werkkracht KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. FINANCIEEL-ECONOMISCH WEEK-OVERZICHT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ONDERWIJS LAATSTE BERICHTEN. HET A. B. C. VAN 'T NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMO METER markt - gelijk met een dictaat en zal op verschil lende punten moeten worden herzien. Wat betreft de kwestie, dat Nederland duikbooten niet zou willen missen, om dat het voor haar zulk een goed strijd middel is, zegt spr. dat ieder land wel licht zoo'n bijzonderen wensch zou heb ben, maar daar moet ieder van afstap pen en zich tot vermindering der bewa pening verklaren zonder restricties. Bij het uitbreken van den wereldoorlog wa ren verschillende vroeger gesloten con tracten reeds bijna afgeloopen. Men moet in de eerste plaats trachten wantrouwen weg te nemen. De laatste vragensteller kreeg ten ant woord, dat de inleider meende, dat het vraagstuk van de dienstweigering niet precies op den weg dezer vereeniging ligt, maar spr. wilde toch gaarne als zijn meening zeggen, dat dienstweigering een zuiver individueele zaak is. Spr. is er geen voorstander van, maar zou, hoe hij den moed en de zelfopoffering voor een principe van de dienstweigeraars ook bewondert, niet gaarne een jongen man ook maar een wenk in die richting geven. Dienstweigering in massa zou nog een pacifistische strekking kunnen heb ben, maar deze is psychologisch niet te verwachten. De voorzitter bracht dank aan den in leider en sloot hierop de vergadering, die slechts door een 40 menschen was be zocht. European Science Service, Uitgaande van het feit, dat de be hoefte aan publieke voorlichting op het terrein van het wetenschappelijk onder zoek toeneemt, en anderzijds de eisch van wetenschappelijke zijde, dat deze ▼oorlichting, zelfs in den meest popu- lairen vorm toch aan alle eischen van nauwkeurigheid moet voldoen, steeds klemmender wordt, heeft zich te Am sterdam uit wetenschappelijke kringen een instituut gevormd, dat aan genoem de eischen beoogt tegemoet te komen. Dit instituut heeft onder den naam Euro pean Science Service zijn zetel Keizers gracht 133, Amsterdam. De E. S. S. is een Bureau tot bevor dering van daadwerkelijke cultureele sa menwerking. Het wil bemiddelend optre den bij den internationalen ruil van intel lectueel bezit en aldus, vrij van politiek, partij-inzichten of groepsbelangen, in de vordering van de wetenschap en haar toepassingen, een uitgangspunt zoeken voor algemeenen vooruitgang, bescha ving en wereldvrede. De werkzaamheden van de E. S. S. zullen hierin bestaam dat zij zonder winstbedoeling bemiddelend optreedt bij de publicatie in de internationale pers van wetenschappelijke bijdragen, die recht hebben op de universeele, belang stelling. Het instituut zal uitsluitend ondertee- kende artikelen publiceeren door we tenschappelijke medewerkers over hun eigen arbeid geschreven en dus geen re- fereerende berichten van journalistiek karakter verspreiden. E. S. S. heeft geen voorkeur voor eenige politieke of gods dienstige richting en is volkomen onaf hankelijk van industrieele of andere be langhebbende kringen. De organisatie van de E. S. S. om vat een Redactieraad, bestaande uit de heeren prof. dr. F. J. J. Buytendijk, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; ir. F. Donker Duyvis, lid van den Octrooiraad te Den Haag, terwijl als redactie-secretaris optreedt de heer Wouter Hulstijn, oud-hoofd van de afd. wetenschappen van de Telegraaf. Een Raad van Advies, waarin zitting hebben een aantal hoogleeraren. Het Prov. kerkbestuur van Zuid- Holland heeft aan ds. J. Wartena, Ned. Herv. predikant te Scheveningen, op zijn verzoek wegens voortdurende ongesteld heid, eervol emeritaat verleend met in gang van 1 Mei a.s. Ger. Gem. Ds. M. Heikloop te