SCHETSEN VAN OE ZEE. TWEEpE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 FEBRUARI 1932. No. 47. RECHTZAKEN. Voorkomen is beter dan genezen KUNST EN WETENSCHAP. M HET JAPANSCH- CHINEESCHE CONFLICT. *)Hierop heeft ook de Chineesche ge delegeerde in den Vrijdag j.l. gehouden Volkenbondsraad gewezen, in antwoord op de beschuldiging van den Japanschen gedelegeerde Sato, dat China geen geor dende staat is en geen georganiseerde regeering heeft. Hij verweet der Japan- sche regeering, China tegen te werken, zoodra een sterk man optreedt als Yoean Shih Kai en nu weer Tsjiang Kai Sjek. Japan wil geen geordend sterk eensge zind China, zoo zeide hij. Voor de Arr. rechtbank te Utrecht stond een boekhouder van de gemeen tebedrijven te Woerden terecht, die zich sinds December 1927 tot op heden her haaldelijk had schuldig gemaakt aan fraude tot een bedrag van 5800. De eisch luidde een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van preventief. Wapenborden in kerken. In de mededeelingen omtrent de fa milie Liens uit het eiland Tholen werd ook vermeld het wapenbord dat in de kerk te Tholen voorkwam en thans ook nog dezelfde inscriptie bewaart op een marmeren plaat en werd toe zegging gedaan omtrent meerdere, die voorheen i n de kerk hingen. De her innering daaraan is te danken aan dr, II. A. Callenfels, die in het jaarboekje Zeeland van 1852 eenigszins uitvoerig over dit onderwerp schreef naar aan leiding van een boek in folio, dat in die dagen behoorde aan den heer J. Pleijte te Zuidzande. Het is ons niet bekend of dit boek nog in bezit is van de nakomelingen van dezen heer, maar wel weten wij, van een reeds gerui- men tijd overledene, die ons jaren gele den, mededeelde, dat er méér dan één exemplaar moest gemaakt zijn, want dat hij het onder oogen had gehad en hij was van oudere toestanden zeer goed op de hoogte. Waar dit was kun nen wij ons niet meer herinneren. Het boek bevatte de afbeelding van al de wapens, die vroeger in de kerk hin gen. Op het titelblad, zoo meldde dr. Callenfels. stond: „De wapens hangen de in de preek-, wandel- en choorkerk Tholen; uitgeteikend ende gemaakt door mij ondergeschrevene Geadmit teerde Landmeter; afgezet met couleu- ren, als dezelve hebben vercierd, Tholen 1 July 1785, K. Bestebroer." Het boek bevatte 60 wapens met de kwartieren voor zoover zij ervan voorzien waren. Daarvan bevonden zich 26 in de preek- kerk; 6 in de wandelkerk en 28 in de koorkerk, van voorname Thoolsche ge slachten als: Van Vrijberghe, De Vager. De Hubert, De Jonge, Cromsbuen, Sta- venisse, Van den Brande, Lichtenberg en Van Borselen. Sommige zonder naamvermelding. Het oudste van 1578, het jongste van 1774. Vooraf schreef dr. Callenfels een inleiding, waarin o.m. wordt gezegd, dat in elk geval hier, maar ook elders de wapens waren van na de Reformatie. En hoe men moge denken aan „ijdele trots van den adel en van de aristocratie" of „ongepaste Het schijnt het noodlot van den zee man te zijn, dat hij altijd op de gezellig ste dagen van het jaar het zeegat uit moet. Hu, wat een hondenweer, geen beest zou men op straat jagen. Eindelijk zie ik de vuurtjes van twee sleepbooten op ons toekomen. Stam pend en buizend (3), steigerende ros sen gelijk, doorklieven de krachtige bootjes het woelige water van de Maas. Ik praai door de fluit, die naar de hut van den ouwe voert, uit (4), dat ze in aantocht zijn. 