REIS naar pAmim Ceeusiekv. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 10 FEBRUARI 1932, No, 34. HET JAPANSCH- CHINEESCHE CONFLICT. DOOR RADDYN S.PkdeVRIES.Mzn Café-Restaurant van den 1sten Rang. TEGEN 'T ONTWERP TERPSTRA. „Allerlei omstandigheden." BINNENLAND. DE STERRENHEMEL 10—17 FEBR. 1932. 20 h M.T. DE KLEINE GEMEENTEN EN HET KORTINGSWETJE. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. II, De eerste botsing tusschen Japanners en Chineeten. Het ontwakend China, (Bijzondere correspondentie,) In de negentiger jaren regeert over China de Keizerin-Weduwe Tsehsi. Zij regeert er met absolute macht. Wel is er haar zoon, de keizer, maar hij is een willoos werktuig in de handen van zijn moeder. De rechterhand van de keizerin weduwe bij het besturen van het onme telijke rijk is Li Hoeng Tsang, bekwaam generaal en staatsman. Hij is minister van buitenlandsche zaken en eerste mi nister van het Chineesche keizerrijk. Zijn functie brengt hem voortdurend in aanraking met buitenlanders. Als Chi nees van den ouden stempel mag hij deze vreemdelingen niet. „Het zijn niet de mannen zelf, die mij tegenstaan, maar 't is hun manier, zich zoo verheven te voelen. Eenmaal zal ik hun vragen: was uw land beschaafd en bestudeerde het de zeven kunsten vóór het onze?" Maar ondanks zijn afkeer van de Wes terlingen, begrijpt hij, dat zij niet buiten het land te houden zijn Het keizerlijke hof te Peking haat de vreemdelingen. Liefst zou het ze in zee drijven, maar Li Hoeng Tsang, die in Europa is geweest en gezien heeft hoe machtig deze Westerlingen zijn, vormt laag. Aan het keizerlijke hof te Peking is men woedend op den eersten minister Li Hoeng Tsjang, wien men de schuld geeft van de ramp, die het land getrof fen heeft. Men verwijt hem, dat hij door krijgstoerustingen te land en ter zee Japan geprikkeld heeft. Li Hoeng Tsang laat den storm van verontwaardiging onder zijn landgenooten kalm over zich heengaan en gewiekst voert hij tot zijn verdediging aan: „Wanneer een bank ijzeren deuren bouwt, of een pandleener ijzeren staven aan zijn vensters aan brengt, kan men dan zeggen, dat dit een uitdaging voor inbrekers en dieven is?" Li Hoeng Tsang wordt gedwongen om met de Japanners over de vredesvoor waarden te onderhandelen. Ze zijn ver nederend voor China. Afstand van Ko rea, Formosa en het schiereiland Liatong. Maar Rusland, Duitschland en Frank rijk bemoeien zich er mede en dwingen Japan zijn eischen wat te matigen. De tusschenkomst van de drie Europeesche mogendheden leidt ertoe, dat Japan voorloopig genoegen moet nemen met het eiland Formosa. Deze gebeurtenissen leiden tot het ontstaan van de nationale beweging on der de Chineezen. Een felle strijd breekt uit tusschen hervormers en reactionai ren. De invloed van Li Hoeng Tsang op de keizerin-weduwe is sterk afgenomen. Zij leent het oor aan personen uit haar onmiddellijke omgeving, op wier insti gatie zij een aan de vreemdelingen vij andige politiek gaat voeren. Een dezer personen, prins Toean, is macuug ueze w esteruugen z.ju, vurn, t bezield de remmende kracht voor al te ondoo.r A T u dachte maatregelen der keizerliike re-!,.5 en de vreemdelmgen. Li Hoeng dacnte maatregelen der keizerlijke re lgang ziet het gevaas.f dat zijn iand be_ geering. dreigt en hij stelt alle pogingen in het werk om dit oplaaiend nationalisme te temperen en in gezonde banen te leiden. Dit verwekt den toorn der nationalisten en Li Hoeng Tsang is te Peking zijn leven niet meer zeker. Om hem te red den plaatst de keizerin-weduwe den hoogbejaarden staatsman in 1899 over naar Kanton in het Zuiden van het Rijk, waar hij met het ambt van onderkoning wordt bekleed. De bezetting van Port Arthur door Rusland, Kiautschau door Duitschland en Weihaiwei door Engeland doet de bom barsten. Op 20 Juni 1900 wordt de Duitsche gezant, baron von Ketteler, te Peking door nationalisten vermoord. De keizerin-weduwe verklaart den oorlog