet onverant woordelijk van de regeering was om 'n Hij glimlachte spottend tegen haar. Ga nu maar naar Lee Wang, voeg de hij er bij op den toon van een vrien delijken vader, die een klein kind naar den tuin stuurt om te spelen. Nina's mond kreeg een harde uitdruk king, toen Spencer zich weer naar zijn courant keerde, en toen zij weer sprak, was er iets krakends in haar 6tem. En waarom zou ik Lee Wang na- loopen? vroeg zij. Hij is de Chinees! Liefde vindt zelfs daarvoor een ver ontschuldiging, antwoordde Spencer. Ik weet zeker, dat hij jou moet liefhebben, te oordeelen naar de manier, waarop hij over je eetlust spreekt. Mijn hart is het belangrijkste deel van me! zei het meisje, driftig stampend met haar klein voetje. Voor Lee Wang blijkbaar niet, her nam Spencer. Voor mij ook niet. Mijn beste meisje, ging hij ongeduldig verder, zich weer tot haar wendend, hoewel het vleiend is voor iemands ijdelheid hot voorwerp van genegenheid te zijn van een jong meisje van je onmisken bare aantrekkelijkheid, vrees ik dat ik concessie te doen, die, naar de regeering in 1929 schreef, onvereenigbaar zou zijn met de bescherming der meest essenti- eele belangen van Nederland; of het niet onverantwoordelijk was een politiek te voeren, die tot noodzakelijk resultaat moet hebben, dat de strijd, die in Neder land is gestreden van 19251927, op nieuw gestreden zal worden. Erger nog is de mogelijkheid dat het plan een tweede maal met eene, zij 't een kleine, meerderheid gelukken zou. (Van onzen specialen verslaggever.) Een inleidende persconferen tie Wat er allemaal te zien zal zijn. Zooals men zich herinneren zal be sloot de Haagsche gemeenteraad in het begin van dit jaar tot medewerking aan het door particulieren ontworpen plan om de Indische gebouwen, waar mede ons land op de koloniale tentoon stelling in Vincennes een belangrijk succes hebaalde, naar eigen bodem over te brengen, en de Hollandsche afdeeling der Parijsche expositie tijdelijk in de re sidentie te doen verrijzen. Deze week werd bekend, dat de In dische tentoonstelling in Den Haag 15 Mei geopend zal kunnen worden. Ten einde aan de opening de langzamerhand gebruikelijke inleiding te geven hield het gemeentebestuur van Den Haag dezer dagen een persconferentie, waarin de secretaris, mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk, den vertegenwoordigers van bin nen- en buitenlandsche bladen omtrent de ongewone expositie voorgelicht heeft. Blijkens deze mededeelingen beperkt de medewerking der gemeente zich tot het beschikbaar stellen van het nabij Sche- veningen gelegen Westbroekpark en tot het inrichten van het terrein; de ex ploitatie van de tenstoonstelling zal ge schieden door de alsnog op te richten Nederl. tentoonstellings-maatschappij, wier adviseur architect Mooy zal zijn, en de verantwoordelijkheid voor het karakter der expositie zal worden ge dragen door een comité, waarvan de heer Ch. J. M. Walter, oud-minister van Koloniën en oud-president van den Raad van Inië, het voorzitterschap heeft aan vaard. Op de tentoonstelling zal men alle ge bouwen, die de Nederlandsche afdeeling in Vincennes vormden, te zien krijgen, dus het bekende hoofd-paviljoen, het Sumatra-huis, het Indische restaurant met zijn steiger en inlandsche prauwen, het uit Batak geïmporteerde Batak-huis, den Bali-hof met poorten. Bovendien zullen er een in Balineeschen stijl op te trekken Hollandsch restaurant zijn en een schouwburg. Voor verlichting zal ge bruik worden gemaakt van de Balinee- sche lichtbronnen, die in Parijs de al- gemeene bewondering wekten, en ook voor een speciale beplanting van het ter rein zijn voorzieningen getroffen. Daar het circa 4 ha groote Westbroek park zich uitnemend voor het doel leent mag verwacht worden, dat de Indische expositie in Den Haag nog beter tot haar recht zal komen dan reeds in Pa rijs het geval was; ginds toch was zij onderdeel van een groot geheel, van een aantal gebouwen was tengevolge van de uiteraard beperkte ruimte voor de op stelling slechts