TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 FEBRUARI 1932. No. 50. BINNENLAND. VOOR KLEINE TUINEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. Handel, Nijverheid en Visscherij N.V. Zeeuwsche Beton Maatschappij, Schore (VLke) Kanaalweg C 25, ont werpen, aannemen en uitvoeren van werken in gewapend beton enz. Uitge- tr. dir.: L. C. van Vijven, Goes. SPORT. DE GEMEENTEBESTUREN EN DE WERKLOOZENZORG. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft met betrekking tot periodieke gegevens over werkloo- zenzorg tot de gemeentebesturen een missieve gericht, warin hij verwijst naar een vorigen brief, waarin verzocht wordt maandelijks voor den 15en gegevens over de werkloozenzorg in de vooraf gaande maand te willen doen toeko men. Het is den Minister gebleken dat ver schillende gemeentebesturen (niet in staat zijn, dezen temijn in acht te nemen. Hij stelt daaromin den vervolge de in zending op uiterlijk den 20sten der maand, doch verzoekt hen in den ver- vovlge i n de eerste week van elke maand op te geven, hoeveel geheel en gedeeltelijk werkloozen op den laatsten Zaterdag van de voorafgaande maand als werkzoekenden bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemiddeling stonden ingeschreven. Hierbij dient ook opgeno- mente worden het aantal tewerkgestel- den bij de werkverschaffingen. De Minister zou het zeer op prijs stel len, indien Burg. en Weth, de noodige voorzieningen wilde treffen, opdat, het zij rechtstreeks door hun college hetzij door het plaatselijk orgaan der arbeids bemiddeling voortaan steeds geregeld voor tijdige inzending wordt gezorgd. LIBERALE STUDENTENCONGRES. Zaterdag is te Amsterdam het eerste liberale studentencongres onder leiding van den heer F. H. Poelman gehouden, In zijn openingsrede zeide de voorzit ter dat men mag verwachten, dat de li berale interacademiale studiekringen zul len bijdragen tot de versterking en ver dieping van het liberaal bewustzijn. Het zwaartepunt van hun werkzaamheid moet dan ook niet liggen in de congres sen, maar in de gezamenlijke studie der leden. Vooral in den sociaal-hygiëni schen studiekring is reeds mooi werk verricht. De voorzitter van den Bond van jonge liberalen, mr. dr. F. Hollander vestigde er de aandacht op, dat de interacademi ale studiekringen spontaan te midden der studenten ontstaan zijn en even spontaan verklaard hebben onder de auspiciën van den Bond van jonge libera len te willen voortarbeiden. De oud-voorzitter van den Bond van Jonge Liberalen, dr. N. J. C. M. Kap- peyne van de Cappello, hield een rede over: „Het evenwicht tusschen regee ring en parlement." Op den feestavond: aangeboden door de Amsterdamsche afdeeling van den Bond van Jonge Liberalen heeft mr. M. H. den Boer, wethouder van Utrecht een rede gehouden over „Thorbecke's nare de". NEDERLAND EN BELGIE. Geen oificieele mededeelingen? Omtrent het bericht betreffende den huidigen stand van de Nederlandsch Belgische onderhandelingen, zegt men, naar de Brusselsche correspondent van de Nieuwe Rotterd. Courant verneemt, in het departement van Buitenlandsche zaken te Brussel dat men geen officieele mededeelingen kan doen. De Belgische en de Nederlandsche minister van bui tenlandsche zaken en hun medewerkers hebben zich tegenover elkaar verbon den, zoo lang de onderhandelingen in geen verder stadium zijn getreden, niets aan de pers mede te deelen. Het was dus onmogelijk, een bevestiging of een démenti van het hierbij bedoelde be richt te verkrijgen. Van een andere, zeer goed ingelichte zijde heb ik