IJrouiticiale üfeeutusche MUNDUS ,s£h* II Stoomwasscherij Volharding EDDE l$?3t t6t t9ï ?9ï N o- 31. Twee Bladen. ZATERDAG 6 FEBRUARI 193 2. Eerste Blad. 175e Jaargang. Draagt Helder's Brillen. IN ONZE STATEN-GENERAAL. IETS APARTS, MODERNE HEERENKAMER, Fa. A. M. HOFMAN MODERNE MEUBILEERING LANGE NOORDSTRAAT BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissinge* ƒ2.30, elders f 2.50 per kwartaaL Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. U1TG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10 elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. Verstaan wij elkaar? da, natuurlijk verstaan wij elkaar'. Wij apreken toch allen Nederlandsch? Zeker, zeker. Geen vreemde talen wor den onder ons gehoord, tenzij bij uitzon dering. En ook die worden door ons po lyglottisch volk nog al aardig terecht ge holpen. Als er wezens zijn onder ons, die ons niet verstaan, en die wij niet verstaan. ja, ze zijn er. Denk eens aan de dieren die dicht in onze nabij heid leven. Zij leven mee met ons, en begrijpen veel uit ons gewone leven, en wij van het hunne. Doch echt verstaan doen we elkaar toch niet. Hebt ge het wel eens gehad, dat zoo'n stom dier U kon aanzien, alsof het wat tot U zou wil len zeggenMaar nee, gij kondet el- Laar niet verstaan. Zoo zijn er ook wel menschen die met elkander te zamen leven, heel dicht bij elkander, hunne levens zijn met elkaar verstrengeld geworden, en ze weten al les van elkander, ze zijn van eikaars doen en laten volkomen op de hoogte, e« ze zouden ook wel elkander willen begrijpen, de taal van elkanders ziel willen verstaan maar nee, het is on mogelijk. Ze zien elkander aan, en vin den geen woorden. Ze peilen elkanders hart maar ze begrijpen het niet. Misschien is een muur van misver standen al meer opgestapeld tusschen beider wezen. Misschien zijn er tal van vooroordeelen die de een tegen den an der gesloten hebben gemaakt, vol wan begrip. Maar het kan ook zijn dat zon der aanwijsbare oorzaak wij mijlenver af zijn van elkander, al leven we vlak bij elkaar. Het is, als ademen we elk in een andere atmosfeer. Het is, als zien we ieder een andere wereld om ons heen. Het is als leven we op twee ver schillende planeten. En we kijken elkan der aan, soms verbaasd: wat zou er toch leven in dien mensch? We weten het «iet. we kunnen hel niet te weten komen. Want daar is geen onderling ver staan 9 Het is een heele kunst, zich te kun nen verdiepen in een ander. Het is een heele kunst, hem te leeren begrijpen. Wij moeten ons daartoe kunnen verplaatsen in eens anders leven en in eens anders levenskijk. Wij moeten zien door zijn oogen. Wij moeten gevoelen wat zijn hart gevoelen moet bij zekere er varingen in het leven, bij zekere wel licht onbedoeld-harde bejegeningen die hem ten deel zijn gevallen. Wij moeten mee bewogen worden door de verlan gens en begeerten, door de hunkeringen en strevingen die hem voortdrijven over over de aarde Ons hart moet mee klop pen met zijn geluk, mee schreien met zijn smart Dan is er kans dat we iets van hem verstaan. Dan is het ons als zijn we die mensch zelf. We hebben een inzicht, van binnen uit, gewonnen. Dan is er, ze ker, meegevoel. Misschien deernis en mededoogen. Misschien verwondering maar die toch geen oordeel spreekt. Wellicht zelfs iets van genegenheid. In elk geval, als het goed is, hulpvaardig heid. Aan harde dwang, aan opleggen van ons oordeel aan het zijne, denken we zéker niet. 9 Fn