4 i Ischias Sloan H Liniment DE EENGEZINSWONINGEN |AAN DEN karelsgang a rechtzaken. mm KUNST EN WETENSCHAP, Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. Handel, Nijverheid en Visscheri; Van onze Adverteerders. Dit beroemde genees middel doodt pijn DOODT GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. Sw. *v*^-^r ?*-* ..-, ->* /ri_* «.',- .v r-v •^^gj^g^y^é'^-^-'-^jffisssasgg^agasreaaiSiag^jggi^^ ii,f^|iii'i)M-^ihji-i(Wf:irr 1 1 •- Door Nederstraat, Dampoortstraat en Oud-Arnemuidsche voetpad komt men aan den Karelsgang, de plaats, waar de tien eensgezinswoningen verrezen zijn, die door de gemeente werden ge bouwd. Aanvankelijk vond het plan tot den bouw dezer woningen zijn rechtvaardi ging in het feit, dat de gemeente wel een tiental van de allerergste krotwoningen voor onbewoonbaar verklaard had, maar dat de ontruimingstermijn telkens opge schort moet worden, omdat eenvoudig geen andere woningen voor de men- schen beschikbaar waren. En een onbe woonbare woning is toch altijdbe halve, of omdat, het een contradictio in terminis is, beter dande buiten lucht. Het ging evenwel niet aan, waar lijk onbewoonbare krotten officieel tot onbewoonbaar te stempelen, en dien toestand dan zoo te laten voortduren. Wanneer dus om welke redenen laten wij in het midden het particulier ini tiatief hier inderdaad te kort schiet, dan ligt er een taak voor de overheid. Zij heeft dat aanvaard en de tien eensgezins woningen zijn het resultaat. Nu meene men niet, dat hier met het geld des belastingbetalers woonpaleisjes zijn neergezet: dat kan men reeds, zon der ze gezien te hebben, wel op z'n vin gers natellen: 10 huizen voor 22.000, is ruim tweeduizend gulden per stuk, daar voor bouwt men geen kasteelen. Integendeel: het is wel 't minimale, v/at men hier zette. Natuurlijk het mini maal-redelijke, zooals heel het streven der tegenwoordige bouwkunst op rede lijkheid steunen wil. De woningen bestaan uit: 1 ruime kamer, stalen ramen ,raamdorpels van vloertegels, dichtgemetselde schoor steenmantel van hetzelfde materiaal daarachter klein slaapkamertje met vast tweepersoons bed; zéér klein keukentje zonder eenige kast; en onder de be schoten kap twee afgetimmerde en ge verfde, van groote dakramen of een ge woon raam (aan de straat) voorziene ru:mten die als slaapkamer te gebrui ken zijn. Minder dan hier kan het moeilijk zooals het nu is, is het echter mensch- waardig. Wat ook het doel was. De woningen worden geëxploiteerd door een onzer bouwvereenigingen en de bewoning staat onder toezicht van zuster Merisson, die als enquêtrice optreedt. Een soort controlewoningen dus. Ge meente en rijk geven als middel om tot een lagen huurprijs te kunnen geraken, .10.50 per week toeslag op de huur. Elke woning heeft achteruit een lapje grond; aan het einde daarvan staat voor elk een eenvoudig klein houten schuurtje, met pannen gedekt. Ook zii, die niet in optima forma wer den uitgenoodigd tot een bezoek, zullen goed doen eens naar den Karelsgang te loopen, om te zien wat men daar ter verbetering van de huisvesting der aller armsten, tot stand bracht. j Bij de uitgevers erven J. Bijle- veld te Utrecht zullen dit voorjaar ver schijnen: Justus Ehrhardt. Straten zonder Ein de, Geautoriseerde vertaling door R. Wiessing-de Sterke; dr. Alfred Adler Menschenkennis, Geautoriseerde verta ling door P. van Schilfgaarde; prof. dr. Wilhelm Stahlin. Ons leven en ons lichaam; Otto Lehmann-Russbüldt, Revo lutie voor