KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. LANDBOUW. Handel, Nijverheid en Visscherij LEGER EN VLOOT. HET A. B. C. VAN 'T NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. BUITENLAND. SPORT. Algemeen Overzicht. AFLOOP AANBESTEDINGEN BEKENDMAKINGEN, MARKTBERICHTEN, O. EN W. SOUBURG. Advertentiën. Geslaagd voor het Radio-diploma, tweede klasse, de heer D, G. Kloet, leer ling van de „De Ruyterschool" te V 1 i s- s 111 g e n Ds. P. van'Dam, Ned. Herv. pred. te Ouwerkerk maakte Zondag van den kansel bekend, dat hij tegen 1 April a.s. zijn emeritaat heeft aange vraagd. Geref. Kerk, Cand. J. van Torenbeek te Zuid-La ren is beroepen te Ierseke. Geref, Gem, Op het drietal te Vlaardingen ko men voor ds, B. van Neerbos te Ter- neuzen en ds. J. Vreugdenhil te Brui- nisse. Zaterdag jl. had in de raadkamer van de rechtbank te Middelburg de verificatievergadering plaats inzake het faillissement van De Koster Co's Bank te Vlissingen. Van de onge veer 500 crediteuren waren er slechts een 30-tal verschenen. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Januari 1932 bedroeg in de provincie Groningen 9, Friesland 15, Drenthe 9, Overijssel 23, Gelderland 31, Utrecht 1, Noord-Holland 5, Zuid-Holland 8, Zeeland te Goes 1, Noord-Brabant 60, Limburg 136. De cijfers duiden het aantal eigenaars aaa onder wier vee deze ziekte werd geconstateerd. De 18 dezer gehouden vergadering van commissarissen der N.V. Meelfa brieken der Nederlandsche Bakkerij te Rotterdam, heeft, naar de N. R. Crt. meldt, besloten aan de a.s. algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het afgeloopen jaar een di vidend uit te keeren van 7 pet. (als v. j.) en een omzetpremie van 10 ets. per 100 kg, afgenomen bloem en meel der vennootschap, met dien verstande ech ter, dat de totaal-uitkeering aan divi dend en omzet premie der 25 pet. niet zal overschrijden. Mijnlegger Prins van Oranje. Het reisplan van Hr. Ms. mijnlegger Prins van Oranje van Nieuwediep naar Ned. Indië onder commando van luite nant ter zee le kl. K. W. F. M. Door man, is als volgt vastgesteld: Vertrek Nieuw endiep 8 Maart; aan komst Tunis 18 Maart, vertrek idem 21 Maart; aankomst Alexandrië 26, vertrek idem 31 Maart; aankomst en vertrek Port Said 1 April; idem Suez 2 April; aankomst Aden 7, vertrek idem 11 April; aankomst Colombo 20, vertrek 25 April; aankomst Sabang 29 April. Mijnleggers voor Indië. Woensdag zal de werf Intermaas te Slikkerveer aan het departement van Koloniën afleveren den pas gebouwden mijnlegger Gouden Leeuw, een zuster schip van de mijnlegger Prins van Oran je. De Gouden Leeuw wordt voorloopig opgelegd te Hellevoetsluis, De gedwon gen bezuiniging is van dien maatregel de oorzaak. De Prins van Oranje en de Gouden Leeuw hebben elk 900.000 gulden gekost. menkomst uiteenzette, gaf deze achter eenvolgens het woord aan de beide voor dit doel overgekomen heeren, die op dui delijke wijze doel en streven van de Federatie van Landelijke Ruiters en de daarbij aangesloten vereenigingen uit eenzetten. Door de aanwezigen werden verschil lende vragen gesteld en heit bleek, dat het plan in groote lijnen de sympathie der vergadering had. Op voorstel van den voorzitter werd besloten om op Maandagavond 7 Maart weer bijeen te komen opdat dan even tueel tot oprichting in een grootere ver gadering zou kunnen overgegaan wor den. De bedoeling is om te beginnen met een Vereeniging voor Oostkapelle en omliggende dorpen. Wereldkampioenschap schaatsenrijden. De Noor Ballangrud heeft te Lake Placid het kampioenschap gewonnen met het laagst mogelijke aantal punten van 199.26, Staksrud werd tweede met 200.47 pnt. Eveneens derde met 201.67 pnt. Op den 1500 meter werd Ballangrud eerste in 2 min. 24.8 sec.; tweede werd de Noor Staksrud in 2 min. 25.08 sec.; derde de Amerikaan Taylor in 2.26.04. De 10.000 meter werd door Ballan grud gewonnen in 17 min. 5.8 sec. LIEFDADIGHEID. Het Genootschap van Moederlijke Wel dadigheid ontving van het Hurgronje- fonds f 135. ^ommissies en Comité's wier taak op industrieel, economisch en sociaal terrein ligt dienen er zorg voor te dragen, dat de nationale nijverheid daar waar dit mogelijk en noodig is, beschermd wordt. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedt! Een Ruitersport Vereeniging op Walcheren? Maandagavond had te Serooskerke op initiatief van den heer D. F. P. Hoe- geai aidaar, een vergadering plaats, ten einde plannen te vormen om ook op Wal cheren te geraken tot het oprichten van een Landelijke Ruitersport Vereeniging Deze Vereenigingen nemen de laatste jaren m ons land sterk in aantal toe, zoo bestaan er b.v. in Zuid-Beveland al on geveer vier van dergelijke vereenigin gen, maar dit was tot nu toe op Wal cheren nog niet het geval. oD,? burgemeester van Yerseke, de heer H. L. J. Gunning, die veel voor de Lan delijke Ruitersport in Zuid-Bevelanc doet en de heer I. J. Smallegange, voor zitter van een dergelijke vereeniging te Krabbendijke, waren aanwezig teneinde inlichtingen te verschaffen en te ver tellen hoe alles in de praktijk toegaat Na inleidende woorden van den voor zitter van deze vergadering, dhr. Hoe gen, die in groote lijnen doel van de sa Japan en China. Heftigen Chineeschen tegen stand. 't Wordt met den dag duidelijker, dat 't den Japanners niet te best voor den wind gaat bij Sjanghai, Op alle fronten wordt hun aanval gestuit, door een even dapperen, als sterken als krijgskundigen Chineeschen tegenstand, die wat dat aangaat, de Japanners tegen-, en de rest van de wereld zeker meevalt. Zoo dat niet meer van een defensief, doch veeleer van een tegen-offensief ge sproken dient. Met groote hardnekkig heid werden vanmorgen de Japansche stellingen bestookt. De gevechten schijnen zich voorna melijk op Sjapei te concentreeren. Gis ter hebben de Chineezen een begin gemaakt met het bombardement der internationale nederzetting, dat de Ja panners als operatiebasis gebruiken. Van de bevolking maakte zich een pa niek meester; de menschen vluchtten de straat op, om naderhand een toe vlucht te zoeken in het Astor hotel, In middels spanden de Japansche troepen alle krachten in om de Chineezen uit Kiang wan te verdrijven of de daar stand houdende troepen van hun hoofd macht af te snijden. Langzaam voort komend slaagden de Japanners erin het O. deel van het dorp weer te bezetten, doch het grootste deel bevindt zich nog in handen van de Chineezen. De officieele Japansche opvatting is, dat de strijd binnen 7 a 10 dagen ge ëindigd zal zijn. De Chineezen berei den zich echter voor een zeer langdu- rigen strijd. Een officieel Japansch com munique erkent, dat de Japanners he den 300 dooden hebben verloren; de Chineesche cijfers zijn onbekend, maar hedenmorgen zijn 326 gewonden in de internationale nederzetting toegelaten. Men is te Tokio van meening, dat de situatie niet tot een oplossing kan ko men zonder dat de Japanners verster kingen krijgen binnen zeer korten tijd. Twee nieuwe divisies zijn op weg uit Tokio! De toestand heeft zich zoo toege speld, aldus heeft de naar Tokio terug- keerende admiraal Soe tsoe foe ver klaard, dat de toestand in China zich zoodanig heeft toegespitst, dat het Ja pansche prestige daarbij op het spel staat en dat 't voor Japan uiterst moei lijk zal zijn eenig bemiddelingsvoorste te aanvaarden; waaruit twijfel zou kun nen blijken van de volledige overmacht van het Japansche leger! Er wordt dus op het oogenblik en steeds door stevig gevochten; en met steeds groote verliezen van de Japan ners. Vandaa r dan ook dat een bericht van het officieele Tel. agentschap ver klaart, dat het offensief op alle fronten definitief is mislukt. De Chineezen zijn bijna overal_ over gegaan tot een tegenaanval en "hebben de meeste stellingen, die tijdelijk in Ja pansche handen waren terugveroverd Het zooveelste incident met de Ame- rikaansche marine-soldaten. Zij zijn be schoten door Chineezen, gevolg: pro testen bij het hoofdkwartier; veront schuldigingen: de Amerikaansche uni formen waren voor Japansche aange zien! Het Duitsche presidentschap. De Duitsche nationale volkspartij en de Stahlhelm zullen voor de eerste stemming bij de Rijkspresidentsverkie zing den tweeden bondsleider van de Stahlhelm, Düsterberg, candidaat stel len. Dit besluit is genomen naar aanlei ding van de berichten, dat de nat.