LANDBOUW. Handel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. SPORT. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. zelf het werk instudeeren. Fritz Hirsch zal met zijn gezelschap de operette ook te Berlijn introduceeren, Operatrein, De operatrein, die Zaterdagavond uit den Achterhoek naar Dortmund liep ter bijwoning van een vertooning van Lohen grin vervoerde meer dan 500 personen. De groei van het heelal. Vanwege het natuurkundig gezelschap sprak Maandagavond Prof. Dr. A. Pan- nekoek uit Amsterdam over den groei van het heelal in de menschelijke voor stelling vanaf de oudste tijden. In de voorstelling der menschheid is het zichtbare heelal geleidelijk gegroeid. Reeds Eratosthenes vond, dat de aarde een bol was met een omtrek van 240000 stadiën, wat ongeveer met de latere me tingen overeenstemt want een stadie 160 M. Ook de afstand van de maan tot de aarde van 30 aarddiameter stemt met de tegenwoordige meting overeen. Alleen de zonsafstand, die door de Grieken als 19 maal de maansafstand werd gesteld, is ver beneden de werke lijke waarde n.l. 10000 maal de middellijn der aarde. Komen we buiten ons planetenstelsel, dan is de naaste vaste ster op een af stand van 270000 maal den zonsafstand of lè parsec of 4 lichtjaren. Slechts van een duizendtal sterren is de parallax te meten en daaruit dus de afstand te be palen. De afstand van de overige wordt geschat uit de combinatie van schijnbare helderheid en eigen beweging. De met groote kijkers en het bloote oog zicht bare sterren tot aan de 15de grootte be- hooren alle tot het melkwegstelsel, ook wel het stelsel van Kapteijn wordt ge noemd, omdat deze de belangrijke me tingen ervan heeft verricht, die later nog door Easton, Pannekoek en Van Oort zijn aangevuld en waarvan het resultaat is, dat het den vorm heeft van een groote lens met een dikte van plm. 200 parsec en een middellijn van 2000 a 3000 parsec. Onze zon bevindt zich niet in het mid delpunt maar aan den rand er van. De groote lichtwolken in het sterrebeeld de Schutter liggen meer in de nabijheid van het midden van ons melkwegstelsel. Onder de sterren zijn vele, die 1000 maal zoo sterk zijn als onze zon, maar ongetwijfeld ook vele die aanmerkelijk zwakker zijn en wel zoo zwak, dat ze met de sterkste kijkers en gevoeligste photografische plaat niet te ontdekken zijn, zoodat wij mogen schatten dat van de werkelijk aanwezige sterren 99.99 pet. onzichtbaar is, dat we dus slechts een tienduizendste deel van alle sterren waarnemen. De sterrenhoopen hebben ons inzicht weer verruimd, voorzoover ze in zich bevatten variabele sterren, zoogenaam de Cepherden (in het sterrebeeld Cepheus zijn ze voor het eerst waarge nomen). Uit de periode van hun varia bele helderheid kan men namelijk de absolute helderheid berekenen en ver volgens uit de schijnbare helderheid hun afstand. Een periode van 3 dagen be hoort bij een ster, die 500 maal onze zon is, een periode van 30 dagen bij een van 1000 maal de kracht van onze zon. Jeans noemt deze sterren de vuur torens onder de hemellichten. Zoo heeft Shapley de sterrenhoopen bestudeerd en gevonden op afstanden van 7000 tot 60000 parsec. Zij bevinden zich alle vrij regelmatig ter weerszijden van het symetrievlak van ons melkwegstel, geven enkel in dat vlak, wat de onder stelling heeft gewekt, dat ze daar zich in hun bestanddeelen zouden oplossen tengevolge van zwaartekracht of andere werking. Behalve deze sterrenhoopen vindt men ook vele heldere (heliumsterren) in groepen te zamen, het zevengesternte is er een voorbeeld van. Van de buiten ons melkwegstelsel ge legen spiraalvormige nevelvlekken is o.a. de Andromedanevel door den grooten kijker van Mount Wilson opgelost in sterren. De afstand is 270000 parsec en de middellijn 16000. Een melkwegstelsel dus van een groote orde als het onze. Voor de beide nevelvlekken „de Mag- hellanieke wolken" vond Hertsprung als afstand 23000 a 35000 parsec en mid dellijnen van 4000 a 2000 parsec. Er zijn zelfs nevelvlekken bepaald op afstanden van 2 miljoen 50 en 300 mil joen parsec. Merkwaardiger