Jarigs StesaorouEBée K Kort Zeeuwsch Nieuws. HET A. B. C. VAN 'T NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. LAATSTE BERICHTEN. FÏNANCIEEL-ECONOMISCH WEEK-OVERZICHT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. KUNST EN WETENSCHAP. BEURSTHERMOMETER, Tabak (Wettig gedeponeerd Millioenen menschen danken hunne gezondheid aan het dageSijksch gebruik van Quaker. Doctoren en opvoeders der jeuc-t hebben het reeds g rende (Jngez. Med.) RILLAND-BATH. Heden morgen vroeg is het boerenhofsteedje van M. in den Hoogerwaardpolder vlak bij de grens dezer gemeente tot den grond toe afge brand. Vier runderen en drie varkens kwamen in de vlammen om. De bewo ners, die nog te bed lagen konden zich ter nauwernood redden. Toch wist men nog 13 beesten te redden, door deze spoedig los te snijden. Alles was slechts laag ver zekerd. De oorzaok van den brand THOLEN. THOLEN. Toen Donderdagmiddag de lijkdienaar P. de woning van Wed. W. binnenkwam vond hij de bejaarde vrouw geheel verbrand op den vloer voor de voordeur liggen. Onmiddellijk werd de burgemeester en een arts gewaarschuwd en werd ge constateerd dat de ongelukkige vrouw levend verbrand is. Daar de vrouw aan vallende ziekte leed, kan worden aan genomen, dat het ongeval daaraan te wijten is. Jubileum J, A, Polderman. ST. ANNALAND. J.l. Dinsdag 1 Maart herdacht de heer J. Polderman den dag waarop hij vóór 40 jaar de be trekking van gem.-ontvanger alhier had aanvaard. In den voormiddag kwam de gemeenteraad met den secretaris hem met dit feit geluk wenschen, waar bij de burgemeester hem onder zeer hartelijke bewoordingen ook namens de ingezetenen een prachtig album met de namen der belangstellenden en een vloeimap aanbood. De jubilaris mocht zeer vele blijken van belangstelling ontvangen, doch op zijn wensch hadden er geen feestelijkhe den plaats en werd de dag in huisblijken kring gevierd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. C.LINGE. Dezer dagen 'kwam bij een inwoner dezer gemeente een persoon, idie voorgaf een pajrtij lood bn 'koper te kipmen koopen voor een gieringen prijs, doch daarvoor het henoodigde geld niet te bezitten, Waarom, hij een geldsbedrag van 400 frcs. telleen vroeg,, er aan toevoegende het geleende geld direct na aflevering van het toper te zullen te rug betalen. Hem' wejrld' het verlangde ge'Id gegeven, doch inplaats van het te rug te betalen, vertrok de mlarn, zekere F. vonder aan zijn verplichtingen te voldoen naar Amsterdam1, alwaar hij een paar dagen later door 'de politie als verdacht van oplichting is aangehou den. "WESTDORPE. Dezer Jagen vervoeg de zich bij iemand aihier een jongeman, die zeide destijds voor den militairen dienst in Indië te zijn afgekeurd, doch inimïdels aan zijne militaire plichten in Nederland te hebben voldaan en toen alsnog voor den dienst in Indië te zijn geschikt verklaard'. Hij gaf voor zich naar Nijmegen te willen hegeven (ouï zich aldaar voor het koloniale 'leger te doen aanwerven, doch geen reisgeld te hebben. Op zijn aandringen is hem' een bedrag van f 25 daarvoor ter hand ge steld, doch achteraf bleek, dat van eeu en ander niets waar was en hij' 'den man, die hem vertrouwen had geschon ken, had beet genomen. Waar de man zich ook in België aam oplichterspraatij:- ken bleek te hebben schuldig dgemjaakt, is hij door de marechaussees' aangehou den en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld. Te N. enSt. Jooslandis onder leiding van ds. A. Burger opgericht een afdeeling van de Nationale Christen Ge heelonthouders vereeniging met 11 le' den. Tot voorzitter is gekozen ds, A, Burger; als secretaris J. Baurdoux Pz., en als penningmeester J. de Vries. De surnumerair L. J. A. van Dijk, te Breda is met ingang van 3 Maart tij delijk werkzaam