vernomen, aldus de correspondent, dat sommige (niet alle) in het bericht voorkomende détails wel degelijk juist zijn, Van dezelf de zijde is mij ook nog verzekerd, dat Hij is een bedreiging voor de ge meenschap, stiet Drew uit, boos over Sothfield's luchthartige houding. Dat is hij! Een bedreiging voor de gemeenschap! Dat woord klinkt tamelijk bekend, antwoordde de ander, zijn wenkbrauwen peinzend samentrekkend. Maar me dunkt de gemeenschap is oud genoeg om voor zich zelf te zorgen, voegde hij er luchtig bij. De gemeenschap betaalt de politie om er voor te zorgen. Als je wilt, dat ik in de gegeven omstandigheden medelijden met de ge meenschap zal hebben, Drew, spijt het me dat ik op het oogenblik niet de juiste sympathieke woorden vinden kan. Zie je, ik blijf bij het ouderwetsche geloof, dat, in het algemeen, de politiemannen evenwel hersenen als voeten hebben. Zei je, bah!? vroeg hij na een oogenblik. Ik zei niets, antwoordde Drew brommig. Daar ben ik blij om. De zware toeslaande deur, die in de bUjardMftl uitkwam, ging makkelijk en een officieel communiqué betreffende den stand van de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen waarschijnlijk in den loop van de maand Maart te zelfder tijd te Brussel en in Den Haag aan de pers zal worden verstrekt. DE NEDERLANDERS TE SJANGHAI. Zaterdag seinde Aneta uit Sjanghai: Behalve dat enkele Nederlanders dienst doen als vrijwilligers voor militai re- en politie-diensten gaat de Neder landsche kolonie rustig haar dagelijk- schen gang. De komst van de „Van Galen" geeft zekerheid en een gevoel van rust bij eventueele evacuatie, welke dan orde lijk zal verloopen. Evacuatie wordt ech ter niet verwacht. Een enkele uitzondering daargelaten weigeren de dames hun echtgenooten in den steek te laten. De consul-generaal trof in overleg met enkele leden der Nederlandsche kolonie practische voorbereidingen voor het ge val de toestand verergert, doch in het al gemeen vertrouwt men dat toepassing daarvan niet noodig zal zijn. De koopl^den overdenken of de ver zekering voor de eerste maand oorlogs risico, welke eerstdaags vervalt, ver lengd moet worden. Zij voelen weinig lust om alleen voor de premie voor het oorlogsrisico te werken. DE CONTINGENTEERING. Het comité voor oeconomisch ver weer uit de land- en tuinbouworganisa ties heeft Zaterdag den minister van ar beid medegedeeld, dat in verband met de vragen van het Tweede Kamerlic Maenen inzake contingenteering van of heffing van invoerrechten op buitenland sche steenkolen, de export van land- en tuinbouwproducten, die toch reeds zoo sterk bemoeilijkt wordt, daarvan groote bezwaren kan ondervinden. Bestrijding parasieten. van dierlijke Nu het voorjaar nadert en al spoedig tal van houtgewassen beginnen uit te botten nemen we reeds nu onze maat regelen om het jonge gewas tegen tal van vijanden te beschermen. Aan ver schillende boomen en heesters zien we nog een enkel verschrompeld blaadje hangen en bij nader onderzoek blijkt dit vaak een nest van den bastaard satijn vlinder te zijn. Vooral in vruchtboomen, meidoorns, sierkersen, sierappels, iepen en beuken vinden we deze nesten vaak, welke we dan afknippen en zorg vuldig verbranden. Moeilijker is hel nest van de ringelrups te vinden, 't Bestaat uit een lijmachtige 'tof welke als een breed ringetje om een dun takje is aange bracht en waarin een groot aantal eitjes zijn gedeponeerd. Ook deze komt voor al op bovengenoemde houtsoorten voor. Bij het snoeien letten we op deze rin getjes welke we dan tegelijkertijd af knippen