KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES, cieelen toestand der gemeente, B, en W, stellen dan ook voor op dit verzoek af wijzend te beschikken, De heer H o e g e n zegt, dat ook hij huiverig is om de gevraagde som toe te staan, lettende op de reeds ingevoerde bezuinigingen om de begrooting sluitend te maken. Hij zou echter gratis vuur en licht daarvoor willen verstrekken. De Voorzitter zegt, dat die ver strekking de gemeente 25 a 30 gulden zou kosten, wat hij voor de gemeente nog te bezwarend acht. De heer Melis vraagt zich af of dit onderwijs noodig is en verklaart tegen eenige vergoeding te zijn, Het voorstel van B. en W. wordt z. h. stemming aangenomen. Een verzoek van de vereeniging om een voorschot van 500 op de gemeen telijke vergoeding overeenkomstig Art. 101 der L. O.-wet 1920, stellen B. en W. voor, in te willigen en het voorschot uit te betalen in 4 gelijke termijnen. Z, h. stemming aldus besloten. Een voorstel van B. en WI, tot het vaststellen van den pensioengrondslag van mej. C. J. SeijsMuller, concierge van het gemeentehuis, per 1 Januari 1932 op 75 wordt z. h. st. aangenomen. Aangaande de opmerkingen van Ged. Staten over de verlaging van de jaarwed de van den gemeente-geneesheer, stel len B. en W. voor het raadsbesluit van 19 Nov. in te trekken. De heer H o e g e n vraagt naar aanlei ding hiervan of de tijd nog niet is aan gebroken om alle salarissen te herzien. De voorzitter zegt, dat ook B, en W. daarover hebben gedacht en straks met een paar voorstellen wenschen te komen. Hij zegt voorts, dat over het tractement van Burgem., Secret, en Gem. Ontvanger niet door den Raad kan wor den gehandeld, daar deze door Ged. Staten worden vastgesteld. De heer H o e g e n protesteert daartegen, doch de voorz. zegt, dat daaraan niets te ver anderen valt. De voorzitter zegt voorts dat na het zenden van de convocaties, van Ged. Staten een schrijven is ingekomen om het oordeel van den Raad te vernemen, inzake een korting van 2 y2 pCt. op de salarissen der ambtenaren. De heer Hoegen meent, dat letten de op dezen crisistijd, en op het index cijfer, Ged, Staten met een belachelijke korting zijn gekomen, hij zou Ged, Sta ten willen vragen welke motieven bij dit college hebben voorgezeten om met deze geringe korting tot den Raad te komen. Op voorstel van B. en W, wordt aan genomen, z. h. st., de door Ged.- Staten aangegeven korting niet toe te passen, maar van alle pensioengerechtigde amb tenaren de volle pensioenkorting met in gang van 1 Maart a.t. toe te passen, dit zal een grooter voordeel van 75 zijn dan de korting van Ged. Staten voorge steld. De heer H o e g e n vraagt of het mo gelijk is deze korting toe te passen van 1 Januari j.l, af. De Voorzitter vreest, dat Ged, Staten dit niet zullen goedkeuren. Het Raadsbesluit van 19 Nov, reeds genoemd, wordt vervolgens ingetrok ken met alg. stemmen. Tot leden der Commissie belast met het nazien der rekening van, de school der Vereeniging voor Geref. Lager On derwijs over de jaren 1928 tot en met 1930 worden benoemd de heeren L. Cornelisse en P. Melis Wz. Rondvraag: Weth, Goedbloed deelt mede dat 40 is teruggevloeid van vermindering van assurantiepremies. De heer Hoegen vraagt of niet des avonds kan worden vergaderd. Niemand heeft daartegen bezwaar. De heer P. Melis vraagt of de afge stoken grond van de zijkanten der we gen al een bestemming heeft. De voor zitter antwoordt van niet. De heer H o e g e n vraagt of geen me dewerking kan worden verkregen van aangrenzende bewoners om de sloten in de kom der gemeente te dempen. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Cornelisse vraagt of de Putweg al is afgewerkt. De voorzitter zegt dat die weg nog niet kan worden overgenomen door de nalatigheid van een paar aangelan den, zoodat B. en W. met den deskundi ge nog geen opname hebben kunnen doen. Gemeenteraad van Oustkapelle, OOSTKAPELLjE. Woensdag vergader de de gemeenteraad. Afwezig de heer Z Maljaars. i De traditie getrouw1, memoreerde de V o Oir zit ter hetgeen in het vorig Jaar is tot stand gebracht, waarbij ook nieit vergeten werd de heerschende malaise Ook de werkloozenzorg neemt toe, reeds nu is het bedrag a f 250 uitgetrokken voor werkverschaffing overschreden. Hij' vroeg den raad dit bedrag te verhoo igen tol f 500, waartoe z. h. st. Wordt besloten. Verder deed hij mededeeling dat door het polderbestuur van Walcheren de zandput bij Westhoven weder zal worden geopend en de inwoners van deze ge meente Haar zand kunnen halen voor 75 cent per voer, welke mededeeling zeer op prijs werd gesteld. Ingekomen was een bericht van de P lE.Z.M. 'dat het tarief van electrisch licht voor deze gemeente 39 cent per KWi h bedraagt. Een verzoek van de Vereeniging Voor Bijz. onderwijs om een voorschot van f 1300, uit de gemeentekas te mogen ontvangen werd z. h. st. ingewilligd. De wet op de winkelsluiting werd na eenige bespreking door leden, die de winkeliers alhier gepolst hadden, al dus vastgesteld. De gewone dagen open tot 8 uur 's avonds:, en den zomertijd tot 9 uur en Zaterdags onbeperkt. Zondags gesloten en de bekende uatzonderinigs- dagen nader door Bi. en Wi. te re gelen. Verder werd wederom behandeld een verzoek van den Chr. Besturenbond te Serooskerke met adhaesie van de afd. Oostkapelle van dien bond en van de afdeeling Patrimonium1 om aan te slui ten aan het werkeloosheidsbeslüit 1917. B. en. W. staan nog op hetzelfden (stand punt als voorheen en stellen voor niet aan te sluiten. De minderheid van dit college n.l. de voorzitter is voor aanslui ting. Wethouder Pojppe meent dat er hier geen behoefte aan is. Ook moet men re kening houden met de belastingbetalers. De heer Z w e m e r blijft tegen alle verzekeringen wegens gemoedsbezwaren. Wethouder J an sen wil ook nog niet toegeven, hij vermeent dat de menschen er weinig mede zouden gebaat zijn, en zooals wij tot nu toe de werkloosheid hebben kunnen bestrijden, is: hij nog niet van meening veranderd. De heer 51 a a s vindt dat de werkloozen er wel bij zouden winnen. Da heer c- Kam is ook voor aan sluiting. De heer Maas merkt nog op, dat z. i. bij niet aansluiting de gemeente voor groote uitgaven zal komen te staan. Bij stemming over het voorstel blijken drie voor en drie tegen aansluiting. Te gen stemmen de beide wethouders en de heer Zwemer. Besloten wordt tegen het schrijven van Ged. Staten om salarissen van burge meester, secretaris, wethouders en ont vanger met ingang van 1 Maart te ver lagen, geen 'bedenkingen te maken. Ten slotte werd nog besproken de zijkanten aan den Duinweg te bekan ten. De Voorzitter wil dit uit laten voeren door H. Geldof uit Serooskerke. De heer Maas zou dit door ingezetenen laten doen wat nog eenige, discussie uit lokten. Het eind was dat bij stemming besloten werd dat ingezetenen hiervoor enkel in aanmerking zullen komen. (Vier tegen twee stemmen ,de beide wet houders.) r -r^. P"»-gyre>~ PAALBEZETENHEID, (Te Londen wordt thans een wedstrijd gehouden in „het langst