KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS GEMENGD NIEUWS. BEKENDMAKINGEN. BEVOLKING VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. N weg bij het uitbreidingsplan naar den rijksweg. Voor de betaling van aangekochte gronden wordt met 9 tegen 2 stemmen besloten een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste 7500 a 4% pet. bij de Coöp. Boerenleenbank alhier. B. en W. worden gemachtigd den gekoch' ten tuingrond tijdelijk te verhuren bij opbod, min 0.40 per roeden. Een voorstel van den heer J. Witte om een tijdelijk wethouder te benoe men wordt verworpen met 5 tegen 5 en 1 blanco. Na eenige besprekingen wordt beslo ten een oproep van sollicitanten te doen voor secretaris zoodra bekend is wie benoemd is tot burgemeester. De her B u r k u n k vraagt hoeveel reeds voor steunregeling is uitgegeven, De voorzitter zegt plm. 100. EEN VERGELIJKING. (Winston Churchill toonde zich in een interview zeer sceptisch over de ontwapeningsconferen tie, die hij vergeleek met een congres van dieren, die allen pleiten ten gunste van de wa pens, die de natuur hun gaf.) Churchill is de oud-minister, Dien u nog wel kennen zal, Wellicht later weer eens machtig, Nu een stuurman aan den wal, Churchill liet zich ondervragen Door een nijver journalist En hij toonde in ontwaapning Zich een somber pessimist. 't Lijkt wel een congres van dieren, Gaf hij als zijn meening weer En de heeren in Genève Zullen buigen voor die eer. Hij verklaarde zich nog nader, En daar sta je even paf: Allen pleitend voor de wapens, Die hun de natuur eens gaf. De natuur! die gaf de duikboot, Het kanon en het geweer, Tanks en gifgas en granaten, Vliegtuig, bommen en zoo meer. De natuur! ik vraag u, lezer, Dat is wel het laatste woord, Heeft men zelfs in onze wereld Zulk een dwaasheid eer gehoord? Neen, de mensch alleen is schuldig Aan al 't fraais op krijgsgebied, De natuur! en, tusschen haakjes, Churchill, ook de dieren niet.... Hoogstens kan men 't beeld aan vaarden Als in de geschiedenis, 't Resultaat der conferentie Onzen nazaat dierbaar is. P. Gasus. De leden van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Biezelinge die door het classicaal bestuur van Goes zijn geschorst, hebben van de uitspraak van dat bestuur hooger beroep aange- teekend bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland. Slapen .in de kerk. Naar aanleiding van het rapport over de gehouden kerkvisitatie heeft de classis Middelburg der Geref. Kerk naar de Zeeuw meldt, het volgende besluit genomen: ,,De Classis, gehoord hare afge vaardigden, ziet als 'n bijzondere volks zonde in de kerken van haar ressort het slapen onder den dienst des Woords. Zij dringt er bij de kerkeraden op aan alle middelen in 't werk te stellen deze zonde uit haar midden uit te bannen door de leden der gemeente hierover ernstig te vermanen. Wellicht zou 'n eerste stap in dezen zijn des zomers de middagdien sten op den avond te zetten." De kerkelijke kwestie te St, Annaland. J.l. Zondag voormiddag werd aan het efnde van de godsdienstoefening van de de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland van den kansel bekend gemaakt, dat het door den kerkeraad to'ij de Alg. Syn. Com missie ingesteld beroep tegen het vonnis van het Provinciaal Kerkbestuur in Zee land, waarbij die kerketfaadsleden uil hun amol waren ontzet, wegens