'n Dof gebrom is het antwoord. Ook al in 'n p-bui. Nu gaat het spel beginnen. De ha venloods komt, bonkend met zijn klom- schoenen de trap op. ,,'n Avond, stuurman." ,,'n Avond, loods." Daar ratelt de telephoon van het achterschip en de tweede deelt mee, dat de sleepboot achter vast is. Tegelij kertijd brult de opper (5) van het voor dek: „Sleepboot vast voor." De ouwe komt op de bok (6) en be gint meteen tegen den leerling te kanke ren over een of andere futiliteit. Ik kan het hem niet kwalijk nemen. Hij is de eenige die hoorbaar zijn mopperbui mag luchten. De uitstuurder (7), vergezeld van een alcoholwalm, is intusschen ook boven gekomen en staat nu zwijgend achter (3) Buizen spatwater overnemen. (4) Uitpraaien kennisgeven, (5) 1 e Stuurman, (6) Brug. (7) Roerganger, die het schip moet sturen zoolang het op de rivier is. praal van aardsche grootheid in de plaat sen voor godsdienstige samenkomsten," dat die wapens met hunne kwartieren en de wijze, waarop deze laatste ge rangschikt waren, voor onze historie en de geslachten van veel gewicht kon den zijn en dat hun vernietiging in dit opzicht voorzeker een verlies is. In elk geval hebben de dagen van „vrijheid, gelijkheid en broederschap" gemeend, dat ze er niet meer hoorden en dus zijn zij waarschijnlijk zegevie rend tot brandhout gehakt of op andere wijze vernietigd. Als bijzonderheid wordt er door dr. Callenfels in eenige aanteekeningen aan toegevoegd dat er in de kerk te Sluis nog veel meer waren, die in die dagen door het burgerlijk be wind waarschijnlijk in 1796 wer den opgeborgen in den toren en op een gestapeld en in het begin der 19e eeuw o, vandalisme! voor „brandhout" werden verkocht, Slechts enkele wa pens zijn toen het eigendom geworden van personen, die er betrekking op had den en die half de 19e eeuw nog in hun bezit waren. Misschien dat er tot op den huidigen dag nog aanwezig zijn. Van de 60 in de genoemde kerk te Tholen maakte dr. Callenfels van een viertal in het jaarboekje vermelding, behalve van Joachim Liens, van Jean de Haen, capitaine commandeur a Lillo, obijt 15 Juni (zonder jaartal) met het bij schrift Vigilans pugno (Al wakende vecht ik) Van Johan Dullensma „Obïit 19 Juni 1666 en Dulce et decorum est pro patria mori (Het is zoet en eervol voor het vaderland te sterven) Hij stierf op 22-jarigen leeftijd tengevolge van verwondingen in den vierdaagschen zee slag. Tenslotte nog van Elias Beekman, den held van Aardenburg „obiit XXI Juny, 1677, alles met Latijnsche op schriften, met omschrijving van de wa pens. Hoe dit zij belangrijk mag dit boek wel geacht worden voor de Thoolsche geschiedenis in het bijzonder, voor de vaderlandsche in het algemeen. Het is goed geweest dat dr, Callenfels er de aandacht op vestigde in wat uitgebrei der zin als hierboven is ontleend. BK het wiel. Hij heeft zeker zijn laatste oortjes (8) versnoept in de kroeg van Tante Mina op Katendrecht. Fel snerpend klinken de fluitsignalen van den loods boven het geloei van den storm, telkens beantwoord door korte stootjes van de sleepbooten, ten tee- ken dat ze begrepen hebben. „Los voor en achter" brult de ouwe door de megaphoon naar het voordek. Ik geef het bevel telephonisch door naar achteren. Ratelend en puffend draaien de win ches de trossen in. „Langzaam vooruit. Stuurboord aan boord je roer", beveelt de loods. De telegraaf rinkelt, de machineka mer heeft het commando begrepen, de pen wijst op langzaam. Het wiel gaat den roerganger ratelend door de han den. „Stuurboord aan boord" zingt (9) hij met schorre stem. Allengs gaat het schip van den wal. Op de kade dooven de vuren. Eenzaam en verlaten ligt zij