'PUROL IfSlÈNA Rheumatiek? SLOAN'S LINIMENT DPUNT •naari TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCÏÏE COURANT VAN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1932. No, 37. BINNENLAND. Gesprongen Handen 1 ZEELAND. K 16. DE ARTSEN TEGEN DEN OORLOG. De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft be sloten zich tot hare zusterverenigin gen in andere landen te wenden om met hen te overleggen op welke wijze de in ternationale medische wereld eendrach tig haar invloed kan uitoefenen ter oor- logsprophylaxis (voorkoming van den oorlog). Want een dergelijke aan het le ven en de gezondheid zoo vijandige macht kan de medische wereld, meent zij, niet overschillig laten. Zij heeft de gevolgen van den oorlog zoo goed moge lijk verholpen; Daartoe verrichtten het Roode Kruis en de Militair Geneeskun dige Dienst hun schitterend werk. Maar in de geschiedenis der genees kunst ziet men dat de prophylaxis steeds komt na de theraphie en het lijkt haar aangewezen dat de geneeskundige we reld ook op het gebied der oorlogsscha den naar adaeqate prophylactische mid delen zoekt. Het komt haar voor, dat de interna'J- anale medische wereld door haar bijzon dere geaardheid uitermate geschikt is op dit gebied van internationale werk zaamheid haar roeping te volgen. Im mers het medische beroep is een deug delijk internationaal cement wegens de vele factoren, welke haar beoefena ren in alle landen en bij alle volken ge meen hebben. Waar het hier een zaak van interna tionaal belang betreft, ligt het op het terrein der landelijke artsenvereenigin- gen om elkaar over de grenzen de hand te reiken en datgene te doen wat voor de individueele artsen onbereikbaar is, met beperking tot het medische gebied betreft. Zal zal zich zorgvuldig vrij moe ten houden van alle politieke en oeco- nomische bemoeiingen en invloeden en van directe samengaan met medesorga nisaties. De brief waarin om aaneensluiting tot dit doel gevraagd wordt, is toegezonden aan de artsenvereenigingen in: Argenti nië, België, Brazilië, Bulgarije, Canada, Chili, China, Cuba, Danzig, Denemar ken, Duitschland, Engeland, Estland, Fin land, Frankrijk, Griekenland, Hongarijë. Italië, Japan, Joegoslavië, Lettland, Lu xemburg, Nieuw Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, Palestina, Peru, Polen, Por tugal, Roemenië, Rusland, Spanje, Tsje- goslovakijë, Turkije, Uruguay, Vereenig- de Staten, Zuid Afrika, Zweden, Zwit serland. (Ingez. iMed WALCHEREN. Gemeenteraad van Grijpskerke. GRIJPSKERKE. Woensdagmiddag ver gaderde de gemeenteraad onder voorzit terschap van den burgemeester. De voorzitter sprak op deze eerste vergadering een kort woord van geluk- wensch tot de leden, door hen des Hee- ren zegen toe te wenschen, zoowel voor hun persoonlijk als hun gezinsleven, als mede ook als raad, om onder diepe af hankelijkheid ook voor dit jaar zijp krachten te mogen wijden aan de be langen der gemeente. De heer Vos dankte als oudste lid in jaren, namens den Raad, den voorzitter met weder- DOOR R4DDYN S.PMeVRIES.Mzn 28.) Daarheen begeven we ons nu. Maar op den weg er heen verwijlen we een poos op de kleine begraafplaats, die op een hoogen heuvel is aangelegd. Daar zijn ook de graven der gevallenen. Daar sluimeren deze beide dochteren Jacob's onder mooie, eenvoudige marmeren zerken. En daar zal een imposante ge denkzuil voor Trumpeldor verrijzen. Het onderstuk staat er. En 't groote witte marmerblok marmer van Metullah hetwelk er, als de eigenlijke gedenk steen, boven op zal komen, is reeds naar dezen hoogen top gebracht. Het zal van hier den heelen omtrek wijd en zijd be- heerschen. Niet enkel de Eucalyptus heeft zijn stille verhalen. K'far Gil'adie ligt nog