E HET A. B. C. VAN 'T NEDER LANDSCH FABRIKAAT. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. LANDBOUW. Kort Zeeuwsch Nieuws. BEURS- EN WISSELKOERSEN. RECHTZAKEN. Verkeerswezen, Post en Teietjjraiie. Handel, Nijverheid en Visseherij LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. LEGER EN VLOOT. SPORT. BUITENLAND. Algemeen - Overzicht. BEURSTHERMOMETER. (r'an „Het Groene Kruis" alhier. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging in een behoefte voorziet. Op 31 Dec. 1930 waren 206 hoofden van gezinnen lid,' (60-1 betalende leden én 750 inwonende leden) en op 31 Dec. 1931 was dat aantal.' ge stegen tot 263. (724 betalende, en 880 in wonende leden). Uit de rekening van den penningmeesl- ter bleek, ddat er een goed slot wias over 't afgeloopen dienstjaar van f 1275. Op Voorstel van het be stuip- werd be sloten f 300 ibij het reservefonds te plaat sen en ojver 1931 aan 17 leden nog een totaal bedrag van f. 953.13 uit te kee- ren. Verder wordt art. '13 Van het regle ment zoodanig gewijzigd' ,dat voortaan aan hetzelfde lid per jaar niet meier uitgekeerd wordt dan tot een aan ia! Ivan 30 verpleegdagen (thans is dit 25). De voorzitter wijst nog op het |Verschil in uitkeering hier ter plaatse en bij de vereenigingen, die bij Goes zijn aangesloten. Het niet aansluiten blijkt Voor de leden vooirdeeliger te zijn. Ook wordt besloten niet meer uit te keeren aan menschen die niet in een ziekenhuis zijn opgenomen, daar art. 2 uitdrukkelijk spreekt van ziekenhuisvar- pleging. Bij de rondv/raag brengt de wijkzuster in bespreking de moeilijkheid van het inbrengen van zie'ken in een auto. De Voorzitter zegt, dat een ziekenauto niet steeds beschikbaar is, daar die van buiten het eiland moet komen. BoVen- dien zullen de kosten Van vervoefr heel fveel. stijgen. Om deze reden ziet hij geen kans om verbetering aan te brengen. Tol slot brengen een twtee tal leden een compliment aan het bestuur voor het vele werk'. Zij wekken de aanwezigen op tot propaganda voor aansluiting. SCHOUWEN-DUIVEL AND. HAAMSTEDE. In de Dinsdagavond j.l. gehouden vergadering der afdeeling „BurghHaamstede" van den Nederl. Landarbeidersbond, waarin de heer Bax als spreker optrad, werd besloten ingaande April a.s. tot aansluiting bij de Werkloozenkas. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. OVERSLAG. De laatste dagen wer den geruchten vernomen dat er weer zigeuners niet ver van de grenzen wa ren. Vrijdag j.l. werden 11 wagens te Se- veneeken gezien. Daarna splitste zich de groep, waarvan een gedeelte te Saffe- laere bleef, ook deze groep ging weer uiteen in de richting Wachtebeke en Winckel-St, Kruis en zijn nu al verder getrokken over Terdonck, Wippelghem en Everghem dus naar Gent op. Dezer dagen zijn de grensposten voortdurend bewaakt van af de Roode Sluis, Overslag, Oude-Brugschesluis en Sas van Gent, In" Overslag-kom is aan de grens voorloopig een vaste wacht post geplaatst en zijn daar Marechaus- sées ingekwartierd. Verschillende gegevens Wijzen er op, dat men in België wel degelijk de mo gelijkheid nagegaan heeft om deze „bo- hemers" op Nederlandsch gebied te loodsen, zoo meldt de Tern. Crt. Het is maar goed dat de Nederland- sche politie de grenzen zoo streng be waakt want de landbouwer de R. van den Ouden-polder onder' Zuiddorpe was dezer dagen in de Belgische bosschen om boschgrond gegaan en miste op een gegeven oogenblik zijn paard; het dieer werd toen spoedig in het zigeunerkamp teruggevonden en dank zij de medewer king der Belgische gendarmen kon het paard aan den eigenaar teruggeven wor den. ,xporteurs van Nederlandsche wa ren, die hun normale afzetgebieden in het buitenland verloren zien gaan, dient