KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. HET BOERENBEDRIJF IN FRANKRIJK. Handel, Nijverheid en Visscherij INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND BEVOLKING VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. plan niet naar oehooren slaagt. Spr. meent, dat de raming 40.000 te hoog is en dat er veel luxe aan het gebouw is ontworpen. Vroeger wilde men de goede gele steenen uit de hier bestaan hebbende twee steenfabrieken niet en n ufmoet er weer gele steen van elders) komen. Spr. vraagt in ieder geval besteik en teekeningen voor de raadsleden ter visie te leggen. Het is de vraag of een invoerkeurloon van 3 cent niet in strijd met de wet is en hiermede staat ol valt de exploitatierekening. Vlissingen mag ook maar 2 cent heffen. Het hinken de paara zal volgens spr. achteraan ko men en hij wijst op de mogelijkheid, dat de kringgemeenten ook invoerkeurlooaien «uilen gaan heffen, wat zij1 volgens den heer Onderdijk mogen doen, oolk zonder dat zij een abattoir hebben. Zij zullen hun slachthuizen, die aan de hygiëne vol doen, ook willen beschermen. Spr. stelt voor het principe besluit van 4 Febru ari 1925 in te trekkenniet over te gaan tot den bouw van een koelhuis; o.a geen gele waalsteen te gebruiken; de installatieplannen aan den Baad voor te leggen en een i nvoerkeurloon van 2 cent te heffen. Ook bepleit hij geen aanwijs te houden 'bij de aanbesteding. Het eerste voorstel van spreker Ikan niet in 'behandeling komen, omdat nie- inend het ondersteunt. Te kwart over zes wordt gepauzeerd tot des avonds' 8 uur. Avondvergadering, Afwezig de heer Harthoorn. De lieer den Hollander is nu aanwezig In antwoord op enkele vragen zegt de heer DE WAARD, dat de koeltechnischje inrichting ongeveer f 60.000 zal kosten, en dat het zich met de gebruikelijke tarieven zul kunnen bednuipen In hel koelhuis kunnen ook andere artikelen, zooals boter en eieren wor den opgeslagen. Aan een koelhuis zijn groote hygiënische en economische voor- deelen verbonden. Een abattoir en eenj koelhuis van elkaar te scheiden zou tech, nisch verkeerd zijn. De heer Jeronimus Irekt zijn voorstel inzake liet koelhuis in. De heer JANSEN zegt dat gele W,aal- steen niet duurder is dan ander-klqu, rige. Ook clil voorstel wordt door dhr. Jeronimus ingetrokken. Zijn volgend voorstel, om de voorstel len inzake de installaties eerst aan den Raad over te leggen wordt door den voor zitter en den heer Onderdijk ontraden en verworpen met 14 tegen 2 stemmen, (voor de heeren Jeronimus en v. Andel.) Betreffende de invoerkeudl'ooinen zegt de VOORZITTER dat Middelburg en Vlissingen niet met elkaar kunnen verge nten worden. In Vlissingen 'is het een particulier abattoir, hier niet. De heer DE - WAARD zet dit nader uiteen. Vlissingen mag wel heffeni in voerkeurloon dat gelijk staat aan teuif- loon in het abattoir!) maar niet aan keur loon plus slachtloon. Middelburg zal dit laatste wel mogen. Goes heft ook 4 cent invoerkeurloon. De heer JERONIMUS is niel overtuigd maar trekt ook dit voorstel in, omdat de zaak later wel zal worden 'uitgezocht door belanghebbenden. De heer MES: pleit voor Nederlandsch fabrikaat 'bij de inrichting Van het abat toir. De VOORZITTER steunt dit pleidooi. Maar het geval kan zich voordoen, dat de prijs veel verschilt. De heer PAUL erkent, dat de raming van het abattoir aan den hoogen kant is: Spr. wekt Otp tot de grootste Voorzichtig heid bij de fundeerjngen. Ook spr. is tegen het geven van aanwijs en