in het donker. De mannen zijn natuurlijk al verdwenen. Ze zijn met bekwamen spoed naar huis te ruggekeerd, blij dat dat „jammer" (10) eindelijk weg is. Misschien kunnen ze met de klok van twaalven weer achter de kachel zitten. „Woeoeoe, woeoeoe," doet de wind in het schuilkleed. Rillend kruip ik in mijn natten kraag. De klok op het havenhoofd wijst kwart voor twaalven. Langzaam draait het schip met den kop de rivier in, Puf- (8) Geld. (9) Roept. (10) Schip; De tegenwoordige tijd wemelt van „be- schermmiddelen" tegen verkoudheid. De onschuldige hoestbonbons, drops en dergelijke meer, welke alleen de slijm vliezen vochtig houden, helpen meestal niets. Het is daarom van belang, te hooren, dat de op medisch gebied opzien barende ontdekking van Trypaflavin, dat met zekerheid bacteriën-doodend werkt en toch volkomen onschadelijk voor het lichaam is, voor een nieuw preparaat gebruikt wordt, „Panflavin-Pastilles" is de naam van dit preparaat, dat zijn buitengewone werk zaamheid in den strijd tegen keelziekten en verkoudheden reeds dikwijls bewezen heeft en daarom door doctoren aanbe volen wordt. De aangename smaak is ook oorzaak, dat kinderen, die meestal een afkeer van tabletten en pastilles heb ben, graag „Panflavin-Pastilles" nemen. „Panflavin-Pastilles" mogen in het bij zonder nu in geen enkel huis ontbreken en moeten telkens, wanneer het weer omslaat gebruikt worden. „Panflavin-Pastilles" zijn verkrijgbaar bij Apotheken en Drogisterijen. (Ingez. Med.) spraak idem, doch voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd en met bijzondere voor waarden. M. C. van E., huisvr. van H. J. K., 33 jaar, zonder beroep te Sluiskil, wegens het doorknippen van het lood waarmede het afsluitkastje van Elec- triciteitsvoorziening verzegeld was te Terneuzen in November of December 1932. Eisch en uitspraak 5 s, 5 d.h. J. H., 47 j., rijwielhersteller te Bors- selen, wegens het koopen van 18 a 19 liter brandspiritus, waarvan hij wist dat die door misdrijf was verkregen, voor f.t. te Borsselen op 31 December j.l. Eisch en uitspraak 25 s. 25 d.h. M, L. S., huisvrouw P. M., 24 j., zon der beroep te Watervliet, wegens mis handeling van C. Saeij te Eede op 15 Januari 1932 Eisch en uitspraak 15 s. 5 d.h. M, de R., 43 j-, leurder te Vlissingen wegens mishandeling van Marinus de Ridder te Vlissingen. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d.h. J. L., 21 j., werkman te Hontenisse wegens mishandeling van J. van Riet en J, de Rijk te Hengstdijk op 24 Janu ari 1932. Eisch en uitspraak 15 s. 5 d.h. M. L. van den B„ huisvr, Th. de K,, 46 j., zonder beroep te St. Jansteen, we gens mishandeling van Philomena Baste- leijer te St. Jansteen op 23 Januari '32. Eisch 15 s. 10 d.h. Uitspraak 5 s, 5 dagen hechtenis. P, M. S., 55 j., werkman te Sas van Gent, wegens landlooperij te Middel burg in Februari 1932. Eisch 3 d.h. plus 3 jaar R.W, Inrich ting. Uitspraak idem. Een première bij Frits Hirsch. De operette-componist Robert Stolz heeft naar het Handelsblad meldt, het operettegezelschap van Fritz Hirsch de eervolle onderscheiding gegund van de première van zijn nieuwste werk „Wenn die Kleinen Veilchen blühen"; zoo krijgt dus binnenkort 's-Gravenhage een „wereld"-première. De componist komt fend en blazend verrichten de sleep booten hun werk, groote rookwolken uit kwalmend, Voortdurend snerpt het fluitje van den loods, hun meester, On- middelijk volgen zij telkens zijn bevelen op. Als snelle elegante paarden draaien ze heen en weer, voor en achter