BEURS- EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. Kort Zeeuwsch Nieuws. RECHTZAKEN. BEURSTHERMOMETER. ren kinderen reeds succes en begroetten zij de mededeeling, dat de heer Avink volgende week terugkomt, met applaus, WALCHEREN. Gemeenteraad van Arnemuiden. ARNEMUIDEN, Onder leiding van den burgemeester, den heer H, C, Hor- ninge, vergaderde Dinsdagmiddag de raad. Mededeelingen. Medegedeeld wordt o.a. dat de over eenkomst te treffen met de firma L. de Hamer inzake den aanleg van straten verdaagd is in verband met het inwin nen van advies aan den Inspecteur van de Volksgezondheid Op de aanvrage om de gemeentelijke vergoeding krachtens artikel 101 der L. 0. wet over het jaar 1931, kan eerst beslist worden na de vaststelling der rekening van de gemeente over dat jaar. Tot lid der schattingscommissie wordt benoemd de heer J. van Belzen, twee stemmen waren uitgebracht op den heer Jacob van de Ketterij. Wijziging jaarwedde gemeen teambtenaren. De circulaire van Ged. Staten inzake wijziging jaarwedderegeling gemeente ambtenaren, gaat overeenkomstig het voorstel van B. en W. onder de hamer door; daar deze geen verandering in de jaarwedden aanbrengt. Sinds de laatste jaren wordt hier de volle 8% pet. aan pensioensbijdragen door de gemeente ambtenaren betaald. Uitgifte grond erfpacht. Een verzoek van den kerkeraad der Gereformeerde Kerk dezer gemeente ter verkrijging van grond in erfpacht, wordt ingewilligd. 6. en W. stellen voor de bestaande brandgang waaronder een rioleering ligt gedeeltelijk af te staan tegen een erf- pachtprijs van 5 per jaar met het recht van vrijen doorgang voor belang hebbende van straat tot straat. De Gereformeerde Kerk verbindt zich het riool voor haar rekening, ten genoe- ge van B. en W. te herleggen, en aan de straatzijde genoemden gang af te sluiten met een poort, en over de leng te met een te bouwen schutting. De heer A. Schuit wil den brand gang als zoodanig daar opheffen, hij meent dat de ruimte daar voor den bouw der nieuwe, pastorie onmisbaar is. De voorzitter zegt dat de voor waarden met de bouwcommissie zijn be sproken en alles tot genoegen is gere geld, en vindt geen reden hier nu van af te wijken. Op een desbetreffende vraag van den heer C r u c q zegt de voorzitter dat de gemeentebouwmeester het toezicht op de herligging heeft, en dat zoo noodig grootere buizen zullen worden gebruikt. Besloten wordt het tekort (ƒ140) van de Chr. Bewaar-, naai- en breischool over 1931 voor rekening der gemeente te nemen. Commissaris Bouwvereeniging. Door het bedanken van den heer B, Franse is een vacature ontstaan voor commissaris der Bouwvereeniging. Aan bevolen worden de raadsleden A. Cor- nelisse, J. K. .Crucq en C. S. van Eenennaam. De heer Crucq vraagt den heer B. Franse waarom hij bedankt, zit hier een luchtje aan? De voorzitter, aldus spr. der bouwvereeniging die het zaakje op gezet heeft, woont nu in Vlissingen en de heer Franse die toen zoo'n voorstander was en nog altijd commissaris er van ge weest is heeft er nu ook genoeg van, wat is de reden hiervan? De heer B. Franse zegt den heer Crucq hierover geen verantwoording schuldig te zijn en hem niet te zullen antwoorden. Nadat de heeren Cornelisse en Van Eenennaam tot commissaris benoemd zijn welke beiden evenwel de benoeming niet aannamen wordt de heer J. K. Crucq benoemd die de benoeming voorwaar delijk aanneemt. In de overige vacature zal de bouwvereeniging zelf voorzien. Bestemming voormalige mest vaalt. B. en W. vragen welke bestemming moet worden gegeven aan het terrein der voormalige mestvaalt. De meerder heid van B, en W. wil hiervan grasland maken, de minderheid wil dezen grond uitgeven voor volkstuintjes. De heer Franse, wethouder, zegt dat het