het niet nakomen der kerkelijke voorschriften, niet ter verdere 'behandeling aan de Synode was gezonden, omdat men in gebreke gebleven was, het hedrag, dat gevraagd was voor de gemaakte en nog te maken 'kosten, aan de Commissie te zenden, waardoor liet vonnis nu in kracht van gewijsde was gegaan. De kerkeraadsleden zijn alsnu van hun ambt ontheven. Zoo spoedig mogelijk zal nu door den Consulent een Commissie worden gevormd ter behartiging van voorkomende zaken. Zondagnamiddag kon nu geen gods dienstoefening (leesdienst) worden ge- hlpuden. Gerei. Kerk. Tweetal t Scheveningen: ds. C. W. Keur te Oudewater vroeger te Hein- kenszand en ds. P. N. Kruyswijk te Hil versum, vroeger te Vlissingen. De verzamelaar Gustave Betida, die onlangs op 80-jarigen leeftijd te Weenen is gestorven, heeft van zijn kostbaar 'kunstbezit een gedeelte aan het museum dezer stad vermaakt. Het omvat verscheidene schilderijen o.a. 'n Murillo, een Ruysdael, werken van Fran- teco Guardi, fraaie bronzen,, een basr relief van Riccio, een „bambino" van Donatello, een beeld (van Verrochio, medailles en gouden sieraden der Re naissance en een fraai Venetiaans'ch kleurenvenster uit 1500. Bij het op Zaterdag j.l, te Gent ge houden examen voor piano- en harmo niumspel heeft „De Vlaamsche Jury" al daar uitgereikt aan mej. L. Brons het lager diploma met onderscheiding, aan den heer M. v. d. Moer, middelbaar met onderscheiding, beiden alhier. De heer C. de Jonge te Kruiningen behaalde middelbaar met voldoening. De heer L. de Roo te 's-H eer Abtskerke, voorbereidend met onderscheiding. Allen voor piano. Voor harmoniumspel behaal den het lager diploma met voldoening de heeren G. Jobse te Serooske rk e (W.) en A. Verschuure te I e r s e k e. Onderwijs aan schipperskinderen. Zaterdag heeft te Utrecht de vergade ring plaats gehad onder voorzitterschap van mej. mr. C. Fr. Catz, van de Fede ratie van Schoolfondsen voor het onder wijs aan schipperskinderen. De verga dering werd bijgewoond door den inspec teur van het buitengewoon lager onder wijs, dr. A. Voorthuijzen. De vergade ring besloot een bedrag van 250 ter beschikking te stellen voor het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam, als bijdrage in de kosten voor het samenstellen van een register van schipperskinderen van den leerplichtigen leeftijd. Ongelukken, Toen men Zaterdagmiddag bezig was met het laden van melasse in een Eng. tankschip aan de Zuid. Ned. Spiritusfa briek te Bergen op Zoom kwa men twee arbeiders v. d. B. en L., beide te Halsteren in deze heete massa terecht. Zij verbrandden daarbij de beide han den en voeten ernstig. Bij de ouderlijke woning is het vier jarig zoontje van den heer H. te Be r- g e n door het ijs gezakt en verdronken. Zaterdagmiddag reed in de richting van de Linnaeustraat te Amsterdam een wielrijder, gevolgd door een taxi. Daarachter reed weer een veirhuisauto. Deze laatste reed de taxi voorbij. Er werd dus links uitgehaald om daarna weer rechts te zwenken. Bij de laatste zwenking kapsijsde plotseling de verhuis- auto, die leeg was en 'kwam terecht op den wielrijder, een 21-jarigen bakkers knecht De omgevallen wagen werd nog aangereden door de taxi. Toen de bak kersknecht onder den wagen werd van daan gehaald, was hij bewusteloos, een schedelbreuk werd geconstateerd. Branden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand ontstaan in de gemeentelijke turnhal te Hoogezand. Het gebouw dat van 1926 dateert, is geheel afge brand. Ook de inventaris werd een prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog niets vast. De brand Zaterdagmorgen uitgebroken in de Pannenfabriek „de Valk" te Echt is sterk gelocaliseerd gebleven. Na de twee voorgaande branden heeft de direc teur een nieuw systeem öroogkamers toegepast, hetwelk bewezen heeft den grootsten vuurhaard te kunnen doorstaan. Door toepassing van "ijzeren ramen, waarop de droogrekken rusten, wordt een voortgaan van het vuur in de dro gerij voorkomen. Terwijl Zaterdagmiddag hel personeel van de „Valk" nog bezig was liet laatste vuur te bestrijden, was er reeds een groote ploeg timmerlieden op het dank, ter vervanging van het afgebrande gedeelte, 't Avonds was het groote werk gereed en kon de drogerij weer in bedrijf worden gesteld. Te II ij ken is de winkelbehuizing bewoond door den heer R D. geheel af gebrand. De huisgenoote van den heer D., die ziek te bed lag, kon mat moeite uit het brandende perceel gered worden. UITGEWEKEN/CHINEEZEN. - Een poos geleden zijn twee Chineezen, die in Rotterdam aan land waren ge gaan, idoor de politie opgepakt en hef land uitgewezen, omdat zij communis- sten waren. Het s.s „Titan" dat rege'l- gelrecht Van Rotterdam1 naar China vaart nam de beide mannen op; maar in Port Said slaagden de Chineezen erin aan land te komen. Na een poosje kwajmen de pohtie-autoriteiten daar hen op het spoor. Zij werden wederom gearresteerd en aan boord van het s.s. „Me.ne- laus"' gebracht, om hun land te be reiken, Maar toen dit schip Switten- ham aandeed, ontsnapten de neide Chi neezen voor den derden keelr, ma,ar ook nu konden zij daar niet Mijvten en werden een paar dagen later op trans port gesteld. Toen -slaagden zij er in te Singapore aan land te gaan, maar daar was de politie eveneens gewaarschuwd. De hei de mannen moesten volgens' de „Straits 'Budget" (voor den politie rechter terechtstaan. Zij luisteren naar de i „hemelsche" namen Wong Sjing Poh en Tsjong Yen (maar ontkennen communisten te zijn. De politie-rechter hechtte /daar echter geen geloof aan en veroordeelde hen tot 500 dollar boete of drie maanden hechtenis ieder. Na hun straf zullen uit het land worden gezet. BRANDSTICHTING. - Zondagavond brak een felle brand uit in den kruide nierswinkel /van den heer Z. aan het Leugenaarspad te O s s. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat spoedig alles in lichtelaaie stond. Het duurde niet lang of het huis was volkomen uitgebrand. De omstandigheid, dat het vuur zooi snel om zich heen greep, wekte reeds aan stonds 'argwaan. Bij een nader onder zoek bleek, dat de resten van de meu belen naar petroleum roken, terwijl door het geheele huis sporen van petroleum aangetroffen werden. In vettend hier mede werd de heer Z. door de politie gearresteerd onder veirid'enking van brandstichting a'ldus het Hbld. Deze torand is reeds de zevende, die sinds een jaar te Oss woedde, terwijl in ettelijke gevallen vermoeden van brandstichting .bestond. EEN VERDWAALDE VLIEGER. Van het vliegveld Schiphol is Zondag morgen een inwoner uit het Gooi die behalve aan paardensport ook aan lief hebberij-vliegen doet met een Pander vliegtuig van de Amsterdamsche Lucht vaart School, de P.H.