hooger. En is omgemuurd.' Iets meer dan tot een manshoogte. Groote stal met koeien. Groote stal met paarden en muilezels. En eenige stallen met prachtige schapen, ook Afrikaansche van zuiver ras met hun kostbare vachten. En niet minder prachtige geiten, waaronder Angoragei ten met hun lange zijden haren. En mooie hoenders zonder tal en van di verse pluimage kakelen in hun hokken keerigen wensch voor zijn gesproken woorden en hoopt dat zijn leiding zoo objectief mogelijk zal zijn. Het dag. bestuur van den Polder Wal cheren deelt mede, dat ten behoeve van inwoners dezer gemeente zand mag worden gehaald uit den zandput te Big- gekerke. Voor de uitvoering van werken en voor industrieele doeleinden die groo- tere hoeveelheden zand vorderen, mag dit alleen worden gehaald wanneer het Polderbestuur daartoe bijzondere toe stemming heeft verleend. Van dezen op geheven maatregel, die voordien het zandhalen te BiBggekerke niet toeliet, wordt met dankbaarheid kennis geno men. Van het uitgebracht rapport door het Bestuur der Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen der voormalige plattelandsgemeenten op Walcheren be treffende de voorwaarden waaronder verschillende gemeenten aansluiting bij andere gemeenten hebben gezocht voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, wordt, hangende de kwestie voor aansluiting van deze gemeente bij Middelburg, besloten het verdere ver loop van deze zaak nog eens af te wach ten. De bekende motie van de Provinciale Commissie voor Werkloozenzorg, o.a, der S.D.A.P. te Vlissingen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten vooralsnog geen bepalingen betreffende de uitvoe ring der winkelsluitingswet in het leven te roepen, in aanmerking nemende dat de noodzakelijkheid voor deze gemeente dit niet vordert, terwijl wanneer in de practijk het tegendeel mocht blijken, daarin nog altijd kan worden voorzien. Het bekende adres van de gemeente Wehl wordt voor kennisgeving aangeno men. Tot lid der commissie van plaat selijk schooltoezicht (vacature A. Vos) werd met 6 stemmen tegen 1 stem op C, Coppoolse Dz., benoemd de heer C. Boo gaard. Herbenoemd werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer A. Ge- schiere J.Hz. met 6 stemmen tegen 1 stem op den heer A. Volkers, mede aan- bevolene. Het verzoek om voorschot op de gemeentelijke vergoeding, overeen komstig art. 101 der L. O. wet t. b. der bijz. school alhier, voor 1932, werd in gewilligd en het bedrag daarvoor vast gesteld op 1063. Op 'n verzoek van 't dag. bestuur van de af deeling Walcheren van den Alg. Ned. Politiebond om de benoodigde mu nitie voor schietoefeningen met dienst revolver werd een maximum bedrag van 5 beschikbaar gesteld. Vastgesteld werd de pensioensgrondslag van den ge- meentebouwkundige op een bedrag van 13. De bekende circulaire van Ged. Staten inzake korting jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers werd voor kennisgeving aangeno men. Betreffende de wegsverbetering door Hoogelande deelde de voorzitter 't besluit mede van Pr. Staten aan deze gemeente een renteloos voorschot voor de verbinding S e i s w e g over Hoo gelande naar Krommenhoeke toe te kennen tot 'n bedrag van 52.400, behoudens de voorwaarden voor de ge meente daaraan verbonden. B. en W. hebben voorgesteld bedoeld voorschot onder de daarbij gestelde voorwaarden te aanvaarden en overeenkomstig het geen gevorderd wordt, een raadsbesluit te nemen dat voor de geregelde terug gaaf van het voorschot, en voor het voortdurend behoorlijk onderhoud van den weg, vooraf zekerheid wordt gege ven, waarbij voor dit doel al de bezit tingen en inkomsten der gemeente Grijpskerke verbonden worden. B. en W. van Biggekerke zullen