aan de groote Europeesche mogendhe den. De troepen der Europeesche mo gendheden rukken naar Peking op en bezetten de hoofdstad. Het keizerlijke hof vlucht. Aan de beweging der z.g. „Patriotti sche Vredesvuisten", meer bekend onder den naam van Boksers (Bokseropstand), wordt met geweld een eind gemaakt. China is nu in de macht van de groote mogendheden. Nog eenmaal wordt de 79-jarige, grij ze staatsman Li Hoeng Tsjang geroe pen om zijn land te redden en het voor al te smadelijke vredesvoorwaarden te vrijwaren. Dit gelukt hem wonderwel De integriteit van het Chineesche rijk blijft gewaarborgd. Onder deze omstandigheden gaat men de twintigste eeuw in. In den loop der jaren hebben Engeland en de Vereenigde Staten van Amerika zich groote voorrechten in China weten te verschaffen. De handelaren hebben er hun nederzettingen in de kustplaatsen, de zendelingen trekken het binnenland in om de Chineezen tot het Christelijk geloof te bekeeren. „Om ons te leeren hoe wij het best leven en het gelukkigst zullen sterven," smaalt Li Hoeng Tsang. Deze privilegiën in China aan de Westerlingen zijn een doorn in het oog van het zich snel moderniseerend Japan, dat hunkert naar macht en aanzien. Dit land heeft het groote, Chineesche rijk, met zijn onmetelijke rijkdommen aan grondstoffen noodig voor zijn expansie en als afzetgebied voor de producten van zijn industrie. Japan zoekt een voor wendsel om vasten voet te krijgen op Chineesch grondgebied. Maar de keizerlijke, Chineesche re geering ig niet van de Japanners gediend. De Chineezen mogen de Japanners niet, hoewel zij in ras en beschaving er veel overeenkomst mede vertoonen. De Ja panner ziet met een kwetsende gering schatting neer op den Chinees en trou wens op eiken Oosterling, die niet tot zijn volk behoort. In het Noorden tegen Mantsjoerije aan ligt het in zekeren zin onafhankelijke rijk Korea. Het is dit land, waarop Japan ter bevrediging van zijn expansiezucht het eerst het oog richt. Maar ook China meent aanspraken op Korea te hebben, die 't niet wenscht prijs te geven. Dit leidt in 1894 tot een oorlog tusschen Japan en China, die door Japan was uitgelokt, omdat het in Korea den invloed van het steeds meer naar het Oosten voortdringende Rus land vreesde. China is niet opgewassen tegen het modern uitgeruste Japan en het Chi neesche leger lijdt een smadelijke neder- Gedenkschriften Tsang. van Li Hoeng 25). En we beklimmen van buiten het platte dak, waar, aan beide zijden, koe peltjes uitsteken, die andere graven van grooten overwelven. Daar zien we de halve zuilen, welke van boven als schotels zijn uitgehold. Op Lag-ba-Omer worden ze gevuld met olijfolie en dan zijn het groote fakkels, die de bergen rondom verkondigen, dat het „jaartijd" is van Rabbie Schim on. En dan stroomt het bezoekers naar Meron. En een on afzienbare file van rijtuigen en auto's komt er uit het gindsche Safed, alwaar evenals hier te Meran, de politie het verkeer moet regelen. „Wie de vreugde van „de Hiloelah d'Rabbie Schim'on" niet heeft gezien, heeft nog nooit een werkelijk vreugdefeest beleefd." Zoo wordt er met een variant (4) beweerd. De armelijke woningen der oude van dagen bevinden zich boven aan de gaan derij. Van daar wijst men ons de plaat sen, alwaar de graven moeten zijn van Hillel en Schammaï de onsterfelijken uit den tijd van Herodes en tevens de plekken waar zij geleeraard zouden (4) Op Talm. Babi. Soekkah fo. 51a. AMSTERDAM "hobbemastraat lu_ STADHOUDERSKADE Eigen garage (40 Auto's) naast 't Hotel. (Ingez. Med.). hebben. En van nóg een aantal beroem de namen uit Mischnah- en Gamarah- tijd. Ook de profeet Elia heeft hier 'n bepaalde plek. En een bepaalde functie in de mystiek, die de bergen en dalen vult. Een historische plaats is het hier van eersten rang, zonder eenigen twijfe'. In deze streek hebben de grootsten van ons volk gewerkt en geleeraard en de geestelijke fundamenten voor zijn on vergankelijkheid