7 Sloan's Liniment 'pun' DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEE UWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 FEBRUARI 1932. No. 43. RECHTZAKEN. ■mam. TIEN JAREN DRAADLOOS- TELEFONISCHE PERSDIENST. De eerste ter wereld. Het zal aanstaanden Zondag tien ja ren geleden zijn ,dat de eerste draadloo- ze peisdienst ter wereld, die van Vaz Dias in Ams'erdam, in gebruik werd ge nomen. Voor dezen dienst bestond des tijds over de geheele wereld groote be langstelling en „V. D." dat het initiatief gnoemen had, ontving bij de opening van den dienst van tal van autoritei, en in binnen- en buitenland blijken van waar deering. Minister Ruys de Beerenbrouck, ook destijds tijdelijk voorzitter van den ministerraad, bracht hulde aan de ener gie van de leiders van het Persbureau, de burgemeesters van 's-Gravenhage mr. J. A. N. Patijn en Rotterdam mr. A. R. Zimmerman, mr. M. W. F. Treub en vele andere deden van hun belangstelling blijken. Uit het buitenland zonden o. a. de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, Branting, en de Engelsche liberale leider Lloyd George, enthousiaste ver klaringen over de verwachtingen, die zij van het gebruik van de draadlooze tele fonie voor persdoeleinden koesterden. De dienst werd aangevangen met een betrekkelijk gering aantal aangesloten dagbladen. Vele moeilijkheden, vooral technische, waren te overwinnen; de ont vangsttoestellen waren nog niet zoo goed als thans en de golflengte, waarop uitgezonden, is eenige malen in het ge drang geweest. Gedurende de eerste vijf jaren werd in samenwerking met het-be stuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel, die reeds voor het Pers bureau Vaz Dias begonnen was met het draadloos uitzenden van beurskoersen, een eigen zender, die in het Beursge bouw te Amsterdam was geplaatst, ge ëxploiteerd. Toen evenwel gebleken was, dat de draadlooze persdienst in een be hoefte voorzag en nagenoeg alle Neder- Iandsche dagbladen met uitzondering van die in de hoofdstad zich bij den dienst hadden aangesloten, meende de minister v^n Waterstaat, dat het in het algemeen belang beter was de exploita tie van den zender door het Rijk te moe ten doen geschieden. De oude Marconi- zender op de Beurs verdween en de Za kelijke Omroep te Scheveningen-Haven werd in het leven geroepen. Reeds eenige maanden na de opening van den draadloos-telefonischen pers dienst in Nederland, brachten vertegen woordigers -van persbureaux in het bui tenland een bezoek aan Nederland om den dienst te bestudeeren. Daarna zijn ook in het buitenland draadloos-telefo nische persdiensten geopend. Onze persdienst is van groot nut ge weest voor de autoriteiten bij natuurram pen, die ons land eenige jaren geleden hebben getroffen; bij den orkaan in den Achterhoek (Borculo) en vooral tijdens de overstroomingen in het Land van Maas en Waal (1926) konden door mid del van den draadloos-telefonischen pers dienst berichten worden overgebracht, die voor plaatselijke autoriteiten en co mités van groot belang waren. De draadloos-telefonische persdienst heeft in ons land baanbrekend werk ver richt en zij heeft zich buiten den radio- strijd kunnen houden. Arcndissements-Rechtbank te Middelburg. Valsche scheepsverklaring. o— Zooals wij gisteren reeds mededeel den, werd toen voor de rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen den schipper E. J. V D. uit Rotleir/da.m„ verdacht een valsche scheepsverklaring voor een notaris te heb/ben afgelegd. Als eerste getuige in deze zaak werd gehoord J. Vermeulen te Middelburg, die op verzoek van den President op 'n ter zitting aanwezige zeekaart aanwijzin- deed van de plaats waar verdachte met zijn vaartuig volgens diens zeggen aan den grond zou hebben gezeten. Get. kan niet