boven op een paal zitten".) De Amerikaansche export Gaat voortdurend naar omlaag Maar er is naar Yankeedwaasheid In Europa steeds nog vraag, Londen geeft daar dezer dagen, Weer een krachtig voorbeeld van, Door een wedstrijd, wie het langste Op een paaltje zitten kan. Op zoo'n paaltje ligt een plankje, Van twee voet in het quadraat, Waar de helden op vertoeven Tot vermoeidheid hen verslaat. Waren het maar enkel „helden", Maar ook menige heldin, Voelde paleontologisch, Schreef als paalbezitster in. En zoo'n paalmensch voelt zich edel, Als een soort van paladijn, Voor wie de critiekbepaling Slechts van durf en kracht kan zijn. Uren zitten zij daar, uren, Tot er eentje knikkebolt, En men hem (of haar) er af haalt, Voor hij naar beneden rolt. En de menigte vergaapt zich, Nu ook al in Engeland, Rondom die moderne schandpaal Van het menschelijk verstand. P, Gasus. Te Amsterdam1 is onder directie van Charles Braaken siek Jr. en J. van "Haf. opgericht het „Nieuw Amsterdams ch Too neel." Het gezelschap begint met een tournee door Nederland. i Beste meisjes- en jongensboek. De jury voor de prijsvraag voor het beste meisjesboek, heeft den prijs van 1000 toegekend aan Mevr. E. Doode waard-Gods|chalk voor haar inzending „Beroepsfilm", terwijl de jury voor de prijsvraag voor het beste jongensboek den prijs van 1000 gulden heeft toege kend aan den heer A. den Hertog voor zijn inzending „De Vrededwinger", In vrijheid gesteld. Op last van de rechtbank te Middel burg zijn in vrijheid gesteld, de broeders E. en E. van Di. landbouwers te Graauw, die de Belgische regieering had uitgeleverd en weikei personen destijds André Tardieu. In de Revue des Deux Mondes tee- cent Fidus in zijn „parlementaire sil- ïouetten" André Tardieu, de minister van oorlog de huidige voorzitter van den Volkenbondsraad, André Tardieu aldus Fidus is 'arijzenaar, een eigenschap, die een uit zondering is bij de politici. De traditie wil, dat onze meesters onder de Derde Republiek provincialen zijn, vooral uit de Midi. Velen komen er van de balie, verscheidenen van de universiteit en rebben een zeer nabije boersche afkomst, die het geheim is van hun weerstand en handigheid. Tardieu is een Parijsch rurger, zoon van Parijsche burgers. Joor dezen oorsprong heeft hij in het le ven veel vóór gehad. Deze voordeelen® lebben wat hij ondernam begunstigd en zijn loopbaan gehinderd. In onze de mocratie van de 20e eeuw, zooals in al- e democratieën, is het nog moeilijker zich zekere verdiensten te doen verge ven dan die te doen erkennen. André Tardieu heeft zich door goedgehumeurd- ïeid uit de moeilijkheden gered. Hij is opgewekt en familjaar; hij spreekt ge makkelijk iemand met je aan en heeft een jongensachtige neiging tot blague". Er is altijd „leven" in de carrière van Tardieu geweest. Deze schitterende eerling van het lyceum Condorcet heeft de gewoonte de eerste te zijn. Hij is ge ëindigd met dit natuurlijk te vinden. Dit verdragen zijn tegenstanders niet altijd even eenvoudig als hij. Zij zouden graag zeggen, dat in een zoo constante begun stiging van het lot iets onbeschaamds ligt. André Tardieu mag over alle vor men van bonhommie en goed kameraad schap beschikken, hij kan niet onkundig zijn van wat hij waard is. Er is in hem iets vierkants, verzekerds, vertrouwends, dat gemakkelijk de menschen meesleept, die sympathie voor hem hebben, maar dat bij andere menschen het duistere deel van de gevoeligheid treft, waarin met andere gevoelens, steeds wat af gunst