FINANCIEEL-ECONOMISCH WEEK-0 VERZICHT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. KUNST EN WETENSCHAP. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. BEURSTHERMOMETER. Uit de in den jongsten tijd door ver schillende landen gepubliceerde begroo- tingscijfers blijkt wel op duidelijke wijze, welk een diep ingrijpende invloed de economische crisis op den toestand der staatsfinanciën uitoefent. De Ver. Sta ten, Frankrijk en Engeland, België en niet in de laatste plaats ook ons eigen land en Ned. Indië, alle hebben in de afgeloopen week gegevens verstrekt, welke een schril licht hebben geworpen op de moeilijkheden, waarmede de schat kisten in al deze landen te kampen heb ben. In het „rijke" Amerika en het „met goud volgepropte" Frankrijk is de toe stand der staatsfinanciën niet veel min der nijpend dan in die der meeste an dere staten. Naar men weet, worden de crisisuit gaven (werkloosheidsvoorzie:ng) enz.) hier te lande buiten de normale begroo ting gehouden. Reeds in de laatste mil- lioenennota had de Minister van Finan ciën er op gewezen, dat te vreezen was, dat in 1932 deze uitgaven het voor 1931 becijferde bedrag van 17 millioen zou den overschrijden, en vèr dreigden uit te gaan boven het bedrag van de nieuwe voor dezen dienst ingestelde heffing. In derdaad zal, door het in de afgeloopen week ingediende wetsontwerp tot ver hooging der opcenten op den suiker- en den wijnaccijns, den tabaksaccijns op ci- garetten, het zegelrecht op buitenland- sche effecten en de heffing van een in voerrecht op zuidvruchten (waar tegen over dan de grondbelasting op onge bouwd zal komen te vervallen) een ex tra bedrag van 12 millioen aan den crisisdienst worden toegevoerd. Onnoo- dig te zeggen, dat juist in de tegenwoor dige omstandigheden, nu een verlaging der kosten van het levensonderhoud met het oog op het concurrentie-vermogen van ons land met het buitenland meer dan ooit gewenscht is, maatregelen als de bovenbedoelde, die de tendenz heb ben, het leven opnieuw duurder te ma ken, alleen te rechtvaardigen zijn door de absolute noodzakelijkheid, om den toestand onzer staatsfinanciën gezond te doen blijven. Op de fondsenmarkt heeft vooral de aangekondigde verhooging van het ze gelrecht op buitenlandsche effecten de aandacht getrokken. Dit recht, dat voor obligatiën tot dusverre 1 en voor aandeelen 1.2 bedroeg, zal worden verhoogd tot resp. 1.6 en 1.8 De re geering verwacht hierdoor een hoogere opbrengst van ruim 2 millioen per jaar. In verband met de sterke vermindering der belangstelling voor buitenlandsche fondsen moet echter worden betwijfeld, of deze raming wel zal worden gehaald. Ook in de afgeloopen week is op de Amsterdamsche beurs in buitenlandsche waarden weder zeer weinig omgegaan. Trouwens de geheele beurshandel was slechts van weinig beteekenis. De luste- looze houding, aanvankelijk gepaard gaande aan een gestadige afbrokkeling der koersen, vindt wel haar voornaam ste oorzaak in het feit, dat de seizoen opleving, waarvan men het begin ge meend had waar te nemen, zich niet heeft doorgezet, terwijl nieuwe, gunstige factoren achterwege zijn gebleven. Op de obligatiemarkt lagen Nederland- sche Staatsleeningen eenigszins gedrukt zonder dat het echter tot koersver liezen van beteekenis kwam in ver band met de indiening van het wetsont werp inzake een nieuwe Staatsleening. De regeering maakt n.l, van het feit, dat toch binnenkort een leening zal moeten worden uitgegeven, ter conversie van de per 1 April a.s. aflosbaar gestelde 6 Staatsleening 