Bij Ruwe Handen Purol GENERAL BANDEN geven U méér kilometers f ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" BIOSCOPEN. Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. Kort Zeeuwsch Nieuws. KUNST EN WETENSCHAP. BEURS- EN WISSELKOERSEN. zich van eerst hooge tarieven te wijzen. De heer Castel onthield stemming. V oor kennisgeving werden aangeno men: een Verzoek: van de Kon. Nederl. Brandweevereeniging om lid te worden dier vereeniging; een schrijven van 'de P.Z.E.M., dat 5 pet. van de betaalde bijdrage in de kosten van den aanleg van ondergrond- sche laagspanningsnetten zal worden ge restitueerd, zulks te beginnen op den dag dat twee jaren na de betaling der 'bij drage zullen zijn verstreken. Vervolgens komt in behandeling een verzoek van de Commissie van den straatweg MiddelburgVeere om in ver band met de bestaande plannen, om het beheer en onderhoud van dien weg over te dragen aan de provincie, het in het bezjt van de gemeente Veere zijnde per- ceel, in eigendom aan deze commissie af te 3 taan. De voorzitter wensclite echter een schattingsrapport. Besloten werd deze zaak naar B. en W. te renvoyeeren. Verder werd besloten het aanleggen Van hel electrisch licht in eenige ge meentegebouwen aan te besteden, B. en W werden levens gemachtigd P°gingen te doen tot het aang.aan van een geldleenpg groot f 40.000 rentende ten hoogste 6 pet. Aflossing later vast te stellen. Rondvraag, De heer Blind wenschte vervanging van de gordijnen welke voor de ra men van één der lokalen van de X). L. school zijn opgehangen. De voorzitter reide zulks toe. B1GGEKEBKE. Vrijdagmiddag hield de Boerenleenbank alhier haar 12e jaar vergadering. Uit het verslag van den kas sier bleek, dat het getal leden 131 '.be draagt. Ingelegd werd kan spaargeld f 55.000, terugbetaald f 61.000 in ]oo- pende rekening werd ontvangen 95000 en uitgegeven f 85000 de winst bedroeg f 891. De rente werd op hetzelfde per centage bepaald als voor 1931. ZUID-BEVELAND. Gemeenteraad van Goes. GOES. Gistermiddag kwam de gemeen teraad in spoedeischende vergadering onder voorzitterschap van den burge- taicester bijeen. Afwezig de he eren Si mons en de lioo. Aan de orde was een schrijven van den Minister van Binnenlandsche zaken en landDouw inzake den te verleenen rijkssteun voor de werkverschaffing. De Minister is bereid voor het werk aan de haven een naaer vast te stellen subsidie in de loonen te verleenen. De voorwaarden zijn: le alleen hoofden van gezinnen en kost winners' (één uit een gezin) mogen te werk gesteld worden, na verkregen, toe stemming van den inspecteur der werk verschaffing; 2e. zooveel mogelijk moet in, accoord- loon worden gewerkt een wel tegen een zoodanig loon, dat 'bij flink werken ge middeld 33 cent per uur kan worden verdiend 3e. bij regenverlet worden de eerste drie uren niet uitbetaald, de volgende tegen 26 cent; 4e. het dagelijksch toezicht moet wor den opgedragen aan de Ned. Beide Maat schappij; 5e. van de premie volgens de ziekte wet moet 25 pCt. op de arbeiders worden verhaald, in het resteerende draagt het Ilijk niet bij; Aanvaardt de gemeente de voorwaar den, dan is de regeling van kracht tot en met 26 Maart. Er dient zoo schrijft de minister verder een nauw contact te bestaan tusschen de gemeente en het Departe ment. Geen enkele maatregel, de werk- loozenzorg in den breeden zin des woords De treffende, mag door de ge meente of het Burg. Armbestufuir zonder toestemming van den Minister worden ingevoerd. Handelt men in strijd hier- (mede, dan zal als regel de subsidie wor den ingetrokken. B. en W. stellen voor in de voor waarden te bewilligen. Na uitvoerige discussie werd een voor- stel-Crucq (35 ct. loon per ituir le vra gen) verworpen met 9 teigep 2 st. (de s.