Verkeerswezen, Post en Telegrafie. Handel, Nijverheid en Visscherij Verstopping GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND BEVOLKING OOSTKAPELLE. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. IVJ Aan het springtournooi om den prijs van Duitschland namen Zondag in de arena aan den Kaiserdamm te Berlijn vertegenwoordigers van Duitschland, Nederland, Hongarije en Tsjecho- Slowakije deel. De prijs werd gewonnen door Duitsch land, door welks deelnemers in totaal 33 fouten werden gemaakt tegen 36 door Nederland. Kapitein De Kruyff verwierf den eere- prijs voor de beste individueele presta tie. Dammen. Maandagavond had alhier een dam- wedstrijd plaats voor de 2de klasse van den Zeeuwschen Dambond tusschen Middelburg II en Vlissingen II met het volgend resultaat: L, C. BrouwersD, J. v. Tuijl 02, M. LousC. van Biemen 11. H. C, van EenennaamJ. P. de Krijger 11. G. de BlaeyJ, Maartense 02. F. van SparrentakJ, van Eegeraat 02. P, A. TorbijnJ. Koch 11, P. C. VisserP. v. d. Broeke 02. M. MeulenbergP, v. Duijn 20. P. C. JansenT. Roelse 11. E. FijnoutJ. Bosselaar 20. Vlissingen II won dus dezen wedstrijd met 128. De Olympische Winterspelen, Zondag was het grootste aantal toe schouwers sinds het begin van de spe len bij de wedstrijden aanwezig. Het ijshockey-tournooi werd voortge zet met den wedstrijd Canada-Polen. De uitslag werd een 90 overwinning van de Canadeezen. De volgende wedstrijd ging tusschen de ploegen van de Ver. Staten en Duitschland, met 70 tot uitslag. Tengevolge van den hevigen sneeuw storm werden de bobsleewedstrijden uit gesteld. In de finale 10.000 meter hardrijden op de schaats werd Jaffee (Amerika) overwinnaar. De tijd van den winnaar Jaffee (Ame rika) bedroeg 19 minuten 13.6 seconden. Op hem volgden Ballangrud. (Bij de Olympische winterspelen in 1924 te Chamonix werd in den eind strijd door den winnaar Skutnab (Fin land) een tijd gemaakt van 18 min. 4 sec. In 1928 te St. Moritz viel dit nummer uit.) Bij de demonstratie 500 meter hard rijden voor dames won Jean Wilson (Ca nada) in 50 sec. De Morse telegraafdienst te Sas van Gent wordt 10 dezer opgèheven. Het telegraafverkeer naar en van dit kantoor zal dan per telefoon worden afgewikkeld. Binnenkort zal een üeeldtelegjraaf- dienst worden geopend tusschen Am sterdam en Berlijn, Frankfurt (M.) en München. De directeur-generaal der posterij en, maakt nekend dat met ingang van 15 Februari de lichtschepen Maas en Schouwenbank in het openbaar te legraafverkeer worden opgenomen. Genoemde lichtschepen zijn mede aangewezen voor de Behandeling van sem a phoretelegr ammen. Indische Stoomvaartlijnen' Dempo, (thuisreis) 8, 7 v.m. te R'dam! P. C. Hooft, (thuisreis) 6 v. Belawan. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika. Bilderdijk, Botterdam naar New-York per 7 Lizard. Boschdijk, Rotterdam .naar New-Orle ans per 7 Stilly. Breedijk, Rotterdam naar New-Orle ans 6 (v.m.) te .Vera Cruz. Oesterverzending. De oesterverzending uit Ierseke over de maand Januari bedroeg: Neder land 226.206, België 1.205.423, Duitsch land 230 750, Engeland 1.456.224, Frank rijk 26.850 diversen 1100. Samen 13.146.553. In Januari '31 was dit 5.480.852 al- zoo ruim 2 miljoen meer. Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs stonden Zaterdag als werkloos ingeschreven: Geheel werkloos: 1 apothekers-ass., 4 typografen, 15 grondwerkers, 15 metselaars, 26 opper lieden, 28 schilders, 2 steenhouwers, 53 timmerlieden, 5 stoffeerders, 1 fitter, 27 meubelmakers, 4 politoerders, 5 loodgie ters, 3 schoenmakers, 1 modelmaker, 14 bankwerkers, 2 electriciens, 1 boorder, 1 machinist, 1 wagenmaker, 4 plaatwer kers, 1 pianomaker, 1 fraiser, 4 rijwiel herstellers, 2 slijpers, 2 scheepmakers, 7 smeden, 4 stokers, 9 vormers, 6 draaiers, 2 boekbinders, 13 bakkers, 1 kok, 5 sla gers, 19 boerenarbeiders, 1 boomkwee- ker, 2 tuinlieden, 1 bloemist, 2 reizigers, 13 winkelbedienden, 3 kraandrijvers, 3 chauffeurs, 4 kellners, 5 varensgezellen, 13 mann. kantoorbedienden, 1 vrouw, kantoorbediende, 1 naaister, 1 winkeljuf frouw, 19 van andere groepen, 78 met vakkennis zonder bepaald beroep, 232 zonder vakkennis (ongeschoolden). To taal 668. Gedeeltelijk werkloos. 