HOtt &4t Zp. qjO&CJScpo/ie,6u«/o €H. fyuMACtyu&WtS Goh fffioofu. WESTKAPELLE. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. RECHTZAKEN. Handel, Nijverheid en Visscherij GEMENGD NIEUWS. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. (Ingez. Med.; Adr. Erasmus zal in de eerstvolgende vergadering worden behandeld, waarin alsdan ook de benoeming van een nieu we grafdelver zal kunnen plaats vinden. In de instructie willen B. en W. laten vervallen artikel 3, wat spreekt over het snoeien der hagen en het spitten alsmede het ontdoen van den grond van onkruid. B. en W. willen dit in eigen be heer nemen, door den gem. werkman. De heer Brakman wil het knip pen der hagen en het spitten enz. aan werkeloozen opdragen of onder hen aan ie besteden, waarop de weth. Die Vlieger antwoordt, dat in normale om standigheden vóór half Juni en half Sep tember er geen werkeloozen zijn of ze zijn voor bedoeld werk niet geschikt. Een voorstel-Brakman, om bij wijze van werkverschaffing het werk te doen uitvoeren door de werkloozen, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de beide wethouders, alsmede de heeren W. van Haneghem en de Milliano. Een voorstel van den heer W. v. Ha neghem, een besteding te houden werd aangenomen met 6 tegen 1 stem, (de heer Brakman).' Er zal een oproeping voor de vacant komende betrekking van grafdelver worden geplaatst tegen een wedde van 100 per jaar en krachtens de oude instructie, na vervallen ver klaring van art 3. Aan het bekende adres van de ge meente Graauw en Langendam zal ad- haesie worden betuigd. Een verzoek is van den heer Chr. Brakman, pachter van de grasetting „Krabbendijk" om een jaarlijksche ver goeding van 5 voor geleden en te lij den schade aan het gras, daar er voort durend woonwagens langs dien dijk staan en de paarden het gras opeten. Wordt na eenige discussie met alge- meene stemmen ingewilligd. De rekening van het Gem. abattoir al hier over 1931 sluit voor wat den ge wonen dienst betreft met een uitkeering van de gemeente wegens verlies ad 171.83, met een totaal bedrag aan ba ten en lasten 341. 83, terwijl de kap. dienst aan inkomsten en uitgaven 200 aangeeft. Van de N.V. P.Z.E.M. is bericht ont vangen, dat jaarlijks een bedrag aan stroom moet worden gegarandeerd van 15 plus de meterhuur, zoodat door hef bedrijf jaarlijksch moet worden betaald ongeveer 20, zoodat niet tot aanslui ting van het abattoir is overgegaan. Vele leden geven een afkeurend woord aan het adres van die Mij. te kennen. De voorzitter zegt dat misschien 5 a 6 stroom verbruikt wordt, en de admin. reeds heeft gepoogd het garantiebedrag °P 5 gesteld te krijgen. De rekening met de daarbij behoorende bescheiden wordt met algemeene stemmen voorioo- pig vastgesteld. Besloten wordt Ged. Staten mede 'e deelen, dat de Raad accoord gaat met de voorgestelde wijziging van de sa larissen van Burgemeester, secretaris en ontvanger. De concept verordeningen van het gem. abattoir worden z. h. st. vastge steld. De pensioensgrondslag van den gem. ontvanger wordt per 1 Januari j.l. met algemeene stemmen vastgesteld op 830. Het verzoek van het voorloopig Lucht vaartcomité in Z. Vlaanderen West. deel om subsidie, neerkomende op voor deze gemeente ongeveer 46.zal worden behandeld, zoodra bekend is welk resul taat het comité heeft bereikt, M.a.st. wordt besloten een 4% pet. geldleening aan te gaan, rond f 11000 (voor de nieuwe weg; de verbetering der Blekerstraat, en de bouw van het derde schoollokaal der r.k. school). De aflos sing te doen geschieden in 22 jaar, ieder jaar 500. Voor de benoeming in de vacature van een lid der