1922A, gebruik, om tege lijkertijd een deel van de vlottende schuld te consolideeren. In totaal is machtiging gevraagd voor de uitgifte van 200 millioen, dat echter in gedeel ten kan worden geëmitteerd. In elk ge val staat, met inbegrip van het voor de bovenbedoelde aflossing benoodigde be drag, van 150 millioen, de emissie van een groote Nederlandsche staatsleening voor de deur, die dan door andere ge volgd zal worden. Om deze eerste emis sie volledig te doen slagen, zoodat deze als het ware als „gangmaker" voor latere uitgiften kan dienen, zal een aantrekke lijk rente-type gekozen moeten worden, Naar men ter beurze aanneemt, zal de interest wel op 5 worden gesteld, bij een koers van uitgifte van pari of wel licht zelfs nog iets daaronder. De oude 5 leeningen noteeren thans iets boven pari. Een gunstig perspectief opent het feit, dat de jongste emissie van 5 millioen 5 obligatiën der gemeente 's-Graven- hage een groot succes heeft gehad, zoo dat bij de toewijzing een belangrijke re ductie moest worden toegepast, terwijl de leening na de inschrijving zelfs eenig agio deed, iets, wat wij in langen tijd niet hebben meegemaakt. Van de goede ont vangst dezer leening heeft de gemeente 's-Gravenhage gebruik gemaakt, door onmiddellijk met een nieuwe uitgifte, weer van 5 millioen, van dezelfde ren te en een koers van uitgifte van 100 te komen. Nu is de uitgifte van een gemeentelee- ning van een betrekkelijk gering bedrag wel niet zonder meer te vergelijken met de emissie van een staatsleening van den omvang als die, welke te verwachten is, terwijl ook in het oog moet worden ge houden, dat het bij de emissie 's-Graven hage ging om obligatiën met een looptijd van slechts 5 jaar (voor de tweede emis sie is de looptijd op 6 jaar gesteld); eeni- ge aanwijzing van de stemming op de obligatiemarkt vormt het succes der lee ning echter toch wel, in zooverre, dat er uit mag worden geconcludeerd, dat het enkele maanden geleden heerschende wantrouwen aanmerkelijk geluwd is. Wat nu het verloop der aandeelmarkt betreft, zijn er nauwelijks factoren aan te wijzen, die het koersverloop van spe ciale fondsen in de een of andere rich ting hebben beïnvloed. De tijdelijk lage re koersen van suikeraandeelen kunnen misschien worden verklaard door het of- ficiëele bericht betreffende de beperking van den Java-suikeroogst voor 1933, al bracht dit slechts een beperking van reeds bekende feiten. Oogst 1933 zal, door de stopzetting van den aanplant door ca. 59 fabrieken, beperkt worden tot 1.496.350 ton, tegen een normale pro ductie van 2.981.047 ton. Thans is het woord aan den anderen grooten produ cent van rietsuiker, Cuba, om zijn be perking van den nieuwen oogst bekend te maken. Volgens de voorloopige cij fers zou de Cubaansche oogst voor het nieuwe jaar nog eer iets grooter wor den dan de vorige oogst, waarbij op gemerkt moet worden, dat die bij den voorafgaanden oogst sterk was ten ach ter gebleven, terwijl Java, dat zijn sui- keraanplant bij den aanvang der res trictie-onderhandelingen reeds in den grond had, het vorige jaar nog zoo goed als niet had beperkt. Over de rubber-restrictie is nog niets naders bekend. Berichten over desbe treffende plannen der Nederlandsche re geering heeft de Minister van Koloniën opnieuw praematuur genoemd, waarbij hij verklaarde, dat in het tegenwoordige stadium der onderhandelingen nog geen definitief besluit kan worden genomen. Rubberaandeelen trokken dan ook na genoeg geen belangstelling, evenmin trouwens als tabakken. Koninklijke