3prouinciate Jfeetuusrhe EbDg I if VLOED N o. 44. MAANDAG 22 FEBRUARI 19 32. 175e Jaargang, BINNENLAND. ZEELAND. I$t3T I 6? ï9ï ?3? ?9T MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10 elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent BET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. Zaterdag vergaderde te Den Haag de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en handel ter bespreking van de kwestie van het Nederlandsch-Belgische verdrag. Mr. G. H. Guépin, voorzit ter der maatschappij behandelde de ver schillende punten in het ontwerp-trac- taat van 1925, die aanleiding hebben ge geven tot het verwerpen door de Eerste Kamer. Prof, Colenbrander gaf een staat kundig historisch overzicht van de on derhandelingen, welke tusschen de beide regeeringen gevoerd zijn na het verwer pen van het vorige verdrag. Ir. A, A. M u s s e r t sprak over de Nederlandsche-Belgische onderhandelin gen t.a.v. de Tusschenwateren, o.a. dus ook de Rijn-Scheldeverbinding. Het Moerdijkkanaal, de nieuwe Ant- werpsche Rijnmond, is op 24 Maart 1927 door het Nederlandsche volk, bij monde van de Eerste Kamer, verworpen, waar bij tot het uiterste moest worden gestre den tegen het ministerie van Buitenland- sche Zaken. Wat had daarna behooren te geschieden? Noodig was: le. Snelle verbetering van het kanaal Wemelding e-H answeert; 2e. Contra-maatregelen om het effect van de beschermende maatregelen, die Antwerpen heeft genomen om den voor sprong van Rotterdam's natuurlijke lig ging uit te wisschen, teniet te doen; 3e. Daarna mededeeling aan België van Nederland's bereidheid om opnieuw te onderhandelen, met uitsluiting bij voorbaat van elke bespreking over een Moerdijkkanaal, een Ruhrortkanaal of geheime Scheldereserves. Spr. resumeerde de interpellatie van het Eerste Kamerlid de Savornin Loh- man, dien hij hulde brengt. Spr. zette uiteen welke gevaren aan de voorgenomen ombuiging van den Rijnmond naar Antwerpen verbonden zijn 1. Verzwakking van de Nederlandsche positie in Zeeuwsch-Vlaanderen en op de Wester-Schelde; 2. Afsluiting van Westelijk Brabant van de Zeeuwsehe wateren; 3. Bedreiging van de bestaansmogelijk heid van Rotterdam. Op welken steun, tegenover den pha lanx, kan Rotterdam rekenen? Wat doet onze Regeering voor onze eerste haven stad? Wat zal de toekomst ons brengen? Antwerpen volijverig, bekwaam, krachtig gesteund, bezig den Maasmond naar Ant werpen te verleggen. Thans pogend om, waartoe geen schijn van recht bestaat, ook den Rijnmond naar Antwerpen te verleggen. Gelukt dit, ondanks alle be loften der Nederlandsche Regeering, dan verliest Rotterdam het eenige voordeel, dat het nog boven Antwerpen heeft: zijn Rijnpositie. Het thans overwogen pseu- do-Moerdijkkanaal zou het laatste loodje zijn, dat de weegschaal ten gunste van Antwerpen den doorslag zou geven. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de Maatschappij het vaste vertrouwen uitspreekt, dat de regeering er in zal slagen de onder handelingen over de punten in geschil met België, voorkomende in het destijds door de Eerste Kamer verworpen ont- werp-tractaat tot een bevredigend einde te brengen in den zin als door den Mi nister van Buitenlandsche Zaken in het memorandum van 7 Mei 1929 neerge legd, waar gelezen wordt: „dat het toe staan aan België van het kanaal, voor zien m het verworpen verdrag van 1925 of van ieder kanaal dat dezelfde ken merken zal vertoonen, een politieke on mogelijkheid is." Bij de discussie hierover heeft dr. v. d. Poel, hoofdredacteur van het Dagblad van N.