zeggen welk weer het o.p -26 Oct. was, doch volgens get. heeft het vaartuig met den achtersleven geen grond kunnen raken en zou er voor,het vaartuig geen gevaar hebben bestaan wel als het met steenen was afgeladen geweest. Volgens get. schuurt het daar niet. Indien getuige in eenzelfden toe stand als verdachte zou hebben ver keerd, zou hij de hoeveelheid! lading niet zooals verdachte, over boord heb ben gezet. Op een vraag van den Officier van Justitie of, wanneer er geen geva,a,r voor schuren is, men met een lichte lading vaart en er dus geen gevaar voor het breken van het schip bestaat, men niet mag verwachten dat een toevaren schip per niet tot werpen ojviergaat, zooals onder gegeven omstandigheden, acht deze getu ge vanzelf sprekend, en ook natuurlijk dat men noodseinen geeft. Verdediger tot get. Dit is toch alles na e«n onderzoek ter plaatse? Getuige. Ja. J. Verdoorn, kapitein bij den Prov, stoombpotdienst te Zierikzee zegt twee maal daags van Zierikzee naar 1W0I- phaartsdijk te varen en dat ook op 26 October te hebben gedaan, gaande door het Engelsche vaarwater. Get. was aaa- Kunst en crisis. (Van onzen Parijschen correspondent.) Crisis-uitverkoopen, crisiscollecten, crisis-bezuinigingen, crisis-failPssemen- ten. Het leven hangt aaneen van crisis en zelfs zij, die van jong aan in een nooit eindigende „purée" hebben geleefd, le zen en hooren er zooveel over, dat zij de misère van hun bestaan eveneens aan den crisis gaan wijten, te meer daar er bijna overal crisis-comité's bestaan of worden opgericht, terwijl een „Comité ter steuning van purée-klanten" tot dus ver onbekend is. Wakkere kunstenaars van het pen seel, langharigen, die uitsluitend in rijm denken, flodder-dasserigen, die met mu ziek aan den kost trachten te komen. Kort en goed, alles wat kunstenaar is of zich kunstenaar voelt en door den steeds groven Jan Publiek niet werd geappre cieerd, is plotseling tot de ontdekking gekomen, dat hun „purée" uitsluitend aan de crisis is te wijten, de niets-ont- ziende crisis. Een glorieuze ontdekking, die hen met nog nimmer ontplooide en ergie naar de Crisis-Comité's drijft om steun aan te vragen. Dat hun meesterwerken ook voor het inzetten van de crisis geen koopers von den, dat het eerlijk gezegd beter ware ge weest, indien zij zich van meet-aan ver re van de „Kunst" hadden gehouden, dat alles heeft blijkbaar niets met hun tegenwoordige positie te maken. De kunstbeschermer, de kunsthandel en de kleine liefhebber met bescheiden mid delen hebben zich als bij onderlinge af spraak teruggetrokken en dit is argu ment genoeg .voor alles wat „cabotin" is om voor steun aan te kloppen. Het lijkt luilekkerland, maar de rijstebreiberg, het Comité, zal wel blijken wat te veel te vankelijk van gedachte dat het een an dere plaats was waar verdachte met zijn schip zou hebben; gezeten. Get. heeft evenwel niets gezien. Als het vaartuig daar gezeten had, zou nij dit naar alle waarschijnlijkheid hebben gezien, aan gezien het dien dag mooi weer was. Get. heeft ter plaatse nog nimmer een schip zien zitten. Op een vraag van den verdediger, of ,get. toch niet de mogelijkheid uitsluit, dat het schip daar zou kunnen vastge zeten hebben antwoordt get. neen. Op een vraag van den President of maat te Zierikzee, was den bewusten dag varende met een hoogaars, het was helder en mooi weer. Op een vraag van den PPresident of een schip ter plaatse waar verdachtes schip heeft gezeten, kan vastloopen, ant woordt get. ja, als er zandbanken zijn, wel. Ook deze get. geeft een uitlegging aan de hand van de kaart. A. Fenijn, opperwachmeester der ma rechaussee te Iiansweert, had vernomen dat er een schip had vastgezeten en de lading geworpen was'. Get. heeft daar na een onderzoek ingesteld, waarbij