men bi] te staan in het vinden van nieuwe terreinen, Naar de Zierikz. Nwsb. verneemt hebben de k'erkeraden der verschillende Protestantsche kerken te T ho len be sloten, voortaan den bjddag te houden op den eersten Woensdag in Maajrt en den dankdag den derden Woensdag in Nolvemlbter. Oudheidkundige vondst. Bij de werkzaamheden aan de norma lisatie der Noord-Limburgsche beken heeft men te Venray aan het Hoogrie- broek verschillende urnen opgegraven. Opgegraven werden o.m. een groote urn van ongeveer twee liter inhoud, die bijna nog geheel gaaf is; een schotel en een kommetje, met jacht-figuren gede coreerd. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen archief ambtenaar le klasse de heer mr. W. le Mair alhier. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 14 tot en met 20 Febr in ide pjroiviincie Zeeland bedroeg: roodvonk, Scherpenisse 1. Diphtherie: Hein'k'enszand 1, St. Phi- lipsland 3. s Niets is leelijker dan roode handen en een minder mooie huidskleur. Men kan zich spoedig daarvan bevrijden door het gebruik van de heerlijk zacht geparfu meerde Crème Leodor. Een proef over tuigt. Per tube 35 cent. (Ingez. Med.) Bande Smal, C.J.M.V. Schuttershof. De „voordrag konsert" van Danie Smal, uitgaande van de C.J.M.V., alhier, had gisterenavond een volle en belang stelling-volle, Schuttershofzaal. De Zuid-Afrikaner, in postuur, in taal, zegswijze, in humor, in harden ernst. En kunstenaar in hart en nieren. Zuid Afrikaansch natuurlijk in taal,' ons ook even leidend in den vloeienden eenvoud daarvan: eenvoud in ethymolo- gie. „Ons had geen tijd voor Gramma tica nie". In zegswijze: hoe anders spreekt hij, hoe anders klinkt ook die stem dan van een Nederlander. In humor. O, zeker geen fijne geestig heid, maar openhartige luim: de dingen fiksch noemend, geen ruimte latend voor voelen of begrijpen. Eerlijk openhartig als dat volk vol heldenmoed immer was, en steeds nog is. En de ernst: erf-sentiment van har den voortrek-strijd, van onbarmhartigen telkens weerkeerenden kamp. De knechting, zooals de ware Zuid-Afri kanen 't nog voelt, zooals het nog voor hem leeft. Daarvan vertelde en declameerde Danie Smal, op de hem eigen forsche diep-bezielde, dan weer schaterende pret-komische wijze. Vertellend van bange dagen, van de historie van Din- gaansdag, van het gruwelijk lijden der boeren; plots dan overslaand in den ty pisch eenigszins ruigen luim zijns Va derlands. Verhalend ook van het jeugdwerk, daarginder: meer debatsvereenigingen, ter aanvulling van het onderwijs. Aan jongelingsvereenigingen is geen behoef te, behalve in de groote steden. Waar dan ook kostelijk werk verricht wordt. Hij had contact met zijn auditorium, di- rect-al. Wat hem zoo genoegen deed, omdat in Z.-Afrika „nog twee dorpen van de naam Middelburg bestaan", en omdat deze stad zoo heeft meegeleefd in den Vrijheidsoorlog. De heer C. P. de Jong, leidde den de clamator in en dankte hem. Be Münchener opera in Nederland. De plannen, om nog gedurende het jaar 1932 een aantal gastvoorstellingen der Münchener Opera in ons land te or- ganiseeren, zijn nu zoover gevorderd, dat met stelligheid de komst van het Münchener Opera-ensemble tegemoet mag worden gezien. Het orkest wordt samengesteld uit leden van het Beiersche Staatsorkest, het koor uit leden van het„Staats-Sing- Chor" (Koor van het Beiersche National- Theater.) Frits Hirsch. ,Naar de Telegraaf meldt, is Fritz Hirsch benoemd tot directeur van het Schiller theater te Berlijn. De heer Hirsch heeft bedongen dat hij 't Schiller Theater zóó zal kunnen leiden dat men er 's zomers operette en 's winters tooneelvoorstellingen geeft. De operette-vertooningen komen dan voor de zes wintermaanden