Antwerpen en zijn verbinding met den Rijn TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 MAART 1932. No. 53. Prol. dr. Valckenier Suringar. RECHTZAKEN- VOOR KLEINE TUINEN. Verkeerswezen, Post en Telegraiie, door [Mede door de, somwijlen verontrus tende, berichten die den laatsten tijd de ronde doen over een nieuw Neder- landsch-Belgisch verdrag, hetwelk al zoo min of meer in tannen en kruiken zou zijn, en dat, naar verluidt, verschil lende voor ons land hoogst ongewensch- te en zelfs wederom onaanvaardbare be palingen zou bevatten, is voor onze pro vincie de quaestie van de scheepvaart verbinding van Antwerpen met den Rijn eens weer een vraagstuk van den dag geworden. Wij beginnen daarom vandaag met de publicatie van een serie artikelen van de hand van prof, dr, J. Valckenier Surin gar, die zich in deze quaestie zeer heeft ingewerkt. De hooggeleerde schrijver heeft, naar men zal bemerken, scherp partij gekozen en het spreekt vanzelf, dat wij ons niet in alles gebonden zullen achten, door hetgeen hij stelt. Aan de belangwekkendheid zijner artikelen doet dit echter niets af, eerder het tegendeel! Onze lezers zullen neffens een der volgende artikelen, als bijlage, twee kaartjes aantreffen, door den schrijver der artikelen ontworpen. Zij zullen goed doen, deze bij lezing der daarop nog volgende artikelen steeds bij de hand te houden, want er is voortdurend sprake van de toestanden en ontwerpen, zooals deze op die kaartjes geteekend zijn. Red. P.Z.M.C.] I. De Fransche en Belgische Rijnpo- litiek. Door dr. R. P. Oszwald werd bij gele genheid van 't 50 jarig bestaan van een bond van Duitsche studenten, welke na streeft om het eenheidsbesef te verster ken tusschen de verschillende deelen van het Duitsche volk, een rede gehouden, die werd overgenomen in „Vlaanderen", weekblad tot verspreiding der Vlaamsch- Nationale Gedachte, nr. 489 van 26 Sept. 1931. 'Vlaanderen" bestrijdt het „Moer dijk '-kanaal, ofschoon het Antwerpen zou bevoordeelen; het is overtuigd dat de politieke strekking van het kanaal, om Nederland evenals België aan Frank rijk ondergeschikt te maken, gevaarlijk is voor het streven van Vlaanderen, En d*t streven naar cultureele opheffing en zelfstandigheid binnen Belgisch verband van een verdrukten en daardoor ver waarloosden tak van den Nederland- schen taalstam is van groot belang voor Nederlands voortbestaan zijner zelf standigheid. ..?e* ^eelt alles mede wat in Bel gië en Nederland over het Nederlandsch- Belgisch verdrag verhandeld wordt, en is daardoor een bron van inlichting. In genoemd stuk wordt uiteengezet op welke wijze Frankrijk zijn heerscherspo- litiek na den grooten oorlog tracht te handhaven en te versterken. Een der middelen is de handels- en geldpolitiek, waarbij Frankrijk de beheersching na streeft der twee groote Europeesche verkeerswegen: de ééne West-Oost; de andere Zuid-Noord d.i. de Rhöne-Rijn- waterweg, van Marseille tot Antwerpen, waarlangs de waren uit de Fransche ko loniën in Afrika, Europa moeten binnen komen en overal heen verspreid worden. 