en verbranden. De rupsjes van beide soorten vreten straks aan de jonge knoppen en kunnen ons veel schade ver oorzaken. Het is nu ook weer tijd om verschillende houtgewassen te bespuiten met boomcarboleum. De bespuiting moet worden uitgevoerd met een pulverisator met straalversiuiver. Wanneer het te doen is om enkele kleinere boomen of struiken kan men zich desnoods redden met een goede kasspuit. We bespuiten appels, peren, kersen, pruimen aal- en kruisbessen, meidoorn, sneeuwbal, buxus en tal van andere houtgewassen tegen schild en dopluizen en de eieren van bladluizen, We gebruiken daarvoor een 1% pCt. oplossing en bedenken wel dat een sterkere oplossing beschadiging kan veroorzaken. Ook beschermen we stil open, en Robert Harker kwam, in zijn handen wrijvende, naar het vuur. Echt Meiweer, zei hij, zijn handen voor den gloed houdend. De anderen knikten, maar gaven geen ander antwoord, Heb je van Aimsbury gehoord? vroeg Harker na een oogenblik stilte, zich tot Sothfield keerend, We spraken juist over hem, ant woordde Drew kortaf. Hij was boos over het binnenkomen van iemand, die precies midden op het haarkleed stond en de meeste warmte tot zich trok. Drew zeide, dat biscuitfabrikanten niet moesten probeeren zich met beurs zaken te bemoeien. Hij meent, dat dit een aanmoediging voor inbrekers is, zei Sothfield langzaam, En zoo iemand, dan kan Drew het weten, stemde Harker scherp toe. Het hoort tot zijn werk om opinies te ver kondigen. Drew ging rechtop zitten en keek Har ker boos aan, die hem met een spotten- den glimlach aanzag. Drew hield niet van Harker, want Harker had de gave van onbuigzame eerlijkheid, 'n gevoel van humor en 'n volkomen onverschillig heid voor de belangrijkheid van Drew. Toch een leelijk zaakje met Hanni fin. mijnheer Harker, zei hij uitdagend. Er kwam een harde trek om Robert Marker's mond en er klonk geen scherts Koude en verkouden Heide. In de familie-advertenties in een klei ne stad in het Noorden van Schotland, stond onlangs te lezen de verloving eener dame met mr. McDouglas, maar wat Mc Douglas heeft moeten doorstaan eer het happy end bereikt was, dat stond er natuurlijk niet in en daarom vertellen we het hier, Mr. Mc Douglas, 50 jaar oud, bureau chef bij een groote firma, werd doode- lijk verliefd op zijn zeer knappe 24-ja- rige steno-typiste onder den heer Mc Douglas. Hij vroeg haar ten huwelijk, maar zij haalde haar neus op voor deze „ouderwetsche allures" en deelde haar chef kattig mede, dat ze er heelemaal niet aan dacht te trouwen en al dacht ze er aan, dan toch zeker niet met een eerwaarden ouden heer als hij. Voor haar begon de man eerst te bestaan als hij voor sport voelde, op dat gebied ook zelf wat presteerde, wat aan athletiek deed, eiken dag een koud bad nam,tot midden in den winter in het meer ging zwemmen en zich in elk opzicht zoo ge droeg als een geharden jongen man van de twintigste eeuw betaamt. Hij kon toch niet in ernst verlangen, dat ze met zoo'n ouden pennelikker en bureausok trouwde! In plaats van te bedenken, dat de jon ge dame maar typiste was en hij haar chef en dat hij zich zulke brutaliteiten niet behoefde te laten welgevallen en he:melijk te erkennen, dat hij inderdaad de eerste jeugd jaren gepasseerd was, besloot Mc Douglas, wiens ras niet ten onrechte de reputatie van buitengewo ne taaiheid bezit, haar en zich zijn jeugd en liefde te bewijzen, In November, het was reeds flink win ter, g'ng hij met zes vrienden en twee fotografen, naar een bij de stad gelegen meer. Hij liet er het ijs stuk hakken