m TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 12 FEBRUARI 1932. No. 36. I 1 1 nu HET JAPANSCH- CHINEESCHE CONFLICT. COSnaari DOOR RAD DY N S_Ph.deVPIES.Mzn 27.) .gEflfrjaBagaa goed- tod m. >or de isweg. en en of 8 >pelen I 275. >d met sweg. Tm. Rott. 8.- 8.— (Bijzondere correspondentie.) III. De strijd om de hegemonie in Oost-Azië. De Russisch-Ja- pansche oorlog. Het Oosten zegeviert over het Westen. Na 1900 zet Rusland zijn expansie in het Verre Oosten met groote kracht voort. Het streeft naar de opperheer schappij in Oost-Azië. Van China heeft het belangrijke concessies voor mijn- exploitatie en spoorwegaanleg in Zuid- Mantsjoerije weten los te krijgen, tot groote ergernis van Japan, die dit gebied noodig heeft om zijn landhonger te stil len. De Zuid-Mantsjoerijsche spoorlijn zal een schakel vormen in de verbinding van yi de haven Port-Arthur, waar Rusland zich in 1899 genesteld heeft, met den Trans- Siberischen spoorweg. De belangrijke toegangspoort tot het Mantsjoerijsche gebied, Port-Arthur, wordt tot een sterke vesting ingericht. Er ontstaat een gespannen verhouding tusschen het Russische Czarenrijk en het land van de Rijzende Zon, en verschei dene gebeurtenissen leiden tot het uit breken van den Russisch-Japanschen oorlog in 1905. In Zuid-Mantsjoerije zal de strijd om de oppermacht in Oost-Azië uitgevoch ten worden. Het Chineesche leger was in den oor log van 1894 geen waardige partij voor Japan's legermacht; in den strijd tegen de Russen zullen de Japanners kunnen toonen wat zij op militair gebied pres- teeren. De Japanners hebben het voor deel, dat zij dichter bij hun operatie terrein zitten dan de Russen, wier ba sis duizenden mijlen van het oorlogs terrein is verwijderd. Het is winter als de strijd begint en het klimaat in Mantsjoerije kan bar zijn. In de uitgestrekte vlakten van Oost- Mantsjoerije heeft het eerste treffen plaats tusschen de Russische en Japan- sche legers. De Japansche soldaten strij den met een ware doodsverachting. Or ganisatie en discipline van het Japansche leger laten niets te wenschen. Men toont de lessen van de Europeesche leermees ters goed begrepen te hebben. Ook de Russische soldaten strijden met groote dapperheid, maar de leiding en organi satie van het leger laten alles te wen schen over. Een Russisch arts, die den Russisch- Japanschen oorlog medemaakte, ver telt in zijn dagboek, dat de Russische generaals zich tijdens de groote veldsla gen nimmer in de slaglinies vertoonden. Corruptie en geknoei onder de officie ren vierden hoogtij. Zij verrijkten zich door knoeierijen bij leveringen en ver- valsching van rekeningen, Het gebeurde, dat men vóór den veld slag de kanonnen wegzond, omdat de Japanners ze anders misschien hadden kunnen veroveren. Hoe 't bij de Russen met den ambu lancedienst gesteld was, schetst de Deensche schrijver Aage Madelung, die jarenlang in Rusland woonde, ons in een aangrijpend verhaal van een Russisch mi litair arts, die van den slag bij Sandepo vertelt: ,,De Russische soldaten hadden dorp na dorp met storm genomen. Elke duim grond moest met de bajonet veroverd worden. De Japanners kleefden er aan als wandluizen. Maar tot eiken prijs moest men zich van den sleutel van de stelling meester maken. In den namid dag hadden we dien eindelijk genomen en toen gaf de bevelvoerende generaal dec last om terug te trekken. Van de 40.000 man, die men in het vuur gezon den had, waren er 14.000 dood of ge roer. Van Safed om het Noorden naar Tiberias. We zullen thans van Safed in schier rechte lijn naar het Noorden stijgen en om het hoogste punt van het Britsch Mandaatgebied heen weer Zuidwaarts dalen. Waarschijnlijk zal het wel een zware dag worden. Maar we hebben er ons op ingericht. De