PHILIPS J0üuhi& WAAROM LAMPEN? KUNST EN WETENSCHAP. Weigert namaak!, RECHTZAKEN. LANDBOUW. ONDERWIJS GEMENGD NIEUWS. Door het veel ge ringere stroomver bruik haalt de Phi lips lamp het prijs verschil van een paar dubbeltjes, dat ze meer kost dan een zooge naamd goedkoope lamp, reeds binnen een maand ruim schoots in. Gebruikt Philips „Argenta'Mampen en denkt er aan VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. llVJi samenstelling van de begrooting 1933 zullen B. en W. ernstig moeten nagaan, of eene loonverlaging over de geheele lin:e der ambtenaren en werklieden ge boden wordt om het evenwicht in de gemeentefinanciën te kunnen behouden. Voor eene verlaging uitsluitend op de bezoldiging van de genoemde drie titu larissen kunnen B. en W. geen vrijheid vinden aan Ged. Staten voor te stel len te adviseeren daartoe over te gaan Evenmin zouden zij het billijk achten, dat bedoelde korting uitsluitend voor hen reeds zou moeten ingaan op 1 Maart a.s. Op grond van een en ander stellen B en W. voor Ged. Staten in bovenge- noemden zin te adviseeren B. en W. teekenen hierbij aan, dat de voorzitter van hun college tot dit voorstel niet heeft medegewerkt. Ingevolge art. 101 der L.O.-wet stel len B. en W. voor over 1929 uit te kee- ren de volgende vergoedingen: school der VI. Schoolvereeniging 1993,25; Sint Paulusschool 1785,47; R.K. Jon gensschool Kasteelstraat 1144,34; R, K. Meisjesschool 3365,93; Ch. Herv. School Wagenaarstraat 3513,81; Oran- jeschool 2255,14; Geref. School Ka steelstraat 2437,03; idem Verkuyl Quakkelaarstraat 1618,93; R.K, U.L.O. school 899,40 en Ch. U.L.O. school 1492,50. Voor vakonderwijzers: VI. Schoolver eeniging 340,50; school Wagenaar straat 428; Oranjeschool 214; Ger. school Kasteelstraat 321; idem Ver kuyl Quakkelaarstraat 214; R. K. Meisjesschool 360; R.K. U.L.O.-School 609,90; Chr. U.L.O.-school 694,59, Ten slotte voor het vervolg onder wijs der Ver. tot bevordering van Chr. Onderwijs f 349.77. Als voorschot j-oor 1932 wordt voor gesteld voor gewone lagpre scholen f 11.39 per leerling of met gewoon on derhoud f 14.91 en voor de uloscholen resp. 119.90 en f 26.25; voor de vakon derwijzers in totaal f 342 voor gewone lagere scholen f1049 voor uloscholen. Daar dc Electro tinfabriek het geheele jaar 1931 niet in werking is geweest, stellen B. en W. op verzoek der directie voor ontheffing der straatbelasting te verleenen, zijnde een bedrag van f 36. Ter vaststelling bieden Bi. en W. de re kening van de Zeemans- en Visschers- bcurs over 1*930 aan, met een goed slot van f 3548.86. Daar de verharde rijbreedte van het gedeelte van den Singel tusschen den Koningsweg en de Van Dishoeckstraat maar 5 m. is en onvoldoende is voor het huidige verkeer, waardoor vele voer tuigen gebruik maken van de tusschen de verharding en de boomen gelegen strook grond, wat kuilen veroorzaakt en tot verkeersongevallen kan leiden, stel- B. en W .voor tot verbreeding van den rijweg over S(e |g|aan, wat f 4355 zal kosten en tot rioleering van dit deel van den weg, waarvan de kosten op f 3750 worden geraamd, alles te brengen ten laste van het wegenfonds. B. en W. zijn bij nadere bestudeering1 tot dc overtuiging gekomen, dat niet moet worden overgegaan tót het plaatsen van een kleine electrisch gedreven pomp voor hel afvoeren van water uit de zout- kvatersloot ten Noorden van de tram baan der N.V. Stoomtram Walcheren, doch dat dit water moeit worden ge loosd door de te verbreeden en uit te diepen slooten, tot welk werk reeds be sloten is. De kosten zullen daardoor tot f 30.000 stijgen en B. en W. hopen dit werk in werkverschaffing te kunnen doen uitvoeren met subsidie van het rijk. In verband niet deze werken stellen B. en W. voor ten laste van het grond bedrijf aan te koopen 5210 vierk. m grond van de gebr. J .en M. de Jonge voor f 3126. Ten slotte stellen B. en