LEGER EN VLOOT. LANDBOUW. SPORT. DRUKKE DAGEN EN TOCH RUSTIGE NACHTEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEKENDMAKINGEN. MARKTBERICHTEN. O. EN W. SOUBURG. waarschijnlijk morgen weer zullen wor- Handel, Nijverheid en Visscherii den ohtslagen. Het staat nog met vast j of enkele andere al of niet in levensge vaar verkeeren. Op de graanmarkt te Hulst wtaj de aanvoer ruim, handel kaltm. Gerst 6—, rogge 5.50, haver 5.50, erwten 11—, boonen 6.75. Op de markt te Rotterdam wa ren binnenlandschfe granen: gerst, che valier, 5.25—6 50, haver 5.75—6 25, erw ten, kleine groene, 8.50—12 75 schok kers 1021, bruine boonen 68.25, uit gezochte partijtjes daarboven bekaaid. De commandant van het Kon. Kol. Miiitair Invalidenhuis Bronbeek, de gep. luit. gen. tit. S. A. Drijber van het NJ.L, heeft tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd. Generaal Dumber is sinds Auguitufs '17 ootmmandanl van Bronbeek en 73 |aar. De sergeant-timmerman J. Buck is overgeplaatst van het wachtschip Wil lemsoord naar het marinehospitaal en de sergeant-timmerman J. van Hoek van het wachtschip Willemsoord naar De Kooij. Vrijdagavond hieLd de afdeeling Westkapelle van de Z.L.M. haar voorjaarsvergadering. Na opening her dacht de voorzitter ,de heer L. Versluys, het overleden lid, den heer H. Verhulst. Spr. bracht in herinnering, dat de heer Verhulst vanaf de oprichting der afd. bestuurslid is geweest en steeds een werkzaam aandeel heeft gehad in het belang der afdeeling. Het zal den leden, evenals spr., wel getroffen hebben, dat hun medelid hun zoo onverwachts door den dood is ontvallen. Wat deze als lid der afdeeling in het belang van den land bouwersstand heeft gedaan, zal zeker bij de leden lang in herinnering blijven. Daarop, deelde de secretaris mede, in verband met een genomen besluit in de vorige verg., n.I. om bij autoriteiten aan vraag te doen om vermindering van keurloonen, dat deze aanvraag is gedaan door den kring „Walcheren" en de Z. L. M„ evenwel met geen gunstig ge volg. Daarop deed de penningmeester reke- Hing en verantwoording over het jaar 1931, waaruit bleek, dat de inkomsten bedroegen f 5970 en de uitgaven 5819. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden thans be draagt 70. Aangekocht zijn 72145 K.G kunstmeststoffen. Aan granen, zaden, enz. zijn aangekocht 16214 K.G., alles bij de Coöperatieve Landbouwersver- eeniging „Eiland Walcheren" voor een totalen inkoopsprijs van f 5819. De vergadering herkoos tot bestuurslid den heer K. Minderhoud Jz., en koos in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Verhulst, den heer Koen. Minderhoud Jz. De Centrale Hengstenkeuring te Goes, Van de Donderdag te Goes gehouden Hengstenkeuring ontvingen wij het of- ficieele verslag, Met verwijzing naar 't verslag opgenomen in de nummers van Donderdag en Vrijdag, zij thans nog ge meld dat toegekend zijn: In categorie I een prijs van 150, een van 125, drie van ƒ75 en twee van 50, aan de 7 eerste der door ons noemde paarden. In categorie II een van 150, een van 125, twee van 75 en twee van 50 In categorie III een van f 150, een van 125, een van 100 en een van 75. In categorie IV een van 150, een van 125, een van f 100 en een van 75. ,In categorie V een van f 175, een van 150, een van 125, een van 100 en een van 75. In categorie VI een van 175, een van r 150, een van 125 en een van 100. In categorie VII een van 175, een van 150, een van 100, twee van 75 en twee van 50. In categorie VIII een van 175, een van 150, een van 125, twee van 75 en twee van 50. Al deze bekroonde dieren kregen te vens een zilveren medaille en de kam pioen, Diamant d'Ahea van