V ^jJrouinciale j5e emu s die EDDE I if VIPED N o. 45. Twee Bladen. DINSDAG 23 FEBRUARI 193 2. Eerste Blad. 175e Jaargang. ■>1E ^OCE^EI!JW werkt als gorgelen BINNENLAND. ZEELAND. T6T T9? ?3t ?6H9? $1 Stormachtig_ -Bestendi Hoog- en Laagwater te Vlissingen. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10 elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. Kleeren. Men zegt wel eens: „dat raakt me m'n koude kleeren niet." Wat we nu te zeggen hebben, dient u, zelfs door uw koude kleeren heen, het warme hart te raken. Er is nood, overal in den lande. Ook hier. Het is den mensch niet gegeven, in een handomdraai alle nood te lenigen. Toch kan en moet hij doen, wat z'n hand vindt om te doen. Het goede zij nooit de vij and van het betere. Er is hier ter stede een sub-commis sie van het N. C. C., die voor dekking en kleeding te zorgen heeft. Zij staat onder voorzitterschap van wethouder Onderdijk, penningmeester is de heer Brevet, secretaris mr. M. van Empel en leden zijn de heeren C. Me- liefste, jhr. A. E. Boddaert en J. Won- dergem. Zuster Merison was zoo vrien delijk als enquêtrice voor haar op te tre den. Kleeding, schoeisel en dekking bren gen bij hen, die er het bitterst om verle gen zijn, behoort tot de taak dezer com missie. Zij kreeg een som van Rijk en gemeente hiervoor beschikbaar een mooi bedrag, wie 't zoo ineens hoort noemen, een bedrag dat héél gauw op geteerd is, als 't op uitdeelen aankomt. Deze kleedingcommissie wil zoo graag méér doen. Wilt gij, lezer, daartoe bijdragen? Neen hier volgt géén nummer van een postrekening, al zal de penningmees ter zeker geen bijdragen in geld schu wen. 't Is eenvoudiger: ga eens naar uw linnenkast, uw kleerenzolder. Snit en kleur doet er niet toe: wat warmte en dekking geeft, is alles nu goed. Schoenen en jassen, broeken en dassen, hemden en kousen, lakens en dekens, wanten en sokken, kussens en sloopen, alles wat kleeding en dekking en schoeisel is, is welkom. Ge hebt slechts een berichtje te sturen aan den gemeentelijken ont- smettingsdienst, Dam 12, telefoon no. 412, en men komt het bij u halen. In de gevallen, waarin dit noodig mocht zijn, zorgt deze dienst nog voor ontsmetting ook, en dat hetgeen gij aldus aan wel licht overtolligs afstaat, bij Middelburg- sche medeburgers die het hard noodig hebben, terecht zal komen, daarvoor staat de ter zake wei-georiënteerde com missie in. m Gaat u dadelijk even kijken? Legt u 't metéén even klaar? Hebt u 412 al opgebeld? Mooi zoo! Dank u! Vragen staat vrij! Men behoeft geen politiek genie te wezen, om te weten: zoodra onze re geering besluit, een oorlogsschip naar Shanghai te zenden, zal er tusschen de, zich tot ontwapenaars par excellence bekwaamd hebbende, politieke partijen een wedloopje in het vragenstellen ontstaan. In de Eerste Kamer heeft prof. van Embden 't gewonnen; in de de Tweede was ïr. Albarda de eerste. Zoowel de vrijzinnig-, als de sociaal-democraat vra gen: waarom geen passagiersschip ge zonden? En: wil de regeering den torpe dojager alsnog terugroepen? Het antwoord op de eerste vraag mag met belangstelling afgewacht worden; de tweede is een kinderachtig reclame trucje. Natuurlijk is de regeering daar- t?.e n e 1 bereid, dat zou een schandaal zijn. L.w.zniet het terugroepen, maar: het uitzenden zonder tevoren de conse quenties overwogen -te hebben! Inclu sief de te verwachten vragen van dien kant. Een paar woorden. Een Ned.