één zijde zichtbaar; hier zal de tentoonstelling zelf een groot geheel vormen, zoodat alles tot zijn recht kan komen. De fraaie gebouwen, op zich zelf al een tentoonstelling, zullen worden gevuld met verzamelingen uit Oost- en West- Indië. Het Koloniaal Instiuut te Amster- het toch niet aangenaam zou vinden een Chinees als mededinger te hebben. Het was de eerste keer, dat Spencer getoond had dat hij haar vleierijen had opgemerkt, en Nina voelde, dat zij vor deringen maakte. Lee Wang is jaloersch op je, Spencaire, zei ze schalksch. Spencer knikte. Dat maak jij hem, Nina. Geheel on- noodig, heusch. De kerel bedre-gt me soms met een mes, zoodat ik hem wel eens hard heb moeten aanpakken. Mes sen en Chineesche minnaars hooren bij elkander, heb ik wel eens gelezen, en dat schijnt waar te zijn. Nina lachte een heerlijk klinkend lach je, waarvoor zij veel uren had moe ten oefenen. Hij zal je dooden, Spencaire, niet? Wie weet? antwoordde Spencer onverschillig. Hij nam plotseling zijn officieele hou ding weer aan. Nu is het genoeg, zei hij deftig. Ver laat de kamer, als 't jeblieft, voordat sir Peter je hier vindt. Als om er een eind aan te maken, keerde Spencer haar zijn rug toe en deed of hij naar een andere courant zocht. Nina keek naar zijn rug met half ge sloten oproerige oogen, en haar toon was spottend. 'r I &tl n TK' unllt ttl l CHIEF WHIP (Ingez. Med.) dam heeft zijn Volle medewerking toe gezegd, en tal van aanbiedingen van particulieren (die zorgvuldig overwogen worden omdat een harmonieus geheel moet ontstaan) doen het vermoeden wet tigen, dat de tentoonstelling het karak ter zal hebben van een tijdelijk museum van waardevolle interessante verzame lingen, die men anders niet te zien kan krijgen. Tijdens de pers-conferentie gaf ir. J. F. van Hoytema, hoofd-ingenieur van de gemeente Den Haag, aan de hand van een situatie-teekening inlichtingen over de opstelling der gebouwen, waar uit mag worden geconcludeerd dat de or ganisatoren met zorg zullen waken voor de Oostersche sfeer, die aan het geheel ten grondsdag moeten liggen wil de ten toonstelling worden wat men er zich van voorstelt, n.l. een tijdelijk monument met cultureele, paedagogische en historische waarden. In het Haagsche Westbroekpark. thans een chaos van hout en gips, dat op den tooverstaf van den architect wacht, zal van 15 Mei tot eind September de glorie van onze koloniën schitteren, ter lee ring van alle Nederlanders. Je bent bong voor sir Peter, Spen caire. Zoo? antwoordde Spencer onver schillig. Het is zoo! Hij is een varken! Ik zou hem in een zak stoppen en ver drinken, dat zou ik. Haar oogen schitterden door woeden de herinneringen. Dat heb je al eens meer gezegd. Spencer had een andere courant en maakte onnoodig veel leven bij zijn zoeken naar de marktberichten. Hij denkt dat hij de geheele we reld is, omdat hij zooveel geld heeft, Poeh! i Zelfs het „poeh" trok Spencer's aandacht niet. Hij had nu bijna een jaar naar „poeh's" geluisterd en hoewel eens zijn zenuwen er door geschokt waren, verwachtte hij ze nu telkens. Hij wist eigenlijk niet of hij bij gelegenheid ook niet „poeh!" zeide. Met een berekenende verandering van stemming kwam Nina plotseling naar hem toe, legde haar handen op de cou rant en keek hem smeekend aan. Waarom blijf je hier, Spencaire? Waarom ga je niet weg. Hij behandelt je als een hond, Spencaire. Waarom ga jij niet heen. Het is een goed idee! Nina sloeg geen acht op den spot en zuchtte. Bouwtechniek en beeldende kunst. In de Woensdagavond alhier gehou den gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen heeft de heer C. Barentsen een voordracht gehouden over: Bouw techniek enbeeldende kuns t. De heer Barentsen ving aan met op te merken, dat hij zou trachten naar de definieering van de verhouding tus- schen bouwtechniek en beeldende kunst, het aantoonen van den gang van beider strevingen. Deze tijd, waarin wij nu leven, is de tijd van de triomfen der techniek: in dustrialisatie, mechanisatie, standardisa- tie