het groote schip. Eindelijk ligt het schip slaags (11) en wordt de achtersleepboot losgegooid. De rivierloods neemt de taak van den havenloods over. De stormladder wordt uitgehangen, onder een reflector aan stuurboord. De achtersleepboot komt langszij om den loods op te pikken. Als van beneden aan het dek „al klaar" van den stuurman opklinkt en tegelijkertijd de sleepboot van het schip wegzwaait, is het juist twaalf uur. Flauw klinken van den wal eenige schoten. Buitenlandsche schepen blazen op de stoomfluit of laten de sirene hoo ren. Een nieuw jaar is begonnen. Even dwalen m'n gedachten naar een lieve oude vrouw, die op datzelfde oogenblik den regen tegen de ruiten van haar knusse kamer hoort kletteren en den storm door de boomen om het huis hoort huilen. Ik weet aan wien zij denkt. Is het wel alleen van den regen, dat de vuurtjes aan den wal door een stra lenkrans omgeven schijnen? „Midscheeps", zingt de loods, „Midscheeps", herhaalt de roergan ger. J. BIJL. (11) Op koers. Uit het dagboek van een oud-stuurman. II. EEN OUDEJAARSAVOND. Navigare necesse est: Vivere non necesse. Met daemonische kracht jaagt de Noordwester den felstriemenden, ijskou- den regen voort en brengt het water van de Rijnhaven beneden ons in hevige be roering. Luguber zingt hij zijn somber lied in het want. Loeiend rukt hij aan 1 s^._u'lkleed op de brug, kletsend slaat hij de druppels tegen de ruiten van het stuurhuis. Spookachtig verlicht de slingerende bollantaarn in den voormast het glim mende dek, waarop eenige donkere ge stalten bezig zijn de trossen op te kor ten. Het gedempt klotsend geluid van de langzaam draaiende winches (1) dringt met tusschenpoozen tot mij door. Aan den wal staan een paar gebogen gedaanten, handen diep in de zakken, pet over de ooren. Het zijn de man nen, die straks het schip moeten hel pen losmaken. Zij zullen wel kankeren, dat ze op dit onzalige uur moesten ko men, dat zij van de warme kachel en de oliebollen werden weggeroepen. Zij zul len wel mopperen, dat het zoo lang duurt, eer die vervloekte schuit van den wal gaat. Maar de sleepbooten zijn er nog niet; die zijn besteld tegen hoog (1) Scheepslieren. water. Het zal dus wel elf uur worden en ze moeten nog een goed half uur geduld hebben, In de schemerig verlichte plassen, bij hen, slaat, sputterend en bubbelend, de regen. Op de brug en in de kaartenkamer maken de leerling en ik den boel in orde voor het vertrek. Top- en zij vuren worden geprobeerd, evenals de telephoons naar achterschip en machi nekamer, het roer wordt doorgedraaid van stuur naar bakboord en weer terug, de kaarten, die we het eerst noodig zul len hebben, worden uitgespreid, plein- schaal en passers er bij, het peiltoestel wordt klaar gelegd en de kijkers over de verschillende kijkerbakjes gedistri bueerd. Aan weerskanten op de brug komt een megaphoon te staan, waardoor straks de ouwe en de loods hun com mando's zullen uitzingen (2) naar het voorschip en de sleepbooten. Een nieuw wachtboekje wordt ingevuld. Automatisch doen we dit werk, dat we al zoovele malen gedaan hebben. Vroolijk zijn we niet gestemd en nie mand zal dat van ons kunnen verwach ten. Een gevoel van berusting is over me gekomen, nadat we den geheelen dag gehoopt hadden, dat we nog niet zouden vertrekken, dat we den oude jaarsavond thuis zouden kunnen door brengen, Een lichter met stukgoederen van Amsterdam was namelijk opgehou den door het slechte weer. Te elfder ure geeft dan het kantoor order, dat we zonder die lading zullen vertrekken. De