Petroleum hebben aanvan kelijk het in de vorige week bereikte hoogere peil niet kunnen handhaven. De vraag naar dit fonds voor Parijsche rekening is opgehouden en de stemming was meerendeels gedrukt. Ook industri- eele fondsen zakten voorbijgaand in koers in, bij gebrek aan stimuleerende berichten. Nederlandsche Ford waren in het bijzonder flauw gestemd, op ongun stige dividendgeruchten. Aandeelen Phi lips profiteerden niet van een bericht over verdere uitbreiding der fabricage van Philips-producten in Frankrijk, in samenwerking met een Fransche maat schappij, waardoor Philips door de ra- dio-contingenteering der Fransche re geering in voortdurende mindere mate zal worden getroffen. Tegen het einde der week was, in aan sluiting aan een koersherstel te New- York ook hier de stemming beter. Vrij wel over de geheele linie trad een koers- verbetering in. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week: Koloniale Bank 51%54%521/2. Nederl. Ford 158122148. Philips Gem. Bezit 8784%87%. Unilever 107—100%—103. Ned. Gist- en Spiritusfabr. 298% 285%. AMSTERDAM, 12 Febr. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 100s/8—100i/2. Ned. 17 1000-4i/2 97—97. Ned. 31 1000-4 911/2—92i/4. Certificaten-3 71i/271i/2. Cert. N.W.8.«-2i/2 6 U/s— 61. .O. Ind:ë 22 dollar 1000-6 82yfe-82y8. O. Indië 23 pndst. 100-6 651/2:65i/a O. Indië 16 1000-5 83-83. iO. Indië 26 1000-4i/2 75—75% Duitschl. 100-7 48%—49%. Duitschl. 30 1000-5% 36%—37. Engl. W.L. 50-200-5 70—69%. Engl. F.L. 50-200-4 60%—1— Zeeuws. Hyp. B-5 9596. Zeeuws. Hyp. B-4% 9089. A Amsterd. Bank 101%101%, A Bank Assoc. 26% C Rott. Bankver. 72 A Twentsche Bank 97—. A Pref. Jurgens A 75—73i/8. A De Schelde N.B. 37—40 A Ver. Papf. v. Gelder 683/8— 681/3. C Am Car en Foundry 99% G Am. Smelt en Ref. 1^(3/4153/4. G Farbenind I.G. 73i/2 C U. States St. C. 40%44%. C C. Publ. Serv. 2%2%. C North Am. Cy. 3032%. A Born. Sum. H.M. 114%115%. A Ned. Wol Mij. 21%-21% A Singkep Tin M. 7H/a—75. A J. C. Japan Ln. 36i/a—39. A Rotterd. Lloyd 60i/a—631/4. A S. M. Nederland 65 A Amst. Thee C.M. 2021. A Houth. Alberts 41 C Peruvian C. Pr. 9—9%. A Southern Rlw. 1112%. C Union Pac. Rr, 62%77%. C Int. Nickel Cy. 7%8%. Koninkl. Petroleum 1,32%125131% Alg. Exploratie Mij. 85%84%88% Amsterd. Rubber 48%—46%. Ned. Scheepvaart Unie 63%62%. Kon. Paketvaart 117%—106%—107%. Handelsver. Amsterdam 169173 166—172%. Deli Batavia Mij. 143%137%140%. Amsterdam Thee 2520. Ie BESLOTEN KUNSTFILMAVOND. „Regen" van Franken en Ivens. „Filmsterren gevraagd" van Ernst Angel en „Menschen am Sonntag" van Robert Siodmak. Als men de dingen nuchter be kijkt, dan is het allemaal doodgewoon. Er zijn bioscopen, en daar draaien films. Er is een soort films, dat er niet draait, als regel. Er zijn belangstellenden, die dat soort films nu juist graag zou willen zien. Natuurlijk willen ze daarvoor wel betalen. Dus: men stelt ze daartoe in de gelegenheid. Dat is alles. In werkelijkheid zit er meer aan vast. Vereenigingen, Liga's, tijd- en strijd schriften, enzoovoorts. Ook in Middel burg is alles niet op wieletjes gegaan. Daar praten we voorloopig niet meer, liefst nimmer weer, over. Het doel was, als in de nuchtere aanvangsregels uit eengezet: kunstfilmavonden hier te krij gen, zooals er bv. in Amsterdam in het avantgarde-theater „De Uitkijk" gere geld draaien. Dat doel is bereikt: tegen c'vielen prijs hebben we hier, dezen win ter, in de Electro-bioscoop vijf van zulke besloten kunstfilmavonden. Dat het werk van den directeur dezer instelling, den heer F, H, Maessen, met