-soc. partij Hitier candidaat zal stellen. In de kringen van D.-nat. partij en Stahlhelm wordt betoogd, dat men aan het denkbeeld van het Harzburger front olijft vasthouden en hoopt, bij de twee de stemming tot een gezamenlijke can- didatuur te komen. Reorganisatie der Duitsche banken. In den Reichsanzeiger van Maandag wordt de volgende noodverordening van den Rijkspresident inzake de saneering van bankondernemingen d.d, 20 Februari 1932 gepubliceerd: Op grond van de Rijksgrondwet, wordt jepaald: De Rijksregeering is, met het oog op de economische crisis, gemachtigd met iet doel bankondernemingen, te sanee- ren, de vereischte maatregelen te tref- fen. Te dien einde kan zij in het bijzonder: a. Het Rijk doen mededeelen aan lankondernemingen en de vereischte ondsen verschaffen, zoomede verworven deelnamen verkoopen. b. Afwijkingen toestaan van de voor schriften van het handelsrecht voor bij zondere gevallen van bijzonderen aard. c. Garanties op zich nemen ten laste van het Rijk. d. Ten laste van het Rijk voor het in werking treden dezer verordening aan gegane garanties aflossen of bijzondere termijnen vaststellen voor het beëindigen van dergelijke garanties. e. Bedragen uitkeeren tot in totaal 250 millioen R.M. f. Credieten verschaffen tot een bedrag van 400 millioen R.M. Over de steunvoorwaarden heeft de rijksminister dr. Dietrich een en ander medegedeeld. De regeering heeft er op gestaan, dat alle vier groote banken op denzelfden dag openlijk met den stand harer zaken voor den dag zouden komen, alsook met haar reorganisatie-voorstellen. Een van de belangrijkste kenmerken dier reorganisatievoorstellen is de re ductie van het aandeelenkapitaal der vier groote banken en de overneming der Danatbank door de Dresdener Bank. Het kapitaal der gefusionneerde bank zal R.M. 220 millioen bedragen, waarnaast een open reserve van R.M. 30 millioen zal bestaan. Voor de buitenlandsche schulden der Danatbank, die door de Dresdner Bank overgenomen worden, blijft de garantie van het Rijk bestaan. Voor de binnenlandsche crediteuren wordt zij echter opgeheven, op het tijd stip dat de nieuwe maatschappij in het handelsregister wordt ingeschreven, n.l. eind Maart of begin April. De Barmer Bankverein wordt door de Commerz und Privatbank overgenomen op de reeds gemelde voorwaarden. De tegemoetkomingen door het Rijk bij de beide genoemde fusies geschieden niet a fonds perdu, maar zij moeten door de banken volgens een bepaald schema te rugbetaald worden. De Deutsche Bank zal haar zich bij het publiek bevindende aandeelen ad R.M, 180 millioen grootendeels voor re organisatie gebruiken» Daarna zal zij nieuwe aandeelen uitgeven. Het Rijk be hoeft hier niet te steunen. Wel zal de Golddiscontobank voorloopig het groot ste deel der nieuwe aandeelen overne men. De overdracht van de verplichtingen der Dresdner Bank en der Commerz- und Privatbank geschiedt in dier voege, dat van de netto-winst voorloopig 15 pet. aan het Rijk moet worden afgedragen. Daarna mogen de banken 8 pet. dividend betalen. Van de winst, die daarna over blijft, krijgt het Rijk 60 pet. Alles wat definitief verloren is, is ook effectief af geschreven en voor de dubieuze vorde ringen zijn evenredige reserves gevormd. Menschelijkerwijs is volgens dr. D. thans met alle gevaren rekening gehouden. DUITSCHLAND. Begrafenis ex-koning van Saksen. De hofkerk te Dresden, waar gisteren de rouwdienst voor ex-konig Friedrich August van Saksen plaats vond, was met zwarte draperiën behangen en er heerschte een schemerduister. In de zij gangen lagen honderden bloemstukken en kransen met zijden linten in de zwart-wit-roode kleuren en in de kleu ren van het Rijk, van de verschillende landen