m u „ARNHEM" TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 2 MAART 1932. No. 52. HET JAPANSCH- CHINEESCHE CONFLICT. ZEELAND. Venijnige schooier, zei Sothfield, LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ KERKNIEUWS. CL!?.!' (Wordt vervolgd.) Nabetrachting- Hoewel ik mijn beschouwingen over 't Japansch-Chineesche conflict reeds af gesloten heb, moet ik nog even op de kwestie terugkomen, omdat in de laat ste dagen in sommige Europeesche dag bladen de meening schijnt post te vat ten, dat niet Japan, maar China de ei genlijke rustverstoorder in 't Verre Oos ten is. Een dezer dagen schreef het Parijsche dagblad, de „Matin", dat de Volkenbond de machtspositie van den sterke in het Verre Oosten diende te versterken. Ja pan is voor dit blad de ordebewaarder in het Oosten, China de verwekker van wanorde. Ook de Japansche staatslieden hebben het in den laatsten tijd steeds over den „chaos" in China, die de Japansche re geering noodzaakt tot haar tegenwoordig optreden te Shanghai. Ter beoordeeling hiervan dient men de vraag te stellen, wie en wat er na den dood van den krachtigen bestuurder Yoean Shih Kai ertoe hebben bijgedra gen, dat de „chaos" in China een om vang gekregen heeft, zooals wij deze thans kennen? Het zijn vooral Sovjet-Rusland en Ja pan geweest, die door hun gestook en geintrigeer het herstel van de nationa le eenheid van het Chineesche volk na 1924 allerlei hinderpalen in den weg hebben gelegd. In 1924 begint Sovjet-Rusland een krachtdadige, communistische propa ganda in het Zuiden van China, waar de Kuomintang, de revolutionaire volkspar tij, het bewind in handen heeft. Kanton is het centrum van de communistische centrale van het Verre Oosten, een fi- l:aal van de Derde Internationale te Moskou. De leider van de Kuomintang in het Zuiden is Chiang Kai Shek, schoonzoon van dr. Soen Yat Sen, den held van de Chineesche revolutie in 1912.*) Op dat oogenblik zijn er twee stroomingen in Kuomintang, een commu nistische en een nationalistische. De communistische is in 1924 nog de sterkste, maar Chiang Kai Shek, die geen communist, maar nationalist is, is ervan overtuigd, dat de nationalistische stroo ming 't op den duur van de communis tische zal winnen. Hij is een zeer gesle pen politicus. De Russen zal hij te vriend houden, zoolang hij ze noodig heeft; hun geld, hun adviezen op civiel en militair gebied, hun oorlogsmateriaal. Z'n rech terhand is de Rus Borodin, met een staf van civiele en militaire medewerkers. Het Zuid-Chineesche leger wordt onder Russische leiding gereorganiseerd en uit gerust voor den strijd tegen het Noor den van China. In het Noorden is de macht in handen v?n 9.han£ ^so Lin, heerscher over Mant- sjoerije, maar tevens met grooten in vloed in het Noorden van het eigenlijke China, en den gouverneur van Sjan- toeng. Beiden doorzien de bedoelingen van Chang Kai Shek, die een centrale, na tionale regeering te Nanking wil vesti gen, waarvan hij het hoofd zal zijn, Dit zal beteekenen een beknotting van hun macht en invloed, weshalve zij er zich met hand en tand tegen verzetten. De heerscher over Mantsjoerije, Chang Tso Lin, is een volslagen werktuig in de handen van de Japanners, die niets van een nationale eenheid van China willen Maarschalk Chiang Kai Shek is kortgeleden afgetreden als hoofd van de centrale, nationale regeering te Nanking. 4) - Nog één vraag als ik mag, zei Sothfield. Hoekomt het dat onze vriend Drew zoo bekend is met alle leelijke bijzonderheden van het verleeden van sir Peter? Hoe komt het, dat iedere vervloek te kletskous onaangename en onnoodige I raatjes verzamelt? zei Harker min achtend, terwijl hij Drew vol in het ge zicht zag. Voordat Drew kon antwoorden werd de deur naar den ingang open gewor pen en een vroolijk menschenkind met een afschuwelijke das om en wiens luidruchtige begroeting en druktema- kerij aan een storm in de lente deed denken, liep door de hall en verdween in de billardkamer. Sothfield en Harker beantwoordden zijn groet terloops, en keken elkaar ver baasd aan, Wat beteekent dat? vroeg Har ker. Die Ierent zuchtte