-Herv. predikant, dr. J. L. Snethlage, té Oyen (N.Br.) heeft zich in een brochure voorstander van het Le ninisme verklaard. In het liberale week blad „De Vrijheid" schrijft ds. G. Huls man daar een uitvoerig artikel tegen „Het is ontzettend!" roept hij uit. „De Zeeuw" citeert nu wél het ci taat, dat den liberalen predi kant Hulsman tot den uitroep „het is ontzettend!" aanleiding geeft, maar.... houdt dan op met citeeren enzegt dan zélf „het is ontzettend". Erg? Heelemaal niet. Maar het ware toch fraaier geweest, inplaats van te zeggen dat „De Vrijheid" de aandacht vestigt op deze brochure, te vermelden, dat zij, in een door 'n predikant geschreven hoofd artikel, er tegen te velde trekt. Maar tjawij liberalen stoelen nu immers eenmaal op eenzelfden wortel des ongeloofs met revolutionnairen en zulk gespuis? 25, 45 en 65 ets. het voorkomt verkoudheid. (Ingez. Med.) NEDERLAND EN SJANGHAI. De Van Galen en zijn état- major-, Vragen in de Eer ste en de Tweede Kamer. Antwoord op vroeger gedane vragen. De état-major van den torpedojager „Van Galen", uit Soerabaja naar Sjang hai vertrokken, bestaat, volgens een „Aneta"-bericht, uit: kapitein-luitenant ter zee E. A. Vreede, commandant, lui tenants ter zee 2de klasse S. Visser (oud ste officier), G. A. Cox, J. Winsser, P. A, Riedel, de officier van den marinestoom vaartdienst der le klasse M. de Vries (chef van de machinekamer), de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse J. G. C. van Hilten, de officier van administratie der 2de klasse H. B, N. van Kreel, de eerste luitenant der ma riniers P. J. van Gijn. Het Eerste Kamerlid de heer Van Embden heeft den minister,- voorzitter van den raad van ministers, schriftelijke vragen gesteld. Onder welke van de grondslagen, die de regeering als uitsluitende doelstelling van onze oorlogstoerusting opgeeft, zoo vraagt prof. Van Embden o.m., brengt zij bedoelden maatregel: de verdediging van ons grondgebied, handhaving van de ver meende neutraliteit van ons gebied of vervulling van Volkenbondsplichten? En verder: Waarom heeft de regeering tot het opnemen van vluchtende landgenooten niet een passagiersschip gecharterd, ge lijk vanwege de Nederlandsche regeering bij vrij recente internationale verwikke lingen wel heeft plaats gevonden? Acht de regeering het bepaaldelijk gewenscht, gereed te zijn voor de aanwending van militair geweld tegen de strijdende par tijen? Het Tweede Kamerlid de heer Albar da heeft eveneens vragen gesteld, o.m. naar den aard der diensten, welke de regeering door dit oorlogsvaartuig aan de belangen der te Sjanghai verblijven de Nederlanders Wil doen bewijzen? Ook hij vraagt waarom de regeering dan niet één of meer passagiersschepen voor dat doel heeft gecharterd. Zoowel de heer Van Embden (v.d.) als de heer Albarda (s.d.) vragen boven dien terugroeping van de „Van Galen". Op vroeger gestelde vragen van den heer Albarda, betreffende den oorlog te Sjanghai, antwoordde de regeering nu ook. Gevraagd werd o.m. naar het be richt, dat volgens een woordvoerder van Amerikaansche banken Japan en China noch in New-York, noch in Londen, lee ningen zullen kunnen opnemen voor het financieren van oorlogsmaatregelen. Vindt de regeering geen aanleiding tot het overwegen van maatregelen, waar door kan worden voorkomen of belet, dat hier te lande en in Ned.