LANDBOUW. Handel, Nijverheid en Visscheri SPORT. GEMENGD NIEUWS. Vergaderingen, Concerten, enz. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. JUI bruik te mogen maken van een leslokaal in de openbare School. De heer K. C ij s o u w vraagt om het water in het vervolg niet vóór 1 Maart van het gemeentevroon te laten, met het oog op een ijsbaan. De voorzitter stelt voor, dat niet vóór 15 Februari het water afgelaten wordt, waarmede de Raad accoord gaat, Daarop vraagt de heer L. Minder- houd, of er voorwaarden gesteld zijn bij de gegeven vergunning aan den aan nemen voor den aanleg van smalspoor. Hii vreest dat er ongelukken kunnen ge beuren ,in verband met de beperkte ruimte. De voorzitter zegt, dat verschil lende voorwaarden gesteld zijn in het belang van een veilig verkeer; de aan nemer is aansprakelijk voor eventueele ongelukken, die aan zijn schuld te wijten zijn. Spr. meent, dat het verleenen van vergunning niet tegengehouden kan wor den, ook daar het hier betreft het uit voeren van werk voor de provincie. MATEN EN GEWICHTEN. P-Gasus, mijn start is moeilijk, Komt U even aan den grond? Is het d'ongemeten ruimte, Die U aan de maat niet bond? Niet één-meter vijf en vijftig Is de kortste lengtemaat: Sinds een jaar is één m zestig Minimum voor den soldaat. In Uw zweefvlucht gisteravond Zocht U voorts den diep'ren zin Van het wegen. Ingewikkeld? Daar schuilt niets verborgens in: Die wat dun is, mag niet lang zijn, En die dik is, niet wat kort, Ook die lang is, kan te dik zijn En die dun is, nog te kort, Om de zuivere proportie Is het wegen van gewicht, „Te" alleen kan doorslag geven: Te lang, te kort, te zwaar ,te licht. Aardman. Actie van molenaars tegen de uitvoering der Tarwewet. Men deelt ons mede: Op Woensdag 24 Februari zal te Rot terdam een protestvergadering plaats helmen van Nederlandsclie molenaars, en uitgaande -van den Alg. Nederland schen Molenaars'bond, welke bijeenkomst wordt gericht tegen de uitvoering van de Tarwewet. De grieven daartegen zijn, aat de Zeeuwsche en Hollandsche mo lenaars, die sedert eeuwen inheemsche tarwe vermalen hebben voor menschelijk verbruik, thans, door de regeeringslmaat- regelen, 22Va pCt. Vita-tarwe moeten ver malen en daardoor deze molenaars geen product meer kunnen leveren, dat aan redelijke eischen van een goeden 'bak- aard meer voldoet, terwijl alle pogingen die zijn gedaan bij de regeering, bijl den regeeringscoinmissaris, belast met de uitvoering van de Tarwewet, bijl de Meel centrale en den voorzitter van de Vita, om langs den weg van overleg te geraken tot een neteren toestand voor den Ne- derlandschen molenaar znn mislukt Thans zal, naar men ons meldt, wor den overgegaan tot scherpere maatrege len, omdat de Nederlandsche molenaars, die hun bedrijf steeds gaande wisten te houden met het vermalen van inlandsche tarwe, nu onherroepelijk ten gronde gaan Het nes tuur van den Alg. Nederl. Mole- naarsbona meent, noodgedwongen deze protestvergaaering te moeten houden. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z het Handelsregister betreffende Zeeland ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschr ij vingen. Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Peulvruchtenhandel „Zeelandia", Kinderdijk P 122, handel in granen, za den en peulvruchten. Dir.: J. M, Mullié, Koudekerke en P. Reijnierse, Middel burg. Maatsch. kap. 10.000, waarvan geplaatst en gestort 2.500. (Dagt. Ne derl. Staatscrt.: 1 Febr. 1932, No. 21, bijv. no. 191). (3288). J. A, Schippers, Wissenkerke, Kom Geersdijk, drogerij van landbouwgewas sen. (3287). Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). H, A. Cijsouw, Biervliet, Singel 236, vlasserij en handel in vlas. (2172). W ij z i g i n g e n. Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Expeditieonderneming Van Gend Loos (F.), Goes, Korte Kerkstraat 3, expeditie en incasso. Uitgetr. Beh.: A. de Priester. Nieuwe Beh.: H. F. van der Sluis. N.V. Expeditieonderneming Van Gend Loos (F.), Zierikzee, Verrenieuwstraat B 196-7, expeditie en incasso. Het kan toor Zierikzee is opgeheven, de beh. H. J. C. van Wanrooy is van zijn functie ontheven. Verarming van bosch en bo dem in Indië. Indië heeft in de jongste vijftig jaren véél verloren van zijn bosch en. van de groeikracht in zijn bodem. Het kappen van bosch, het zaaien van rijstkorrels en na den oogst het branden van het ruwe gras (alang alang) om her ten aan te lokken en muizen te ver delgen, is een gebruikelijke manier op de buitengewesten en zelfs in enkele deeien van Java, maar een manier, die onheilzaam is voor de heele streek. Niet slechts is het bosch voor lange jaren verdwenen en de bodem schraal gewor den, doch ook het regenwater wordt niet meer in den bodem vergaard, de bronvorming raakt verstoord, de regel matige voeding van kleine rivieren even eens. Onder het roekeloos kappen van bosch lijdt een gansche streek schade aan waterverdeeling en vruchtbaarheid. Het kwaad wordt voelbaar van de hel lingen der bergen tot diep in de vlakte, waar de bandjirs jaarlijks hun scha ver oorzaken. Vernietiging van bosch staat niet op de rekening van inheemsche bevolking alléén; de westersche ondernemer ver kreeg zijn erfpachten om er gewas voor de groote markt te telen en hij begon met bosch te kappen. Weliswaar zorgde hij voor aanplantingen en als hij hoornen verkreeg, konden die het bosch ten deele vervangen, maar zijn laag blijvend gewas kon dat niet. De uitgifte van erfpachten heeft ongetwijfeld meegewerkt aan de berooving van vele streken van het nut tige bosch met al de gevolgen van dien. Maar verreweg het ergst werkt toch de heimelijke ontginning in ver verwijderde streken van de bevolking zelf, een ver boden arbeid, waaraan de inlander zich zoo gaarne wijdt. En hij heeft opnieuw den lust gekregen in de oorlogsjaren, toen de regeering, ten einde de voedsel- schaarschte te verminderen, moest toe staan, dat hier en daar maar weer werd Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). Coöp. Aankoopvereeniging „Axel- Station" W. A., Axel, Lange Dreef M 12. G.-van Fraaijenhove, Voorzitter. L. de Putter, Penningmeester. J. P. van Cadsand. Uitgetr. bestuursleden: Pieter Benjamin van Hoeve, Voorzitter; Pieter Dekker, Penningmeester; P. de Klerk, Vice-Voorzitter. Nieuw benoemde be stuursleden. A. van 't Hoff, Axel, Molenstraat B 31, timmerman en aannemer. Uitgetreden E.: A. van 't Hoff. N. E.: H. J. van 't Hoff. De handelsnaam is gewijzigd in: H. J. van 't Hoff. Jac. Houg, Axel, Nieuwstraat G 81, winkel in kruidenierswaren en metse laar. De zaak is omgezet in een vennoot schap onder firma, onder