voorstellen de verplichting op zich te nemen tot beta ling van dit gedeelte dat tot zijn ge meente behoort. Mits het werk in eigen beheer zou worden uitgevoerd, is 't niet en overal op het erf. Hier is de scha pen- en geitenteelt een bizondere tak van dienst. Die schijnt te slagen. We willen ook Metullah zien. De Noordelijkste Joodsche nederzetting. Niet ver meer. Vooral niet voor onzen chauffeur. Hij rijdt ons eenvoudig langs een oud wagenspoor den heuvel af re gelrecht op den grooten weg aan. En als we beneden zijn zegt hij tot zich zelf: bravo Schmidt! We zijn reeds in Metullah. Al heele- maal een boerendorp, voorzien van al les, wat in een boerendorp te zoeken en te vinden is. We rijden er eerst door heen tot aan de grens. En daar is met een de grens van het Britsch-Palestijn- sche mandaatgebied. Syrië. Daar staat de Fransche vlag. Wie weet, of zonder het bloed van Tel-Chai de grenslijn niet nog Zuidelijker getrokken ware. We leggen aan in een eenvoudig lo gement en verkwikken ons aan wat spijs en vertrouwbare dranken en aan de groote watermeloenen, met hun saprijk roode vleesch .We zien in de rondte de korenvelden in de dalen en langs de heuvelen liggen. Nu velden zonder graan. We betreden de sobere Synagoge en bezoeken in dezen uitersten hoek ook de scholen van de kleinsten, de kleinen en de grooten. Leeraren en leeraressen zijn blijde, ons hun werk te kunnen too- nen. Hier zag ik graphische voorstel lingen van den groei van het Joodsche land; voorstellingen door de kinderen uitgedacht en uitgevoerd. Moet ik er uitgesloten dat een bijdrage in de loonen uit 's Rijks kas daarvoor zou worden verleend, als deze werden uitgegeven tot bestrijding der werkloosheid, In aanmerking nemende, dat nog ver schillende uitvoerende maatregelen moe ten worden getroffen en tal van regelin gen nog zijn te treffen, is het te voor zien dat het werk te midden in het sei- zoenbedr. zal vallen, achtte men het 't veiligst de uitvoering op de gewone wijze te doen geschieden. Al is ook in deze ge meente de werkloosheid niet onbekend, toch varieert het aantal werkloozen niet boven de 20, de gemeente is reeds lan gen tijd toegetreden tot het Werkloos heidsbesluit 1917, waardoor men niet van allen steun ontbloot is. Bepaald is dat in het bestek en voorwaarden voor ver harding van den Hoogelandschen weg de bepaling zal worden opgenomen, dat de aannemer zooveel mogelijk gebruik zal maken van de diensten van werk- loozen, voor zoover geschikt, uit de ge- i meenten Grijpskerke en Biggekerke. j Met het laatste voorstel geen uitvoering in eigen beheer, maar overeenkomstig het voorstel van B. en W., kan men zich eenparig vereenigen. Ten aanzien van het eerste gedeelte, ontwikkelt de heer C e v a a 1 verschillende bezwaren. In de ƒ52.400 is nog eens niet begrepen het geen benoodigd is voor grondaankoop. Tegen de door Ged. Staten gevraagde borgstelling heeft hij overwegend be zwaar. Waarom stelt de commissie zich geen borg? In de toekomst zullen terti aire wegen er toch wel komen, hetzij met steun door Rijk of Provincie, zonder dat de gemeente nu dezen stap behoeft te doen. Wethouder Rotte merkt op, dat de eigendommen die belast zullen wor den, blijven. Kunnen eigenaren niet, dan volgt executie. Wethouder Louwerse zegt dat het ondankbaar is van den heer Cevaal ook nog te spreken of de com missie zelf geen borg kan zijn. De zaak waar het hier om gaat is wel een offer voor de gemeente waard. De heer Vos meent dat dit werk iets was geweest voor Grijpskerke, Meliskerke en Bigge kerke samen, niet alleen voor deze ge- gemeente. De voorzitter zegt, dat met Meliskerke deze zaak al afgedaan is. De voorstellen van B. en W. worden aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Te gen de heeren Vos en Cevaal. Bij de rondvraag worden verschillen de objecten van werkverschaffing be sproken, o.a. voor het treffen van maat regelen bij eventueelen brand. De heer Vlieger bespreekt den steun aan de vlasindustrie en aan den landbouw door toeslag te verleenen aan boventallig per soneel Aan al deze zaken zal verdere aandacht worden geschonken. Besloten wordt om eventueele stappen te doen door gezamenlijk als groep van gemeenten gedaan te krijgen dat het komt tot vermindering van tarief voor gebruik van electrisch licht, dat vooral in prijs tegenover hetgeen in de steden wordt betaald, een zeer schrille tegen stelling vormt. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Gemeenteraad van Ter Neuzen, TERNEUZEN. Donderdag waren de leden spoedeischend bijeengeroepen, ter behandeling der circulaire van Ged. Staten, betreffende korting der jaar wedde van de burgemeesters, secre tarissen en ontvangers. Bij de bespreking bleek, dat er bij B. en W. geen eenstemmigheid was te ver krijgen geweest over een te doen voor stel. Uit de toelichting bleek alleen dat de regeling van Ged. Staten een voor deel voor de gemeente beteekent van 557,50 en dat, indien de raad zou be sluiten op deze functionarissen de volle pensioenkorting toe te passen die voor ieder 150, of te samen voor de ge meente 4.50 zou beteekenen. De heer Van Aken achtte het voor- Breng Sloans Liniment lichtelijk aan op de pijnlijke plek, zonder inwrijven. Het dringt onmiddellijk door deelt een tintelende warmte toe aan de pijnlijke gewrichten en spieren. De opzwelling en inflam- matie slinken en de pijn verdwijnt. Snelle verlichting. Heerlijk wel behagen. Millioenen hebben Sloan's Liniment met succes gebruikt voor het verdrijven der pijnen van Rheumatiek, Lendejicht, Ischias, Verkoudheden op de Borst, Verstuikingen, Kneuzingen. bijvoegen: alles in het Hebreeuwsch? Hier las ik Hebreeuwsche opstellen over: wandelingen, lente en dergelijke onder werpen, van de hand van twaalf- en der tienjarigen, zóó mooi, zóó juist gezien en fijn gevoeld, en dichterlijk, en toch eenvoudig weergegeven, dat ik me on willekeurig afvroeg of onze leerkrach ten thuis ook zoo iets in het Neder- landsch onder de oogen krijgen. En we hoorden hier ook een en ander uit de Joodsch-letterkundige kennis dezer kin deren. Mijn reisgezel, dr. Fries, was hier haast niet weg tekrijgen. Ik was minder verbaasd. Ik had het wonder van de He breeuwsche herleving al in tal van insti tuten in het gansche land aanschouwd. En allengskens begrepen. Heerlijk ligt Metullah, De atmosfeer was er mild. We gaan nu weer naar be neden. Tot Rosch-Pinnah in vluggen gang, thans zonder oponthoud, denzelf den weg. En dan op Tiberias aan. We kunnen het, volgens Schmidt gemakke lijk bereiken; hoeven zooals het oor spronkelijke plan was Safed niet weer aan te doen; zullen dan waarschijnlijk aan één nacht in het zwoele Tiberias genoeg hebben; en misschien zonder schade voor on6 programma een dag uitwinnen. Het duurt niet erg lang of we voelen den wind in den auto war mer worden. Daar staat al het bord, drietalig natuurlijk'. „Met den zeespie gel gelijk". We dalen. We duiken. We worden onderzeeërs. We voelen het. De ramen aan den windkant gaan dicht. stel van Ged. Staten niet ver genoeg gaand en stelde voor, te berichten dat de raad wenscht dat tot 2000 5 pet. en daarboven 10 pet. op de jaarwedden zal worden gekort, alzoo 100 pet. meer welk voorstel ook den steun had van dén wethouder Scheele. De heer De Jager bepleitte, dat ook de wethouders in de korting be hoorden te deelen, waartegen de heer Geelhoedt ook namens zijn collega ver klaarde geenerlei bezwaar te hebben. Laatstgenoemde