5). - Je wilt toch niet zeggen, dat de doorsnee Engelsche gentleman tot zijn bedienden spreekt alsof zij honden wa ren? Neen, neen. Natuurlijk niet. Maar de Engelsche butler vereert de familie bij wie hij in dienst is, en neemt de aanmerkingen op zijn tekortkomingen niet al te veel kwalijk. Ik geloof, dat Spencer de ideale Engelsche butler is, handig en eerbiedig en met een loffelij- ken eerbied voor Brace's geslacht. Het is öf eerbied óf eenvoudig lafheid, die hem stil doet zijn onder de strieming van Brace's tong, Is 't niet tamelijk blufferig om but lers en zulk soort bedienden te houden aan deze zijde der wereld? Da t behoeft niet. Brace is zijn ge- heele leven aan een groote huishouding gewend geweest zelfs in zijn moei lijkste dagen dankte hij nooit zijn be dienden af en er zijn een menigte fa milies hier in het land, die veel meer bedienden hebber- dan sir Peter, En ten slotte is hij tocE" sir Peter Brace met een stamboom, waarvoor veel van on- nieuwe» adel hun onsterfelijke ziel Daartoe moet door middel van een grootsch kanalenstelsel de Rijnmond van Rotterdam naar Antwerpen verlegd worden. Het „Moerdijk"-kanaal was het sluit stuk van het door ingenieur Fr. Bertin opgesteld Fransche plan; België is daar bij een pion op Frankrijk's schaakbord. Het Rhóne-Rijnkanaal ligt geheel op Fransch gebied; in de Rijnvaartcommis sie heeft Frankrijk zich de oppermacht verzekerd tegenover de voornamste be langhebbenden, Duitschland, Nederland en Zwitserland. Terwijl de oude Rijn vaartcommissie, waarin de vertegen woordigers van Nederland, Pruissen, Hessen, Beieren en Elzas Lotharingen, vóór 1871 ook Frankrijk, hare taak uit muntend vervulde ten bate van het gan- sche internationale Rijnvaartverkeer, is zij thans verpolitiekt. Frankrijk heeft 't permanente voorzitterschap, België het half-permanente secretariaat; bij hunne zes stemmen voegen zich allicht de vier stemmen van de niet-belanghebbende staten Engeland en Italië, voor wie het een politiek ruil-object is tegenover het machtige Frankrijk. Zwitserland, Duitschland en Nederland hebben sa men negen stemmen. „Er woedt thans om den Rijn een po litieke strijd, die voor Nederland van het hoogste belang is en welke strijd goed deels in de Rijnvaartcommissie plaats vindt", schreef het Alg. Hbld. in een ar tikel van 14 Nov. 1931. Nederland handhaaft ook hier zijn rechten slecht; het heeft de Rijnvaart commissie reeds gezag doen uitoefenen over de „Tusschenwateren", waarop zij absoluut geen recht heeft. Vandaar de moderniseering van de bestaande Rijn- -Antwerpen verbinding zonder eenige te genprestatie van België. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 1 Maart werden behandeld de volgende belastingovertre dingen: C. A. de L., 22 j„ reiziger te Utrecht, wegens overtreding van Wegenbelas tingwet op 19 Maart 1931 te O. en W, Souburg. Eisch en uitspraak 15 s, 6 d.h. L. B,, 22 j,, timmermansknecht, te Haamstede, wegens overtreding van de Rijwielbelastingwet [zonder rijwielbe- lastingplaatje rijden) te Haamstede op 21 April 1931. Eisch en uitspraak 5 b. s, 2 d.h M. K. 34 j., landbouwersknecht, ie Wissenkerke, wegens een zelfde over treding te Wissenkerke op 7 April 1931. Eisch 7.50 b. s. 3 d.h, Uitspraak 5 b. s. 2 d.h W, T., 39 j., schipper zonder vas e woonplaats, wegens he: niet vertoonen op aanvraag van de belastingambtena- ïen van een geldig bewijs van insch-ij- ving voor de Inkomstenbelasting te Sas van Gent op 21 Februari 1931. Eisch 15 b. s. b a.h. Uitspraak 10 b. s. 4 d.h. W. T., voornoemd wegens eenzelfde overtreding te Sas van Gent op 13 T e- bruari 1931. Eisch 15 b, s. 6 d.h. Uitspraak 10 b. s, 4 d.h. Wegens eenzelfde overtreding: J, M., 32 j., schipper, zonder vaste woonplaats te Hansweert op 6 Febru ari 1931. Eisch 15 b. s. 6 d.h. Uitspraak 10 b. s. 4 d.h. M. L., 30 j., schippersknecht, zonder vaste woonplaats, te Hansweert op 13 Februari 1931. Eisch en uitspraak 5 b. s. 2 