-d. a.p.) en hel voorstel van B. en W-. om de Rijksvoorwaaraen te aanvaarden met dezelfde stemverhouding aangenomen. Over het adres van den modernen Be sturenbond om aan den Minister te ver zoeken de bouwvakarbeiders onder de crisisregeling te brengen, staken de stem men (vóór de hoeren Aclriaanse, v. d. Does, Vissclicr, Crucq en v. d. Wart.) De heer Goedbloed had de vergadering verlaten. De Voorzitter deelde bij de discussie mede, dat een tweede plan voor werk verschaffing (-de Heernisseweg) reeds bij het departement is ingezonden Bij de Rondvraag vreest de heer V i s- scjier zoolang de rijksregeling nog niet van kracht is, voorloopig door te gaan met de gemeentelijke werkverschaf fing en steunregeling. Spr. vraagt, of de laatste al in werking is getreden. De Voorzitter antwoordt ontken nend De heer Van Poelgeest vindt liet ook logisch, dat met de ge meen lelijke werkverschaffing en steunregeling wordt doorgegaan tot de rijksregeling in wer king treedt, b.v. tot volgende week Za terdag. De heer Eckhardt zegt, dat in de werkloos'heidscomtnissie nog niet over de steunregeling is gesproken. Het was niet noodig. De heer Crucq windt zich op en protesteert in krachtige bewoordngen le gen de woorden van den heer Eckhardt Er is wel degelijk in de laatste commis sie-vergadering over gesproken. Maar de heer Eckhardt was er tegen. De zaak wordt afgepoeierd. Het is min van den heer Eckhardt, om zoo te spreiken De heer Visscher: Ik kan de ge meente morgen wel 340 leenen. Treedt dan de steunregeling in werking? De Voorzitter zegt dit toe SCHOUWEN-DUIVELAND. 0 BRUINISSE. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de hier ge vestigde afd. van het Groene Kruis bleek uit het verslag van den penningmeester dat de netto ontvangsten van den dezen winter gehouden bazar 1330 be droegen. De rekening 1931 vermeldde als ontvangsten f 3.129, als uitgaaf 1.931. De rekening der T, B. C. commissie sluit met een nadeelig saldo van 75,56. THOLEN. OUD VOSSEMEER. De burgemeester heeft een crisiscomité opgericht, waar van de heeren Hamer als voorzitter zal fungeeren, W. v. d. Ploeg als secretaris en als leden ds. F. de Gidts, Ned. Hervt predikant, ds. C. A. Vreugdenhi), Gefref. predikant, pastoor B. Kosters, Jan Aa,r- noudse, vertegenwoordiger Oud Gerief. Gem., K. J. Hanse, lid weezen-arm.be!- stuur, Math, den Engelsman, voorzitler nlgem. armbestuur en J. C„ van G-orsel, dijkgraaf van het waterschap Oud-Vos- semeer. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D- WESTDORPE. De gemeenteraad be sloot adbaesie te betuigen aan het adres van Graauw en Langendam, betreffende steun aan vlascultuur en vlasindustrie, en de missive van Ged. Staten inzake jaarwedden van burgemeesters enz., voor kennisgeving aan te nemen. Aangenomen werd eveneens het voor stel om het plaatselijk crisiscomité te steunen met 0.10 per inwoner. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Gemeenteraad van IJzendijke. IJZENDIJKE. Woensdag vergaderde de raad. Naar aanleiding van een schrij ven van den Commissaris der Koningin betreffende de aansluiting bij een zie kenbarak wordt besloten aan te sluiten bij Oostburg tegen 6,3 cent per inwoner, Ged, Staten deelen mede, dat de ge meente in het ongelijk is gesteld omtrent aanschaffing van schoolbanken der R.