ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND, DE STERRENHEMEL 17—24 JAN. 1932. 20 h M.T, KUNST EN WETENSCHAP. VOOR KLEINE TUINEN. ZUID ONDERWIJS We LIDO Ged, Staten advies wordt gevraagd, werd goedgekeurd. Daarbij werd de op merking gemaakt, dat zulk een advies toch niets beteekent, omdat er in den regel geen gevolg aan gegeven wordt wat hier meermalen is gebleken. In verband met de reorganisatie der brandweer en verbetering der brand- bluschmiddelen, werd goedgevonden dat de 5 jaarlijksche loting later zal gehou den worden dan gewoonlijk. Als lid werknemer, in de Werkloos heidscommissie werd in de vacature C Klap benoemd de heer J. Joosse. 'n Adres van verschillende vakbonden houdende verzoek om een steunregeling vast te stellen voor werkloozen, werd op voor stel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen, om reden reeds een steun regeling is opgemaakt. De heer Poppe vroeg wat te doen met de werkloozen zoolang die regeling niet in werking kan treden. Na bespre king werd accoord gegaan met het voor stel van den voorzitter, dat diegenen die werkelijk behoefte aan steun hebben, zich bij hem aanmelden, om dan daarom trent met B. en W. in overleg te treden wat voor hen te doen is. De heeren Poppe en de Visser waren hiertegen. Bij de rondvraag kwam nog de brand weer ter sprake, als benoeming opper brandmeester, aankoop van oliegoederen voor de pijpvoerders enz. Hieromtrent zal later een definitieve beslissing worden genomen. HEINKENSZAND. Maandagmiddag (vergaderde de raad dezer gemeente. Af wezig wegens ongesteldheid met ken nisgeving de neer J. Steketee. De voorzitter gedenkt het overlijden van den heer J. Dotminicus als oud- raadslid en wethouder dezer gemeente. Op voorstel van B. en W. wordt m. a. st. toesloten voor sommige buiten de geimeente wonende venters het vent- verbod in toepassing te brengen. De Voorzitter kan de verheugende mede- deeling doen dat de dorpstraat, die te- Ivens een verbindingsweg is voor vele aangrenzende gemeenten Verbeterd kan worden met steun der provjincie zoodat hij vernieuwing 3/i der kosten door de provincie zullen worden gedragen. In verband met het opnemen van het Cïaraspad en den Zanddijk met Vader- landsche Zandweg wordt besloten een geldleening aan te gaan groot f 25.000 rentende ten hoogste 5 pCt. De voorzit ter zegt dat hem reeds een gedeelte van het bedrag tegen 41/2 pCt. is toege zegd. De voorz. zal nog eens 'n Kennisgeving doen aanplakken waardoor de daarvoor in aanmerking komende burgers welen dat aanmelding tot deelname in deze leening kan geschieden. Aan de orde ko'mt het adres van Ged. Staten betreffende de korting op de salarissen vian burgermeester, secreta ris en gemeente-ontvanger. Op voorstel yan B. en W. wordt toesloten m. a. st. het pensioenverhaa'l te toepallen op 8i/2 pet. doch de traktementen ongewijzigd' te laten. NISSE. Maandag voormiddag j.J. ver gaderde de Raad dezer gemeente. Met kennisgeving afwezig de heer H. Dane Tot lid in de commissie tot wering Van schoolverzuim in de vacature-H. Dane, benoemde de Raad den heer C. J. Bos Besloten werd aan de muziekVereeni- ging „Ons Genoegen'" vergunning te ver- leenen tot houwen van een muziektent op het Dorpsplein. Het 'verzoek tot toetreding tot het het werkeloosheidtoesluit 1917, werd aangehouden tot de e. v. vergadering. Besloten werd de hoofdsom perso neel e belasting wat betreft de biljiards te verlagen van 20 op 15 -Medegedeeld werd dat van het mi nisterie van binnenlandsche zaken en landbouw bericht is ontvangen, dat