d.h. R. G., 32 j,, schippersknecht, zonder zouden geven om te bezitten. Ja, ik kan den man verontschuldigen. Het moet bitter zijn als het familievermogen, voor het terugkrijgen waarvan men de beste jaren van zijn leven heeft besteed, weg gerukt wor L bijna in een oogenblik, omdat de natie het noodig heeft oen een weelderigen keizer te verpletteren, Verloor hij al zijn geld tijdens den- oorlog? Ik heb zoo iets gehoord, Ja. Hi; had het werkelijk veel te druk om er goed voor te zorgen. Toan de oorlog uit was, deed hij zijn best Je eindjes weer vast te knoopen, maar de hooge belastingen gaven item geen kans Daarom kwam hij hierheen. Evenals zoo veel anderen, dacht hij, dat dit een land was, overvloeiend van melk en honig en hij kwam hier om honig te verzame len om het oude familiegoed buiten Tile- hurst, een paar mijlen van Reading, te rug te koopen. En hij was goed op weg om te slagen, tot hij een paar jaar ge leden tegen de Ryan Club opliep. Zij hebben meer dan eens getracht hem buiten te sluiten, maar 't is hun niet ge lukt, omdat Brace een strijder is. Dat bewonder ik in hem. Hij is een strijder, een eerlijk, hard strijder. Harker kreeg een lucifer van Sothfield en stak de sigaar aan, die hij enkele oogenblikken in zijn vingers had rond gedraaid, Zie je, Sothfield, ging hij voort, mak kelijk in zijn stoel leunend en een rook wolk naar het plafond blazend, ik geloof De a.s, Duitsche pres!" dentsverkiezingen, (Van onzen Berlijnschen correspondent) Op dertien Maart a.s, en eventueel indien op dien dag geen beslissing bereikt wordt op 10 April d.a.v. zal het Duitsche volk ter stembus gaan om zich een nieuwen Rijkspresident te kie zen. Dan wel, het mandaat van den te- gewoordigen functionaris te verlengen. Vier candidaten treden in het strijd perk ditmaal: de aftredende president Von Hindenburg, de communist Thal- mann, de conservatieve oud-overste Duesterberg en de beroemde partijpro pagandist Adolf Hitler. Van ieder zijner drie tegenstanders zou, wat het verschil in leeftijd betreft, de 84-jarige Hinden burg de vader kunnen zijn En, natuur lijk met uitzondering van den commu nist, hebben ze ook inderdaad ver klaard, dat ze den generaal veldmaar schalk meer vereeren, dan een zoon een vader zou kunnen doen. Dat ze deson danks de lansen vellen, is natuurlijk te wijten aan de ongelukkige politiek, die ons op deze plaats behoort koud te la ten. Maar practisch gaat 't om Hindenburg of Hitier. En wel is de tegenstelling al lerwonderlijkst! Hindenburg een grijs aard van 84, beroemd en naar alle kan ten met hoogste lof onderscheiden, herhaaldelijk redder van zijn volk en door millioenen tot Vader des Vader lands gestempeld maar door ande ren verguisd en onderschat, uit persoon lijke of partijdige teleurstelling gehaat met een haat, die alle menschelijke on dankbaarheid in zich sluit. Daarnaast Adolf Hitler, op zich zelf genomen waarschijnlijk een braaf en nobel bur ger, die door de omstandigheden omhoog gebracht is zonder dat men den blijk baar toch zeer grooten indruk, dien hij op volgelingen van vrijwel eiken slag, weet uit te oecenen, ook maar in de ver ste verte begrijpen en meevoelen kan. Een jonge man nog, een 42er, dus pre cies de helft van Hindenburg's leeftijd opbruischend, maar aan den anderen kant ook wel voor rede vatbaar, een mannelijke Jeanne d'Arc, niet meer passend in de mentaliteit van het nuch ter heden, en wellicht juist daarom met onbegrijpelijke snelheid tot afgod ge worden van tien en meer millioen