- K. Jongensschool. Met 5 tegen 2 stemmen wordt beslo ten in hooger beroep te gaan. Wat be treft de circulaire besproken betreffen de de wijziging der jaarwedden van bur gemeesters enz., de burgemeester en de secretaris vallen, daar zij reeds 8 pet. pensioenpremie betalen buiten de kor ting. De ontvanger betaalt reeds 5 pet. De voorzitter stelt voor de pensioenbij drage van den ontvanger van 5 op 3 pet. te brengen, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. De heer S c h ij v e vindt het vreemd, dat bij ver hooging der salarissen de gemeenteraad niets heeft in te brengen, maar dat bij verlaging de raad wel mag meespreken. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld met 62 losloopende en 68 vastliggende honden op 480 gulden, Daarna wordt een steunregeling als volgt vastgesteld: De steun bedraagt ten hoog ste per dag voor een man 0.65, een vrouw 0.40 en een kind 0.15. In geen geval wordt meer uitgekeerd dat 9 per week aan één gezin. Inkomsten voort spruitend uit ouderdoms-, invaliditeit- of ongevallenwet worden in mindering ge bracht. De dagen door het hoofd van het ge zin gewerkt, komen niet in aanmerking voor steun. De commissie belast met de uitvoering dezer regeling zal bestaan uit 7 leden door B. en W. te benoemen, 2 werkgevers, 2 werknemers en B. en Wl De heer Carpreau vindt de verhou ding van uitkeering voor georganiseer- den en ongeorganiseerden niet in den haak. De voorzitter legt uit, dat b.v. bij vorst de georganiseerden toch trek ken, doch de ongeorganiseerden, die niet te werk kunnen gesteld worden, niets verdienen .Voorts zal ieder geval van nood afzonderlijk behandeld worden. Bij de rondvraag zegt de heer C a m - m a e r t, dat hij hoopte, dat de ruim 300, opgebracht bij de collecte voor het crisiscomité, gebruikt zouden worden om den nood in eigen gemeente te le nigen. De voorzitter zegt, dat het geld reeds afgedragen is aan het Natio naal comité. (Ingez. Med.) FLORA. „Beau Ideal". Als eerste hoofdfilm brengt de Bios coop Flora ons deze week „Beau Ide aal" (Een verheven Ideaal) naar-den ro man van P. C. Wren, welke ons ver plaatst naar die uitgestrekte zandvlakte de woestijn en naar het legioen van eer, met al zijn leed dat daar geleden wordt. Nu eens geen aanwerven of rondselen van legionnaires, maar het vrijwillig zich geven. John Smith, die na een afwezig heid van 15 jaar uit Amerika in Enge land terugkeert en zijn vrienden uit zijn jeugd wil opzoeken verneemt daar van Isabel, de verloofde van een zijner vrien den, dat deze gedwongen door een eere- schuld heeft dienst genomen in 't Legioen van eer en door insubordinatie daar tot 10 jaar dwangarbeid in de strafkolo nie is veroordeeld. Isabel is hierdoor zeer getroffen en John besluit ten koste van alles zijn vriend op te sporen. Hij gaat dus ook bij het Legioen. En waar het hoofddoel is zijn vriend op te spo ren gelukt hem dit bij toeval, als er bij een opmarsch door de woestijn om een fort te gaan bezetten, een oproer onder de militairen uitbreekt en zij gevangen worden genomen en in een verlaten graanpul worden neergelaten, jNa zes dagen daarin te hebben doorgebracht zonder voedsel en den dood nabij her kennen zij elkaar door den uitroep: Isa- bel. Op het laatste oogenblik worden zij gered door Arabieren, die hen goed be handelen, waardoor zij spoedig weer de oude zijn en hun vriendschap voortzet ten. Door hun flink optreden aan Fran- sche zijde bij een aanval door de Arabie ren op het Fransche fort worden zij weer in hun eer hersteld. De film geeft prach tige staaltjes van massa-regie die hier bereikt is, vooral bij de aanval der dui zenden Arabieren op het Fransche fort. Een uitstekende film dus, waarin de hoofdrol door Ralph Forbes, als John Brown op uitstekende wijze vertolkt wordt. Wie doodde Donavan. Deze film is een spannende mysterieu- se film naar 't tooneelstuk „The Dono van Affair", en geeft ons de Amerikaan- sche recherche te zien, bezig op te los sen wie de moordenaar van Donovan is. Het is