RÜSnaarPAlïSlNA de herrnhutters jubileeren, zeeland. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 FEBRUARI 1932, No. 30. DOOR RADDYN S.PKdeVRIES.Mzn Op bezoek bij de Broederge meente in Zeist. (Van onzen specialen verslaggever.) In de bede-zaal van het weeshuis te Herrnhut vond op den avond van Augustus 1732 een treffende samen komst plaats van een aantal bewogen, eenvoudige godsvruchtige mannen en vrouwen. Met gebed en zang, met tra nen, werd afscheid genomen van de Herrnhutters David Nitschman en Leon- hard Dober, die op het punt stonden naar West-Indië te reizen om daar, als slaaf onder de slaven levend, de ge knechte negers den troost van het christen-geloof te brengen. Den 21sten Augustus reisden de beiae zendelingen af: aan een beweging, die in den loop der eeuwen een ontzaglijken omvang zou krijgen, en die voor de menschheid van groote beteekenis zou blijken: de zending, was de eerste stoot gegeven. In Augustus van dit jaar zal in een groot gedeelte der wereld, in alle lan den waar de Herrnhutters zich geopen baard hebben, de oorspronkelijke daad van de eerste zendelingen herdacht wor den. Ook hier te lande heeft men in den herdenkingsdag aanleiding gevonden de aandacht op de Broedergemeente te vestigen. In Zeist, de moeder-nederzet ting van de Herrnhutters in Nederland, heeft zich n.l. een comité gevormd om den 200sten jaardag der uitzending van de eerste zendelingen op bijzondere wijze te herdenken. In verband hiermede brachten we een bezoek aan de Evangelische Broederge meente, die in Zeist gevestigd is in het groote complex statige oude gebouwen, welke de breede laan naar het historisch Zeister slot op markante wijze flankee ren. Den secretaris van het genootschap en. zijn helpers vonden we bereid ons in te lichten, ons rond te leiden, kortom ons een blik te gunnen in het leven der Herrnhutters, waaromtrent tal van bui tenstaanders soms de vreemdste the- oriëen ten beste geven. De een meent, dat de Herrnhutters een soort klooster gemeenschap vormen, een ander gelooft dat zij in primitieve hutten als hermie- ten zich louter aan gebed en onthouding over geven, weer anderen verkondigen, dat de Herrnhutters op bloote voeten of op sandalen en in bizarre gewaden rond wandelen. Zoo leven de Herrnhuttersniet. Noch in Zeist, noch elders ter wereld. Zij leven als alle andere menschen te midden van hun gezin in gewone huizen, zij dragen gewone colbertjes, zij beklee- den gewone maatschappelijke functies, en bestrijden allen het eigen levenson derhoud; zij vormen slechts een gods dienstig genootschap, dat alleen op en kele traditioneele gronden en op eenige overtuigingsmotieven van vele landere, meer bekende godsdienstige genoot schappen afwijkt, Om bij de afwijkingen te beginnen: de Broedergemeente in Zeist bestaat uit nauwelijks 300 leden, en een groot aantal hunner nam intrek in de bij elkaar staande, reeds in de eer ste helft van de 18e eeuw op initiatief van den naar Nederland uitgeweken graaf van Zinzendorf gebouwde wonin gen, die meer van deftige heerenhuizen dan van armoedige hutten weg hebben. Vele leden van het genootschap wonen buiten deze nederzetting, willekeurig in het dorp, waar zij zich door niets van andere dorpelingen naar buiten onder scheiden. i l 21) We staan reeds stil tusschen de twee lingbergen, die elkander aankijken. Eens was de Geriziem kaal en de Ebal groen. Thans staan ze beide vaalgebrand Waar, op den Ebal, bevinden zich of hebben zich de steenen bevonden, die Israël daar moest oprichten, wanneer het den Jordaan zou overschreden en het land bezet zou hebben? (2) Wellicht hebben hier op deze plek, waar wij nu halt gehouden hebben, eens de Levieten gestaan bij de Heilige Arke met de Stee nen Tafelen, terwijl de Stammen naar de voorgeschreven orde aan weerskan ten van het dal de hellingen der bergen vulden en vloek werd bedreigd en ze gen werd beloofd, (3) En onze gedach ten vliegen over eeuwen en raken het droeve slot van Gideons huis, het ko ningschap van Abimélegh, zijnen vree- selijken