PU ROL Huid KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. Handel, Nijverheid en Visscherij RECHTZAKEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. SPORT. GEMENGD NIEUWS. BEKENDMAKINGEN. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. l.VJI schikbaar stelde ,den heer Wl. .P| Wattel. Na de pauze vergastte de heer J. Te- we! de vergadering opi eeiïige goed voor gedragen stukken proza ,die zeer in den smaak vielen, terwijl ter afwisseling de' heer Helder enkele films vertoonde, waar hartelijk bij gelachen kon worden. Namens den Chr. Besturenbond sprat de neer Meliefste een kernachtige geluk- wensch uit welke de voorzitter beant woordde. De voorzitter dankte daarna allen, in het bijzonder den heer Tevel en sloot de vergadering. WALCHEREN, ZOUTELANDE, Donderdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den kassier bleek dat het ledental in het aigeloopen boekjasj met 2 leden is gestegen tot 137. In 1931 was de rentevoet der Bank als volgt: voor spaargelden van leden 3,12 pCt. en van niet-leden 3 pCt., voor chot-rente pCt. voor 1932 is de rerle voor alle spaargelden vastgesteld op pCt. en de voorschot-rente op 4'<£ pCt. Op de ba lans per 31 December 1931 komen de volgende posten voor. Bezittingen kas f 1911, voorschotten f 46,697, loopende rekeningen f 5,798, loopende rekenin gen C.B. f 32,101, jaar-déposito's C.B. I 10,000, Aandeel C.B. f 50, Effecten f 11,465, Meubilair f 1, Voorschot-rente f 532, en rente van effecten f 148, Schul den: Spaargelden f 81,144, jaar-déposi- torente f 544, terwijl het reservefonds f 2291 en de winst f 527 bedraagt, De heer A. Kodde werd als bestuurs lid herkozen. Tot lid van den Raad van Toezicht werd i n de plaats van de heer J. S. Adri- aanse, die zich niet herkiesbaar stelde gekozen de heer J. S. Stroo Pzn. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden gekozen de heeren J. Kleinepier en J. Stroo Pzn. Er werd besloten, dat aan de leden van den Raad van Toezicht een van- catiegeld van f 1 per lid ppr bijgewoon de vergadering zal worden toegekend. SCHOUWEN-DUTVELAND, HAAMSTEDE. In de Vrijdag j.l. ge- houder zitting van den igémeenteraad werd besloten adhaesie te betuigen aan het adres der gemeente Wehl om te trachten een afzonderlijk Ministerie van Landbouw te verkrijgen en aan 'n klus bedrijf in deze gemeente 25 pCt. steun te verleenen mits de regeeringj eeri gelijken steun geeft. Op het verzoek van den havenmeester om een vast jaargeld, werd besloten het provisiestelsel te handhaven, maar hem een jaarlijksche inkomst van f 375 te garandeeren. Naar aanleiding van het verzoek der K.L.M. tot deelname in het garantiefonds voor 1932 wordt besloten voor f 150 te garandeeren. Aan den heer M. Ct. J. Pilaar werd op zijn verzoek ingaande 1 Maart 1932 eervol ontslag verleend als gemeejute- geneesheer onder dankbetuiging voor de aan deze gemeente bewezen diensten. Met ingang van genoemden datum werd in gelijke betrekking benoemddje, heer J. WestendorpBoerma. Getracht zal worden in den vrij du ren ophaaldienst van gemeentevuilnis op andere wijze te voorzien. Aan liet te 's-Gravenha.ge gehouden examen voor Costumière en Coupeuse hebben met goed gevolg voldaan de da mes L. v. d. Linde te Vlissingen en N. Adamse te V e e r e beiden voor het vak Costumière en de dames J. Fran- soo en C. Gideonse te Middel b u r g, beiden voor het vak Coupeuse. Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Doos 30*60. Tube 80 ct. Apotb. es Drogisten (lngez. Med.) De af deeling Walcheren van de vereeniging voor Chr. onderwijzers hield Donderdagavond in de Chr. Kweek school alhier een algemeene vergade ring, waarin de heer I. van Noppen een inleiding hield over de behandeling der bijbelsche aardrijkskunde op de lagere school. Nadat alle leden schriftelijk hun stem hadden uitgebracht op den heer Kieft, een candidaat voor het hoofdbestuur, werd door een der leden in 't midden ge bracht, dat het wetsontwerp-Terpstra, het stichten van een kweekschool afhan kelijk wil stellen van de beslissing van den minister. Daar hierdoor de vrijheid van het christelijk onderwijs zou aange rand wordt, werd besloten over deze zaak met het hoofdbestuur te correspon- deeren en zoo noodig hierover op de voorvergadering een voorstel in te die nen ten einde zulks trachten te voorko men. Aan de universiteit te Groningen is bevorderd tot arts de heer S. A. Ap pel te Gorinchem. Examens apothekersassistent, In de maand Maart en, zoo noodig, in de volgende maanden, van dit jaar zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersassistent Aanmelding cliënt te geschieden voor 23 Februari. Nadere bijzonderheden be vat Staatscourant no. 25. t Bolland-herdenking, Het Philosophisdh) Gezelschap tot be vordering van leergangen in Zuivere Rede en de Amsterdamsche: Bollandkring be leggen een bijeenkomst ter herdenking van den grooten Nederlandschen wijs geer, wijlen professor G. J. Pl. J. Bol land ,in leven hoogleeraar 'lier wijsbe geerte aan de Leidsche Universiteit. Tien jaren na zijn overlijden (11 Februari 1922) zal de herdenkingssamenkomst plaats hebben en wel te Amsterdam oj> Donderdag 11 Febr. e.k. des avonds te 8 uur in de Aula van het Universiteitsge bouw, Oude Manhuispoort. Als sprekers hebben zich bereid verklaard prof. dr. G. A. van den Bergh Ivan Eysinga met als onderwerp: „Het religieuse in Bolland'" dr. P. C. E. Meerum Terwogt zal spre ken over „Vergeestelijkte werkelijkheid" en de heer J.C, van Zelm over: „Hoe Bolland te eer en?" Invoer van pootaardappelen uit het Buitenland. Vanwege den Plantenziektenkundigen dienst meldt men ons: In den laatsten tijd werden uit het bui tenland verschillende soorten aardappe len ingevoerd, deels om hier in het groot verbouwd te worden, deels voor kleine proefnemingen. Het komt mij noodzake lijk voor, de aandacht van hen, die zich daarmede bezig houden op het navol gende te vestigen: Verscheidene van deze ingevoerde soorten zijn omvatbaar voor de aardap- pelwratziekte. Er blijken echter ook soor ten ingevoerd te worden, die voor deze ziekte wel vatbaar zijn. Nu is het in verband met de zeer groo- te moeilijkheden die de aanwezigheid van wratziekte voor onzen aardappel export oplevert, noodzakelijk, dat de teelt van voor wratziekte vatbare aacd- appelsoorten zooveel mogelijk wordt verminderd en d:.t de teelt van de on- \atbare soorten zooveel mogelijk wordt bevorderd. Dit laatste kan onder meer geschieden door van de nieuwe soorten alleen die te verbouwen, die onvatbaar zijn gebleken. De Nederlandsche kweekers van nieu we aardappelsoorten werken hiertoe krachtig mede, door slechts voor de wrat ziekte onvatbare nieuwe soorten in den handel te brengen. Dit streven zou echter ernstig bena deeld worden indien üit het buitenland voor wratziekte vatbare soorten wer den geimporteerd. Wellicht is dit meer malen onbewust gedaan, doordat de im porteur er zich geen rekenschap van had gegeven of de door hem ingevoerde soorten wel alle tot de onvatbare be- hooren, maar dit neemt het verkeerde van deze handelswijze niet weg. In verband hiermede dring ik er bij dezen dan ook bij de importeurs ten zeerste op aan, dat zij indien import al noodig is voortaan uitsluitend voor wrat ziekte onvatbare aardappelsoorten in voeren. Den telers wordt de raad gegeven, den verbouw van vatbare nieuwe soorten te staken of er niet mede te beginnen, Inlichtingen over het al of niet vat baar zijn voor de wratziekte van aard appelsoorten worden door den Plan tenziektenkundigen Dienst te Wagenin. gen verstrekt. Met ingang van 1 Mei a.s. zal kolo nel H. G. M. Mathol de Jongh, vroe ger alhier woonachtig, commandant der zesde infanterie-brigade te Brejda. den dienst met pensioen verlaten. j De sergeant-monteur G. Dane wordt overgeplaatst van het wachtschip te Willemsoord naar de kazerne