gebr. Aer- nadts te Sluis een verguld zilveren me daille. Aan dit paard en aan Manolas Karei van Van 't Westeinde en Vermue te Nieuwdorp en Adriaan van Gebr. d Hoore te Sluis werd een bewaarpre- mie (voorloopig voor een jaarl toetfe kend van 300. Teneinde het aantal dailies meer in overeenstemming fciengen met het voor iedere categorie aangegeven aantal hengsten zijn van de categoriën V en VI 3 bijdragen, 1 van 75 en 2 van 50 overgebracht naar de categoriën I en II en 6 medailles naar de categoriën VII en VIII. Hierdoor werden aanvankelijk enkele hengsten vermeld, die tenslotte geen prijs heb ben behaald. Bij vergelijking met onze oorspronkelijke opgaven, blijkt duide lijk welke dieren prijzen wonnen. Faillissement J, E. J. Jurry h/o. firma de Koster Co,, te Vlissingen. Het weekblad Handelsbelangen van a.s. Woensdag zal de volledige lijst pu- bliceeren van de door de curatoren voor loopig erkende schuldvorderingen in bo vengenoemd faillissement. Er zijn 419 crediteuren met een totaal passief van 853.143 waarvan preferent 48.859 {aantal crediteuren 15). De ba ten zijn nog niet volledig vermeld ge worden. Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs stonden Zaterdag als werkloos ingeschreven: Geheel werkloos: 1 apothekersassistent, 4 typografen, 16 grondwerkers, 5 loodgieters, 21 met selaars, 24 opperlieden, 28 schilders, 2 steenhouwers, 54 timmerlieden, 6 stof feerders, 1 fitter, 1 stucadoor, 31 meu belmakers, 4 politoerders, 2 cirkelzagers, 3 schoenmakers, 1 modelmaker, 14 bank werkers, 2 electriciens, 1 boorder, 2 ma chinisten, 1 wagenmaker, 3 plaat wer kers, 1 fraiser, 4 rijwielherstellers, 2 slij pers, 2 scheepsmakers, 5 smeden, 4 sto- cers, 10 vormers, 1 kernmaker, 6 draaiers, 2 boekbinders, 15 bakkers, 1 kok, 6 slagers, 19 boerenarbeiders, 1 boomkweeker, 4 tuinlieden, 1 bloemist, 2 reizigers, 13 winkelbedienden, 3 kraan drijvers, 3 chauffeurs, 4 kellners, 8 va rensgezellen, 3 slepers, 14 kantoorbe dienden, 16 van andere groepen, 78 met vakkennis zonder bepaald beroep, 235 zonder vakkennis (ongeschoolden), ver- er 3 vrouwen n. n. 1 naaister, 1 win- celjuffrouw en 1 kantoorbediende. To taal 693. Gedeeltelijk werkloos. 2 loodgieters, 20 kleermakers, 1 schoenmaker, 1 modelmaker, 2 smeden, 8 vormers, 1 kernmaker, 1 kraandrijver, 1 chauffeur, verder 7 vrouwen, waaron der fotograaf, dienstboden en werk vrouwen. Totaal 44. Algemeen totaal vorige week 713, bij gekomen 79, afgegaan 55, over 737. prijzen en me te Voetbal. HollandBelgië 23. In het Amsterdamsch stadion werd gis termiddag onder de gewone groote be langstelling 'n voetbalwedstrijd Holland-1 België gespeeld. De ruststand ging in met 11, waarna Van Nellen kort na de her vatting de leiding nam met 2-1. In de laatste 5 minuten wist toen België nogl op te halen de eindstand te brengen opl -3. MiddelburgAlliance 70. De groen-witte Middelburgers heb aen Alliance met sprekende cijfers in gemaakt en hun kans op een eventueel campioenschap niet laten ontnemen. In- egendeel! Nu Hero in Roosendaal van L B. C. heeft verloren, zijn de kansen nog aanmerkelijk gestegen. Wij zullen hierover thans geen nadere beschouwing geven, doch het alleen over bovenge- noemden wedstrijd hebben. Eerst dient dan aangestipt te worden, dat Middel burg in de eerste helft van den strijd over 't algemeen slecht heeft gespeeld, uitgezonderd haar achterhoede. De half- inie was bij momenten weer geheel zoek. Hadden J. Leijnse en P. Linden berg in die periode niet zoo flink staan verdedigen, gewis zouden doelpunten van Alliance niet uitgebleven zijn. In de 2e helft pakten de Middelburgers de za. ken beter aan en hadden de