-Indië door beurzen en banken zou worden medege werkt tot het verschaffen van geldmid delen tot het voeren van oorlog? En: geven de gebeurtenissen in Azië de regeering geen aanleiding het toe zicht, dat hier te lande en in Ned. Indië op den uitvoer van wapens en munitie wordt uitgeoefend, te verscherpen en maatregelen te overwegen, waardoor de uitvoer van wapens en munitie, recht streeks of indirect bestemd voor de oor logvoerenden, zooveel mogelijk wordt belet? Hierop is geantwoord, dat de regee- Haat eindigt nooit door haat; haat eindigt door liefde; dit is de oude wet. Dhammafada. ring geen aanleiding vindt tot het over wegen van maatregelen tegen eventueele leeningen, waarvan niet kan worden voorzien of zij ooit zullen worden uitge schreven, noch of zij in dit geval op de Nederlandsche kapitaalmarkt plaatsing zullen zoeken, en dat het overheidstoe zicht op den uitvoer van wapenen en munitie hier te lande en in Nederlandsch- Indië voldoet aan alle redelijkerwijze te stellen eischen. Uitvoer heeft gedurende de jongste crisis in het Oosten niet plaats gevonden. NEDERLAND EN DE ONTWAPE NINGSCONFERENTIE. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft aan de regeering vragen gericht, waarin hij o.m. informeert, of het waar is, dat onderhandelingen te Genève tusschen de delegaties van Nederland, de Scan dinavische landen en Zwitserland ge voerd om tot het indienen van een ge meenschappelijk voorstel aan de Ontwa peningsconferentie te komen, mislukten, mede door de weigering van de Neder landsche delegatie om tot een vergaande tonnagevermindering van duikbooten te komen? DE TENTOONSTELLING VAN SCHILDERIJEN DER KONINGIN. De schilderijen der Koningin zullen ook te Arnhem worden geëxposeerd, doch waarschijnlijk eerst in de tweede helft van Mei, daar na Amstefrddam, Rotterdam, Utrecht en Groningen nog 't eerst aan de beurt komen. DE AANSLAGEN OP DE SPOORTREINEN. Op desbetreffende vragen van den heer Moltmaker, heeft de minister van waterstaat geantwoord, dat de vrager ten onrechte verband legt tusschen de bij den dienst van weg en werken der Nederlandsche Spoorwegen doorgevoer de bezuinigingen, die hij „ergerlijk" noemt, en de spoorwegaanslagen. Noch beperking in de bewaking van openbare overwegen noch inkrimping van perso- neelploegen heeft iets uit te staan met wat is voorgevallen. Daar met „ergerlijke" bezuinigingen blijkbaar ook wordt gedoeld op beper king in de schouw van den spoorweg, merkt de minister op, dat deze schouw steeds slechts ten doel heeft gehad den goeden toestand van den bovenbouw te controleeren en een oogmerk van be waking van den spoorweg daarbij nim mer heeft voorgezeten; de geleidelijke verbetering en verzwaring van den bo venbouw heeft het reeds in 1913 moge lijk gemaakt deze schouw tot eenmaal daags te beperken, zonder dat dit tot bezwaren geleid heeft. NEDERLAND—PARIJS PER K.L.M. Op 1 Maart a.s. neemt de voorjaars- dienst op het Europeesche luchtnet een aanvang. De K.L.M. zal haar sneldienst Amsterdam-Rotterdam-Parijs en terug handhaven; het vertrek uit Amsterdam en Rotterdam heeft des middags, respec tievelijk 12.55 uur en 13.30 uur plaats en de aankomst te Parijs om 15.30. In de te genovergestelde richting vertrekt het vliegtuig des morgens om 9.15 uur uit Parijs en komt respectievelijk om 11.45 en 12.20 uur te Rotterdam en Amster dam. Te Amsterdam wordt aansluiting van en naar Scandinavië verkregen. De Lignes Farman waarmede de K.L. M. op haar Fransche lijn nauw samen werkt, neemt in beide richtingen de lan ding te Antwerpen, dat gedurende den winter geen rechtstreeksche luchtverbin- ding met Nederland meer bezat, weder op. Evenals de heer G. Nieuwenhuijsen, die als eerste onder ds. C. A. Lingbeek op de lijst der Hervormd-Gereformeer- de Partij stond, heeft ook de heer J. J. Wollendorp te Groningen zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aan genomen. Nu komt in aanmerking ds. A. C. G. den Hertog, predikant te Rotter dam. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te H o o r n S. J. J. Luyckx, can- didaat-notaris aldaar. HALLO, ANS, BEN JIJ DAAR. Ja, met Nel. Zeg moet je hooren. Je zult het niet zoo gauw gelooven. Ook ik stond er nogal wat scepties tegen over. Ik wou je alleen maar eens ver tellen, dat ik den laatsten tijd regel matig Ovomaltine genomen heb. Je weet toch, dat ik me tot voor kort steeds niet lekker voelde en altijd zoo gauw moe was. Dat alles is nu voorbij, dank zij de Ovomaltine. Ik heb het maar eens geprobeerd en werkelijk, wat de krant ervan zei, was niet overdreven. En het is zoo gemak kelijk klaar te maken en smaakt wer kelijk goed. Heusch, dat moest je ook doen. Het kost bijna niets. Voor 70 cent heb je reeds een busje Ovomaltine. Jou zal het ook wel helpen. Ik voel me ten minste weer heerlijk sterk en slaap 's nachts best. Kind, doe het ook hoor. Ik blijf ermee doorgaan. Ik voel me er bui tengewoon goed bij. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. In druk is verschenen het jaarver slag van de vereeniging Kindervoeding over het jaar 19301931 Hieruit blijkt dat in den vorigen winter aan 149 kinderen uit 63 gezinnen (openbare scholen 108 en 43, Chr. scholen 11 en 6, R.K. school 30 en 14) eten werd ver strekt, het grootste aantal porties was 149 op 5 December en het kleinste aantal 102 op 30 Maart. In totaal wer den in 114 maaltijden 14.423 porties strekt, tegen 110 en 14.691 in het sei zoen 19291930. Kleeding werd verstrekt voor reke ning der gemeente aan 251 kinderen uit 108 gezinnen met een bedrag van 1295.72. De gemeentelijke subsidie bedroeg 1200, een extra subsidie is niet aangevraagd. Waar door vertrek en overlijden de Vereeniging verschillende leden heeft verloren, doet het bestuur een beroep op de stadgenooten onder dankzegging aan hen, die tot dusver de Vereeni ging financieel steunden. In het verslag over 1931 van den Christelijken Besturenbond alhier, vangt dq nieuwe secretaris A. Flipse aan met woorden van groote waardeering over het werk van zijn voorganger, den heer A. S. Boone, die vertrokken is en van den voorzitter, den heer P. Meliefste, die een maaand het secretariaat waar nam. De secretaris staat dan stil bij de cri sis en het ongekend groot aantal werk- loozen van 700, en hetgeen voor hen wordt gedaan. Ondanks de groote ma laise kan toch met dankbaarheid wor den teruggezien op het jaar dat achter ons ligt en mag het bestuur Gode dan ken voor de zegen geschonken op het werk van den C. B. B. Door het werken van bestuur en af- deelingen, gelukte het te Grijpskerke, Oostkapelle en Vrouwenpolder afdee- lingen van den Nederlandschen Chris telijken Landarbeidersbond op te rich ten. In 1931 werd aan Crisissteun uitgege ven f 16.735.05 en aan gemeentesteun 6.173.65. Als nieuwe afdeelingen slooten zich aan, de afd. van de Chr. Landarbeiders- te Grijpskerke, die van de Chr. Trans portarbeiders te Nieuw en St. Joosland en de Belastingambtenaren. Voor een Kerstgaven aan de werkloo- zen brachten de inteekenbiljetten van de Christelijke bevolking de som op van 213, van de leden der diverse afdee lingen werd 209 ontvangen. Hierdoor ontvingen 59 kostwinners en daarmee gelijkgestelden, die enkel aangewezen waren op Crisissteun 4; 44 die nog trekkende waren uit hun bondskas of tewerk waren gesteld bij de werkverschaffing 3 en 27 on gehuwd en 2. De plaatselijke commissie van D. E. L. had voor het T.B.C.