^D1 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHB COURANT VAN ZATERDAG 20 FEBRUARI 1*37, No. 43. m BINNENLAND. YL Inst. jen. &at- rt. I-dam ros. lüT. IEK. DE REGEERING IN DEN CRBISTIJD. De regeerig verklaart dat het haar een voldoening is in het Voorloopig Ver slag der Eerste Kamer de erkennig te hebben mogen vinden, dat door het Ka binet naar vermogen wordt getracht, aan den nood der tijden het hoofd te bieden; zij aanvaardt ook dankbaar den steun haar van verschillende zijden geboden bij het vervullen van haar taak. DE RIJN-SCHELDE VERBINDING. 'naapL door radbym S_Ph.deVPIES.Mzn Het Jodendom was altijd afhankelijk van zijn geestelijk bezit. Sinds het ver lies van zijn staatkundig volksbestaan heeft het geleefd op zijn geestelijk bezit als op zijn nationalen bodem, Het heeft BEPERKENDE BEPALINGEN IN HET INTERNATIONAAL BETALINGSVER KEER. ZEELAND, Zijn uw aangedaan LpSfe kalmeert hoesten maakt slijm los! brengt verlichting Rondvluchten. ZUID-BEVELAND. THOLEN. APOTHEKEN. war, met |12.50, 2.50. f9.50. S E. [ten, ten, ITS. 28. 4TJE een ITJE. de- re ekt [R.A. Iraat, ebon. lezer tot' lens- om |ren. s: ling Zij kan niet inzien, dat haar leidende kracht zou worden verstrekt, indien voor de samenstelling van het Kabinet uitbrei ding wordt gezocht bij andere politieke partijen. De regeering bezit niet het geloof, dat de leinding der banken zou verbe teren, indien deze aan de gemeenschap overging Een vorm van toezicht op de particuliere banken is die, welke zou worden uitgeoefend vanwege de Centrale Bankinstelling. Indien tot invoering van zoodanig toezicht te zijner tijd wette lijke maatregelen noodig zouden zijn zouden deze door de Regeering kunnen worden voorbereid. Van een toezicht van Staatswege daarentegen schijnt niet veel heil te verwachten. De Regeering beschikt niet over de noodige gegevens om met eenige juist heid mededeelingen te kunnen verstrek ken aangaande den achteruitgang van 't nationaal vermogen, en mist de overtui ging, dat het in haar macht ligt de waar. de-vastheid van het goud of van de goe deren in beteekenende mate te bevor deren. De regeering acht een wettelijke ver korting van den arbeidsduur geen doel treffend middel tot bestrijding der werk loosheid. Voor het departement Breda van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft ir. Van Konijnenburg Donderdag gesproken over de havens in de Rijn Scbelte-delta. Ongeveer dezelfde rede voering heeft de heer Van Konijnenburg op 19 Dec. j.l. gehouden voor de kana- nalencommissie van West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. De volgende motie werd bij acclamatie aangenomen: Het departement Breda van de Ned, Maatschappij voor Nijverheid en Han del, in vergadering op Donderdag 18 Fe bruari 1932 te Breda, overweegt dat een nieuw e en verbeterde waterverbinding tusschen Schelde en Rijn slechts nag worden tot stand gebracht, indien hier mede tevens Nederiandsche belangen ge diend worden Daartoe zal deze waterverbinding moe ten worden uitgevoerd conform het be kende plan-Konijnenburg, doch a. het ontworpen kanaal Dintelsas tot Bath dienstbaar zal maken aan de af watering van Noord-Brabant; b. een logische verbinding voor de bin nenscheepvaart door W.-Brabant tot stand zal brengen, in aansluiting op het kanalenstelsel in Oostelijk-Brabant en Limburg en mede de communicatie met het achterland van Maas, Rijn en Schel de bevordert; e. voor N.-Brabant de mogelijkheid eener eigen open zeehaven te Bergen op Zoom kan scheppen; d. tevens gelegenheid zal bieden, om in de toekomst over te gaan tot bet aansluiten bij Zeeuwsch-Vlaanderen waardoor het Zuid-Westelijk gedeelte van ons land in gemakkelijker en nau wer contact met het overige gedeelte van Nederland kan komen. Op Woensdag j.l. heeft dr. Van der Poel, hoofdredacteur van het „Dagblad van Noord-Brabant", voor de Kamer van Koophandel van 's-Hertogenbosch over het plan-Beelaerts en het plan-Van Ko nijnenburg gesproken. 