gemengd nieuws. laatste berichten. beurs- en wisselkoersen. onderwijs. beursthermometer. VLISSINGEN. Schietoefeningen met geschut. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. De beiaardier Jef Denijn. Ongelukken. Branden. DE BEZEM. HET NATIONAAL CRISISCOMITE Kort Zeeuwsch Nieuws. Kanton en Nanking. Japansche nederlaag. Amerika Schepen Industrie Philips Olie - Suiker Accoust. - Tabak - Rubber - MARKT SgSHHBHBBS te Rotterdam bestaande z.g.n. spaairin- stelling. Toen de afwikkeling van zaken op zich liet wachten vervoegden kich vejr- scliillende personen tot hem om nadere information doch hij wist de menschen aan het lijntje te houden of meL >een kluitje in het riet te sturen. Ten slotte nam men toen de politie in den arm en bleek men hiejr mfet zwen- delpraktijken te doen te hebben, ten koste (van in nooddrurft veijkeerende medemenschen. Nader zal nog wel blij ken hoe groot het aantal slachtoffers yan hem is. Hij ontving n,.!. zooveel brieven dat hij in een zaal te ■'Middel burg, zitting hield om met zijn slacht offers te onderhandelen en ze te ver strikken. Aan de stichting „Moederheil" te Ginneken is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd als verloskundige mej, E. Josefik alhier. Op 1 en zoo noodig 2 en 3 Maart zal worden geschoten met geschut, geplaatst op den westelijken oever van de Mari nehaven te Vlissingen, en op 22 en zoo noodig 23 en 24 Maart met geschut ge plaatst ten Zuiden yan het licht van Kaapduinen. De schietoefeningen vangen aan om 9 uur. Op of nabij de batterij, vanwaar wordt geschoten, zal van één uur vóór den aanvang af tot het einde der schiet oefeningen een roode vlag geheschen zijn. De sector, waarin geschoten wordt op 1 en zoo noodig 2 en 3 Maart strekt zich uit over een gedeelte van de Wes_ terschelde en van de reede van Vlis singen tusschen de lijnen getrokken van de batterij aan de Marinehaven in de richting Oost, onderscheidenlijk Zuid, tot op een afstand van 6500 M. en tot een hoogte van 250 M. De sector, waarin geschoten wordt op 22 en zoo noodig 23 en 24 Maart strekt zich uit over een gedeelte van Galgeput, Oostgat en Deurlo, tusschen de lijnen, getrokken van de batterij bij Kaapduinen in de richting N.W., on derscheidenlijk Zuid tot op een afstand van 11.000 M. en tot een hoogte van 450 M. N.- EN ST. JOOSLAND. Zondags middag werd alhier op den rijksweg een 16-jarig meisje aangetreden door een auto uit Middelburg komende- De auto mobilist moest enkele vrachtauto's pas- seeren, komende uit de richting Goes, waarbij hij te veel naajr rechts uitweek, waardoor de aanrijding plaats had. Het meisje liep met enkele vjriendiinnen te wandelen aan de rechterzijde, van den weg. Haar Jinkeribeen en Voet de den zoodanig pijn, dat zij niet kon joo- pen. De automobilist, bracht haar in zijn auto naiar haajr woning en stelde haar onder doktersbehandeling. De gemeente-politie stelt een onder zoek in naar het gebeulde. KAPELLE. In de vergadering der V eilingsvereeniging Kapelle-Biezelinge en omstreken werden de afgetreden be stuursleden herkozen. De heer v. d, G r a a f f uitte ernstige grieven tegen de wijze van keuren zij ner peren en diende een motie in, lui dende: De leden der Veilingsvereeniging K. B. O., overwegende, dat de tegenwoordige wijze van keuring hunner producten voor de veilingen beginnen niet vol doet; overwegende, dat de leden bij her haling daarvan de dupe zijn geworden en daardoor groote ontevredenheid on der hen is ontstaan; overwegende, dat hierin ten spoe digste verandering moet worden ge bracht, noodigt het bestuur uit een be tere regeling vast te stellen; eischen intrekking van art. 7 van het koopliedenreglement, weigeren mede werking om het despotisch regiem nog langer in stand te houden. Ook de heer Landman had