tegen het puMiceeren der raming. We mioe- ten alles doen om opzetjes te Voorko men. Spr. heeft den laatsten tijd niets meer gehoord van een actie der slagers tegen het abattoir en concludeert, dat die ac tie is geluwd. Spr. bepleit het instellen van een veemarkt. De VOORZITTER zegl overweging van dit laatste toe. Daar komt nog bij, dat de landbouwers gewoon zijn, dat de veehan delaren op de hofstede komen, m:ar maar daarbij - minder aangename erva ringen hebben opgedaan. De heer DE WAARD zegt, dat de slacht- en koeltechnische installatie op f 35.000 is geraamd en te Vtissiingen f 40.000 heeft gekost. Maar in Vlissin gen heeft men nuitenlandsch fabrikaat genomen en hier is alleen prijs' gevraagd bij' vijf Nederlandsche fabrikanten De heer JANSEN zet uiteen, dat na de beslissing van den Raad eerst een fa brikant voor de technische installatie zal worden gekozen. Dan kan een sy steem' worden gekozen én de aanbeste ding plaats hebben. De heer v. d. FELTZ vraagt of de ge kozen plaats (bij de melkfabriek) niet na- deelig kan zijn voor deze fabriek', gezien de vliegenplaag. De VOORZITTER en de heer JAN SEN antwoorden dat dit geen bezwaar oplevert. De afstand tus'schen abattoir en melkfabriek is 70 M. (De heer Harthoorn komt ter ver gadering.) De heer VAN DER FELTZ maakt be zwaar tegen de combinatie van Direc teur van Vee- en Vleeschkeuringsdienst en Abattoir. Eén van beide functies zal er onder lijden. De heer ONDERDIJK antwoordt, dat deze combinatie juist in de meeste plaatsen om practische redenen is ge kozen. De VOORZITTER merkt op, dat nu nog geen Directeurs-benoeming plaats heeft. De heer HEEMSKERK is nog niet ge heel gerustgesteld over den economi- schen opzet van het plan, b.v. over de fundeering. Verder vraagt spr., waarover nu straks wordt gestemd. De VOORZITTER antwoordt: over een crediet van 204.000. Wordt dit bij de aanbesteding overschreden, dan komt de zaak weer in den Raad. De heer MONDEEL prijst het bureau van gemeentewerken, dat het ook utili teitsgebouwen een aesthetisch uiterlijk wil geven. De heer DEN HOLLANDER was aan vankelijk niet voor een gemeentelijk abattoir. Maar de betrokkenen hebben de laatste jaren de zaak niet aangepakt. Daarom zal spr, stemmen voor het voor stel van B. en W. De heer VAN ANDEL merkt op, dat de fin. com. haar oorspronkelijk met energie verdedigd standpunt heeft laten varen en genoegen heeft genomen met weinig of niets zeggende toezeggingen van B. en W. Spr. wil geen enkele ver antwoordelijkheid dragen voor het op deze wijze tot stand gekomen abattoir en zal tegen het geheele voorstel stem men. Mevr. WEIJL zegt, dat B. en W. aan verschillende verlangens der fin. com missie zijn tegemoet gekomen en andere punten zeer ernstig zullen worden over wogen. De fin. comm. heeft dus haar standpunt niet in den steek gelaten. In antwoord op een vraag van mevr. WEIJL zegt de VOORZITTER dat eerst getracht zal worden een leening te slui ten. Lukt dat niet, dan zal een rijksvoor schot gevraagd worden. De heer JERONIMUS zal tegen stem men, aangezien niet het goedkoopste systeem is gekozen en er geen zekerheid is aangaande het invoerkeurloon, waar door een sluitende begrooting verzekerd is. In stemming komt nu het voorstel tot tflen bouw van het abattoir en het daar- poor benoodigde crediet. Het wordt aan ■genomen met 15 tegen 2 stemmen (tegen de heeren Jeronimus en Van Andel). Het voorstel inzake de te maken ver ordening wordt aangenomen m.a.s. De VOORZITTER dankt de heeren