gesteld ten kantore van den ontvanger der directe belastingen te Hansweert. Toen de winkelier L. te Phijp- p i n n e een dezer dagen des mórgens uit een in zijn winkel aanwëzige lade, zijn portemónnaie wilde halen, bemlerkle hij dat deze met het daarin aanwezige geld, ongeveer f 20 verdwenen was. De politie stelt een onderzoek' in. apitalisten, die uwe vacanties in het buitenland pleegt door te brengen, het is nu zeker tijd de plekjes van ons eigen mooie land, die gij nog niet bezocht, eens op uw programma te zetten en daar door het uit te geven geld binnen onze grenzen te houden Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam: De lustelooze houding, die in de eerste helft der afgeloopen week op de New Yorksche beurs weer de overhand had gekregen na de krachtige hausse-bewe ging als gevolg van de aangekondigde uitbreiding der credieten aan het Ame- rikaansche bedrijfsleven heeft ook haar stempel gedrukt op de stemming te Am sterdam. Nu is het echter opvallend, dat juist de ook te New York genoteerde aandeelen Koninklijke Petroleum zich aan den invloed der stemming van Wall- street hebben weten te onttrekken. Reeds in de eerste helft der week heeft de koersstijging in dit fonds verdere vorderingen gemaakt en het in de afge loopen week bereikte niveau van 173 V0 vormt een record voor dit jaar. Men moet tot September van het vorige jaar teruggaan, toen nog 177% werd geno teerd, om een hoogeren koers te vin den. Ook de tegenwoordige koers blijft nog verscheidene honderden percenten ten achter bij de noteeringen, welke men slechts eenige jaren geleden voor dit fonds gewend was. Wanneer men echter bedenkt, dat in het begin van dit jaar nog een noteering van 105 was be reikt, dan ziet men, hoe belangrijk het ingetreden herstel is. band met de ongunstige positie der vrachtenmarkt gedrukt bleven, trad er voor industrieele aandeelen in het mid den der week een herstel in. Wat Uni lever aangaat was dit toe te schrijven aan het bericht, dat de Duitsche Jur- genswerke over 1931 een onveranderd dividend voorstellen van 10 pet. voor de gewone en 6 pet. voor de preferente aandeelen, waaruit men zou kunnen af leiden, dat ook het dividend der Uni lever wel zou kunnen meevallen. In cultuurwaarden is slechts weinig omgegaan, Suikeraandeelen brokkelden aanvankelijk weer in koers' af, wegen de aanhoudend flauwe houding der produc- tenmarkt. De suikerprijs te New-York heeft een nieuw laagterecord bereikt en de hoop, dat het Chadbourne-plan, zelfs met de toepassing der verdere produc tiebeperking, een verbetering te weeg zal brengen, heeft men zoo langzamer hand wel laten varen. Toch werd ook de suikerafdeeling later in de week vast. Op de lagere rubbernoteeringen wa ren ook rubberaandeelen flauw gestemd, ook hier bleef een herstel niet uit. Nieu we besprekingen met een vertegenwoor diger van de Ned. Indische regeeriug in zake een eventueele regeling der rubber productie hebben niet tot overeenstem ming geleid. Wel moet zijn gebleken, dat men in Indische regeeringskringen nog geenszins van de wenschelijkheid van een restrictie overtuigd is, en ook hier de voorkeur zou worden gegeven aan 'n verdere aanpassing der productie-kosten aan het lagere prijsniveau. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft oi.a. aangeno men het wetsontwerp tot onteigening van gronden voor de verbetering van den weg van Wissenkerke naar Kamper land vanaf het beginpunt tot aan den Boschdijk. JAPAN EN CHINA. Volgens de Japanners die bij Wangfoe liggen, hebben de Chineezen opnieuw de vijandelijkheden geopend. De Japan- sche IXe divisie deed daarop een aan val op Nan Sjiang. De Chineezen zeggen dat het net andersom is: die aanval was hun aanleiding zich teweer te stellen. Tokio betreurt het voorgevallene. Naar het Corr. bureau verneemt, zal de Koningin de volgende week eeni ge dagen op Het Loo vertoeven. Blijkens bericht uit Brussel lijdt de Oostenrijksche troonopvolger aan blin dedarmontsteking en griep. -De officier van den marinestoom vaartdienst 2e kl. H. G. van Niel wordt 11 Maart geplaatst ab, Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord en 14 Maart a. b. Hr. Ms. „Z. 2'. AMSTERDAM, 4 Maart. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van h e d e a. Ned. 22 A 1000-6 10014—100%. Ned. 17 1000-4% 98—98%. Ned. 31 1000-4 94—93%. Certificaten-3 74% Cert .NAVi.S. 26i/2~' 6D/8. O. Indië 22 1000-6 90—90% O. Indië 23 100-6 72—73. O. Indië 16 1000-5 90%—91%. O. Indië 26 1000-414 83% Duitschl. 100-7 50—50%. Duitschl. 30 1000-5% 37%—37%. Engl. W.L. 50-200-5 73—73%. Engl. F.L. 50-200-4 68% Zeeuws. Hyp. B-5 9797. Zeeuws. Hyp. B-4% 8989. A Amsterd. Bank 103102%. A Bank Assoc. 26% C Rott. Bankver. 68%69, A Twentsche Bank 97% A Pref. Jurgens A 78%78%. A De Schelde N.B. 3132. A Ver. Papf. v. Gelder 65%65%. C Am. Car Foundry 9%9%. C Am. Smelt Ref. 17%—17%. C Farbenind I.G. 83%81%. C U. States St. C. 52%—51. C C, Publ. Serv. 2%2%. C North Am. Cy. 39%38%. A Born. Sum. H.M. 122123. A Ned. Wol Mij. 22—. A Singkep Tin M. 80 A J. C. Japan Ln. 37%37. A Rotterd. Lloyd 5758. A S. M. Nederland 61%62%. A Amst. Thee C.M. 22%23%. A Houth. Alberts 39%39%. C Peruvian C. Pr. 9%9%, A Southern Riw. 12% C Union Pac. Rr, 87% C Int. Nickel Cy. 99. Koninklijke was aanvankelijk vrijwel het eenige fonds op de Amsterdamsche I beurs, waarin zich een koersstijging van beteekenis kon voltrekken, al was in aansluiting hieraan ook voor enkele, speculatieve petroleum- en mijnaandee- len, met name voor Algemeene Explora tie, de stemming reeds aanstonds gun- stig. Voor industriëele waarden was del stemming daarentegen in de eerste da gen uitgesproken flauw. Voorbijgaand liepen Philips sterk in koers terug, on- der invloed van de publicatie van 'n on gunstig jaarverslag door de Allgemeine Elektrizitatsgesellschaft, wat aanleiding I gaf tot ongunstige verwachtingen ten aanzien van de door Philips bereikte fi- nanciëele resultaten. In welk een sterke mate ook de scheepvaart door de crisis wordt getrof fen, is eens te meer gebleken uit een me- dedeeling in de vergadering van obliga tiehouders, der Holland-Amerika Lijn, waarin het voorstel tot uitstel van de Februari-uitloting goedgekeurd werd- In het nieuwe jaar kon weliswaar door meer versoberingsmaatregelen het ex ploitatie-deficit in een gering bedrijfs- overschot worden veranderd, maar er zal geen sprake van zijn, dat rente en aflos sing van de obligaties geheel betaald zul len kunnen worden. Dat de beurs zich hierover ook geen illusies heeft gemaakt, blijkt wel uit den koers van deze obli gaties, die slechts omstreeks 20 voor de 6 stukken bedraagt. Plannen om te komen tot een financiëele reorgani satie zijn in studie, en ofschoon namens het bestuur verklaard is, dat er naar ge streefd zal worden, om de rechten van obligatiehouders zoo weinig mogelijk aan te tasten zullen laatstgenoemde toch ook wel een groote veer moeten laten staat rooy, naar. uit de heeren dr. Peter van An- Sem Dresden en dr. Johan Wage- Op de obligatiemarkt heeft de vaste stemming voor Nederlandsche en Ned. Indische staatsfondsen zich weten te handhaven en de nieuwe Staatsleening heeft, zooals te verwachten was, een gunstig onthaal gevonden. Ook binnen- landsche gemeenteleeningen waren goed gevraagd, wat echter niet wegneemt, dat er opnieuw eenige nieuwe gemeente-lee ningen aan de markt zijn gebracht, waar voor het 5% pet. rentetype is gekozen, natuurlijk om ze voor beleggers vol doende aantrekkelijk te maken. In de voorwaarden van uitgifte van ge