ernsti ge grieven tegen den directeur der vei ling, inzake het korten van 10 Kg. aardbeien, die onrechtmatig geschied de. Hij zeide niet alleen voor zich zelf te spreken, ook anderen zouden grie ven kunnen opsommen, die niet denk beeldig zijn. Evenzoo had de heer M. F raanj e persoonlijk aantijgingen te gen den directeur; de heer G, Gan se m a n achtte de actie welke was voortgesproten om de aftredende be stuursleden niet meer te kiezen waren aan de handelingen van den Directeur j niet vreemd. Spr. heeft 'n voorstel ver nomen om den keuringsmeester af te schaffen, hij zelf zou hem indien moge lijk willen wegjagen en dringt aan op verandering en een grondig onderzoek door het bestuur. Dit werd toegezegd, J CADZAND. De vereen. „Gemeentebe- De Brusselsche correspondent van het Vad, meldt dat ten gevolge van het ont slag van den reeds zeer bejaarden Me- chelschen beiaardier en directeur der Beiaardschool aldaar, Jef Denijn, de ge meenteraad van Mechelen in zijn jongste vergadering Staf Nees tot stadsbeiaar- dier heeft benoemd. Zondagmiddag had te Sassen- heim een 19-jarige huzaar V. die zich naar zijn familie in Lisse zou begevien 0 aan den motorrijder H. S. die uit de n» Cadzand meer bekend onder den i richting den Haag kwam gevfcaagd mede naam „Vereen, voor V reemdelingenver- j je mogen rijden, hetgeen| deze goed viond. keer hield Vrijdagavond haar jaarver- Toen zij in Sassenheim kwaïhen sprong gadering. Uit t verslag van den seer, echter eensklaps een band vau het mo- bleek dat de vereen. 67 leden telt, waar- I torrijwiel, waardoor beiden van den mo- van er 8 buiten de gemeente wonen. De tor vielen> y. kwam met het hoofd op rekening van den penningmeester wees I <jen grond terecht en werd nog eenige 134.35 iy ontvang en 147.48 in uit-1 meters meegesleurd. Hij kreeg een sche- gaaf aan. Tot bestuursleden werden her benoemd de heeren A. van Dale, H, v. d. Lijke en D. van Houte. Medegedeeld werd dat het bestuur der vereeniging belangstelling tracht te vin den voor het aanbrengen van een ver binding tusschen de duinen onder Knocke en Retranchement, overtuigd dat hiermede het vreemdelingenverkeer ten zeerste zou worden gebaat. Ook in deze gemeente werd op voorstel van den burgemeester een cri sis-comité opgericht, waarin behalve de burgemeester, de volgende personen zit ting hebben: Joz. Becu, Ch. van Houte, C. J, Neeteson, J. Pleijte, ds. F, A. Vis ser en D, van Houte. Een geldinzame ling, de vorige week gehouden, bracht 141.05 op. ZUIDZANDE. In de raadsvergadering van Zaterdag, die door wethouder Ris- seeuw de Hullu werd gepresideerd, werd voor de werklooze landarbeiders eene steunregeling vastgesteld, waarvan wij het volgende ontleen en: De steun bedraagt voor uitgetrokken delfractuur en is overleden. Hedennacht heeft een hevige brand gewoed in het café van den heer J. Oud, bij de spoorweghalte St. Pan- c r a s. Het 9 jarig zoontje, dat de brand 't eerst ontdekte waarschuwde onmid dellijk zijn moeder die haar 9 kinderen in veiligheid wist te brengen door te voor tien de gaskraan aan den muur in de keuken had dichtgedraaid en daarbij alles in orde had bevonden. Zij heeft daarop de kinderen nog geholpen en is naar bed gegaan. Nog denzelfden nacht heeft de poli-J tie een drietal personen in hun wonin- f gen te Delft en den Haag opgezocht, doch allen konden een voldoende alibi bewijzen. JEUGDIGE INBREKERS GEAR-1 RESTEERD. Het is de politie gelukt de hand te leggen op een 5 tal jeugdige personen, die verdacht worden den laat- sten tijd te Almelo een reeks van in- braken te hebben gepleegd, voorname lijk in gebouwen, waar de bewoners af wezig waren. Het eerst werd gear-1 resteerd de 17-jarige J. Z., daarna de 16 jarige H. K., die des avonds laat op verdachte wijze door een agent van