wijze vindt men die melkwegstelsels ook in groepen bij el kaar in de nabijheid van de pool van onzen melkweg. Op de photografische afbeeldingen van een nevelvlek doen zich de reeds boven genoemde zwakke individuen als zwarte wolken voor tengevolge van hun ob- serveerende werking. Op de vraag, of dit nu in het onein dige door zal gaan heeft de relativiteits theorie van Einstein in verband met ver schillende metingen geantwoord, dat onze ruimte wel onbegrensd is, maar niet oneindig is, zooals ook een boloppervlak wel eindig, maar niet begrensd is. Een lichtstraal zal steeds indezelfde richting voortgaande na ongeveer 100 miljoen jaar op zijn punt van uitgang terug komen. Bizonder instructief waren de teeke- ningen, die spreker op het doek bracht en die achtereenvolgens opklimmend in 10 of 100-voudige vergrooting vanaf de primitieve voorstelling tot aan de tegen woordige, deed zien hoe de mensch, aarde zonnestelsel, melkweg langzamer hand tot nietige moleculen in een reus achtig heelal inkrimpen. Wanneer we dan bedenken, dat volgens Jeans het hoogst onwaarschijnlijk is, dat er nog ergens anders in de ruimte een bewoonde ster is, dan zou men kunnen schrikken bij het denkbeeld, dat bij vernietiging van dat atoompje ook de kennis van het heelal, die zoo moeizaam verkregen is, en al het verdere geestelijke leven is omgezet in atoom en electronen energie. Aan het slot vertoonde spreker een negatief van een photografie van een klein stukje hemel waarop dikke licht plekken van naastbijzijnde sterren als lantaarns uit onze stad (ons melkweg stelsel) verder zeer vele grootere en kleinere lichtvlekjes afkomstig van an dere „steden" die ons heelal bevolken. Ongetwijfeld is het spreker gelukt aan alle aanwezigen een duidelijk beeld te geven van de reusachtige afmetingen van het ons thans bekende heelal en de nietigheid in ruimte van ons mensch- dom. Gelukkig zijn er nog andere waar- defactoren dan ruimteafmeting De zeer belangrijke en heldere voor dracht oogstte veel bijval. Vrijwel het absolute nulpunt bereikt. Op Donderdag 18 Februari 1.1., aldus de N.R.C., werd in het Natuurkundig La boratorium te Leiden de grens der be reikte lage temperaturen wederom ver laagd. Het gelukte toen aan prof. Keesom om een temperatuur van 0,71 gr-ad Keivin, d.i. een temperatuur van nog slechts 0.71 graad boven het abso lute nulpunt, in een ruimte van 5 cm3, te bereiken. Dit geschiedde door de dampen van vloeibaar helium, hetwelk zich bevond in een dubbelwandig gla zen vat, bijna geheel omgeven door eveneens vloeibaar helium, met groote snelheid weg te zuigen. De gevel van „Felix Meritis" Het onderzoek, dat door den bouw kundige die van de firma Holdert en Co. opdracht heeft gekregen om het ge bouw „Felix Meritis", dat verleden week voor een groot deel door brand werd verwoest, te restaureeren, is ingesteld naar den staat van den gevel van dit ge bouw, heeft uitgewezen, dat het tympan niet meer te herstellen is. Men heeft nu het plan aan het einde dezer week het tympan te sloopen en te vervangen door een ander, dat geheel gelijk zal zijn aan het vorige Na de restauratie zal het gebouw dus precies denzelfden gevej bezitten als voor den brand. Dinsdagavond vergaderde de Land- bouwvereeniging Helpt Elkander te Aagtekerke onder voorzitterschap van den heer L. de Visser. Besloten werd 5 beschikbaar te stellen bij een even- tueele veekeuring ter plaatse om alzoo de leden op te wekken daar aan mede te doen. Uit het jaarverslag van den Secretaris bleek dat de vereeniging 88 leden telt, uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een goed slot te boeken valt Het bestuur stelde voor de onkosten van de tram te verlagen alsmede geen onkosten meer te berekenen voor het ophalen van het geld bij diegenen die het met de boden laten mede brengen. Besloten werd geen subsidie te geven aan het musschengilde. Maandag hield de vereeniging Landbouw en Veeteelt te Wol. faartsdijk haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat de vereeniging 123 leden telt. Aan gekocht werden in het afeloopen