opnieuw bevestigd, de nek gekromd onder den voet van hel machtige Rome. Wij zijn er nog. En er wordt weer gebouwd. Die gedachten vergezellen ons ver der. Het schouwspel van het boek der bezoekers had ze haast bedorven. Dr. Fries is er nog niet over heen: „Dat is de plaats onwaardig. Voor duizend dol lar jaarlijks houdt men deze monumen ten op waardige wijze in stand." En hij schrijft het op. Wegwindingen gelijk verrekte kurke- trekkers zooals hier in den opgang naar Safed, hebben we nog niet gehad, Schmidt fluit en zingt en tenslotte zegt hij, zelf verademend: bravo Schmidt, Zoo doen we onzen intocht in Safed, Het is omstreeks twee uur in den middag als wij ons hotel bereikt hebben, Safed ligt hoog en het is er heerlijk koel. Zelfs nu op het heetst van den dag. Wit ziet de stad en zilvergrijs be stoven de omgeving. Ver reikt het oog over Meron heen en er spreidt zich een geheimzinnig waas over de heuvelen. VI. Men schrijft ons; In het Rapport Rutgers wordt gezegd en Minister Terpstra gaat er mee ac- coord dat er geen sprake van kan zijn, ouders, die beloofd hebben hun kin deren naar een op te richten bijzondere school te zenden, doch die belofte niet gestand doen, voor schadevergoeding aan te spreken. „Allerlei omstandigheden kunnen zich voordoen, tengevolge waarvan ouders aan hun voornemen geen uitvoering kun nen geven", zoo betoogen de meerder heid van de Staatscommissie en de Mi nister. Heel wat van die „allerlei omstandig heden" kunnen de schoolbesturen en him handteekeningen-colporteurs voorkomen, als zij niet werken met zoo vaak voor komende mededeelingen als: meester is 't er mee eens; meester (en de juffrouw) gaan mee over; de openbare school wordt „omgezet" en 't kost dus geen geld; als zij niet in het Noorden van een gemeente vertellen: de school komt in deze buurt, terwijl zij in het Zuiden de vaste verklaring afleggen, dat de school daar komt. Als werkelijk juiste inlichtingen wor den gegeven, zullen zich niet zoo vaak „allerlei omstandigheden voordoen, ten gevolge waarvan ouders aan hun voor nemen geen uitvoering kunnen geven". Er is wel een middel om de schoolbe sturen te dwingen voorzichtigheid te be trachten bij het verzamelen van hand- teekeningen. Dat „verzamelen" moet toch geschieden bij principiëele voor standers van het bijzonder onderwijs en moet niet ontaarden in een handteeke- ningen-jacht, waarbij dikwijls met aller lei drang- en dwangmiddelen gewerkt wordt. Als in de wet een bepaling opgeno men wordt in dezen zin, dat, indien bij de opening van de school aan het ge meentebestuur blijkt, dat geen redelijke overeenstemming bestaat tusschen de bij de aanvrage opgegeven toekomstige leerlingen en de leerlingen, die de school werkelijk bezoeken, van de waarborg som een evenredig gedeelte aan de ge meente vervalt, dan wordt de verant woordelijkheid voor de juistheid van de „lijst" gelegd op het aanvragende school bestuur. En dat bestuur dient ook die verantwoordelijkheid te dragen. CRISISMAATREGELEN. Zooals gister reeds in het kort gemeld, heeft de regeering eenige wetsontwerpen ;n veroand met de crisis en onze lands- financiën ingediend. In de eerste plaats wordt voorgesteld, in verband met het voorstel tot ver- hoogmg van den tijdelijken steun aan de Die tenteelt, om tijdelijk 10 op centen te heffen op den suikerac- c ij n s. Deze aangelegenheid is aangegrepen om nog op andere "wijze de in komsten van het Leeningfonds 1914, waaruit de crisisuitgaven worden be streden ,te versterken. Vooreerst worden de opcenten op 'den w ij n a c c ij n s, lot dusver 20 in getal, verhoogd tot 80; een regeling is opgenomen omtrent na vordering van ae verhoogde belasting van de bij de inwerkingtreding der wet in het vrije verkeer voorhanden hoeveel heden wijn. Verder wordt voorgesteld een verhoo ging van de opcenten welke gpheven worden op zegelrechten van bui tenlandsche effecten. Zou deze sfeer de oorsprong zijn of