hij vernam dat verdachte op 27 October de sluis to. Hansweert was gepasseerd op weg naar Clinge. Hij heeft zich daarna naar Clinge begeven, en het vaartuig van verdachte daar aangetrotfen waar aan boord 196 zakken bloembollen waren. Den daarop volgenden dag had hij een onderhoud met den expert eu toen bleek dat van de dure soorten die onder de la ding zouden zijn geweest, er geene meer aanwezig waren, wei van de mindere soorten, doch niet van die, welke ver zekerd waren voor f 5400 en f 9500. Verdachte heeft toen opgegeven waar de zakken met hollen door hem waren geweest en bij die eerste keer zijn er .over boord gegooid. Get. is daarheen eenige bloembollen gevonden op de Von- delingenplaat. Later is hij met verdachte nog eenmaal ter plaatse geweest De verdediger van verdachte merkt op dat. dit zoeken en visschen op> 4 Novem ber is gebeurd met het bloole oog Als getuige a décharge wordt nu ge hoord A. van Beveren, Rijkstonnenleg- ger te Veere. Deze verklaart op een vraag van den President en met verwij zing naar de zeekaart, of het ter plaatse waar het schip van verdachte zou heb ben gezeten, schuurt, bevestigend en dat die plaatselijke mogelijkheden overal be staan. Onder die omstandigheden be staat zeer groot gevaar dat een schip van achteren volloopt. Volgens get. moet een schipper eerst voor zijn schip zorgen en dan voor de la ding, want als men dat niet doet, zeg gen ze later, waarom heb je den boel niet over boord gegooid? De Rechtbank en de verdediging gaan met dezen get. nog breedvoerig na de situatie van het schip. A. Breen, duiker te Wemeldinge, was op 26 October als gezagvoerder van het bergingsvaartuig „Zeehond", varende van Zijpe naar Wemeldinge. Get. zegt het schip van verdachte te moeten heb ben gezien als het ter plaatse heeft ge zeten waar deze beweert. Het was dien dag mooi helder weer en get. heeft zelf aan het roer gestaan. Met wachtmeester Haars heeft hij een paar dagen later ge- vrscht met ee* mosselkor »p last van de zijn voor deze geachte categorie, dié van de ge'egenheid gebruik wil maken in het beloofde steun-land binnen te trekken. Dit zijn de slechten, de stakkers, die zichzelf tot kunstenaar hebben benoemd doch ongetwijfeld zijn er eveneens on telbare werkelijke artisten, die maar al te zeer door de moeilijke tijden zijn ge troffen. Zoo is er een firma die bij af name van 12 een 100 kilo boeken biedt als premie! Een hoopvolle positie inderdaad voor de jongeren, die meenen schrijftalent te hebben en eens hoop hadden hun geestes kinderen'bij een apprecieer end publiek onder te brengen. Doch de crisis heeft ook kleine licht punten. De beroepsmusici, evenals de andere collega's in de kunst hadden het zwaar te verantwoorden, doch een ca fé-houder gaf enkele van hen gelegen heid 's avonds in zijn café op te treden, aanvankelijk op eigen risico. En nadat hun liedjes waren gezongen, werd er met de pet rond gegaan en offerde Jan en allemaal, totdat de zangers dachten, dat de gouden eeuw was aangebroken. En café na café volgde, de bazen, die schuinsweg eens een oogje gooiden in de hoed van den zanger, telden hun kas sa na en zagen, dat hun inkomsten ste gen. Ze boden een klein salarisje zoodat ze zeker waren van hun liedjeszangers; de liedjeszanger kon wederom het hoofd boven water houden, de Fransche Pa met zijn parapluie tusschen de knieën geklemd om beter te kunnen applaudis- seeren kwam de volgende avond reeds met moeder de vrouw terug en voordat iemand er zich voldoende rekenschap van had gegeven, was het oude gemoe delijke Fransche Caf'-Conc' herleefd.... A. P. t Assurantiemaatschappij, doch niets ge vonden. Op een vraag van den President aan verdachte, hoeveel zakken hij overboord heeft gezet, zegt deze, ongeveer 1200 