dit succes bekroond is geworden, is niet alleen prettig voor hemzelven, maar ook nog en meer is het verheugend voor de ontwikkeling van de filmkunst, die het tenslotte toch voor een groot deel van de daadwerkelijke belangstelling van het publiek moet hebben. Deze eerste besloten kunstfilmavond is geopend met een korte toespraak van den heer Maessen, welke hij aanving met op te merken, dat, toen hem be kend werd, dat er hier ter stede belang stelling voor de productie der moderne filmkunst bestond, hij direct had gezegd: op mijn medewerking kan gerekend wor den natuurlijk binnen de grenzen van het financieel mogelijke. De aanvanke lijke plannen, een zelfstandige vereeni- ging, of een afdeeling van de Filmliga op te richten, konden voorloopig niet ver wezenlijkt worden. Spr. had toen ge tracht, op eigen initiatief, een oplossing te vinden. Want die moeilijkheden van organisatorischen aard hadden toch, al dus spr., met de kern van de zaak niets te maken. Deze zaak is: dat er hier vol doende daadwerkelijke belangstelling bestaat voor avantgarde- en liga-filmver- tooningen. Welnu: wanneer die interesse óók zou blijken uit een voldoende inteekening, dan zou een serie voorstellingen immers ook zónder een vereeniging of liga-af- deeling te organiseeren zijn? Het is onwaar, zoo vervolgde spr., dat het bioscoopbedrijf principieele bezwa ren tegen de avantgarde zou hebben waarom zou het? en om het u te bewijzen, besloot ik het te ondernemen, een serie voorstellingen, als door u ge wenscht, te organiseeren. Het verheugt mij buitengewoon, dat deze poging ge' slaagd is, wijl u, dames en heeren, door uw opkomst bewezen hebt, inderdaad belang te stellen in datgene, wat de mo derne filmkunst buiten haar gewone pro ductie brengt. Spr. deelde verder nog mede, dat voor de volgende voorstelling (die op 3 Maart zal plaats vinden) op het programma staan: „Le Jardin du Luxembourg" van Franken; het kortfilmpje „Inflation" van Hans Richter (den man, die ook het in dertijd hier vertoonde filmpje Europa- Radio maakte) en als hoofdnummer het schoone en suggestieve filmdrama „La passion de Jeanne d'Arc" van Carl Dreyer. Als eerste film draaide nu een Neder landsche rolprent: „Regen", van onze cinéasten Franken en Ivens, A Koloniale Bnk. 52%53%. A N.I. Hbk. 1000 58—58%. C Ned. H. M. 1000 74%—74%. A Alg. Kunstz. U. 39%41 -1 A v. Berkels Pat. 26%>27 C Calvé-Delft 5959. A C. Suiker Mpij. 2021%. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 10%11-10%. A Ned. Ford A.M. 148—142. A Philips Gem. B. 86%88%-7%. C Unilever 102%107-6. C Anaconda Cop. 19%21%-20. C Bethlehem St, 18% A A.N.I.E.M.—N.B. 167—167%. C A. Gas El. Cy. 4%4%. G Cities Serv. Cy. 55/8—61/4-1/1. C Midd. West Ut. 4%—5%. A Boeton Mijnb. 2524. A Kon. Petr. Mpij. 119—117. C Contin. Oil Cy. 5%6-%. C Shell Union O.C. 3%—3%. A Holl. Amer. Lijn 2%3. A K.N, Stoomb. Mij. 1615%. Wanneer men, eenigzins onwennig nog tegenover dezen vorm van de film, zou vragen: wat wil zij ons nu eigenlijk zeggen? dan zouden we dit zoo willen formuleeren: als men een gewoon mensch vraagt, wat hij van den regen vindt, dan zegt hij: niet prettig, ik zet de kraag van m'n jas op en ga liefst haast je repje naar huis. Maar nu stelt men dezelide vraag aan den filmk-mera-man. en die antwoordt opgetogen: mensch, ik zal je nu eens laten zien, wat regen is! Ik zal je de schoonheid van den regen toonen, de oewegelijke schoonheid van de vallen de regendruppels in onze bewogen grach- j ten; van het stroomende gootwater en het druilende druppeltje