den Vrede; Lie. dr. Hans Hartmann, De jonge Generatie in Euro pa. De O. L. Vr, poort te Bergen op Zoom. Men verzoekt ons opname van on derstaande Bergen op Zoom krijgt, zooals -reeds gemeld, z'n museumpje in de O. L. Vr. Poort, een der weinig vroeg middeleeuw- sche poorten (donjonvorm) die ons land kent en die voor dit doel reeds aardig is gerestaureerd al zal in volgende ja ren nog heel wat verbeterd kunnen wor den, In den loop der tijden is. deze poort populair bekend als „Gevangenpoort" door kleine of groote schilders of tee kenaars uitgebeeld, Er worden nu pogingen in 't werk ge steld om bij de opening op 31 Maart een collectie bijeen te brengen, die waard is te laten zien. Maar daar natuurlijk alle echte of semi echte kunstwerken niet bekend zijn, worden allen die mede kunnen werken om de verzameling documentair groot te maken vriendelijk verzocht hun tee- keningen of schilderijen in te zenden. Voor hen die daar toe kosten te maken hebben en daar tegen opzien is het adres om deze kwestie te vereffenen: ir. A. J. L. Juten, Noordsingel 1, Bergen op Zoom Laat ieder die het kleine, maar levens krachtige Bergen op Zoom kan helpen om verzameling tot stand te bren gen dit doen en niet achter blijven om dat men meent dat het in te zenden werk geen voldoende kunstwerk zou zipi. In de zitting van 24 Febr, 1932. met een rijwieel een weg, in verbo den richting rijden: C. M. V. te Vlissin- gen 3 b. s. 3 d.h. met een rijwiel rijden zonder licht: P. de W, te Middelburg 5 b, s. 5 d.h.j met een motorrijtuig rijden zonder dat behoorlijk zichtbaar nummer en let- letter: P. B., te Noordeloos, 1 b, s. 1 dag hechtenis; met een motorrijtuig rijden zonder nummer- en rijbewijs: M. B. te Middel burg 10 b. s. 10 d.h. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 17 Februari veroor deeld wegens: mét een motorrijtuig rijden zonder 'n deugdelijk, nauwkeurig werkend stuur- toestel; M. W„ te 's Heer Arendskerke 20 b. s. 20 d.h,; met een motorrijtuig rijden zonder spiegel: J. M, te Zoutelande 3 b. s. 3 dagen hechtenis; openbare dronkenschap: P. J. M. B., te Middelburg 15 b. s. 15 d.h,; ABSOLUUT NUL. Onlangs is professor Keesom1 In een zware proef geslaagd, 's Laagterecord temjp'raturen Heeft hij weder wat Verlaagd. I'k wil openlijk verklaren, Als ik eerlijk wezen mioet, Dat ik' inaftr niet goed' kan snappen, Wat hij in die kou toch doet. Dat je zoekt naai' een mfethode Tot v ervaardigen van goud, Zooiets kan ik me lie grijpen, Maar dat nulpunt laat me koud. U zult net zoo redeneeren, Maar we hebben 't blijkbaar mis, Als wij dénken dat zijn einddoel Nul, dus geen er waadde is. En het past ons dus te hopen, Dat de proef zijn doel; bejrteik't En de wereld met het nulpunt, Stevig ingemaakt, verrijkt. Enkel ln|ogen wij1 wel vragen Aan professor Keesom1, dat Hij die kou niet op ons loslaat, Nadat hij haar heeft geVat. P. Gasus. Autobussen op rails te Bergen op Zoom. Op de lijnen der N'.V. Zuider Stoom tramweg Mij. hebben goedgeslaagde proefnemingen plaats gevonden met een autobus, welke zich over spoorstaven voortbeweegt, „Micheline" genaamd. De directie van genoemde Mij deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, reeds spoe dig tot inbedrijfstelling van dit moderne verkeersmiddel over te gaan. Indische Stoomvaartlijnen. Siibajak (thuisr.), 25 te Suez. Johan Van Oldeiibanievelt, A'dang n. Batavia 25 te Southamfptfon. P. C Hooft Batavia n.. Ams't. 25 v. Algiers. Insulinde 25 Febr. van Batavia te Rotterdam. Baloeran 25 Febr. van Rotterdam te Batavia- w 1 Stoomv.lijnen op N. Amerika. Rotterdam 25 Fabr. van Napels naar Tunis. Veendam 24 Fabr- v. West-Indië te N.