de voedingsbodem zijn geweest van de my- st:ek, die hier van ouds her een tehuis gevonden heeft? Of heeft de mystiek van hier mij deze sfeer voor mijn ver beelding getooverd? Het is frisch hier, heerlijk frisch. En dat is geen verbeel ding. Het is een verademing. We zijn dankbaar na de hitte, die we hebben uitgestaan. Hier zullen we den Sabbath doorbren gen. Safed. Toen ik Jerusalem verliet, heeft een mijner daar verworven nieuwe vrienden de zoo beminnelijke Rav Asaf, fijnzinnig geleerd Talmoedist en paedagoog, lec tor ook aan de Hebreeuwsche Universi teit, bij het hartelijke afscheid mij aan geraden vooral in Safed op Sabbath een dienst in de Ari-Sjoel niet te verzuimen. Want dan zou ik zien, in welk een innig heid en hevigheid daar door de men- schen wordt gebeden. Dus gingen we er Vrijdagavond heen, die Jodenbuurt! Steile straatjes. Gangetjes. Groote oneffen steenen het plaveisel. Overal bedehuizen. Sjoelen en sjoeltjes. En uit alle huizen Sabbath- licht en in alle woningen Sabbath. Alles gesloten en overal stilte en rust, In de Ari-Sjoel geen groote ruim te is de Dienst nog niet begonnen. Folianten liggen er voor verscheiden mannen open en een zacht-geneuriede leerzang klinkt er schuchter uit hun VOLLE MMN LAATSTE KM&IIER NIËUVEMAAN ZUID VENUS© MAES© JUPITER Q) SATURNUS© (Sterretijd 5 h 19 min.) Venus aan den Westrand. Drie maantjes, in de Vis- schen, den Ram en de Stier. Het E.K. van den 16en staat juist op de plaats, waar de heldere ster aan 't Oost-einde van den Stier staat (vergelijk met het voorafgaande kaartje). Thans is aan opcenten verschuldigd voor obligaties 1 (pet. otp de hoofdsom ad 80 cent per f 100 en voor aandeelen 1.2 pet. op de hoofdsom ad fl per f 100. Deze percentages zullen nu worden resp. 1.6 en 1.8. Vervolgens wordt voorgesteld eenver- hooging van de opcenten op den s i g a- rettenaccijn's van 30 tot 50. De sigareltenwinkeliers zullen in 11e gelegen heid worden gesteld de voorraden zon- jer verhooging uit te verkoopen. Tenslotte wordt een invoerrecht voor gesteld van 10 pet. op de dusgenaamde. Zuidvruchten. Dit invoerrecht werd ook vroeger hier te lande gelieven. Oolc van de opcenten op den suiker accijns zal navordering moeten plaats hebben: een maximum hoeveelheid van 1000 kg wordt vrijgelaten. Tegenover deze versterkingen van. hel Leeningfonds wordt voorgesteld de 20 opcenten op de grondbelasting, voor hel ongebouwd te schrappen. Als jaarlijksche baten van de voor gestelde maatregelen worden geraamd: opcenten snikeraccijns f 5 millioen, meer opbrengst wijnaccijns f 1.5 millioen; meer opcenten zegelrecht f2 millioen; meer opbrengst sigarettenaccijns f 3 millioen en invoerrecht op Zuidvruchten f 1.7 mil lioen, totaal f 13.2 millioen, waarvan af gaat f 1.2 millioen wegens schrapping op centen ongebouwd, zoodat totaal blijft f 12 millioen. De voorgestelde maatregelen zullen gelden tot 1 Januari 1934. Bij de Nota van Wijzigingen wordt een wijziging aangebracht in het zgn. KorLingswetje. Tot dusver zijn volgens het voorgestelde van de korting vrijge steld de gemeenten, waar het peil dei- wedden niet voor verlaging in aanmer king komt en die tevens zwaar belast zijn. De regeering heeft nu ter vereenvoudi ging besloten, de kleine gemeenten alle voor zoover ze zwaar belast zijn, van de korling vrij te stellen zonder onder zoek naar het peil der wedden. Als grens monden. Anderen reciteeren, gedempt maar opgewekt, het Hooglied daar door heen. Zij dragen allemaal de lichtkleu rige gestreepte gewaden der Sefardiem, lang als Kaftans, hebben den gordel om de lendenen, den „Streimel" de flu- weelen muts met rand van bont op het hoofd en aan de voeten lage schoe nen, sommigen muilen. Hoog is het Almemmor, het platform in het midden, vanwaar de Torah op haar tijd wordt voorgelezen. Zeer hoog. Van onderen smal en naar boven breed uitloopend. Is dat, om beneden ruimte uit te paren voor de zitplaatsen, die er op den