terrein door zijn zeer ongelijke grond soorten niet geschikt is voor tuingrond. De heer P. A. B a a ij e n s wethouder zegt dat hiervan best tuingrond te ma ken is. In stemming gebracht wordt besloten tot aanleg van weiland, tegen de heeren Baaijens en Puijpe, de heer Crucq heeft zich van stemming onthouden. Molenweg. Een voorstel tot proefneming van te ren van den Molenweg wordt na breed voerige bespreking toegestaan. B. en W. zullen een deskundige raad plegen. Ingekomen verzoeken. Een verzoek van den heer H. Boone tot vermindering van havengeld wordt van de hand gewezen, daar sinds Januari 1932 het tarief met èèn derde is vermin derd. Idem van de Gebroeders de Hamer tot aanleg van een zand- en grindbak bij hun werkplaats, wordt in handen van B. en W. gesteld. Ingewilligd wordt het verzoek van den heer P. Buijs om de breedte van den gang tusschen het brandspuithuisje en zijn nieuw te bouwen woning terug te brengen van 1 m tot 0.80m, Rondvraag. Bij de rondvraag zegt de heer Fran- s e, dat de heer J. L. de Troije de zij kanten van den singel wil afsteken en deze grond weg halen zooals dit verle den jaar ook met een deel van den sin gel heeft plaats gehad. De raad vindt goed dat dit weer on der dezelfde voorwaarden als verleden jaar wordt toegestaan. De heer P u ij p e zegt te hebben ver nomen dat het herstel der straten tegen een hooger loon plaats heeft dan het loon dat in werkverschaffing wordt be taald. Hij wil dit loon gelijk stellen, daar dit ook werkverschaffing is. De merderheid van den raad is van gevoelen dat voor het herstel der stra ten geen hooger dagloon mag worden betaald dan in werkverschaffing, In stemming gebracht besluit de raad met 6 tegen 1 stem, die van den heer Franse, een gelijk dagloon te beTalen, Op de vraag van den heer Puijpe zegt de voorzitter dat de vèrgun- ning tot den bouw van een zoogenaam de puffabriek maar voor een jaar is verleend. De aanvrager kan in hooger beroep gaan. De heer Franse zegt op een vraag van den heer Schuit dat tengevolge van de vorst de werkverschaffing Is stop gezet en dat Woensdagmiddag weer wordt begonnen; dan kunnen de men schen nog net als naar gewoonte ook deze week drie dagen werken, en drie dagen hebben ze dan gestempeld. Ver der merkt de heer Franse op, waarom toch geen der heeren in de commissie voor de werkverschaffing willen zitten dan konden ze zich die vragen besparen nu ze dit niet willen moeten ze de re geling ook aan B. en W. overlaten. De heer P u ij p e zegt dat het dan goed moet gaan; nu gaat het niet goed, De heer Crucq vraagt of de weg naar Middelburg vanaf de Spoorbrug naar de Arnebrug niet door werkeloo zen verbreed kan worden. De heer Franse zegt dat dan aan de zijde van het kanaal eerst een drai nage moet worden gelegd. De V oorzitter zegt voorloopig nog werk te hebben voor de werkloo- zen. Gemeenteraad van O. en W. Souburg. O. EN W. SOUBURG, Dinsdagmiddag kwam de Raad bijeen. Tegenwoordig alle leden. De publieke tribune was over vol. De voorzitter opent deze eerste ver gadering van dit jaar met gebed. Ingekomen stukken, Ingezonden is een termijn van werk zaamheden in de Kanaalstraat naar Gec Staten. De aanwijzing van takken van dienst overeenkomstig art, 252 der Gemeente AMSTERDAM, 17 Febr. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A/B 1000-6 100%—100%, Ned. 17 1000-4% 98—97%. Ned. 31 1000-4 93—92%. Certificaten-3 71%72. Cert. N.W.S.-2% 61%—61%. O. Indië 22 doll. 1000-6 82%—82%, O. Indië 23 100-6 65%—65%. O. Indië 16 1000-5 83%—83. O. Indië 26 1000-4% 75%—75%. Duitschi. pndst. 100-7 491/2—49$). Duitschl. 30 1 000-51/2 383/8—38V^ EngJ. W.L. 50-20-5 695/8—697/g.' Engl. F.L. 50-200-4 607/8—60S/&. Zeeuws. Hyp. B-5 97—, Zeeuws. Hyp. B-l/A 90—90, A Amsterd. Bank 104^—104%. A Bank Assoc. 