Een nader vast te stellen subsidie zal wor den verleend in de verbreeding van den grintweg naar Heinkenszand. De vast stelling van het percentage der bijdra ge zal worden afgewacht. SCHORE Maandag vergaderde de ge meenteraad. Ingekomen stukken; o.a. de circulaire van Ged. Staten inzake wij ziging der jaarwedden van de burge meesters, secretarissen en ontvangers in Zeeland. Gewezen wordt op de onbil lijkheid, dat niet wordt gekort indien 814 pet. voor pensioensbijdragen wordt verhaald terwijl in gemeenten met een korting van 8 pet. de totale korting wordt verhoogd tot 10 14 pet. Dit is slechts het geval in zeer weinig gemeen ten, terwijl in alle andere gemeenten de totale korting nimmer hooger kan stij gen dan 8J4 pet. Besloten wordt, aan Ged. Staten me elede te deelen, dat met de korting wordt accoo-d gegaan en dat men gaarne zou zien, dat de bepaling betreffende niet- korting bij verhaal van 8% pet. voor pensioensbijdragen, verviel. Besloten wordt tot intrekking van een vroeger genomen raadsbesluit om het schoolgebouw niet te gebruiken voor vergaderingen e. d. Ook in de wijk over de Schorebrug zal een straatverlichting kabel worden aangebracht tegelijk met de laagspanningskabel. Ter bespreking van het punt „voort -zetting werkverschaffing" gaat de verga dering over in eene met gesloten deu ren. Na heropening der openbare verga dering wordt m. a. st. besloten met de werkverschaffing (demping gemeente- put te Vlake) door te gaan en alsdan dagloon te betalen ad 1.60, vermeer derd met 10 cent voor ieder kind bene den den leeftijd van 16 jaren (voor zoo ver dit kind of die kinderen werkloos zijn en geen steun trekken uit een werk- loozenkas) tot een maximum van 4 kin deren. Aangedrongen wordt om zoo veel mogelijk te organiseeren. Het vol gend jaar zullen dan ook de ongeorgani seerden alleen in het uiterste geval te werk worden gesteld en zal in ieder ge val het loon voor georganiseerden hoo ger worden gesteld dan dat voor onge organiseerden. Het ligt in de bedoeling om Donderdag a.s. te beginnen. Bij de rondvraag informeert de heer Glerum wanneer of de P.Z.E.M. met de werkzaamheden in de wijk over de brug begint. Gewacht wordt op de betreffen de vergunning van het Rijk. De heer Bierens zou, nu de jaarwed den van den burgemeester, secretaris en ontvangers worden gekort met 2% pet., eenzelfde korting willen zien toegepast ten aanzien van alle ambtenaren der ge meente. Besloten wordt deze zaak in handen te stellen van B. en W. COLIJNSPLAAT. In de Maandad'g- middag gehouden vergadering van den gemeenteraad was van de vereeniging „Het Groene Kruis" mededeeling inge komen dat in 1931 door de wijkverpleeg ster 3388 bezoeken zijn afgelegd. Het bekende adres van de gemeente Wehl m. a. st. Voor kennisgeving aangeno men. N. a. v. een schrijven van de mo derne vakbonden en de S.D.A.P. in Zee land over verschillende werkobjecten zegt de voorzitter het jammer te vinden dat alle voorgestelde werken builen N Beveland vallen, zoodat de arbeiders uit deze gemeente er toch niet mee gebaat zullen zijn. De heer Die Pree stelt voor in nader overleg te treden met ge noemde bonden om te trachten aldus ook wat voor Galijnsplaat te vinden. De heer Van Dis acht dit onnoodig, daar de verschillende gemeentebesturen hier reeds alles ter dege hebben onderzocht. Overeenkomstig het voorstel van B. en \V. wordt daarop1 met 6 stemmen vöo!r en 1 tegen (de heer de Pree) ilbes'löten dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. M. a. st. wordt toegestaan een be drag