den naam: Firma Jac. Houg Zoon. Venn,: Jac. Houg en W. J. Houg, Axel. W. N. Brabant (Breda). Coöp. Kolenvereeniging „Ons Belang" W. A„ Poortvliet, Smidstraat A 142. Uitgetr. secr.: M. C. van Ast. Nieuwe secr.: C. N. Krijger, Poortvliet. Jac. Muller, Scherpenisse, Kerkstraat 87, winkel in koloniale waren, glas- en aardewerk, enz. Overl. E.: Jac. Muller. Handelsnaam veranderd in: Wed. Jac. Muller. Nieuwe E.: M. M. M. Jansen wed. van Jac. Muller. Opheffingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). H. J. van der Bel, Korte Delft F 24, winkelier in hoeden, petten en mode artikelen. ontgonnen in terreinen, waar het bosch beter ware bewaard gebleven. De provinciale raad van Oost-Java heeft ruim twee jaar geleden een reboi- satie-commissie ingesteld, omdat de hy drologische toestand in vele deelen van de provincie noodzakelijk moet worden verbeterd. De inspecteur van het bosch wezen in Oost-Java verschafte aan de commissie belangrijke gegevens, waar onder cijfers, die wel zeer in staat zijn den ernst der zaak te doen beseffen. In Oost-Java telt het beheer van wild- houtbosch (geen djati dus) 10 eenheden met gezamenlijk 743.600 hectaren; daar van is meer dan een derde niet of onvol doende beboscht; herbeboscht moet worden 312.451 hectaren, waarvoor aan terugkoop van gronden en bebossching een uitgave wordt vereischt van ruim 19 millioen gld. Men kan nu nagaan, welke bedragen vereischt worden voor heel Java. Er valt in onze dagen niet aan te denken de herbebossching met groote kracht voort te zetten. Wel kan men voortgaan de bevolking te doordringen van het heillooze gevolg van haar roe- keloozen omgang met het bosch, waar van zij om een tijdelijk voordeel niet schroomt het nut voor de toekomst te vernietigen. Verbodsbepalingen alleen helpen niet. Men verwacht iets van het onderricht op school en men hoopt den lageren hoofden het besef bij te brengen, dat zuinigheid op het bosch nood wendig is. Voorloopig zal een ingespannen toe zicht wel het beste middel zijn om het bosch te bewaren, waar het niet kan worden gemist. Als een volk de waarde van de landsbosschen niet begrijpt èn eerbiedigt, moet de schadepost worden gedragen. Men heeft dat ook in Frank rijk moeten doen, waar in vroegere tij den vooral in het midden geweldig veel bosch is vernietigd tot schade van het land en ook daar moest de herbebos sching worden ter hand genomen. DENGAN HORMAT, nog om aan de wedstrijden van het we reldkampioenschap te Montreal deel te nemen. De Olympische winterspelen, De uitslag van den wedstrijd in het schoonrijden voor paren, welke Zater dag door 5000 toeschouwers werd bijge woond, is: 1. de heer en mevrouw Brund-Joly- (Frankrijk); 2. mej. Beatrix Loughran en de heer Badger (Amerika), Het totaal aantal in de ski-springwed- strijden te behalen punten bedroeg 240. De Noor Birger Ruud is eerste met 228.1 punten. 