jaar voor een bedrag van 36.419 kunstmest en voor een bedrag van 828 aan zak ken en bindtouw. Herkozen als bestuurslid werd de heer H. van Iwaarden en gekozen in de plaats van den heer C. Koert, die be dankt had als bestuurslid de heer M, Janse. Tot lid van de commissie van Toezicht werd gekozen de heer A, G, van Dijke, Voor de rundveekeuring werd een bedrag van 35 beschikbaar gesteld uit de kas der vereeniging. Na langdurige bespreking werd be sloten de musschenbestrijding weer op nieuw ter hand te nemen. Besloten werd een adres te zenden aan het provinciaal bestuur verzoeken de verbetering van een gedeelte van den Veerweg. Inspecteur landbouw. Bij Kon. besluit is aan ir. R. P. Bont huis, Rijkstuinbouwconsulent in alge- meenen dienst te 's-Gravenhage, de per soonlijke titel verleend van inspecteur van den landbouw. De surséance van betaling Kassierskan- tcor P. J. Siegers en Zoon te Vlissingen. De bewindvoerders over het 'kantoor der firma P. J. Siegers en Zoon, (ban kiers te Vlissingen aan wie surséance van betaling ïs verleend, hebben be paald, dat een eerste uitkeering van 20 pet. aan 'die crediteuren, die de ac- coordbevinding van hun saldobiljet o-p 31 Dec. 1931, tijdig hnbben ingezonden, zal plaats vinden in week van .10 tot 16 April a.«. li i WISCHEWASJES. (De pogingen om in de gemeente Wisch een plaatselijk comité op te richten zijn reeds eenige malen mislukt door onderlinge verdeeldheid. Courantbericht.) Wisch omvat een drietal dorpen En het ligt in Nederland, Hoef ik verder iets te zeggen? Het gevolg ligt voor de hand. Wisch telt maar als één gemeente Officieel, in theorie, In practijk stond daar het wiegje Der expressie: Wisch en drie. Telkens tracht men er te komen Tot een crisiscomité, Maar als een der drie het opzet. Doen de anderen niet mee. Wisch heeft dus zijn eigen crisis En om dit belangrijk feit Moet de animo zich buigen Voor de animositeit) Kom nou Wisschers, wees verstandig Zet die ruzie toch op zij, 't Is geen tijd voor klein gepeuter, Maak nu eens een schoone lei. Zeg elkaar nog ééns de waarheid En sluit dan de lieve vrêe, Slaat de handen in elkander, Sticht een Cris'scomité. In den Staat der Nederlanden, Die ons aller schuitje is, Moeten allen helpen pompen, Gij zoo goed als ieder, Wisch, Drommels, niemand kan het beter, Dan juist gij één kloek besluit, Strijd vereend tegen de crisis, Wisch uw wissewasjes uit. P. Gasus. Binnenkort zal ook hier te lande bij wijze van proef gelegenheid worden gegeven telefonische mededeelingen voor afwezige aangeslotenen door de telefonisten te doen in ontvangst ne men en deze later door hen aan de aangeslotenen over te spreken of schrif telijk te doen toekomen. Particuliere treintelegrammen. Van 15 Juli af, zal bij wijze van proef de gelegenheid worden geopend voor spoorwegreizigers om telegrammen door spoorwegpersoneel aan spoorwegstati ons te doen aanbieden, zonder dat zij daartoe den trein behoeven te ver laten. Deze telegrammen zullen wor den aangeduid met den naam van parti culiere treintelegrammen. Uitbetaling van de pensioenen aan post kantoren. De directeur-generaal der P. T. T heeft, ter voorkoming van uitbetalingen aan nietrechthebbenden, bepaald dat bij de uitbetaling van de pensioenen aan de postkantoren de vertooning van andere identiteitsbewijzen als van de pensioen- acte gevorderd kan worden en wel van zoodanige stukken waarop de handtee- kening en het portret van den aanbieder voorkomen, als postidentiteitskaart, abonnementskaart op de spoorwegen, enz. Groote aanbod van lading de oorzaak. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Mij. „Nederland" vertrok Woens dag in plaats van om twaalf uur om vier uit de Amsterdamsche haven met bestemming naar Indië. Dit verlate ver trek is veroorzaakt door het zeer groote aanbod van lading, dat op het laatste moment nog is ingekomen bij de Mij, „Nederland". Dit onverwacht groote aanbod houdt verband met het feit, dat de „Johan van Oldenbarnevelt" het laat ste schip is, dan in Indië arriveert, voor dat de nieuwe invoertarieven van kracht worden. Indische Stoomvaartlijnen, Marnix van St. Aldegonde (thuisreis) 24 v. Colombo. Slamat, Rotterdam n, Batavia p. 24 Suez. Insulinde, Batavia n. Rott. 24 v. South ampton. Johan van Oldenbarnevelt 24 (4 n.m.) P. C. Hooft (thuisreis) 23 van Genua. Stoomv.lijnen op N. Amerika. Breedijk 23 (v.m.) v. Rott. te N.