commissie van toezicht bij de arbeidsbemiddeling wegens bedan ken van den heer L. van Dijke luidt de aanbeveling: 1. Fl. J. Govaert en 2. M. A. H. Govaert. De heer M. A. H. Govaert worTTlt 4 stemmen gekozen (2 st. op EI. J. Govaert; 1 blanco). Van den Commissaris der Koningin is een schrijven ingekomen dat de ge meente een contract sluite met het Zie kenhuis te Oostburg voor besmettelijke ziektelijders. De gemeente moet zich voor 20 jaar verbinden en jaarlijks een bijdrage aan die stichting verleenen van 6 en cent per inwoner. De verpleeg- kosten bedragen per dag f 4.B. en W. stellen voor op het aanbod in te gaan, onder voorwaarde, dat alle ge meenten in Z.V1. West. Deel meedoen. Na bespreking wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Het kohier Hondenbelasting dienst 1932 wordt vastgesteld. Het aantal aan slagen bedraagt 94. Van de rondvraag wordt, met uitzon dering van de beide Wethouders, door alle leden gebruik gemaakt. De heer Brakman vraagt, of in de leening ad f 4500, die wordt aangegaan voor de traverse door de Kom toch tevens de kosten zijn begrepen van het verplaatsen van palen van het electrisch net, die blijken in den weg te staan. De Voorzitter zal in de eerst volgende Raadsvergadering van ant woord dienen. De heer Milliano vraagt verbete ring van het straatje gelegen naast het trottoir nabij de R.K. school. Een onder zoek zal worden ingesteld. De heer J. van Haneghem vraagt of er werk is voor de uitgetrokken werkloozen, die er binnen eenige weken zullen zijn. De Voorzitter zegt dat eerst thans de commissie volledig kan worden beschouwd en waar hij zelf deel uit maakt van die commissie, zal spoedig een vergadering worden bijeengeroepen. De heer W. vanHaneghem vraagt of het gerucht, als zouden eenige schoolgeldplichtigen afschrijving hebben gekregen van hun aanslag, waarheid be vat. De Voorzitter zegt, dat eenige belastingplichtigen in hooger beroep zijn gegaan tegen hun aanslag. ALLERHANDE. (President Hoover heeft be sloten een eind te maken aan het gebruik, dat elke Ameri kaan, die dit wenscht, een bepaalden dag in elke week den president de hand kan komen schudden.) Vriend Hoover, machtig president der zeer vereende Staten, Heeft bij de lusten van zijn ambt ook menig zwaren last, Hij krijgt in elke week een dag uit hoeken en uit gaten, Zijn landgenooten handlangers in grooten drom te gast Dat is al sedert jaren een gevestigde traditie, En 't staatshoofd heeft verplichting aan tradities in zijn land, Het democratisch staatsbestel geldt ook voor zijn positie, Men eischt naast arbeid van zijn hoofd ook arbeid van zijn hand. Daar staan ze weer de honderden, om hem de hand te reiken, Hoe handig ook, de president komt handen steeds te kort, Den heelen dag duurt 't handgemeen, hij krijgt geen kans tot wijken En voelt zich of hij op den duur een levend handvat wordt 't Is prettig voor een president, te kunnen constateeren Dat velen op zijn hand zijn, dat is vleiend voor een mensch, Maar wil hij met een kracht'ge, niet verlamde hand regeeren, Dan is aan zoo'n behandeling tenslotte toch een grens. Steeds neemt dit handjegauw maar toe, steeds groeien nog de horden, Die komen uit het kleinste dorp, de verstgelegen stad, Die vreezen in hun eigen kring met smaad beschouwd te worden, Als zij den president niet bij de hand hebben gehad. Vriend Hoover is er beu van en dat kun je je begrijpen En als hij kon, dan zat hij met de handen in het haar, Maar zelfs dat gaat niet, hij moet steeds in and're handen knijpen En is per slot toch president en niet groothandelaar Een enkele handgreep bleek genoeg om het gebruik