en van talrijke steden. Het na deren van den rouwstoet werd aange kondigd door het gelui der klokken. Vaandrigs van de infanterieschool vorm den een eerewacht, terwijl de kist on der tonen van 'torgel naar haar plaats gedragen werd. De kerk was tot de laatste plaats gevuld. Alle aanwezigen trokken nog eenmaal langs de baar, die xusschen het groen der palmen en de brandende kaarsen achterbleef, be waakt door een doodenwacht van offi cieren. De Wiener Platz voor het station te Dresden en de straten, die naar het stationsplein leiden, waren gevuld met een onafzienbare menschenmenigte, die zwijgend stond te wachten, toen tegen tien uur de extra.trein met het stoffe lijk overschot van ex-koning Friedrich August van Saksen onder de overkap ping van het station aankwam. Vier vaandrigs van de eere-compag- nie droegen de lijkkist naar den lijkwa gen, waar de aanwezigen, o.w. de Sak sische premier Schieck den doode de laatste eerbewijzen brachten, In de stoet gingen achter het muziek corps van het militaire escorte de vaan dels van de oude regimenten, en daar achter een batterij van het vierde en 't zesde escadron van het regiment artil lerie te Dresden en van het twaalfde regiment cavelerie. Het affuit met de lijkkist werd door vier paarden getrok ken en voorafgegaan door dragers met kussens met de ridderorden en den maarschalkstaaf van den koning. De kleuren van het Saksische huis dekten de kist, die gevolgd werd door de koor knapen, geestelijken, familieleden, hof- dignitarissen en hooge militairen, ter wijl de stoet gesloten werd door de oud- strijders-vereenigingen en studentenor ganisaties, alle met omfloerste vaandels. ENGELAND. De Engelsche jaarbeurzen. Gister zijn de jaarbeurzen te Londen en Bir mingham geopend. Te Birmingham is evenals vorig jaar de ijzer- en staal-in- dustrie ondergebracht, te Londen in de White City en textiel-industrie en in het groote Olympiagebouw de geheele reeks andere industrieën. Sir Edward Crowe, secretaris van den Overzee- schen handel, deelde mee, dat de val van het pond zulk een toeloop van buiten landsche koopers had veroorzaakt dat te één uren reeds 732 vreemdelingen te Olympia waren geregistreerd tegen vo rig jaar 312 den geheelen eersten dag. VER. STATEN. In een gemeenschappelijke bijeen komst van beide huizen van het Con gres heeft president Hoover zijn gister aangekondigde rede gehouden ter her denking van den 200sten geboortedag van Washington. Hoover zeide, dat Washington's ver wachtingen in vervulling zijn gegaan. Amerika kan op het oogenblik als een groot en machtig land zijn grondvesten dankbaar herdenken. Amerika is op het oogenblik zelfs veiliger, zekerder, machtiger en grootscher dan ooit te vo ren. Hij bepaalde zich verder in zijn rede tot algemeene frase's en vermeed het met het oog op den gespannen binnen. en buitenlandschen politieken toestand één van de vele vraagstukken van den dag te bespreken, BR.-INDIE. Van onverwachte hevigheid is het parool van de leiders van het Al Indisch Nationaal congres opgeleverd, en is gis ter vooral te Bombay de campagne te gen het gebruik van Britsche goederen opnieuw begonnen. Den geheelen dag door kwam 't in de straten van Bombay tot onlusten, en botsingen met de poli tie. Zeventien personen werden hierbij gewond. .kendmaking in beroep worden geko men j a. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen (vertegenwoordiger b. door elk der oVerige voor deze ge meente ingeschreven personen oT door diens wettigen vertegenwoordiger. Middelburg, 22 Februari 1932. De Burgemeester, P. DUMON TAK. BELGIE. In- en uitvoer. Volgens de Neder landsche Kamer van Koophandel en Fabrieken te Brussel bedroeg de Neder landsche invoer in België in het afgeloo pen jaar 6.297.000 ton ter waarde van 4.015.000.000 frank, zijnde een gewichts toename van 337.000ton en een waarde vermindering van 500.000.000 fr. tegen 1930. De uitvoer van België naar Neder land bedroeg 4.031.171 ton ter waarde van 2.967.000.000 frank, zijnde een ge