zetelt. Wonderen zijn zeldzaam, zelfs in het parlement. De loopbaan van André Tardieu wordt uit degelijke ver diensten verklaard. Zooals hij is, is André Tardieu door zijn beschaving, zijn karakter, zijn durf een der markantste figuren uit de Ka mer, Zijn eigenschappen trekken dezen aan, stooten andere af. Hij heeft onver stoorbare bewonderaars. Hij heeft be strijders, die uitsluitend de zwakheden of de dwalingen uit - zijn loopbaan ont houden, Deze verschillende meeningen bewijzen dat hij bestaat, ook voor zijn tegenstanders, maar zij wekken Tar- dieu's verwondering op, omdat hij zich bewust is goede bedoelingen te hebben en nooit leelijke of kleinzielige gevoe lens te koesteren. Ervaren genoeg om zich niet te laten treffen door wat al te onbillijk is, blijkt hij toch in staat te wor den getroffen door het onbegrip van hen, die hij zou willen overtuigen. Wan neer hij meent gelijk te hebben, dan zou hij het natuurlijk vinden, dat men hem volgde en hij meent dikwijls gelijk te hebben. Dit is misschien het geheim van zijn nogal zelfverzekerde, strijdlustige houding. dende menschheid te h.elpen en te ge nezen waar bevoegde medici faalden. Hij bezat, volgens zijn verklaringen, 27 ge heimen, waarmede hij' hjonderden lijden den beweerde genezen te hebben. Hij heeft reeds ruim 10 jaar in de gevangenis doorgebracht en maakt geheel W. Noord-Brabant onveilig met zijn on kunde. Toen de Ambtenaar van het O. 51. mededeelde dat heirn een geval be kend was waarbij door bekl. Y 6000 in rekening was gebracht, interrumpeerde deze brutaalweg: Ik heb zelfs eeu con tract afgesloten van f7000. De kantonrechter veroordeelde verd. voor het eerste geval tot f 200 boete of li/O maand hechtenisvoor het twee de geval tot f 300 boete ol 3 maan den en voor liet derde tot f 100 boete of I.1/2 maand. verdacht waren van het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel. Op Maandag 29 Februari a.s. zal voor de rechtbank te Leeuwarden de zaak tegen den gewezen predikant van St. Anna ter Muiden thans gedeti neerd in het huis van bewaring in be handeling komen. Naar men zich Lier- aneren" zal verdronk in den afgeloopen zomer aan de kust van Ameland onder verdachte omstandigheden de eclütgenoo- te van den predikant. Later bekende hij, dat zijn vrouw door zijn toedoen tenge- olge van verdrinking om het leven was igekomen. - Te Rotterdam is 53 jaar oud, plot seling overleden mr. C. L. Gratama, se dert 27 Juni 1931 Was hij kantonrech ter aldaar. Voordien is de heer Gratama griffier geweest van die Rotterdamsche arr. rechtbank welke functie hij in 1923' had aanvaard na de opheffing vian de arr. rechtbank te Heerënveen, waar hij in dezelfde functie was werkzaam ge weest. 1 Voor officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, welk ambt is öpengekomen door het overlijden van mr. Baert de la Faille, kolmen naai' V..D'. verneemt ernstijg in aanmerking mr. H. H. F. Wiolfson, officier van justitie te Almelo, inr. N. J. L. Brantjes, oud-' gouverneur van Curacao en mr. dr. J. A. van Thiel sub. officier van justitie te Amsterdam. Het O. M, bij de rechtbank te Al melo heeft tegen den 42-jarigen handels agent J. B. aldaar, wegens onjuiste aan gifte voor de inkomstenbelasting 800 boete subs. 3 maanden hechtenis ge- ëischt, Tegen den banketbakker J. Ch. W. is wegens eenzelfde feit 400 boete subs, twee maanden hechtenis geëischt, Voor, de Utrechtsche Rechtbank stond terecht de 18-jarige J. W, D„ land bouwer te Barneveld, die toen hij door een