zakken. Get, Boekee, bloembollenkweeker te Zoeterwoude, heeft op 25 October een onderhoud gehad met zekeren Homan, die hem verzocht van de lijst die hij bij zich had, een op eenige dagen te voren gedateerde rekening op te maken voor aan zekeren Stuurstraat geleverde bol len tot een bedrag van 20.900, Dat is gebeurd en die factuur is in tegenwoor digheid van get. op het kantoor van mr. Beek Calkoen verscheurd. Get. had verschillende vorderingen wegens geleverde bloembollen, op de N.V. Beeck Calkoen-Stuurstraat. Een week later hoorde get. dat er een schip met bollen vergaan was. Get. heeft tij dens het bezoek in Dordrecht een ac cept gekregen, wat hem uitbetaald is ten kantore van Boulier in Den Haag. Later heeft hij bij Calkoen nog eens 800 ge had. Stuurstraat liet doorschemeren dat het schip geladen met bloembollen, zin ken moest. Hij zeide als het goed gaat, dan betaalt de Assurantie 'n reisje naar Berlijn, M. D. de Fouw, schippersknecht te Zwijndrecht, is op 31 October 1.1. met het motorschip „Johanna" ook ter plaat se omhoog gevaren en geborgen, door de firma Tak en Co. Get. heeft toen op de plaat geloopen en aldaar eenige bloembollen gevonden die hij aan de marechaussée heeft gegeven. De schipper van het motorschip, Tem pelaar, legt een gelijkluidende verkla ring af. De majoor der Rijksveldwacht Van Dorst te Numansdorp, heeft in deze zaak ook een onderzoek ingesteld. Volgens dezen getuige kan niet worden aangeno men, dat gelet op het getij, verdachte daar heeft vastgezeten. Get. is er met het politievaartuig naar toe geweest en heeft het vaartuig op aanwijzingen van verdachte precies zoo vast gezet, zooals verdachte's schip zou hebben gezeten, en hij acht het onmogelijk dat daar ter plaatse een schip van voren hoog en van achteren laag kan zitten. Get. v. Beveren, nogmaals voorgeroepen, blijft een gansch tegenovergestelde mee ning toegedaan. Get. De Visser, bloembollenkweeker te Oegstgeest, heeft in den zomer van 1931 bloembollen gekocht en geleverd aan Stuurstraat en zou daarvoor 1500 ontvangen. Hij heeft zich daartoe ge wend tot mr. Calkoen te Dordrecht, waar werd medegedeeld dat als de Assuran tiepenningen binnen waren, hij zou wor den betaald. Volgens get, hebben weinige van de door hem geleverde bollen in het schip gezeten, dat zijn bollen uit 's-Gra- vendeel geweest. Op een vraag van den President, zegt get., dat Stuurstraat beweerde dat de dure bollen van 600 per H.L. in het schip hebben gezeten. Ook hier waren weer valsche nota's in het spel, Get. heeft nog aangedrongen op betaling. Ook tegen dezen get. had Stuurstraat gezegd, dat wanneer de Assurantie uitbetaalde, zij een reis naar Frankrijk zouden krij gen. Get. zegt t«M de* indruk te kekhea Deel welbehagen toe aan de afgematte, pijnlijke, oreiw «pannen spieren met Sloan's Liniment. Lichtelijk aanve» wend. zonder inwrijven, drijft het de pijn er rechtstreek» mt, krampachtig samengetrokken spieren beginnen snet weder lenig te worden en pijn en gevoeligheid verdwijnen- li e n-Cn hebben Sloan Liniment met succes gebruikt vootl alle Spier- eo Zenuw-pijnen. (Slot volgt.) gekregen dat de manipulaties met het schip van verdachte gefingeerd waren. Get. A. van Dam, schipper te Dordrecht a decharge, gehoord verklaart veel in Zeeland te hebben gevaren en de wate ren goed te kennen. Get. is van meening dat verdachte met zijn vaartuig best ter plaatse kan hebben vastgezeten en de situatie van het schip gevaarlijk is ge weest. Get. J. Smits, scheepsbevrachter te Wemeldinge is op den bewusten dag komen varen van Zijpe naar Wemeldinge Op een vraag van den President, of get. verdachte had aangenomen, ant woordt deze bevestigend. President. Wist U dat hier geknoeid zou worden? Get. Neen. President, Was het U bekend dat het schip moest