Jlrouinriale .Zeemusche VI9ED UITG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT N o. ness 40, Twee Bladen, WOENSDAG 17 FEBRUARI 193 2. Eerste Blad. 175e Jaargang, Wettelijke Winkel- middagsluiting. Draagt Helder's Brillen. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. WEERMWIND 1$T3t f 9? ?3ï Y6? ?9T VWind Stormachtig_ Bestendig m Hoogwater. Laagwater. Wc, MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 eent. Men poogt van verschillende kanten ionzen Raad te overreden tot het vast stellen van een gemeentelijke verorde ning, waarbij alle winkels in Middelburg op Dinsdagmiddag gesloten zouden moe ten zijn. Wij hebben den 9en September 1931 in een artikel „Een lang adres, dat ech ter niets om het lijf heeft", uiteengezet op hoe uiterst zwakken grond deze adresbeweging eigenlijk wel berustte; het bleek tenslotte, zoo betoogden wij toen, niets anders te zijn dan een poging van werknemerszijde, om door middel van gemeentelijke verordeningen in de wacht te sleepen, wat men in het par lement niet kon verkrijgen. Dezer dagen hebben de besturen der drie middenstandsorganisaties hier ter stede (Handelsbelang, Chr. H. en I. Mid denstand en R.K. Mid, „De Hanze") een brief van B. en W. ontvangen, met een aantal vragen betreffende dit onder werp. Het verheugt ons nu te kunnen mel den, dat deze drie organisaties in een gemeenschappelijk antwoord op dezen brief alle verder gaande beknotting van de bedrijfsvrijheid dan door de letter der wet geboden wordt, met kracht afwijzen. Wij ontleenen aan die correspondentie het volgende: Sluiting van alle Middelburgsche win kels wordt door de drie genoemde orga nisaties hoogst ongewenscht geoordeeld. Indien zulk een sluiting toch zou worden ingesteld behalve voor die winkels, wier exploitanten een overeenkomst met het personeel zouden aangaan voor het feven van een vrijen middag, dan zou- en de winkeliersorganisaties ook daar tegen bezwaar hebben, wijl daardoor enkele zaken boven de andere zouden worden bevoordeeld. Het bestuur der slagerpatroonsver- eeniging wenscht een sluiting op Maan dagmiddag, met daaraan verbonden een verbod voor andere winkeliers om op dienzelfden middag fijne vleeschwaren te verkoopen. De organisaties antwoor den hierop, dat slagerswinkels volgens de wet als werkplaatsen worden be schouwd, doch dat, hoe dit ook zij, ze zich in ieder geval verzetten tegen het vorenbedoelde verbod aan andere win keliers. Meer in het algemeen formuleeren de middenstandsorganisaties hun bezwaar nog eens zoo: „wij kunnen met geen enkele bepaling van overheidswege tot sluiting van winkels op een bepaalden middag accoord gaan. Wenschteen of andere vakgroep onderling vast te stellen, dat zij een middag wil sluiten, dan kan niemand haar dwingen om dat besluit niet tot uitvoering te brengen. Mocht deze sluiting echter van over heidswege worden gesanctioneerd, dan achten wij het niet gewenscht dat onge organiseerde vakgenooten óók tot slui ting worden verplicht, daar wij van het principe uitgaan, dat ieder volkomen vrij moet zijn of hij al dan niet z'n zaak een middag wil sluiten. Een ieder, die uit hetgeen wij over deze en verwante onderwerpen schre ven, weet hoe wij over den handeldrij- venden en industrieelen middenstand en zijn taak in het economisch leven onzer dagen denken, zal begrijpen dat wij van harte instemmen met de opvattingen, waarvan de drie organisaties hier doen blijken. Voegen we er nog aan toe, volledig heidshalve ,dat in den brief waaraan het vorenstaande ontleend is, nog