2 loodgieters, 18 kleermakersj 1 schoenmaker, 1 modelmaker, 2 smeden, 9 vormers, 2 kernmakers, 1 bakker, 1 kraandrijver, 1 ongeschoolde. Verder 7 vrouwen, w.o. 1 fotograaf, 2 dienstboden, 4 werkvrouwen. Totaal 45. Algemeen totaal vorige week 760, bij gekomen 47, afgegaan 94, over 713. Handelsregister, Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z, het Handelsregister betreffende Zeeland, ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschr ij vingen. Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Exploitatie Maatschappij „Brue- lus", Kapelle, Postweg B 79, exploitee- ren van onroerende zaken in Nederland en het in cultuur brengen dier goederen. Dir.: A. J. van Liere, Kapelle. Comm.: J. de Baar, 's-Gravenhage, H. van Reek, De Bilt, en A. W. Zijlmans, Breda. Maat schappelijk kapitaal 50.000, waarvan geplaatst en gestort 10.000. Akte van opr. gepubliceerd in Ned. St.crt. van Woensdag 27 Jan. 1932, bijv. no, 167, (3283). Garage „De Baljuw" (B.P.), Vlissingen, Coosje Buskenstraat 49 en 51, handel in auto's en rijwielen en onderdeelen daar van, het repareeren en stallen daarvan, alsmede het verhuren van auto's. Venn.: P. de Kam en C, W, Weimar. (3286). Suikerwerkfabriek De Kfoon, Rotter dam, Goes, Piccardstraat 11. E.: L. B. van 't Veer, Rotterdam. Gevolm.: J, C, van 't Veer, Goes. (3284). Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). L. J. M. Blondeel, Aardenburg, Kaai 3, handel in vlas, zaden en granen. (2171). R. A. van der Heijden, Clinge, Smet- straat C 59, kaashandel en kruideniers winkel. (2170). W ij z i g i n g e n. Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Firma F. P. D'huy, Lange Burg B 10, boek- en kunsthandel. Fil. gevestigd te Vlissingen, Badhuisstraat 15. Beh,: C. A. Bikker. neem 's avonds 1 2 Istizin- Tabletten, het overige doet Istizin. A het door talrijke doktoren aan- NjL bevolen zacht werkend laxeermiddel. (lngez. Med.) ONTVANGEN BOEKEN. Prof. Freud, de uitvinder van de z.g, psychoanalyse of te wel „Diepte"- zielkunde, en het, door velen onderschat te, perverse gevaar", door E. van Die ren, arts te Amsterdam. Uitgegeven door de N.V. Hollandia-Drukkerij te B a a r n. Rapport, uitgebracht aan de nati onale Vereeniging voor Handelsonder wijs en aan het nat. bur. voor onderwijs op econ. grondslag, door de commissie inzake wettelijke regeling van het on derwijs op economischen grondslag (J, B. Wolters, Groningen). „Au fil de mes pensées", poèmes par J. G. Schurmann (Hector en Bazen- dijk's Boekhandel N.V. Rotterda m.) „De sociaal-economische betee- kenis der arbeidswet", door dr. ir. A. H.-W. Hacke, districtshoofd der arbeids inspectie te Groningen (J. B, Wolters, Groningen.) „Statistieken van het goederenver voer", door dr. Joh. J, Hanrath (J. B. Wolters, Groningen.) Het raadsel Matuschka, door H. R. Berndorff. (Andries Blitz, Amster- d a m.) De derde druk van: „De ontwik keling van den Betonbouw", door P. W. Scharroo, luitenant-kolonel der genie, (Moorman's Periodieke Pers, Den H a a g.) „De moeder", een leekenspel door Henriëtte Roland Holst-van der Schalk, (W, L, J. Brusse's Uitgevers Mij. N.V., Rotterda m,). „Ik kan koken", geïllustreerd hand boek voor allen die willen leeren koken, en de eischen van een goede keukenin richting willen leeren kennen. Zesde ge heel herziene druk voor Nederland, be werkt door H, M, S, J. de Holl, met talrijke afbeeldingen. (A. W, Sijthoff's Uitgevers Mij. N.V. Leiden.) „Natuurgeneeskundige toepassingen thuis"; practische handleiding voor lee- ken, door Y, Hettema, arts, met verschil lende foto's en teekeningen, (N.V. Uit