W. voor aan den heer ir. F. Vredenrijk Engelenburg op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als tijdelijk leer aar in het machinetee- kenen aan de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs zulks met ingang van "1 Februari 1932. van behoorlijk te rijden te eeneaimale missen. De administratie maakt de fout. van veel te gemakkelijk rijbewijzen ax te geven. Nu wordt de rechter voor de taak gesteld te corrigeeren wat de taak van de administratie is. Zoo had de hier betrokkene een absoluut gebrek aan reac tie-vermogen. Om deze reden had hem geen rijbewijs mogen worden verstrekt. Lfta-v Vraagt de echte Poeders en Tabletten I Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt (Ingez. Med..) 'ZB De Hooge Baad behandelde 'n cassa tieberoep van K. Z., die terecht had gestaan terzake dat hij op 8 Ma,art 1931 te Rijswijk met een door hem bestuur den jaiuto zoo onvoorzichtig en roeke loos gereden heeft, dat hij een aanrijding veroorzaakte, waarbij de heer K. uit Schiedam het leven verloor. Verdachte werd door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, welk vonnis het Haag sche Hof bevestigde. Voor requirant pleitte voor den Hoo- gen Raad mr. Roeper Bosch, die stelde, dat men bij 't ten laste leggen van „roe keloos rijden" geen rekening houdt mot hot feit, dat zeer veel automobilisten op don wag rijdon, die de bekwaamheid DE KRINGLOOP DER ELEMENTEN IN DE NATUUR. Maandagavond sprak vanwege het Natuurkundig Gezelschap Prof. Dr. G. iterson uit Delft over den kringloop van elementen in de natuur. De elementaire samenstelling van planten en dieren vertoont uit den aard der zaak veel overeenkomst. Alleen is de verhouding verschillend. Terwijl het dierlijk lichaam 62 pet. zuurstof bevat, bevat de plant 53 pet. koolstof. Onder den invloed van het licht op het chlorophyl van het bladgroen wordt koolzuur uit de atmosfeer opgenomen en te zamen met water omgezet in kool hydraten en koolzuur. Hierbij wordt licht energie verbruikt. Het omgekeerde proces heeft plaats bij de ademhaling der dieren en planten, deze laatste in het auister waarbij de energie als lichaamswarmte weer te voorschijn komt. Volgens schatting gebruikt de plan tengroei van de in de atmosfeer uiterst verdund voorkomende koolzuur (0.03 percent) per jaar 120 biljoen kg kool zuur, dit is het 20ste deel van de in de atmosfeer aanwezige koolzuur. Kwam er dus geen nieuwe aanvoer van kool zuur, dan zou in 20 jaar alle leven op gehouden hebben. De nieuwe toevoer geschiedt door de ademhaling van dieren en planten en wel 2.4 biljoen kg per jaar dus steeds 2 pet. van wat er noodig is. De overige 98 percent, dus het leeu wenaandeel, wordt opgeleverd door de werking van microben. Men heeft reeds met goed gevolgd de plantengroei kunnen bevorderen door extra toevoer van koolzuur en extra bestraling met licht. Welke elementen onontbeerlijk of schadelijk zijn tracht men bij de planten te onderzoeken door voedingsproeven. Men heeft het vermoeden, dat die ele menten het werkzaamst zijn, die in het periodiek systeem zoodanig geplaatst en in die mate geioniseerd kunnen zijn, dat de elektronenmantel, die ze bij die ionisatie bezitten overeenkomt met die van het naastbijzijnd edelgas. Calcium en phosphorus vormen de be- standdeelen van de beenderen. Kalium is belangrijker dan natrium en door de proeven van prof. Zwaardema ker is uitgemaakt, dat dit vooral is toe ie schrijven aan de radio-activiteit van het kalium. Jodium is voor dieren belangrijker dan voor planten. Zwavel en ijzer zijn onont beerlijk. De rol van aluminium is nog niet bekend, maar opmerkelijk is, dat het tot 10 a 20 percent voorkomt in Lycopodiumpoeder. Verschillende ele menten zijn alleen nuttig wanneer ze slechts in uiterst kleine hoeveelheid voorkomen, bijv. molybdeen (alleen als anion) en koper. Dit laatste vervult in het