261/» C Rott. B ankVer. 71 A Twentsche Bank 97— 97i/£ A Pref. Jurgens A 745/8—74y8. A De Schelde N.B. 40i/»—39y4, A Ver. Papf. v. Gelder 68—68i/i C Am. Car Foundry 9%10. C Am. Smelt Ref. 16%17%. C Farbenind. I.G. 85% C U. States St. C. 48%—50%. C C. Publ. Serv. 2%2%. C North Am. Cy. 34%37%. A Born. Sum. H.M. 116t A Ned.-Wol Mij. 22—21%, A Singkep Tin M. 79%—79%, A J. C. Japan Ln. 3535%. A Rotterd. Lloyd 60%61. A S. M. Nederland 6970. A Amst. Thee C.M. 21—21. A Houth. Alberts 40—. Ci Peruvian C. Pr. 9—10. A Southern R'ïw. 12%)—13. G Union Pac. Rr. 86—91 C. Int. Nickel1 Cy 8i/2—8s/8. wet wordt goedgekeurd, evenals de voorgestelde bedragen aan de bijzon dere scholen uit te keeren. Verhuur terrein Zaaihoekweg. De heer De Priester heeft geen gelegenheid gehad de desbetreffende stukken welke ter inzage lagen, in te zien, Spr. wil over eventueel verhuren van dit terrein in geheime zitting spre ien. Dit wordt goedgekeurd. Tegen stemmen de heeren Louwerse en de wet- ïouders. B. en W. stellen voor de verordening der wegenbelasting te wijzigen overeen- iomstig het verzoek van Ged. Staten, De heer De Priester vraagt hoe of B. en W. zich voorstellen dezen post te dekken als aan het verzoek wordt vol daan. De heer Jacques zegt dat een druk- out parten heeft gespeeld in de toe- stlichting, waardoor deze onjuist is ge steld. De heer De Priester wenscht een duidelijke uitspraak in de verordening wat of er bedoeld wordt en wie er zorg voor dragen dat geen onbillijkheden worden geschapen. De verordening wordt aangevuld vol gens het voorstel van B. en W. Tegen de S.D. Jaarwedden burgemeester, se cretaris en ontvanger. De voorzitter zegt dat als de voorgestelde wijziging wordt aange bracht, de ontvanger de dupe wordt. De heer Janssen acht het voorbarig om aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen. In 1930 is het tegenovergestel de voorgesteld en door de meeste ge meenten aangenomen. De S.D, zullen voor het voorstel om zich er tegen uit te spreken, stemmen. De heer Suurmond acht het van Ged. Staten juist gezien om met 't voor stel te komen, aangezien het een gering bedrag is. Spr. wil zich aanpassen aan den nieuwen salarisstandaard. Dat er nu slechts één persoon wordt getroffen, vindt spr. jammer. Hij acht het een on juistheid dat de begrooting sluitend is en protesteert tegen deze uitlating van B, en W. in de toelichting. De heer Jacques vindt het alleen T jammer dat één persoon wordt getroffen en wil evenals weth. Cijsouw niet dat deze de dupe wordt. De heer De Priester zegt dat nog slechts twee colleges van Ged. Staten in Nederland de korting hebben aan vaard. In Zeeland vallen slechts weinig ambtenaren onder de vermindering. Spr. is het met den heer Suurmond eens dat de ambtenaarssalarissen op de begroo tingen den sluitpost vormen. Pas als de indexcijfers dit voldoende aanwijzen, is spr.'s fractie voor verlaging der loonen. Het voorstel van B. en W, wordt nu aangenomen met de stemmen der anti- rev. tegen. Rekening-courant-overeenkomst. B, en W. stellen voor een rekening courant-overeenkomst aan te gaan. De heer De Priester waarschuwt er voor, dat geen schadelijke gevolgen zul len worden veroorzaakt. De heer Suurmond zegt dat deze circulaire duidelijk zegt dat men moet aanpakken wat men kan krijgen. Dit heeft zijn schaduwzijde. Was het niet verstandiger geweest om bij behan deling der begrooting hiermede rekening te houden? De gemeente komt er nu las tig voor te staan, daar men feitelijk geen baas in eigen huis is. Men verspeelt op deze manier alle autoriteit. Dat de lee ning moeilijk te plaatsen is, ligt aan den Raad zelf en niet zooals B. en W. voor geven in de toelichting. De heer De Priester vraagt be wijs