altijd tot sentimentaliteit geneigde Duitschers. Wat Hindenburg voor een ander, een naar aan te nemen is grooter deel van de Duitschers nog heden beteekent, is niet zoo eenvoudig te omschrijven. Men heeft hem zoolang bewerkt, tot hij bereid gevonden is nog langer af stand te doen van een levensavond op Slot Neudeck, dat voor hem gebouwd was als geschenk zijner bewonderaars en waar hij zijn laatste levensjaren had willen heerenboeren. Men weet, hoe „de oude heer" leeft, kent zijn humor en zijn dagindeeling, hoort 't een en ander van zijn eigeenlijk zeer stille leven, ziet hem zoo nu en dan bij hoog-officieele gelegenheden en ver neemt verder, dat hij zeer vroeg naar bed pleegt te gaan, nog altijd hard werkt en blijft vasthouden aan het be ginsel, steeds goed uit te slapen. Zijn aanhang is in deze zeven jaar van ge heel andere samenstelling geworden. Al les wat in het midden staat en links is, wilde in 1925 niets van een rijkspresi dent Von Hindenburg weten en is he den overtuigd dat zijn herkiezing verre weg de beste oplossing is. Alles wat conservatief denkt en voor wie het partijhemd nader dan de nationale rok is, zwenkt weg naar Hitier en Duester berg, ofschoon diep in het hart toch een zeer zwakke plek voor Hindenburg gebleven is. Tusschen het heden en den nacht van 13 op 14 Maart ligt misschien een peri ode van strijd en opwinding, gelijk het Duitsche volk nog zelden heett door gemaakt. ROLAND. sm dacht werden eenigen tijd geleden een ouden man in zijn woning aan den Looy- dijk te Bilthoven te hebben overvallen en beroofd. Het O. M. had 4 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank achtte het wet tig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak de beide verdachten dienten gevolge vrij, terwijl hun onmiddellijke in vrijheidstelling werd gelast. Planten, verplanten en gazon bemesten. ■N Nog steeds kunnen we doorgaan met het planten en verplanten van onze hout gewassen. In veel gevallen zal najaars planting verreweg het beste zijn, maar dat wil niet zeggen dat voorjaarsplanting niet goed is. Zoolang de houtgewassen nog in rust zijn kunnen we ook nu plan ten, maar hoe eer we het doen hoe be ter. Bij het rooien van te verplanten houtgewassen zorgen we dat het wor telgestel zoo min mogelijk beschadigd wordt. Toch zullen altijd een gedeelte der fijnere wortels verloren gaan, en daarom is 't noodig tevens een flinken snoei toe te passen, opdat het verstoor de evenwicht tusschen onder- en boven- aardsche deelen weer hersteld wordt. Van de vaste planten zijn het nu voor al de laatbloeiende soorten als: Heleni- um, Solidago, of guldenroede, Chrysan themum uliginosum, Polygonum of veel- knoopsoorten e. a. welke nu verplant worden. Vooral herfstasters en andere sterk groeiende soorten dienen we jaar- lijksch te scheuren en opnieuw te ver planten daar ze anders te zwaar wor den, en veel slappe stengels en kleine bloemen voortbrengen. Ook die vaste planten welke gedurenden den winter gedekt worden, kunnen we nu het bes te planten. Dit zijn o.a. Anemone japonica, An- chusa Italica, Gyherium argenteum of pampasgras Kniphofia of vuurpijl, Rom- neya Coulteri of Californische klaproos, Alstroemeria aurantiaca, met lelieach tige bloemen, Crinum Powelli, Gunnera scabra, op Rhabarber gelijkende blad plant, en Bocconia cordata. Het is nu ook de meest geschikte tijd om het ga zon te bemesten met humusrijke mest stoffen waarvoor we gebruik kunnen maken van rotten stalmest, mestaarde, doorvroren bagger, en