ze gaat met een volgende boot mee. (2) Uitroepen. VII. Japans dubbelhartige houding. Het wenscht geen krachtig bestuur in China. De Duit- sche concurrent op handelsge bied wordt onschadelijk ge maakt. In 1912 heeft dr. Soen Yat Sen, kort na zijn optreden, het veld geruimd voor Yoean Shih Kai, den machtigen man van het Noorden, die nu als voorloopig president de Chineesche Republiek be stuurt. Hij is een staatsman van het oude regime, die reeds onder de thans geabdiceerde Keizerin-Weduwe en het jeugdige Keizertje Poe Jin de teugels van het bewind in handen had, Hij regeert met dictatoriale macht; zeer tegen den zin van de Zuid-Chinee- zen, die al hun hoop gevestigd hadden op den vader van de Chineesche revo lutie, dr. Soen Yat Sen, die zich, na zijn aftreden, in het ambtelooze leven heeft teruggetrokken In het begin van 1913 breekt in het Zuiden van China een opstand tegen het gezag van Yoean Shih Kai uit, de z.g. tweede revolutie, die door de regeering in het Noorden spoedig onderdrukt wordt. Tijdens deze tweede revolutie toont de Japansche regeering haar dubbelhar tige houding jegens China. Want, terwijl zij bij het uitbreken van de eerste revolutie in 1912 aanvankelijk een poging doet om de keizerlijke dy nastie in China op den troon te handha ven, doch door de openbare opinie en de radicale partijen in het Japansche parlement gedwongen wordt van hou ding te veranderen, kiest zij nu bijna openlijk partij voor de opstandelingen van het Zuiden. Japan wenschte geen krachtig man aan de regeering in China, wijl het daar in een belemmering voor de uitbreiding van zijn belangen in dat land zag.*) Hoe was nu de houding van de Ver- eenigde Staten van Amerika tegenover de Chineesche omwenteling? De Amerikanen stonden zeer sympa thiek tegenover de Chineesche revolu tie, daar zij van den val der Mandsjoe- dynastie en de invoering van den re- publikeinschen regeeringsvorm ingrijpen de hervormingen in China verwachten, die van veel nut en voordeel voor hun eigen belangen in dit groote rijk konden zijn. Amerika was de eerste mogendheid, die den nieuwen staat van zaken in Chi na officieel erkende. Door dezen stap koos het openlijk partij voor den dicta tor Yoean Shih Kai en tegen de op roerige JongChineezen in het (Zuiden, die zich volkomen onbekwaam toonden, een werkelijke republiek te vormen. Het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 biedt Japan gelegenheid af te rekenen met Duitschland. Dit land is een der mogendheden geweest, die Ja pan gedwarsboomd hebben in zijn mate- looze expansiezucht in 1895, ten koste van China. Nimmer heeft Japan aan Duitschland zijn houding in 1895 kunnen vergeven. Bovendien is de Duitsche handel op Oost-Azië in den loop der jaren een niet te onderschatten concurrent van den Japanschen handel geworden, De Japansche industrie produceert goedkoop maar ook de Duitsche. Duitschland heeft in 1899 China te gen zijn wensch en wil gedwongen de streek van Kiantsjou in pacht aan hem af te staan. Dit beteekende voor Duitsch land een steunpunt voor zijn handel op China en dus groote faciliteiten voor zijn invoer. Met groote energie, den Duitschers eigen, hebben zij in enkele jaren van het onbeduidende plaatsje Tsingtao een flin ke havenstad gemaakt. Ook in het ach terland van hun pachtgebied, de rijke provincie Sjantoeng, heeft Duitschland belangrijke concessies voor het openen van ondernemingen en den aanleg van spoorwegen verworven. Overeenkomstig de bepalingen van het Engelsch-Japansch Verbond