de Waard en Jansen voor hun toelich ting en verzekert, dat geen uitvoering aan het besluit zal worden gegeven, vóór het benoodigde kapitaal zal zijn ge vonden. Hierna volgt te ongeveer 10 uur sluiting. Dinsdag a.s. komen de „Vereenigde Schouwspelers" onder leiding van Pierre Mols weer naar hier, en ditmaal zullen zij zich doen zien in een blijspel, de vier acter ,,'t Gat in den Muur". Het gezelschap heeft een goeden naam en wij herinneren er dan ook aan, dat volgens de advertentie in het nummer van Dinsdag, de plaatsbespreking reeds Zaterdagmiddag zal worden gehouden. Ter gelegenheid van de herdenking in dit jaar van Goethe heeft N.V. Em. Querido's uitgevers Mij. 'n prospectusje samengesteld van de in haar fonds verschenen hoeken, over Goethe. Werken van de Koningin, Naar de Maasb. verneemt worden thans op de tentoonstelling der werken van de Koningin tegen een klein bedrag mapjes verkocht met een 10-tal repro ducties dezer werken. Deze briefkaarten werden met Hr. Ms. toestemming uitgevoerd door de fir ma Weenink en Snel te 's-Gravenhage. De opbrengst komt ten bate van het zelfde doel als de tentoonstellling: de hulpbehoevende beeldende kunstenaars. Aan de universiteit te Leiden slaag de voor het candidaatsi-examen klassieke letteren de heer G. Vreede, Vroeger te V1 i s si n g e n. Bevorderd aan de universiteit te Amsterdam lx>t arts de heer K. Iltmann geboren te A x eï. Het vliegkamp de Mok. Het vliegkamp de Mok op Texel wordt 1 Maart onder hevel van kapitein-luitec- nant ter zee K. van Aller, in .dienst ge steld. Als 1ste officier treedt daarbij op 'luitenant ter zee le kl. P. J. Hen.drik.se van het wachtschip te Willemsoord, Aan het gehouden vakexamen in den Postdienst te 's-Gravenhage heeft met goed gevolg voldaan de telegrafist le klasse W. M. Segboer van het P. en T. kantoor te Middelburg. Benoemd tot adjunct-commies bij den P. en T. dienst de kantoorbediende le klasse J. A. Weijnen van het P. en T kantoor te Neuzen. Uniforme* voor K.L.M.-Piloten, Het reeds lang overwogen plan, om in navolging van het buitenland onze vorkeersvliegers met een uniform uit te rusten, zal naar de Maasb. ver neemt met ingang van 1 Mei a.s. ten uitvoer worden gebracht. De uniform zal bestaan uit een eenvoudig donker blauw colbertpak en een pet, Voorzien van een K ,1. .M. -ejmb'l ee m. De uniform zat gedragen worden zoowel door de Vliegers en marconisten, als door de boordwerktuigkundigen. Indische Stoomvaartlijnen- Insulinde (thuisr.) 18 (7 v.m, te Mars. verw. Huygens (uitreis) 17 te Suez. Marnix van St. Aldegonde 17 v. Batavia n. Amst. P. C. Hooft (thuisreis) p. 15 Perim. Sibajak (thuisreis) 17 (11 v.m.) van Co lombo. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika. Statendam 13 v. Kingston (J) v. N.-York. Blommersdijk, Rott. n. Baltimore p. 17 (v.m) Scilly. Steeds witte tanden behoudt men bij het regelmatig gebruik van Chlorodont- tandpasta, (Tube 35 c.) terwijl men verstandig doet gebruik te maken van den prakt, Chlorodont-tandenborstel (speciaal model). Een proef overtuigt. (Ingez. Med.) „Temidden van de economi sche en finantieele wereld crisis is Frankrijk als een eiland van veiligheid, dat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien." (Minister Laval in een rede voor de Commissie van Handel en In dustrie 12 Febr.) De heer M. Lankamp te Hattem schrijft ons uit Zuid-Frankrijk: Ik heb mij opnieuw ervan kunnen overtuigen, dat van landbouwmalaise in Frankrijk geen sprake is. De onwetendheid