naar Ne derland. Ook Hirsch persoonlijk blijft dus in ons land optreden. Woensdagavond gaf de heer Spin- naaij uit Middelburg te W e s t k! a p e 11 e in de openbare school zijn eindles Van den cursus in landbouwboekhouding. Aan den cursus hebben deellgfeinomen 20 cursisten, waaronder er waren uit Aagte'lterke. Aan het eind van deze laat ste les werd,/ den beer Spinnaaij, mede namens de cursisten, onder aanbieding van een stoffelijk' blijk van waardeering hartelijk dank gebracht voor de gegeven lessen. Ir. Stevens uit Goes deed den deel nemers daarna nog eens goed uitko men, van hoe groot belang het oo'k' voor den landbouwer is, als hij een goede boekhouding er op na houdt. AMSTERDAM, 25 Febr. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned .d 22 A-B 1000- 6 1003/^ - 100% Ned. 17 IOOO-41/2 98—98. Ned.d 31 1000-4 923/8-93V2. Certificaten-S 723/8—72%. Cert. N.W.S.-2% 61% 62%. O. Indië 22 dollar 1000-6 85)286%. O. Indië 23 pnd. st. 100-6 67-68. O. Indië 16 1000-5 88—90. O. Indië 26 1000-480%—81%. Duitschl. 100-7 46%— 46%. Duitschl. 30 1000-5% 34%—35%. Engl. W. L. 50-200-5 71—71%. Engl. F.L. 50-200-4 63%—65, Zeeuwse Hyp. B-5 97 Zeeuws Hyp. B-4% 90— A Amsterd. Bank 103%103%. A Bank Assc. 26% C Rott. Bankver. 70%69. A Twentsche Bank 97—971/4. A Pref. Jurgens A 75i/s—74%. A De Schelde d.B. 37%—36. A Ver. Papf. v. Gelder 6766%. C Am. Car en Foundrvïy 9%--9%. C Am. Smelt en Ref. 16%—16%. C Farbenind. I.G. 8181. C U. States St. C. 46%—48%. C C. Publ. Serv, 2%2%. C North Am. Cy. 35% A Born. Sum. H.M. 117%—416%. A Ned. Wol Mij. 22—22%. A Singkep Tin M. 80 A J. C. Japan Ln. 3636. A Rotterd. Lloyd 60% A S. M. Nederland 65%- A Amst. Thee C.M. 22%—22%. A Houth. Alberts 3939. C Peruvian C. Pr. 9%9%. A Southern Rlw. 11%12%. C Union Pac. Rr. 80%83%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. Bij ongeluk gedood. Een 26-jarige koopman uit Utrecht, die op 5 Nov. j.l. in een café nabij de Bemuurde Weerd aldaar, toen hij met een revolver zat te spelen, doordat het wapen plotseling afging, de vrouw van den caféhouder doodelijk heeft getrof fen, had zich Woensdag voor de Utrecht- sche rechtbank te verantwoorden we gens dood door schuld. De officier van Justitie eischtte tegen verdachte een hechtenisstraf van veer tien dagen De verdediger vroeg vrijspraak. De geheime zender te Gouda. De kantonrechter te Gouda heeft Woensdag vonnis gewezen in de zaak tegen P. R. aldaar, die terecht heeft ge staan wegens overtreding van het ra dio-reglement. Het betreft hier het geval van den geheimen zender, die Zaterdag na middernacht een vroolijk program ma uitzond. Beklaagde werd veroordeeld tot 20 boete subsidiair vijf dagen hechtenis, met bevel tot teruggave van de in be slag genomen voorweerpen. In 't vonnis werd o.m. overwogen, dat overtreding van het Radiobesluit zeer ernstig is en streng gestraft dient te worden. Doch in aanmerking werden genomen de tijd, waarop de uitzendin gen plaats hadden en voorts ook de aard van het ingezondene, die vrij on schuldig was gebleken. De Voorjaars-Messen trékken steeds ook de bijzondere belangstelling Van bet buitenland. Een jaar geleden waren op een totaal van 147.492 bezoekers: 27.486 (vreemdelingen tijdens de Messe in Leip zig aanwezig. Oostenrijk, Tsecbo Slowakije en Rus land 'komen als van oudls in hun eigen gebouwen, Denemarken, Engelsch-Indië Frankrijk, Italië, Japan en Spanje her halen hun tentoonstellingen en Vormen een internationale groep in bet „Ring- Messhaus", waar voor het eerst tevens Canada en Turkije aanwezig zullen zijn. Verderd nemen de Engelsche regeering en de in Berlijn gevfestigde Amerikaan- sche Iiamer van Koophandedl el'k met een inlichtingsdienst aan