Utrecht is bejroe- pen te Aagte'kerke. Onze ïinancieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam d.d. 25 Februari: De aankondiging van het reconstruc tieplan voor de Duitsche banken heeft het koersverloop van Duitsche obliga- tiën op de Amsterdamsche beurs niet gunstig beinvloed, voornamelijk doordien men werd opgeschrikt door den gewel digen omvang der geleden verliezen. Nederlandsche Staatsfondsen konden eer nog in koers verbeteren, hetgeen voor de op 2 Maart a.s. plaats vinden de uitgifte der Nieuwe Nederlandsche staatsleening gunstige perspectieven opent. Van het totale bedrag dezer leening ad 250 millioen is, naar men weet 150 millioen bestemd voor de conversie der 6 leening 1922A, wel ker houders recht van voorkeur heb ben. 64 millioen der leening is voor de Rijksfondsen (Invaliditeits-Verzeke ringsfonds enz.) gereserveerd; boven dien is reeds 34.57 millioen onders hands geplaatst, zoodat ruim 150 mil lioen voor openbare uitgifte resteert. Medegedeeld is, dat de deelneming voor een bedrag van 35 millioen is verze kerd. Het rente-type der leening is, zooals te verwachten was, op 5 gesteld, bij een koers van uitgifte van 100 Wel licht had de regeering een iets lager rente-type kunnen kiezen; gezien den tegenwoordigen toestand op de beleg- gingsmarkt en het feit, dat een aantal binnenlandsche gemeenten in den jong- sten tijd met 5% leeningen zijn geko men, zou het succes der leening dan geenszins verzekerd zijn geweest. Juist omdat de regeering in het loopende jaar nog met verdere uitgiften zal moeten ko men niet alleen ter conversie van de nog uitstaande 6 leening 1922B, maar tevens ter verdere consolidatie van vlottende schuld, was het wenschelijk de leening voldoende aantrekkelijk voor beleggers te maken. Binnenlandsche gemeente-leeningen hebben zich in het algemeen goed ge houden. Hier en daar viel zelfs een lichte verbetering te constateeren, waartegen over echter de koersen van enkele ge- meenteleeningen iets afbrokkelden. Op de aandeelenmarkt zijn de koer sen, bij geringen handel, in het algemeen teruggeloopen. De koersdaling bleef ech ter in de meeste gevallen binnen be perkte grenzen. Suikeraandeelen hebben niet geprofiteerd van een belangrijke afdoening van suiker door de V.I.S.P., in verband met het feit, dat voor de ruim 100.000 ton, welke van de hand kon worden gedaan, slechts een prijs van 6.37 per 100 kg werd gemaakt. Hieruit blijkt wel, dat de prijsdaling op de suikermarkt nog steeds niet tot staan is gekomen; nadat de prijs voor superi eur midden 1931 nog 8.25 had bedra gen, moest de V.I.S.P, dezen voortdu rend iets verlagen, om afnemers te vin den; dit ondanks het feit, dat de ver koopprijs zich reeds sinds geruimen tijd aanmerkelijk beneden de productie-kos ten beweegt. Toch is het stellig in het belang van de producenten, in een versneld tempo tot verkoop wordt overgegaan, zelfs wanneer dit met eenige verdere opoffe ringen met betrekking tot den prijs ge paard gaat. Niet alleen zullen hierdoor de kosten van opslag en de rentekosten kunnen worden vermeden, maar boven dien wordt de opeenhooping van voor raden bij de producenten, die zulk een druk op de markt uitoefenen, er door tegengegaan. Tot dusverre had de V.I, S.P. met haar verkooppolitiek vaak „achter de markt aan geloopen". Zij streefde er naar, haar prijzen zooveel mogelijk op peil te houden, zelfs wan neer dit den verkoop tegenhield. Gaf de markt eenige teekenen van verbetering te zien, dan werden de prijzen onmiddel lijk verhoogd, wat den verkoop even eens bemoeilijkte. Of uit de jongste groo- te verkoopen tot lageren prijs mag wor den geconcludeerd, dat thans met deze politiek is gebroken, zal het verdere verloop der verkoopen leeren. Voor rubberaandeelen is de stemming lusteloos gebleven, nu de prijs voor het product te Londen, na een licht herstel, opnieuw is ingezakt en te New-York zelfs een nieuw laagterecord is bereikt. Het stopzetten van een zeer groot aantal AMSTERDAM, 26 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 100% 100%. Ned. 17 1000-414 98—98. Ned. 31 1000-4 9214—92%. Certificaten-3 72%72%. Cert. N.W.S.