van den onderzeedienst; de sergeant-telegrafist C. Nieuwpoort van de Heemskerk naar het walstation te Willemsoord en de sergeant-kok G. M. Me lijn van jhet wachtschip te Willemsoord naar de Van Speijk. De Ierseksche Kreeftenvisschers- vereeniging. Men schrijft ons1 uit Ierseke: Dezer dagen vergaderde de Ierseksche kreeftenvisschergvereeniging onder voor zitterschap van den heer Plat'. Bom, tot het bespreken van de (belangen voor het seizoen. Uitvoerig besprak de heer M. Scheelt den rischtoestand van het vorig jaar. waaruit hij concludeerde dat doorvis- schen een geheeleii zomer een groote schade is. Besloten werd dan ook het Doorwerken en paraat zijn, Met den heer J, W. B. Everts, direc teur der Koninklijke Paketvaart-Mij., heeft de Java Bode inzake de malaise, ook in Indië, een gesprek gevoerd. Al dus: Gelooft u aan een opleving van den tegenwoordigen toestand? Zeker niet als wij bij de pakken blijven neerzitten. Het is soms werke lijk of sommige menschen met angst ge slagen zijn en alles maar over zich heen laten gaan, zonder te letten of op an der, nieuw gebied misschien wat tot stand te brengen zou zijn. Waarom is het noodig, dat meer dan twee millioen paar kanvas schoenen met rubberzolen worden ingevoerd en wij er hier geen enkele fabriceeren? En dit voorbeeld is met veel andere uit te breiden. Indien wij, ook in de omringende landen, eens rondzien, dan zullen wij ontdekken, dat artikelen naar ons gevoerd worden, die wij heel goed zelf ook kunnen vervaar digen. Maar indien daartoe nimmer po gingen worden gedaan, zal later de markt niet meer te veroveren zijn. En. wie de statistieken nauwkeurig bekijkt, zal tot verrassende resultaten komen. Dit gevaar voor onzen handel wordt te weinig beseft, t En wat acht u het beste middel hiertegen? Doorwerken en paraat zijn. Wij moeten verbeteren wat wij kunnen. Wij zitten op het oogenblik met een over compleet op alle kantoren, maar door de uitzending stop te zetten en geen nieuwe menschen meer aan te nemen zullen wij in enkele jaren tot een nor male bezetting komen. De aanbouw van nieuwe schepen van een bepaald type laten wij doorgaan, omdat die een ver betering brengt, 'Ziet u een toekomst voor de jonge lui, die in deze jaren van inrichtingen van onderwijs zullen afkomen en geen baan kunnen vinden? Neen, het volontairstelsel, met een geringe betaling, zal misschien daardoor meer in zwang komen en dit heeft het voordeel, dat onder de jongelui een ze kere selectie gedaan kan worden voor zij in dienst worden genomen. Voor het maken van misbruik van volontairs ten koste van volwaardige arbeidskrachten moet echter worden gewaakt. Ook zullen volwaardige krachten zich gaan aanmelden voor lagere betrekkin gen dan zij nu ambieeren, waar voor de dienstvervulling ook een voordeel in zitten kan. Zoolang er zooveel mer aan bod is dan werk, zullen de besten de eerste kans krijgen. Maar, nogmaals, vóór alles is noodig', door te werken en niet stil te zitten en zuchten, dat alles zoo slecht gaat! Daarmede loo- pen wij achteruit en geven het veld vrij aan meer actieven. Met de uiterste in spanning moet worden gestreefd naar het zoeken van nieuwe arbeidsmoge lijkheden en naar middelen tot verbe tering van den economischen toestand. Visscherijbestuur te verzoeken den slui tingstijd weder in te voeren, dus vis- schen van 1 April— 3J Mei en Van 1 Juli tot 15 Augs. De zustervereniging te Zierikzee zal in gelijken gleest ver zoeken. Bij Kon. toesluit is benoemd tot rech ter de rechlnank te 's-Gravenliage mr. J. L. L. Wery, commies-griffier bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Belgische staat heeft naar de Maasbode meldt aan Cockerill, te Ho boken het bouwen opgedragen van een nieuwe mailboot voor den dienst Oos tende—Dover. Naar een Anela-telegram van het s.s. Dempio bericht heeft de Consul-Ge neraal te Tanger het Officierskruis van Sherifijnsche Orde Ouissam Aleouite