gevraagd wordt, op grond van art. 7 der wet, den termijn, gedurende welke het op slui tingstijd nog in den winkel aanwezige publiek „afgeholpen" mag worden, op een half uur te bepalen (nu is 't een kwartier) terwijl ook gevraagd wordt gebruik te maken van de bevoegdheid bij de wet den Raad verleend, een in de wet genoemd aantal dagen vast te stel len, waarop het sluitingsuur op half tien bepaald wordt. Laat Braat praten i „De Vrijheid" citeert hetgeen wij schreven over de boerendemonstratie in Den Haag en voegt daar aan toe: „De met veel ophef aangekondigde boeren demonstratie te 's Gravenhage had trou wens bitter weinig om het lijf. Braat tracht zich van deze beweging meester te maken, Braat, die in kennis en gezag een heel stuk achterstaat bij tal van an dere agrarische Kamerleden. Men streve veeleer in eigen politieke partij en via die partij in het parlement naar de ver wezenlijking van gerechtvaardigde wen- schen. De groote partijen kunnen in dit opzicht veel meer invloed oefenen dan een door Braat gekommandeerd dwerg partijtje." Wij volgen de prijsverlagingen en blijven het laagst in prijs. (Ingez. Med.) TWEEDE KAMER, Het beruchte kortingswetje. Aan de orde was gisteren het wetje tot tijdelijke korting op de uitkeeringen uit het gemeentefonds aan de ge meenten. De heer G o s e 1 i n g (r.k.) opperde ernstige bezwaren. De regeering zegt wel, dat zij met deze regeling niet wil ingrijpen in de gemeentelijke salarispo- litiek, maar practisch komt het ontwerp daarop neer. Spr. noemde dit een een zijdige besparingsdrang, dien hij niet kan aanvaarden ook niet als noodwet. De heer Marchant (v.d.) noemde dit middel om tot loonsverlaging te ko men ondeugdelijk en politiek onge wenscht. Het ontwerp is z.i, niet anders dan een salariswet en herstel van ge meentelijk beleid moet volgens spr. ge schieden in het begrootingsbeleid. Spr. wees voorts op de onzekerheid, die deze korting beteekent voor provinciën en ge meenten, en meende dat de gemeente lijke autonomie erdoor aangetast wordt. De heer Van Vuuren (r.k.) achtte het wetsontwerp in het licht der tijdsom standigheden niet onlogisch, want die omstandigheden hebben de grondslagen der gemeentefondsbelasting aangetast. Toch heeft spr. zeer groote bezwaren. O.m. achtte hij het onbillijk, dat alleen de gemeentefondsbelasting tot grondslag wordt genomen en niet de totale belas tingdruk in een gemeente. De heer De Wilde (a.r.) herinnerde er aan, dat destijds uitdrukkelijk verze kerd is, dat de wet op de financieele verhouding geen invloed hoegenaamd zou hebben op de gemeentelijke auto nomie. Nauwelijks is deze wet in wer king of door middel van financieele pressie aan de hand dier wet wordt de vrijheid dier gemeenten beperkt. Dit ontwerp zet den wagen op een verkeerd spoor. Hier wordt een precedent ge schapen, dat vérstrekkende gevolgen kan hebben Ook de uitwerking der wet achtte spr. bedenkelijk o.m. omdat het rijk de gemeente-salarissen niet kan beoor- deelen. De heer Rutgers v. Rozenburg (c.h.) meende, dat het ontwerp indirect dwingt tot salarisverlaging; spr. wenscht te vernemen, of de minister het verband met de salarissen kan loslaten. De heer Van den Tempel (s.d.) achtte het ontoelaatbaar, op deze wijze in te grijpen in het beleid der gemeen ten. Wordt eenmaal deze eerste stap gezet, dan zal in de toekomst iedere rem ontbreken. De heer S m e e n k (a.r.) verdedigde het ontwerp op grond van de bijzondere omstandigheden. Minister De Geer zou heden ant woorden. KONINGIN EMMA JUBILEUMFONDS. Zooals