stelde voor op de ge noemde functionarissen de volle premie korting toe te passen, hetgeen voor de betrokkenen tijdelijk iets goedkooper is, doch op den duur voordeeliger voor de gemeente. De heer H a m e 1 i n k vreest, dat, als men hiermede begint, dat ook op de andere ambtenaren, de lagere, die toch ook wel een veer zullen moeten laten, zal worden toegepast, overigens ziet hij geen bezwaar tegen de korting voorgesteld door Ged. Sta ten, in verband met den goedkcoperen ievensstandaard, en omdat de functi onarissen dan nog blijven boven de jaar wedde die ze genieten voor Ged. Staten de tegenwoordige hebben vastgesteld, toen de crisis reeds in aantocht was. De heer Van D r i e 1 verklaarde dat zijn fractie evenals de partijgenooten in de Eerste Kamer tegen alle verlagin gen zal stemmen. De heer De Jager wilde tot ver mindering der tegenwoordige lasten nog een leening aangaan voor werken dit tot een bedrag van 60.000 welke uit de gewone inkomsten zijn betaald en even eens leenen voor de werkloozenuit- keeringen, die tot 35.000 of 50.000 beloopen. De heer Scheele kwam hier krachtig tegen op, vooral tegen de lee ning wegens die crisis-uitgaven. De voorzitter betoogt, dat nie mand zal kunnen zeggen dat de gemeen te Ter Neuzen met een begrooting van 4 ton, uit den nood is door 557,50 min der uit te geven voor jaarwedden. Dat de levensstandaard voor de gewone be hoeften zoo gedaald zou zijn, wilde er bij hem nog niet in Hij noemde daar bij enkele cijfers die een protest van de leden uitlokten. De behandeling van dit punt eindigde feitelijk met de staking der stemmen over het voorstel van den heer Van Aken; daarvan zal aan Ged. Staten, die vóór 18 Febr. antwoord verlangen, me- dedeeling worden gedaan. Het denkbeeld van den heer Geel hoedt om 8 pet. pensioenpremie te verhalen verwierf maar 2 stemmen. Van verschillende zijden werd de klacht uitgesproken, dat Ged. Staten aan den raad wel advies vragen, doch er zich ten slotte niet aan storen, hetgeen verleden jaar in 't oogloopend bleek, toen tegen de uitspraak van de over- groote meerderheid der gemeenteraden toch verhoogingen werden toegekend. Besloten werd tot het aangaan eener leening bij de Maatschappij voor Ge- meentecrediet ad 50.000, tegen 514 Want de wind wordt wurgend warm. Zoo komen we te Capernaüm. In de hal van het prachtige klooster waar alles schoonheid en eenvoud, rust en koelte ademt, blazen we even uit. Daar hangen foto's van de Synagoge, die hier uit den bodem aan het licht is ge bracht. Foto's van haar omgeving. Fo to's van alles, wat er te voorschijn is ge komen. Wij trotseeren weldra de hitte en gaan dit allermerkwaardigste open luchtmuseum aanschouwen. Het ligt er vol met opgegraven huishoudelijke ge- Jbpuiksvoorwerpen; steenen oliepersen, molensteenen, en tal van groote en kleine dingen meer, Het gebeeldhouw de front der Synagoge staat overeind met zuilen en capiteelen van zeldzame schoonheid. Onder de gebeeldhouwde versierselen op steenbrokken vinden we het zespunt'ge, maar ook het vijfpun- tige Davidsschild. Het is alles der hitte waard. Maar de moderne wereld is nauw verbonden aan de antieke. We gaan naar Migdal. Naar de groote plantages, die er schitterend uitzien, van Lord Mel- chet, thans overleden, en naar zijn mo derne eenvoudige, nu niet bewoonde, villa, met haar terras, vanwaar men voor een bad regelrecht in het meer van Tiberias kan stappen. We wandelen even door den nieuwerwetschen tuin. Neen, we loopen niet op de perken en plukken er geen bloemen. We zou den het vanzelf niet gedaan hebben, ook al hadden de hier uitsluitend Hebreeuw- (lngez. Med.) pet. en tot aankoop van 6000 rente'ge- vende staatsobligaties om bij de Ne- derl. Bank