gebeurt het niet omgekeerd ook wel dat wijzelf niet begrepen worden? O, laat ons onszelf niets wijsmaken: me nigmaal zijn wij akelig eigenwijze, pe dante, ingebeelde menschen, die onze uil en valk achten, en onszelf hemel hoog meenen te mogen verheffen boven t gewone menschdom en kwijnend hooghartig smalen wij dat „niemand ons begrijpt Ook mogelijk is het evenwel, dat wij ons open, nederig, eenvoudig willen ge ven zóó als we zijn, met al onze tekort komingen en onze gebreken, maar ook met onze goede bedoelingen, met ons zuivere gevoel. Wij meenen het dan zoo goed. En willen niets liever, dan een goede verstandhouding met den ander. Wij stellen ons open. Wij zien den an der vragend, openhartig aan.... Wee ons, als dan aan de andere zijde niet dan wanbegrip wordt getoond, geen greintje meegevoel, geen gelóóf aan on ze goede wil. Slechts een rechter zit daar, een gestrenge rechter. Of nog er ger: een verongelijkte, die het al ons kan wijten. Hoe snakt dan soms de worstelende ziel naar licht in haar duister, naar ver troosting in haar wanhoop, naar bemoe diging in haar schuldgevoel en haar smart! En hoe heerlijk kan het dan zijn, hoe een blijde toevlucht, als één wordt ge vonden, die luisteren wil, en die begrij pen wil, en hij opent zijn hart, en we zijn er thuis. En hij verstaat al wat er is in het onze. En oordeelt niet. Die zoekt, die vindt. Zalig die weet, waar hij het immer vinden kan. Daar wordt niemand afgewezen. Jacobus de Kleine. Wij volgen de prijsverlagingen en blijven het laagst in prijs. (Ingez,.. Med.) EERSTE KAMER. Pachtwetten. Wij meldden gisterenavond onder laat ste cerichten nog de verwerping van de pachtwetten. Ook de minister vaa justitie mr. D o 11- ner verdedigde het ontwerp, betoogende dat hel daarin opgenomen dwingend recht gemotiveerd is en dat een zekere vaagheid vaak voorkomt in het Burgerlijk Wet'Doek zonder tot 'klachten aanleiding te geven. De uitdrukking „buitengewo ne omstandigheden" als grond voor re missie zal ir de practijk geen moeilijk heden opleveren, want zij geven slechts dan reden tot remissie, als zij' oorzaak zijn van aanzienlijke opbrengstverm in dexing. hij' verdedigt het continuatie- recht als een gerechtvaardigde beperking van het eigendomsrecht, het berust wer kelijk niet op een juridisch te wraken beginsel. De schadeloosstelling, die men wensebt in plaats van het continuatie- recht, zou evenzeer drijven naar onge- wenschte consequenties en fa.v. invloed oefenen op den pachtprijs. De Kamer verwierp toen de nieuwe pachtregeling en die van de pachtcom- missies niet de gister gemelde stemver houding. Muziekauteursrecht. Een voorstel-Wibaut, de behandeling der wet op het muziekauteursrecht uit te stellen tot de regeering een met de Fransche regeering over de zaak gevoer de correspondentie heeft overgelegd. Het wetsontwerp zelf wil in ons land één nationaal bureau en de Regeering heeft daarvoor het Nederlandsch Bureau voor. Hiertegen is de Sacem in verzet gekomen. De heer De Savornin Lohman (c.h.) zal uit nationale overwegingen voor het wetsvoorstel stemmen. Hij stapt heen over de bezwaren van een monopolie, want een gebreideld monopolie van een Nederlandsch is beter dan een ongebrei deld van een buitenlandsch bureau. De heer F o c k (lib.) echter bestreed het ontwerp dat zeer bedenkelijk in de rechten van auteurs ingrijpt en tot een chaos voert. Ook de heer Ter Haar (c.h.) is er tegen. Men make niet kunst matig een