34). Waarmede ik in de verste verte niet gezegd wil hebben, dat alle in dit op- f.1.? bedroevende verschijnselen vergoe lijkt kunnen worden: of van voorbijgaan- ^e» aar^ z9n: en wel vanzelf terecht zullen komen. Of dat het aanbevelens waardige ware aan de doornen uit sluitend maar de mooie rozen te ont war». Volstrekt niet. Maar er moet ook niet enkel op een afstand afgekeurd, 0f ter plaatse ge schimpt worden. Er moet gewerkt wor den. En er wordt gewerkt. „En al heb ben we veel verdriet van buiten en van binnen, wij zijn op den goeden weg en wij voelen en zijn overtuigd dat alles ten slotte goed zal komen". Aldus sprak Qoeq, de opperrabbijn. En ook van dit gezegde zou ik verscheidene nuancen met dezelfde strekking kunnen noemen uit den mond en uit het hart van ernstige en «ritisch-kijkende mannen. Het plan-Beelaerts vertoont, èaar spreker uitvoerig en aan de hand van verschillende kaarten aantoonde, nog steeds de kenmerken van een Antwer penMoerdijkkanaal en is daarom ook voor Brabant niet aanvaardbaar. Het plan-Van Konijnenburg daaren tegen ondervangt dit bezwaar volkomen, doch is bovendien dienstbaar voor de afwatering van Westelijk Noord-Brabant; maakt een logische verbinding voor de binnenscheepvaart door Westelijk Noord Brabant mogelijk in aansluiting op het kanalenstelsel in Oostelijk Noord-Bra bant, waardoor groote perspectieven voor de econmische en industrieele ont wikkeling voor Brabant zich openen laat de mogelijkheid open voor een eigen zeehaven voor Noord-Brabant te Ber gen op Zoom in directe verbinding met de zeewateren; en tenslotte biedt dit plan de gelegenheid om t.z.t. een aan sluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen op doeltreffende wijze met het centrum des lands tot stand te brengen. Na de voordracht werd een comité van actie gevormd, waarin o.m. zitting namen de leden van het bureau der Kamer en de burgemeester van 's-Her togenbosch. Ingediend is een wetsontwerp betref fende verdragen, te sluiten met vreem de mogendheden, welke beperkende be palingen hebben getroffen ten aanzien van het internationale betalingsverkeer in zake vereffening van vorderingen, ont staan in verband met in-- en uitvoer. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat een regeling bij de wet daarom noodzakelijk is, omdat geen waarborgen bestaan, dat langs vrijwilli- gen weg een oplossing mogelijk zal zijn De ervaring in het buitenland opge daan met vrijwillige regelingen bevestigt deze opvatting. Het schijnt wenschelijk de voorgestel de regeling te beperken tot betalingen welke uit het goederenverkeer voort spruiten. Hiermede is het buitenlandsche betalingsverkeer allerminst bestreken doch bijv. ten aanzien van de regeling van credieten op korten termijn zijn af. zonderlijke overeenkomsten van kracht, of in voorbereiding, waarbij de medewer king van de regeering gemist kan wor den. Zoodra met landen, waar bestaande of te treffen maatregelen zulks wensche lijk maken dergelijke verdragen zijn ge sloten voldoet elke importeur zijn schuld aan den buitenlandschen crediteur door tusschenkomst van de Nederlandsche Bank. Omgekeerd zullen de in Neder land gevestigde exporteurs in den regel alleen betaling ontvangen door tusschen komst van de Nederlandsche Bank, Ge noemde instelling zal dan de bedragen, welke zij van importeurs ontvangt, aan wenden om bedoelde betalingen aan de exporteurs te doen. vraaq het oordeel \an uw dokter WJENTEN F: BlMEINDERMA-MN HM6 (Ingez. Med.) daarom geen grooter vijand dan het ver- ies zijner