gevers Mij. „Kosmos", Amsterdam.) Recepten voor de fijne keuken der 's-Gravenhaagsche vakschool voor meis jes; tweede druk, door C. Goldenberg en M. B. van Doorne-Struwe. (W, J. Thje- me ie Cie., Z u t p h e n.) Crisis-comité ervaringen, (Van onzen Haagschen correspondent.) Er zijn op het oogenblik maar twee elementen in het Haagsche leven die de groote belangstelling hebben en dat zijn de faits et gestes van het crisis-comité en de verschillende vormen waarin het bridge-spel wordt beoefend en de gele genheden, die daartoe worden openge steld. Dat blijkt niet alleen uit de bijdragen, die, belangrijk of onbelangrijk, soms roe rend zijn om de lieve gedachte, de zin voor romantiek of de naïviteit, waarmee ze gegeven worden; dat blijkt ook uit de critiek, die er te pas of te onpas ge oefend wordt; de belangstelling waar mee wat er gebeurt of niet gebeurt be sproken wordt en de verhalen, die er gaan over de aanvragen om steunver- leening! Ieder heeft een dergelijke anec dote natuurlijk uit de allerbeste bron en van iemand, die het weten kan, om dat hij dagelijks met die of die van de kopstukken, die in het comité zitting hebben, in aanraking komt bijvoor beeld er mee in de tram zit, Al deze min of meer en misschien ook niet gekleur de verhalen zijn wel zeer Haagsch en geven een, zij het dan wellicht ietwat verwrongen beeld, van wat men in an dere plaatsen zoo graag de Haagsche mentaliteit noemt. Zoo gaat het gerucht, dat in een win kel, die den naam heeft toch voordeeli- ger te zijn, zich een dame vervoegde, die avondjaponnen wilde zien en een keuze deed uit wat haar werd voorgelegd. Het was een duur avondtoilet, duur voor die winkel dan, dat spreekt. Toen het op betalen aankwam, presenteerde de da me een bon van.... het crisis-comité. De cassière maakte bezwaar, de chef kwam er aan te pas, enfin, men vond dat crisis-comité-bons nuttiger besteed behoorden te worden dan met het aan schaffen van, zij het voordeelige, avond jurken. Naar het heet is het comité ge waarschuwd en er schijnt een klein stormpje in een limonadeglas gewoed te hebben. Een ander kwam, naar verteld wordt, steun vragen van het comité, om dat hij anders genoodzaakt zou zijn den chauffeur te ontslaan en dan werd die werkloos en dat zou zoo naar voor hem zijn. Inderdaad! Het zou heel naar zijn, maar je vraagt je toch even af of er nu toch werkelijk in dezen tijd menschen rondloopen met zoo weinig begrip van den bitteren nood, die geleden wordt, dat ze waarlijk meenen voor steun in aanmerking te komen, wanneer ze be dreigd worden door het vooruitzicht iets van hun comfort te moeten opgeven. Persoonlijk is mij een dame bekend, die door den achteruitgang van haar ef fectenbezit haar comfortabele flat met centrale verwarming, vaste waschtafels enz. niet kon behouden en naar een be scheidener wonig moest omzien. Dat leek haar iets zoo onbillijks en onbe staanbaars, dat ze in ernst overwoog of ze niet voor steun in aanmerking zou komen, want het was toch een heel ding om zonder centrale verwarming een winter in Holland mee te maken en een vaste waschtafel leek haar onontbeer lijk voor iemand, die er van houdt schoon te zijn! Familieleden hebben met veel moeite getracht haar duidelijk te maken, dat men ook leven kan zonder deze mo derne gemakken en dat er menschen zijn, wie het aan de allernoodzakelijkste levensbehoeften ontbreekt. VERDRONKEN, Zaterdagnacht is de 36-jarige C, den B, in het Haringvliet te Rotterdam te water geraakt. Twee schippers hebben hem met veel moeite weer op het droge weten te bren gen. In bewusteloozen toestand is de man naar het ziekenhuis gebracht, waar hij is overleden. OUDE MUNTFN. Men schrijft aan de N.R.Grt. dat het aantal munten, dat bij de egaliseering van de wegen in Neerbeek ibij Elsloo in den grond ge vonden is, bedraagt 38. Vermoedelijk zijn nog 7 a 8 gouden munten in het bezit van grondwerkers. i