-A.I.A., vertrokken. Hij had de vorige week zijn brevet ge haald en na de vele vluchten die hij boven Schiphol had gemaakt, wilde hij het thans eens verder opzoeken. De P.H.-A.I.A. startte en de vlieger, die als passagier zijn zuster meenam, vertrok in Oostelijke richting. Hij is echter Zondagmiddag niet meer op Schip hol teruggekeerd. Het spreekt van zelf, dat men zich ernstig ongerust begon te maken, totdat eindelijk via een familie lid het bericht werd ontvangen dat de amateur-vlieger een goed geslaagde noodlanding had gemaakt.... in België. Waar hij zich bevond, kon hij aan zijn familie niet opgeven, want het was in het Fransche gedeelte van België en van de bewoners had hij niet goed kunnen begrijpen, waar hij zich bevond. Hoe de Zondagsvlieger, zoo ver uit koers is geraakt, begrijpt men op Schip hol nog niet. Het was mooi weer, hoewel er eenige nevel stond. EEN JEUGDIGE DIEF. -TeTree- b e e k bij Heerlen is Maandagmorgen een 17-jarige jongen gearresteerd, die den laatsten tijd daar niet minder dan twaalf diefstallen had gepleegd. De jongen kwam de huizen binnen door het openduwen van de ramen of ook wel met een sleutel. WOONWAGEN UITGEBRAND. Op den straatweg van Dwingelo naar Beilen is door het breken van een ach terwiel een woonwagen gekanteld. Door het omvallen van de kachel raakte de inboedel tevens in brand. De vrouw van den bewoner en een kind konden zich slechts met moeite redden. Ds wagen brandde geheel uit. GOEDE VANGSTEN. Naai- ver nomen wordt heeft de politie te N ij m e- g e n een derden persoon gearresteerd, den 21-jarigen fabrieksarb, A. v. H. Hij wordt verdacht verschillende inbraken te hebben gepleegd en medeplichtig te zijn aan andere. Intusschen is weer ingebroken, thans in het ledermagazijn der fa. gebr. Da niels, in de Stikke Hezelstraat, De die ven drongen in het kantoor, waar zij een bureau hebben opengebroken en daaruit eenig geld hebben ontvreemd. De brand kast lieten zij onaangeroerd. In verband met de diefstallen op den linker Maasoever te Rotterdam heeft de politie aangehouden den 27-jarigen metaalbewerker J. S. S. die verdacht wordt van heling. In zijn woning zijn enkele van diefstal afkomstige paren schoenen gevonden. De man ontkent. BIJ REDDINGSPOGINGEN OP HET IJS VERDRONKEN. Zaterdag speel den een troepje kinderen op 't ijs op den grooten vijver te Brunssum. Op een gegeven oogenblik zakten drie van hen door het ijs. Op het hulpgeroep van de kinderen snelden een tweetal jongens toe en stelden direct pogingen in het werk om de kleinen te redden. Twee van de te water geraakten wisten op eigen gelegenheid uit het water te kruipen, maar de derde zag daartoe geen kans. De 19-jarige E. L. gleed bij zijn poging om den jongen uit het wrak te trekken te water en verdronk jammerlijk. Den kleinen jongen had men intus schen uit het ijs kunnen halen. JAGER DOODGESCHOTEN. Naai de correspondent van het „Soer. Hbl." te Saparoe bericht, heeft te Latu op het eiland C e r a m een jachtongeluk plaats gehad met doodelijken afloop. Een gezelschap jagers van Toehaha was naar Ceram overgestoken voor de jacht op wilde zwijnen en herten. Bij het op stellen kwamen twee jagers naast el kaar te staan met een tusschenruimte van achttien meter. Plotseling vertoon de zich een groot zwijn tusschen deze twee jagers. De een was van plan een oogenblik te wachten met schieten tot het varken