bloed van vele lagere dieren de rol van het ijzer in dat van hoogere. Dat bloed van die lagere dieren is dan ook dikwijls groen. Het blauwe gras van Kentucky bevat veel koper. De werkzame hoeveelheid van derge lijke metalen wordt soms reeds verkre gen door de metalen zelf in de voedings vloeistof te doen. De minimale hoeveel heid, die dan wordt opgelost, blijkt vol doende te zijn voor een gunstig resul taat. Merkwaardig is, dat het onderzoek heeft uitgemaakt, dat zeer waarschijnlijk het haematine van het bloed in con structie overeenkomt met het chloro phyl en dat dit laatste op de plaats waar in haematine ijzer en chloor zit, magnesium heeft. Het in Limburg voorkomende zink- viooltje met groot geel bloempje en lange steel bevat veel zink en heeft daaraan de afwijkingen te danken, waarvan het nog niet geheel zeker is of ze ook blij ven na overplanting op niet zxnkhou- denden bodem. Van borium weet men alleen, dat het gunstig heeft gewerkt bij de bestrijding van een tabaksziekte. Chroom, zilver en cadmium zijn scha delijk. De Nobelprijswinnaar Otto Warburg heeft door proefnemingen uitgemaakt dat, ofschoon rood licht de sterkste wer king heeft op het chlorophyl, toch ook bij ontstentenis van rood licht ook de andere lichtstralen actief kunnen zijn, vooral blauwe. Omtrent de ademhalingswerking be staan nog verschillende theoriën, de eene neemt aan, dat het ijzer de zuurstof actief maakt, een andere, dat onder in werking van een enzym de hydrogena- sen ontstaan, die de waterstof actief maken. Microben doen stikstof verwerken in eiwit, dat bij afbouw Anirden, Ammo niak, nitriten en nitraten levert, welke laatste weer door de planten en micro ben in eiwitten kunnen worden omge zet. De mensch kan hier ingrijpen en de •tikstof uit d e lucht binden in Ammoni- Een wonderbrood. In oude kronieken vindt men tal van wonderverhalen overde kometen. Ze worden voorgesteld als vreeselijke lucht monsters, die bloed en vlammen braken en, zooals het wei eens terecht is uit gedrukt, door de lucht rijden, dat het den menschen de haren ten berge doen rijzen, maar dan tevens worden voor gesteld als boden en proleten van aTlerlei ellende, als pest, hongersnood, aardbe vingen, stormen, watervloeden, veesterlte en wat er op dat gebied nog meer be dacht kan worden. Even mag de aandacht gevraagd wor den voor een komeet, die in 1316 ver scheen en waarvan wij het volgende vin den aangeleekend, dat ongetwijfeld wel tot hel allermerkwaardigste behoort, wat die staartsterren in den loop der tijden hebben kunnen veroorzaken, waarbij wij letterlijk weergeven, behalve de oude spelling. In hel jaar 1316 openbaarde een ver- vaardelijke groote comeet, daar een gtroo- te en lastige dure tijd na vblgde, en groote Pestelentie, bijzonder in Holland en Zeeland, zoodat er veël menschen van honger stierven. Meq vond{ als som- nïïaen schrijven, de menschen dood o_p de wegen liggen van "honger, en sommi- kinderen aan haar moeders borsten die dood waren en die horsten gezo gen hadden. Den honger en dure tijd durende twee jaren lang. In dezen tijd veranderde binnen Leiden in Holland een stuk gerstebrood in een harden steen, dewelke die gedaante heeft van een brood, als men nog voor oogen zien mag in Sinte ?Peetersheele aldaar. Er wordt daaraan toegevoegd, dat dit won derbrood naderhand is verhuisd' naar het Gasthuis te Middelburg. Ongeloovige meuscheu van lateren tijd willen .wel zeggen, dat het nooit iets anders is ge weest dan een keisteen. De legende zegt, dat in dien hongersnood een vrouw te Leiden tot haar zuster ging en deze om een bete broods verzocht: dat deze zeide geen brood te bezitten en dat daar- 00 de eerste zeide: Jlueve zuster ,,ik weet. dat gji wel brood hebt, maar ik wensch nu. dat al het brood, dat ^ij hebt, in steen verandere". Men zal ook in die dagen van de ver schijning van de komeet