en sprong voor de oogen van de enkel bij het gezicht al bevriezende toeschou wers in het water, zwom een poosje rond en werd onderhand ijverig gekiekt. Met dit krachtige bewijs in de hand wil de hij nogmaals „ijskoud" aanzoek doen. Maar de vleugelen der liefde droegen hem niet snel genoeg naar haar toe. Nog sneller bereikten de armen man de ge volgen van zijn daad. Hij kreeg een zwa re longontsteking, die hem meer dan zes weken aan zijn bed bond. Zoo'n heroïsche opoffering kon de miss niet weerstaan, zij ijlde naar het ziekbed van haar aanbidder om hem als Samaritaansche en aanstaande echtge- noote te verplegen. Daar zou de ge schiedenis mee kunnen eindigen, zoo niet de chef van den heer Mc Douglas van diens offermoed en de daaruit voortkomende ziekte van zijn bureau chef had gehoord en blijkbaar meer practisch dan romantisch aangelegd, weigerde hem het salaris voor de we ken van deze ziekte uit te betalen, aan gezien naar hij zei, de zieke lichtvaar dig en bewust zijn gezondheid had ge- «waagd. Maar Mc Douglas gesterkt en zelfbe wust, door de beantwoorde liefde, deed zijn werkgever een proces aan om beta ling van het bedrag. De dag van rechtzitting kwam. De rechter hoorde het verhaal van liefdes leed en liefdesvreugde van den heer Mc Douglas aan en en van de gevolgen, wel ke in het harde leven van alledag daaruit waren voortgekomen. Na kort beraad velde hij het vonnis. Geconsta teerd werd, dat een door sportieven ijver overkomen ongeval hier aanwezig was, dat „den werkgever niet onthief van zijn verplichtingen ten aanzien van den werknemer." Het resultaat van dit vonnis was de verlovingsadvertentie. het groen van vaste planten en andere gevoelige gewassen, welke in de omge ving der te spuiten planten staan, opdat deze niet door de vloeistof geraakt kun nen worden. Tegen blo.edluis op appels spuiten we met een 10 pCt. oplossing. Een bespuiting moet met zorg en vooral op tijd worden uitgevoerd, Vooral het teere groen der uitbottende knoppen wordt direct beschadigt door boomcar boleum. We spuiten alleen bij droog en vrijwel windstil weer, ook moeten de houtgewassen dan droog zijn. Bij het spuiten bedekken we zooveel mogelijk gezicht en handen tegen inwerking van de bijtende vloeistof. Behoudens enkele uitzonderingen zijn groenblijvende plan ten slecht bestand tegen een bespuiting met dit bestrijdingsmiddel. A. G, Een Italiaansche scheepvaartlijn GenuaSoerabaya? Naar verluidt, zou de Lloyd Triestino het plan hebben om de motorschepen „Arabia", „India" en „Sumatra", die tot nu toe op Ned. Indië voeren, te ver vangen door de stoomschepen „Aquile- ja", „Genova" en „Cracovia", die den dienst op Britsch-Indië onderhielden. De reisroute van deze schepen zal dan tot Ned. Indië worden uitgebreid, waardoor de verbinding GenuaSoerabaya voor de passagiers, dit met een Italiaansche boot reizen, belangrijk verkort zal wor den. De opperschipper H. van Buren wordt overgeplaatst van de Friso naar het wachtschip te Vlissingen en de kleermaker W. Bouman van het wacht schip te Willemsoord naar het wacht schip te Vlissingen. De heigeant vliegtuigmaker J. Kil- jan is bevorderd tot majoor- vliegtuig maker; de kwartiermeester J. A. Ver beek tot bootsman en de korporaals- torpedomakers J. Hage en J, Oderkerk tot sergeant-torpedomaker. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedt! Volgens Handelsbelangen bedra gen de baten in het faillissement J. E. J. Jurry, bankier, handelende o.d. fa. de Koster en Co. te Vlissingen in to taal 107.500, als volgt gespecificeerd: debiteuren 55000, effecten 11000, contante gelden 1200, gebouwen ge schat op 35000, meubelen 5300. Blijkens het uitgebrachte verslag op de verificatievergadering wordt niet ver wacht dat het uitdeelingspercentage boven de 10 pCt. zal komen. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenor men wekelijksche openbaarmakingen i.z. Het Handelsregister betreffende Zee land, ontleenen wij ht volgende: W ij z i g i n g e n: Zeeuwsche eilanden (Middelburg), N.V. De Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94, uitgevers bedrijf. Statuten gewijzigd. meer in zijn stem. Mike Hannifin kan niemand anders dan zich zelf de schuld geven, ant woordde hij scherp. Misschien! Robert Harker keerde zich om en leun de tegen den schoorsteenmantel. Robert Harker was lang, zwaar ge bouwd en van middelbaren leeftijd en had die gedistingeerde houding, welke meer het gevolg is van aanhoudende zorg dan van opvoeding. Hij was niet knap; daarvoor was zijn gezicht te lang, maar de openhart'ge, eerlijke uitdrukking van zijn gelaat maakte hem innemend. Maar toch wa-en zijn lichte grijze oogen door dringend en slim en hij was een uitste kend man van zaken. Hij stond in de hoogste achting bij een grooten kring cliënten, en was ongetrouwd, waardoor veel vrouwen hem met verlangen en be wondering gadesloegen. Maar zijn hart bleef vrij, zooals slechts het hart van die mannen blijven kan, die in een moo;e typiste niets anders dan een schrijfauto- maat zien, die tot vervelens toe fou ten maakt. En wat is er aan de hand met Mi ke Hannifin? vroeg Sothfield op kal meerenden toon, De B.F.I. dwong tot betaling van daag, antwoordde Harker kortaf. Ah! De B.F.I, ie #r vlug bij met te dwin gen, zei Drew op bitteren toon. Ze heb ben Hannifin geen kans gegeven. Hannifin betaalde de vorige maand zijn interst niet, en de B.F.I, is volkomen in zijn recht. Als Hannif'n zoo vei'stan- dig was geweest te zwijgen. Geen man, die dezen naam waard is, zou zijn mond houden als hij onbe schoft behandeld werd door Brace, viel Drew in de rede. Ik denk dat Mike sir Peter een bloedzuigende vampyr noemde? zei Sothfield lachend. Vampyr was niets in vergelijking, riep Drew. Hij noemde hem een zee- roover, een echte door-de-wol-geverfde bandiet, een eersterangs dief, enz., enz. Deed hij dat heusch? riep Sothfield uit. Dat was bepaald tactloos van hem. Alleen een gek of een vechtende Ier zou zoo iets doen. Hannifin zal zeker zijn boeken moeten overgeven? voegde hij er bij, z;ch tot Harker wendend. i De B.F.I. kan er niet aansprakelijk voor gesteld worden, beweerde Harker. Hannifin kocht het geld tegen een over eengekomen koers en de B.F.I. heeft recht op betaling er voor. Zooals de zaak staat, betwijfel ik of Hannifin's borg de leening dekt. Maar aangezien Mike Hannifin zoo knap en eerlijk is als de beste, waarom geeft de B.F.I. hem geen behoorlijke kan», om zijn rente te betalen? vroeg Achilles. De gymnastiekvereeniging Achilles heeft Zaterdagavond weder voor een stampvolle Schuttershofzaal haar tweede uitvoering gegeven, waarbij thans de da mes- en jongensafdeelingen voor 't voet licht traden. Dit maal had de vereeniging te kam pen met afwezigheid van verschillende leden door ziekte of andere oorzaken. Reeds vóór de signaalafdeeling „be ginnen" blies, moest de directeur, de heer J. A. Bal, mededeelen, dat de lei der dezer afdeeling ziek was en zijn plaats werd op zeer verdienstelijke wij ze door het zoontje van den heer Bal ingenomen. Toen vaandelgroet en opmarsch had den plaats gehad, trad de heer K. d e ,V r ies naar voren en deelde mede, dat de presidente, mevrouw v. d. Woestijne, door droeve familieomstandigheden niet aanwezig kon zijn en ook de vice-pre- sidente, mejuffrouw Roose, om familie redenen uitstedig was. Daarom heette spr. alle aanwezigen welkom, in de eer ste plaats weer mevrouw Hoegen van Hoogelande, die ook nu weer blijk gaf niet alleen in naam beschermvrouw te iijn, verder den heer Bierman, eere-lid van het K .N. G. V„ mej. Duunk, eere lid van Achilles, de vertegenwoordigers van den Zeeuwschen Athletiekbond; van de zustervereenigingen, w.o. die uit Hansweert. Spr, wees er op, dat de suc cessen van Achilles in de eerste plaats te danken zijn aan „den kleinen man", die groot is in alles waarin een kleine man groot kan zijn. De laatste tak van sport ,die de vereeniging met succes is gaan beoefenen is de wandelsport. Spr. bracht aan enkele steunpilaren van de vereeniging een bijzonder woord van dank en verklaarde de uitvoering voor geopend. Vlug achter elkaar zijn een groot aan tal nummers, de een al beter dan de andere, ten beste gegeven. Bijna iedere klasse gaf in den loop van den avond vrije oefeningen te zien, zoodat die zes maal op het programma voorkwamen. Nu zouden wij met groote waardeering voor dit alles de opmerking willen ma ken ,dat dit voor de toeschouwers wel wat te veel van hetzelfde soort is en de vraag willen stellen of niet eenige afwisseling in de wijze van op- en af komen kan worden gebracht, en dit te meer omdat ook dezelfde wijze wordt gevolgd bij stok- en knotsoefeningen, die op zichzelf overigens ook onder het zeer goede op dit gebied kunnen worden ge rangschikt. De lenigheidsoefening van de 4e klasse, de nielsbukoefening van de derde klasse, en de uitbeeldingsoefe ning van de dames toonden, dat de heer Bal het ook op dit gedeelte van tur nen reeds ver met zijn leerlingen heeft gestuurd. Ook bij het werken aan brug en paard werd over het algemeen goed werk te zien gegeven, al zouden wij de opmerking willen maken, dat het brug- turnen van de dames ons wel wat te geëmancipeerd voorkwam. De standen der jongens na de brugoefeningen vol deden uitstekend. Voor zoover hetgeen stond onder lei ding van den heer Bal, een tweetal num mers der dames, waren het resultaat van de les, die de heer K. de Vries weke lijks geeft. Zoowel de ver van gemak kelijke uitdrukkingsoefening als het Drew scherp. Omdat s:r Peter Brace te veel een dat men hem toespreekt alsof hij een Engelsch gentlema., is, om te verdragen moderne Shylock was, snauwde har ker. Drew grijnslachte boos en een ge dwongen stilzwijgen kwam over het drietal. Harker haalde zijn schouders op en voelde in zijn z-k naar zijn sigarenkoker, Als procureur van de B.F.I. wier volle naam was de Brace financieele en be leggingscompagnie (The Brace Finance and Investmend Company) Auckland, was hij er aan gewend minachtende meeningen over zijn principaal, sir Pe ter Brace, te hooren, en zijn humeur werd nooit lang door die opinies getroffen. Hij begreep, dat de laster, die om den ge'd- schieter opbloeide, een te krachtig kruid was om door krampachtig snoei en uitgeroeid te worden. Daarom liet hij het in het zaad schieten met geen ander protest dan nu en dan een toespeling op den leelijken reuk. Het is jammer dat Brace niet in En geland is gebleven, zei Drew, in het vuur kijkend. Dit is geen land voor iemand, die vindt dat hij beter is dan andere menschen. Hij schijnt te denken dat hij zoo iets als een geldgod ie. (Woedt veiwolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5