een ingewikkelde geschiedenis, die van het begin tot 't eind de spanning er in houdt. U te verklappen wife de moordenaar is doen wij niet, dat moet u zelf maar eens gaan zien. meer te aanschouwennooit meer liefde, en de wereld ontvlucht, rond zwalkt op zee, omringd door een bemaa- ning, die eveneens het principe haar's meesters is toegedaan. Dan Felix Bressart als Jean het facto tum. Kostelijke creataie. Tenslotte Lilian Harvey, welbekend en steeds het graag geziene frêle persoontje. Hier verschijnt zij als zeeenimf, opduikend naast het jacht, komende in het leven van.den man, en ze is niet te weerstaan. Hoe Jean ook waakt en niets onbeproefds laat om zijn heer en meester te bewa ren voor de geneugten der liefde.het lukt niet. Mr. Sandercroft laat ziek de rust ontnemen. Een vlotte, levenslustige film met leuke muziek en zang, vervaardigd on der de beproefde en steeds goede U.F. A. leiding. GEEN CADEAUX'ETC 100%WAARDE VOOR UW GELD 20 ZAMBOS SIGARETTEN 25 CENT (Ingez. Med.) Donderdagavond hield in de O. L. school voor een goed bezette zaal ds. Hetebrei uit Rilland-Bath een lezing voor de afd. van den Chr. Landarbeiders- bond te Hoedekenskerke waarin hij doel en streven van dezen bond na der uiteen zette. In de Donderdag gehouden vergade ring van aandeelhouders in de Vereenig- de Weegbruggen te Hoedekens kerke werd het "dividend over 1931 vastgesteld op ruim 16 pet. De Commissaris der Koningin heeft aan C. van Os, gemeenteveldwachter te T h o 1 e n, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend. In een Donderdag gehouden ver gadering heeft de R. K. middenstands- vereeniging „De Hanze" te Aarden burg besloten, de R.K. raadsfractie te verzoeken ten spoedigste een raadsver- gaderng aan te vragen, ten einde de kwestie van de inkrimping der kermis nader onder de oogen te zien. ELECTRO. Melodie der Welt. Voor het eigenlijke hoofdnummer gaat deze, door Walter Ruttmann vervaardig de, meesterlijke film. Zijn naam als ci neast heeft hij eer aangedaan, en hij toont ons hoe de werkelijke goede en schoone film kan en moet zijn. De me lodie der Wereld, in klank en in beeld, intens samenvloeiend, met straf volge houden rhytme, dat ons tot het einde toe vasthoudt en meevoert door bet Le ven zelf. De uitersten raken elkaar. Leven en dood gaan samen. Het laat ons zien de wereld van alle dag, van elk land, volk en cultuur, de weg der mensch- heid, de melodie van het leven. Het kos mische leven, dat in al zijn uitingen toch steeds zich zelf blijft. Een filmwerk zooals er nog te weinig vertoond worden. Nooit meer Liefde Het trio Harry Liedtke, Lilian Harvey en Felix Bressart waarborgt al een kos telijke, vroolijke ontspanningsfilm. En ze zijn het op hun best. Daar is in de eerste plaats Liedtke als mr. Sandercroft, de man die besluit vijf jaar lang geen vrouw Robert Casadesns. Con- certvereeniging. Concert zaal. (-f-) Alweer het seizoen-einde voor de concertvereeniging, maar welk een f De Fransche pianasit Robert Casadesus heeft verrukkelijk gespeeld, in al de groote veelzijdigheid zijner kunst Recital, waar wij in groot verwachten heengaan, dat we in dankbaar genieten beluisteren, waarvan we enthousiast weerkeeren. Het zijn er niet velen, als deze, die zijn auditorium die geestdrift brengt, die wel zijn hoogtepunt bereikte in Beethovens Apassionata. Hoorde u die ooit zóó, met zulk een contrastwer king, met dat fijn-parelend passagespel (inzet Allegro van non troppo werd dit machtig opus u inderdaad zóó machtig? Ons niet. Terecht gewerd den kunstenaar de hoogste lof-uiting: een spontaan op staan van allen. De pianist opende met Bachs Italie- nisches Konzert (prachtig presto Groot virtuoos van