meente-leeningen komt wel duidelijk de stijgende tendenz van den rentevoet tot uiting. Tot September van het vorige jaar bedroeg de rente voor nieuwe uit giften algemeen 4 pet. In November steeg zij tot 4% pet., in enkele gevallen tot 5 pet. In Januari zag men uitsluitend 5 pet. emissies; thans gaan wij hoe lan ger hoe meer naar het J% pet. rente type toe, tenzij dan dat het koersher- stel, dat in de laatste weken op de obli gatiemarkt valt waar te nemen, nog ver deren voortgang mocht maken, in welk geval ook voor de nieuwe emissies met een lagere rente volstaan zou kunnen worden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Aku 4043. Küchenmeister Acoustiek 536%. Ned. Ford 140154, Philips 82%—88%—76. Unilever 107%—111—107—118. Ned, Gist- en Spiritus 300%307%. Ned. Kabelfabriek 249287. Aniem 176%188. Alg. Exploratie 89%103102. Redjang Lebon 7281%. Kon. Petroleum 146%167%158% 173%—172%. Perlak 98—108—96%—106, A'dam Rubber 44%3944%, Hoewel de Indische reederijen er well ïïe<^' SCile?^>Vaar^noIJ/e ^1— wat beter aan toe zijn, is ook hun positie moeilijk. Naar een der directeuren van de Stoomvaart Mij. „Nederland" dezer dagen verklaarde, is het ondanks de aan zienlijke toeneming der opgelegde ton nage, moeilijk, om voor de nog in de vaart zijnde schepen volle ladingen tel vinden. De vermindering van het pel-1 grimvervoer heeft ook een ongunstigen invloed. In 1930 vervoerde de reederij nog 30.000 pelgrims, in 1931 nog slechts] 6000. Ook de daling van het Pond Ster ling leverde moeilijkheden op met be-| trekking tot de in Ponden genoteerde tarieven. Over de oplossing hiervan wordt nog onderhandeld. Een verlaging der tarieven is wel onmogelijk, omdat de tegenwoordige vrachten reeds verlies opleveren. De nieuwe aanbouw is door| de reederij geheel stopgezet, wat weer voor onzen scheeps- en machinebouw 'n| verdere vermindering van orders met zich brengt. Terwijl scheepvaartwaarden in ver- Kon, Paketvaart 108%111%. Handelsver. A'dam 178%176- Tjoekir Suikerfabr, 127134. Deli Batavia Mij. 162170%. Deli Mij. 180—190. Senembah 215225. -187. Prijsvraag voor een Nederlandsch lied. De Nederlandsche vereeninging van Concertzangeressen en -zangers schrijft een prijsvraag uit voor een kunstbed op Nederlandschen tekst, waaraan slechts Nederlandsche componisten kunnen deelnemen. De termijn van inzending loopt van 1 Maart 1932 tot 30 Juni 1932. Er zullen twee prijzen beschikba worden gesteld, resp. van 100 en van 50. De commissie van beoordeeling be- TWEEDE BESLOTEN KUNSTFILMAVOND. La Passion de Jeanne d'Arc Le jardin du Luxembourg In- flation, Omstreeks 1410 werd in het kleine Vogeezen-dorpje Domremy ge boren Jeanneton Darc. Haar ouders wa ren eenvoudige eigen-boeren lieden en zij was een stil en deugdzaam meisje, be kwaam in vrouwelijke handwerken, maar niet in de kennis van lezen en schrijven opgevoed, Toen zij ouder werd, keerde ze zich meer naar binnen. Zij hoorde in nerlijke stemmen, de heilige Michael zeide haar, dat zij Frankrijk van de En- gelschen moest bevrijden. Door voort durend aanhouden in rustige zelfverze kerdheid weet zij, met een geleide van Robert de Baudricourt, gouverneur van Vaucouleurs, door te dringen tot het hof van den verweekelijkten dauphin Char les, te Chinon. En zij brengt dezen on- mannelijken man 't geloof in haar zen ding bij; ze krijgt een leger van 4-5000 man. In een malienkolder, gewapend met een oud zwaar dat Karei Martel op de Saracenen veroverd had, en dragende een zelfgeborduurd wit vaandel, zoo ver overt zij Orléans op de Engelschen; een week later waren deze over de Loire teruggedreven. De dauphin werd toen zij het nóg met moeite overreed om met een leger van 'n 12000 man naar Reims op te rukken en den 16en trok hij deze stad binnen- Den volgenden dag werd Charles VII in de kathedraal van Reims tot koning gekroond. Jeanne Darc met haar witte vaandel naast hem staan de. Nu begint de neergang van haar le ven, dat op den brandstapel als heks en ongeloovige zou eindigen. Haar militai re loopbaan werd minder succesvol, Charles VII liet haar, in hernieuwde in- dolentie, verder varen en tenslotte viel zij, door velerlei intrigue, waarin Pierre Cauchon, bisschop van Beauvais, een be langrijk aandeel had, in handen van de Engelschen en de inquisitie. 