-Brabant gezegd, dat de W. Schelde van Belg. zijde altijd is voor gesteld als uitsluitend een Belgisch be lang. Natuurlijk heeft België groot belang bij dien waterweg. Maar Zeeuwsch-Vlaanderen dan? Dit is toch Nederlandsch gebied. En wanneer wij van Bergen op Zoom een open zeehaven maken, is de Wester- schelde niet alleen meer van belang voor Vlissingen en Terneuzen, doch ook voor Brabant, 't Plan-van Konijnenburg, een kanaal van Bath naar Dintelsas achtte dr. v. d. Poel ook van internatio' naai en pacifistisch standpunt, verreweg het beste. Wij moeten voorkomen, dat ons kanaal doorgetrokken wordt naar Antwerpen. Als resultaat van de besprekingen werd aan de motie van het hoofdbestuur toegevoegd: „Zij spreekt hierbij als haar oordeel uit, dat een kanaal, niet eindigende in een open Scheldehaven ten Noorden van Batn, is te beschouwen als een kanaal dat dezelfde kenmerken vertoont als datgene, voorzien in het verworpen ver drag van 1925". MET OVERHEIDSSTEUN GEBOUWDE WONINGEN. Verschenen is het rapport van de door de ministers van financiën en van arbeid, handel en nijverheid ingestelde zgn. commissie-Vliegen aan welke was opge dragen een onderzoek naar moeilijkhe den bij de exploitatie van de met finan- cieelen steun van het Rijk en de ge meenten gebouwde woningen. De commissie concludeert o.m., dat het noodzakelijk is, dat de huurbepaling voor al deze woningen beruste op één algemeen geldenden grondslag en dat aan de in dit opzicht bestaande onderlinge verschillen een einde wordt gemaakt. Met de toetsing der huren dient ge paard te gaan een toetsing der exploita tie uitgaven, opdat deze tegelijk met de huren opnieuw worden vastgesteld. Zoo wordt dan definitief bepaald de omvang van 't exploitatietekort, respec tievelijk overschot. Naar de meening der Commissie dient vervolgens gestreefd te worden naar uniformiteit in de rentetypes der Rijksvoorschotten, door een herziening van de rente van al deze voorschotten. Het dan vastgestelde exploitatietekort dient, naar de meening der Commissie voortaan door Rijk en Gemeenten te worden gedragen in de verhouding, die bij de toekenning der bijdrage was be paald. Dit wil dus zeggen, dat als regel 75 pet. van het tekort ten laste komt van het Rijk en 25 pet. ten laste van de betrokken gemeente. Het verlies, dat niet met zekerheid kan worden bepaald, raamt de Commis sie alsdan op rond 13.395.000 per jaar, waarvan rond 10.046.250 ten laste van het Rijk en rond 3.348.750 ten laste der betrokken gemeenten zal komen. Dit beteekent een grootere uitgave voor het Rijk van 1.471.000, ten voor- d e e 1 e der gemeenten. Met betrekking tot de woningen ge bouwd met een bijdrage of premie a fonds perdu is de commissie van oordeel, dat het Rijk geenerlei aansprakelijkheid kan geacht worden te hebben ten op zichte van eventueele latere verliezen op of moeilijkheden bij de exploitatie. NEDERLAND—EXPRESS. De speciale trein met post en passa giers, in aansluiting op het motorschip ,,P. C. Hooft", zal Dinsdagmorgen om 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen, 24 Februari, om 7.05 te Zevenaar; 7.57 te Arnhem; 8.48 Utrecht; (C.S.); 9.49 te Den Haag (S.S.); 9.36 Amsterdam (W.P.); 9.51 Amster dam (C.S.) en om 10.1 Rotterdam (Maas) NEDERLANDERS IN SHANGHAI. Aneta-Holland meldt, dat de regee ring besloten heeft, tot onverwijlde zen ding van een torpedobootjager naar Shanghai, bepaaldelijk met het oog op de belangen der Nederlandsche onder danen aldaar. Het wegvak door den Caterspolder. De A. N. W. B. en de K. N. A. C heb ben de aandacht van den Inspecteur- Generaal van de Spoor- en Tramwegen gevestigd op den spoorwegovergang in den weg van Korteven naar Zeeland van de spoorlijn Bergen op Zoom naar Goes nabij het station Woensdrecht waar het uitzicht van den Westelijken toegangsweg ernstig wordt belemmerd door