omtrent de toestan den in dit land moet wel groot zijn om het verschijnsel te verklaren, dat zoo weinigen daarvan partij trekken ook al wordt hun de behulpzame hand gebo den. Waarom geeft men er liever de voorkeur aan zijn laatste penningen in ellende te verploeteren? Waar onwe tendheid heerscht worden juist zulke voorstellingen gereedelijk aanvaard, die een gaarne gekoesterd wantrouwen voeden, waarachter zich de vrees voor het onbekende, m.a.w. het gebrek aan ondernemingsgeest verbergt. Daarom worden door het Fransch- Nederl. landbouwbureau geregeld ex cursies georganiseerd, waardoor men de werkelijkheid leert kennen en daarmede zijn voordeel kan doen. Die werkelijkheid nu wordt door twee feiten duidelijk ge ïllustreerd: le De te bezichtigen gronden met gebouwen worden aangeboden tegen vaak zelfs van den prijs dien men in ons land zou moeten besteden. 2e De prijzen die de boer daarginds voor zijn producten ontvangt zijn 2 tot 3 maal hooger dan ten onzent. Ziehier als voor beeld de laatste marktberichten melk 15 ct. p. 1., boter 2.70 per kg, kaas 1.per kg, tarwe 1215 per hl, aardappelen 8.50 p. 100 kg. rund- vleesch f 77 per 100 kg, varkensvleesch 75, kalfsvleesch f 140, enz. Verder commentaar overbodig. Uit deze twee feiten kan ieder zijn gevolgtrekkingen maken. Een courant met deze noteeringen werd bij bovenstaand artikel ons toe gezonden. Red. M. C. De Middelburgsche Rubbermaat schappijen. In de maand Januari hadden de na te noemen, alhier gevestigde rubbermaat schappijen de achter haar naam genoem de productie in Y> kg rubber uitgedrukt, de tusschen haakjes geplaatste getallen waren die van Januari 1931: West-Ja- vasche Landbouwmaatschappij 45,530 (42.172); Rubbermaatschappij „Tjibant- jet" 28.369 (25,717) en Zuid-Preanger Rubbermaatschappij 59.600 (51.900). De oestercultuur. Te Ierseke vergaderde de vereeni- ging tot bevordering der oestercultuur alhier, kort genaamd Vebo. De statuten en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld en de werkwijze der vereeni- ging besproken. Het doel is door hechte en stevige or ganisatie te bereiken, dat bij hooger en lager colleges met goed gevolg kan wor den opgekomen voor de belangen der oestercultuur. Dit kan niet bereikt wor den door een eenling of groep van per sonen. Het bestuur zal bestaan uit min stens zeven personen en zoowel in het binnen- als het buitenland voor de be langen der oestercultuur werken. De kreeftenvisscherij- De kreeftenvisschersvereeniging te Ierseke kwam bijeen in buitengewone vergadering. Aanwezig was o.a. burge meester Gunning wien een hartelijk wel kom werd toegeroepen. Besloten werd medewerking te verleenen aan een ver zoek van de zustervereeniging Helpt Elkander uit Zierikzee om verandering van vischtijd. Inplaats van 1 April15 Juli wordt gevraagd een vischtijd van 1 April31 Mei, een maand rust en dan van 1 Juli31 Aug. In dien geest zal aan 't visscherijbestuur worden verzocht. De voorzitter leest een daartoe opge steld wel gedocumenteerd request voor, deskundig met redenen omkleed. Ook zal den betrokken minister worden ver zocht om, indien mogelijk de kreeften- invoer te verbieden of anders te conti- genteeren. De moeilijkheden hiervan worden evenwel niet ontveinsd. Na be spreking van deze huishoudelijke aan gelegenheden heeft de heer M. Scheele een lezing gehouden over het begin en dé geschiedenis der kreeftenvisscherij, Hoe in 1904 bij het inkrimpen van de oestermaatschappij v.h. de Meulemees- ter, zijn vader