-fonds een ont vangst van 3367, w.o. 2350 als net to opbrengst van den bazaar. Hier werd 880.50 aan deelnemers uitgekeerd in geld of versterkende middelen en kon 2010 aan het Hoofdbestuur worden afgedragen. Te Serooskerke mocht het gelukken een C. B. B. op te richten. Inzake de vakopleiding en ontwikke ling aan jeugdige werkloozen, die in den breede wordt toegelicht, meent de se cretaris dat meer medewerking van de 23-II-'32: Maandag hoogste lucht- temperatuur 814 °C; (47 °F); laagste 6 °G (43 °F). Heden 9 h: 7)4 °C; 12 h 9 °C. 1.0 mm regen of neerslag. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: ©e@ ®®o® Wat de huiskamerbarometer zegt: k<*Vwi 773 772 771 770 769 ee Zware Storm-' ■-Zeer Schoon DE BILT (per radio): Ofschoon de hooge drukking iets afnam, kan nog geen verandering in den algemeenen toestand worden verwacht omdat de barometer op IJsland weer flink stijgt en het in Scandinavië weer veel kouder werd, terwijl de depressies op den Oce aan eerder naar het N.W, dan naar IJs land schijnen te trekken. Door het af nemen van de depressies in het N.O. is de krachtige wind in het Oostzeegebied bedaard. Ook in Frankrijk is nu overal zware bewolking; maar neerslag van beteekenis viel alleen te Kinn aan de Noorsche kust. Bij voortgezette barome terstijging in N. Scandinavië kan ook hier te lande weer eenige koude door dringen terwijl de kans op regen of nat te sneeuw toeneemt. Hoogste barometerstand 778,9 mm te Blacksod; laagste 757.3 mm te Vardö. Verwachting tot Morgenavond: Matige W, tot N, wind, zwaar bewolkt tot betrekken, waarschijnlijk eenige re gen cl natte sneeuw, later iets kouder. Zon op: 7 h 03; onder 17 h 24. Licht op: 17 h 54. Maan op: 19 h 39; onder 7 h 36. L.K.: 28 Febr. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later, (S springtij). Februari. Di. Wo. Do. Vr. 23 24 25 S 26 Hoogwater. 2.03 14.32 2.40 15.08 3.18 15.49 4.03 16.31 Laagwater. 8.45 20.51 9.27 21.30 10.07 22.10 10.48 22.52 zijde der jeugdige werkloozen zeker niet misplaats zou zijn. De secretaris betreurt het, dat reeds na twee weken de gelegenheid voor werkloozen om in het Militair Tehuis samen te komen moest worden opgehe ven wegens gebrek aan belangstelling. De bibliothecaris heeft in 1931 156 boe ken uitgegeven of 111 meer dan in 1931, Het gezamenlijk aantal leden van de aangesloten afdeelingen steeg van 861 tot 885. De rekening sluit met een goed slot van 6.58. Op verzoek verwijzen wij naar de advertenties in dit en vorige nummers, betreffende de vergadering van de Ne derlandsche Vereeniging van Spiritisten „Harmonia" op morgenavond in St. Jo ris. De politie alhier heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie ge steld, zekeren C. M. wonende te St. Lau rens, die onlangs in eenige Zeeuwsche bladen een advertentie deed plaatsen waarin hij mededeelde voor soliede per sonen kleine bedragen beschikbaar te stellen zonder borg. Het gevolg was dat vele personen daarop schreven. De men- schen Vernamen dat zij' een crediet van f 300 a f 400 ioï meer konden Verkrijgen, doch zij dan genoodzaakt waren de 4)4 pet. rente benevens informatiekosten, dan wel een eerste aflossing vooruit te betalen. Verschillende personen gingen op dat aanbod in en betaalden M., hetzij de rente, hetzij een eerste aflossing. Wan neer de zaken niet te vlot gingen, tus schen hem en zijn slachtoffers, gaf hij zich uit als vertegenwoordiger van een

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1