-- York. Marinepersoneel blijft wat langer in Indië, Het marine-personeel, dat na vol brachten twee- of driejarigen diensttijd naar huis pleegt te komen, zal ditmaal wat langer in Indië blijven, zulks in ver band met de verwikkelingen in het Oosten, die het wenschelijk maken, dat in Indië wat meer personeel beschik baar blijft. Meelfabrieken der Nederl. Bakkerij. Aan het jaarverslag over 1931 dei- Meelfabrieken der Nederlandsche Bak kerij te Rotterdam ontleenen wij het volgende Ook over het afgeloopen boekjaar hebben wij tot ons genoegen een. be drijfswinst kunnen behalen, die ons in staat stelt, na behoorlijke afschrijvingen en reserveeringen, een zelfde dividend en omzetpremie uit te keeren als over het voorafgaande boekjaar. Inderdaad is de import van buiten- landsche bloem in het tweede halfjaar sterk afgenomen. Deze mindere import is echter geheel opgevangen door de pro ductie-uitbreidingen der verschillende Nederlandsche meelfabrieken. Daarnaast heeft zich echter het voor ons en de bakkerij-bedrijven ongunstige feit voorgedaan, dat het broodverbruik der bevolking aanmerkelijk is terugge- loopen, en wel in verband met de abnor maal lage pyjzen waarvoor, naast brood, andere levensmiddelen worden ver kocht. Er zijn nog niet voldoende gegevens bekend om in procenten het verminderde broodverbruik uit te drukken; wij ge- looven echter dat dit 5 a 10 pet. van het totaal bedraagt Voor bakkerspatroons was het een moeilijk jaar. De bedrijfskosten konden door hen, mede met het oog op afge sloten arbeidscontracten, nog niet wor den verlaagd, terwijl door de onderlinge concurrentie wèl de broodprijzen, vooral in de grootere steden, op een te laag niveau zijn gekomen. In de grensstreken zijn vele onzer trouwe afnemers öf in financieele moei lijkheden geraakt, óf hebben hun bedrij ven moeten sluiten, als gevolg van den invoer van Belgisch brood. Het is onbe grijpelijk, dat onze Regeering bij de in voering van de Tarwewet geen maat regelen heeft genomen om te zorgen, dat invoer van brood, gebakken grondstoffen waarin geen steun voor den akkerbouw behoeft te worden gecalculeerd, onmo gelijk werd gemaakt. Het is te hopen, dat de Regeering ein delijk aan deze onbillijkheid tegenover deze groep van nijvere middenstanders in de grensplaatsen een einde zal maken. De toekomst voor de maalindustrie ziet er op het oogenblik niet zoo gun stig uit, niet alleen om de concurrentie, die, alvorens gezegd, zulke scherpe ver houdingen heeft aangenomen, doch ook door het feit, dat de financieele toe stand van onze afnemers sterk terug gaande is, om redenen als hiervoren ge noemd. Wij vertrouwen echter, dat de conser vatieve dividendpolitiek, die wij gedu rende ons bestaan hebben gevoerd, en die het ons mogelijk heeft gemaakt, na ruime afschrijvingen, nog behoorlijke re serves te kunnen vormen, ons in staat zal stellen allen moeilijkheden het hoofd te bieden. Volgens de verlies- en winstrekening sluit de exploitatierekening met een batig saldo van f 823.952. Na afschrij vingen blijft er te verdeelen 452.516 (v.j. 509.997). Voorgesteld wordt, aandeelhouders 7 pet. over het door hen gestorte kapitaal uit te keeren, waarvoor noodgi zal zijn 274.162, en van het restant ad 98.826, na betaling van de verschuldigde divi dend- en