monopolie; en de heer Her mans (s.d.) vreesde geen goede ver houding tusschen de Buma en den bond van auteursrechten-betalenden. De heer v. Lanschot (r.k.) verdedigde het ontwerp. Hierna verdaging tot Dinsdag of Woensdag. mooi, solied en laag in prijs, dat is juist wat U zoekt. Onze etalage toont U een waarvan alle meubelen ook los verkrijg baar zijn. Let U vooral op dat leuke hoekje. Echt Perzisch kleedje tegen zeer lagen prijs. (Ingez. Med EEN PRACHTFIETS (Ingez. Med.) BEPERKINK VAN DEN INVOER. De Staatscourant van gisteravond be vat Koninklijke besluiten tot tijdelijke beperking van den invoer van schoeisel, wollen en half wollen stóffen, confectie- artikelen en tricotgoederen, DE INSTELLING VAN EEN ECONOMISCMEN RAAD. Ingediend is een wetsontwerp tot in stelling van een economischen raad. De taak, die dezen Raad is toegedacht, zal in de eerste plaats een adviseerende moeten zijn. Zijn adviezen zullen 't ge- heele terrein van economische werk zaamheden der regeering (moeten be strijken, ongeacht dus of die werkzaam heid uitsluitend het economisch depar tement dan wel ten deele of in hoofd zaak een der andere departementen be- terft. De Raad krijgt de bevoegdheid, om desgewenscht, met voorbijgang van de departementshoofden, zich rechtsstreeks te wenden tot den Raad van ministers. De Raad zal uit ten minste 10 en ten hoogste 15 leden moeten bestaan, te be noemen door de Kroon op voordracht van het hoofd van het departement, dat in het bijzonder de economische belan gen heeft te behartigen, DE INPOLDERING DER ZUIDERZEE. Het dagelijksch bestuur van de Zui- derzeevereeniging. bestaande uit de lieeren mr. G. Vissering, mr. H, Smeen- ge, mr. C. J. Pekelharing, mr. C. W. Rit- ter en dr. H. N. ter Veen, hebben zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal waarin, wordt verzocht te willen bevorderen, dat het werk der inpoldering van de Zui derzee met onverminderde kracht wordt voortgezet. De motieven hiervoor wor den uitvoerig in het adres vermeld. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris ninnen het arrondisisement Rotter dam, ter standplaats Rotterdam, mr. P. M. J. Roggenkamp, candidaat-notaris te Ri otterdam. Anela seint uit Makassar: De kruiser Sumatra met minister Dek kers, is Dnderdagochtend om half ne gen aangekomen. De Gouverneur-Gene raal begaf zich te half tien aan wal. De op de 'kade opgestelde muziek speelde het Wilhelmus terwijl de opgestelde eerewachl Z.E. de eerbewijzen betoonde. AANLEG CENTRALE VERWARMING EN SANITAIR. J. J. SABELIS, L. Noordstr. 38. M'burg. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. Het Bal Masqué van Medio. Als men een kijkje gaat nemen in het Schuttershof op- den avond dat Mediobur- gum haar jaarhjksch Bal Masqué geeft, dan weet men vooruit, dat men iets goeds vindt en dan doelen wij nu meer in het bijzonder op de aankleeding der zaal. Zoo was het ook gisterenavond weer toen de feestcommissie de gasten in ge dachten had gevoerd naar de filmstad Hollywood en dus ver van huis. Het "was er onder het golvende plafon met de aardige zitjes, de üeide bandsi, en de décoratie geheel in hel teeken van de" geluidsfilm, zeer gezelig en er was reeds direct de goede stemming van een Bal Masqué. Het welkomswoord dat de heer Ch. J Mazure bij de opening uitsprak, speciaal tot Prins Carnaval en diens gevolg, die men in jaren niet gezien had, beant woordde zijn Hoogheid. "Was dit reeds een mooie groep, ook andere