voor eigen rekening begon in de oestercultuur, Hoe om de inkom sten te stijven en in den zomer wat te verdienen begonnen werd met de rog- genvangst. Eerst in 1906 werd in Zuid- Beveland (onder Kattendijke) de eerste kreeft in een roggenet gevangen. Druk liep de vangst niet en ze was allerminst loonend. Beter ging het met den Texel- schen visscher (die op de hoogte is met rog en kreeftenvisscherij) in de Zand- kreek dagen had dat hij 200250 rog gen en enkele kreeften ving. Van deze hebben de Iersche visschers de kunst afgekeken en geleerd welke netten ze moesten gebruiken. Maakte in 't begin van 't seizoen de rog de visscherij loo nend, hoe verder in 't seizoen hoe min der deze werd. De rog toch komt uit de Noordzee de Zeeuwsche stroomen op om zaad te schieten; is dit afgeloopen dan gaat ze weer terug. Maar 1906 leer de, hoe minder rog werd gevangen des te beter ging het met de kreeften. En was het tweede deel der visscherij loo nend door de kreeftenvangst. Uitvoerig verhaalt spreker nu de ver anderde methoden van 19061907 tot heden van netten, bouten korven, touw- korven, zeenetten, tot op de nu nog in gebruik zijnde ijzeren korf. Hij behan delde de veranderingen die het Vis scherijbestuur instelde om den kreeften stand te beschermen. De veelheid van besluiten en de veranderingen doet in zien dat gezocht werd naar den juisten vischtijd. Dit voor twee zaken le. de vischvangst loonend te maken en daar naast ten 2e om den kreeftenstand te be schermen. Men kan begrijpen, dal toen bleek dat de kreeftenvisschers een goed stuk brood verdienden van heinde en ver allerlei menschen kwamen zoeken ook wat te verdienen. Ten bewijze dat reeds in dien tijd de strijd over de vraag welke vischtijd de is actueel was .haalde spreker uit de Middelburgsche Crt. van 1907 een inge zonden stuk aan, geschreven door ze keren Aquarius. Ook de prijzen der kreeften zijn in den loop der jaren zeer wisselend geweest. Beliepen die vanaf 19061914 van f 1 tot 1.50 per kg, in de oorlogsjaren (toen geen import mogelijk was) liepen ze soms op tot 8 a 10 gulden de kilo, en was er een geweldige vraag. Sinds de oorlogsjaren was de prijs van f 1.50 tot 3.de vangst liep van 2540.000 kreeften per jaar, terwijl het doorsnee gewicht ongeveer 56 onsen is. De zwaarste kreeften worden 23Y kg en zijn minder goed te verkoopen. Uit voerig, met allerhande bewijzen gestaafd, doet spreker nogmaals een beroep op de gezamenlijke visschers om eensgezind op te komen voor het verzoek van het bestuur: visschen van 1 April31 Mei, een maand rust en dan vanaf 1 Juli15 Augustus. Gewezen wordt er op, dat er veel kans is dat dit bereikt wordt, daar de voorzitter van 't visscherijbestuur en de bacterioloog beide een open oog hebben voor de visschers en hun be langen bevorderen. Tenslotte vertoonde de heer Scheele een serie lichtbeelden uit het kreeften- risschersbedrijf. De heer Ph. Bom dankte den spreker namens alle aanwezigen. Burgemeester Gunning zeide zijn volle medewerking toe om de belangen der kreeftenvisscherij te behartigen. DE KERMIS TE AARDENBURG. Mijnheer de Redacteur, In een besloten vergadering van de* Raad onzer gemeente, werden de raads leden geheel onverwacht voor de vraag gesteld, of het niet gewenscht zoude wezen ,in verband met de malaise, de kermis dit jaar in te krinmpen, zoo niet geheel te doen vervallen. Na bespreking en wijziging van het voorstel van B. en W. werd na herope ning der openbare zitting (het publiek was reeds