tantièmebelasting, aan aandeel houders uit te keeren een omzetpremie van 10 cents per 100 K.G, bloem en meel, welke zij in 1931 van de Vennootschap hebben afgenomen. De schatten der Aarde. Tweede Afdeeling. Ertsen en Metalen. Als vervolg op de reeks der bekende plaatjes-albums, die verkrijgbaar zijn tegen inzending der bonnen van Nie- meijers Tabak is thans het vervolg verschenen op het eerste deeltje van „Schatten der Aarde", waarin steenko len en zout behandeld worden In deze leerrijke uitgave is de tekst door Frits van Raalte verzorgd, die dwergen en kabouters in zijn verhaal laat optreden, welke het bestaan en de eigenschappen van deze schatten aan de menschen bekend maken. Sloan's gebruik is de erkende snelwerkende geneeswijze voor pijn. Breng het lichtelijk aan, zonder inwrijven, op de pijnlijke plek. Sloan's dringt door en brengt een verlichting, die beslist verbazend is. Millioenen hebben Sloan's met succes gebruikt voor het ver- drijven^ van pijn. Schaf U nog heden een flacon aan. Gebruik het bij Rheumatiek, Lendejicht, Ischias, Verkoudheden op de Borst, Verstuikingen, Kneuzingen. Ongelukken. Donderdagmorgen is te T e r Aar het 5-jarig dochtertje van den heer W. v. d. V. door een vrachtauto overreden' en gedood. OVERVAL OP TWEE OUDÉ" MEN SCHEN. Eerst thans wordt békend, dat Zondagochtend te O s s* een overval heeft plaats gehad (bij twee oude men schen, wonende in een hut op de heide. Vier personen drongen de woning bin nen en grepen den mlan. J. v. (d. B geheeten en zijn vrouw bij de 'keelt Twee personen doorzochten het huis je en toen niets gevlonden werd, wéé- den de oudjes losgelaten en namen de indringers de Vlucht. De mfaréchaussée stélt een onderzoek in, doch heeft nog geen spoor gevonden. OPGEPAST, i De Commissaris van Politie te Schiedam verzoekt op sporing, aanhouding en voorgeleiding van een onbekend manspersoon, oud ongeveer 22 jaar, lang ongeveer 1.70 M„ bol gezicht, gezonde kleur, blond gol vend haar, blootshoofds, eenigszins ge bogen neus, gekleed nu eens met man chester pak, dan weer met grijs colbert jasje, waaronder een wittenslagerskiel, die op verschillende tijdstippen bij win keliers te Schiedam een bankbiljet van 25 te wisselen vroeg en zich zonder een bankbiljet af te geven, met het uit getelde geld uit de voeten maakte. Be doelde persoon is in het bezit van een rijwiel. MALVERSATIES. Het hoofdbe stuur der r.k. vereeniging Het Limburg- sche Groene Kruis deelt ons mede: In tegenstelling met de in sommige dagbla den tot ons leedwezen gedeeltelijk on juist verschenen berichten over de door den ontslagen secretaris-penningmeester onzer vereeniging gepleegde malversa ties, kunnen wij mededeelen, dat 't aan het door den accountant ingesteld onder zoek, wordt, mede op verzoek van het hoofdbestuur, deelgenomen door een ambtenaar ter prov. griffie, daartoe van wege het prov. bestuur aangewezen. De tot heden ontdekte onregelmatigheden dateeren van begin 1926, terwijl tot nu toe een fraude van circa 7000 kan wor den vastgesteld. De overzichten van de kasontvangsten en uitgaven onzer ver eeniging sluiten de laatste jaren met be dragen van ver boven de 500.000. Ge bleken is de neiging om de ontvreemde bedragen in den loop der jaren telkens weer aan te zuiveren. Om de schade der vereeniging zoo veel mogelijk te beperken, is een con servatoir beslag gelegd op de bezittingen van den heer V., terwijl eerstdaags de privaatrechterlijke procedure verder een aanvang zal