dat niet goed zou zijn gehandeld. Als bij de begrooting geen 4 maar 20 duizend gulden was bezuinigd, hadden we er net eender voorgestaan. Ook in andere gemeenten is het hetzelfde. De heer Suurmond houdt zijn mee ning staande dat het huishoudelijk be heer der gemeente de schuld draagt. De heer Lorier is het eens met den heer Suurmond dat de besluiten bij de begrooting er de oorzaak van zijn. Het voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Aansluiting waterleiding. Voorgesteld wordt om de kosten van aansluiting aan de waterleiding gedeel telijk te verhalen op belanghebbenden in sommige gevallen. De heer Goedbloed acht het on billijk dat de een nu meer dan de ander moet betalen bij aansluiting. En verder dat industriewater goedkooper wordt verstrekt, doch dit niet altijd voordeel oplevert. Geantwoord wordt, dat het laatste billijk is als men niet meer noodig heeft, laat men den meter weghalen. De heer De Priester wil zoo wij zigen dat zooveel mogelijk billijk wordt gehandeld. B, en W. zeggen toe met deze wenken rekening te houden en een volgende ver gadering voorstellen te doen. De heer Suurmond wil iedere aan sluiting doen meten vanuit het hart van den weg. Rooien boomen Braamstraat. B. en W. stellen vóór alle boomen op te ruimen. De heer Janssen wil niet wachten met opnieuw planten, doch dit direct doen. De voorzitter zegt dat het de be doeling is om bij opnieuw planten te rekenen met het verkeer. De heer Van Soelen vraagt of de Braamstraat wel breed genoeg is voor dit gestelde doel. Chr. Lorier eveneens. Het voorstel wordt aangenomen. De electrificatie van de Abeele zal nog worden besproken met de P.Z.E.M. Uitkeering ziekengeld werk verschaffing. De heer De Priester vraagt hoe veel in 1931 wel is uitgekeerd. Hij acht het bezwaarlijk voor betrokkenen en vraagt als de Gemeente de 20 pet. bij draagt hoe hoog men dan wel komt. B. en W. zeggen toe een volgende maal met nadere cijfers te komen. (Slot volgt.) THOLEN. STAVENISSE. Gister mocht de heer Joh. Wesdorp alhier den dag herden ken, waarop hij voor 25 jaar aangesteld werd als ambtenaar bij den dienst der P. T. T. Vele bewijzen van belangstel ling, waaronder ook stoffelijke, vielen den jubilaris ten deel, zoowel van auto riteiten, als collega's en ingezetenen. A Koloniale Bnk. 5554% A N.I. Hbk. 1000 62%—60. C Ned. H. M. 1000 75%—76%. A Alg. Kunstz. U. 42%42-2%. A v. Berkels Pat. 26%26%. C Calvé-Delft 60%61. A C. Suiker Mpij 20%21. A Int. Viscose 77%. A Küchenm. I. Acc. 1110%-7%. A Ned. Ford A.M. 148—147. A Philips Gem. B. 85%88-6%. C Unilever 110109%-112. C Anaconda Cop. 21%22%-3 C Bethlehem St. 22%24%-4%. A A.N.I.E.M.N.B. 173—172. C A. Gas El. Cy. 4%5. C Cities Serv. Cy. 6%7-%, C Midd. West Ut. 5—5%. A Boeton Mijrib. 2G—253/4. A Kon. Petr. Mpij. 139s/8-140^-2$ G Conlin. Oil Cy. 6i/86i/2--5/8 G Shell Union O.C. 4i/8-4iA. A Holl. Amer. Lijn 4s/8—33/* A K.N. Stoomb. Mij'. 17-17. - Benoemd tot tijdelijk hoofd van de Wilhelminabewaarschool te Bres- kens mej. S. M. Brand en tot le help ster mej. C. de Bruine te Cadzand. Niet de heer de Bath, doch de heer E. Batten Jr. te Vlissingen is benoemd tot directeur van de Breskensche Zangvereeniging. Vandaag viert ds. J. Koelewijn, Geref. predikant te Berkel en Roden rijs, zijn 25-jarige ambtsvervulling. Den 17en Februari 1907 is hij in zijn eerste gemeente Kruiningen gekomen, waar hij is werkzaam gebleven tot 12 November 1911, toen hij naar Nieuw Lekkerland vertrok; vandaar is hij 14 Juni 1914 naar Dedemsvaart gegaan. Se dert 28 Januari 1923 staat hij in zijn te genwoordige gemeente. Maandagavond vierden de Geref. Mannen- en Meisjesvereen. te Krui ningen haar jaarfeest in het Zondag schoolgebouw. Voordrachten en onder werpen wisselden elkaar