verteerde com post. Deze meststoffen worden over het gras uitgespreid, en na eenige dagen met den achterkant van een riek uit elkan der, en fijn geslagen. Na een paar we ken harken we het gras zorgvuldig af daar achtergebleven stokjes en steentjes zeer hinderlijk zijn bij het maaien. Ook worden de gazons in den loop dezer maand, bij droog weer, gerold opdat kleine oneffenheden verdwijnen, waar door het gazon mooier, en het maaien meer gemakkelijk wordt. Behalve boven genoemde bemesting geven we het ga zon nog een overbemesting van 25 kg. gemengden kunstmest per are, waarvoor het mengsel 5-6-8 goed te gebruiken is. Hoe beter we het gazon mesten hoe minder last we van onkruiden zullen hebben. A. G. Brievenmalen voor Hr. Ms. Prins van Oranje. Aan de opvarenden van Hr. Ms. mijn- legger „Prins van Oranje", die op 8 Maart a.s. van Willemsoord naar Ned.- Indië vertrekt, zullen brievenmalen wor den verzonden op: 14 Maart naar Tunis met den trein van 9.25 u., 18 Maart naar openhartig omtrent het onderwerp van haars vaders gebrek aan goede manie ren hij had me over een en ander een hevig standje gemaakt en zij vertelde deze geschiedenis als een soort verdediging van hem. Ik vertelde ze jou om dezelfde reden. Zij zeide, dat het verlies van Tracey's vriendschap onder zulke omstandigheden de hard ste slag was, die sir Peter had getrof fen, de dood van zijn vrouw later zelfs niet uitgesloten. Sir Peter is een een zaam man en Tracey was de eenige vriend, dien hij ooit gehad heeftt. En wat werd er van Tracey? Niemand schijnt dat te weten en alleen sir Peter schijnt er om te geven. Sothfield knikte en verdiepte zich al weer in de beschouwing van het vuur. Een nieuwe hevige regenbui kletter de boven- en de twee mannen zaten zwijgend tot de bui voorbij was, Wat denk je over den Decker? vroeg Sothfield, toen hij zich zonder inspanning verstaanbaar kon maken, Harker keek verbaasd op en nam be daard zijn sigaar uit zijn mond. Geloof me, Sothfield, antwoordde hij langzaam, en met schijnbare onver schilligheid, de man, die bij de Somme begraven werd, bleef aan de Somme. 'O- ~r (Wordt vervolgd.) vaste woonplaats, te Hansweert op 11 Maart 1931. Eisch en uitspraak 10 b. s, 4 d.h. G. J. S., 20 j., schippersknecht, zon der vaste woonplaats te Sas van Gent, op 24 Maart 1931, Eisch 7.50 b. s. 3 d.h. Uitspraak 5 b. s. 2 d.h. J, M, R„ 36 j., schippersknecht, zon der vaste woonplaats te Sas van Gent op 30 Maart 1931, Eisch 20 b. s. 8 d.h. Uitspraak 10 b. s. 4 d.h. B. S., 23 j., schippersknecht, zonder vaste woonplaats te Sas van Gent op 24 Maart 1931. Eisch en uitspraaak 10 b. s. 4 d.h. H. 0., 21 j., schippersknecht, zonder vaste woonplaats, te Sas van Gent op 21 Maart 1931. Eisch 7.50 b. s. 3 d.h, Uitspraaak 5 b, s. 2 d.h. A. F. H,, 30 j., binnenschipper, zonder bekende woonplaats te Sas van Gent, op 23 Februari 1931, Eisch en uitspraak 5 b. s. 2 d.h. J. van P., 31 j., schipperknecht, zon der vaste woonpaats te Sas van Gent op 28 April 1931. Eisch en uitspraak 7,50 b. s. 3 d.h. B A. A„ 33 j., schippersknecht, zon der vaste woonplaats te Sluiskil op 9 April 1931, Eisch en uitspraak 5 b. s, 2 d.h Th. E, 54 jaar, binnenschipper, zonder dat sir Peter een ander man zou ge weest zijn als zijn vrouw nog leefde. Zij stierf bij de geboorte van zijn dochter. Zij was een merkwaardige vrouw. De meeste jongens van het dorp waren ver liefd op haar ik zelf ook ik ben in Tilehurst geboren maar wij had den natuurlijk niet de minste kans tegen den jongen