en de wonder- derlijke wijze van verandering van brood in steen, wel gezegd hebben „dat noyt mensclie dierghelycke gjhesien en hadde". De verschijning van een komeet 35 jaren later, in 1351', 'is ook al 'heej zonderling, want 'dat dit in 'September plaats had, dat ze groot en vreeselijk was, dal er sterke winden uit heit Noor den volgden, is alles vrij gewoon voor die dagen ,maar het volgende is nogal miracileus: En daar was ook een eclips der sonnen wel zeventien uren lang, „dat noyt mensche derghelycke ghtesien had den", geen wonder, 'want een eclips van zeventien uren behoort nu eenmaal tot de onmogelijkheden. W. ak en zoo het zelfde proces doen plaats hebben. Deze eiwitleverende microben zijn niet alleen de in de bekende wortelknolletjes -anwezige, maar ook andere, door prof. Beyerinck in den bodem gevondene. Bij die werkzaamheid wordt ten koste van energie van koolhydraten het eiwit op gebouwd, zooals door proeven is bewe zen, waarbij filtreerpapier in een kolfje de koolhydraden leverde en eiwitdeeltjes het verwoeste papier opvulden. Zwavel is in groote hoeveelheid aan wezig in het cysteine een bestanddeel van haar, wol, enz. De cysteïneverbinding glutathion is in alle cellen aanwezig en speelt een groote rol bij de stofwisseling. De Aarde levert aan de planten per jaar 36000 miljoen K.G. zwavel, waarvan de menschen 365 miljoen en de dieren 1095 miljoen K.G. benutten, dit is 3 pet. van het beschikbare. De overige 97 pet. worden door de microben verwerkt Er zijn microben, die gevuld zijn met zwa- veldruppels, die ze in hun voedingspro ces omzetten. Opvallend is hier de overeenstem ming met de verhoudingsgetallen bij de koolzuurassimilatie. Silicium is een belangrijk bestanddeel van de kiezelalgen. Arcenicum schijnt ook noodzakelijk te zijn voor het menschelijk leven. De mensch neemt per jaar 7.66 m.gr, arsenicum op. Spreker heeft uit het rijke materiaal enkele grepen gedaan. Veel is er nog onbekend, maar men dient wel bewon dering te hebben voor de stoere en nauw- keur'ge arbeid, die reeds belangrijke re sultaten heeft geleverd. De aanwezigen bedankten den spreker voor zijn duidelijke en boeiende voor dracht door een hartelijk applaus. Kring Axel der Z, L. M. Zaterdag vergaderde de Kring Axel der Z.L.M. in tegenwoordigheid van den Alg. Secretaris Ir. Siebenga uit Goes. Na opening en de gewone plichtplegingen werd het jaarverslag uitgebracht eu deel de de penningmeester mee dat de ont vangsten f1406 en de uitgaven f1365 hadden beloopen. Hierna besprak de heer Siebenga in het kort de reorganisatie van de 'kringen, die men in afdeelimgen wil splitsen, ten einde plaatselijk meer .bekendheid te kun nen geven aan wat in de Zeeuwsche Land- houw-Maatschappij omgaat, zoowel in de kringen als op de kantoren; en men om gekeerd ook zijn wenschen en grieven meer tot zijn recht kan doen komien, opdat zoo mogelijk daarnaar kan worden gehandeld. Kortom men wil te Goes mtér voeling hebben met de leden. Men zal een vijftal vergaderingen in deze streek en ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen be leggen, waar een en ander kan worden besproken. Als bestuursleden worden gekozen de heeren A. d'Hert van Zuiddorpe (aflr.X A. Dees Dz., te Tereneuzen en J. den Hamer Sr. te Axel. Bij de rondvraag werd geklaagd over de schade, die zelfs landbouwers "hadden, die op meer dan 4 km van de fabrieken de l'Azote te Sluiskil wonen. Opgemerkt werd dat het bij' mist en vochtig weer hel ergst is. Herhaaldelijk worden de jbn- ge planljles aangetast die er op den duur niet meer boven op komen. Een nader onderzoek wordt toegezegd Anderen kiagen over den druk der sociale lasten, de zegelplakkerij' en de grondbelasting. Ten slotte sprak ir. Siebenga nog over den uitvoer van landbouwproducten, in zonderheid van pootaardappelen, waar voor nu wettelijke bepalingen zijn ge