-2% 62%—61%. O. Indië 22 dollar 1000-6 86%87%. O. Indië 23 23 pndst. 100-6 68—68%, O. Indië 16 1000-5 90—89. O. Indië 1000-4% 81%—82%. Duitschl 100-7 46%47. Duitschl. 30 1000-5% 35%—35%. Engl. W.L. 50-200-5 71% Engl. F.L. 50-200-4 65—66%. Zeeuws. Hyp. B-5 97- Zeeuws. Hyp. B-4% 90 A Amsterd. Bank 103%103%. A Bank Assoc. 26% C Roti. Ban'kVer. '69—68i/2. A Twendtsche Ban'lï 97i/8 A Pref. JuTjgens A 74i/2 A Ver. Papf. v. Gelder 6634— A De Schelde N.B. 36-. C Am. Car 8z Foundry 9%9%. C Am. Smelt Ref. 16%16%. C Farbenind I.G. 8182. C U. States St. C. 48%49%. C C. Publ. Serv. 2%2%. C North Am. Cy. 35%—37%. A Born. Sum. H.M. 116%116%. A Ned. Wol Mij. 22%—22. A Singkep Tin M. 80 A J. C. Japan Ln. 3636. A Rotterd. Lloyd 60% A S. M. Nederland 65%64. A Amst. Thee C.M. 22%—22%. A Houth. Alberts 3938. C Peruvian C. Pr. 9%9%. A Southern Rlw. 12%12%, C Union Pac. Rr. 83%83%. C Int. Nickel Cy. 8%8. plantages blijkt bij den tegenwoordigen rubberprijs nog slechts een kwestie van tijd. Wat de inlandsche productie be treft, heeft de lagere rubberprijs in vele gevallen eerder een tegenovergestelde uitwerking op den omvang der produc tie. De inlanders, die met hun heele fa milie werken, zullen bij een lageren prijs des te harder tappen, teneinde hetzelfde bedrag voor hun productie in handen te krijgen, In elk geval is in het afgeloopen jaar wel gebleken, dat het voor den in lander nog altijd loonend blijft, met het produceeren van rubber voort te gaan, zelfs op het geldende lage prijsniveau. Aandeelen Koninklijke Petroleum heb ben zich niet op het verhoogde koers- peil kunnen handhaven, ondanks geruch ten over onderhandelingen tusschen de Sovjets en de Koninklijke-Shellgroep over een nieuwe overeenkomst omtrent den verkoop van Russische petroleum op de Engelsche markt, aangezien de drie jaar geleden tusschen de Standard Oil Co. of New-Yersey en de Russen gesloten overeenkomst in het a.s. voor jaar afloopt. Destijds hield de overeen komst in, dat de Russen 5 pet. minder voor hun petroleum zouden ontvangen dan de marktprijs bedroeg, en dat deze 5 pet. voor de vroegere eigenaren van Russische petroleumterreinen (in de eer ste plaats de Koninklijke) zou worden gereserveerd. Het desbetreffende be drag, dat naar verluidt tot 300.000 Pond Sterling is aangegroeid, zal vermoede lijk binnenkort worden uitgekeerd, en de Koninklijke zal hiervan haar aandeel ontvangen. De in de laatste weken plaats gevonden koersstijging van aandeelen Koninklijke heeft wellicht voor een deel hierin haar oorzaak gevonden, al is het bedrag betrekkelijk niet belangrijk. Industrieele aandeelen sloten zich bij het verloop der andere afdeelingen aan en waren dus eveneens lager. Scheep- vaartaandeelen werden gedrukt door het bericht betreffende het uiteenvallen van de „La Plata Conference", d. i, de over eenkomst der groote reederijen met be trekking tot de vaart op Zuid-Amerika, waardoor een verscherping der concur rentie, o.a. voor de Koninklijke Holland- sche Lloyd, wordt verwacht. De slechte tijdsomstandigheden schijnen hun in vloed op de verhoudingen binnen de „Conference" te hebben doen gevoelen, terwijl het bestaan van „outsiders" den wensch had doen opkomen, in vrije con currentie hiertegen op te treden. De vrachten zullen hierdoor echter nog ver der gaan dalen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de laatste week: Ned. Indische Handelsbank 5956%. Küchenmeister Accustiek 8%6%. Ned. Ford 141%—135%—140. Philips Gem. Bezit 85%— 87%— 85. Unilever 110%106. Ned. Gist- en Spiritusfabr. 