wagen is ge smeerd. En de Sabbath en Safed heb ben ons met frissche krachten toege rust. Onze tocht zal eerst op de Noor delijke kolonies gericht zijn. We spre ken af, dat we hoofdzakelijk werk zul len maken van die kolonies, welke iets afzonderlijks hebben. Het gemeenschap pelijke meenen we in het algemeen in verhouding tot onzen tijd en onze ken nis van zaken al voldoende waargeno men te hebben, en zullen we vanzelf nog meermalen aanschouwen. Zoo rijden we het eerst Rosch-Pinnah in. Hier zijn we op reeds ouden kolonis tenbodem. Het begin dateert uit de zoo genaamde tachtiger jaren, toen de eer ste zoo ontzettende en beruchte pro- groms in Rusland heele vloten van wond. De generaals gunden elkaar het succes niet van zoon roemrijken strijd. 14.000 dooden en gekwetsten! De sneeuw lag een el hoog en de thermometer wees 15 °C onder nul. Treinen vol stervenden vertrokken naar het Noorden, maar er waren geen wagens genoeg voor zulk een slachting. Men droeg de gekwetsten naar den spoorweg en daar moesten zij hun beurt afwachten en heel lang wach ten, omdat men het eerst inlaadde, wöt het dichtst bij was. Toen de maan op kwam, hadden wij 1200 gekwetsten naar den spoordijk gebracht. Wij hadden ze toegedekt met alles wat we hadden en van de dooden hadden kunnen afnemen. Die zich niet meer van hun plaats kon den bewegen, maar toch nog leefden, bewogen hoofd, neus, lippen, om toch maar te voorkomen, dat hun adem op hun gezicht bevroor. En als de een of ander van hen te moe werd ook daar voor, bewoog hij nog, totdat hij ook dit niet meer kon Toen den volgenden ochtend de trein kwam om de gekwetsten te halen, wa ren allen doodgevroren." De militair-arts voegt er aan toe: „In 't algemeen was men daar niet overge voelig voor den soldaat. Ik weet geen oorlog, waarin het kanonnenvleesch, dat na een gevecht bleef liggen, met meer cynisme behandeld werd. Na de bloedi ge gevechten legde men de gekwetsten op hoopen, laadde ze in spoorwegwa gons, alsof het houten balken waren en liet ze dan soms 24 uur aan hun lot over! Na een reeks schitterende overwinnin gen hebben de Japanners de Russen tot den aftocht gedwongen. Een gedemorali seerde troep soldaten, die niets meer van een leger heeft, trekt langs den ouden Mandarijnenweg van Moekden naar Charbin in het Noorden. De Chineesche dorpen, die de soldaten passeeren, wor den geplunderd en in brand gestoken. De officieren zijn reeds met den trein naar Charbin vertrokken. De aftocht heeft in een zoo'n snel tempo plaats, dat de Russen slechts nog door Japan sche patrouilles gevolgd worden. Het land is verwoest en er heerscht de grootste wanorde. Het prestige voor het overal verslagen Russische leger is geheel verdwenen. De Chineezen, die van alles beroofd zijn, vormen benden, die tegen de Russen' een verbitterden guerilla-oorlog voeren. De president der Vereenigde Staten van Amerika, Theodore Roosevelt, doet een poging om de strijdende partijen tot elkaar te brengen. Zijn onvermoeid stre ven heeft succes en er worden vredes onderhandelingen aangeknoopt. Op 5 September 1905 wordt te Ports mouth de vrede tusschen Japan en Rus land geteekend. Rusland moet al zijn in Mantsjoerije verworven rechten in Zuid-Mantsjoerije aan Japan afstaan, be nevens de helft van het schiereiland Sa- chalin. Beide mogendheden verbinden zich hun militaire bezettingen uit Mantsjoerije terug te trekken, behalve uit het pacht- gebied. De pachttermijn, ook van Port- Arthur en Dalny, loopt binnen tien jaar ten einde; dan zal dit gebied van Kwan- toeng en het spoorweggebied door Japan aan China moeten worden teruggegeven. Japan fungeert in 1905 tegenover Chi na als de bevrijder van Mantsjoerije van het Russische juk. Een verbetering in de verhouding tusschen de beide volken is er het gevolg van, waarvan Japan, ter versterking van zijn handelspositie in China, op dat oogenblik terdege profi teert. WmBmW 25, 45 en 65 ets.