gasten in dat gedeelte van den strijd maar heel weinig in te brengen. Alliance, dat o. i. wel de zwakste ploeg is in deze klasse, miste o.a. haar doelverdediger. Scheidsrechter Ypelaar was hoewel geheel onpartijdig voor velen een vraagteeken. Over het verloop van den wedstrijd kunnen we kort zijn: Precies om half drie wordt afgetrapt. Na eenige verkenning op beide doelen heeft Middelburg reeds binnen de 10e minuut succes, als Dirkse een goed aan gegeven bal van Vogel van dichtbij in kopt. 10. Alliance gaat zich dan meer en meer roeren en doordat de linkshalf van Middelburg niet durft koppen, ont staan er gevaarlijke situaties voor het doel der thuisclub. De voorhoede der gasten wordt echter door de puik spe lende M. backs geen gelegenheid tot schieten gegeven. Het spel verplaatst zich dan ook spoedig weer naar de an dere helft, waar het binnentrio er voor loopig nog weinig van terecht brengt. Als Alliance geruimen tijd in den aanval is geweest, zien we een snellen uitval der groen-witten. Becks krijgt een mooie kans en schiet goed, doch de keeper houdt 't schot er keurig uit. Alliance blijft het meest aanvallend. Toch komen de doelpunten juist aan den anderen kant. Het is hier Vogel, die twee doelpunten aan de score weet toe te voegen. Rust gaat dan in met 30. Gedurende het verdere verloop van den strijd domi neert Middelburg, Sporadisch zijn de aanvallen der gasten, 't Ligt dan ook voor de hand, dat het niet bij 30 zal blijven. Nadat het doel der gasten en kele malen door het oog van een naald is gekropen, kopt Dirkse een voorzet van Becks keurig in. 40. Even later schiet Vogel een voorzet van denzelf den vleugel ineens in, de keeper slaat het schot er nog keurig uit, doch kan niet verhinderen, dat Becks hem dan onhoudbaar voor de vijfde maal pas. seert. De enkele aanvallen der gasten die daarna volgen, weet Middelburg ge makkelijk te onderbreken. Een vrije schop tegen Alliance, door I F Leijnse genomen, belandt bij Vogel, die het halve dozijntje volmaakt. Ten slotte voegt Dirkse nog een doelpunt aan de score toe, zoodat de eindstand komt met een 70 overwinning voor groen-wit. De overige uitslagen zijn als volgt: De BaronieVelocitas 10 I R. B. C.Hero 20 3e klasse B. Nieuw-BorgvlietZeelandia1o| Breda—D.O.S.K.O1—4 In de te Chamonix gehouden wed strijden om het ski-kampioenschap van Frankrijk behaalde de Innsbrücker G. Lauscher den titel. Dameskampioene I werd Fr. Meyer, Zwitserland. Ieder, die geestelijken arbeid verricht, kent de gevolgen, overspanning en sla peloosheid en weet, dat het na een sla- peloozen nacht moeilijk is zijn gedachten te concentreeren. Wie die ervaring heeft, neme eens een kop 50VOMALTINE voor het naar bed gaan. Men heeft dan niet het gevoel van „volheid", maar ook niet van „leegte" in de maag. Reeds dat bevordert den slaap. Maar belangrijker is, dat OVOMAL- TINE door zijn groote voedingswaarde en gemakkelijke verteerbaarheid tijdens den slaap de verbruikte energie weer aanvult, zoodat den volgenden dag weer nieuwe kracht voor den arbeid ter be schikking is. Noodfg en noodzakelijk is het, dat er evenwicht zij tusschen het verbruik en den toevoer van energie. De gewone voeding doet dit in onvoldoende mate. OVOMALTINE als geconcentreerd en gemakkelijk assimileerbaar voedingsmid del, herstelt het evenwicht. Neemt U eens een proef. Dat kost U toch bijna~niets. U heeft reeds bij eiken apotheker en drogist een busje voora70 ct. (lngez. Med.) Japan en China. De strijd bij Sjanghai. Omtrent de strijd om de Woesoengfor ten bij Sjanghai worden van Chineesche en van Japansche zijde de meest met elkaar in strijd zijnde berichten