een aaneengesloten rij rechtop staande dwarsliggers, Genoemde ver- eenigingen bezochten om, aangezien de verkeerstoestand aldaar reeds groote bezwaren oplevert vanwege de dubbele S-bocht in dezen primairen verbin dingsweg in het belang van de veilig heid voor het verkeer het daarheen te willen leiden, dat het uitzicht zal worden verbeterd, door het opruimen van deze afsluiting c.q. door deze te vervangen door een doorzichtige afras tering. Wijs den dwalenden het pad, Dat uw wijzer voet betrad, Om den doolhof uit te komen, Die ook u verbijsterd had, En een wis verderf deed schromen. MIDDELBURG. PLAATSELIJK CRISIS-COMITE te Middelburg. Ontvangsten door den Penningmeester van 15 tot en met 20 Februari 1932: Personeel Meisjeshuis Kinderzorg 2.bal-masqué „Modern" op 13 Febr. 1932 3.2614 en f 1,9714, A. L. D. 5.— Mevr. Wed. C. B.-M. f 10.Meisjes school 8.21, Christelijke Vrouwenbond 5.90, Mej. C. F. S. 10—, „Toni's" balmasqué dansclub „Modern" op 13 Febr. 1932 8.15, A. P. C. f 1.—, Avond school voor Nijverheidsonderw. f 12.4114, Wekelijksche bijdrage Gemeentelijk Gymnasium 3.1614, N.N. f 10.Buurt- vereeniging Langeviele - Pottenmarkt 25.fa. A. v. d. W. Z. 2.50, v. B. 25.—, Mej. J. de K. f 1.50. Het gironummer van den penningmees ter is 188020. Centraal Genootschap voor Kinderher- stelüngs- en Vacantiekolonies. De afdeeling Middelburg van boven genoemd genootschap hield haar jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer dr. C. Oorbaan. De penningmeester, de heer P. Luteijn, bracht de rekening uit, die sluit met een goed slot van 199.3914 en die na on derzoek door mevrouw Den Bouwmees ter en den heer Beaufort werd goedge keurd. Vervolgens was het woord aan de se cretaresse, mejuffrouw M. de Cleijn Brem voor het uitbrengen van haar jaarver slag, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Helt aantal persoonlijke leden bedraagt 366 (v. j. 352) en 3 vereenigingsleden. De gezamenlijke contributie is thans 481.50. Het bestuur heeft een gevoelig verlies geleden door het bedanken van mej. G. M. de Liefde, die jarenlang zoo veel voor de uitzending gedaan heeft en nu wegens gezondheidsredenen haar bestuursfunctie verleden jaar moest neer leggen. Mevrouw Broekhuijsen werd verleden jaar tot haar opvolgster geko zen, Van de 66 kinderen, die door de scholen werden opgegeven, zijn er 12 uitgezonden van 14 Mei tot 16 Juni en twee van 14 Mei tot 21 Juli naar Oost- voorne, twee naar Heelsum van 11 Juni tot 14 Juli. De derde is den dag vóór het vertrek niet op het appèl versche nen. Bij nader onderzoek bleek, dat de vader niet wilde, dat zijn dochter mede- ging. Toen was het te laat om nog een ander kind op te roepen. In October volgde nog een uitzending van de stich ting Bio Vacantieoord, die in het geheele land kinderen uitzond, onder wie twee Middelburgsche aangewezen dank zij de bemoeiingen van mevrouw Weijl en dr. Broekhuijsen. Vooral mevrouw Den Bouwmeester heeft zich verdienstelijk gemaakt bij het brengen en halen der kinderen. Bij de Ned. Spoor is een nieu we reductieregeling voor het vervoer van kinderen en geleidsters ingevoerd, die vrijwel de kosten hetzelfde doen blij ven, uitgezonderd als er transporten zijn van minder dan vijf kinderen, want dan geldt het vrij reizen voor de geleidsters niet en wordt het erg duur. Dr. Broek huijsen heeft dit jaar voor het eerst de opgegeven kinderen gekeurd, op een lijst geplaatst naar volgorde en verder alle medisch werk verricht; vóór hun ver trek en na hun thuiskomst van elk kind rapport uitgebracht. Niets was hem te veel, steeds stond hij gereed om weer een opvolger te zoeken, als een kind om een of andere reden niet medeging. De secretaresse brengt