van f 38.50 te willen .beschikbaar stellen voor den aankoop1 van1 nieuwe stoelen en een dynamo t. b. v. de bijz. school. Met a. st. werd ingewilligd een Ver zoek van het toestuur van de school met den Bijbel om een voorschot van f 700. Aangaande liet schrijven van Ged. Sta ten over de korting van de salarissen van burgemeester, secretaris en ge- meente-ontyanger merkt de heer C o nl- t a n t op, fdat (hier dus geen korting zal plaats hebben, daar reeds 8'/2 pet pet. pensioenkorting wordt geheven. De heer De Pree had willen Voorstel len alle gemeente-ambtenaren, die meer dan f 1000 's jaars verdienen met f pet. jaars te korten De heer Har tog acht het hooren van den raad een voudig een paskwil. De heer Van Dis stelt voor hij Ged. Stalen te pro testeeren. Hij is van oordeel, dat zij te veel in de gemeentebelangen ingrijpen, rijksambtenaren worden allen gekort en van de gemeente-ambtenaren wordt een groot gedeelte uitgeschakeld. Dat acht hij onbillijk. Bij stemming verklaren; zich 6 stemmen voor het voorstel van den heer Van Dis. De heer Haring,man houdt zich buiten stemming. De verordening op de winkelsluitings wet wordt vastgesteld. De winkels zul len gesloten zijn Van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Van deze toe paling zal ontheffing worden gevraagd voor de kermisdagen, tweede Paaschdag. tweede Pinksterdag en tweede Kerst dag, indien de laatste niet op Zondag valt. Het sluitingsuur wordt dan voor gesteld van 12 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Bij een verzoek der vereeniging lol instandhouding van de Christel. Bewaar school is overgelegd een kostenbereke ning, waaruit blijkt, dat met een jaar lijksche subsidie van f 450 de school kan MijVen voortbestaan, daal' particu lieren reeds een jaarlijksche bijd,r,age van f 475 hebben gegarandeerd. B. en W. stellen voor deze subsidie te verleenen tot wederopzeggings toe on der een drietal voorwaarden De heer De Pree had Jievfer gezien, dat de school door de gemeente was olvergenomen. In stemming gebracht wordt het Voor stel van B. en Waangenomen met 6 st. Voor en 1 legen (De Pree). Van het raadslid JM. J. Contant e.a, was een verzoek ingekomen lot instel ling van een formuliergebed hij den aan vang der vergadering. De voorzitter zegt niets ie ge voelen voor een formuliergebed. Hij wil wel bidden, maar zijn gebed moet hem) niet voorgeschreven 'worden. Nu wij- zigd de heer Contant zijn voorstel in dien geest. Dit voorstel wordt met 4 legen .3 stemmen verworpen. Het raadslid S. de Regt wil eenige wijzigingen doen aanbrengen in de al- gemeene politieverordening. Hij stelt voor te (bepalen, dat hooi-, stro-oi-, gram en houtklampen e.d. op minstens 25 m van de huizen moeten geplaatst wor den. Besloten wordt dat B. en W. nog eens nader zullen onderzoeken of voor zieningen zijn te treffen bij mogelijke gevallen waarin van onwil sprake is. Met a. st. wordt besloten (e Verbie-1 den mestvaaltwaler en anderzins over den openbaren weg te doen loojpen. Een adres der oudercotamissie onii het voorste gedeelte der openbare school zoodanig te laten inrichten, dat het vooj- gymnastieklokaal 'en 'zoo noödig voor Vergaderlokaal 'kan gebezigd worden, wordt in handen van B. en W. gesteld' tot nader onderzoek. Besloten wordt nogmaals een bedrag van f 1000 uit te trekken voor werk verruiming en met het polderbestuur ieen en ander te bespreken. Tegen de heer Dees. De heer De Pree zou gaarne zien dat aan het polderbestuur verzocht werd het loon te verhoogen. N. a. v. een informatie zegt