gemaskerden hadden zich tot groepen, vereenigd en dan noemen wij de Elitegroep, bestaande uit bekende Middelburgsche staattypes, de revue- girls. de Bruiloft van Janus en Mie, met Medio naar Hollywood en het ont slagen personeel van het „Hotel Holly wood." In paren was er ook veel moois te zien, aan afzonderlijke dames- en hce- rencostumes was ook veel zorg besteed. Men was in Hollywood en dat daarom de filmsterren en de episodes uit beken de films een streepje voor hadden, is te begrijpen, zij werden dan ook beoor deeld door een jury, bestaande uil den heer en mevrouw de Muijnck en den heer Wagensveld. Het resultaat was dat de eerste prijs met 27 punten toegekend werd aan no. 103, een der beide Charlies Ohaplins, voorgesteld door den heer M. Peereboo'm, de tweede prijs van Walt en Va Wjat-t, die trouwplannen henben, met 2fii/'2 punt, voorgesteld door de dames, Hee- ren en X, en de heeren Murk en Y.., derde pi'ijs „Drei von der Tankstelle" met 23 punten. De prijzen voor groepen enz. werden opgemaakt uit de door het publiek ge dane keuze en dit met den volgenden ui'tslaa: Groepen: 1ste prijs Elite groep met 130 punten, de dames Van Wijnen, Ruck, Westerveld, Nachtegaal en Van Wel en de heeren Dingemanse, Westerveld, Jan sen, Both en v. Wijnen. De tweede prijs de Bruiloft van Mie en Janus, met 111 punten, bestaande uiit de dames Vermeulen, Simonse, Baul- jéu, Bijleveld, Polderman en Kraan, die ook voor de heeren rollen zorgden De eerste prijs van de paren werd toe gekend met .113 punten aan een pa r gevormd door de dames Pluijmers en de Muijnck, die keurig een Russisch dans paar vertolkten; de tweede met 52 pun ten aan de heeren van Loo< en Merk, die als orgeldraaiers optraden en met dit werk een bedrag van f 10 ten bale v,an het Crisiscomilé ophaalden, welk bedrag wij op hun verzoek aan den penning meester van 't comité zullen doorzenden Van de dames was eerste mejuffrouw Van Eenennaam met 97 punten, twee de mej. Moes met 63. Van de heeren was de heer L. Kamp man de gelukkige met 68, gevolgd door den heer Hamelink uit Neuzen met 45 punten. De heer Mazure heeft juist te mid dernacht dank gebracht aan allen die medewerkten om Medio ook nu weer een succes te doen hennen, in de eerste plaats aan de gemaskerden, zonder wie men geen gemaskerd bal kan gevent Hierna deelde spreker de prijzen uit. Er volgde nu algemeen démasqué', wat echter niet beteekende, dat het klaar was, wij vernamen ,dat men toen nog niet op de helft was voor hen, die er alles van wilden genieten. Medio boekte haar zooveelste succes. Onder de talrijke winkels in onze stad, was- er nog geen enkele die zich uitsluitend toelegde op de artikelen, be hoorende bij de vele soorten van sport. Het mag dan ook niet verwonderen., dat twee jionge mannen, die in de sport wereld geen onbekende zijn, de heeren Imanse en Goed bloed op het denkbeeld kwamen zul'keen winkel te openen en zij vonden daartoe gelegenheid in het pand Korte Delft F 24. Zij opende dezen win kel hedenmiddag en een voorbezoek heeft ons overtuigd, dat zoowel winkel als étalage een keurigen indruk maken en de winkel alles bevat, wat voor sport noodig is, w.o. ook verstaan sport schoenen en kleeren, als mede artikelen door de padvindsters en padvinders ge bruikt. Het zou ons te ver voeren alles op te noemen, hetzij dan ook voldoende nog even er op te wijzen, dat turnver- eeniigingen er wel een en ander van haar gading zuilen vinden en dat wat niet