hen enkele meters gepas seerd zou zijn, om zijn buurman niet te kunnen treffen. Maar deze heeft waar schijnlijkheid uit zenuwachtigheid, on middellijk geschoten. Hij schoot het var ken mis, de kogel raakte den grond, sprong weer op en trof den anderen ja ger. De kogel ging door hand en borst en de getroffene was onmiddellijk dood. In de eerste helft der maand Februari zijn in de gemeente MIDDELBURG Ingekomen: L. M. Hoornick, van Vlissingen, Lange Geere K 244. J. Poppe, veldarbeider, van N. en St. Joosland, Oude Havendijk V 113. J, L. Strooband, van Koude- kerke, Vlissingsche straat K 43. L. Nagtegaal, dienstbode, van Vlissingen, Groote Markt C 10. C. van Beers, dienstbode, van Rucphen, Nederstraat O 198. J. den Bakker, rijksveldwachter, van Amsterdam, Winterstraat Q 98. M. Meijers, verpleegster, van Rotterdam, Langeviele K 203. A. J. de Jager, van Koudekerke, Koepoortstraat E 56. C. A. Verburg, van Colijnsplaat, Stations straat P 268, Ch. Milfersteth, van Bo- chum, Stationsstraat P 267. M. Kun- ter, van Bochum, Dam G 77. A. Klop- meijer, van Domburg, Schoorsteenve- gerssingel Q 89. H. B, A. Heijse, bi bliothecaresse, van Eindhoven, Molen water E 51, A. H. J. Stein, drogist, van Doesburg, Stationsstraat P 44d. M. A. Bok, marinier, van Curasao, Ba- gijnhof E 152, H. J. Stenhuis, kleer maker, van Oostburg, Korte Singelstraat O 291. J. Janse-Louwerse, van Vrou wenpolder, Noordweg S 227. J. P. Houterman, luit. t. zee, van Amsterdam, Noordsingel R 68. C. M. Murk-Kim- mel, coiffeuse, van Breda, Lange Delft B 121. Vertrokken: J. B. Leeger geb. Steijn, van Eigen- haardstr. P 231, naar Den Helder, le Vroonstraat 73; H. J. van der Bel, Korte Delft F 24, Vlissingen, Walstraat 29; J. M. Vermeulen-Roskam, Oud-Arnemuid- sche Voetpad T 170, Hillegom, Leidsche straat; A. Wichman, Wagenbestuurder, Vlissingsche straat K 43, Vlissingen, Pa- lingstr. 10; J. P. Koopman-Dingemanse, Rouaansche kade G 153, St. Laurens B 30; R. A. M. Bouwens, verpleegster, Noordplein M 292, Rotterdam, Oostzee dijk 241b; J. Bostelaar, Veerscheweg S 5, Gouda Parkstraat 5; J. W. Dorleijn, St. Pieterstraat F 52 .Utrecht, Bilderdijk- straat 27bis; W. Boone, Lambrechtstr. L 182, Grijpskerke B 64; O. K. G. Klinge- beil, veekoopman, Noordweg Rij, Eind hoven, Akkerstraat 39; P. C. van der Staal, Wagenaarstr. E 217, Koudekerke E 13; P. van Soelen, Lange Delft A 96, Haarlem Parklaan 14; W. A. Minnaard, kommies R.B., Koepoortstr. N 31, St. Jansteen, Wilhelminastraat; J. J. Rotte, Noordstraat C 23, Oosterland, Kerkstr.; J L. R. Net, onderwijzeres, Rozenstraat W 231, Wolphaartsdijk C 21. DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. De burgemeester van Middelburg bjrengt ter algemeene kennis, dat de hieronder genoemde personen van de lichting 1933 bij uitspraak van den Com missaris der Koningin wegens broeder- dienst z'ijn vrijgesteld van den dienstplicht Johan Frederik Schot; Adriaan Abrahata Maas; Johan Pieter Adriaan Wolf song Johannes de Baare; Jacobus Behage; Ja cobus Boone; Michaël Maria Antonius Castenmiller, Johannes Cornelisse, Aart Fastenau; Jacobus Cornelis Pieter Gast; Jan Gabriëlse; Joost Griep; Leopold de Groot; Gerhardus Johannes Maria Hee ren; Izaak van Helleman; Jozef Willem Marie Henning; Cornelis Huijbregsen; Gerrit Huijsman; Laurens Hendrikse; Petrus Cornelis le Granse; Pieter Kamp man; Hendrik