te staken, Een enkle handgreep bleek genoeg vrij van een millioen, Hij heeft het aangedurfd om deze handboeien te slaken En een zwaar op de handsche plicht flink van de hand te doen. Wel president, de handen vrij kunt gij u nu gaan wijden Aan 't vraagstuk van de ziekte van de wereld en uw land, Ga voor in de genezing van ons economisch lijden, Dan reiken wij u dankbaar maar figuurlijk hoor, de hand. P. Gasus. Abonnementen en Advertentiên voor dit blad worden aangenomen door den Agent K. LIEVENSE. De Londensche fog. (Van onzen eigen correspondent). Een Londensche mist is niet eenvoudig een wolk van waterdamp, neergedaald in de straten en pleinen. Hij is een prae- paraat van natuur en cultuur en het aandeel der cultuur in de bereiding heeft hem dien slechten roep gegeven. Een natuurlijke mist is kil en vochtig en zóó al bij de bewoners van den aardbodem niet welkom,. Een Londensche mist is niet alleen kil en vochtig maar ook vuil, onbeschrijfelijk vuil. Hij is een eigen, een particuliere mist van deze wereldstad aan de Theems en hij heet daarom „London Particular". De Londenaars, trouw aan hun stad, zijn opgevoed in de opvatting, dat niets van hun metropool zonder aantrekkelijkheid is. Lang door gezette auto-suggestie heeft zelfs kun nen bewerken dat er hier duizenden menschen rondloopen, die bereid zijn den lof te zingen van hun mist, die een „fog" is. De lof is gericht op het eigenaardige mysterie, dat er in schuil zou gaan, en op de artistieke effecten, welke hij schept. Maar dit is, zooals de landstaal uitdrukt, „making the best of a bad business" of zooals de Franschen het zeggen, „faire bonne mine a mauvais jeu." De mannen van wetenschap en onder zoek hebben indertijd in ons de ver wachting gewekt dat deze „fog" met het voortschrijden der jaren en de voortzet ting van hun onderzoek geleidelijk zou verdwijnen. De verwachting is niet in vervulling gegaan. Wij hebben kunnen vaststellen dat Londen meer vuile, roe tige, zwavelige misten heeft gehad in Herfst en Winter van 19311932 dan ooit te voren. En dat na tien jaar krach tige propaganda voor gebruik van rook vrije brandstof. De opvatting heeft nl. altijd overheerscht dat de goedkoope zachte kolen, welke de Britten nagenoeg uitsluitend stoken in huiselijke haarden en onder de ketels van hun fabrieken, verantwoordelijk waren voor de vuile misten. Donderdagavond gaf het Chr. Ge mengde Koor onder de goede leiding van den heer W. 't Hooft voor een zoo goed als geheel bezette Schutershofzaal te Goes zijn jaarlijksche uitvoering. Even als in 1925 werd ook nu weer vertolkt het oratorium van Felix Mendelssohn Bartholdy: „Elias". Het koor heeft den geheelen avond met toewijding gezongen. Ook de solis ten (Mevr. Sophie BothHaas, sopraan, Mej. Jo Seyen ten Hoorn, alt, Kees Smul ders, tenor en Pier Bottinga, bas) oogst ten een waardeerend applaus. De piano begeleiding was opgedragen aan den heer A. S. Blokpoel te Middelburg, die zich hiervan uitnemend heeft gekweten. Aan de dames-solisten werden bloe men aangeboden. Uitvoering tarwewet. Het Secretariaat der Gewestelijke Tarweorganisatie schrijft ons: Teneinde de landbouwers eenige ver goeding voor bewaring der tarwe te geven, zijn indertijd maandprijzen vast gesteld, zoodanig, dat per maand 15 cent per 100 K.G. bewaarpemie wordt bere kend. Van 1 tot en met 29 Februari zijn de maandprijzen voor de 3 klassen resp. 12.30, 11.30, 10.30, die na 1 Maart 15 cent hooger worden enz. Onderscheidene leden-aangeslotenen houden hiermede blijkbaar geen reke ning, omdat er in de laatste weken veel tarwe is aangeboden. In verband hiermede wordt op