de Leipziger Messe ddeel Nederland exposeert in verschillende gebouwen en hallen, naar gelang van de tentoongestelde produc ten. de man echter tegen het bevel van den douanier in, doorliep, richtte de laat ste zijn geweer op hem en trof den heer S. doodelijk. Het meisje werd niet ge raakt en bleef ongedeerd. A Kol. Bnk 57—54. A N.I. Hbk. 1000 57—56(1/2- C Ned. H. *'M. 1000 76d/2— 77. A Aig. Kunstz. U. 397/8— 403/4f-40. A v. Berkels Pat. 25%25%. C. Calvé-Delft 59%59%. A C. Suiker Mpij 21%21%. A Int. Viscose 7%7%. A Kiichenm. I. Acc, 7%7%6%. A Ned. Ford A.M. 135%—140. A Philips Gem, B. 86%85%-4% C Unilever 106%107%-5%. C Anaconda Cop. 20%20%-%. C Bethlehem St. 21%22%-%. A A.N.I.E.M.N.B. 176—176%. C A. Gas El. Cy. 4%4%. C Cities Serv. Cy. 6%6%-%. C Midd. West Ut. 5—5%-5. A Boeton Mijnb. 18%17-18%. A Kon. Petr. Mpij. 144%145%-3%. C Contin. Oil Cy. 66. C Shell Union O.C. 44. A Holl. Amer. Lijn 3%3%, A K.N. Stoomb. Mij. 16%15%. HET PACHTWETSONTWERP. De S.D.- Kamerfractie heeft bij de Tweede Kamer een pachtswetontwerp ingediend, van denzelfden inhoud als het door de Eerste Kamer verworpene, De Centr, Ned. Ambtenaarshond houdt den 2en, 3en en 4en Juni zijn tweejaarlijksch congres te Alkmaar in de groote zaal van de Harmonie. Volgens een te Parijs ontvangen be richt uit Nanking zou de Chineesche generaal Ma Feng Sjan vermoord zijn. Een bevestiging van dit bericht kon echter nog niet worden gekregen. Opleving in de Glasindustrie, Naar men aan het Handelsblad mede deelt, is thans bij de N.V. Vereenigde Glasfabrieken te Schiedam waar het be drijf langen tijd heeft stil gelegen, de arbeid met eenige ovens hervat. De machinale flesschenoven op Van Deventer's Glasfabrieken te Delft, wel ke verleden jaar Augustus werd stopge zet, is deze week weder in bedrijf ge steld. De Leipziger Voorjaars Messe. De werkzaamheden tot voorbereiding van de op 6 Maart beginnende Leipziger Messe zijn in vollen gang. Volgens de tot heden beschiklare gegevens zullen on geveer 8000 exposanten aan ddëze voor- jaarsfoeurs deelnemen, waarvan ca. 6500 tot de verschillende algemeene afdee- lingen en de overigen tot de groep voor techniek en foouwbeddrijf behooren. Ongelukken. Woensdagochtend is de 40-jarige stationsambtenaar F. de B, te Lee u- warden, belast met de leiding van 't rangeeren op het spoorstation, het hoofd afgereden. Men veronderstelt, dat hij van een rangeerenden trein is gespron gen, uitgegleden en met het hoofd on der de wielen is geraakt. DOOR KAT GEKRABD. Dinsdag middag werd te Bovenkerk het 4-jarig zoontje van den heer R. T, G. spelende door een kat gekrabd. Woensdagmor gen deden zich bij de kleine bloedver giftigingsverschijnselen voor, en wel in dergelijke mate, dat het kind in zorge- lijken toestand naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. EEN AANSLAG GEPLEEGD; EEN DER AANRANDERS GEARRESTEERD Woensdagavond hebben, naar de Maas bode meldt, twee personen teCoevor- d e n een aanslag gepleegd op den heer J. van T. Deze kwam van een vergade ring ter plaatse en begaf zich naar de op eenigen afstand buiten de gemeente ge legen boerderij zijner moeder aan den Esschenbruggerdijk. De aanranders kwa men uit een schuilhoek te voorschijn en sloegen den heer T. met een hamer op het hoofd. Ze hebben vervolgens getracht hem de keel dicht te trekken door hem een stuk touw om den hals te slaan. De aangevallene wist echter te ontkomen en de op ongeveer 600 meter afstand ge legen marechaussee-kazerne te bereiken. De marechaussees hebben direct een onderzoek ingesteld en gearresteerd zekeren G. te Coevorden. Als motief voor dezen aanval heeft vermoedelijk ge golden de bedoeling om bij de weduwe T„ een ongeveer 55 jarige