geseind. Terwijl de Chineezen mededeelen, dat de Japansche aanval volledig is afgesla gen, verklaren de Japanners dat zij den N. oever van het Woesoengkanaal bijna zonder tegenstand hebben bezet, ter wijl zij slechts 16 dooden en 51 gewon den zouden hebben verloren. Vast staat in elk geval, dat zij de Woesoengforten nog niet hebben veroverd. Van Japan sche zijde wordt verklaard, dat men uit strategisch oogpunt aan de bezetting der Woesoengforten geen waarde meer hecht. Beide partijen bereiden thans nieuwe gevechten voor. Gedurende den afgeloopen nacht hebben de Japanners hun troepen geconcentreerd, teneinde de troependeelen te kunnen aanvullen met de gister te Sjanghai gearriveerde negende divisie. Inmiddels hebben ook de Chineezen belangrijke versterkingen gekregen. Maarschalk Feng is te Loyang aangeko men en zal zich terstond naar Sjanghai begeven, waarheen het 19-de Chinee sche legercorps op marsch is, Tjsang Kai Sjek, die te Nanking is aangekomen, zal zich naar Sjanghai begeven om per soonlijk het bevel op zich te nemen over de Chineesche troepen. Zondag zijn groote troepenafdeelin- gen van de Japanners te Sjanghai ge land. Een granaat is in de Fransche con cessie ontploft. Achttien gewonden. Zoo gaat het dag in, dag uit. Volgens de Sunday-Chronicle zou n 70-tal vroegere Engelsche militaire vlie gers zich hebben aangesloten bij de Chi neesche luchtstrijdkrachten. Deze onderneming zal door een En gelsche firma worden gesteund. Deze zou de noodige bombardements- en ge vechtsvliegtuigen, die met machinege weren worden uitgerust ter beschikking stellen. Een zekere Mr. Harding heeft de leiding der onderneming op zich ge nomen en in een onderhoud met de Chronicle deelde hij mede, dat hij de volgende week naar China zal vertrek ken, om de noodige onderhandelingen te voeren, welke reeds met de Chinee sche instanties te Londen zijn aange vangen. Dergelijke tendenzberichten als de laatste dagen, zijn niet geschikt om de internationale atmosfeer te verbeteren. En geen uitzicht op verbetering, op het oogenblik, want in opdracht der Ja pansche regeering heeft de Japansche zaakgelastigde te Sjanghai verklaard dat de Japansche regeering weigert onder handelingen, van welken aard ook, te Sjanghai te voeren met de vertegen woordigers der Chineesche autoriteiten inzake de regeling der Japansche-Chi- neesche geschillen. Indien de Chineesche regeering zich met de Japansche wil verstaan, moet zij zich wenden tot het Japansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken en daar direct haar voorstellen indienen. Vanzelfsprekend kunnen de Japansch« militaire operaties te Sjanghai op het oogenblik niet worden gestaakt. Aange zien de Chineesche regeering geen tijd heeft gevonden zich met Japan te verstaan, moeten de operaties haar loop nemen. En zij nemen inderdaad haar loop! Waarlijk, het voorstel te Genève ge daan, is nog zoo dwaas niet: het front der „onrust" per radio aan te sluiten met de zaal der ontwapeningsconferen tie! Belgische financieele herstel- voorstellen. Dinsdag zullen in de Belgische Kamer worden ingediend de voorstellen tot her stel der financiën des rijks. Volgens de ontwerpen zullen alle sa larissen van het Rijkspersoneel met tien procent worden verlaagd, behalve de bezoldiging van gehuwde ambtena ren, die beneden ,de 20 duizend francs verdienen. Al de begrootingsuitgaven die niet door contracten zijn verbonden, zouden met 10 procent worden geredu ceerd. Al de pensioenen, ook ouder domspensioenen, worden met hetzelfde percentage verminderd, de pensioenen van oud-strijders, behalve invaliden, met vijf procent. Sommige rechten en accijnzen, die n:et