in onderpand te geven tegen beleening, in verband met de daling van de koers der in pand gegeven stukken. De heer H a m e I i n k kwam er tegen op, dat met de gelden, ontvangen voor verkoop van gronden aan de Schelde- kade, niet zijn afgelost de leeningen aan gegaan voor het bouwrijp maken van die terreinen, doch dat daarvoor obli gaties zijn aangekocht, hetgeen volgens den voorzitter en den secretaris een eisch was van Ged. Staten. Met daarvan verkregen gelden heeft de gemeente on- dertusschen ook reeds bij zichzelf een leening gesloten, waarvoor ook elk jaar moet worden afgelost om dat bedrag weer vrij te maken. De voorzitter wilde nog aan de agenda toevoegen de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den voorzitter, de heer F. Dieleman, doch eenige leden maakten daartegen bezwaar. Hun is een en ander ter oore gekomen over den gang van zaken bij het betrokken college, dat zich nog gaarne nader op de hoogte wenschen te stellen. De voor zitter meent, dat, als men in deze ver andering wenscht, men de instelling moet reorganiseeren, doch het niet in de personen moet zien te vinden. Ten slotte deed de voorzitter, naar aanleiding van een vraag van den heer Van Drie! uitvoerig mededeeling van de pogingen die van wege hem en de aan gewezen besturen zijn aangewend, om een gezin dat uit zijn woning is gezet, met 3 jonge kinderen, onderdak en aan den gang te helpen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Gemeenteraad van Groede. GROEDE. Donderdag vergaderde de raad. De voorzitter spreekt den wensch uil, dat Groede onder den crisis tijd weinig zal mogen lijden. Het aantal nieuw gestichte woningen gedurende het afgeloopen jaar is al zeer min urn, slechts 3. bouwaanvragen bereikten het college van B. en Wi. In zielental is de gemeente met 34 verminderd. Als de landbouwarbeiders hier geen bestaan meer kunnen vinden^ zal dit cijfer op het eind van 1932 nog een kleiner aantal zielen aantoonen. Ingekomen is o.a. een schrijven van Ged. Staten dat te Retranchement het voornemen bestaat, om de kermis in het vervolg te doen houden opi den len Vrijdag en den daarop volgenden Za terdag in de maand Augustus. Dit wordt voor kennisgeving aange nomen. Het bestuur der Christ, school is bij Ged.. Staten in beroep gekomen tegen het raadsbesluit, waarbij een bedrag is toegekend voor aanschaffing van boe ken en voor het vernieuwen van Tie schoolbanken. B. en W. "hebben intus- schen geantwoord. Het verzoek om eervol ontslag van (Men zie voor het vervolg 3e pagina.j) sche opschriften en waarschuwingen het ons niet verboden. Hoog staat de zon nog aan den he mel, als we ons in Tiberias nederzetten. Niet onder wijnstok of vijgeboom. Maar onder groote electrische ventilatoren in het hotel, waar we ons gereed ma ken den verderen dag en den nacht door te brengen. Naar den Emek. Mooi Tiberias. Maar nu is ons zijn schoonheid verzegd. We bevinden ons op iets meer dan tweehonderd meter on der den zeespiegel, In den tijd van de hevigste zomerhitte. We mogen ons het rijke verleden van Tiberias voor den geest roepen en denken aan de geestes- heroën van het Jodendom, die hier ge leefd en gewerkt hebben; denken aan de groote Leeraren van Mischnah en Talmoed; aan Rabbie' Akiba, wiens graf men u hier wijzen kan, als Leraar on sterfelijk en als medestrijder van Bar- Kochba in den laatsten kamp om de on afhankelijkheid tegen de Romeinen; aan de dagen een eeuw later dat hier de zetel van het Patriarchaat gevestigd was en ook van hier uit de Leer ging naar het pas ontwaakte Jodendom in Babylonië, hetwelk spoedig het nieuwe geestelijke centrum werd en de taak van Juda kon overnemen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5