bekend is, heeft de Koningin- Moeder met het totaal der gelden, die in 1929 als huldeblijk de Nederlandsche vrouwen aan H.M. bij gelegenheid van haar 50-jarig jubileum werden aangebo den een stichting in het leven geroepen, waaraan door H.M. de naam: „Koningin Emma jubileumfonds" werd gegeven. Deze stichting stelt zich ten doel jaar- lijksche bijdragen te verleenen voor op voeding en onderwijs, van on- of min vermogenden, lichamelijk gebrekkigen, Tegenstand is dikwijls noodig om te slagen. minderjarige Nederlandsche kinderen, onverschillig tot welke gezindheid be- hoorende. Het bestuur, dat volgens de statuten door de hooge stichteres wordt benoemd, is als volgt samengesteld: jhr. mr. dr. Th. W. G. Calkoen, den Haag, voor zitter; prof mr. J. A. Eigeman, Rotter dam, plv. voorzitter; mej. W. M. Lefé- vre de Montigny te den Haag; jhr. mr. M. van Asch van Wyck, te Arnhem, secretaris; jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, te Arnhem, plv. secretaris. Eventueele aanvragen tot steunverlee- ning kunnen worden gezonden aan het adres van den secretaris, Prins Hendrik straat 63, te Arnhem. LOOPENDE PACHTOVEREEN KOMSTEN. Van v.d.-zijde is bij de Tweede Kamer ingediend een initiatief-wetsvoorstel houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkom sten. De zeer buitengewone tijdsomstandig heden zoo meenen de voorstellers zijn van bijzonderen invloed op de positie van hen, die landelijke eigendom men hebben gepacht in de jaren, dat van een landbouwcrisis nog geen sprake was. De hooge pachtprijzen, waaraan nog menig pachter voor eenige jaren gebon den blijft, werken eenvoudig ruïneerend. Afgezien dus van de vraag, of men er in het algemeen een voorstander van is, dat de pachtprijzen desnoods door den rech ter worden gewijzigd, wanneer de prij zen van de landbouwproducten zich wij zigen, is naar het oordeel der voorstan ders in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden daaraan niet te ont komen. EEN MINISTER IN DEN OOST. Minister Deckers, per vliegtuig uit Bandoeng te Batavia aangekomen, heeft toen met zijn adjudant een deel der de batten in den Volksraad bijgewoond en heeft daarna de voornaamste fractielei ders de gelegenheid gegeven tot een kort onderhoud in de kamer van den voorzit ter, hetgeen zeer geapprecieerd werd. Ook de leiders der Indische Katholieke Partij, buiten den Volksraad maakten hun opwachting, evenals de pastoor van Batavia, terwijl de voorzitter van de Middenstandsvereeniging de belangen van den Indischen middenstand bij aan- koopen voor de marine in Nederl.-Indië voorbracht. „FIJENOORD" SLUIT. Over eenige maanden, zoo meldt de „Msb." is de sluiting te verwachten van de afdeeling scheepsbouw van de Maat schappij voor Scheeps- en Werktuig bouw „Feijenoord". Deze maatregel is genomen in verband met het feit, dat orders voor nieuwbouw binnen afzien- baren tijd toch niet te verwachten zijn. Het personeel van Fijenoord, dat reeds van 2000 op 700 man was geslonken, zal door de sluiting van de werf tot onge veer 500 man worden gereduceerd. GEEN VOORSCHOTTEN? Naar de Nederlandsche vereeniging van fabrieksarbeiders mededeelt, dreigt er voor duizende gezinnen van werkloo- ze fabrieksarbeiderrs, aangesloten bij den modernen, den r.k., den christ. fa- brieksarbeidersbond en den r.k. steen fabrieksarbeidersbond binnen enkele da gen een zware tijd aan te breken, In het begin van het jaar, wanneer de werkloos heid het grootst is, is het onvermijde lijk, dat de regeering voorschotten ver strekt aan de