po- litie bij een fabriek werd aangetroffen. Na een langdurig verhoor bekende zij betrokken te zijn geweest bij verschil lende diefstallen van den laatsten tijd. Het verdere onderzoek bracht de politie van nog drie andere, alle jongelieden van 16 tot 19 jaar op het spoor. Allen hebben bekend. DOOR VERPLEEGDE AANGEVALLEN In de „RO.G." De Kruisibgrg le D o e- t ine hem heeft een verpleegde doo,r 'kiespijn voor te wenden de wachtheb bende gestichtsombtenaar in zijn cel gelokt. Toen de ambtenaar binnen was, werd hij door den jongen tegen den grond geslagen en in de cel opgesloten. De verpleegde maakte zich van de sleutels meester, bevrijdde nog een collega en :rrr -*-•-» <bs* vluchten door een luik. Allen werden in I samen zijn ze toen ontvlucht. Het twee- nachtgewaad ondergebracht bij buren. I tal is nog niet teruggezien. De heer Oud zelf was afwezig. Hoewel de brandweer ter plaatse was, kon niet worden verhinderd dat het ca fé tot den grond toe afbrandde. Ook 't| woonhuis van den heer Stipriaan Lui- cius vatte vlam, door het overwaaien I van vonken. De familie was afwezig. Ook dit perceel werd een prooi der vlammen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, I dat van beide inboedels niets kon wor den gered. Verzekering dekt de schade. TRAGISCH ONGELUK. - Zondagmid dag heeft op den Schiedamschen weg te Rotterdam een tragisch ongeluk plaats gehad, waarbij de 48_jarige mej. Bij 't Nationaal Crissiscomité is in de afgeloopen week 39.075.74 ontvangen. Het totaal is daardoor gestegen tot een bedrag van 528.243.19. Bij de dagbla den is ontvangen 2.076.68. In totaal is thans afgedragen 148.040.41. BENOEMINGEN, De gemeenteraad van St. L a u - gehuwden en ongehuwde kostwinners tenI c- F. M.—K door een autobus' is o(vfe(r- re ns benoemde hedenmiddag tot se- hoogste 7.per week, benevens 0.50 per week per gezinslid boven de twee personen tot een maximum van 4 per sonen. De steun bedraagt voor reglemen tair nog niet rechthebbende, dubbel uit getrokken en ongeorganiseerde gehuwde en ongehuwde kostwinners ten hoogste 6.50 per week, benevens 0.50 per ge zinslid boven de twee personen, tot een maximum van 4 personen. De landarbeiders van 60 tot 65 jaren zullen ook in deze steunregeling vallen; de mogelijkheid wordt geopend om ook steun te verstrekken aan vrouwen, met dien verstande dat hoogstens 1 persoon uit een gezin steun kan ontvangen. Geen uitkeering wordt verstrekt aan: diegenen, wier gezinsinkomen meer be dragen dan: f 8.bij een gezin van twee personen; 8.50 bij een van 3 of 4 per sonen, 9.bij een van 5 of 6 personen, 9.50 bij een van 7 of 8 personen, 10. bij een van 9 of 10 personen, 10.20 bij een gezin van 11 en meer personen. Zaterdag j.l'. hield het Comité Van Actie tegen het wetsontwerp-TesrpstJ-a een openbare vergadering te Wissen- kerke, waar de heer Th. J. Thijssen, 'lid van het hoofdbestuur van "den Bond van Ned. Onderwijzers een met groote aandacht gevolgde rede hield. Met a- st. werd de bekende motie aangenomen. Te Oud V o s s e m e e r is in de lokalen Van de School met den Bijbel door het Christelijk zangkoor een zeer druk bezochte uitvoering gegeven. De collecte gehouden door het Crisiscomité te Sluis heeft opgebracht giften in natura meegerekend plm, 750. AMSTERDAM, 23 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 1005/8—1005/8. Ned. 17 1000-41/2 98-98. Ned. 31 1000-4 92-92s/8\ Certificaten-3 12—12%. Cert. N.W.S.-2% 61146114. O. Indië 22 1000-6 8414—84%. O. Indië 23 100-6 67%—67. O. Indië 16 1000-5 8514—86%. O. Indië 26 1000-414 7714—78%. Duitschl. pndst. 100-7 46%-46%. Duitschl. 30 1000-5% 34%—34%. Engl. W.L. 50-200-5 71%—70%. Engl. F.L. 50-200-4 62%—62%, Zeeuws. Hyp. B-5 97 Zeeuws Hyp. B'.-4i/2 90 A. Amslerd. Bank 1021103y±., A Bank Assoc. 