op de glasruit, van de grijze luchten en de haastige menschen, de wouden van parapluien en de, als een slagkruiser in den Oce aan, door waterplassen snijdende tram wagens. dat, en niets meer wil Fran- kens „Regen" zeggen. Hij hééft het ge zegd in een filmwerkje van groote in nerlijke schoonheid. Uit een filmpaedagigisch oogpunt was rnst Angels werk: „Filmsterren ge vraagd" wel heel goed gekozen voor de zen avond. Want heel duidelijk werd ïierin het drakerige van het sterrenspel getoond: dat vergeet men niet licht. Vooral tegenover het uitstekende frag ment, dat er is ingelascht: beelden in rhapsod:sche opeenvolging uit een film, zooals de regisseur zich die min of meer dacht. Dat is mooi van opname, uitste kend van tempo. Tenslotte vormt deze ichtelijk-humoristische film nog een ïeel aardige en logische inleiding tot 'iet hoofdwerk van dezen avond: Siod- maks „Menschen am Sonntag". De film Zondag is b ij n a zonder „ver- ïaaltje". Want wanneer we u zeggen, dat het dit is: een doodgewone Berlijn- sche chauffeur met een evengewone wijn reiziger, die samen met twee Berlijnsche winkeljuffrouwen een dagje naar Niko- lassee gaan, en dat dan de wijnreiziger, die oorspronkelijk met Annie had „af gesproken", een beetje erg veel aandacht aan haar vriendin Brigitte schenkt, maar dat er verder dan toch niets „dramatisch" „van" of „bij" komt.... wel, dan lijkt het wel heel wonderlijk, dat men door zulk een film een uur geboeid kan wor den. Dat zou dan ook niet mogelijk ge weest zijn, wanneer niet de ware kunstenaar hier aan het werk geweest was, waardoor immers het object op het tweede plan geraakt? Want hier is de „schilder met de kamera", de komponist van het gewoon-menschelijke leven aan den slag geweest. En aangezien het in wezen slechts op de echtheid van de emotie aankomt, en niet op den mate- rieelen verschijningsvorm, kan ons de filmisch goed geziene, uit jaloerschheid geboren droefenis van gezegde winkel juffrouw evenzeer en wellicht meer pak ken dan de met groot ontroeringsvertoon en glycerinetranen „gespeelde" woede van een honderdmaal „mooiere" film ster, die ons wil doen gelooven dat zij een keizerin, of toch ten minste een her togin, is. Samenvattende: het lijkt ons zoo toe, dat deze eerste avond welgeslaagd mag heeten. We kregen den indruk, dat de toeschouwers (de bioscoop was dicht- bezet), van „voldaan tot opgetogen wa ren" en dus mag verwacht worden, dat ook volgende avonden de belangstelling even groote zal blijken te zijn. De firma Spiering alhier had een aan tal met zorg gekozen gramophoonplaten ter begeleiding van de filmbeelden ge leverd. Het zou echter geen kwaad kun nen bij voorstellingen als deze, wanneer de muziek een volgende keer, gelijk „een strijkje achter de palmen" wat meer op den achtergrond werd gehouden. Bolland herdenking. Donderdagavond is, tien jaren na zijn verscheiden, de Nederlandsche wijsgeer wijlen professor G, J. P. J. Bolland, her dacht in de aula der Amsterdamsche Universiteit. Een talrijk gehoor was aan wezig. Bij deze herdenking werd ter eere van Bolland's nagedachtenis een stich ting in het leven geroepen, genaamd de Bolland-Stichting, gevestigd te Amster' dam. VERBETERIING. In het tweede blad van heden staat in den eersten regel der tweede alinea van de rubriek „Ongerege'de Goederen"*; „Om dit vonnis te bereiken", dit laatste woord moet zijn „b e g r ij p e n." HET HERSTELVRAAGSrrUK. Vernomen wordt dat Engeland en Frankrijk het er over eens zijn dat Duitschland geen slechtere voorwaarden kunnen worden opge'egd, dan de na gel dende. De conferentie zal waarschijnlijk toch te Lausanne worden gehouden. 