geestelijke schatten. Dat is: onwetendheid. Dat is: opgezogen worden in de machtige omringende culturen. Dat is: langzaam doodbloeden uit alle aderen.. Groote en kleine. Maar het meest onge merkt en schijnbaar pijnloos en zonder stuiptrekkingen uit de kleine en klein ste aderen. Dit proces is reeds jaren en jaren in iet wereldjodendom aan den gang. Welzeker en gewis: de Joodsche we tenschap is in de landen der diaspora niet dood. Absoluut niet. Integendeel. Zij eeft zeer frisch en krachtig. Maar ken nis des Jodendoms is nog niet hetzelfde als Joodsch-cultuurbewustzijn, Dit in de eerste plaats. Maar bovendien is er jij de breede massa van het volk nergens sprake van Joodsche kennis; of ook maar de zweem aanwezig van gevoelde Jood sche cultuur, gezwegen nog van een be- eefd cultuurbewustzijn. En al degenen, die zich op dit gebied wijden aan de opvoeding van het jonge geslacht, we ten en erkennen, dat het een voortdurend worstelen is 'n gigantisch worstelen en een droevig tobben, om resultaten te bereiken van noemenswaardige be- teekenis. Ginds is de mogelijkheid gegeven. Het Hebreeuwsch schept reeds de werke lijkheid. Uit de Hebreeuwsche scholen daar kunnen vanzelf geen kinderen aan het leven afgeleverd worden, die zóó van Joodsche kennis zijn verstoken, ge lijk dat elders ais normaal verschijnsel Onze correspondent te B u r g h meldt: Naar wij uit goede bron vernemen zal in Mei of Juni een vliegtocht worden ondernomen door een groot aantal mi litaire-, privé- en K. L. M. vliegtuigen met de bedoeling propaganda te maken voor het vliegwezen en tevens de aan dacht te vestigen op de mogelijkheid in korten tijd een overzicht te krijgen van ons land uit de lucht gezien. Het traject is voorloopig vastgesteld als volgt: Van Waalhaven via Arnhem-Hengelo-Eelde- Leeuwarden-Stavoren - Schiphol - Oost- voorne-Haamstede-Vlissingen - Roosen daal of Gilse Rijen terug naar Waalha ven met kortere- of langere landing op de genoemde plaatsen. Dit pl.m. 700 k.m. lange traject kan in 6% vlieguren wor den afgelegd ook voor particulieren zal gelegenheid bestaan deze excursie mee te maken. GOES. Donderdagavond gaf het in fiin- nen- en buitenland zoo bekende Zuid- Bevelandsch a Capella-koor onder lei ding van den heer S. J. Tamminga een uitvoering in het Slot Ostende. De belangstelling was zeer matig. Mevr. Rosa Spier harpiste (in plaats van 't eerst aangekondigde trio piano, cello en viool) verleende hare medewer king. Na een kort inleidend woord van den beschermheer, den heer Hajenius, werd met de afwerking van het program be gonnen. Zooals we trouwens ook ver wacht hadden, werd er zeer goed gezon gen. Koor en dirigent kunnen op een uitstekend geslaagden avond terugzien Ook mevr. Roso Spier heeft haar ouden roem gehandhaafd. Haar spel was onvergelijkelijk schoon. BORSSELE. In de Donderdag alhier gehouden raadszitting b'leek bij stem ming over het voorstel van Ged. Stalen omtrent de korting op de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvan- der dat de heeren P. Dekker en S. AI- mekinders tegen zulk een maatregel wa ren. De overige vijf leden stemden voor het advies der beide wethouders, om zich tot korting bereid te verklaren., De toepassing dier korting geeft Vol gens den burgemeester een jaarlijksche bezuiniging voor de gemeentekas van pi m. f 40. Twee lantarens zullen bijgeplaatst worden aan den Monsterw'eg. Het voorstel van B. en W. om .een plan te doen opmaken tot verbete ring van een gedeelte Molenweg, voorko mende op het provinciaal wegenplan wordt z. h. st. aangenomen. Daar B. en W. reeds in December 1931 machti ging is verleend een plan van herziening der havengelden te maken en dit plan in de volgende vergadering 'ter tafel zal komen, neemt men het