26i/8 C Bott. Bank Ver. 70%. A Twentsche Bank 97 A Pref. Jurgens A 74%75%. A De Schelde N. B. 38—38%. A Ver. Papf. v. Gelder 69%69. C Am. Car Foundry 9%9%, C Am. Smelt Ref. 16%17. C Farbenind I.G. 77%80. C U. States St. C. 49%49%. C C. Publ. Serv. 2%2%. C North Am. Cy. 3736%. A Bora. Sum. H.M. 117%—117%. A Ned. Wol Mij. 22—21%. A Singkep Tin M. 80 A J. C. Japan Ln. 3636. A Rotterd. Lloyd 6160%. A S. M. Nederland 6968%. A Amst. Thee C.M. 22—22%. A Houth. Alberts 39%39%. C Peruvian C. Pr. 1010. A Southren Rlw. 12%12. C Union Pac, Rr, 87%86%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. reden en op slag dood. Mej. M. was met haar echtgenoot uit de tram gestapt. Zonder uil te (Mj- ken stak het echtpaar ach (er de s til staande tram om den rijweg over. Op dat oogenb'lik naderde met groote snelheid een auto. Mej. M. die een eindje* voor haar man uit liep, kwam voor de wie len en hoewel de chauffeur al zijn best deed om den wagen tot staan te vbren gen kon hij niet verhinderen, dat de vrouw over een lengte van ongeveer 15 m. meegesleurd werd. Zij bleek op slag gedood te zijn. INBRAAK EN POGING TOT GAS-j VERGIFTIGING. De buren der fami lie L. aan de Van Wateringenlaan te Voorburg hadden op zich genomen, om tijdens de afwezigheid van de ouders een oogje te houden op de kinderen dier familie, die aan de hoede van een 19-jarige Duitsche dienstbode waren toe vertrouwd, meldt „de Courant". Toen| de buren zich Zaterdagavond van dien plicht wilden kwijten, ontdekten zij in 'tj huis een sterke gaslucht. Het bleek dat de gaskraan in de keu ken openstond en dat de gasslang los hing. De kinderen, die reeds te bed la gen, waren ongedeerd, doch de 19-jari- ge Duitsche dienstbode werd bewuste loos in bed aangetroffen. Voorts vond men in de huiskamer een grooten war boel; alles was daar vrijwel overhoop gehaald en bij nader onderzoek bleek dat een geldkistje, inhoudende een be drag van circa vierhonderd gulden, was verdwenen. Metbehulp van een zuurstofapparaat kon men het meisje bij brengen. In hetzelfde perceel zijn enkele maan den geleden twee Duitsche dienstmeisjes door gasverstikking om het leven geko men. Aan het openstaan van het raam in de slaapkamer moett het toegeschreven worden dat het gas op de kleinen geen van drieën was bewusteloos. Aan de politie verklaarde de Duitsche dienstbode Annie S„ dat zij om kwart A Koloniale Bnk. 5557. A N.I. Hbk. 1000 59—58%. C Ned. H. M. 1000 76%—76%. A Alg. Kunstz. U. 4039%. A v. Berkels Pat. 26%26. C Calvé-Delft 6060. A C. Suiker Mpij. 21%22%. A Int. Viscose 7%7%. A Küchenm. I. Acc. 8%7%-6%. A Ned. Ford A.M. 140—135%. A Philips Gem. B. 85—87%-6%. C Unielever 108%—108-110. C Anaconda Cop. 21%21%-21. C Bethlehem Stt. 2323%-4. A A.N.I.E.M.—N.B. 173%—174. C A. Gas en El. Cy. 4%4%. C Cities Serv. Cy. 6%6%, IC. Midd. West 'Ut 5%-5%-%. A Boeton Mijnbouw 23%— 22-21. A Kon Petr. Mpij. 147i/8—148-461 G Contin Oil Cy 6— 0. y G Shell Union O.C. 4—4i/8- A Holl Amer. Lijn 3% A. K.N. Stoomb Mij,, 16y8—163/* cretaris den heer J. W. van 't Hoff, burgemeester en tot gemeente-ontvanger den heer S. Simonse thans wethouder1. ENSCHEDE EN LONNEKER. De raad der gemeente Enschedé keurde het wetsontwerp van Ged. Sta ten tot samenvoeging tegen 1 Mei 1933 van de gemeente Enschedé en Lonne- ker met 1 stem tegen goed. De raad van Lonneker keurde het ontwerp met 13 tegen 10 st. goed. De oude raad van Lon neker verwierp 't indertijd met 1 stem meerderheid. UIT KOUDEKERKE. Notaris mr. P. Loeff heeft Dinsdag in de herberg van A. Simpelaar te Koude- kerke, krachtens Rechterlijk Bevel, pu bliek verkocht een huis met tuin en schuurtje op het dorp te Koude- kerke, aan de Vlissingsche straat, wijk A 104, groot 4 a 64ca (35% R.) Kooper M. Brouwer te Koudekerke voor 4500. JAPAN EN CHINA. 