Sothfield. Ik zou gedacht hebben dat Mike Hannifin vanavond klaagliederen in het Keltisch zou zingen in plaats dat hij als de Meikoningin hier binnenkomt. Het weten, omdat hun belangen in dat land er door geschaad zullen worden. Zij steunen Chang Tso Lin met geld, advie zen en oorlogsmateriaal. Ook de gouver neur van Sjantoeng, in welke provincie de Japanners groote belangen hebben, wordt door hen gesteund. Een bloedige burgeroorlog tusschen Zuid en Noord breekt uit, welke in 1928 eindigt met de overwinning van de Zui delijken. Tsjang Tso Lin komt in 1927 bij een door Chineesche nationalisten gepleeg- den bomaanslag op zijn trein op de lijn PekingTientsin om het leven. Zijn tegenstander Chiang Kai Shek wordt het volgend jaar hoofd van de na tionalistische regeering te Nanking; niet van een sowjetrepubliek, zooals de be doeling van de Russen was geweest. De nationalistische strooming in de Kuomin tang heeft gezegevierd over de com munistische. Niet China, zooals de „Matin" wil be weren, is de rustverstoorder in het Ver re Oosten, want dit land streeft niet naar de hegemonie in Oost-Azië; het heeft geen expansieverlangens in andere lan den, en het tracht zich niet meester te maken van een handelsmonopolie in het Verre Oosten. Japan is 't, De oppermacht van Japan in den Grooten Oceaan zou echter een voortdurende bedreiging van den wereld vrede beteekenen. „Macht in de handen van een Ooster ling, is een gevaar", zoo zei me eens 'n officier van Justitie in Indië, een man van groote levenservaring en menschen- kennis. Ongetwijfeld schuilt daarin een groote kern van waarheid. Maar rechter lijke ambtenaren hebben de neiging als gevolg van hun beroep en, omdat zij den mensch steeds van zijn slechtste zij de leeren kennen, een eenigszins eenzij- gen kijk op de menschen en de maat schappij te krijgen. Een Oostersch journalist, een man op jaren, die een bezadigden kijk op de maatschappelijke verhoudingen in de ko loniale maatschappij had, en met wien ik eenige jaren nauwe samenwerking heb gehad, beweerde hetzelfde. Van de jongeren, de nationalistische heethoofden, zal men dergelijke uitingen nooit hooren. Bij de beoordeeling der feiten laten zij zich steeds leiden door hun gevoel, het echt Oostersche senti ment, dat het verstand benevelt en al le proporties uit het oog doet verliezen. Wie in het Oosten is geweest, weet, dat machtsmisbruik er schering en in slag is. Macht in de handen van den Ooster ling is een gevaar. Wat voor den enkeling geldt, is ook van toepassing op de massa, de natie, in dit geval de Japansche. De bekende, Fransche journalist Al- bert Londres, die als „oorlogscorres pondent" te Sjanghai vertoeft, vertelde er dezer dagen in het „Journal" een tref fend staaltje van. De Japansche kappers- en winkelbe dienden te Sjanghai, zijn thans „onder de wapenen". Zij, die gewend zijn te buigen als knipmessen tegen hun klan ten, loopen er nu in burgerkleeding met J) Het zal nu duidelijk zijn, waarom de heer Wijnkoop, de Nederlandsche apostel van Moskou, dezer dagen in de Iweede Kamer zoo foeterde tegen de Kuomintang in China, die hij van con tra-revolutie beschuldigde, Elly Beinhorn, Na Amy Johnson is het jonge Duit- sche vliegstertje Elli Beinhorn de tweede jonge dame, die een solovlucht maakt naar het Oosten. Zij is echter in geen enkel opzicht te vergelijken met haar vermaarde voor- ganster, het onvervalschte type van de bijna tot man geworden, moderne sport- girl. Elli Beinhorn is vóór alles vrouw, een klein guitig meiske, nauwelijks de school banken ontwassen. Zij is het kleine won der van het moderne meisje, dat bewijst, dat een echte vrouw de oogenschijnlijk meest onvrouwelijke dingen doen kan en niettegenstaande dat toch vrouw kan blijven. Wat wij van haar „sportleistungen" weten: dat zij op zekeren dag in het vorige jaar in haar vliegtuig stapte en naar Afrika vloog en dat zij haar doel bereikte, aan de wetenschappelijke Afrika-expeditie van prof Bernatzik haar diensten verleende en op den terugweg, midden in donker Afrika een noodlan ding moest maken. Na een driedaag- schen