haast volmaakt technisch kunnen en rijk'nuanceeringsvermogen, en groot artist, vermag hij veel te geven van velerlei tijd. Waren Schumanns veel gespeelde Pa- pillons ons iets te veel ballet en te weiJ nig romantiek, Chopins Eerste Ballade op. 23 werd weer overtroffen in gloed volle kracht. En wel heel bijzonder ligt hem den Franschman Ravels Al- borada del Gracioso, een heerlijk stuk pianomuziek. Welk een geestige schilde ring ook in de Severacs Le Retour des Muletiers Als gezegd: het succes was zeer groot van dezen rijken avond. Twee toegiften volgden, een zeer bekende wals van Chopin en een fantaisie op een Duitsch volksliedje. Wel heel jammer daarom 't soms be paald hinderlijk doortrillen van enkele snaren (slotaccoord apassionata I). Te Amsterdam is Donderdag och tend plotseling overleden op 52-jarigen leeftijd de tooneelspeler Joh. Langena- ken, mede-directeur van 't Nederlandsch Tooneel en Operette Gezelschap Pietro Beukman en Joh- Langenaken. Ontdekking van een vierde pyramide. De Egyptische archaeoloog prof. Selim Hassan deelt mede, dat hij nabij Gizeh, in de nabijheid van de drie beroemde pyramides, een vierde pyramide heeft ontdekt. Het grondvlak van deze pyra mide heeft een oppervlakte van 5000 m2, Depót te MiddelburgA. DE SMIDT, Varkensmarkt. Tel. 200. (Ingez. Med.) AMSTERDAM, 20 Febr. Het eerste getal is de vorige notee- riug, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 100—98. Ned. 31 1000-4 94%—92%. Certificaten-3 72%72%. Cert. N.W.S.-2% 64%—61%. O. Indië 22 1000-6 83% O. Indië 23 100-6 66%' O. Indië 16 1000-5 84—84%. O. Indië 26 1000-4% 75%—76%. Duitschl. 100-7 48%—47%. Duitschl. 30 1000-5% 38%—37%. Engl. W. L. 50-200 -5 70—70%. Engl. F.L. 50-200-4 62%—61%. Zeeuws. Hyp. B-5 97- Zeeuws. Hyp. B-4% 90 A Amsterd. Bank 104%103%,. A Bank Assoc. 26% C Rott. Bankver. 70% A Twentsche Bank 97%97%. A Pref. Jurgens A. 7575, A De Schelde N.B. 39%39%. A Ver. Papf. v. Gelder 69%69%. C Am. Car Foundry 10%10%. Am. Smelt Ref. 1817%. Farbenind. I.G. 85% U. States St. C. 52%—51%. C. Publ. Serv. 2%2%. North Am. Cy. 38%38, A Born. Sum. H,M. 117%—116. A Ned. Wol Mij. 21%22. A Singkep Tin M. 8080, J. C. Japan Ln. 3636. Rotterd. Lloyd 6161%. S. M. Nederland 7069%. Amst. Thee C.M. 2322. A Houth. Alberts 4039%. C Peruvian C. Pr. 10—12%. Southern Rlw. 13—12%. Union Pac, Rr. 92%90. A A A A A C C Int. Nickel Cy. 8%8%. A Koloniale Bnk. 55%56%. A N.I. Hbk. 1000 59—59. C Ned. H. M. 1000 77%—77%. A Alg. Kunstz. U. 41%—41%-40%. A v. Berkels Pat. 2727. C Calvé-Delft 62%—60%. A C. Suiker Mpij 22%22. A Int. Viscose 7%7%-%. A Kiichenm. I. Acc. 8%9-8%. A Ned. Ford A.M. 141—141%. A Philips Gem. B. 88%85-86%. C Unilever 111%111-110%. C Anaconda Cop. 22%22%-21%. C Bethlehem St. 24%—23%-24. A A.N.I.E.M.—N.B. 177—175%. C A. Gas El. Cy. 5—4%. C Cities Serv. Cy. 77. C Midd. West Ut. 5%5%. A Boeton Mijnb. 25%24%, A Kon. Petr. Mpij. 149%—147%-145%. C Contin. Oil Cy, 6%6%-6%, C Shell Union O.C. 4%4%-4%. A Holl. Amer. Lijn 3%4. A K.N. Stoomb. Mij. 1816%. A Ned. Scheepv. U. 6665%. A H.V. Amsterdam 186%184%-80%. Java Cult, Mij. 136 N.I. Suiker U. 88—84%-5. Poerworedjo S.O. 88%. Deli Batavia 160159%. Deli Mij. 181%—179% Senembah 219214%. Chicago Milw. 3%3%, Amst. Rubb. C. 48-49-%. A Deli-Bat. Rubb. 20%—19%. A Hessa Rubber 2829. A Serbadjadi S.R. 20%20%. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 19 Febr. 20 Fetxr. Londen 8 54 8.54 Berlijn 58;67i/2 58.6'6V2 Parijs 9 74I/2 9.743/g Brussel 34 50 34.471/2 Zwitserland 48 30 48.271/s Kopenhagen 47 46.8714 New-York 2 48i/4. 2.47^4 beurstkermometer. Industrie Suiker Olie Philips - Tabak Schepen Rubber MARKT (Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2