2. Beek (Noorwegen) 227 punten, 3. Wahlberg (Noorwegen) 219.5 punten. In verband met het ongunstige weder is officieel machtiging verleend de Olym pische winterspelen tot heden te ver lengen. Zaterdag had de ijshockey-wedstrijd plaats tusschen Duitschland en Polen, welke buitengewoon forsch gespeeld is en door Duitschland gewonnen werd met 41. De Poolsche speler Stogowski en de Duitscher Schroettle liepen ernstige verwondingen op aan de oogen, doch beiden bleven doorspelen, totdat een dokter ontboden werd, die hen in het ziekenhuis liet verbinden. De Duitsche bobsleighrijder Hopmann, die bij het oefenen een ongeluk had ge kregen, kon Zaterdagavond voor de eer ste maal het ziekenhuis verlaten om op krukken een kleine wandeling te maken, De Duitsche Olympische ploeg zal Woensdag a.s. van New-York huiswaarts gaan. Alleen de schoonrijder Baier blijft Ongelukken, Vrijdagmiddag is het zesjarig zoon tje van den woonschipper R. L., te Hee renveen bij het spelen op den weg door een auto overreden en gedood. Nabij de Lierhand op den weg van Delft naar de Lier is de 25-jarige timmermansknecht C. v. d. T. door een zandauto oven-eden, doordat hij in ver keerde richting van het voertuig sprong. De man kreeg de achterwielen over zijn lichaam en was op slag dood. In de van Alkemadestraat te Am sterdam was de 60-j,arige- schoenma ker P. G. R,, opi het dak van zijn woning aan igenoemide straat gelegen, geklommen. Daar is hxj plotseling gestru'keld en op straat gestort. De ongelukkige kreeg een schedelfracluur en werd op slag gedood. In de Passeerderdwarsstraat te A m- sterdam is Vrijdagavond een 68-j'arige vrouw van de trap gevallen. Zij werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd waar zij1 'bij aankomst bleek' te zijn overleden. GAS VER STICKING. De bewoner .van het benedenhuis Sopajalaan 34 te Amsterdam is Vrijdagmorgen vroeg in zijn badkamer bewusteloos gevonden, tengevolge van uitstroomend gas uit den geyser. Pogingen om hem weer lot be wustzijn te brengen, mochten niet baten. EEN GRATIS RIT. - De politie te Amsterdam heeft een 2 8-jarigen si garenmaker aangehouden, die per taxi van Heerlen naar Amsterdam' was ko men rijden, doch geen geld bleek te be zitten om den aulorit te betalen. De po litie moest den eigenaar van de auto igeld geven om benzine te koopen tenein de terug te kunnen rijden. MEISJE IN BRAND. Zaterdagoch tend is bij het verrichten harer werk zaamheden in de keuken een 17-jarig meisje ,mej. M. A. de R. afkomstig uit Buenos Ayres, in, de Paul Krugerlaan te Den Haag in aanraking gekomen met de vlam van een gasstel, tengevolge waarvan zij ernstige brandwonden aan hals, borst en armen bekwam. EEN OUDE INLANDSCHE. Een besje van 108 jaar is, zoo meldt het Djokjasch Nieuwsblad, in de Sultansstad overleden, een Inlandsche Christen vrouw, die blijkens haar geboorteacte 21 December 1823 te Joga het levenslicht zag. Als bijzonderheid vertelt het blad er bij dat haar geboorteacte in het Latijn was gesteld. DE SPOORWEGAANSLAGEN. Naai de Grondwet verneemt heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen in een brief aan den Minister van Waterstaat verzocht bij zijn ambtgenoot van Justitie «r op au te dringen, aas hetgeen is voorgevallen en nog verder mocht ge beuren in verband met de spoorwegaan- slagen geen meerdere ruchtbaarheid te geven dan met het oog op het justitieel onderzoek strikt noodzakelijk is. Ook 't spoorwegpersoneel is geïnstrueerd om zich daarover niet meer uit te laten en zich te beperken tot het geven van inlichtingen aan het bevoegde gezag. SLACHTOFFERS VAN HET IJS; REDDER OMGEKOMEN. Zaterdag middag schaatsten een vijftigtal ingeze tenen van Bemmel op de onderge- loopen uiterwaarden, de z.g. Hikkenwei- de, onder