'De Engelsche regeering schijnt aan de wen- schen van Frankrijk een eenigszins tege moetkomende houding te hebben aan genomen. Tusschen de Engelsche en Fransche regeering zou reeds over- overeenstemming zijn bereikt over de bedragen, die ze bij een definiiieve re geling zouden eischen. (Handhaving van iet Young-plan). HET OFFENSIEF BEGONNEN. Naar het Sovjet Tel. Agentschap uit Sjanghai verneemt, is de Japansche aan val op de Woesoenforten opnieuw be gonnen. De Japanners maken gebruik van zware artillerie. De beschieting ge schiedde met scheepsgeschut en machi negeweren. DE MOORD TE. HEMMEN. De 30- ;!arige visch venter H. uit Opheusden, die gearresteerd was in verband met den moord op de oude vrouw te Hemmen heeft Donderdag bekend den moord te hebben gepleegd. In de gister gehouden spoedeischen- de vergadering van de raad van Ter- neuzen staakten de stemmen over een voorslel-van Aken, (naar aanleiding van de oekende circulaire van Ged. Staten), om do jaarwedden tojtf f 2000 met 5 pGL en aaai'Doven met 10 pCt. te korten. Naar aanleiding van de moeilijk heden van financieelen aard bij de Kon. Vereen. „Het Nederlandsch Tooneel", vernamen wij, dat het gemeentebestuur van Amsterdam en de commissie voor het Nederlandsch Tooneel niet langer bereid zijn verdere medewerking tot ge zondmaking der vereeniging te verlee- nen. De liquidatie moet in de naaste toe komst worden voorzien. Hedenmorgen werd het faillissement gevraagd van het Nieuw Nederlandsch Tooneel. De rechtbank wees direct von nis, en sprak het faillissement niet uit. Van de politie vernamen we, dat reeds een 4-tal personen door het ijs gezakt is; op de Noordvest is ook een agent van politie, die ijsloopers wilde waarschuwen, tot zijn middel door het ijs gezakt. Met ingang van 12 Febr. '32 wordt het rechtstreeks postwisselverkeer ge opend tusschen Nederland en Zuid-Afri- ka. De bedragen van de postwissels, be stemd voor de Unie van Zuid-Afrika worden uitgedrukt in Z.-Afrikaansche ponden, shillings en pence. Telegrafische postwissels zijn niet toegelaten. Naar het Hindenburg-comité mede deelt, is het aantal handteekeningen op de lijsten voor de candidatuur van rijks president Hindenburg reeds meer dan anderhalf millioen. De inzameling wordt morgen beëindigd. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: (Onder voorbehoud), f 31.000: 18477 f 3000:10111 1000: 12925 400: 5750 f 100: 15706 16032 Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. A Ned. Scheepv. U. 62i/a63i/2'. A H.V. Amsterdam 1713/4178-i75ya. A Java Cult. Mij. 115—124. A N.I. Suiker U. 73r-75. A Poerworedjo S.O. 6i/2 A Deli Batavia 1403/4—140. G Deli Mij. 1000 I693/4-I7O1/4. A Senemnah 189—. C Chicago Milw.. 2"/s3-Vs- A Amst. Rubb. C. 46i/a— 478/4-7. A Deli Bat. Rubb 181/3—191/3. A Hessa Rubber 271/3—28. A Serbadjadi S.R. I81/419 Prolongatie 11/2l1/}. WISSELKOERSEN. 11 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhage New-York Febr. 8.52 59.05 9.76% 34.60 48.45 47.— 2.48% 12 Febr. 8.53. 59.—. 9.76%. 34.57. 48.26. 46.50. 2.47%. De rechtbank te Breda heeft Don derdag na het verhoor van den ambte naar de reciasseering over een eventu- eele plaatsing in de openluchtgevangenis uitspraak gedaan in ae zaak van den overval op het postkantoor te Ginneken. De eerste verd. G. J. Chr., tegen wien 2 MARKT - - Unilever Philips Aku Accoust. Amerika Suiker Mijnen Olie Rubber - Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2