***? (Ingez. Med.) Joodsche landverhuizers over den Oce aan dreven en de Russische Chowewé- Zion-Vereenigingen, die aan het Herz- liaansche Zionisme voorafgingen, de eerste Palestina-pionieren ook hier heen naar het Noorden brachten. Men kan 't Rosch-Pinnah aanzien, dat het reeds met decenniën kan rekenen. Het is me hier eenigszins, alsof ik over den weg langs welverzorgde Hollandsche boer derijen trek. De streek lijkt natuurlijk volstrekt niet op een Hollandsch land schap. En de boomen, die de lange, mooie, breede laan omzoomen, spreken hier een heel andere taal dan de eiken, de linden, de beuken en zoo meer, die in Nederland de wegen beschaduwen. Hier overheerscht de Eucalyptus. De Eucalyptus vertelt u, hoe hij geholpen heeft in den tragischen, vaak wanhopi- gen strijd, tegen de malaria, waaraan zoo vele heldhaftige pionieren zijn be zweken. Hij heeft moerassen droogge- zogen en de bronnen der malariamus kieten helpen verstoppen. Drainage en nieuwere techniek hebben later op snellere wijze en krachtiger ingegrepen. Maar met den Eucalyptus is men begon nen. En men wijst u Eucalyptus-bosch- jes en spreekt reeds van wouden, als de beplanting ook geen kwartier gaans in de lengte of de breedte beslaat. Men is immers niet verwend op het punt van bebossching. En die Èucalyptus-boomen zijn in den regel niet dik. Niet dikker dan hier te lande gewoonlijk de berken. Maar aan de laan van Rosch-Pinnah WERELD ZENDING. Volgens de statistiek waren er op 31 Dec. jJL in de geheele wereld 1197 radio-zendlstations. Bijna twalefhonderd zenders Zijn er nu al wijd en zijd, Op ons draaiend stukje wereld, 't Is voorwaar geen Weinigheid. Wat een deining in den aether, Wat een golfspel in de sfeer. Wat een tonen, wat een praatjes, Wat een machtig luchtverkeer. Dansmuziek en symphonieën Raken er elkander niet, De sopraan kan vrij zich luchten, Zonder last van Jazzbandiet. Kinderuurtjes, sportverslagpn, Pree keu, lezingpn en zoo, Blijven gplvende gescheiden In het wonder: radio. Wat tezamen is verzonden, Komt vereend aan 't eindstation. Ondanks alle spraakverwarring, Erger dan in Babyion. Bijna twalefhonderd golven, Waar het menschdom zich in baadt, Dit is de moderne zending Van een wereld zonder draad. P. GASUS. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG L»d Burgerlijk Armbestuur. Ter voorziening in de vacature van het Burgerlijk Armbestuur ontstaan door het bedanken van den heer S. de Jonge heeft dat bestuur de volgende niet-al- phabetische aanbeveling ingezondendë fheeren W. van Prooijen en F. C. Ka mermans Commissie wering School verzuim. B en W. stellen voor de op' 27 Febr. 1901 ingestelde commissie tot wering van schoolverzuim met een ledental van 7, In overeenstemming] te brengen me! het sindsdien gewijzigde art. 21 sub 4 der Leerplichtwet voor wat betreft de ca- tegoriën van personen, waaruit de leden zullen worden g]ekozen, en dit als er een niet-periodieke vacature ontstaat of wel een periodieke vacature, voor welke die periodiek aftredende zitjh niet meer be schikbaar stelt Electriciteitslevering aan den Polder Walcheren. In de raadsvergadering van 12 Juni 1929 werd aangenomen het voorstel no pens electrificatie van de Middengroep en daarmede werd telvens goedkeuring gehecht aan de desbetreffende ontwerp overeenkomst, aan te gaan tusschen de NV. „PZEM." en de gemeente. Art. 4 der desbetreffende overeenkomst bepaalt dat de gemeente aan den polder Walche ren ten behoeve zijner bemalingsinrich- iing tien benoodigden stroom zal leveren tegen prijzen en onder voorwaarden, ver vat, in