van Marokko namens den Sultan van Marok ko overhandigd aan commandant Ross, gezagvoerder van het motorschip „Dem- po" van de Rotlerdamsclie Lloyd. Tarief verlaging voor slaapwagens van de Mitropa. Van 1 Maart af, aldus meldt men aan de N.R.C. uit Berlijn, zal het tarief-voor slaapwagens van de Mitropa worden verlaagd, tegelijk zal de toeslag voor het bespreken van plaatsen worden afge schaft. De prijs voor de eerste klasse zal 25 mark, voor lange trajecten 29 mark per bed bedragen, voor de twee de klasse resp. 12.50 en 14.50 mark en voor de derde klasse incl. linnengoed 8 mark. Het plan bestaat eveneens het tarief voor internationale reizen te ver lagen. Indische Stoomvaartlijnen' Dempo (thuisr.) p. 5, 11 nm., Tinister- re wordt 7.49 vm., te Cowes en 8, 7 vm, te Rotterdam verwacht. H C. Hooft (thuisr.) 5 van Singapore. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika. Bilderdijk, 6 v. Rotterdam n. New- York. "Rotterdam 6 v. 'YlNew-ïYork n. Middelt. Zee. Maasdijk, New-Orleans n. Rott. 5 van Havana. Delftdijk Rott. n. .Vancouver 5 te L. Angelos. Internationaal kamp van de Nederl. Toeristen Kampeer Club (N. T, K. C.) De Nederlandsche Toeristen Kampeer- Club1, houdt ter gelegenheid van haar 20- jiariig bestaan, me.t Pinksteren van dit jaar een groote internationale kampeer ders Rallye op „Saxen helm" bij Nun speel De buitcnlandsche kamporganisaties als de Camping Club of Great Britain en Ireland, Les Campeurs de France, Cam ping Club de Belgique, Vlaamsche Kam peer Gemeenschap, Dansk Camping-Klub- ben en de Camping Club de. Catalunyja (ISpanjC) hebben met veel sympathie deze plannen ontvangen en de verschil lende kampeerorganisaties z'ijn nu bezig om voorbereidingen te treffen voor een kamptoeht naar Holland. De Olympische winterspelen, Vrijdagmorgen werden de Olympische Winterspelen te Lake Placid hervat met het nummer hardrijden op de schaats over 1500 m. De uitslagen luiden: Eerste fit: 1 Taylor (Amerika) in 2 minuten 49.3 seconde; 2. Stack (Canada) Tweede rit: 1. Shea (Amerika) in 2 mi nuten 49.3 seconden;' 2. Loghan (Cana da). Eindstrijd: 1. Shea (Amerika) in 2mi nuten. 57 seconden, 2. Hurd (Canada). (Bij de Olympische Winterspelen van 1924 te Chamonix legde de winnaar de Fin Thunberg ,de 1500 m. in de finale af in 2 minuten 20.8 seconde en in 1928 te St. Moritz in 2 minuten 21.1 seconde). Vervolgens werd begonnen met den eersten rit van het nummer hardrij den op de schaats over 10.000 m. De uitslag van den eersten fit was: 1. Hurd (Canada) in 17 minuten 41.3; seconden. 's Morgens werd de derdie, wedstrijd van het ijshockey-tournooi gespeeld en wel tusschen de ploegen van Amerika en Polen. Die Ver. Staten wonnen met 4—1. Zaterdagmorgen werd 't nummer hard rijden verreden op schaatsen over den afstand van 10.000 m. De twee voor uitten van Vrijdag waren geannuleerd De uitslag van den eersten rit was als volgt: 1. Hurd (Canada) in 17 min. 56,2 seconde; 2. Ballangrud (Noorwegen. Tweede rit: 1. Jaffee (Amerika) in 18 min. 5,4 sec.; 2. Slack (Canada). Voor het ijshockey-tournooi werd de wedstrijd Canada— Duitschland gespeeld, de twee landenploegen, dje nog geen wedstrijd hadaen verloren. j Canada won met 4—1. Bij een oefeminig van. de Belgische bobsleeploeg ji s de slee tegen den zij- wal opgevlogen en daarna in de baan teruggevallen. Het glij-ijzer van de slee brak. Van de .bemanning werden twee leden gewond. Ongelukken. Vrijdagmiddag reed in het Hortus plantsoen in Den Haag een rouwstoet, die uit met paarden bespannen koetsen bestond. Plotseling schrokken de paar den van den lijkkoets hevitg voor een paar tonnen, die langs den weg stonden en sloegen op hol. De koetsier trachtte tevergeefs de dieren in toom te houden maar dit gelukte niet. De paarden ren den met groote vaart op het wa ter aan. In dó gracht lag( juist een dekschuit, die volg|eladen was met takken. Vlak voor den walk|anl kwam de lijkwagen tot stilstand, doordat het tuig der paarden afknapte. De dieren stortten daarop in het ruim van de dek schuit. Een ervan geraakte met de poo- ten bekneld tusschen den walmuur en de schuit. De koetsier van den lijkwagen had zich aan den bok vastgeklampt en kwam zoodoende met een f linken schrik fvfij. Nadat de lijkkist uit den lijkkoets was gehaald en geplaatst in een rouw- auto, vervolgde de begrafenisstoet z'ijn tocht naar de Nieuwe Ooster Begraaf plaats. 