vertrokken) besloten, alleen op Zaterdag dansverguning te geven tot 12 uur 's nachts en geen kramen of ge legenheid tot vermaak voor de jeugd in de gemeente toe te laten. De raadsleden de Backere en Blondeel stemden tegen. Als motief voor die inkrimping, werd de malaise opgegeven. In aanmerking geno men de danslust der jongelui, zal het nu gebeuren, dat het geld, dat voor dit doel gereserveerd is. in dansgelegenheden in andere gemeenten verteerd wordt, waardoor dus de neringdoenden en her bergiers de dupe zijn van de historie, terwijl bovendien de gemeente nog een gering bedrag verliest, tengevolge het niet verhuren van standplaatsen op de markt. Wanneer dan ook het gemeente bestuur geen verbod uitvaardigt, tot het bezoeken van dansgelegenheden elders, dan wel alle gemeenten ook in België binnen een kring van 25 a 30 km, krim pen de kermis niet in, dan gaat het geld uit de gemeente, inplaats van dat er iets in komt. Het mooie nobele gebaar van den Raad, is dan ook wel geheel terug te voeren tot de bekende politieke be ginselen van de kopstukken van onzen Raad. Dat hier ook geen zuivere koffie geschonken werd, bewijst ook wel de bespreking in besloten zitting, de onge veer 40 toehoorders waren dan na her opening immers verdwenen. U beleefd dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte, Verblijf ik, Een Aardenbttrger. Koudekerke. Van 1--15 Februari Getrouwd: P. Louwerse, jm. 21 j. en J. A. Polderman jd. 26 j. Bevallen: E. J. Boogaard geb. Jacob- se d.; A. Ruitenbeek geb. De Wolff z. Overleden: J. Clement, man van A. H. Jonker, 36 j.; A. Abrahamse, wedr. van N. van Sparrentak 88 j.; W. Kluijf- hout, man van N, M. Brandes, 49 j.; A. van den Berg, zoon 15 dagen. Gedurende de eerste helft van de maand Februari zijn in de gemeente KOUDEKERKE Ingekomen: B. G. Brouwer A 168 uit Middelburg; Mej. C. C. de Voogd, E 61 uit Middel burg; Mej. E. Blieken, D 1 uit Hattingen (Duitschland)J. Norden, Villa Duin- roosje, uit Antwerpen; Mej. P. Harpe, B 166 uit 's Gravenhage; P. C. van der Staal met gezin E 13 uit Middelburg; P. M. Speijer, E 154 uit Utrecht. Vertrokken: Mej. P. D. Verburg D 56t naar Vel- sen (adr. IJmuiden); L. Geschiere D 176 naar Bergen op Zoom; Mej. J. A. Pol derman A 197 naar N. en St. Joosland; A. C. van der Heijden B 222 naar O. en W. Souburg; Mej. A. J. de Jager met gezin D 96 naar Middelburrg; J. L. Strooband met gezin D 190 naar Mid delburg. 22 Voor 'n hok waar iemand zat te klop pen, bleven de jon gens stilstaan. De deur werd openge maakt en daar za gen Roetje en Drib beltje, dat ze in een goudsmederij waren gekomen. Een heele donkere muis stond te werken. Hij smeedde een prachtige gouden ring en begon aan stonds tegen de jon gens te praten, alsof hij hen al jaren ken de. Ik zal direct eens iets moois laten zien, zei ie tegen hen en toen de jon gens eens rond keken, zagen ze nog Roetje en Dribbeltje. ui UJ xw.ee andere muizen, die allemaal aan het zakken dichtbinden waren. Electrische Drukkerij Firma G. W. DEN BOER, Middelburg. Dagbl 2.30, 18 cei 30 ce| Bij afc Wij deze geloov brief" nobele beschl een h£ andert andere ken, Neel Een k rekent wonde „Ooi ven oj lende zendeil sonenl moetel 729: 531.44 4.782.1 387.421 brieve naar ilj menscl dat m< dat dt zorgd een ja inclusi| zoude Wij Zoeloe geluk! bestokl gen va kring Zou zitten zwerin| P'esma vliegdil zou \«<r TWEI voorste raadsls tijdelijl provim dag te dieninj beeren ■Vu uren studeer

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 8