geforceerden marsch, geheel al leen door de wildernis, bereikte zij de bewoonde wereld en vandaar voerde een stoomer haar naar Casablanca. De „B. Z. am Mittag" stelde haar een Ersatzvliegtuig ter beschikking en van Casablanca voerde haar leermeester, de vlieger Osterkamp, haar naar de „Hei mat" terug. Van dien tijd af is Elli Bein horn een beroemd Duitsch meisje, doch gebleven het eenvoudige guitige en be scheiden meisje, dat zij voordien was. Op 4 December van het vorige jaar startte Elli Beinhorn van het Tempel een geweer rond en brutaliseeren de be woners, ook de Europeesche. Wie het Oosten kent en dit leest, zegt bij zichzelf: „Dat is de Oosterling, dat is het Oosten". De Oostersche ziel is onberekenbaar; zij is als een vulkaan, die jarenlang kan sluimeren en dan plotseling zijn vernie lend werk verricht. Zij is vol raadselen voor den Westerling. De hartstochten kunnen in het Oosten plotseling hoog oplaaien, ook de poli tieke. Dit is 't vooral, dat den toestand in het Verre Oosten zoo onzeker, zoo gecompliceerd maakt. J. K. Mesu Jr. MIDDELBURG. Onder leiding van den voorzitter, mr. A. A, de Veer, vergaderde de af- deeling Middelburg van den Nederland- schen Militairen Bond, wiens werkzaam heden in hoofdzaak ten doel hebben de instandhouding en bloei van het Mili tair Tehuis. De vergadering herkoos tot bestuurs leden de heeren G, W. Graafhuis, pen ningmeester, ds. M, van Empel en mr. H, F, Lantsheer, die met den voorzitter den secretaris ds. L. B, Tjebbes, en den VRAAGT Let op het Fabrieksmerk (Ingez. Med.) is 'Zeer vreemd. De Ryan Club is hem te hulp ge komen, vermoedde Harker, met sterker wordende overtuiging. Hannifin zal nog niet verdwijnen. Daar ben ik bepaald dankbaar voor antwoordde Sothfield. Ik vermoed dat Ryan hem als een verdienstelijke wees beschouwt? Hij wendde zich tot Drew, die den kop van zijn pijp met een pennemes zeer driftig schoonmaakte, Wie is die Ryan? vroeg hij. Jij komt in aanraking met alle groote geld- menschen, Jij behoort het te weten. Jij ook, Sothfield, antwoordde Drew zuur. Jij beweert alles te weten.. Ik zou graag willen weten wie het is, viel Harker boos in. Ik kom telkens in aanraking met zijn werk, in den vorm van beleggingen, die minder goed blijken te zijn dan wel moest, maar nooit met den man zelf. Hij moet van geld ge maakt zijn. Er waren veel zaken- en vakmenschen in Nieuw Zeeland en Aus tralië, die heel wat hadden willen ge ven om de identiteit te weten van het ge heimzinnige hoofd van den financieelen groep, die de Ryanclub genoemd werd, want de schuchtere speculant was altijd in twijfel of hij moest koopen of verkoo- pen, als Ryan's naam gefluisterd werd in verband met zijn uitverkoren beleg gingen. De hand van Ryan werd ge voeld in alle evenwichtige geldtransacties in de beide landen en men zeide, dat zij de beurzen van Europa en Amerika kon beïnvloeden. De praatjes vermeldden wonderlijke en vreemde dingen van de Ryanclub, maar zelfs de praatjes kon den niet het beheerende middelpunt, Ryan zelf, aanwijzen. Zij die beweerden het te weten, zeiden, dat Ryan niets dan een naam was, waarmede een ze kere welbekende groep speculanten werd aangeduid, die, in hun meer eer lijke oogenblikken een afschuw beweer den te hebben van de onbarmhartige methodes der Ryan Club, Anderen, van wie men verwachten kon, dat zij het wisten, bekenden openlijk, dat Ryan, 'n individu was, maar zij konden zich met geen mogelijkheid zijn zakenadres te binnen brengen. De menschen in het algemeen kon het niets schelen. Zij maakten er zich niet druk over of Ryan een menschelijk wezen of een coöpe ratie was, maar aanvaardden met geen vragenstellende dankbaarheid 't op een paleis gelijkende Ryan Weeshuis, dat te Paraparaumu stond en dat de Ryan Club ten geschenke gaf als een bewijs van stoffelijkheid en weldadige bedoe ling; en zij verachtten die anderen, wel ke over het gebouw spraken als gewe- tensgeld. Zeker was het, dat de Ryan Club, doordat zij de markt beheerschte, me nig worstelend, gewetenloos hande laar op een veel rechter en smaller pad hield, dan waar hij zich thuis voelde, en de bewijzen waren er, dat zij nooit met opzet den eerlijken „kleinen man" verpletterde. Wanneer, hofer-vliegveld te Berlijn voor haar vlucht naar hét Oosten in een 100 paards Klemm-toestel Te Aleppo begon de misère. Bij het landen werd haar machine licht beschadigd. Zij kon echter den volgenden dag reeds verder gaan. Te Bagdad werd zij echter enkele dagen aangehouden om tegen cholera te worden ingeënt. Dan volgt een periode, dat haar familie en vrienden in groote ongerustheid ver- keeren. 