j j Deze gouden munten w. o. Holland- sche, Belgische en Spaanscoje, wegen on geveer 300 gram en vertegenwoodigen 'n goudwaarde van f 300. De historische waarde is natuurlijk veel grooter. r KINDJE IN DE WIEG VERBRAND, - In een woning in de Schuhertstraat te Amsterdam is een kind van 4 maan- den, waarbij moest worden gestoomd, waartoe men van een inhaleermachine gebruik maakte, daar in de.' wieg ver brand. De spiritusvlam van het toestel heeft de wieg in brand gestoken, waar door de kleine zulke ernstige verwon dingen heeft opgeloopen, dat het eenigen lijd later is bezweken. INBREKERS AANGEHOUDEN, Maandagmorgen hebben twee mare chaussees te Enschedé drie mannen aangehouden, die zware zakken torsten, welke gevuld bleken te zijn met alle mogelijke huishoudelijke voorwerpen. Een der mannen wist te ontkomen, doch werd later weer gegrepen. Bij onderzoek is gebleken, dat de voorwerpen afkomstig waren van in braak in het thee huisje onder de ge meente Lonneker. NEFRGESjLAGEN. - Zekere P'. v. d H. ,30 jaar, te Maastricht is Zon dag voor zijn woning neergeslagen. De hersenpan is verbrijzeld. Zijn toestand is hopeloos. De vermoedelijke dader Wi. is aangehouden. j i I AFBROKKELENDE TOREN. - De Groningse he A-toren, een der oudste to rens te Groningen begint bedenke lijke teekens van zijn hoogen leeftijd te vertoonen. Na het ontstaan van verschil lende scheuren in den hoog opigebouw- den voet, lieten verschillende brokstuk ken steen los. De politie achtte het nood zakelijk het omliggende terrein af te zetten, om gevaar voor de voorbijgangers te voorkomen. Ongelukken. Voor eenigen tijd reed de slager A. D., te Rijs bergen (N.-Br.) met zijn rijwiel tegen een steen, waardoor hij kwam te vallen .De man ,die over in wendige pijnen klaagde is aan de gevol gen der bekomen kneuzingen overleden. Zaterdagavond is de 73-jarige C. L, K, op de trap van zijn woning aan het Noordplein te Rotterdam gestrui keld. Zijn 70-jarige echtgenoote werd in den val meegesleurd en het echtpaar rolde de vrij hooge trap af. De man bleek een hoofdwonde en een ribfractuur te. hebben gekregen, terwijl de vrouw den rechterschouder gekneusd had en een wond boven het pog had opgeloopen. Op den Binnenweg te Retterdaa heeft Zaterdagavond een ernstig onge luk plaats gehad. Toen de bestuurder van een motor met zijspan plotseling krach tig remde, schoof de passagier uit den zijspanwagen, de 46-jarige J, v. d. L., de straat op, waar hij bewusteloos bleef liggen. Met een zware hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij is overleden. Zaterdagmiddag is het driejarig zoon tje van den heer F., gemeenteveldwach ter te Echt, bij het spelen onder een vrachtauto geraakt. Zwaar gewond werd het ventje naar het ziekenhuis gebracht, waar het laat in den avond is overleden. In de Badhuisstraat te Den Haag reed de 4 3-jarige wielrijder v. d. Z tegen een s tilstaanden auto, Waardoor hij' viel en door een juist passeerenden met twee paarden bespannen wagen over den rechtervoet werd gereden. Met ver moedelijk gebroken voet werd hij naar het Roede Kruis Ziekenhuis vervoerd Op den Heikant onder de igemeente M o e r g e s tel reed Vrijdagmiddag een auto, bestuurd door den Duitschen koop man O. B. uit Dusseldorf, met een snel heid van ongeveer 60 K.M1. in de richting Oirschot. Aan den linkerzijkant van den weg liep, aldus de 's-Hert. Crt., een dochtertje van den landbouwer Adr. R Plotseling stak het kind, zonder om te zien, naar rechts van den weg over. Helt igevolg was, dat de auto. het kind voor op de bumpers greep en ongeveer 15 m. verder langs den weg neer smeek Het krachtig remmen van den bestuurder had niet mogen baten. Het gevolg was, dat de a uto met den rechterzijkant tegen een boom reed en vervolgens den slopt inreed. De bestuurder van den auto stapte direct uit, nam het kind op, hield een anderen auto aan en reed er direct mee naar de dokter. Een