nemen. Van de zijde der vereeniging is geen klacht bij de justitie ingediend, daar dit geen voordeelen voor de vereeniging meebracht. Ook hebben daarbij de ver diensten van den ontslagene als secre taris een rol gespeeld. VLASFABRIEK AFGEBRAND. - Don derdagmiddag is br,and uitgebroken in de vlasfabriek van gebr. Reedijk aan den (Ingez, Med.) APOTHEKEN, Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van de firma J. C. van der Harst J.Jzn., Korte Delft, Waalweg te Rijs oord. De fabriek' is gehee'l uitgebrand, doch de brandweer heeft het woonhuis met de vlasschuur kunnen behouden. De oorzaak moet ge zocht worden in het wapm'loopen van een drijfas. NEDERLANDER IN BELGIË VER OORDEELD'. De Brusselsche corres pondent der Maasib. meldt dat voor het assisenhof te Luik' heeft terecht ge staan de 20-jarige Nederlandsche mijn werker P. J. Bj., géb. te Kerkera de wegens m'oord met voorbedachten rade op zijn meisje de 16-jarige M. H. uit Cheratte bij Luik'. Verd. verklaarde, dat zij besloten hadden kamen te sterven, doch toen hij het meisje had dood* geschoten, ontzonk hem den moed zich- zélven te dooden. Het Hof achtte voor bedachten raad niet bewezen en var- oordeelde B. tot 10 jaar gevangenisstraf. Middelburg. Van 24—26 Febr. Ondertrouwd: C. v. d. Bosse, 30 j. en G. de Nood, 26 j.; L. SuurmJond, 28 j. en R. Bloon, 26 j'. H. v. Dijk 21 j. en J. (Maartense, 18 j.; T. Seijnstra 24 j. en P. de Munck' 23 j. Olverleden: M. de Vries ongeh. d, 77 j. Vlissingen. Van 18—25 Fébr- Ondertrouwd: J. B. Baas, 29 j. en E. Marchand' 24 j.J. J. Bolk', 26 j. en A. C|. Siere'vogelb '26 j.J. iW,. G. Peijipers, 23 ;j. en Ci. E van Beek, 19 j.; F. G. A M. van Dun, '29 j. en E. Mulder 28 j.C„ J. de Ridder, 24 j. en D>. de Smit 21 j Getrouwd'; J. 1 Weijdert, 25 j. en J. J. de Jonge, 21 j.; J. Willahoer131 j'. en L. J. Wij'k'huisen, 25 j. Bevallen: K. F. de Jager, geb. Midler d.; E. S. Meijaard, géb. Bpajides d.; <P|. Stroo, geb. Suurmond z,M. E. Looisen geb. Schot, z.\ A. M. F. G Scheers', géb. Corveleijn, d.; H. J. Sondag, geb Fagel z.J. J. Mulder, geb. Gillissen, id Olverleden: J. Dodmfond, jm. 23 j,; Ci. Groenenlberg, jd. 20 jP. Prince apan van L. M. van de Moortel, 66> j H. J. Van Dranen, man van E. M. Héblij, 70 P. M. Janse, wed. Van P. Adriaanse, 65 j. Oost- en West-Souburg. Van '16—25 Febr. BevallenC, Mj. Gilde geb. Meulenebrg, z.J. Van Dijk', geb. Dobbelaar dl.; L. Brouwer, geb. Kal- jouw, d.; J. Joziasse geb. CeVaat, d.J. Worrell geb. Bakker, d. Overlijden: M. P. Marijs man van G. Janssen, 45 j.; L. van Sighem', wed'n. Van J. Minderhoud, 62 j. Maart. 2 Sint Laurens, huizen m. tuin, v. d. Harst. 4 Grijpskerke, Hofstede, v, d. Harst. 8 Oostkapelle, Land, Loeff, 10 Middelburg, Huis en Stal, V. d. HafTst. 11 N. en St. Joosland, Inspan, Blaupot ten Cate. 11 Koudekerke, Hofstede en land, Loeff, 15 Koudekerke, Inspan, Loeff. 19 West'kapelle, Land', Loeff. April. Antiquiteiten, De Groot enHondius. Roetje en Dribbeltje. 30 Ik ben niet kwaad, begon de slang, als jullie dat graag heb ben, zal ik je eens iets moois laten zien. Nou, daar voelden de bengels veel voor. Ga maar op mijn rug zitten, zei de slang, want het is veel te ver om te loopen en in een wip zaten Roetje en Dribbeltje op den rug van de slang. De slang was echt ge zellig. Ze vertelde den jongens allerlei bijzonderheden over het kasteel en zoo was de tocht op den rug van de slang toch echt leuk.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7