-Orleans. Binnendijk, Rott. n. N.-York 21 (11.5n.m.) 45 mijl W.N.W. v. Land's End. Boschdijk ,Rott. n. N.-Orleans 22 (v.m.) te Havanna. Statendam 23 van New-York naar West- In dië. Rotterdam 24 Februari van Algiers te Napels. reikte een gemiddelde snelheid van 408,525 km (253,9 mijl). Het oude record, dat eveneens op zijn naam stond be droeg 394.205 km (245 mijl). De recordsnelheid is het gemiddelde van twee ritten over een mijl. Het eer ste parcours gaf een uursnelheid van 267,459 mijl, het tweede van 241.773. Het mijl-moyenne was 14.175 seconde. De schipper P. H. T. Gom meiter, de sergeant-machinist N. Zijlstra en de majoor-monteur H. G. V. d. Water zijn geplaatst hij het vliegjk'amp de Mok. Ongelukken. Dinsdagmorgen wilde een vracht auto, geladen met vee te Utrecht 'n vuilnisauto passeeren doch de bestuur der zag plotseling een anderen auto voor zich. Hij gaf vol gas om een aanrijding te voorkomen. Een wielrijder kwam nu voor zijn auto en het was niet mogelijk een aanrijding te voorkomen. Het slacht offer, de 21-jarige V. uit Zuilen, kreeg de wielen over het lichaam en was op slag dood. In den vorigen nacht heeft men op het rangeerterrein te Lunteren den remmer S. na aankomst van den goederentrein uit Venlo zwaar gewond op de baan gevonden. Vermoedelijk is hij bij het rangeeren van den wagon ge vallen, en daarbij onder een passeeren- den goederentrein gekomen. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. Branden. Gisteravond woedde 'n brand in de Meursing Biscuitfabriek! te Amers foort. De fabriek stond spoedig., in lichte laaie. Met zes stralen be sir eed de brandweer hét vuur, dat gretig voed sel vond in het vele brandbare materiaal. Het oude gedeelte der fabjriek' .alsmede de opslagplaats van het meel bleven be spaard. De biscuitfabriek zelf werd' ech ter een prooi der vlammen. Oorzaak is onbekend. Ongeveer 50 werklieden worden tijdelijk werkloos. i Te Ammerzoden is Woensdag tengevolge van tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in het dorps café „De Hopwaag". Het café met groo te concertzaal, alsmede de aangrenzen de hooibergen en stallen van den land bouwer Van H. zijn afgebrand. Het tal rijke vee kon juist bijtijds in veiligheid worden gebracht. De schade wordt door verzekering ge dekt. RELLETJE. Woensdagmorgen is op de Prinsengracht te 's-G ravenha- ge een relletje ontstaan. Voor perceel no. 158 had een boedel uitzetting plaats ten overstaan van een deurwaarder, 'n Groepje personen tracht te evenwel de helpers van den deur waarder in de uitoefening van hun taak te belemmeren en door die agitatie groeide intusschen het publiek tot eenige honderden, die onder aanvoering van en kele belhamels een agressieve houding aannamen ook tegenover twee recher cheurs, die met het toezicht waren be last. De rechercheurs waren dienten gevolge genoodzaakt assistentie van eenige agenten van polite in te roepen. Toen dezen verschenen zagen zij zich genoopt, de blanke sabel te trekken. Een van de omstanders greep daarna den sabel van een agent beet, welke daad den agent aanleiding gaf, een revol verschot in de lucht te lossen. Eerst daarna stoof de menigte uiteen en keer de de rust weer. Een van de belhamels die de agenten had beleedigd, is naar het politiebureau gebracht, BIJ 'N VECHTPARTIJ GEDOOD. In de Amsterdamsche havten ligt aan de Boroeo'kade het s.s. Helenus Van de Maatschappij Oceaan. Een Engelsche passagier van dit schip ging Maandag avond in gezelschap van den Britschen scheepsarts zich wat vertokken in de stad. In den looip van den avond werden onderscheidene café's bezocht. Zij lieten zich per taxi naar het schip terugjn brengen. Bij de afrekening is oneenig- heid ontsaan tusschen den passagier, die beschonken was, en den taxi-chauffeur vermoedelijk door 't feit, dat de eerste dacht dat de chauffeur hemi een te hoog bedrag berekende, wat later bleek volko men onjuist te zijn. De oneenigheid liep zoo hoog dat de passagier den chauf feur aanviel, waarop deze zich verweer de door hem een Ik'lapi te geven. 