zware hersen schudding werd geconstateerd en men vreest het ergste voor den kleine, die eerst 31/2 jaar oud is. Volgens verklaring van getuigen treft den bestuurder van den auto geen schuld Zaterdagnacht is de ongeveer 25- -jiariige boerenzoon, Z., die met zijn auto van een danspartij naar huis terugkeer de bij de Kilbrug, waar de weg een bocht maakt de vaart ingereden en ver dronken. Z. chauffeerde zelf en zat al leen in den wagen. Vermoedelijk ver keerde hij1 onder i(n vloed van ster ken drank'. Gisterenmiddag geraakte het 8-jlarig zoontje van den heer M. te de Krim onder een auto uit Luthen. Het knaapje werd met een zware hersenschudding en ernstige kneuzingen opgenomen. Men vreest vooor zijn leven. Gisterenavond is op het kruispunt 'Slc'heecnda—Noordhrbek een auto be stuurd door ds. W. door een vrachtauto aangereden, tengevolge waarvan hij de macht over het stuur kwijt raakte en te gen een boom reed. Ds. W. en de in zittenden, een vrouw en vier kinderen werden alle min of meer ernstig ge wond. Zij' zijn met een een andere ,auta naar Franeker vervoerd. Op den Amstelveensche weg te A m- sterdam liepen Zondagavond twee vrouwen met een negenjarig meisje. Het kind werd van achteren? door een auto aangereden. Het bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd. De be stuurder van de auto doofde onmiddel lijk na de aanrijding de lichten en reed! met een snelle vaart door 1 i Branden. Zondagnacht ontdekte de kunst schilder Z. te Heerenveen, terwijl hij bezig was met schilderen, dat er rook zijn kamer binnendrong. Hij zag dat de woning van zijn buurman, met wien hij onder één dak woont, in lichte laaie stond. Onmiddellijk maakte hij alarm en de bewoners, uit hun slaap opgeschrikt, vluchtten in nachtgewaad naar buiten, terwijl zij hun kinderen in dekens wis ten te wikkelen. De woning brandde voor het grootste gedeelte uit, terwijl van den inboedel het meeste verloren ging of ernstige waterschade bekwam. De schade is zeer belangrijk, EEN MOORD. Het Betuwsche dorp Hemmen werd Zondagmiddag in zijn rust verstoord, door het bericht, dat in deze gemeente een moord op een oude vrouw was gepleegd. In een huisje in de Molenstraat woonde alleen de 70-jarige mej. T. van Brakel. Zondag merkten de buren op dat het huisje gesloten bleef en tegen den middag werd in verband hier mede de burgemeester gewaarschuwd, die zich met den veldwachter naar de woning begaf. Het huisje werd geopend en in de keuken vond men de oude vrouw op den grond liggen in een plas bloed, zoodat men hier met moord te doen moet hebben. Nader kan worden gemeld, dat de po litie heeft gearresteerd den 32-jarigen gehuwden vischventer H. uit Opheus- den. Het parket heeft in het huis van den verdachte een huiszoeking verricht. Dit onderzoek en het verhoor van ver dachte hebben aanleiding gegeven tot de arrestatie. Middelburg. Van 5—8 Febr. Bevallen: N. Volmer; geb. Vermeulen, z.; A. F. Boone, gjebl. Westering, d 1 1 Bevallen: W. R Jobse, geh. met M:. Janse, 65 j., A. Kramer, geb. met A. Veenhoven, i>6 j. I I' 1 1 1 1 Zoutelande. Van 131 Jan. Bevallen: Wi. van Sluijs, geb. de Wolf, z., A. .Entink geb» Geelhoed, d. i 1 Overleden: F. van der Meule, wed van P. Francke, 79 jaar. t Over de maand Januari zijn de vol gende personen in de gemeente 1 ZOUTELANDE. Ingekomen: J. Janse van Biggekerke. Vertrokken: P. A. C. Entink naar Vlissingen. Goes, 8 Febr. Veilingsvereeniging Z.- Bèveland. 1 l Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE. 14 Maar vóór Roetje door het gat ver dween, hoorde hij weer het mannetje achter zich. Je moet niet bang zijn, zei het mannetje, er woont heelemaal niemand meer en toen liep het man netje heel hard weg en waar Roetje ook keek, hij zag hem nergens meer. Drib beltje stond aan den anderen kant te schreeuwen en vlug klom Roetje n**r Roetje en Dribbeltje.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6