adres1 van het bestuur der weegbrfug om verlaging van havengeld, evenals de adhaesiebetuiging daaraan van de 'landlbjouwvereeniging voor kennisgeving aan. In de vacature J. Kattenberg wordt tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer Busch, hoofd der hijz-ondere schooi. STAVENISSE. Woensdagavond hield de afdeeling „StaVenisse" van Schutte- Vaer alhier hare 21e jaarvergadeoing Van de 140 leden en dbnateurs waren ejr 83 tegenwoordig. De voorzitter de heer A. G. van IJsel- dijk besprak in zijn openingswoord den algemeene crisistijd. Jammer, dat ejr voor de schipperij geen steun bestaat.. Liefst wil de schipper werk hebben, (Ingez. Med.) in doorsnede het geval is en, helaas, moet zijn. En met het Hebreeuwsch als moedertaal groeit alles mede. Cultuur en cultuurgevoel. En daaruit laat zich iet Jodenbom herbouwen. Reeds in Palestina in de paar decen niën van zijn nieuw bestaan het Jood sche centrum van onzen tijd geworden. Je oogen der wereld in het algemeen zijn er op gericht. En de oogen der hee- e Joodsche wereld. Erets-Jisraël is de centrale, vanwaar een magnetische stroom uitgaat naar alle werelddeelen, waar zich Joden bevinden. Wie er rond gaat, ontmoet er van alle windstreken jroederen en zusteren die er door de draden van belangstelling en liefde heengetrokken zijn. Ook dit is een ont roerend verschijnsel. De Joodsche Geschiedenis kent ver schillende centra, die ieder in hunnen tijd het Jodendom vertegenwoordigd en gedragen hebben. Centra wier geeste- ijke invloed zich ook thans nog doet gelden. Doch in hoofdzaak slechts gees telijk-wetenschappelijk. En in hun tijd lebben zij nooit de heele Joodsche we reld bestraald, zooals Palestina thans de gansche Joodsche diaspora. Overal, waar de kiemen van nieuw leven merk- laar zijn, ontspruiten deze voor het grootste gedeelte uit den bevruchten- den invloed van het herlevende Jood sche Land. De Arabische kwestie heb ik opzet maar steun is som's ook noodig, al' was het maar door opheffing van water- tollen, ontheffing van de sociale wetge vingen enz. Hij hoopte op den steun van alle schippers te kunnen rekenen. Medegedeeld werd, dat de regeling Van de haven- en kadegelden in St. Maartensdijk koninklijk zijn goedgekeurd. Het verzoek in deze is dus nutteloos geweest. Het drinkwater is op de havte/n te koop thans voor f 1 (tot dusverre f 1.50) per kub. ip. Van B. en W|. 'te StaVenisse is mede- deeling ontvangen dat er van Sept tot April des nachts op de haVen een üchl zal branden. Afgewezen was een Verzoek van de schippers om een vaste ligplaats aan de Leuvenhaven te verkrijgen. Het uitgebreide jaarverslag besprak ook weder de misère in de scheepviaart. Deze is dit jaar nog grooter geworden, zoo goed de wereldhavens als de kleine lijden er onder. Het is bepaald een noodtoestand. Ingekomen waren o.a. een eircu'laire van Steenwijk inzake de afschaffing der watertollen en der burg- en havengel den. Men wenscht liever een vaarwater- belasting. Adhaesie werd betuigd'. Een uitnoodiging uit Tholen inzake "het vaar water Westerschelde—Dinteloord. In het algemeen is Schuttevaer tegen alle ka naalplannen. Aan de betonnig: „Be- nisgen" tegenover Midelharais kan door de overheid geen steun verleend1 wor den, daar de zeilvaart aldaar van weinig beteekenis is. Besproken werd de ha- Vendam Oude Tonge en "het vóór- Lschnttingsrecht. Gowenscht zijn rui me snelwerkende sluizen. Van het „Schoolfonds te StaVenisse was bericht ingekomen, dat er 51 kin deren gesteund worden om geregeld on telijk niet behandeld. Ik vind haar niet liggen binnen de lijn mijner beschouwin gen. Met een paar woorden is zij niet af te doen. En voor een grondige be handeling ben ik niet competent. Ik heb geen zintuig voor politiek. De zonnebal