'De En- gelschman viel op den grond en ge raakte bewusteloos èn ovterleed nadien. Uit de lijkschouwing is de doodsoorzaak niet komen vast te staan. De politie hield den taxi-chauffeur aan, die verklaarde uit noodweer te hebben gehandeld. Later is hij Vrijge-la- ten. De overleden Engelschman was op weg naar Engeland. Hij was geiruimen tijd staatsarchitect geweest in Britsch Inchö en zou nu met pensioen zijn betrekking verlaten. VIER EN TWINTIG KOEIEN KWA MEN IN DE VLAMMEN OM. Zon dagavond is de boerderij van den heer P. V. aan de Haven te Huizen (N.H.) af gebrand. Niet minder dan 24 koeien zijn in de vlammen omgekomen, vier heeft men met zware brandwonden kunnen redden. De oorzaak van den brand is niet bekend. De eigenaar en de familie zaten in de boerderij en hebben den brand eerst opgemerkt toen de stal in lichte laaie stond. Ondanks dat de brandweer met kracht optrad was er niets meer te redden. DE ARRESTATIE VAN DEN UTRECHTSCI-IEN KANTOORBEDIEN DE, Zaterdagavond is zooals gemeld de kantoorbediende van een firma uit de omgeving van Utrecht die Vrijdag met medeneming va n een bedrag van 6200 was verdwenen, op het vlieg veld Berlijn-Tempelhof gearresteerd. Bij zijn verhoor bekende hij veel meer dan het bedrag van 6200 te hebben verduisterd. Volgens zijn verklaringen gaat het om een totaal van minstens 25.000. POGING TOT ROOFOVERVAL. - Za terdagavond heeft teNieuwHelvoet een poging tot roof plaats gehad bij een alleenwonenden 82-jarigen man. Door verbreking van een deur in een schuur zijn de daders zijn woning binnengedron gen. Door het omVallen van een opge stelde rattenval werd de bewoner echter wakker. Hij bedacht zich geen oogen- b'li'k en laadde een tweeloops-jachtge weer, dat hij altijd bij de hand heeft en bedreigde daarmede de indringers, deze sloegen daarop ijlings op de vlucht. INGESLOTEN. Dinsdag is de 29- jarige kassier bij den gemeente-ontvan ger te Apeldoorn W. R. ter beschik king van de Justitie te Zutfen gesteld in verband met een in den loop der jaren gepleegden verduistering van ongeveer 20,000, R. is in het Huis van Bewaring ingesloten, en heeft een volledige be kentenis afgelegd, RATTENPLAAG. In Bud el heb» ben de landbouwers zeer veel last van ratten, die veel schade aan rogge, ha ver en stroo aanrichten. Landbouwer N. E. doodde er niet minder dan 166, SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Men meldt aan de Maasb. uit Win schoten dat Dinsdagavond de 45-ja- rige J. S. bij het smokkelen over de grens bij Terapel door de Duitsche dou ane is doodgeschoten. De man laat era vrouw en vijf kinderen achter. Middelburg. Van '22—24 Fefr. Gellrouwd: Wi. J. Roijaards, 30 j. en M. H. A. Heijse, i27 j.; L. J. Dekker, 34 j- en Mï. P« C. Hackenberg 27 j. i Bevallen: J. J. Yerhage geib. Punt, z'. OjverledenA. J. Vejrihage z. 6 w.; Wj. de Schrijvtetr geh. melt S. E. de .Bak ker, 60 jP. E. Wijkhuijs ongeh. d. 16 j.; N. V. d. Weel' wed'. J Mulder, 86 j J. Munters, geh. met Wi. Jioosse, 54 j.; K. Tanker wed. J. Verstraate, 80 j. Roetje en Dribbeltje. Een nieuw wereldrecord van Sir Malcolm Campbell. De Engelsche recordrijder Sir Malcolm Campbell heeft te Daytona Brach (Flo rida) Woensdag een nieuw snelheids record op zijn naam gebracht. Hij be 28 Roetje kreeg het onder de mand al gauw benauwd en om Dribbeltje wak ker te krijgen, begon hij met een zware bromstem allemaal gekke geluiden te maken. Dribbeltje sprong op en toen zeide een stem in de mand: kom boven op de mand zitten, Dribbel. Doe het di rect, anders zal het slecht met je afloo- pen. En Dribbeltje, die direct aan aller lei angstige dingen dacht, gehoorzaamde en kroop op de I en nog had Dribbeltje niet in de gaten mand. Daar ging de mand de hoogte imj dat Roetje er onder zat.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6