werkloozenkassen om de ze in staat te stellen, hun leden zonder onderbreking te ondersteunen. Dit is ja ren achter een zoo geschied, ook toen de werkloosheid van veel kleineren om vang was dan thans. De laatste weken echter heeft de regeering de, als gebrui kelijk, ook nu weer aangevraagde voor schotten niet ter beschikking gesteld. Het is nu zoover gekomen, dat als de re geering niet binnen enkele dagen haar houding wijzigt de bovengenoemde kas sen niet langer in staat zullen zijn hun leden de reglementaire uitkeeringen te verstrekken. In den loop van deze week zullen de besturen van genoemde werk loozenkassen in Den Haag een uiterste poging doen om stopzetting van de uit keeringen te voorkomen. CHINA EN NED. INDIë, De gouverneur-generaal van Ned.- O. Indië heeft den Chineeschen consul-ge neraal te Batavia zoo meldt „Aneta" medegedeeld, dat alleen inzameling van gelden kan worden toegestaan voor de Roode Kruis-organisatie in China. Een Chineesch Volksraadslid heeft daarop aan de regeering gevraagd, of in zameling van geld door hen, die met China sympathiseeren, niet kan worden toegestaan, terwijl andere landen handel drijven in oorlogsmateriaal, zoolang noch China, noch Japan den oorlog ver klaard heeft. Naar wij vernemen, zijn de finan cieele bronnen van het democratisch r.k. dagblad „De Morgen" vrijwel uitgeput, waardoor voortzetting van de exploitatie niet langer mogelijk zou zijn en opheffing zelfs reeds met ingang van 1 April a.s. verwacht moet worden. (Stand.) Naar uit Heerlen aan de Msb. wordt gemeld, is aan een 500 arbeiders van de particuliere mijnen met ingang van 1 Maart ontslag aangezegd. O, heeft de anti-asfaltist Ook al tot U gesproken? G'iooft als automobilist, Aan slïpsche asfaltspoken Een ieder, die aan spoken g'iooft Is niet van deze tijden, Maar wie in ASFALTwegen g'iooft Kan snel en prettig rijden. (Ingez. Med.: MIDDELBURG. Gisteren herdacht de lieer J. P. Van Rigteren den dag, waarop' hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Grafische Kunst inrichting v. h. S. Bakker Jr. Ie Koog a. d. Zaan. Juist Maandag was het- 15 jaar geleden, dat hij directeur werd van de N.V. Boekdrukkerij en Binderij J. C,. en W. Altorffer, die toen aan de firma Bakker was overgegaan. Des morgens' was de jubilaris met zijn familie opgewacht op de werkplaats door de directie van de Grafische Kunst inrichting en het personeel van 'het be drijf alhier. In hartelijke bewoordingen schetsten de heeren J. en S. Bakker de .^groote werkkracht en toewijding welke de ju bilaris al dien tijd in het belang der zaak heeft betoond. Namens het personeel dei* werkplaats heeft de heer J. M. Hegberg en na mens het kantoorpersoneel, de heer Christiaanse, woorden van gelukwensch en groote waardeering gesproken. Het personeel mocht des middags een verrassing ontvangen en was des avonds met hun echtgenooten gast van de fa milie Van R'gteren. Zoowel voor den jubilaris en zijn fa milie als voor net personeel zal 16 Febr. 1932 een onvergetelijke dag blijven. De afdeelingen van de Huisvrou- wenvereenigingen alhier hielden gis terenmiddag en gisterenavond in de St. Joris vergaderingen, waarop de heer W. M. Hartman, propagandist van de N.V. Kon. (Pellerij „Mercurius", voor heen gebroeders Laan te Wormerveer optrad met het onderwerp „Een rond gang door de fabrieken van genoemde firma." De heer Hartman begon met er op te wijzen dat onder de tegenwoordige om standigheden de Huisvrouwen meer dan ooit de voorkeur moeten geven aan pro ducten van Nederlandsch