in voorraad is gaarne wordt 'besteld De heer H. Loontjes, die nu geduren de vijf jaar zijn biljartfabriek alhier heeft geëxploiteerd in de Vlissinsche straat heropent deze heden in b(et groote pand Dam F 153 en gaarne hebben wij voldaan aan het verzoek daar eens een kijkje te komen nemen. Door de keurige vestibule toereikt men de ruime toonkamer waarin de biljarten van groot tot klein, als tafelbiljarten en speelgoed- biljarten, maar niet minder de hier ge leverde buffetten voor café's en derge lijke en ook de andere meubelen voor die inrichtingen volkomen tot hun reo.i;t komen. Alles staat in deze eerbiedwekkende omgeving goed, en eenige verbouwing maakte het geheel voor zijn nieuwe be stemming nog' meer geschikt. De kapstokken, lambriseeringen en zelfs een lieele muur van oude biljards gemaakt ,toonen de groote kennis en goeden smaak van den heer Loontjes. ïk3 Vlissingen es Filiaal Gr. Marki C 12 - Middelburg Onze Zaak slaat vanaf heden onder voortdurende controle van Dr. Ir. H. J. DE WIJS Scheikundig Ingenistif. (Ingez. Med.) 6-II-'32; Vrijdag hoogste lucht- temperatuur 8 °C (46 °F); laagste 1 °C (34 °F). Heden 9 h: 114 °C; 12 h: 4 V, °C. Geen regen of neerslag. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: 775 Ö»©ÖQ©®s©®®®©® 774 773 772 771 770 Wat de huiskamerbarometer zegt: S(ormach(ig_ Bestendij Zware StornrLl.E_,'E'JJ'Z Schooai De Bilt (per radio). De verplaatsing in ongeveer O.Z.O. richting van het nieu we gebied van hoogen druk over Scan dinavië bracht in het N. van Scandina vië en van Finland .een enorme stijging van temperatuur. Terwijl daar gisteren temperaturen tot 34 °C voorkwamen, is het nu aan geen der stations in deze streken kouder dan 4 °C, Daartegen over is de temperatuur in O. Duitsch land flink gedaald, zoodat vrijwel geheel Duitschland vorst had en het O. stren ge vorst. Daar de depressie, die op de drukstijging in het N.Ö, volgde, ook on geveer Z.Z.O. waarts trekt, is te ver wachten, dat de kern van den hoogen druk over Duitschland blijft liggen, zoo dat de windrichtingen en de algemeene toestand in ons land wel in hoofdzaak dezelfde zal blijven: lichte vorst en in het O. misschien matige vorst des nachts met stralend weer overdag. Hoogste barometerstand 780.8 mm te Breslau; laagste 748.4 mm te Vardoe. Verwachting tot Morgenavond: Zwakke tot matige meest Z.O. wind, beider tot licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag zelfde temperatuur. Zon op: 7 h 36; onder 16 h 52. Licht op: 17 h 22. Maan op: 8 h 03; onder: 16 h 35. N.M.; 6 Febr.. Zondag 7 Februari: Zon op: 7 h 35; on der 16 h 54. Licht op: 17 h 24. Maan op 8 h 17; onder 17 h 54. E.K. 14 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Weslkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Februari. Za. Zo. Ma. Di. 6 7 8 9 S Hoogwater. 1.14 13.40 1.54 14.17 2.26 14.53 3.01 15.25 Laagwater, 7.49 20.00 8.29 20.34 9.06 21.06 9.40 21.37 Dat men terecht van een fabriek mag spreken blijkt door de in den tuin gebouwde werkplaatsen, waar men de oiljards geheel vervaardigd en welke door een nieuwe poort li'tkomen op het Suikerplein, zoodat alles in- en uit wordt gebracht, zonder dat men er op den Dam ook maar iets van bemerkt. Het is een groote verruiming Van werk gelegenheid en -toonkamers en dat dit kon bewijst, dat deze zaak goed gaat, wat vooral in dezen tijd van groote be- teekenis mag worden geacht.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1