verklaart Japan Duitschland den oorlog. Het neemt op zich Duitschland uit zijn nederzettin gen in Oost-Azië te verjagen. Een Ja pansche troepenmacht wordt naar Ki antsjou gezonden. De havenstad Tsing tao, waarvan de Duitschers in den loop der jaren een sterke vesting hebben ge maakt, is van de zeezijde niet te nemen. De stad zal van de landzijde bestormd moeten worden. Een Japansche troepenmacht landt op Chineeschen bodem en rukt tegen Tsing tao op. Heldhaftig wordt de vesting door het betrekkelijk kleine bezettingsleger en de uit alle oorden van Azië toege stroomde, Duitsche vrijwilligers tegen de Japanners verdedigd. Zij moeten echter zwichten voor de overmacht; de vesting wordt door de Japanners veroverd en de Duitsche verdedigers als krijgsgevan genen naar Japan overgebracht. Aan Duitschlands macht in Oost-Azië is nu, althans voorloopig, een eind ge maakt. De Duitsche spoorwegen, mijnen en andere Duitsche industrieele onder nemingen in de provincie Sjantoeng gaan over in Japansche handen, Wel belooft de Japansche regeering Kiautsjou bij het beëindigen van den oorlog, indien het dan volkomen vrij heid mocht worden gelaten, naar wel gevallen over dit voormalig Duitsche pachtgebied te beschikken, onder be paalde voorwaarden aan China te zul len teruggeven. Doch de Amerikaansche regeering, die de bedoelingen van Japan doorziet, eischt, direct na de Japansche oorlogs verklaring aan Duitschland, een schrif telijke verklaring van de Japansche re geering, waarin zij zich verplicht, aller eerst in overleg te treden met Amerika, vóór zij gedurende den oorlog de grens van het pachtgebied Kiautsjou zal over schrijden. De kantonrechter te Tiel heeft A, K. winkelier aldaar, wegens ongeoor loofd uitoefenen van de geneeskunst ver oordeeld tot 300 boete subs. 100 dagen hechtenis. Politierechter te Middelburg, In de zitting van 23 Februari werden de volgende personen gedagvaard: G. O., 29 j., schildersknecht te Mid delburg, wegens als geschenk aanne men van een paspoort van K, R. en C. R., te Middelburg in 1931. Eisch en uitspraak 15 s, 5 d.h. M. R. van D., huisvrouw J, F, B., 36 j,, zonder beroep te Boschkapelle we gens beleediging van Alfridus de Rooij te Boschkapelle op 23 December 1931. Eisch 10 s. 10 d.h. Uitspraak 5 s. 5 dag en hechtenis. K, B,, 62 j., zonder beroep te Middel burg, wegens verduistering van een pas poort, toebehoorende aan Albert Sta kenburg te Middelburg in 1931, Eisch 20 s. 10 d.h. Uitspraak 15 s. 5 dagen hechtenis. A. C., 21 j„ drukkersknecht te Oost en Wlest Souburg, wegens vernieling van een ruit in het café van J. Holle- brandse te Souburg op 27 December 1931. Eisch 10 s. 5 d.h. Uitspraak 5 s. 5 dagen hechtenis. M. A. J., 24 j., zonder beroep te Hulst, wegens beleediging van H, J. Reuling te Hulst op 24 Januari 1931. Eisch en uitspraak 10 s. 10 d.h, C. M., 31 j., commissionair te Krui- ningen, wegens beleediging van Jacob van Westen te Nieuwdorp op 6 Januari 1932. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d.h. A. B., 19 werkman te Bruinisse we gens bedreiging met een geopend knip mes en wegens huisvredebreuk in het verloflokaal van Krina Schouten te Bruinisse op 1 Januari 1932. Eisch 15 s. 5 d.h. Uitspraak 10 s. 5 dagenhechtenis. M, de K., 42 j., werkman te Kapelle wegens verduistering van een bedrag van 55.34 toebehoorende aan een an der op 15 December 1931 in het arron- dissements Middelburg. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uit-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5