af, met zang van eenige dames. De spreekwoorden wedstrijd viel zeer in den smaak der vele aanwezigen, Met ingang van Maandag j.l. is de broodprijs te Colijnsplaat (met 1 cent per 8 ons verlaagd en gebracht op 15 cent per 8 ons. Op uitnoodiging van het leesgezel schap „Unitas" te Wissenkerke, is in het gymnastieklokaal Maandag 'n lezing gehouden met lichtbeelden en filmvertooning door den heer Sellen- raad der Philipsfabrieken te Eindhoven. Van deze reeds elders gehouden le zing gaven we toen uitvoerig verslag. Dinsdag raakte de expediteursbe- diende W nabij het douanekantoor te Sas van Gent met het been verward in een staaldraad van een schip, met 't gevolg dat 't lichaamsdeel werd afge- kneld. Terstond werd hij naar het zie kenhuis te Sluiskil overgebracht. Benoemd tot voorzitter van de Muziekvereeniging ,,Uit het VolkVoor het Volk", te B r e s k e n s, de heer Iz. de Hullu. Wegens plaatsgebrek moeten wij eenige verslagen, o.a. van den gemeente raad van Breskens en een gedeelte van den raad van Souburg aanhouden. DE VERZEKERINGSKWESTIE TE KRABBENDIJKE. Zooals men zich herinneren zal, heeft de gemeenteraad van Kratolbendijke, doordat de minderheid (A.-R. en Vrijz.), zich van stemming onthield destijds alle verzekeringsposlen op de begrooting ge schrapt. Thans hebben Ged. S Laten be richt, dat: deze posten op de begrooting moeten worden gebracht. De Stk. Ge reformeerden verklaariden nu in de ge meenteraadsvergadering van gisteren, dat ze onder protest daaitvóór zouden stem men. Van A.-R. en Vrijz. zijde werd op gemerkt, dat men nu al heel weinig respect meer had voor het Stk. Geref. beginsel. De verzekeringsposten' werden daarop met a. st. op de Iiegrooting gebracht. Een voorstel van Stk. Geref. zijde om premievrij pensioen in te voeren werd met 5 tegen 2 st. verworpen. ONTSLAG. Naar wij vernemen, zijn Zaterdag bij de kerkorgel- en schoolmeubelfabriek der fa. A. S. J. Dekker te Goes 14 arbeiders, zoowel uit Goes als daar buiten, wegens slapte ontslagen. Ook bij de firma Watlez en de (Vos (Zeeuwsche glas- en verffabriek) is om dezelfde reden aan eenige arbeiders, meest jeugdige, ontslag aangezegd. PROF. MR. J. E. HEERES f In den ouderdom van 73 jaar is te Den flaag overleden prof. mr. J. E. Heeres, oud-lid der Tweede Kamer. A Ned. Scheepv. U. 64i/o—65. Ia H.V. Amsterdam 176V2—118%-!.% j A Java Guit. Mij. 128-128. A N.I. Suiker U. 77 A Poerworedjo S.O. 77%. A Deli Batavia 148%150%. C Deli Mij. 1000 171%—175. A Senembah 200202. C Chicago Milw. 33%. A Amst. Rubb. C. 47%—47% -8%. A Deli-Bat. Rubb. 20 A Hessa Rubber 2926%. A Serbadjadi S.R. 19%—20%. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 16 Febr. 17 Febr. Londen 8.52 8.52% Berlijn 58.65 58.62% Parijs 9.74 9.73 Brussel 34.50 34.50 Zwitserland 48.27 48.25 Kopenhagen 47.— 47 New-York 2.47 2.46% De wraakneming van een dienstmeisje. Maandag werd voor den Haagschen kinderrechter de zaak behandeld tegen het 14-jarig dienstmeisje M. V. uit Maas,-* sluis. Zooals men zich zal herinneren heeft er eenigen tijd geleden in een gezin van. een tuinder te 's-Gravenzande een tra gisch geval voorgedaan. Als wraakne ming over een standje dat het meisje op een zekeren dag had ontvangen, gaf zij toen zij eenige oogenblikken met de kinderen van den tuinaer alleen was het jongste kind een lepel azijnextract in. 't Kind overleed aan de gevolgen daarvan, na korten tijd. Ook een ander kind gaf zij azijnextract in, zoodat dit in ernstigen toestand naar het Zieken huis moest worden gebracht. Verschillende deskundigen werden ge- Rubber Tabak MARKT - Unilever Accoust. Aku Amerika Suiker Olie Philips Industrie Schepen Mijnen slag Wettig gedeponeerd.) voor

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2