BEURS- EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. Kort Zeeuwsch Nieuws. LAATSTE BERICHTEN. ONDERWIJS. BEURSTHERMOMETER. programma o.a. voor Maandag ont vangst door den ring Zeeland, klassiek concert in de Ned. Herv. Kerk, een auto rit, een diner en een vocaal-concert in genoemde kerk. Voor Dinsdags staat een officieele ontvangst ten Stadhuize op het programma en zal dien dag de vergadering plaats hebben. 's-HEER ARENDSKERKE. In de Maan dagmiddag gehouden raadsvergadering, die door negen leden werd bijgewoond, werd aan mej. T. J. Harthoorn, .op haar verzoek met ingang van 1 April e.k. eervol ontslag verleend als onder wijzeres der openbare school te Nieuw- dorp. Met de bekende circulaire van Ged. Staten dezer provincie betreffende tijde lijke wijziging' in de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers in Zeeland, besloot de raad accoord te gaan. Aan de besturen van de Bijz. school te Nieuwdorp, de R. K. school te Lewe- dorp, de Herv. schooit te *s H. (Hen drikskinderen, en de Bijz. school te Le- wedorp, verleende de raad over 1932 Ivoorschotten van >*esp. f 650, f 600, f 440 en f 530. HEINKENSZAND. Zaterdagavond hield het fanfaregezelschap „Euterpe" van den penningmeester bleek, dat over 1931 is ontvangen 237,23 en uit gegeven 193.56 Besloten wordt om den directeur een gratificatie toe te kennen van 25. Waar deze gratificatie sinds verschei dene jaren telkens opnieuw wordt toe gekend wordt besloten het honorarium met 25 te verhoogen, waardoor de gratificatie in 1932 vervalt. De heer Simonse wenschte voor een herbenoeming als bestuurslid niet in aan merking te komen. Gekozen wordt de heer C. Nijsse Gz. die echter de benoeming niet aanneemt. Bsloten wordt de ontstane vacature thans niet aan te vullen doch dit in een vol gende vergadering te doen. Aangaande een verzoek van het plaatselijk crisiscomité om een bijdra ge van mistens 1 cent per week en per lid werd na een langdurige bespreking besloten uit de kas van „Euterpe" 10 af te staan. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Gemeenteraad van Cadzand. CADZAND. De raad dezer gemeente kwam j.l. Vrijdagmiddag in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennis geving wethouder J. Becu. Volgens het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim, heeft zich 't geheele jaar geen enkel ongeoorloofd schoolverzuim voorgedaan. Met het door Ged. Staten kenbaar gemaakt voorne men de salarissen van burg., secr. en ontv. te verlagen, ging de Raad, met 4 tegen 2 stemmen, accoord. Deze 2 leden waren tegen verlaging. Het bekende ver zoek van het voorloopig luchtvaartcomi té W. Z. Vlaanderen om een subsidie van 2 cent per ingezetene tot dekking van te maken kosten, werd afgewezen met 4 tegen 2 stemmen, In verband met het feit, dat de ba rak voor verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten te Aardenburg is af gekeurd, besluit de Raad een overeen komst aan te gaan, zooals thans met de gemeente Aardenburg, met het St. An- thoniusgesticht te Oostburg. In de te bouwen barak worden patiënten ver pleegd tegen een jaarlijksche vergoeding van 6*/a cent per inwoner. Een wat ontijdig verzoek van vier her bergiers om bij de toepassing der perso- neele belasting den grondslag „biljarten" te doen vervallen, werd afgewezen met 4 tegen 2 stemmen. Het in de vorige vergadering aange houden adres van een 30-tal neringdoen den om maatregelen te beramen tegen de concurrentie van personen van buiten de gemeente, werd uitvoerig besproken, waarbij de Raad tot de conclusie kwam, dat, behoudens een matige legesheffing, die weinig doeltreffend zou zijn, niets ge daan kan worden om aan de grieven van de adressanten tegemoet te komen. Overigens was de Raad van oordeel, dat concurrentie het best bestreden kan worden door zelf te