de land bouwers, die in staat zijn de tarwe goed te bewaren, een beroep gedaan, om de inlevering uit te stellen. Men onder- houde de tarwe echter goed door gere geld omzetten enz. Bewaren op vochtige dorschvloeren, in zakken is uit den booze. Zij die niet goed kunnen bewaren hebben gelegenheid de tarwe in te leveren. Er wordt regelmatig aan de V.i.t.a. ge leverd en de landbouwers zullen zich zoo veel mogelijk aan den gewijzigden afzet moeten aanpassen. Per maand wordt üit Zeeland ongeveer 2900 ton afgeleverd, zoodat per 1 Maart ongeveer de helft n.l. circa 16.000 ton verscheept zal zijn. Ten aanzien van het te vlug afdor- De zaak is eenvoudig, dat alle propa ganda van verbonden voor rookbestrij- ding en van instituten die zich de reini ging van onze ademtochten ten doel stellen, niets heeft uitgehaald. Indien die zwartste niet steeds onmiddellijk verschijnt, dan komt dat alleen omdat de natuur zoo vriendelijk is geweest zijn af daling naar de aardkost te bemoeilijken, door wind of door hoogen luchtdruk of iets dergelijks. Het is duidelijk dat de Londenaars over het algemeen niet be reid zijn hun zachte kolen, hun roeterige schoorsteenen, hun vettige plafonds en hun vuile gordijnen die tezamen onaf scheidelijk zijn van het naar het heet ge zellige open haardvuur op te offeren om a,an hun „London Particular" te ont komen. De gele, bruingele of zwarte variëteit van dezen mist, neergevallen over de daken, is niet alleen moordend voor menschen met zwakke longen of lucht pijpen, maar neemt bovendien de zegen brengende zonnestralen weg, die voor de bevolking in haar geheel even noodig zijn als brood. Want het is merkwaardig, dat de „fogs" vooral dan over of in Lon den hangen wanneer de fameuze anti cycloon van de weerberichten zonnig weer belooft. Voor menigeen, die Londen niet kent, maar van zijn misten overigens niet onkundig kan zijn, moet het een ontstellende openbaring zijn te verne men dat b.v. in 1931 gedurende 136 van de 365 dagen van het jaar het centrum van Londen in mist gehuld is geweest. Uit een ontleding van het bezinksel van regenwater in de stad heeft men kunnen afleiden dat in de lucht boven het midden van de stad .gerekend als een oppervlakte van 15 vierkante mijlen, permanent een hoeveelheid roet, stof en andere afvalproducten van steenkool hangt tot een gezamenlijk gewicht van tennaastenbij 2500 K.G. Dit is een ge middelde dat in den winter, wanneer de kachels aangaan, verdrie- of viervoudigd wordt, terwijl het in de Lente en in den Zomer, wanneer de haardvuren zijn ge doofd, uiteraard aanzienlijk kleiner is. schen in het bijzonder van de stapel- tarwe is een waarschuwing dan ook op zijn plaats. Zij, die het afdorschen kunnen uitstellen, zullen beter doen te wachten tot gunstige weersomstandig heden intreden, daar er bij de laatste monsterkeuringen zwakke en vochtige partijen zijn aangeboden, die moeilijk houdbaar zijn. Voortaan zullen op dergelijke partijen 1.per 100 K.G. worden gekort, voor de kosten van extra behandeling. Verduistering. Naar we vernemen zal ter openbare terechtzitting van de Rechtbank te Miid del'burg op 15 Maart a.s. in behandeling komen de zaa'k tegen den Directeur en de 'beide procuratiehouders van de De Kanter en Hordijk's bank te Goes, ver dacht van verduistering. Meineed? Bij de een dezer dagen gehouden te rechtzitting van het Kantongerecht te Terneuzen gehouden strafzitting werd o. m. behandeld een zaak tegen zekere K. bakker te Westaorpe, als verdacht van het als bestuurder van een rijwiel rijden terwijl men verkeert onder zoodanigen in vloed van sterken drank dat men niet in staat