vrouw, in te breken. Zij staat als goed gesitueerd be kend. De verwonding van den heer v. T. is zeer ernstig, doch niet levensgevaar lijk. Nader wordt vernomen dat de tweede verdachte, de 26-jarige H.V., te Dalfsen is gearresteerd. DRAMA AAN DE GRENS. Woensdagavond heeft te Poster- holt een drama plaats gehad. De heer S. uit die gemeente, die vijf pond meel bij zich had, passeerde met zijn verloof de de grens. Hij werd aangehouden door een Duitschen douane-beambte. Toen Haar einddoel bereikt. De Duitsche vliegster Eily Beinhorn is Dinsdag te Soerabaja aangekomen en heeft daarmede het einddoel van, haar Aziatische vlucht bereikt. Postverkeer met Duütschiand. De directeur-generaal van de P. T. en T. maakt bekend, dat met verrekening belaste aangeteekende stukken, brieven en doosjes met aangegeven waarde en pakketten, alsmede quitantiën, naar Duitschland, afkomstig van een zelfden afzender en bestemd voor een zelfden geadreseerde, slechts zijn toegelaten tot een maximum bedrag van 110, resp. 200 Reichsmark per maand. Dezelfde be perking geldt, indien de in te vorderen bedragen op eene postrekening in Duitschland moeten worden gestort. (St.ct.J A Ned. Scheepv. U. 63% A H.V. Amsterdam 175%174%-5%. A Java Cult, Mij. 127128%. A N.I. Suiker U. 81—81. A Poerworedjo S.O. 88%. A Deli Batavia 148 C Deli Mij. 177—175. A Senembah 209208. C Chicago Milw. 2%—2%. A Amst. Rubb. C. 46%45%-6. A Deli Bat. Rubtb. 193/4—19i/8. A Hessa Rubber "27—26i/8. A Serbaddjadi S.R. 20^219- Prolongatie li/2—U/2- WISSELKOERSEN. 24 Febr. 25 Febr. Londen 8.63% 8.63 Berlijn 59.02% 58.95 Parijs 9.75% 9.76% Brussel 34.50 34.55 Zwitserland 48,32% 48.30 Kopenhagen 47.60 47.60 New-York 2.47% 2.47% De officier van administratie 2e kl. M. van der Vliet is met 1 Maart ge plaatst aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. Biljarten. De biljartclub „A.B.C." afd. van den, N.B.B. organiseert te .Vlissingeu Biljartkampioenschappen waaraan alle inwoners van Walcheren kunnen deel nemen. Voor verdere gegevens verwij zen wij naar de advertentie in dit «im mer, Japan en China. Kiangwan nog steeds Chineesch. Hedenmorgen vroeg zijn de Chmeezen begonnen met een beschieting met zware artillerie van de Japansche con cessie in de internationale nederzetting. Zij hebben gedreigd met een intensief bombardement op den oever der Japan sche concessie, als de Japanners een po ging doen om hun versterkingen in het gebied der internationale nederzetting aan land te brengen. De Chineesche gra naten hebben eenige Japansche dokken en werven beschadigd en bedreigen de Japansche en andere vreemde oorlogs schepen o.a. den Italiaanschen kruiser Libia, die 't dichtst bij de Japansche schepen ligt. Volgens het Chineesche hoofdkwartier is Kiangwan nog steeds in het bezit der Chineezen. Het aantai dooden van het negentiende legercorps bedraagt sedert 20 Febr. 1700 terwijl sedert 28 Januari circa 5500 burgers zijn gedood ea ge wond. Zoo zijn de kansen wel gekeerd; komen de bedreigingen dus thans van Chinee sche zijde Openlijk geven de Japanners ook al toe, dat van een verovering van Kiangwan geen sprake is. Groot enthousiasme over den betoonden tegenstand bij de Chineesche troepen! Men zendt dikke kleeren tegen de mo menteel daar barre koude, en jongelie den ter aanmoediging van de soldaten. Waarschuwing voor de intern, concessie. Op wat verdwaalde granaten na, zijn de vreemdelingen tot nog toe in de in ternationale concessie betrekkelijk veilig. Doch in oorlogstoestand met of zonder officieel verklaarden oorlog, breekt nooo Philips Young MARKT - Accoust. Schepen Industrie Amerika r I— Olie IAku Suiker Tabak 1— Rubber Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2