concurreeren. Besloten werd het uurloon bij de werk verschaffing op 20 cent te bepalen. Een voorstel om het loon van de te werk gestelden zoodanig te regelen, dat de georganiseerden zooveel meer zullen ontvangen dan de niet-georganiseerden, als de contributie bedraagt, die eerstge- noemden in de werkloozenkas moeten storten, werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Gemeenteraad van Oostburg. OOSTBURG. In de Maandag te Oost burg gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad waren alle leden met uitzondering van den heer Brevet, die wegens ambtsbezigheden verhinderd was, tegenwoordig; voorzitter de burgemees ter, de heer P. Erasmus. Eerst kwam een verzoek van den heer J. Smits ter tafel om uitkeering voor een van hem schoolgaand kind op grond van art. 13 der L. O. wet 1920. Burgemeester en Wethouders hebben een onderzoek ingesteld en hun is ge bleken, dat de afstand van de woning van S. tot de r.k. bijzondere school 4200 m bedraagt, zoodat de belanghebbende recht heeft op een tegemoetkoming; na mens Burg. en Weth. wordt daarom voorgesteld op grond der wet eene ver goeding te verleenen; de heer Van Gin kel drukt er zijne bevreemding over uit, dat geen prae-advies van Burg. en Weth. is overgelegd; hij zou in dit geval vra gen op welken grond moet S. een ver goeding hebben, immers er loopt geen enkel openbaar vervoermiddel in die buurt, terwijl de paar honderd meter hier niet de moeite waard zijn. De voorzitter zegt, dat de kadastrale kaarten jl. Zaterdag pas zijn teruggeko men, zoodat de meeting moeilijk eerder kon plaats hebben. Maar de wet spreekt duidelijk zegt de voorzitter; op 4 km afstand of meer heeft men recht op ver goeding, we kunnen er niet van tusschen; het voorstel is vergoeding te geven en dan aan Burg. en Weth. de verdere on derhandelingen over te laten. Het voorstel wordt aangenomen. Daarna wordt de bekende circulaire van G. S". betreffend de door hen voor gestelde 3-jarige korting op de jaarwed den der burgemeesters, secretarissen en ontvangers voorgelezen; B. en W. stel len voor met de circulaire accoord te gaan. Het voorstel wordt aangenomen met 5 stemmen; de heer Van Ginkel stemt tegen waarbij hij zijn stem moti veert met de mededeeling, dat hij de korting niet noodig acht. Hierop komt het voorstel van Burg. en Weth. om den heer P. de Hullu Hz. eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 April a.s. met dank voor de be wezen diensten in zijne verschillende betrekkingen. De heer Van Ginkel zou gaarne eenige inlichtingen willen vragen over achter stallige belastingen met name hondenbe lasting en schoolgeld. De voorzitter gelooft niet, dat er nog beduidende bedragen zijn te innen en deelt mede, dat vorig jaar wel zeer laat zijn binnengekomen de bijdragen van sommige andere gemeenten in de kosten voor de bijzondere scholen en voor de ambachtsschool. De heer Van Ginkel zegt, dat hem bekend is, dat er nog hondenbelasting van 4 jaar terug niet voldaan is, waar omtrent de secretaris-ontvanger inlich tingen verstrekt. Spr. zegt dat hij op een en ander neerkomt, niet omdat bij hem eenig idee aan fraude voorzit, noch uit rancune tegen den persoon van den secretaris-ontvanger maar om B. en W op hun plicht te wijzen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. worden gemachtigd de noo dige oproepingen te doen op de bestaan de jaarwedderegelingen. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Ginkel of het waar is, dat de nieuwe bakker in de Breedestraat niet bij het gas kan worden aangesloten, omdat zijn voorganger het verschuldigde niet be taald heeft. De voorzitter zegt onder zoek toe. Verder vraagt dezelfde spreker of het niet mogelijk is avondvergaderingen te houden, vooral nu zijn collega ziek is en dit nog al lang zou kunnen duren. De voorzitter zegt overweging toe. Daarna zegt de heer Van Ginkel, dat hij bij de stukken niets heeft aangetroffen j over eenig voorstePvan B. en W, inzake iet in de vorige vergadering aan hun college teruggezonden verzoek van den lestuurdersbond inzake de steunrege- 'ing. Hierover ontstond tusschen den voorzitter en den heer v. G. een dis- cussie, die een paar malen vanaf de tribune door interrumpties wordt onder broken hetgeen den voorzitter aanlei- j ding geeft te waarschuwen, dat hij de tribune zal laten ontruimen. De voorzitter zegt een voorstel toe tegen de volgende vergadering. ZUIDZANDE. In de op Zaterdag ge houden openbare raadsvergadering, waarin de heer J. J. Perduijn met ken nisgeving afwezig was, wordt op voor stel van B. en W. besloten accoord te gaan met de voorgenomen salarisverla ging voor den burgemeester, secretaris en ontvanger. Het voorstel van B. en W. om met iet Sint Antonius-Gesticht te Oostburg een contract af te sluiten voor het ver plegen van besmettelijke ziekten wordt goedgekeurd. Evenwel zal het contract voor niet langeren tijd dan 20 jaren mogen loopen en zal de te bouwen zie kenbarak binnen twee jaren moeten zijn opgericht. Ook wordt, op voorstel van B. en W., lesloten aan het voorloopig Luchtvaart comité voor Z. V. Westelijk deel de ge vraagde subsidie te verstrekken van 2 cent per inwoner. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld met 45 honden in de le klasse en 14 in de 2e klasse. Daar de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een gewijzigde steunregeling heeft ingevoerd zal deze AMSTERDAM, 15 Febr. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 100i/a- 10(*Vi Ned. 17 1000-4i/a 973/*-98. Ned. 31 1000-4 94s/8— 93. Certificaten-3 11%—11%. Cert. N.W.S.-2% 60%—61%. O. Indië 22 1000-6 82%— 82%. O. Indië 23 100-6 65%—65%. O. Indië 16 1000-5 83—83%. O. Indië 26 1000-4% 75% Duitschl. dollar 100-7 5li/a49Va- Duitschl. 30 1 000-51/s 385/8 - 30-%. Engl. W.L. 50-200-5 695/s EngT. F.L. 50-20CM 60Vs - Zeeuws. Hyp. B-5 97—97. Zeeuws. Hyp. B-4i/2 90—90. A Amsterd. Bank 105i/*—1043$. A Bank Asso. 26i/s— C Bott. Bankver. 71—71. A Twentsche Bank 9797. A Pref. Jurgens A 74% A De Schelde N.B. 40%40%. A Ver. Papf. v. Gelder 68 C Am. Car Foundry 9%9%. C Am Smelt Ref. 1816%. C Farbenind. I. G. 85% C U. States St. C. 49%—48%. C C. Publ. Serv. 2%2%. C North Am. Cy. 34%—34%. A Born. Sum. H.M. 116%116. A Ned. Wol Mij. 21 22. A Singkep Tin M. 8179i/s. A J. C Japan Ln. 37—35. A Rotterd. Lloyd 64i/a—60i/*. A Amst. Thee C.M. 22%— 2(1. A Iiouth. Aüberts 40 C Perurain C. Pr. 9%--3. A S. M. Nederland 69—. A Soutbsirn RIw. 12%'—12^. C Union Pac. Rr. 88—86. C It. Nickel Cy. 9-8%. dat een potloodje in haar gehemelte drong en spoedige overbrenging naar het ziekenhuis te Goes noodzakelijk bleek. Te Wemeldinge had een aan varing plaats tusschen de schepen De- runapht 2 en 0(bi waarbij beide schepen belangrijke schade bekwamen, doch de reis naar hun bestemming konden Voort zetten. Vrijdagavond gaf de neutrale zang- vereeniging „Crescendo" te K r u i n i n- g e n een uitvoering. Een 5 tal zangnum mers werden uitgevoerd. Opgevoerd werd de klucht „De houten ham" in 3 bedrijven. De avond werd met een bal besloten. Bevorderd bij de brandweer te Scherpenisse tot brandmeester de heer M. Andriesse, tot ouderbranhlmees- ter de heer Jan Oudesluijs Jnz., tot brandspuitmeester de heer J. P. Kery- pestein en tot assistent brand sip ui tinees- ter de heer J. M. Muller. De heer F. A. Bolier aldaar heeft zijn ontslag genomen als lid en voorzitter van de muziek vereeniging „Eendracht". In den gemeenteraad van H1 n- t e n is s e kwam o.m. in behandeling de circulaire van Ged. Staten van Zeeland, betreffende wijziging der jaarwedden van de hoogere gemeente-ambtenaren. Z. h. st. werd toesloten een gchrijVlen tot Ged. Staten te richten, waarin ie kennen iwordt gegeven, meer te gevoelen voor een verlaging met 25 pet. - dan in (den geest, zooals Ged. Staten voorstellen. De melkprijs te Breskens is met 2 cent per liter verminderd en bedraagt thans 10 cent. Tot schatters van gronden in den calam. Hoofdplaatpolder hebben Gedeputeerde Staten, de Rechtbank en de polder resp. benoemd de heeren F. P. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland, P. Erasmus en F. H. E. Modde, beiden te Oostburg. gemeente zich hieraan ook moeten aan passen. Ieder raadslid zal een nieuwe steunregeling toegezonden krijgen. Bij de rondvraag vestigt de heer L a k o de aandacht op een hulpbehoe venden ouden man. Stappen zullen wor den gedaan om verbetering in zijn toe stand te brengen. De heer l e R o ij brengt de oprichting van een crisiscomité ter sprake. Ver schillende leden verklaren hiertegen be denkingen te hebben op grond van practische bezwaren en tevens omdat de praktijk uitwijst dat bij dergelijke insti tuten veel misbruik plaats heeft. Een crisis-comité wordt voorshands nog niet opgericht. Wel wordt besloten in de ge vallen, waarin dit beslist noodig is steun in natura te verstrekken. Uit den kerkeraad der Ned. HeTvi. gemeente te Apeldoorn en Het Loo is een commissie benoemd om de stich ting van een zesde predikantsplaats voor te bereiden. Chr. Ger. Kerk. Ds. G. Salomons te 's-GraVenzande heeft het beroep naar Amsterdam aan genomen. Chr. Evang. Gem. P. Werges cand. le Apeldoorn heeft het beroep naar Wefmeldinge (toez.j )aangeno)menn. De heer de Bath te V l i s s i h- g e n is benoemd tot directeur van de Breskensche zangvereeniging, i Met ingang van heden is de melk prijs te Meliskerke met 2 cent ver laagd en gebracht op 8 cent den liter. De Gereformeerde meisjesvereeni- ging „Wees een zegen", te Arnemui- den, hield haar jaarvergadering. De leden der vereeniging hebben een 43-tal kleedingstukken gemaakt, die aan een 14-tal armen der kerk werden ge schonken. Al spelenderwijze kwam het drie jarig dochtertje van L. de Pr., te 's-H eer Arendskerke, zoodanig te vallen, ONTSLAGEN IN DE MIJNEN. Naar V.D. verneemt is aan een 500- tal arbeiders van de particuliere mijnen met ingang van l Maart a.s, ontslag aan gezegd. In verband hiermede heeft de algemeene Nederlandsche mijnwerkers- sond spoedig bijeenroeping van de con tractcommissie gevraagd. INBRAAK IN DE AMERIKAANSCHE DELEGATIE TE GENèVE. De leider der Amerikaansche dele gatie te Genève, de ambassadeur H. Gibson, heeft de Geneefsche politie me degedeeld, dat twee nachten na elkaar onbekenden zijn binnengedrongen in de appartementen der Amerikaansche dele gatie in het gebouw van het Volken- oondssecretariaat en daar papieren met geheime informaties over het Ameri- taansche leger en de marine hebben doorzocht. Verschillende archiefkasten waren opengebroken en portefeuilles waren doorzocht. Voor zoover viel na te gaan waren geen papieren gestolen. De rechtbank te Arnhem heeft ïeden uitspraak gedaan in de zaak tegen G. C. v. d. W. eenig firmant van de fa, v. d. Broek en Co., commissionnair in effecten, thans in staat van faillissement wegens verduistering van effecten, ter waarde van 32.000. De rechtbank ver oordeelde hem tot 2 jaar gev. straf met aftrek der prev. hechtenis. De eisch was 3 jaar, Bij de dagbladen is in de afgeloo - pen week f 4.455.70 ontvangen ten bate van het nationaal crisis-conüté. Het to taal Dedrag is daardoor gestegen tot f 145.963.53. De Haagsche rechtbank deed vau- Imorgen' uitspraak in de zaak tegen den gewezen directeur der Vereenigde bakkerijen H. Ph. Z. die op 2 lylezer heeft terecht gestaan wegens Verduiste ring van een bedrag van totaal f 9000 ten nadeele van hovengenoeinde N.V. en voorts wegens valsche aangifte. Zoo als gemeld is in deze zaak door i het O. M. tegen verd;. 