moet worden geacht het rij wiel naar behooren te besturen. Ver schillende getuigen werden gehoord, waaronder zekere vrouw B. te Westdorpe. Aangezien de verklaringen van deze vrouw voor den Kantonrechter geheel in strijd waren met de destijds voor de Marechaussee afgelegde verklaringen en zij bij eerstgenoemde bleef volharden, schorste de kantonrechter de verdere behandeling der zaak en werd tegen de getuige een strafvervolging wegens mein eed ingesteld. Het Suezkanaal in 1931. In de vergadering van den raad van bestuur der Suez-Kanaalmaatschappij, heeft de adjunct-directeur gezegd, dat de betrekkelijk gunstige voorwaarden in de eerste tien maanden van 't afgeloopen jaar hebben aangehouden. In het eerste halfjaar bleef het verkeer belangrijk bo ven het gemiddelde van de vijf vooraf gaande jaren en maar heel weinig onder dat van 1930. In Juli veranderde de toe stand en vooral de maanden Augustus en December waren heel slap. In 't heele jaar 1931 bleef de tonnage 5 pet. onder die van 1930 en 10 pet. onder die van 1929. De verhouding van de ton goederen tot de ton inhoudsmaat verminderde van 1.14 in 1929 tot 1 in 1930 en 0.96 in 1931. De vermindering van het aantal door vaarten was sterker dan die van de net to-tonnage en het aantal passagiers liep zeer achteruit. De Nederlandsche vlag onderging de zware vermindering van 14 pet. tegen 5% pet. voor de Britsche en 2 pet. voor enkele andere. De Fransche, Japansche en Russische gingen vooruit. Het zwaarts werden het Maleische sch'er- eiland en Nederlandsch-Indië getroffen. Het vorige jaar was dit al het geval. De uitvoer uit Nederlandsch-Indië (van pe troleum en malasse vooral) lijdt onder de concurrentie uit landen met gede- precieerde munt. Terwijl in 1930 het verkeer door het Suezkanaal wat meer dan door het Pa- namakanaal verminderde, nam dit laai- ste in 1931 met 12 pet. af en dat door het Suezkanaal slechts 5 pet., in netto tonnage uitgedrukt. Wat goederen aangaat, was de daling voor het Panamakanaal van het eene op het andere jaar 20 pet., voor het Suezkanaal 11 pet. Voor het verkeer langs Suez zijn de cijfers in 1931 lager dan die van 1912 en 1913, KORDAAT OPTREDEN VAN EEN VROUW. Eenigen tijd geleden is bij de rivierpolitie te Rotterdam aan gifte gedaan van diefstal van sigaren, ci- garetten, kleeren en een scheermes uit een sleepboot liggende in de spoorweg haven. Rechercheurs hebben later een gedeelte van het gestolene teruggegpvon- den bij een opkooper in het havenkwar tier. De opkooper wist zich te herinne ren, dat hij de goederen van een Pool had gekocht. Er werd een nader onder zoek ingesteld en de opkooper en zijn vrouw hielden eveneens een oogje in het zeil. Dezer dagen ontmoette de op- koopersvrouw den Pool in een café op den Schiedamschen Dijk aldaar. Ze sprak hem aan en vertelde hem dat ze een briefje voor hem had. Als hij meeging zou ze het aan hem geven. Hoewel le Pool eerst aarzelde is hij toch meege gaan. Onderweg zei hij, dat hij niet met Roetje en Dribbeltje. 18 Wat aten Roetje en Dribbeltje toch veel. Een halve me loen hadden ze op en de bovenste to rentjes van de taart en een paar dikke appels. Ik moet zor gen geen buikpijn te krijgen, zei Dribbel tje eindelijk en toen ook Roetje ophield met smullen, kantel de de tafel eensklaps voor hun oogen on derste boven en er was niets meer te zien dan een effen tafel met een kleed er over. Het lijkt wel of het toovert, 1 meer te zeggen, want ze hoorden plót- zeiden de ondeugden tegen elkaar, maar I seling iets loopen. ze hadden geen tijd meer om nog iets I

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7