het aan dien polder door den raad van bestuur der PZEM aangeboden cntwerp-contract, waarvan een copie aan deze acte is vastgehecht. In den loop van 1930 riep het bestuur der PZEM .de medewerking van B. en W. in om te bereiken, dat van het elec- trisch gemaal van den polder Walcheren zooveel mogelijk des nachts zou worden gebruik gemaakt, en verklaarde zich, in verband daarmede, bereid om, door be middeling van de gemeente, aan den pol der een prijsreductie van 1/2 cent toe te staan roor de kWh, welke in de nacht uren zouden blijken te zijn afgenomen. Waar uil een en ander voor de gemeente geenerlei financieel nadeel kon voort- staan boomen als beuken. Zij zingen dus luide hun reeds ouden zegezang. Een tol op den weg? Ook hier? In ieder geval een slagboom. Douanen. Want straks zullen we aan een drie sprong een handwijzer zien staan, die drietalig de richting aangeeft naar Da mascus. Wij echter gaan niet naar Sy rië. En de slagboom gaat licht in de hoogte. We passeeren nog eenige oude en en kele nieuwere nederzettingen. Verder af of dichterbij. Maar we houden ons nergens op. Niet in Machanaim, noch in Ajéleth-ha-Schahar of Mischmar-ha-Jar- dén, We laten ze rechts en links liggen. Zullen we den Jordaan en de oude Jor- daanbrug ginds heel in de verte niet gaan zien? De brug, die in den Kara vaanweg ligt van Acco naar Damascus en die den nogal raadselachtigen naam voert van: de brug van Jakobsdochters? Neen wij bezv ijken niet en groeten haar van verre. Dicl terbij komen al „de wateren /an Merom". Ook door het Meer van Me- rom stioomt de Jordaan, evenals do'r het Meer van Tiberias. In vorm gelijken zij op elkander, maar het meer van Ti berias is veel grooter. Het Merom-Meer kan in den winter het water niet hou den en een groot gebied wordt dan over stroomd. Zomer en zon doen het water verdampen en er blijven moerassen over Vele honderden hectaren. Het Hoeleh- gebied. Eens zal het verworven en drooggelegd moeten worden en even- vloeien, zegden B. en W. hunne me dewerking toe. Na ampele besprekingen is een overeenstemming bereikt, behou dens nadere goedkeuring van den raad en bieden B. en W. thans ter uitvoering daarvan, de opgemaakte concepten ter vaststelling aan. Ter toelichting wijzen zen B. en W. erop, dat de reductie van van cent per kWh van toepassing zal zijn op aan den polder Walcheren \oor zijn gemaal geleverden stroom tus schen 10 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, met dien verstande, dat hel in die uren pejn kalenderjaar totaal kWh ten minste 40 pet. moet be- loopen van het totaal-aantal kWh het welk voor het gemaal is gelevefli. Ook is, voor wat belfpft de levering aan het gemaal, de spertijd eenigszins gewijzigd. De gewijzigde overeenkomst zal geacht te zijn ingegaan 1 Januari '31, omdat de polder WalcheiJen daarop reeds gerekend had en te loopen voor 4 jaar, telkens een jaar te worden ver lengd als niet ééh jaar te voijen ia opgezegd. De Commissie van Financiën ver- eenigt zich met het voorstel. Wijziging steunregeling voor werkloozen. Op aandrang van de Commissie voor steunverleening aan werkloozen wend den B. en W. zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, met verzoek ten behoeve van de werk loozen, die vallen onder de van Rijks wege gesubsidieerde steunregeling, als mede ten behoeve van de werkloozen, die vallen onder de zuiver gemeentelijke steunregeling [de uitkeeringsbedragen en regelen zijn voor beide steunregelin gen dezelfde), enkele wijzigingen te wil len aanbrengen in de regelen, vermeld in zijn rondschrijven van 7 Januari 1931. Na overlegging van het antwoord, deelen B. en W. mede, dat op de basis van de uitkeeringsweek van 21 tot en met 26 December 1931 de kosten ver bonden aan de wijziging