grond rondomheen zijn aange bracht? Of verbeeldt het de Sinai? Zoo zagen wij het ook in andere Sefardische Synagogen, hier en in Tiberias. Elders niet. Een der huisvaders, niet Chazan voorzanger van beroep, gaat voor in den Dienst. De Kawanah, de aandachts concentratie, is in aantocht. Men kan het dien mannen aanzien hoe zij wor stelen om de Kawanah. En hen zien overwinnen. De stemmen gonzen, de lij ven schudden, de lange lokken langs de slapen pendelen rusteloos en allengs- kens regelmatig. De Péöth de lokken zijn hier bizonder lang! Het valt me op. En mijn blik blijft even bij een don ker gelaat tusschen twee ravenzwarte langgekrulde Péöth. Hoe leelijk lijkt die man. Wat wordt hij mooi, nu zijn ge zicht van lieverlede als met een hooge- ren glans schijnt overgoten te worden. is aangenomen een aantal van 5000 in woners. Een kleine 800 gemeenten vallen beneden die grens. Naar aanleiding van de circulaire van Ged. Staten inzake tijdelijke korting op de jaarwedden van burgemeester, (se cretarissen en ontvangers, wijzen B. en W. er op, dat de raad op zeer korten termijn zijn meening over deze kwestie moet kenbaar maken, n.l, vóór 18 Fe bruari. Deze spoed heeft B. en W. be vreemd, daar niet eerst wordt afge wacht het lot over het door de regee ring ingediende wetsontwerp tot tijde lijke korting op de uitkeeringen aan de gemeenten uit het gemeentefonds. Zoo als bekend zijn schier allerwege tal van groote bedenkingen tegen dat wetsont werp geopperd. Om slechts een twee tal te noemen: de verbreking van de garantie in de financieele verhoudings wet gegeven, welke de gemeenten voor vijf jaren deed rekenen op vaste uitkee ringen uit 's Rijks kas en den inbreuk door de regeering op grondwettelijke bevoegdheid van den raad tot regeling en bestuur van de gemeente. Aan B. en W. is slechts één provincie, met name Friesland, bekend waarvan Gedepu- tuurde Staten eveneens voornemens zijn de tijdelijke korting op de bezoldiging van burgemeeesters, secretarissen en ontvangers toe te passen; de overige provinciale besturen schijnen in deze eene afwachtende houd'ng aan te ne men. Voor Vlissingen achten B. en W. thans nog niet de tijd gekomen om tot salarisverlaging of pensioenkorting over te gaan, hoe moeilijk overigens de om standigheden zijn waarin de gemeente tengevolge van de crisis op economisch gebied verkeert. B. en W. zijn erin ge slaagd voor het loopende jaar te wer ken met een sluitende begrooting en zal nog moeten worden afgewacht of en in hoeverre er tekorten op den dienst 1932 zullen moeten worden geboekt. Bij de Hij heeft den Sabbath ingehaald! Bij het verlaten van het Bedehuis ont dek ik op den gevelsteen, dat deze Sy nagoge nog slechts tacht'g jaren oud is. En zij heet de Ari-Sjoel? Hoe kan dat? De Ari was immers de Qabbalist, de Joodsche Mysticus, Rabbie Izak gehee- ten, die in het midden der zestiende eeuw hier leefde en leerde en met zijn mystieke intenties navolging en een ver eering heeft gevonden, die aan verheer lijking, aan vergoddelijking grenst en wel tot bijgeloof is ontaard, Uit de He breeuwsche beginletters van zijnen naam Aschkenazie Rabbie Izak, of mis schien van de woorden: Amar Robbi Izak i d.i. „Rabbie Izak zegt", warmede een leerling zijn woorden pleegt aan te halen, of nog eens mis schien van niets minders dan: Elokje Rabbie Izak d.i. de goddelijke Rab bie Izak heeft men hem den titel A.r.i, geschapen! Ari is: Leeuw! Weshal ve zijne leerlingen en volgelingen den naam van: leeuwenwelpen goeré Ari erlangden. Hoe kon nu echter deze tachtigjarige Synagoge ook zijn naam en titel voeren? Inderdaad blijkt het ras dat het een pseudo-Ari-sjoel is. Hij heeft haar niet gesticht. Hij heeft er niet ge beden. Maar de Ari heeft aan de liturgi ook eigen stukken toegevoegd, haar een eigen cachet gegeven. En die is hier in- heemsch. En daarom voert zij zijnen naam. (Wordt vwvolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5