troep jongens was lastig gevallen en van zijn fiets was getrokken, zijn mes had getrokken en om zich heen had ge zwaaid met het gevolg, dat hij een der aanvallers in het hoofd had getroffen. Het slachtoffer overleed spoedig. Het O. M. eischte, terzake van zware mishandeling, den dood ten gevolge heb bende, één jaar gevangenisstraf, met af trek van de prev, hechtenis. Het verzoek van den verdediger om invrijheidstelling van verdachte, werd afgewezen. De broedermoord te Aalten, Gistermorgen is voor het Arnhemsche Gerechtshof de behandeling aangevan gen van de zaak betreffende den broe dermoord te A a 11 e n. Zooals men weet, werd in April 1931 een dokter te Aal ten geroepen bij den boerenzoon A. Pr., die op den deel gevallen en met het hoofd op het wiel van een wagen terecht gekomen zou zijn. De jongen bleek reeds overleden. Na sectie op het lijk werd de broer van den overledene, de thans 22- jarige landbouwer D. J. Pr„ gearresteerd Hij ontkende aanvankelijk. Enkele dagen later heeft echter de moeder van de beide jongens aan den burgemeester van Aalten bekend, dat haar zoons hadden gevochten en dat de een daarbij den an der zoodanig den hals had dichtgekne pen, dat deze was overleden. Na de bekentenis van de moeder be kende ook de zoon volledig, Hij werd door de rechtbank te Zut phen veroordeeld tot 10 jaar gevange nisstraf, tegen welk vonnis hij in hooger aeroep kwam, Verd. wordt ten laste gelegd, dat hij zijn broer opzettelijk van het leven heeft aeroofd door hem opzettelijk en geweld dadig bij diens keel te grijpen en deze keel dicht te knijpen en gedurende eeni- gen tijd dicht geknepen te houden, ten gevolge waarvan diens strottenhoofd werd samengeknepen en gebroken en de luchttoevoer afgesneden en hij door verstikking is overleden. De procureur-generaal eischte beves tiging van het vonnis der rechtbank, Beoordeeling eind-examenwerk. Het hoofdbestuur der Ver. v. Leeraren R. H. B. scholen wijst er in een adres aan den minister van O., K. en W. op, dat mer uniformiteit verkregen kan wor den in de beoordeeling van het schrif telijk eindexamenwerk door samenspre- kingen, die evenwel alleen dan groote waarde zullen hebben, wanneer alle leeraren van het openb. en bijz. onder wijs medewerking verleenen. Daar het bezoeken dier vergaderin gen vooral docenten aan kleinere, ver uit elkaar gelegen scholen reis- en ver blijfkosten zal opleggen, verzoekt het hoofdbestuur de kosten voor het bijwo nen van dergelijke vergaderingen van rijkswege te doen vergoeden. Ontrouw penningmeester. Eenige weken .geleden verdween te Kerkrade J. B., bestuurslid van de Com munistische Federatie van Bouwvakar beiders met f 376, die bestemd waren voor uilkeering aan werkloozen. B. is Zondag in Eindhoven aangehouden. Hij had het geld uitgegeven in België en had noig 40 oen ten in zijn 'bezit. B. heeft een volledig© bekentenis afgelegd. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Voor het kantongerecht te Breda werd behandeld de zaak tegen J. .W|. H. M. aldaar. M. werd verdacht van een drietal gevallen van onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Uit het getuigenverhoor bleek, dal het gevraagde honorarium va rieerde van f 100 tot f 500 en meer, ln hef laatste geval bestond 'Lusschen den verdachte en de patiënt een overeen komst dat f 500 vooruitbetaald zou wor den en nog f 500 bij! genezing. .Verd. achtte zich geroepen de lij- Branden. Te Zaandam is Donderdagavond een zware brand uitgebroken in een groote opslagplaats „Het Zwarte Kalf" van de N.V. J. Schoenmaker in het N. gedeelte der gemeente tegenover Zaan dijk. In verband met het feit, dat het terrein moeilijk te bereiken is, duurde het eenigen tijd voor de eerste spuit ter plaatse was. Het vuur had gretig voed sel gevonden in een groote hoeveelheid cacaoproducten en er bestond gevaar voor het belendende fabrieksgebouw, waar een 10.000 1 lichte benzine in tanks zijn opgeslagen. Door het kracht dadig optreden van de brandweren en het feit, dat zich in het fabrieksgebouw de permanent werkende sprenkelaar be vindt, wist men verder onheil te voor komen en kon het vuur tenslotte beperkt worden tot de opslagplaats. Gebouw en goederen zijn verzekerd. De oorzaak is tot nog toe niet bekend. Ook de schade staat nog niet vast. De brand was tot ver in den omtrek zichtbaar. NEDERLANDER TE GENT VEROOR DEELD. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt dat voor de boet straffelijke rechtbank te Gent Woensdag terecht stond de Nederlander C. de Wi. uit Dordrecht onder beschuldiging- van diefstal, vervalsehing van een reis- pas en het dragen van een valschen naam. De diefstal zou in 'n horlogewin kel te Gent zijn gepleegd. Daar hij reeds vroeger in Nederland wegens diefstal was veroordeeld strafte de rechtbank hem titans met drie maan den hechtenis en 350 francisi boete voor diefstal, zeven maanden en 350 francs "4)oeie voor vervaiscmng van een pas poort en een maanS en 350 francs voor het dragen van een valscïien naam. HET VERGIFTIGING®,GEVAL; TE: RAALTE. Omtrent het vergiftigings- geval dat zich ten huize van de weduwe van L. te Ra al te heeft afgespeeld, verneemt de Maasbode nader dat uit de sectie op de lijken der beide overleden kinderen is komen vast te staan, dat kolendampvergiftiging de doodsoorzaak is. De toestand van de moeder, en het derde kind blijft redelijk. KASTEKORT ONfTDjEKfT. Bij con trole door de Verzekeringskamer is een kastekort ontdekt van plm. f 2000 bijl den administrateur van het fondsi toit uilkee- fing bij overlijden aldus de N.R.Crt., welk fonds geëxploiteerd wordt door de r.k. werklieden vereeniging De Eendracht in Den Helder. Het tekort werd in Petober van het vorige jaar reeds ge constateerd ,docli eerst dezer dagen iwerd er aangifte gedaan bij de politie, die, de zaak thans in onderzoek heeft. De administrateur, de heer lWi. R. Z. is bij de ontdekking van het tekort op staanden voet ontslagen, AMOKMAKER. Aneta meldt uit Bui tenzorg dat in kampong T a fc a 1 a s i,- Piaf- re Pare amok gemaakt is, waarbij een .persoon werd gedood en drie personen onder wie een Japanner, ernstig ge wond. De amokmaker is eveneens ge dood. 1 AAN PEST OVERLEDEN. Aneta meldt uit Garoet d.d. 2 Febr. dat een echtpaar, afkomstig uit Bandoeng en vertoevende bij een familie in kampong Sanding, aan pest overleden is. 11 -M Kijk U eens me neer, we moeten niets hebben, maar we komen hier alles eens bezichtigen, zei Dribbeltje en 't man netje, dat zoo kwaad niet scheen te zijn als het er uitzag, knikte met zijn bol letje en antwoord de: als je heel braaf bent, mag je ons kasteel eens bezich tigen. Toe, stap hier in dit bootje en roei naar het kasteel, en de jongens zagen dat er zoo maar ineens een bootje voor hun lag. Ze gingen er in zitten en toen ze door verschillende gangen waren geroeid, die allemaal vol Roetje en Dribbeltje. water stonden, zagen ze in de verte het kasteel, waarover het mannetje hen ge sproken had.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6