der steunrege lingen eene hoogere uitgaaf van rond f 41.30 per week zal beteekenen. De gevolgen zullen zijn, dat voor ge zinnen van 6 en meer personen, voor zoover vallende onder art. 8 of 19 der steunregeling, de steun aan gehuwden en ongehuwde kostwinners ten hoogste zal bedragen 70 en 65 pCt. (thans 65 en 60 pCt.) van het loon, dat zij bij 48- urige arbeidsweek in het bedrijf, waar toe zij behooren, zouden kunnen verdie nen, terwijl aan deze categoriën van personen een huurtoeslag wordt uitge keerd overeenkomende met hetgeen de huishuur meer bedraagt dan 3 tot een maximum van f 1.50, een en ander met dien verstande, dat steunbedrag en huurtoeslag samen in geen geval meer mogen bedragen dan de boven vermelde percentages. Voorzieningen tegen brand in Stadhuis. In overeenstemming met het advies van den Commandant der Brandweer, meenen B. en W., dat in het Stadhuis ter verzekering van jgrootere brand veiligheid, alsnog de volgende voorzie ningen behooren te worden getroffen: a. ophangen van de minimax, thans aanwezig in de Archivariskamer, onmid- delijk bij de toegangsdeur naar die ka mer of vlak bij de deur in de kamer zelve; b. aanbrengen van bordjes met de woorden „Streng verboden te rooken" in de Vleeschhal en bij de trappen naar de zolders; c. onderzoek of alle schoorsteenen houtvrij zijn; d. de kachelpijp ten kantore van den gemeen-ontvanger, die thans zon der voldoende bescherming door het behang is gestoken, te veranderen; e. verplaatsing van kachels en pij pen, die te dicht bij muren en gordij nen staan; zoovele hectaren vruchtbaren grond opleveren. Nu is er de biezen-industrie van Bedoeïnen, die er huizen in tenten, althans zoo iets als tenten, van gevloch ten biezenmatten. We zijn hier niet hoog boven den zeespiegel en het is er warm. Troepen bizons zoeken de koelte in het water, waar het voldoende diep voor hen is. Hun heele lijven onder, slechts hun koppen, horizontaal gestrekt, bo ven het water. Roerloos. Op een hoop bij elkander. „Daar hebt ge" meent Schmidt „het dier, dat in den Talmoed Kawie heet." Hetwelk ook wel Koei gelezen wordt en waaromtrent op verschillen de plaatsen de twijfel wordt besproken of het gerekend moet worden te behoo ren tot de tamme of tot de in het wild levende zoogdieren 1). Hetgeen dan ook in verband met de spijswetten eenig verschil oplevert en eveneens ten op zichte van de bepalingen omtrent het ritueele slachten. Onze Chauffeur-Talmoedist heeft 'n nieuw onderwerp aangesneden. En zoo bereiken we Tel-Chai. Tsl- Chai en zijn droevige vermaardheid. Het is er stil. Doodstil. De vervallen wonin gen en schuren zijn de overgebleven stomme getuigen van den bloedigen strijd, die hier voor ruim tien jaren is gestreden. Daar op het erf staat een steen rechtop. „Getuige is deze steen" f. aanbrengen op de zolders van. schoorsteenluikjes voor de schoorstee nen van het ontvangerskantoor, de se cretarie (boven), het vertrek daarnaast, de secretaris-kamer, de burgemeesters kamer en de beneden trouwkamer, om dat anders afdoend vegen niet wel mo gelijk is. g. bekleeding van alle schoorsteen mantels met brandvrij materiaal en ver vanging van de houtdeelen onder de roetplaten door ijzeren onderdeelen; h. aanbrengen voor zooveel noodig, van grootere voetplaten, dan de nu ge bruikte onder de kachels in de verschil lende vertrekken. i. brandvrij maken van de deuren tusschen bodewoning en archivaris-ka mer tusschen Vleeschhal-zolder en voorzolder en tusschen voor-zolder en kachel-zolder. B. en W. stellen voor een crediet van 570 voor een en ander toe te staan en die som te vinden uit den post on voorzien 1932. De Commissie van Fabricage veree- n:gt zich met het voorstel, die van Fi nanciën eveneens. Zij zou echter gaarne