2 jaar en' 6 innd.1 gev. straf geëischt. De rechtbank achtte de te laste gelegde verduistering wettig en overtuigend biewezen en veroordeelde Z. te dier zake tot één jaar geV. éatraf. Verd. werd vrijgesproken van de ten ten laste gelegde valsche aangifte. Een vrachtwagen uit Zeist deed 's avonds een proefrit. Op een gegeven oogenblik, toen de wagen een snelheid van 50 km had, gingen de lichten uit. De auto reed hierdoor tegen een boom. Van de drie inzittenden bekwamen twee ernstig letsel. De een brak een pols, de andere liep zware hoofdwonden op. Heden wordt te Litauen de! onaf hankelijkheidsdag gevierd. In het ge heele Memelgebied hebben de openbare gebouwen gevlagd. Naar verluidt is de Landdag van Memel morgen bijeenge roepen. UIT DE STAATSCOURANT. Tot burgemeester der gemeente Overslag is herbenoemd de heer G. Stevens. DE METHODE-BENDIEN. Thans is liet rapport bekend, gemalalkt, van de doctoren en deskundigen die aan de Utrechtsche universiteit een uitgebreid onderzoek ingesteld hebben naalr de waarde van de methode-Bendien, ter vroegtijdige herkenning en bestrijding van kanker. Zooals men zich zal herin neren heeft de strijd in de leeken- en medische wereld pro- en contra Ben- dien een dusdanige omvang aangenomen dat de autoriteiten het gewenscht acht ten een nieuw onderzont in te stellen. Dit onderzoek werd verricht in het Se- retoloigisch Laboratorium van prof. Alders- hoff, waai* dr. Timmermans de wadrde van de 'methode-Bendien uit serologisch oogpunt 'bekeek. Verder werd 'n spectro metrisch onderzoek verricht door dr. Ju lius in het Laboratorium van prof. Woljf Verschillende deskundigen verleenden Mj1 de genomen .proeven hunne mede werking. Na maandenlange onderzoekin gen zijn de onderzoekers thans tot het resultaat gekomen dat de methode van dr. Bendien noch voor de herkenning van kanker, noch voor de bestrijding der ziekte eenige waarde heeft. Geslaagd aan de private Zuschneider SchuTe te Hannover voor coupeur de heeren C. de de Munck en J. rêV. Van Offenibeek alhier. Benoemd tot onderwijzeres aan de te openen school der Geref. gemeente te Meliskerke mej. Wemmers, thans in gelijke betrekking te Nieuw Beier land. Eindexamens H.B.S. (A.) Het oude reglement en programma voor de eindexamens H.B.S. (A.) zou op 1 Januari 1933 vervallen en worden ver vangen door het nieuwe, dat is vast gesteld bij Kon. besluit van 8 Juni 1929. Bij Kon. besluit is deze termijn thans vastgesteld op 1 Januari 1935. A Koloniale Bnk. 56%55. A N.I. Hbk. 1000 62% C Ned. H. M. 1000 78%—75%. A Alg. Kunstz. U. 43%—42%-%. A v. Berkels Pat. 2626%. C Calvé-Delft 6160%. A C. Suiker Mpij 21%20%. A Int. Viscose 7%— 7. A Küchenm. I. Acc. 113/*—lli/*-103/L A Ned. Ford A.M. 150-148. A Philips Gem. B. 891/2—841/3-68/4. C Unilever 111%—111-109. G Annaconda Cop. 22%—2jl%-l%. C Bethlehem St. 23i/2— 23-22%. AA.N.I.EJM.—N.B. 171-173 C A. Gas El. Cy. 4%4%. C Cities Serv. Cy. 6%6%-%. C Midd. West Ut. 5%—5. A Boeton Mijnb. 26%26. A Kon. Petr. Mpij. 139%—138%-140%. C Contin. Oil Cy. 6%—6-6%. C Shell Union O.C. 4%4%-%. A Holl. Amer. Lijn 4% A K.N. Stoomb. Mij. 1717. A Ned. Scheepv. U, 66%64%. A H.V. Amstrdam 179%178-5. A Java Cult. Mij. 128 A Nili Suiker U. 77—77. A Poerworedjo S.O. 7 A Deli Batavia 147148-%. C Deli Mij. 1000 174—171%. A Senembah 200%200. C Chicago Milw. 33. A Amst. Rubb .C. 48%47%-%. A Deli-Bat. Rubb. 21%—20. A Hessa Rubber 29 A Serbadjadi S.R. 20%19%. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 15 Febr. 16 Febr. Londen 8.55 8.52 Berlijn 58.62% 58.65 Parijs 9.74% 9.74 Brussel 34.50 34.50 Zwitserland 48.25 48.27 Kopenhagen 47.10 47. New-York 2.47 2.47 Accoust. - Industrie - Suiker - Schepen - - Amerika Mijnen Olie MARKT Rubber Tabak Wettig gedeponeerd 1

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3