fabrikaat. De Margarine-fabrieken van de firma Hartogs te Oss werden gesloten omdat ook het Engelsche volk toegankelijk bleek voor de propaganda van artike len van Engelsch fabrikaat! Spr, betoogde dat de Hollandsche vrouwen door Nederlandsch Fabrikaat te vragen, te eischen, kunnen bijdragen de werkloosheid te verminderen, de Hol landsche arbeiders aan het werk te hel pen! Spr. vertelde dat jaarlijks meer dan 16 millioen kilogram Havermout in ons 17-H-'32. Dinsdag hoogste lucht tem peratuur 7 °C (45 °F); laagste 3 °C (27 °F). Heden 9 h: 4% °C; 12 h: 4°C. 0,1 regen of neerslag. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: 781 ©780 779 778 777 776 Wat de huiskamerbarometer zegt: Veranderlijk' Goed- AVëder Zware Storm -Zeer Schoon! De Bilt (per radio). Het gebied van hoogen druk breidde zich O.waarts tot over Oost-Duitschland uit, waardoor over een groot deel van Duitschland en Frankrijk windstilte intrad, zoodat ten gevolge van uitstraling zich lichte tot matige vorst kon ontwikkelen. In Skan- dinavië deed een hoog N. gelegen de pressie den barometer sterk dalen, ter wijl de vorst onder depressie-invloed verdween. Alleen het Z. van Zweden heeft nog matige vorst. Voor morgen is in onze omgeving zwakke wind, meest uit N. richtingen, te verwachten, en een toestand die niet veel van dien van he den verschilt. Het is echter niet onmoge lijk, dat de betrekkelijk hooge tempera tuur van de Noordzee aanleiding geeft tot ontwikkeling van een depressieach- tigen toestand met zwaarder bewolking. Hoogste barometerstand 780,3 mm te Malinhead en Shield; laagste 740,1 mm te Jan Mayen. Verwachting tot Morgenavond: Zwakke wind meest uit N. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig ol geen neerslag, zelfde temperatuur. Zon op: 7 h 16; onder 17 h 13. Licht op 17 h 43. Maan op: 11 h 11; onder 4 h 49. V.M.: 22 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. 23 min. vroeger; Veere 38 min, later. (S springtij). Februari, 17 9.04 21.51 2.45 15.35 Do. 18 10.30 23.05 4.18 16.55 Vr. 19 11.39 5.31 17.57 Za. 20 0.03 12.31 6.29 18.51 land wordt ingevoerd! Een der oorza ken van dien grooten invoer is de bij zondere voorliefde van de Hollandsche Vrouw voor buitenlandsche merken en namen. Deze 16 millioen kilogram Ha vermout kunnen gemakkelijk in ons land worden gemaakt en zullen dan aan vele handen werk geven. Na een korte pauze, waarin thee werd aangeboden waarbij Havermoutkoekjes werden gepresenteerd, werd hetgeen verteld was, verduidelijkt door een se rie lantaarnplaatjes die gebouwen en machines en de werking van die machi nes toonde. Gisteren (Dinsdag) is in 't gymna stieklokaal van school J aan de Molen straat, het verkeersonderwijs begonnen voor de kinderen dier school. De heer R. A. Avink, inspecteur van politie le klasse, die dit onderwijs belangloos geeft, zal dit ook gaarne doen aan de kinderen van alle andere lagere scho len. Bij de eerste les waren tegenwoordig de inspecteur van het L.O., leden der Oudercommissie, de Commissaris van politie, het hoofd der school en het per soneel. Het doel is aan de hand van 'n serie lantaarnplaatjes, die sterk vergroot op den witten muur worden geprojec teerd en w.o. verschillende kiekjes uit Middelburg zijn, in den vorm van ver haaltjes in een vijftal lessen, vooral de leerlingen der hoogere klassen der lage re scholen, te wijzen op de regelen van het verkeer en op de gevaren, als men zich daaraan niet houdt. Gisteren had vooral de les voor oude-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1