vernemen, of thans alle voorzieningen worden voorgesteld, die door deskundi gen worden noodig geacht, of dat in de toekomst nog meerdere uitgaven te wachten zijn voor meerdere beveiliging van het Stadhuis. Heeft men gedacht aan' beveiliging van den toren? Is nage gaan of er voldoende minimaxen aan wezig zijn? Zal geregeld worden nage gaan of de slangen in het gebouw in gopden staat verkeeren? Een minder heid zou nog de vraag willen stellen of het maken en bevestigen van drie bordjes met opschrift „verboden te roo ken" a 4 per stuk, dus 12 en een grooter bord in de Vleeschhal voor 8 niet hoog geraamd is. Geëmailleerde ijzeren bordjes met dit opschrift, zijn volgens verkregen inlichtingen in de stad1 verkrijgbaar a f 1.20 per stuk. Ook meent Üie minderheid, eveneens qp grond "Van inlichtinegn, dat de post aanschaffen en in maken van ongeveer 10 schoorsteen- luikjes of herstellen daarvan a f15 dus f150 nog al aan den hoogen kant is geraamd B. en W. antwoorden, dat de Com mandant der Brandweer aanbevolen heeft, ter betere beveiliging van het Stadhuis tegen brand nog enkele meer omvangrijke voorzieningen te treffen. De desbetreffende kosten worden thans zoo na mogelijk berekend. Zoodra zulks is geschied zullen B. en W. zzich te dier zake nader beraden. Eene afzon derlijke beveiliging van den toren komt onder de aanbevolen voorzieningen niet voor. Minimaxen zijn in voldoend aantal aanwezig. Geregeld (eens per 3 maan den) zal worden nagegaan oï de slan gen in het gebouw in goeden staat ver keeren. B. en W. verminderen de raming met 6.40 met de bedoeling voor de 3 bordjes „verboden te rooken" gebruik te maken van de in den handel verkrijgba re modellen. De raming voor het groo tere bord in de Vleeschhal, hetwelk h.i, het best door den dienst der Gemeen- maakt worden overeenkomstig de geble- tewerken kan worden vervaardigd, om dat de maten dan precies kunnen ge- ken behoeften, is niet te hoog. De raming voor aanschaffing en in maken van onge veer 10 schoorsteenluikjes 150) lijkt misschien hoog, maar opgemerkt dient te worden, dat die luikjes maar niet zon der meer in de schoorsteenen kunnen aangebracht worden, doch daarbij ver schillende bijzondere voorzieningen voor plaatsing en bijwerken noodig zijn. B. en W, handhaven daarom het bedrag van 150. Electrificatie van school A. Naar aanleiding mede van de desbe treffende opmerking bij de behandeling der begrooting 1932, stellen B. en W. 1) Riten en Symbolen I, 2e druk, 2). Dit is de plek vertelt ons Schmidt waar Trumpeldor doodelijk is gewond bij den roofoverval van Bedoeïnen en waar hij, met den dood in hart, de verdediging nog heeft voortgezet, tot er hulp kwam opdagen, om kort daarna onder het vervoer op den weg naar ver zorging den geest te geven. Voorheen had Trumpeldor in het Joodsche legi oen van Jabotinsky in Galipoli gestre den en daarna in het leger van Lord Al- lenby in Palestina. Is het wonder, dat zijn naam onder de jeugd een bizonde ren klank heeft gekregen? Ginds wijst ons Schmidt van af dit plekje de uitge breide bezitting van den Sheik, die vol gens hem op den achtergrond de leider van dezen roofmoordoverval is geweest. Nog meer dooden. We gaan wankele trappen op. Daar staat op een tafel een geboet seerd medailjon. Twee meisjes in be schuttende Cherubijnen-vleugelen. De ze beide meisjes zijn destijds eveneens vermoord. Tel-Chai is verlaten. De plaats is niet onderhouden. Ook dit ver trek niet. En het geboetseerde medal- jon van Gordon is ook niet onderhou den. Die er over zijn gebleven van Tel- Chai zijn naar hooger getrokken en bij het naburige K'far-Gil'adie ingedeeld, hoofdstuk 46 en 47. 2) Riten en Symbolen I, 2e druk, hoofdstuk 16. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5