313%304%. Boeton 24%18%. Kon. Petroleum 145%148143%144 Perlak Petroleum 104%96%98%. Amsterdam Rubber 49%45%46. Bandar Rubber 37%39%36. Ned. Scheepvaart Unie 65%63. Kon. Paketvaart 115109. Handelsver. „Amsterdam" 180%175%. Javasche Cultuur 136127128%. Deli Batavia Mij. 159%148. Deli Mij. 179%—175. Senembah 214%208. Aan de Universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen In disch Recht, de heer mr. P. van Breda te C o 1 ij n s p 1 a a t. HET DRAMA IN DEN MAJELLA TOREN. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft deze week in hooger beroep ge handeld de zaak van de moordzaak op den Majellatoren. De procureur-gene raal hield heden na het oanfvtangrij'k' ge lui gen gehoor zijn requisitoir legen den leidekkerspatroon M„ verdacht zijn compagnon A. van het leven te hebben beroofd in den toren van de Majella- kerk. Door den dood ontving M. 50.000 Quaker bestaat vöor 65% uit koolhydraten, die de werkkracht ©Js peil houden. Het bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat in een gezond makend voedsel behoort aanwezig te zijn. (ïngez. Med.) A Koloniale Bnk. 5455. A N.I. Hbk. 1000 56%—57%. C Ned. H. M. 1000 77—78. A Alg. Kunstz. U. 40%—40-40%. A v. Berkels Pat. 2525%. C Calvé-Delft 59%59%. A C. Suiker Mpij. 21%21%. A Int. Viscose 7%7%. A Küchenm. I. Acc. 76-5. A Ned. Ford A. M. 140140. A Philips Gem. B. 8584%-4. C Unilever 106%105%-7%. C Anaconda Cop. 20%20%-%. C Bethlehem St. 22%—22%-3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 176%—176%. C A. Gas El. Cy. 4%4%. C Cities Serv, Cy. 6%6%. C Midd. West Ut. 54%. A Boeton Mijnb. 17%—20-20%. A Kon. Petr. Mpij. 144%145%-7. C Cóntin. Oil Cy. 66. C Shell Union O.C. 44. A Holl. Amer, Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 15%15. compagnonsverzekering. De rechtbank had M. tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal eischte thans dezelfde 6traf. Het retourvliegtuig „de Ekster" is vanmorgen uit Batavia vertrokken. Gistermiddag bevond het 5-jarig dochtertje van den heer D. Z. te A1- phen a.d. Rijn zich voor de ouderlij ke woning op straat toen teen vracht auto den weg opreed. Het meisje werd overreden en is kort daarop aan de bekomen verwondingen overleden. De algemeene vergadering der vereeniging Stamboek van het Ned. Trekpaard (Belgisch type) heeft heden besloten in 1932 een trekpaardenten toonstelling te houden en wel te Den Bosch op 30 Juni en 1 Juli a.s. "abrikanten: geeft aan uwe pro ducten de grootst mogelijke be kendheid, opdat een ieder zal weten, wat onze industrie concur- reerend en in een kwaliteit, die eiken toets van vergelijking met buitenlandsche merken kan door staan, kan leveren Japan en China. Chineesch succes. De berichten van het strijdtooneel hebben zich in zooverre gewijzigd, dat nu bijna voortdurend de Chineezen on derwerp en de Japanners lijdend voorwerp (in letterlijken zin!) zijn. Om Kiangwan wordt nog met onver minderden ijver doorgevochten. Gisterenavond en gedurende een groot deel van de nacht hebben de Chi neezen de Japansche stellingen in Sja- pei gebombardeerd. Het heftigst waren de gevechten tusschen Tazang en Ki angwan, waar meer dooden moeten zijn gevallen dan in eenig ander gevecht te voren. De negende Japansche divisie slagde er tenslotte in de Chineezen ten W. van Kiang wan in beweging te krij gen, doch juist toen het bleek, dat zij zich uit hun stellingen zouden terug trekken, kregen zij versterkingen. Het Chineesche veldgeschut dat nabij het N. station te Sjapei stond opgesteld, be gon het Hongkioe-district te beschie ten. Een groot aantal granaten viel in 't neutrale deel der internationale con cessie. Het Chineesche vuur werd ook gericht op het Japansche consulaat en op den Japanschen kruiser. Ook belangrijke gebouwen in de na bijheid van het Japansche consulaat zijn ontruimd. De Engelsche consul is ondanks waarschuwingen op zijn post gebleven. A. Ned. Scbeepv. U. 63i/4— 6&/3-t% A H.V. Amsterdam 175174i/2-6V2. A Java Cult. Mij' 128% A N.I. Suiker U 81—84. A Poerwoiredjo 83/g—Syj. A Deli Batavia 148160. C Deli Mij. 1000 175—179. A Senembah 208210%. C Chicago Milw. 2%2%-%. A Amst. Rubb. C. 45%—44%-5%. A Deli Bat. Rubb. 19%—19. A Hessa Rubber 26%25. A Serbadjadi S.R. 1918. Prolongatie 1%1%- WISSELKOERSEN. 