17 December 1931, van Bagdad vertrokken naar Bushir hoorde men dien dag en de daaropvolgende dagen niets meer van haar. Uit Basra hadden Duit- sche en Engelsche vliegers onderzoe- kingsvluchten gemaakt. Een noodlanding benoorden Bushir had haar opnieuw op onthoud bezorgd en haar veilige aan komst op Kerstavond te Delhi stelde haar talrijke vrienden gerust. Oudejaarsavond vierde zij bij de Duit- sche kolonie te Calcutta. In de omgeving van Rangoon deed zij 17 Januari op nieuw een noodlanding, waarbij een vleugel en de staartslee braken. Het malheur verhielpen de Britten spoedig en zoo zien wij haar, niettegen staande allen tegenspoed, met groote wilskracht al meer en meer Java na deren. 23 Januari bereikte zij Bangkok en 29 Januari j.l. kwam zij te Singapore aan, waar de kranige vliegster eerst haar en haar toestel een flinke rust gunde, al vorens naar Java over te steken. Donderdagmiddag, op 11 Februari j.l., landde zij, opgewacht door vele enthou siaste landgenooten, monter en wel op Tjililitan. heer J. A. Vertregt, het bestuur vor men. Aan het jaarverslag van den secreta ris ontleenen wij, dat het aantal be zoeken, gebracht aan het Tehuis, in de laatste drie jaren, onder de leiding van den huisvader M. Boone, steeg van 1847 tot 2566 en 2585, wat met het oog op het kleine garnizoen reden tot tevreden heid gaf. Voor de bezoekers hadden, evenals in vorige jaren, tal van z.g. ge zellige avonden plaats en ook lezingen door de heeren K. Schout en P. Loof, terwijl op de gewone avonden getracht werd het tehuis gezellig en aantrekke lijk te maken. Onder de bezoekers heerschte steeds een prettige toon en het besef van saamhoorigheid is zeer bevorderd door de oprichting van een Chr. militaire jongelingsvereeniging. De afdeeling telde in 1931 225 leden en begunstigers; zij ontving financieelen steun van den Militairen Bond en van de Staten van Zeeland. Het ingekomen •schrijven van Gedeputeerde Staten, be richtend dat het niet uitgesloten was dat het subsidie vanwege de tijdsomstandig heden verminderd moet worden, deeo den wensch uiten, dat meerdere kerke- yaden zich gedrongen zouden voelen om een collecte te doen houden ten bate van het Tehuis. Verminderde inkomsten zouden den goeden gang van zaken ern stig kunnen schaden. Met weemoed herdacht de secretaris het overlijden van den legerpredikant ds. Ruysch van Dugteren, die door zijn per soonlijkheid en werkzaamheid zich een warm vriend van dezen arbeid betoon de en wiens naam in dankbare nage dachtenis in dezen kring zal blijven. In het gebouw hadden onderscheide ne verbeteringen en herstellingen plaats, de noodige zorg is besteed aan de lees tafel en de bibliotheek en door het aan als in het geval van Mike Hannifin, de groote ondernemingen de kleinere van den eerlijken „kleinen man" troffen, met het gevolg, dat zij geldelijke moeilijkheden hem nedersloegen, re.k- te Ryan hem de hand, om hem weer op de been te helpen, maar zulk een goedig medelijden werd niet beloond aan den worstelenden, gewetenloozen „handelaar" in gelijke omstandigheden. In zijn géval viel de voet, inplaats van de hand, van Ryan op zijn schouders. Drew hoorde tot hen, die den voet van Ryan vreesde. Het doet me plezier te hooren, dat Ryan zich met Brace bemoeit, ant woordde hij Harker. Het zal Brace goed doen iemand te hebben, die hem be schermen kan. De oude familetrots zal hard moeten werken om staande te blij ven. Wie zei dat Ryan zich bemoeide met de B. F, I.? vroeg Harker driftig. Je zinspeelde er een oogenblik ge leden op. Je zeide ,dat je beleggingen niet zoo goed waren als zij moesten zijn, niet waar? Dat klinkt alsof Ryan ergens aan de touwtjes trekt. Laat me weten wan neer het gebeurt en ik zal met genoe gen bij Brace's begrafenis komen. i Hij draaide zich met een grijns lach om, en verliet de kamer min of meer zegevierend. De anderen zagen hem met blijkbare opluchting heengaan, schaffen van een radiotoestel is een lang gekoesterde wensch vervuld. ZUID-BEVELAND. 