9 Januari 1431 begon haar rechtsgeding, den 20 Maart werd zij als ongeloovige en heks veroordeeld, doch den 24en heeft zij, in 't gezicht van den brandstapel, de on derwerpingsformule geteekend. Daarop werd zij begenadigd maar tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld. Zij her riep toen echter haar bekentenis en on derwerping en bisschop Cauchon her opende het rechtsgeding, dat nu eindigde met haar veroordeeling tot den vuur dood: den 30 Mei 1431 stierf zij ter Rou- aansche markte op den brandstapel. Het over haar uitgesproken vonnis is 7 Juli 1456 door den Paus vernietigd. Den 27en Januari 1894 onder paus Leo XIII is de haar heiligverklarings-proce- dure aangevangen, 6 Januari 1904 sprak" Pius X haar zalig en den 13en Decem ber 1908 volgde in de consistorie-zaal van het Vaticaan haar heiligverklaring. Uit dezen korten levensfilm van Frankrijks natonale heilige heeft Carl Th. Dreyer het laatste deel geknipt: lij den en sterven. Hij heeft daarvan een film gemaakt, en géén gefotografeerd tooneelspel of wer kelijkheids-imitatie. Verre van dat Dreyer heeft een kunstwerk van de eer ste orde en van groote diepte willen scheppen, en daarin is hij naar mijn meening volkomen geslaagd. Want waarop komt het, heel eigenlijk gezegd, altijd aan vroeger, nu, en aanstonds? Op het uiterlijke leven en streven van den mensch, of op het in nerlijk gebeuren? Mij dunkt dat in absoluten zin dit laatste verreweg het belangrijkste is en dit heeft Dreyer ons gegeven. Is niet het menschelijk gelaat de spiegel der ziel? En dit is niets anders welhaast dan een gelaten-film, dus een opeen volging van ziele-spiegelingen, van de zielsche roerselen, hardvochtigheden, beestachtigheden, domheden en verwa tenheden, menschelijkheden altegaar en ook wel eens door ware deernis en een heel enkele maal door rechtvaardig heidszin onderbroken aan den eenen kant, en daartegenover het verheerlijk- A Koloniale Bnk, 5757%. A N.I. Hbk. 10000 59—60. C Ned. H. M. 1000 79%—80. A Alg. Kunstz, U. 42%43-3%. A v- Berkels Pat, 25%25%. C Calvé-Delft 63%64 A C. Suiker Mpij 20%20%. A Int. Viscose 7%7%-7%. A Kiichenm. I Acc. 6%6%-6%. A Ned. Ford A.M. 154145. A Philips Gem. B. 77%—<71 -74%. G Ui ilever 115i/8—20-117i/3 G Anaconda Cop. 2D/2— 2li/8-20y8. G Bethlehem' St. 24%—24~2f4i/4. A A.N.I.E.M.—NB 188—18W/S C A. Gas en El. Cy. 3%4, C Cities Serv. Cy. 77-6%. C Midd. West Ut. 3%— 3%-%. A Boeton Mijnb. 2121. A Kon. Petr. Mpij. 169%—170%-68. C Contin. Oil Cy. 6%6%-%. C Shell Union O.C. 4%4%-%. A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 1615, A Ned. Scheepv. U. 63%63%. A H.V. Amsterdam 185%186-4. A Java Cult. Mij. 140%138. A N-I. Suiker U. 8988. A Poerworedjo S.O, 88. A Deli Batavia 170%173%. C Deli Mij. 1000 190—189%. A Senembah 224%228. C Chicago Milw. 2%2%, A Amst. Rubb. C. 43%44%-47. A Deli-Bat. Rubb. 19%—19%. A Hessa Rubber 2423%. A Serbadjadi S.R. 18%19%. Prolongatie 1%1%. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York WISSELKOERSEN. 3 Maart 8.631/2 59. 9.771/2 34.60 48.— 47.80 4 Maajrt 8 72 58.95 9.78)14 34.621/» 48.05 48 2.433/4) 2.485/g Suiker Accoust. Olie Philips Amerika MARKT Aku Rubber Industrie Schepen Mijnen

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2