heerschen- Op de vraag, waarin dat op den duur eindigen zal, antwoordt spr. nu reeds: er zijn groote veranderingen op til, ook in de bouwkunde. Spr. behandelde nu in het kort de on- derdeelen der bouwkunde: de materi- alenleer, die hoe langer zoo omvangrij ker en ingewikkelder wordt en de con structieleer, die de samenstelling der verschillende soorten gebouwen tot in hun kleinste onderdeelen omvat. De waarde van doordacht construeeren en zuiver teekenen kan bij deze laatste niet Ik ik behoor bij miss Enid. Ik zou niet bij hem willen behooren, al kan ik er zoo beroemd door worden als Napo leon. Neen! Miss Enid dat is een da me hij is een. Zij aarzelde en fronste haar voorhoofd bij het vergeefsch zoeken naar een pas senden scheldnaam. Spencer bewoog zich ongeduldig. Zeg als 't je belieft niet weer var ken, vroeg hij. Je gebruikt 't woord zoo dikwijls om sir Peter te beschrijven, dat ik ernstig bezorgd ga worden over de blijkbare aripoede van scheldwoorden in de Fransche taal. De voorbijgaande uitdrukking van droefheid, die bij deze woorden over het gezicht van het meisje trok, ontging niet aan Spencer's scherpe blikken en hij ging op vriendelijken toon voort: Ik heb je herhaaldelijk verteld, dat sir Peter van één der oudste Engelsche families afstamt. Zijn voorouders waren sedert eeuwen heeren over 't volk en men kan niet anders verwachten dan dat hij bedienden als van minder maaksel beschouwt. Ik denk dat wij het zijn, voegde hij er gelaten aan toe, ik denk dat wij het zijn. Jij bent het misschien, antwoord de het meisje uitdagend. Jij bent mis schien minder? Ik ben even goed als bii en dat zal ik hem zeggen. Jij en zij krulde verachtelijk haar lip bent genoeg-worden beseft, maar, aldus spr., men krijgt wel eens den indruk, dat de ze tijd er niet voldoende aandacht aan schenkt. Alles is tegenwoordig uitgeloo- pen op de zakelijkheid, door specialisten voor elk onderdeel vervaardigd. Vroe ger ging kunnen en kennen echter sa men, want toen besefte men, dat wat waard was gebouwd te worden, waard was góed gebouwd te worden. Tot de beeldende kunst in verband met zijn onderwerp komend, zeide spr., dat de ontwerper van een bouwwerk naast algemeene technische kennis moet beschikken over een plastisch beeldend vermogen, dat het geheele gebouw van binnen naar buiten en van buiten naar binnen doordringt; in zijn hoogste uiting kan dat worden tot een zich dramatisch manifesteeren van den strijd der wer kende krachten. Het motief der beeldende kunst moet in dit verband zijn een, in harmonie met zijn functie, verstoffelijking van het geestelijke element; de bouwkundige plastiek vereischt daarbij een strenger lijnen-beweging dan de vrije beeld houwkunst. Aan de hand van een teekening schet ste de heer Barentsen toen de golfbe weging in de beeldende kunst, zooals hij die zag: de Egyptenaren die den aan een raar mensch. Je wilt vechten met Lee Wang als hij een mes in zijn hand heeft en toch wil je niet hier tegen vechten tegen dit varken, dat je be- leedigt! Poeh! Spencer glimlachte ondanks hemzelf. Van zulk een meisje kon men ook ei genlijk niet verwachten, dat zij de gé bruiken van de groote wereld kan be grijpen. Hij dacht er aan dat een „joe lende menigte" een eind had gemaakt aan de Fransche artistocratie, en hij re deneerde, dat de Fransche manieren dientengevolge geleden moesten heb ben. Een man vecht niet met zijne broodwinning, zei hij. De geduldige vriendelijkheid van zijn stem maakte het meisje de woede na bij. Haar oogen fonkelden, en met de eene hand in de zijde en de andere in een belachelijk kleine vuist gebald, die zij vlak voor Spencer's neus hield, gilde' zij: Ik zou! Ik zou hem in zijn gezicht zeggen dat hij een beest is en ik haat hem als.als de hel! Dat slaat natuurlijk op mij, zei 'n zachte, scherpe stem op den drempel. Alsof het mij niets schelen kan wat een heks als jij van mij denkt. En sir Peter Brace liep kalm de ka mer door naar de tafel. (Werdt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5