hem daarvoor na mens de afdeeling dan ook grooten dank. Het resultaat der uitzending was over het algemeen goed en de gewichtstoe name bij de 18 kinderen gemiddeld twee kg, en wel van 0.9 tot 5.7. De kosten per kind en per week waren gemiddelc 11.42. Klachten over de verpleging zijn niet vernomen, wel lof. De uitgaven be droegen in totaal 1059.41, de inkom sten ƒ1258.8054. De toevallige baten waren hoog, dank zij vooral de opbrengst van de soirée der heeren De Vries en Caro en van de entréegelden van het notarishuis, ontvangen, van den heer De Groot, samen 249.1754. Dank brengt de secretaresse ten slotte aan allen, die de afdeeling dit jaar steunden en aan de genoemde drie heeren in het bijzonder. De vergadering vereenigde zich ook met dit jaarverslag. Zij herkoos mevrouw Weijl bij acclamatie tot bestuurslid en daar mevrouw Broekhuijsen zich niet meer herkiesbaar stelde, machtigde de vergadering het bestuur om zich zelf aan te vullen met iemand, die bereid en ge schikt is. De heer Luteijn bracht verslag uit van de algemeene vergadering te Amster dam en van de huldiging van den heer Ketelaar, welke bijeenkomsten hij als afgevaardigde van de afdeeling bij woonde. De vergadering besloot dit jaar 17 kinderen uit te zenden, want al is het geld er nu nog niet geheel, toch hoopt het bestuur op extragiften in den loop van het jaar, al is het jammer, dat de heeren De Vries en Caro dit jaar geen uitvoe ring zullen geven. Met ingang van 1 Maart a.s. is be noemd tot administratief ambtenaar bij de Rijksveldwacht ten bureele van den Districtscommandant te Middel burg, de tijdelijke ambtenaar R. N. J. Galle. 22-II-'32. Zaterdag en Zondag hoogste luchttemperatuur 7 °C (45 °F); laag ste 2 °C (36 °F). Heden 9 h: 7 °C; 12 h: 954 °C. Zaterdag 0.1 mm, Zondag 0.9 mm regen of neerslag. Barometer: Zaterdag/Zondag; Zondag Maandag. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: 782 HKCJSE!HaEHE0H3» 781 BHS780 779 3«®778 99777 776 775 774 773 9 - - 99 772 771 99 ZUID-BEVELAND. GOES. Zaterdagmiddag vergaderde de ring Zeeland van den Bond van ChH Zangvereenigingen in Nederland alhier Uit het jaarverslag van den heer P., Fraanje, secretaris, Meek dat de ring steeds groeit en thans 37 ve,reeniginig[en zijn aangesloten met pl.m. 1400 leden Als nieuwe Vereenigingen traden dit jaar toe; Poortvliet, Oosleriand, Zaam- slag II,' Oostburg, Groede en St. Phi- lipsland. Besloten werd hel concours met He melvaartsdag dit jaar te houden le Ka- pe'lle. s Een zangersfeest voor kinderkoren zal gehouden worden op tweeden Pink sterdag te Goes. THOLEN. SCHERPENISSE. Aan den onderwij zer D. J. Hartog werd op zijn Verzoek met ingang van 1 April! op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Op de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger zal' de voor gestelde korting door Ged'. Stalen wor den toegepast. De heer Vo s kwam terug op de uitdrukking rvan den voorzitter in d'e vorige 'vergadering gebezigd, dat, zoo schijnt het, hij de gemeente tot een beruchte gemeente zou maken. Met een uitvoerig pleidooi weeigegt hij dit. GaaF- ne zou hij in de volgende vergadering in behandeling zien sluiting dér ber bergen op Zondag geen vergunning ver- leenen voor publieke vermakelijkheden op Zondag en na aflbop der agenda gelegenheid gevien tot rondvraag. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Wegenverbetering Zeeuwsch- Vlaandersn, Naar aanleiding van een door den A. N.W.B. en de K.N.A.C. aan het Colle ge van Ged. Staten van de provincie Zeeland gericht verzoek om verbetering te bevorderen van den in slechten toe stand verkeerden weg van Philippine naar Driekwart (een gedeelte van de hoofdverbinding tusschen West- en Oost- Zeeuwsch Vlaanderei?) ontvingen ge noemde Vereenigingen thans bericht, dat er op het oogenblik onderhandelin gen gaande zijn tusschen den Minister van Waterstaat, de betrokken gemeen ten (Philippine, Terneuzen, Sas van Gent en Westdorpe) en de provincie om te geraken tot verbetering van bedoelden xveg overeenkomstig het provinciaal we genplan. Bij de samenkomst van den Rijksweg TerneuzenSas van Gent met den weg naar West Zeeuwsch Vlaanderen wordt het uitzicht op dezen weg voor het ver keer komende uit Terneuzen en omge keerd geheel benomen door een ter plaatse aanwezig huis. De A. N. W. B. en de K. N. A. C. hebben nu aan den betrokken hoofdingenieur-directeur van den Rijks Waterstaat verzocht verbe tering te willen bevorderen door op ruiming van dit huis. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BRESKENS. Vrijdagavond werd in het gebouw Sumajo door de leerlingen der openbare lagere school I, onder leiding van 't hoofd dier school, den heer C. C. J. de Pree, de kinderoperette „Roza de schoone Slaapster" opgevoerd. Het aardige spel viel zeer in den Wat de huiskamerbarometer zegt: ^«yWinJl£s;°J"/£ia&Goe^wA Stormachtig. Zware Storm' —Bestendig 'Zeer Schooc De Bilt (per radio): Het hoogedrukge- bied verplaatste zijn kern naar den oceaan ten W. van Ierland, het blijft standvastig. Een diepe depressie die over Skandinavië trok heeft van IJsland komende zachtere luchtstrooming tot over ons land doen doordringen, maar in Scandinavië zelf heeft de vrij strenge vorst zich weer hersteld en over Fin land uitgebreid, terwijl ook in Z. en Mid den Europa nog een gebied van matige, plaatselijk zelfs strenge vorst ligt. De tijdelijke drukstijging in Skandinavië zal wel eenige daling van temperatuur in onze omgeving brengen, maar het toe nemen van de depressie op den oceaan zal daar binnen korten tijd weer stijging op doen volgen. Krachtige N.W. winden waaiden in het Oostzeegebied; op de Britsche eilanden is de lucht grooten- deels betrokken; in Duitschland valt regen of sneeuw, in Zuid Frankrijk is het helder windstil weer, zoodat overdag de temperatuur boven het vriespunt stijgt. Hoogste barometerstand 781.5 mm te Valencia en Blacksod; laagste 750.4 mm te Haparanda. Verwachting tot Morgenavond! Matige tot zwakke, N.W. tot W. wind, meest zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag aanvankelijk kouder. Zon op: 7 h 06; onder 17 h 23. Licht op: 17 h 53. Maan op: 18 h 08; onder: 7 h 28. V.M.: 22 Febr. Hoog- en Laag water te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Februari. Ma. Di. Wo. Do. 22 23 24 25 Hoogwater. 1.27 13.52 2.03 14.32 2.40 15.08 3.18 15.49 Laagwater 8.04 20.13 8.45 20.51 9.27 21.30 10.07 22.10 smaak van het talrijke publiek, dat de jeugdige spelers na elke acte met een warm applaus beloonde. Mevrouw de Pree, die de leiding had voor wat de aankleeding van het too- neel betrof, en die, met hare helpsters gezorgd had voor de vele costuums mocht met de pianiste, mejuffrouw Adriaansen bloemen in ontvangst nemen. De afdeeling Breskens van Volkson derwijs, die dezen avond organiseerde, heeft veel succes gehad. AARDENBURG. De R.K. Midden- standsvereeniging ,,de Hanze alhier heeft n.a.v. het raadsbesluit van 12 Februari, waarbij werd besloten de kermis (jaarmarkt) in 1932 niet te doen houden en daarvoor in de plaats een dansavond te geven, verzocht dit raads besluit zoodanig te herzien, dat het oude kermisgebruik weer in eere wordt hersteld. Zij meent dat het midden- standsbelang het houden eener kermis ook dit jaar evenzeer vraagt als vroe ger, en dat het in de plaats stellen van een dansavond voor een kermis, dit laat-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1