de V o o r- z i 11 e r dat het aantal aansluitingen hiij de P.Z.E.M. nog geen 70 pet. bedraagt, B. en Wi. zeggen een nader onderzoek toe of de postbestelling buiten de kolm veranderd kan worden. Opera-trein naar Bremen. Zaterdag jhebben de Nederlandsche Spoorwegen een opera-trein van Leeuwarden over Groningen naar Bre men laten loopen, waar het opera-gezel schap van het Stadttheater een uit voering gaf van Lohengrin. Ongeveer vijfhonderd Friezen en Groningers na men aan het uitstapje deel. Vervolgens kregen de passagiers van den opera-trein nog een uur of drie om zich in Bremen te verpoozen. Om elf uur 's ochtends was de trein uit Leeuwarden vertrokken, 's nachts kwart over twee was men weer in de Friesche hoofdstad terug. T Vroegbloeiende planten in onze tuinen. Onze siertuin vraagt weer onze aan dacht. Nog is het winter maar zoo hier en daar zijn de lenteboden alweer pre sent, welke ons het naderend voorjaar melden. De tooverhazelaar of Hamamaelis staat in vollen bloei; wel bloeide de H. virginiana reeds in December, maar nu bloeien de veel mooiere H. japonica en H. mollis. Nog rijker bloeit het peper boompje Daphne Mezereum, en waar we deze voor een passenden achtergrond van Conifeeren of groenblijvende heesters hebben aangeplant, zullen de witte of paarse bloemtakken mooi uitkomen. Nog steeds 'bloeit de winterjasmijn Jasmi- nium nudiflorum, en als klimplant tegen een muur of schutting of aan een flinke stok of paal gebonden en geplant voor een groenen achtergrond, is dit in den winter een onmisbaar sierheestertje voor onzen tuin. Ook onder de vaste planten wordt het levendig. Zoo bloeit Erica her- bacea carnea, een paars bloeiende hei- desoort al gedurende meerdere weken en een flinke groep dezer heide maakt vooral voor goudgele Conifeeren of goudhonte Ligustrum een mooi kleur contrast. Onder de Primula's zijn er ver schillende welke reeds bloeien, waarvan de meest opvallende soorten zijn; P. Wanda, P. purperkissen, beide met paar se bloempjes, en P. veris elatoir de hoo- gere, en P. veris acaulis de laagblijven- de sleutelbloem met vooral gele of geel witte bloempjes. Ook bloeit weer het longenkruid Pulmonaria rubra met rose bloemtrosjes en winterheliotroop Tussi- lago (Petasites) fragans met purperro- se bloemen. Beide hebben gedurende den zomer grove bladeren en bezitten dan weinig sierwaarde, maar hun vroe gen bloei waardeeren we en daarom ge ven we deze een plaatsje op den ach tergrond zoodat in den zomer andere planten de grove bladeren aan het oog onttrekken. Iberis sempervirens, een overblijvende scheefbloem met donker groene smalle blaadjes opent ook reeds de eerste knoppen en is nu spoedig overdekt met schermvormige witte iloemtrosjes welke tegen het groene blad mooi uitkomen. Van de bolgewas sen bloeien reeds het sneeuwklokje, wat al tusschen het gras komt uitkijken, Scd- la sibirica, waarvan de eerste blauwe aloemtrosjes reeds zichtbaar zijn en Iris reticulata, een laagblijvend Irisje, zoo dat ook deze groep van vroegbloeiers vertegenwoordigt is. Natuurlijk staan tal van andere planten met berstende jloemknoppen te wachten zoodat we-el- ken dag wat n'euws kunnen ontdekken. O EERSTE KVT "VOIIE MAAN f 0 UATSTE KVKBDEB #NIE)ÖVEMAAN VENUS <2> MAÊS JUPITER Q) SATURNUS® (Sterretijd 5 h 46 min.) De V.M. van den 23en komt net in het O. op. Den 20en staan Maan en Jupiter zgn. in conjunctie, hetwelk „samenstand" beteekent: vlak bij elkaar. Het is aardig om, bij helderen heaieiv de beweging van de maan tenopzic h- t e v a n de haar