's HEER ARENDSKERKE. Maandag avond hield do Ver. „Het Groene Kruis" haai' j aai"vergadering. Uit de rekening van den penningmce: ter Meek, dat in het afgeloopen ja.tr was ontvangen f 1759 en uitgegeven f 1009. Hel jaarverslag van den Diaconie-ar beid vermeldde, dat de zuster circa 1500 bezoéken voor wijkverpleging in 60 gezinnen en pl.m. 400 bezoeken voor t.b.c. in 30 gezinnen heeft gebracht, 12 bezoeken werden gebracht voor maat schappelijk werk. Tot afgevaardigden naar de vergade ring van de Groene Kruisvereenigingen en naar die voor de Próv. Zeeuw'.vche Vereeniging tot bestrijding van Tubercu lose werden benoemd de heeren M. Mol en Z. de Ruiter Fz. en tot plaats vervanger de heer Iv. Janse. Het bestuur zegde toe middelen te zullen beramen om de vergaderingen drukker te doen bezoeken. IERSEKE. De raad vergaderde Maan dag over de werkverschaffing. Aange nomen werden de volgende plannen: de straat op het middenpunt der vier wegen bij de villa van den heer I. Wil- lemsen opbreken, de keien daarvan stuk slaan en klinkers zetten, afkomstig van onder den Varkensdijk; dan een stukje straat bij de firma Kramer idem, de sloot vanaf de Schaapskoi tot in Polen toe dempen en rioleeren, de sloot dempen aan den Breeden weg (omwonenden be talen de buizen) al deze werken te sa men kosten ongeveer 7000 met veel werkloon. Besloten werd 10 opcenten op de ge- meentefondsbelasting te heffen en de rest uit het overschot 1930 te putten. f KRUININGEN. Zaterdag "had de ver huring plaats door B. en W. van jden tuingrond achter de N. H. kerk in 119 perceelen. De verhuring varieerde van 45 tot 20 cent per roede. De gunningen beneden de 40 cent be hoeven de goedkeuring nog van den raad Maandagavond vergaderde de coöp. Boerenleenbank'. Uit het verslag van den kassier J. H. J. Poley, bleek dat de rekening sloot met een som van 1092.937 en een winst van ff 1357 Het 'ledental bedroeg op 31 Dec. 1930 321. Het ledental op 31 Dec. 1931 316. CL Een polis der (Schept kapitaal voor moeilijke tijden. (Ingez. Med.) In verband met zijn beroep naar Kampen, nam ds. F. v. d. Wissel, Doopsgezind predikant te Aarden burg Zondag j.l. afscheid van zijn ge meente. Spreker begon met een toe spraak tot de verschillende colleges en personen. Verder wees spr. op den pret- tigen geest welke bestond tusschen de verschillende Doopsgezinde gemeenten in Zeeland. Aan de hand van Joh. 10 vers 11 „De het vuur oppookend. Harker was een oogenblik stil. Ein delijk zei hij: Drew drukt eigenlijk niets anders dan de algemeene meening omtrent Sir Peter uit. Dat is waar, stemde Sothfield toe. Zelfs ik, zacht gehumeurd en gemoede lijk als ik ben, vind sir Peter een ta melijk onverdragelijk iemand. Zijn feu dale pedanterie is wat misplaatst in dezen tijd; vooral in een democratische gemeenschap als deze. Harker ging zitten in den stoel, dien Drew had verlaten en keek ernstig in het vuur, Er is geen twijfel aan, antwoordde hij peinzend. Brace s begrippen om rent maatschappelijke verschflen hooren meer thuis in den tijd der Kruistochten dan in dit tijdperk van Vrijheid en Ge lijkheid. Ik verwonder mij altijd, Soth field, dat zijn kantoor- en huisbed en den zijn houding jegens hen ve-dragen. Neem b.v. zijn butler, Spencer. Brace spreekt nooit beleefd tot den man cn toch toont Spencer nooit de minste neiging om Brace op den grond te gooi en wat ik of jij onder die oms'andig- heden zou doen. Misschien komt het om dat Spencer zoo is groot gebracht, en verwacht hij geen beleefdheid. Hij is n Engelschman en te oordeelen naar zijn uitstekende manieren, werd hij gebo ren en opgevoed in een aristocratisch» bediendenomgeving,

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5