is in de zee gezonken. De trap langszij de Adria is opgehaald. De laatste motorvaartuigen, die reizi gers en bagage hebben aangevoerd, keeren naar het strand, naar Haifa te rug. Wij staren hen na,.... Ik sta tus-- schen velen aan de verschansing en schouw naar Haifa, dat ons van den Car- mel en zijn hellingen uit de duizend oogen van verlichte huizen aanziet. Het groote zoeklicht ginds op een spits werpt zijn stralen in het rond. Opeens begint het weg te glijden: de Adria be weegt zich. Stil, getroffen, sta ik. Naast mij zucht een dame. Nog zwijgen wij. Als de Carmel met al zijn oogen verder weggegleden is, vangen we fluisterend aan te spreken. Zij komt uit Brooklyn. Zij heeft het lot getrokken eener ver- eeniging voor Palestina daar, waarvoor het geluk harer reis heeft genoten. Wij staan op onze plaats, totdat ook de laat ste schijn van het zoeklicht bezweken is. Dan zitten we op het dek en wisse len onze gedachten. En eindigden met deze overtuiging: Wij kenden theore tisch de moeilijkheden van den opbouw en wisten, dat ze groot zijn. Wij hebben ze in het gelaat gezien en ze zijn nog ontzettend veel grooter geworden. Wij derwijs te kunnen genieten en het vbr- men van een supple lie fonds zou nog meer kunnen verrichten. De rekening over 1931 sloot unet een saldo va* f 110. Uit de leden werd' als afgevaardigde naar de algemeene vergadering benoemd de heer Joh. J. Leune. Door het j*root aantal leden en 3e vele aanvragen "van nieuwe 'leden, werd aangenomen een bestuursvoorstel om het maximum1 van het aantal leden te bepalen op 140 Schippers worden eVenweT altijd aangenomen. Bij de rondvraag weidden de voliglende punten ter tafel gebracht: opheffing of vermindering van alle watertollen in het b-, lang van schipperij en handel. Een betere bediening van het Jacob van Len- nepkanaal te Amsterdam!. Het vermeer deren van de schuttiugsuren aan de binnenschutting te Gouda. Het Verblin den van autolichten op wegen langs vaar waters. Het versterken van het licht op de spoorbrug te Gouwsluis. Betere ver lichting van het Slaak. Het overvaren met 2 ponten bij Dordrecht. De wensch, dat voor schepen, die voor een kleine reparatie te Amsterdam komen, geen havengeld moet betaald worden. Ge lijke rechten bij vóórschutten, desnoods tegen betaling. Ontheffiug van sbciale las ten. Betere verlichting der haven en der kade te St. Maartensdijk. Deze punten zul len aan het hoofdbestuur of apn de alge meene vergadering worden voorgelegd), Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van den heer M. J. van Pienbroek, Pottenmarkt. wisten wat van de mogelijkheden van den opbouw. Wij hebben ze in het gelaat gezien en ze zijn geweldig gegroeid; in evenredigheid met de moeilijkheden. De mogelijkheden, die Palestina bevat, zijn nergens ter wereld meer aanwezig. Mo gelijkheden voor Jodenheid en Joden dom. Het is lang na middernacht als wij den slaap gaan zoeken. In oud-Israël, toen de tempel nog stond in Jeruzalem, moest iedere zoon van het volk daar aan het einde van elk driejarig tijdperk er rekenschap va* doen, of hij zijn verplichte gaven had gegeven. En zijn verklaring klonk dan in de belijdenis uit (5): „ik heb gehan deld overeenkomstig al hetgeen Gij mij geboden hebt." En danQ volgde de bede: „Zie neder, uit Uw heilige woon stede, uit den Hemel, en zegen Uw volk Israël, en den bodem, dien Gij ons gegeven hebt." Of aldus prozaïsch geïnterpreteerd: ik deed het mijne, wil Gij het Uwe doen! Het nieuwe geslacht daarginds zal het zijne doen. Er zijn anderen, die het hun ne moeten doen. De Joden in de wereld overal En niet minder Engeland God zal gewis het Zijne doen. Dat hoop ik. Dat geloof ik. (5) V Moz. 28, 12—16. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5