sir Peter, of zijn vriend Tracedy, Tracedy scheen wel kans te hebben bij de dame, toen hij verdween, juist nadat Arthur Brace in de gevange nis kwam. Het scheen dwaas dat te doen, juist toen hij in het voordeel was want het was onwaarschijnlijk, dat de dame den broer van een gevangene zou verkiezen boven een man als Tracey en natuurlijk kreeg sir Peter haar toen, Leverde sir Peter niet het bewijs, waardoor zijn broer veroordeeld werd? vroeg Sothdield. Ja, antwoordde Harker met tegen zin, Arthur Brace maakte zijn broeders handteekening op een aantal kleine wis sels na. Ik moet toegeven dat sir Peter bij die gelegenheid bliik gaf van een opvallend gebrek aan broederlijke sympathie, en natuurlijk dachten wij dat zijn hardheid zijn kansen bij het meisje zou verminde ren, en ik geloof, dat het ook geweest en het veld vrij had gelaten. Ik vind het moeilijk te gelooven, zou zijn, als Tracey niet verdwenen was dat sir Peter ooit verliefd is geweest, Harker, Ik kan me zoo'n man niet in vaste woonplaats, op 22 April 1931 te Sas van Gent Eisch 15 b, s. 6 d.h. Uitspraak 10 b. s. 4 d.h. A. B. V., 27 j., schippersknecht, zon der vaste woonplaats te Sas van Gent op 6 Maart 1931. Eisch 15 b. s. 6 d.h. Uitspraak 7.50 b. s. 3 d.h, A. B. V., voornoemd, te Sas van Gent, op 20 Maart 1931, Eisch 15 b. s. 6 d.h. Uitspraak 7.50 b. s. 3 d.h. Brandstichting. Het O.M. bij de rechtbank te Arnhem eischte gisteren tegen G. J. A. chef veldwachter te Valburg, verdacht van brandstichting in zijn woning, anderhalf jaar gevangenisstraf. Verdachte ontken de en zijn verdediger bepleitte vrij spraak. De Iersche Sweepstake-loten. Naar de Maasbode verneemt, heeft de minister van justitie aan de procureurs generaal der Gerechtshoven last gege ven maatregelen te nemen tegen den verkoop in Nederland van Iersche Sweepstake-loten als zijnde in strijd met de in ons land geldende loterijwet. Te gen de verkoopers zal in het vervolg door de justitie worden opgetreden. De overval te Bilthoven, De rechtbank te Utrecht heeft Dins dag uitspraak gedaan in de zaak tegen de beide kooplieden aldaar, die ver een teedere verhouding voorstelen. Hij is meer geschikt om bevelen te snau wen dan teedere sonnetten te fluisteren. Inderdaad, Sothfield, bleek sir Pe ter's huwelijk alle gegevens der hooge romantiek te bezitten. Ofschoon ver teld werd, dat Tracey verdween, om zijn mededinger en vriend gelegenheid te geven het meisje ongehinderd het hof te maken een soort van edel gebaar, waarmede hij sir Peter tijd gaf over den misgreep van zijn broeder heen te ko men was de waarheid, dat sir Peter juist kwam op het oogenblik, dat Tra cey het meisje vertelde, wat een laag hartige schurk Arthur Brace feitelijk was. En, heel begrijpelijk, handelde sir Peter volgens het boek Genesis en ranselde Tracey van het tooneel en bijna uit deze slechte wereld. Sir Peter wachtte niet op verklaringen. Hij gaf Tracey precies wat hij verdiende. Harker hield op en trok met kracht aan zijn sigaar, terwijl hij Sothfield on derzoekend aankeek. Ik zou denken, dat je vrienden af ranselen niet de goede manier is om ze te houden, zei hij peinzend. Maar ik vind het altijd zonderling, Harker, dat die zuiver particuliere redenen publiek eigendom worden. Ik denk, dat wij al len iets a la Drew in ons hebben? Die geschiedenis is geen publiek eigendom, Sothfield, antwoordde Har ker ernstig. Ik hoorde ze van sir Pe ter's dochter, Ik was-onlangs bijzonder

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5