omringende hemellicha men aan zulk een conjunctie te obser- veeren. De gemeenteraad te Utrecht heeft op 6 Augustus benoemd tot onderwijzer aan een openbare school aldaar den heer heer P. Minet alhier. Hem is mededee ling gedaan van zijn benoeming, doch hij' heeft niets van zich laten hooren. Daarom wordt door B. en Wi. aan eten Raad voorgesteld deze benoeming in te trekken. De voordracht voor onderwijzeres aan de O.L. school te Driewegen luidt: mej. G. A. van Noort te Driewegen; meji. S. Bakker te Egmond aan Zee; mej. W. J. Koppenhagen te 's-Gravenha;ge. Een drievoudige plechtigheid. De vergaderzaal in het gebouw dei' Nutsspaarbank alhier was .gisteren ge- metamorphoseerd in een gezelligen sa lon, dank zij de goede zorgen van enkele dames. Met deze vereenigden zich hier de Commissie voor de Nulstoewaarscho len, het dagehjksch bestuur van het De partement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen; de hoofden der 'beide 'bewaarscholen, de dames A. M. Pfijffer en J. E. Schut, resp. van de scholen aan de Schuitvlotstraat en de Vlasmarkt, die 40 jaar die betrekkingen vervulden en nu eervol ontslag hebben bekomen, het personeel der beide scholen, de nieuwe hoofden dier scholen, de dames E, J. Nijdam en C. P. S. Nijdam, en me vrouw Was—-Osinga, hoofd der bewaar school van 't Nut te Vlissingen. De heer G. K. A. Non li eb el, voor zitter der Commissie voor de bewaar scholen, deed eerst voorlezing van een tweetal ingekomen brieven. Ten eerste van den lieer Herman Snijders, die mede namens zijn echtgenoote dank bracht voor de uitnoodiging aanwezig te zijn, maar die tot hun spijt verhinderd waren uit Heemstede over te. komen. De heer Snijders verzocht aan de dames Pfijffer en Schut de verzekering te geven, dat hij, gedachtig aan alles, wat zij voor de scho len gedaan hebben en geweest z'ijn, tot zijn groot leedwezen niet persoonlijk haar een afscheidsgroet kan komen brengen. Hel tweede schnjven was van mejuf frouw A. F. Ifouba, schoolopziener van het voorbereidend L.O. in de 3e Hoofd inspectie te Den Haag. Ook haar spijt het zeer door werkzaamheden verhinderd te zijn. Zij had gaarne mondeling hulde gebracht aan de dames Schut en Pfijf fer, voor de toewijding, waarmede zij haar mooie, maar dikwijls moeilijke laak, hébben volbracht. Gedurende vele jaren hebben voor haar vaak persoonlijke be langen moeten wijken om' liet geluk' van anderen te kunnen bevorderen. Nu is de tijd gekomen, dat zij met recht meer aandacht mogen schenken aan eigen be langen. Moge het haai' gegeven z'ijln nog vele jaren met voldoening terug te zien op het goede, dat zij voor anderen heb ben verricht. Het jeugdige tweetal Nij dam had mejuffrouw Houba gaarne wil len wijze*- ot* de groote verantwoorde lijkheid, die bij het aanvaarden der be trekking op haar schouders wordt gelegd. Mejuffrouw Hou'ba brengt tenslotte dank aan het bestuur, dat maatregelen heeft getroffen om de rust der aftredende hoofden vrij te doen zijn van financieele zorgen. Na aan beide aftredenden een voor haar ontvangen telegram te heb ben overhandigd, nam de heer Nonhe bei opnieuw het woord en herinner den er aan, dat de diaimes Schut en Pfeif fer onder het bestuur van de heeren jhr. mr. Suouck Hurgronje, m;r. van Hoek, de Borst Verdoorn en Wijnne, die allen reeds langen tijd liet land der levenden hebben verlaten, op 15 Febru ari 1892 in functie traden en aan de ope ning der school op 20 October 1884 on der voorzitterschap van den heer van de Kamer. Spr. herdacht verder den heer M. G. Boasson, die van 