't Secretariaat-generaal van den Vol kenbond houdt zich op het oogenblik bezig met de voorbereiding der buiten gewone zitting van de Volkenbondsver gadering, die op 3 Maart bijeenkomt voor het JapanschChineesch con flict. Ook wordt de kwestie overwogen of de Staten die direct belang hebben bij de oplossing van het conflict aan de besprekingen van het conflict zullen deelnemen. Hijmans is vermoedelijk voorzitter. Hierboven een foto van den bezem dien men, met een lange steenen pijp, achter het beschot in de oudheidkamer te Veere vond. vorens versterkingen zullen zijn aange komen, Dit opzienbarend besluit, beves tigd door neutrale waarnemers is mede het gevolg van een aanval in het N. van Kiang Wan waarbij de Japanners wer den teruggedreven en verliezen leden. De leiders der K a n t o nregeering verklaren heden in een oproep tot het Chineesche volk. In dit noodlotsuur moet China den strijd tegen Nanking staken. De troepen in dienst van de Chi nees che republiek verwachten, dat el ke Chinees zijn nationale plicht doet, door de Japansche troepen te bestrijden, en niet om het lot van Sjanghai doch van geheel China. DIRECTEUR VAN DE R.H.B.S. TE VLISSINGEN. Bij K.B. is met ingang van 1 Sept. '32 benoemd tot directeur van en leer- aar aan de R. H. B. S. te Vlissin gen dr. H. de Noo, thans in gelijke be trekking te Zierikzee. RUSSISCHE VOORSTELLEN TER ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Russische delegatie heeft heden een ontwerp resolutie ingediend om de volledige ontwapening aan te nemen als grondslag voor de verdere bespre kingen der conferentie. Als dit voorstel wordt verworpen stelt de sovjetdelega tie de volgende besprekingen van haar reeds bij de onderhandelingen der voor bereidende ontwapeningsconferentie in gediende ontwerpconventie aan de orde. Legers tot 30.000 man blijven buiten al le beperkende bepaling; legers van 100.000 man worden met 20 pet. vermin derd; legers boven de 200.000 man wor den met 50 pet. verminderd. Vloten tot 130.000 ton vallen buiten elke vermin dering, vloten van 500.000 ton worden met 50 pet. verlaagd. De arrondissements-rechtbank te Alkmaar wees heden vonnis in de zaak van mr. H. A. J. M, K„ die twee jaar geleden ten nadeele van het huis van Zessen een r.-k. hofje voor oude mannen, en als beheerder der r.-k. scho len beduidende malversaties pleegde, en veroordeelde hem deswege tot 1 jaar en 6 maanden gev. straf met bevel tot ge vangenneming wegens verduistering meermalen gepleegd. De eisch was 3 jaar gev. straf met bevel tot gevangenneming als vonnis mocht worden gewezen. Op de graanmarkt te Goes was de aanvoer ruim, de handel slap. Prijzen: goudgerst 5.75/6.40; haver f 5.50 6.kookerwten 912, kroon- erwten f 9.f 11.50, bruine boonen 67, duivenboonen 8.50, maanzaad /20f 26, mosterdzaad f 15. Meer dan 4000 Japanners zijn vlot geland. Morgen wotden nieuwe transpor ten verwacht. Heden hebben de Japan sche legerbevelhebbers het offensief i over het geheele front gestaakt. Waar schijnlijk zullen geen nieuwe mili-| taire operaties plaats hebben, al- A Ned. Scheepv. U. 64%64%. A H.V. Amsterdam 180%—177-179. A Java Cult. Mij. 131% A N.I. Suiker U. 82%84%. A Poerworedjo S.O. 9% A Deli Batavia 153157. C Deli Mij. 1000 179%—176%-77%. A Senembah 209%213-15. C Chicago Milw. 43. A Amst. Rubb. C. 39%—47%-8. A Deli-Bat. Rubb. 21%20. Hessa Rubber 2827 A Serbadjadi S.R. 20%20%-%- Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 22 Febr. 23 Febr. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York Geslaagd voor het voorloopig ma chinisten diploma A. J- J,anse' van de „de Ruijterschool te Vlis singen. 8.53 8.61 58.65 58.87 9.74 9.74 34.47% 34.45 48.25 48.27% 47.— 47.40 2.47 2.47% I H. V. A. - - Mijnen - (Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2