Haalderen. Het ijs bleek reeds sterk genoeg om de schaatsenrijders te dragen, alleen waren hier en daar eeni- ge gevaarlijke wakken. Een groepje jon gens en meisjes reed vroolijk over de ijs vlakte en werd voorafgegaan door ze keren v. M„ een schildersknecht uit Nij megen, Deze jongeman struikelde, viel en veroorzaakte een klein gat in het ijs, waar hij uit krabbelde. De achter hem aankomende rijders zakten plotse ling door het ijs, waardoor een groot gat ontstond., Minstens zeven personen ver keerden in levensgevaar. Van Megen en W. J. Alofs deden onmiddellijk pogingen om de drenkelingen te redden. Spoedig was een lange ladder gehaald. De jonge man J. A. Alofs, die toen het ongeluk gebeurde, langs den kant zijn schaatsen afbond, smaakte het genoegen drie slachtoffers, n.l. den jongen Wiltink, het meisje Heijken en zijn zusje Coba Alofs te redden. Mej. H., die reeds bewusteloos was, werd door kunstmatige toepassing van ademhaling weer tot bewustzijn gebracht. Drie slachtoffers waren nu nog in het water, n.l. de gezusters Wiltink en mej. A. Heijmen. Van Megen slaagde er nog in juffrouw Heijmen vast te grijpen, maar het meisje, dat in doodsangst verkeerde, hield den jongen man zoo stevig vast, dat deze zich niet meer kon bewegen en mede in de diepte getrokken werd. De gezus ters Wiltink waren reeds dadelijk on der het ijs geschoten en konden niet meer gered worden. Drie lijken waren spoedig naar den kant gebracht. Na lang dreggen werd 's avonds het vierde lijk uit het water opgehaald. Zaterdagavond werd te Appeltern een 17-jarig meisje, wonende te Alphen (Geld.) het slachtoffer van het ijs. Zij was met een troepje kinderen aan het schaatsenrijden, toen zij plotseling door het ijs zakte. Na lang dreggen kon zij worden bovengebracht. De levensgeesten waren reeds geweken. KIPPENDIEVEN. Zaterdagnacht is de politie te Doetinchem er in ge slaagd een drietal kippendieven op hee- terdaad te betrappen. De politie volgde op haar surveillance een spoor, dat naar de boerderij van D. leidde. Bij onderzoek bleek daar een veertigtal kippen gestolen. Dank zij de sneeuw, kon het spoor ook in omgekeer de richting gevolgd worden en dit leid de naar de woning van een beruchten kippendief. De gestolen dieren werden hier nog levend aangetroffen. Drie die ven werden in arrest gesteld. MET SMEULENDE KLEEREN GAAN SLAPEN, Vrijdagavond is te Veen- dam de 80-jarige alleenwonende wedu we W. brandende in haar kamer gevon den. Door toegeschoten hulp werden de vlammen met kleedingstukken gedoofd. De oude vrouw, die vermoedelijk, nadat zij boven een stoof had gezeten, met smeulende kleeren naar bed was ge gaan en daar eerst in slaap was geval len, werd wakker toen zij pijn voelde. Zij is toen op den vloer gevallen, waar door in de kamer brand is ontstaan. De vrouw is thans overleden. MET SLEE IN WAK GEREDEN EN VERDRONKEN. Vrijdagavond wa ren te Westzaam de 8-jarige H. M. en de 9-Jari,ge F. K. met een slede op een sloot in de nabijheid van hun wo ning. Met deze slee zijn zij over het ijs gegleden naar het breede water, de Reef. Hier zijn in het ijs nog vele wak ken. De jiongens zijn met hun slee in een van deze wakken terecht gekomen en verdronken. Pogingen, om door toe passing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, mis lukten. Electro-Bioscoop (Markt). Da gelijks doorloopende voorstellin gen om 7 en 9 uur. Zondags Ma- tinée's om 3 uur. Flora-Bioscoop (Noordstraat) da gelijks doorloopende voorstellin gen, 7.30 urn-. Zondagmiddag 4 uur matinee. DTrl 'scta g 16 Februari. Lezing met licht beelden Ned. Chr. Vrouwenbond en Ned. Vereen, v. Huisvrouwen, aid. Middelburg. RL J,oris 2-1/2 uur. Dinsdag 16 Februari. Lezing Inst. v. Arb. Ontw. Spr. ds. J. Koekebak- ker, Middelburg Vooruit 8.15 uur. Donderdag 18 Febr. Openbare ver gadering „De Dageraad". Spreker J. de Haas. Spc. Vergenoeging 8 uur. Vrijdag 19 Februari Middel'b. Concert Vereen. Robert Casadessus, piano. Concert- en Gehoorzaal 8.15 u. Vrij dag 19 Febr. Jaarl. uitvoering Meis jes en Ledenafd. gymnastiekver. Achilles". Schuttershof 8 u, Maandag 22 Febr. Lezing Natuurkun dig Gezelschap. Spr. proï dr. A. Pannekoek, Amsterdam. Dinsdag 23 Febr. De Vereen. 'Schouw spelers Pierre Mols. Inst. v. Ar beidersontwikkeling. Schouw burg 8.15 uur. Woensdag 24 Febr. Danie Smal. Schuttershof. Donderdag 25 Febr. Ver. „Voor de Kunst" en „Ver. v. Hinsvrouwen»"' lezing mevrouw Vigelius. „Een en ander over Chin. porcelein.p Zaterdag 27 Feb. Jaarl. uitvoering Jongens- en ledenafd. gymnastiek ver. „Achilles". Schuttershof 8 uur. Maandag 29 Februari. Voordra'chtt- avond Charlotte Kohier „Stervend Europa". Schouwburg 8.15 u. Woensdag 2 Maart. Zendingsfilm! Mentawei-fibn. Schuttershof. Donderdag 3 Maart Besloten Kunst- filmavond-, directie Electro Bios coop. 8,15 uur. V r ij d a g 4 Maart: Lezing Geschied en Letterkundige Vereeniging, spr. Annie Salomons den Haag. V r ij d a g 4 Maart. Lezing Inst. v. Arb. Ontw, Spr, J. Grimm, Den Haag. Vooruit, 8.15 uur. Vr ij d ag 4 Maart. Jaar Uitvoering Medior burgum Schullersbol. Z. a ter dag 12 Maart. Uitv. Vereen. M. M. M. V. Maiddelb. meisjes mulo- vereen. Blijspel „Marijke." Schouwburg 8.15 uur. Maandag 14 Maart Lezing Natuurkun dig Gezelschap. Spr. dr. Wi. G. N. van der Sleen, Haarlem. Vrijdag 18 Maart Lezing afd. Mid delburg van den Ned. Prot. Bond. Spr. ds. G. Westmijse uit Drach ten. Dinsdag 22 Maart. Lezing Inst. v, Arb. Ontw. Spr. C, Barentsen, Middelburg. Vooruit, 8.15 uur. Donderdag 24 Maart Besloten Kunst filmavond, directie Electro Bios coop. 8,15 uur. Zaterdag 26 Maart. Inst. v. Arb, Ontw, Excursie Museum Zeeuwsch Gen. der Wetenschappen. Vrijdag 1 April. Het Schouwtooneel ,J)e Baas in huis", Abonnem. Too- neelvoorstelling. Schouwburg 8.15 uur. Woensdag 6 April. Generale repetitie Ver. voor Instrumentale Muziek Concertzaal. Donderidag 7 April Concert Ver. voor Instrumentale Muziek. Concert zaal. Donderdag 7 April. Besloten Kunst- filmavond, directie Electro Bios coop. 8.15 uur. Donderdag 28 April. Besloten Kunst filmavond, directie Electro Bios coop. 8.15 uur. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedt! 19 Aan den ingang bij de gordijnen stond eensklaps een muis, zoo groot, dat de jongens hun oo gen niet geloofden. Die muis was net zoo groot als een mensch en moest wel eeuwen oud zijn. Met zijn staart in zijn hand maakte hij een buiging voor Roetje en Dribbeltje en vroeg of zij hem eens even wilde vol gen. Hij gaf Roetje zijn staart in zijn hand en met hun drieën gingen zij 'n andere kamer bin nen. Roetje en Dribbeltje.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6