voorwerp van internationale over eenkomsten uitmaken, worden met vijl tot tien procent verhoogd, behalve de grondbelasting en belasting op vrije goederen die niet zullen worden ver hoogd. Voorts werd besloten de Kamer ver gunning te vragen voor de emissie van een leening van twee milliard. Hitiers staatsburgerschap van Duitschland. Hitier zal en moet Duitsch staats burger worden, en een der middelen daartoe is hem te benoemen tot hoog leeraar aan de technische hoogeschool te Brunswijk. Küchenthal, de Duitsch-nationale staatsminister van Brunswijk, had zich tot nu toe krachtig tegen alle plannen van dien aard verzet. Van nationaal-so- cialistische zijde schijnt intusschen in de laatste dagen zoo'n pressie op Kif chenthal te zijn uitgeoefend, dat hij thans zijn verzet zou hebben gestaakt Küchenthal heeft namelijk geweigerd te antwoorden op een hem door prof. dr, Schmitz, den rector van de technische hoogeschool te Brunswijk, gestelde vraag aangaande de eventueele benoe ming van Hitier, en deze weigering be schouwt men vrijwel algemeen als een bewijs van capituleeren voor de natio- naal-socialisten. Welke leerstoel voor Hitier te Bruns wijk wordt gereserveerd is niet bekend Er bestaan daar aan de technische hoo geschool twee vacatures en wel één voör verkeerstechniek en één voor pae- dagogie. Of Hitier voor een van beide functies in aanmerking komt, is zeer de vraag. Het lijkt niet uitgesloten, dat nieuwe leerstoel voor hem zal worden opgericht. vestigen, en deelnemen aan de Pool expeditie naar Noordland, het vroegere Wcolaas II eiland. Hevige storm. Volgens een bericht uit Sebastopol woedt aldaar sinds enkele dagen een hevige storm. De scheepvaart verbindingen tusschen Sebastopol en de andere havens zijn onderbroken. De Russische radiostations ontvangen voort durend S.O,S.-seinen, Eenige oorlogs schepen zijn uitgevaren ter assistentie van de bedreigde schepen. Negen vis- schersbooten, die Sebastopol reeds 10 dezer hebben verlaten, worden vermist. ZWEDEN. Ontploffing. In den afgeloopen nacht heeft te Gothenburg een vreese- ijke ontploffing eert huis zoo goed als geheel vernield. Uit de puinhoopen zijn 5 dooden en 5 gewonden geborgen. Men vermoedt dat men met een springstof aanslag te doen heeft. Tegen drie uur ïoorde men plotseling een knal. In een der zijmuren ontstond een scheur van m breedte. De vier gezinnen, die in iet huis woonden, sliepen allen toen de ontploffing plaats vond. Het is niet be tend, of zich onder de puinhopen nog slachtoffers bevinden. SPANJE. Algemeene staking, Voor heden is een algemeene staking van geheel Spanje afgekondigd, als protest tegen de deportaties van mannen, die betrokken zijn geweest bij de onlusten in Catalonië. Je regeering is voorbereid op alle ge- jeurtelijkheden, en heeft bescherming aeloofd aan allen, die aan het werk alijven. Te Barcelona heeft de civiele gouverneur last gegeven, dat alle win kels en fabrieken open blijven. De sta kers zullen daar worden beschouwd, als menschen, die hun werk in den steek hebben gelaten. BR.-INDIE. Ook de huidige president van het Al-Indische Nationaal congres is thans gearresteerd. m BELGIE Prins Leopold en Prinses Astrid zet ten hun reis in Achter-Indië voort, en zullen morgen te Bangkok arriveeren, en denzelfden dag door den koning van Siam worden ontvangen. De Brusselsche correspondent van de Maasbode meldt dat aan het comité der in 1935 te Brussel gehouden wereld tentoonstelling door de regeering de noodige machtiging verleend is voor het organiseeren van een groote loterij. Er zullen in totaal voor 250 millioen fran loten in omloop worden gebracht. FRANKRIJK. Bomaanslag. Gisteravond