wichtstoename van 370.000 ton en een waardevermindering van 500.000.000 frank tegen 1930. FRANKRIJK. Fransch vliegtuig neergestort. In de nabijheid van Avalon is een Fransch ver keersvliegtuig neergestort. De bestuur der en de eenige passagier werden zoo ernstig gewond dat zij spoedig nadat zij in het ziekenhuis waren opgenomen, overleden. Het bestuur der waterkeering van het Cal. Waterschap Scherpenisse heeft hedenmiddag aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1933 van de Waterkeerende wer ken van voornoemd Waterschap Ra ming 15150. Laagste inschrijver Anth. van der Werf te St. Maartensdijk met 13.492. "DIENSTPLICHT. Uitspraken in za'k'e vrijstelling. De Burgemeester Van Middelburg brengt ter algemeene kennis, dat om trent de aanVraag om vrijstelling van, den dienstplicht betreffende den hie.rpnder genoemden persoon de uitspraak is j schied, bij zijn naant| Vermeld. Jan Bartholemeus Anthonie Van Boven lichting 1931, voorgoed vrijgesteld met ingang van 16 j.'Maart 1932 wegens kostwinnerschap, bij uitspraak' van den Minister van Defensie a.i. dd. 18 Febrf. 1932, Vile afd. no. 21 Ivf. Tegen deze uitspraak! kan uiterlijk den tienden dag na den dag dézer /be Middelburg, 22 Febr. Groenten- veiling: Zeeuwsche blauwe aardappelen f 0.90—1.26, id. drielingen 0.73, Beve landers 1.03—1.05, bpnte poters 59— 60, alles per 25 kg; spruiten 1—9, .^spi nazie 19—26, witlof 1—16, schorse neer 515, dunsel 55, winter postelein 12—17, broeisla 43, veldsla 8—24, kool rapen 1—2, peen 3—6, kapoten, biraine boonen 15, knolselderie 1, alles per 'kg; tuinkers 8—9, per doosje; rapen 2^— ,5, prei 2,57, selderie 26 knolsel derie 3,5, alles per bps; savoijekool 0.2 4, roode 'kool 114—3,5, boerekool 1/2 2.5, andijvie 2—3,5, bjloemkool I1/4—17, (knolselderie i/2—D/i alles per stuk. Goes, 23 Febr. Boter f0 60, eieren 2.40. Aanvoer V.P.Z. 16993, 2,70 per 100 stuks. Goes, 22 Febr. Veilingsvereeniging Z. Beveland. Spruiten 7—8, id. 2e soort 3, koolra pen 1.10—2, wijnpeen 3.50, sjalotten 3.90, roode kool 13, aardappelen 6.10, id. poters 3.40, alles per 100 kg; prei 39 per 100 bos; prei 0.50—1 0, knolselderie 1.80—,2.30, roode kool 1.30—4.80, gele savoijekool 66.60, groene savoijekool 1.90—2, kipeieren 3, alles per 100 stuks. Hulst, 22 Febr. Aanvoer ruim, han del was kalm. Gerst f 6, rogge 5.50, haver 6, erwten 10 boonen 6.50. Rotterdam, 23 Febr. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 163 paarden, 12 ezels, 124 magere runde ren, 936 vette runderen, "264 vette, 120 graskalveren, 1822 nuchtere kalveren 166 schapen en lammeren, 7 varkens, 41 biggen, 7 bokken of geiten. Prijzen voor vette 'koeien le kw. 0.63 —0.73, 2e kw. 0.52—0.59, 3e kw. 0,35— 0.50; stieren le kw*. 0.510i. 57, 2e kw. 0.44—0.49, 3e kw. 0.35—0.42, katvferen le kw. 1.10—1.20, 2e kw. 0.80—0,93 3e kw. 0.700.80. Prijzen voor melkkoeien 175—295, kalfkoeien 190295, stieren 90330, pin ken 80—140, graskalVeren 35—75, vaar- ven 170195, werkpaarden 160—270, slachtpaarden 100—175, hitten 65—130, nuchtere 'kalvéren '36, fokkalveren 9 17, biggen "3—6. Aangevoerd 230.000 stuks. Kipeieren 2.80—4 30, eendeieren 2.5t -3.30. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE, Marnixplein, West-Souburg. Heden overleed, in volle verzekerdheid des geloofs, on ze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MejWed. J. VERSTRAATE— TANKER, in den ouderdom van 80 jaar. De bedroefde Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen. Middelburg, 22 Febr. 1932. Klein Vlaanderen M 177. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vader, Behuw d- en Grootvader, LAMBERTUS VAN SIGHEM, in den ouderdom van ruim 82 jaren. Souburg E. PEETERS— VAN SIGHEM. G. P. PEETERS en kinderen. IJmuiden E. VAN SIGHEM. P. VAN SIGHEM— MINDERHOUD en kind. Westkapelle G. VAN SIGHEM. S. VAN SIGHEM— JANSSE en kinderen. A. VAN SIGHEM. W. VAN SIGHEM— TOUTENHOOFD en kind. Souburg, 22 Februari 1932. Eenige en algemeene kennis geving.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3