1 Te Haarlem wilde een 47-jarige bewoonster van een woonwagen, staande in het woonwagenkamp; aan den Ouden Weg, het trapje afgaan van haar wagen) Dit gleed uit en de vrouw kwam met het hoofd op den betonnen vloer terecht. Zij1 is aan de gevolgen vajn den val ia het ziekenhuis overleden. EFN DBAMA. Zaterdagmorgen ont dekte men te Helmond dat de leer looier H. vermoedelijk in een vlaag van waanzin zijn vrouw heeft vermoord en vervolgens zi.chzelf door ophanging van het leven heeft beroofd. Toen de melkboer dien morgen tnjelk wilde brengen in de woning van den heer H., vond hij de deur en de poort van de looierij1 gesloten. Een buurtbe woner, dien hij' dit vertelde, waarschuw de de politie en niet behulp van den knecht van H. drong men het huis bin nen. In de keuken vond men de vrouw van H. in een plas bloed liggen. Met een mes was zij' in het hoofd .gestoken en de levensgeesten waren reeds gewe ken. H. zelf vond men opi den zoljder, waar hij zich had opgehangen. H. stond bekend als een zonderling en heeft waar schijnlijk in een vlaag van waanzin ge handeld. Het echtpaar had geen kinderen. VALSCHE AANGIFTE. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt terzake van 't doen eener valsche aangifte alsmede ter zake van verduistering van gelden ten nadeele van de K.R.O. tegen een 69-jiari- gen te Den Haag wonenden man, die op 2 November van het vorig jaar bij de politie aangifte had gedaan van een beroering van zijn portefeuille met f 490 Zooals men zich zal herinneren, ver klaarde hij, dat op het bijpostkpntooor aan de Charlotte de Bourbonstraat iemand zijn vest had opengesneden en de portefeuille .gestolen. Thans heeft de man erkend, dat hij' deze 'beroering had gefantaseerd om de door hem gepleegde verduistering te bemantelen. - STROOPERSDRAMA. Zaterdagmid dag heeft in het dorp Hemrik bij Bees- tferzwaag een treffen plaats gehad tus schen twee jachtopzieners en twee stroo- pers. De jachtopzieners hadden zich dien middag verdekt in een .greppel opgesteld. Twee stroopers kwamen in hun buurt en toen dezen op! 10 m. genaderd wa ren, sprongen de beide jachtopzieners uit de greppel, Een der stroopers, de 26-jarige J. F legd.e onmiddellijk op de jachtopzieners aan en loste een schot in hun richting waardoor een jacht opziener in den schouder werd gótrof- fen .De beide stroopers namen daarop de vlucht. F. is nog voortvluchtig. De gewonde is naar het ziekenhuis te Heerenveen txveSgebracht. i UITLOTING VAN GELDLEENINGEN Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: dat op 9 Februari 1932 des najmi'ddags 2i/2 uur in de burgemeesterskamer ten Stadhuize door hen in het openbaar zul len worden uitgeloot de daarvoor vast gestelde. aantallen obligation van geld- leeningen, welke loopen ten laste van de gemeente Middelburg. Middelburg, den 6 Februari 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter,. M. -VAN DER -VEUR, Secretaris. Roetje en Dribbeltje. 13 Wat dat manne tje gezegd had, was waar. Ze konden niet binnen de mu ren van het gebouw komen of ze moes ten door een gat klimmen en zonder dralen ging Roetje voorover staan en Dribbeltje klauterde op Roetje. Al heel gauw was Dribbeltje binnen en Roetje, die er ook door wil de, riep tegen Drib beltje, dat hij maar een touw naar bui ten moest gooien. t Na enkele minuten zoeken vond Drib beitje een touw en kon ook Koetje door het gat kruipo*.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6