vastloopen? Is daar te vo ren niet over geesproken? Get. Neen. President. Durft U dit onder eede te verklaren? Get. Ja. President tot get. Ga dan maar zitten. De Officier tot get. Heeft U nadien geen brieven ontvangen uit Dordrecht? Get, Ja, ik ben ook in Dordrecht ge weest en heb daar de zoon van ver dachte gesproken. Op een vraag van den verdediger aan den get. a decharge Stuurstraat, of deze met verdachte afspraak gemaakt had over het werpen der lading of het vast loopen van het schip, zegt get. nergens van te weten. Hij had verdachte nooit eerder gezien, alleen 3 keer vluchtig ge sproken. President tot verdachte.' Wie heeft je aangenomen? Verdachte. Smits te Hansweerd. President. Wat moest je doen. Verdachte. Bloembollen varen van 's- Gravendeel naar Clinge voor 110. President, Hoeveel is er in geladen. Verdachte. 700 H.L. President. Ben je per ongeluk of op zettelijk op de plaats gevaren? Verdachte. Per ongeluk, want daar heb niets anders dan schade van. President. Is je niet gezegd dat alles zwendel was? Verdachte, Natuurlijk niet mijnheer. Pj^esident. Hoe kunnen ze zeggen dat je moet zorgen niet voor den tweeden maal door Smits in het ongeluk te wor den gebracht? Verdachte, Dat is nooit gezegd. President. Dus je durft hier den inhoud van de afgelegde scheepsverklaring te bevestigen. Verdachte, Ja. President. Dus dat is de zuivere waar- hied? Verdachte. Ja. De officier van Justitie aan het woord komende, zegt, dat het hier een zaak betreft, met een verdachte die het slachtoffer is van een zaak waarvan de anderen achter de schermen zitten. Waar 't hier om gaat is, of de scheepsverklaring van verdachte in strijd met de waarheid is afgelegd en een bewijs daarvan zal moeten worden gevonden in conclussies en aanwijzingen. Wat betreft het vast zitten van het vaartuig zegt het rapport van den deskundige Vermeulen dat het niet noodig is geweest om een gedeelte der lading te werpen en dat er ook geen gevaar voor het schip is geweest om door het schuren te breken, Indien er gevaar was geweest, dan mag men aan nemen dat verdachte teekenen had ge geven. Terwijl verdachte beweert vast gezeten te hebben zijn verschillende schepen gepasseerd en had men hem moeten zien daar het helder en mooi weer was. Er zijn wel bollen gevonden te Vrouwenpolder en eenige andere plaatsen, doch is slechts ongeveer 5 H.L. dus verre van de hoeveelheid die ver dachte zegt over boord te hebben ge gooid. K'Ji Zijn verklaringen zijn dus niet juist. Ook kan de situatie van het schip niet zoodanig zijn geweest dat gevaar voor schip en lading bestond. Al deze feiten worden bevestigd door de voorgeschie denis die thans voor de Rechtbank te Dordrecht wordt behandeld. Ook is ge bleken de valsche notas zijn opgemaakt voor in schijn geleverde bloembollen, waarvan de factuur op een kantoor te Dordrecht is verscheurd. Ook get. Visser heeft men, nadat het schip gezonken was, een valsche nota doen opmaken. Voor het schip van 's-Gravendeel ver trok, waren de komende gebeurtenissen reeds alle afgesproken. Spr. acht het wettig en overtuigend bewijs in deez zaak geleverd. Ten aan zien van de strafmaat zal hij niet uit het oog verliezen, dat verdachte iets heeft gedaan wat anderen hem hebben inge blazen, en waarvan hij het slachtoffer is. De Officier eischt een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van het voor arrest. De verdediger van verdachte, mr. Kui pers, aan het woord komende, zegt dat hoewel deze zaak belangrijk is door hetgeen zich op den achtergrond afspeelt zij op zich zelf beschouwd, en nuchter bezien vrij eenvoudig is, doch het O.M. heeft ze ingewikkeld gemaakt. De alles- beheerschende vraag is, of de inhoud van de door verdachte afgelegde scheepsver klaring onjuist is. De Officier