Krijger; Pieter Labruijère; Pieter Koeman; Johan Hendrik Corne lis Kieboom; Krijn Louwerse; Gerrit Loomans; Johannes Martinus Leijnse; Theodorus Wilhelmus Niesthoven; Cor nelis Pieter Maartense; Nicolaas de Munck; Johannes Cornelis Net; Pieter Johannes Nortier; Jacques Cornelis Petiet; Johannes Pleijte; Adriaan The odorus Polvliet; Willem Jan Priester; Levinus Jan Riemens; Jan de Rijke; jhr. Willen Frederik Quarles van Ufford; Izaak Scheijbeler; Pieter Frans Sinke; Frans van Sparrentak; Willem Tinber gen; Pieter Johannes Tisserand; Man- nus Vader; Johannis Jeremias Valkier; Willem Adriaan Veenhoven; Jan Ver- schiere; Jan Adriaan Paauwe; Jan Wat- tel; Johannes Wiegel; Wilhelmus Zijta; Cornelis Wouters; Pieter Brandes; Ja- nis Franchimont; Antoine Bernard Ma rie Biesen; Pieter van der Weele; Jo hannes Jacobus Ghijsen; Walter Sieg fried Zandvliet; Jacobus Willem de Groot. Op de aanvrage van Cornelis de Mun ter is afwijzend beschikt. Tegen elke uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer be kendmaking in beroep worden geko men: a. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Middelburg, 13 Februari 1932. De burgemeester, P. DUMON TAK. GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangieigeven dc vol gende voorwerpen welke terug le beko men zijn a. diverse sleutels en handschoenen, Mjbeitje, sleutel melkbhi|s, mantelband, kinderp. met inhoud,, wagenmoer, wollen- lendas (zwart), medaille, pet, lap stof; b. Bij particulieren Vulpen, (glazenpen), A. Joto'se, Jas mijnstraat W 124; 2 appelkisten, velidi- wachter N. en St. Joosland; dameshand- schoen, Annol, Gasthuis; rammelaar;, M. W. v. d. Driest, Wilhelminastraat W, 37; bos boompjes, Hubrechtse, (Hal) Stad huis; port. met inhoud, Worrell, L. Burg; hond, (Iersche Terier), P. F. Goossens^ Park v. Nieuwenhove S 156; pa'kjie 'band, W. Abrahamse, Breeweg, 't Zand 187; schroevendraaier, Zeeveld, Kazerne, Noordstraat; kinder port., R. Boone^ Oostkerkplein O 16; port. met inhoud, L. Kingmans, Nieuwe Kerkstraat B 105; zilver ringetje, J. v. d. Burgt, Oostkerk'- plein O 5; zilv. vulpotlood, mej. Ver hulst, Arnemuidsch voetpad T 149; port met inhoud, Biondina, Eigenh aardstra a t P 234; belastingmerk, Mulder, Jasmijnstr., W 166; port. met inhoud, Schoe, Dotnto. Schuit vlot Q 210. Inlichtingen te bekomen aan het Bu reau van Politie alleen 's Zaterdags avonds van 7 tot 8 uur. 20 Roetje en Dribbeltje. Daar leefde een heele muizenfamilie, allemaal van die groote, dikke mui zen. Het muizen moedertje zat koffie te malen en muizen- vader groette, toen hij de jongens zag, heel hartelijk en zei hun, dat ze maar veel pleizier moes ten maken in het kasteel. Het muizen kindje vond Drib beltje toch zoo leuk en van pleizier zat het heel hard te pie pen, net muziek. - Toe, zei het muizenmoedertje, maak 1 dat hij direct naar het muizenkindje toe niet zoo'n lawaai als er gasten zijn, ging. doch Roetje vond dat piepen zoo mooi, I ton; ste ni OP| ten in terl -op adi het toe var] vai] wa| Ier dril stel deif bri| aar wei dei] gei bril de wel het keil nis| ïnc ing| wie" het] ge\ dej teg en I wo| eer dag ver die| te der de schl ziel voil keil mid noJ eni slti mi| of ste da: bej Mc hei acfl ord tin] prj vril eed del vei ve zij] daj had wal blijl we Ier set De me de: wel tral te

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7