is op den internationalen trein RomeParijs de nabijheid van Marseille een bomaan- slag gepleegd die wonder boven won der goed is afgeloopen, en behalve eeni ge materieele schade geen persoonlijke ongevallen heeft veroorzaakt. De trein, die uitsluitend uit wagons le kl. was samengesteld bevond zich juist op een kruispunt toen plotseling een ver den omtrek hoorbare ontploffing plaat vond. De locomotief en de tender raak ten los van den trein en de goederen wagons stortten van de ongeveer 8 hooge brug. omlaag. Niemand werd ern stig gewond. De rails was sterk verbo gen. Men vermoedt, dat men thans we derom te doen heeft met een poging tot een roofoverval, hoewel 't niet uitge sloten wordt geacht, dat dit een trein aanslag is met een politiek karakter. DUITSCHLAND Mijnbrand. Gister is in de Nicai schacht van de Gieschmijn te Janow een groote mijnbrand uitgebroken. Reeds sedert 14 dagen was men bezig een plaatselijke brandhaard af te dammen door het optrekken van brandmuren doch tengevolge van het ontwikkelde gas ontstond gister een explosie, waar door de brandmuur geheel werd ver nield. De arbeiders, die in de nabijheid werkten, 14 in getal, werden wegge slingerd, waarbij één mijnwerker werd gedood. RUSLAND. Nobüe in dienst van Rusland, No- bile, de bekende leider van de noodlottig verloopen Noordpoolexpeditie van 1928 heeft met toestemming van Mussolini te Moskou een verdrag voor vier jaar afge sloten met de Russische luchtvaartover- heid. Hij zal zich in April in Moskou OUDERAVOND. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: 1. dat op Dinsdag 1 Maart 1932, des avonds 7.30 uur voor school C een ouder avond zal worden gehouden in een der lokalen van die school aan de Lange Delft; 2. dat tot den vorenvermelden avond toegang hebben de ouders, voogden of verzorgers van wie één of meer kinde ren op school C zijn ingeschreven; en roepen hierbij die ouders, voogden of verzorgers op tot bijwoning van dien ouderavond. Middelburg, den 12 Februari 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. O OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag 20 Februari 1932, des namiddags van 2 tot 4 uur in de trouw kamer opnieuw eene stemming zal wor den gehouden ter benoeming van twee leden en twee plaatsvervangende leden van het Scheidsgerecht voor Gemeente ambtenaren. De uitslag der stemming zal daarna on middellijk in het openbaar worden vast gesteld. Middelburg, den 12 Februari 1932. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Rotterdam, 15 Febr. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 569 vette runderen, 302 vette- en graskalve ren, 737 schapen en lammeren, 331 var kens Prijzen voor vette koeien le kw1. 65 2e kw 5461, 3e kw. 3650; kalve ren le kw. 1.18—1.27, 2e kw. 90-96, 3e kw. 75^—85; schapen le kw. 60— 70, 2e kW. 56-60, 3ei kw. 40- 50, varkens le kw. 2529, 2e kw. 2025, 3e kw. 28; lichte soort 2425. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon: van blauw: 3800 kg; prijzen 40—65, van Hollandsch geel 3400 kg, prijzen 40—60, van Hauw-rood 300 kg, prijzen 30—40. Lijnzaad voer 78, blauw bloei 10 12, witbloei 1011. Blauw maanzaad 2324.50, koolzaad 1113, karwijzaad 20—21. Aardappelen: Westlandsche ronde 6— 8, Brielsche eigenheimers 3.80—4, Zeeuwsche eigenheimers 3.50—3.70, Blauwe id. 3.503.75, Drielingen 3— 3.20, Friesche 3.50—3.80, Bravo's 4— 4.30, blauwe 2.70—3.35, Zeeuwsche blau we en bonte 4.40—4.80, Zeeuwsche blauwe Drielingen 2.402 70. Aanvoer gering, handel slap. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE, Marnixplein, West-Souburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3