moest dit bewijzen, doch is daarin volgens spr. niet geslaagd. Niet geleverd is het bewijs dat verdachte niet aan den grond geloopen is. Tegenover de verklaring van verdachte, heeft het O.M. niet anders dan vermoedens en gis singen, doch daar gaat het ook ten slotte niet om, alleen en uitsluitend hierom, of het mogelijk is, dat verdachte vastge- loopen is en gemeend heeft met zijn schip in gevaar te verkeeren. Het eenige wat de Rechtbank dus zal hebben te on derzoeken, is de kwestie van het aan den grond loopen zelf. De eerste valsche verklaring die het O.M. ontdekt heeft is de opgave over de lading met 700 hl tulpen. Uit niets is evenwel bewezen dat het schip die lading niet had, doch afge zien daarvan, is verdachte afgegaan op zijn cognossement, terwijl zelfs al zou hij geweten hebben dat er geen 700 hl in zat, die opgave nimmer kan vallen onder het tenlaste gelegde artikel van de Strafwet daar deze niet betreft een ver klaring omtrent de voorvallen der reis waartoe het Wetboek van Koophandel de scheepsverklaring beperkt. Het O.M. kan niet meenen waarlijk te hebben aangetoond, dat verdachte met zijn schip niet ter plaatse kan hebben ge zeten, m.a.w. dat dit volstrekt onmoge lijk is. Dan alleen zou veroordeeling mo gelijk zijn. Vrijwel alle getuigen erkennen die mogelijkheid. Verschillende getuigen spreken elkaar bovendien lijnrecht tegen en de Rechtbank kan daarom aan hun oordeel, die door een vermoeden en gis- singe.n den verdachte bezwaren, volgens pleiter geen waarde héchten. Wat het werpen der lading betreft, gaat het in deze zaak uitsluitend om de vraag, of er inderdaad geworpen is, en niet of het noodzakelijk was of niet. Dit laatste is bovendien een subjectief oor deel van den schipper zelf. Is er gewor pen, en dit staat toch vast, dan is de desbetreffende opgave van de scheeps verklaring ook juist en niet valsch. Volgens spr. zal verdachte dus moeten worden vrijgesproken, en verzoekt hij de Rechtbank, dezen onmiddellijk in vrij heid te stellen, te meer waar ook juist gisteren een verdachte in deze zaak door de Rechtbank te Dordrecht is in vrijheid gesteld. De Officier van Justitie zag om per soonlijke redenen van repliek af. Na in Raadkamer te zijn geweest, gelastte de Rechtbank de invrijheidstel ling van verdachte en bepaalde de uit spraak in deze zaak op 29 Februari a.s. Nog werden de volgende zaken be handeld C. v. D., 31 jaar, landbouwer, wonen de te Graauw werd verdacht dat hij te Graauw terwijl hij bij vonnis van de Ar- rondissements-Rechtbank te Middelburg d.d. 7 September 1931 failliet was ver klaard ter bedriegeliike verkorting van de rechten zijner schuldeischers op of omstreeks 27-28 Augustus 1931 terwijl tuj wist dat toen zijn faillissement niet meer was te voorzomen een zijner schuld eischers en wel A. D. Boënne heeft be voordeeld, eenige goederen aan zijn boe del heeft onttrokken en niet aan zijn curator mr. Tichelman heeft verantword, hebbende Mj toch 18 kalveren, 4 run deren, 6 melkkoeien, 4 paarden, 1 een jarig paard 2 veulens, 1 dorschmachine, 1 motor, 1 kapmachine, 2 houten sleden, 1 landploeg, 3 ijzeren ploegen, 2 cappons met voorstellen, 2 houten eggen en 1 houten egge met ijzeren punten ter be taling van zijn schuld aan Boënne, op diens erf gebracht, terwijl die goederen niet aan den curator zijn verantwoord. Subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij een bedrag van ongeveer 2870, dat hij als koopsom voor voormelde goe deren had ontvangen, heeft ontrokken aan zijn faillissement. De behandeling werd geschorst omdat eenige getuigen tengevolge van den mist op de Schelde niet waren verschenen. A. B„ 37 jaar, koopman te Bordelen, gedetineerd wwd verdacht dat kij op 9

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 9