27 Juni 1899 tot 29 Augustus 1927 deel van de commissie uitmaakte en bracht een woord van hulde en dank aan zijne nagedachtenis. Zeker niet minder verdient, volgens spreker, den heer Herman Snijders hul de en dank, die nog langer nl. van 11 Nov. 1892 zitting had en wien bij zijn vertrek dan ook den diepgevoelden dank door den voorzitter werd gebracht. Spr. kan zich, al heeft hij pas 27 dienstjaren bij deze commissie, de komst der beide dames nog best herinneren. Spr. wees er verder op hoe het on derwijs aan de kleintjes in al dien tijd vooruit gegaan is en bovenal aantrekke lijk is geworden. De schoone levenstaak is voor de beide afgetredenden beëindigd. Vele kin deren, die htm eerste opleiding bij haar genoten, zijn thans menschen in de maat schappij geworden en hebben mogelijk hun eigen kinderen aan haar zorgen toe vertrouwd. Ondank is wel des werelds loon, maar er zullen toch velen zijn, die bij dit heengaan met groote dankbaar heid zullen gedenken, wat de leiding de terechtwijzingen, de aanmoedigingen, de vele wenken op allerlei gebied in hun prille jeugd van goeden invloed zijn ge weest voor hun volgend- leven. De werkkring der dames leidde er toe; veel goeds in haar leven te hebben kun nen doen en zij hebben dat ook ruim schoots gedaan en als zij thans haar post gaan verlaten en haar werk aan ande ren moeten overlaten en nog bijwijlen droefheid haar ziel vervult, het lot van ieder, wiens levenswerk wordt afge sneden, dan zal het haar tot troost mo gen zijn, dat zoo velen in groote waar deering zullen gedenken: haar groote toewijding, haar goede leiding, haar vriendschap voor die kleine peuters, die nog wel 'n heel klein hartje hebben, maar dat toch o zoo gevoelig al is voor een hartelijk woord, voor een blijk van sym pathie, voor belangstelling in nietige din gen, maar voor het kinderoog toch zoo gewichtig. En herinner u, aldns spr. daarbij ook het woord van den groo- ten Meester: „Voorwaar ik zeg u, wat goeds gij deze kinderkens heb gedaan, dat hebt gij mij gedaan en uw loon zal u niet onthouden worden." Moge het dan u gegeven worden nog vele jaren te genieten van uw zoo zeer verdiende rust. (Applaus). Hierna bood de voorzitter ieder der dames een electisch lampje aan als blijk van waardeering van de commissie. Vervolgens 'richtte de heer Nonhe bei zich tot de nieuw benoemde hoof den en zeide, dat voor haar het gewich tig moment is aangebroken, dat het werk harer voorgansters in haar handen is gelegd, zooals bij de Grieken den fakkel bij een grooten wedloop van den een aan den ander overging. Ook de da mes Nijdam hebben den fakkel overge nomen, opdat zij dien, het symbool van licht steeds verder zullen dragen en ook het licht, dat leven en opgewektheid brengt zullen doen schijnen in de jeug dige hoofden en harten van al die klei nen, die aan haar zorg zullen worden toevertrouwd. De commissie zal hen daarbij gaarne steunen en het is spr. een voorrecht deze beide dames thans te in- stalleeren, in het vertrouwen op de meest aangename samenwerking, een zoo hoog noodige factor voor de belan gen de plaus). Ver Tak van Mi] koorde scholen Het ge gen pr meenL anders zou ml treden wat zil nieuwe kaar De de hee aan de en rich en hull biedinl een er lijke verlate richttel narisse Meji neer i' zijn te vooral missie, haar spr, vc hebei, aanget) reeds van fil Spr. h| baatzt wekke haar o toe bij Mej| enkele venir helpst vlots tl Pfijffe: eenige verscb hebei aan voor zulk getrof: In MIDDELBURG

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6