vraagd en ook zullen worden vastgesteld!, maar dan op een wijze, die meer vertrou wen moet geven in den Nederlandscheri handel in dat artikel, dan op het oogen- blik in het buitenland bestaat. Beurs voor studiën in België. De NederJandsche afd. van de com missie ter uitvoering van het verdrag be treffende intellectueele toenadering tus schen Nederland en België, zal ten be hoeve van een afgestudeerde, 'n student 'n geleerde of een kunstenaar van naaim, die zijn studiën aan een universiteit of hoogeschool in België wenscht voor te zetten ol' aldaar onderzoekingen o>f andere werkzaamheden wenscht te verrichten, beschikbaar stellen een beurs, .groot f1200 's jaars. FABRIEKSBRAND. Hedennacht om streeks één uur is door, tot nu toe on bekende oorzaak een .geweldige brand uitgebroken in de fabriek van industrie, landbouw en zuivelwerktuigen annex woonhuis, toebehoorende aan den heer A. Lanfers te Eelderswolde, op 'n half uur afstand van Groningen. Toen de brand uitbrak, was niemand in het ge bouw aanwezig. Een buurman waar schuwde de brandweer van Groningen De molorspuit had het ongeluk om' vlak bij' het brandend gebouw in een grep pel te geraken. Een tweede motorspuit werd gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse verscheen, en eindelijk drie stra len water kon geven in de loeiende vuur zee. Door den krachtigen O. wind aange wakkerd viel aan blusschen weldra niet meer te denken. Daar er tenslotte geen water meer was, was men gedwongen het gebouw tot den grond toe te laten afbranden. Groote voorraden die opgeslagen stonden zijn verwoest. Verzekering dekt de schade. DE MOORD TE HEMMEN. Om trent den moord op de 73-jarige vrouw van B. te Hemmen verneemt de Maasbode nog het volgende: Twee man nen, die te Schoonhoven gearresteerd (Ingez. Med.) waren bleken met den moord niets uit staande te hebben. Nadat zij door den rechtercommissaris te Arnhem géhoord waren, zijn zijl weer opi vrije Voeten gesteld. In de woning van den Visch- venter H. H. te Opheusden werd bjij een huiszoeking geld gevonden, waarvan de vrouw van H. niets afwist. Voorts is gebleken dat H. meermalen bij de vermoorde vrouw B'. visch af leverde. H. is naar Arnhem overgebracht, ten einde door <^en rechtercommissaris te worden gehoord. VOL WATER GELOOPEN. -x Dinsdag middag ontdekte de brugwachter v. d. B>. te Naarden, dat er een schip 'in het Naarder Hop de noodvlag had uitgesto ken, waarop hij zich onmiddellijk met de politie in verbinding stelde en fich met de havenboot naar het in gevaar ver- Eeerende schip begaf. Dit bleek te zijn het motorschip „Samenwerking" van de Gebr. Los uit Amersfoort. De machine kamer en het ruim waren vol water ge- loopen tengevolge van het feit, dat het schip te diep geladen was en er een hevige golfslag stond. De schipper met zijn knecht zaten nog in den roef, die( nog net boven wateruitstak. Zij konden juist bijtijds het zinkende schip verlaten. m net ruim nevona zich een hoe veelheid balen gerst en opi het dekstond een aantal vaten met ve(t. Ongelukken. Het zoontje van den heer v. D. te Dus- sen bij Geertruidentberg viel, spe lende, bij een buurman, van den zoldei. Met een ernstige hoofdwonde werd Ciu kleine opgenomen. 15 Vind jij het niet gek, dat we zoo maar in een onder- aardsch kasteel zit ten, merkte Roetje op en alsof hij bang werd, gaf hij Drib beltje gauw een hand. Ze liepen zoo een eindje en kwa men bij een heel eigenaardig dingske. Het leek 'n mensch met een heel groot gezicht, maar dat kon toch niet en daarbij tikte het al lemaal. Roetje wil de heel flink zijn en ging er op af. Hij wreef met zijn hand over het gezicht en daar zagen ze tot bun blijdschap dat het ten heel gewone Roetje en Dribbeltje. klok was, die heelemaal vol stof zat. Maar dat die klok nog liep, daar be- grepaa z* aiets van.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6