125 Febt- 26 Febir. Londen 8.63' 8.63 Berlijn 58.95 59.— Parijs 9.7634 9.76<4 Brussel 34.55 34.55 Zwitserland 48.30 48.28 Kopenhagen 47.60 47.60 New-York 2.477/s 2.17'4 Het officieele Sovjet telegraafagent- schap meldt uit Sjanghai, dat in verband met de gebeurtenissen aan het front te Sjanghai de anti-Japansche actie in ge heel China sterk toeneemt. Algemeen wordt geëischt, dat de regeering Japan den cqrlog verklaart. Op enkele plaat sen zijn Japansche goederen uit winkels of magazijnen gehaald, en in het open baar verbrand. Stimsons brief aan Borah. Natuuurlijk is men in Japan niet te best te spreken over Stimson's open brief aan senator Borah. Men noemt die in Tokio een ernstige fout, die veel kwaad zal doen en in het geheel geen gunstig effect zal hebben, omdat de na tionalistische gevoelens erdoor zouden worden aangewakkerd. „Wat Stimscon over het hoofd schijnt te zien", aldus de woordvoerder van 't Japansche ministerie van buitenlandsche zaken „is, dat de Amerikanen, daar rij op een behoorlijken afstand van China wonen, niet i n zoo belangrijke mate bij den toestand daar te lande betrokken zijn en zich kunnen veroorlooven voor bepaalden tijd te wachten op den dag, dat China één zal zijn door zijn eigen, krachtsinspanning. Daarentegen heeft Japan als naaste buur het meest te lijden van den Chinee- schen chaos en is het niet in staat, zulk een afzijdig en wijsgeerig standpunt in te nemen hoewel het gedurende tien jaar tot het uiterste geduld en verdraag zaamheid heeft geoefend in de ijdele hoop, dat China gebruik zou maken van de gelegenheid, om orde op zijn zaken te stellen." Dus Japan zou het gansche avontuur zijn begonnen, omdat 't lang genoeg ver draagzaam is geweest. Het is moeilijk dit aan te nemen. Rede van Briining, Na een dag in de Duitsche volksver tegenwoordiging, die meer leek op een schoolkwajongensklas, dan op een hoo- ge vergadering, heeft rijkskanselier dr. Briining zijn rede gehouden. Hij maakte een vermoeiden en overwerkten indruk. Vaag waren de uitlatingen over de bui tenlandsche politiek. Wat deeren nog gezegden als, „in den rug aanvallen de nationaal-socialisten? Zeer opgewonden werd hij tegen de verwijten van Nationaal-socialistische zijde gedaan. Het sterkste staaltje van demagogie uit dit geheele debat, aldus Briining, is Goebbel's bewering van de schuld der regeering aan het ontketenen van een burgeroorlog. De regeering heeft niet anders gedaan dan met de uiterste cle mentie te zorgen voor handhaving van orde en tucht. „De nazis spreken steeds van het „sy steem" waarmee ze nu eens mijn regee ring bedoelen, dan weer de November dagen van 1918. Opgewonden voegt Brüning den aa- tionaal-socialist Rosenberg toe: In No vember 1918 diende ik in het corps- Winterfeld, dat tegen de revolutionai ren gevormd was Herr doktor en U? Als Rosenberg mijn vaderlandsche ge zindheid in twijfel trekt, moet ik verkla ren, dat ik geen lessen wensch te ont vangen van iemand die in 1918 nog niet tfoed wist, welk vaderland hij eigenlijk bezat!" Dit was meer een rhetorische dan een tactische gevatheid: want in de huidige coalitie met de s. d. moet nu maar niet Aku Rubber Tabak Suiker Accoust. Philips Olie Unilever Industrie Amerika Schepen (Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2