zoon en diens einde; Jothan op den Geriziem ginds zijnen fabel van de boomen, die een koning willen (4) zeg gende over de hoofden van Sichem's be volking; Rechab'am en Jarob'am en de scheur in het volk, (5) rie nooit weer is (2) V Moz. 27.4. (3) V Moz. 11, 26—<28 en 27, 12—26. (4) Richt 9, (5) 1 Kon. 12. De kerk, die zich in het midden van de huizen op het zusterplein bevindt, (het links gelegen Broederplein wordt door de laan naar het Slot van het Zus terplein gescheiden) lijkt in- en uitwen dig op alle andere kerken ter wereld. Al leen valt op, dat het interieur geheel in wit gehouden is, men treft nergens kleu ren; de eenvoudige zeer lange harde banken, waarop tijdens de samenkom sten links de broeders, rechts de zusters zitten, zijn even blank als de spreekta- fel, die volgens de traditie niet als een kansel boven de zittenden mag uitste ken, even wit als de gordijnen voor de ramen en de toga, die de voorganger draagt. Aan de aloude traditie houden de Herrnhutters wel in menig opzicht vast. Zoo dragen de zusters ook thans nog een klein wit mutsje tijdens de samen komsten in de kerk, en ook thans nog kan men aan de kleur van het mutsen bandje onderkennen tot welken staat de draagster gekomen is. Het mutsen bandje van de weduwe is wit, dat van de gehuwde vrouw blauw, het jonge meisje beneden 18 jaar draagt een don kerrood bandje, de ongehuwde die de 18 lenten al passeerde voert een roze. Tijdens het sacramenteel ritueel leggen alle vrouwen een witten omslagdoek om de schouders. Als een traditioneele eigenaardigheid kunnen worden vermeld de samenkom sten op Oudejaarsavonden te half twaalf, teneinde gezamenlijk het nieuwe jaar in te kunnen gaan, en het gemeenschappe lijk bezoek der leden aan het kerkhof op eersten Paaschdag te 6 uur 's morgens om de dooden te herdenken. Het kerk hof is uitsluitend bestemd voor de leden der Broederschap, die alleen hun laat ste rustplaats vinden onder dezelfde kleine vierkante grafsteenen, opdat na den dood alleen aan elkaar gelijk zullen zijn. Gelijkheid brengen de Herrnhutters ook in de ter aarde bestelling der doo den. Welke positie de overledene in de maatschappij ook bekleed moge hebben, of hij jong is of oud, hij wordt op de schouders van 10 mede-broeders ver voerd van zijn woning naar de kerk, en van de kerk naar de begraafplaats, en den nederigen overledene gaan even veel koralen spelende bazuinblazers voor als den maatschappelijk ééns hoog geplaatsten doode. Tot zoover een en ander over traditi oneele en symbolische handelingen uit het leven der Herrnhutters, wier gods dienst overigens zóó dicht bij den gods dienst der hervormden staat aldus een onzer leidsmannen dat er alle aanleiding zou zijn tot oplossing van de eene groep in de andere, indien er niet iets anders was, dat de Herrnhutters zeer zelfstandig doet blijven. Dat andere is de zending der Herrn hutters, i waarover in een volgend ar tikel meer. Gelden voor wegsverbetering. Ged. Staten van Zeeland deelen in het Provinciaal Blad mede, dat aan de provincie Zeeland over 1930 als aandeel in de uitkeering uit de opbrengst der wegenbelasting en rijwielbelasting 281.928.21 is toegekend, en dat voor een bijdrage uit de beschikbare gelden in aanmerking koipen de hieronder ver melde lichamen en zulks tot de bedra gen, daarbij vermeld, tot een totaal van 540.361.50, Waarvoor, gelet op de over schotten der vorige jaren voldoende fondsen aanwezig zijn en gehoord den geheeld tot op den dag van heden, Sichem bergt al deze historie. Ginds graaft men er naar. We hebben den puinheuvel reeds in de verte ontdekt, waar we een troep menschen in den zon zien werken. En kleine jongens omzwer men onze auto en brengen Struck en mij in het vooruitzicht op bakschich graag langs den kortsten weg daarheen. Wij hebben veel geluk: we treffen er nie mand minder dan dr. G. Welter, lid van den Archaelogischen Raad van Palestina, een blond, blauwoogig stoer Germaan, die de afgraving leidt. Hij en prof. Struck kennen elkander. Natuurlijk! Wien kent Struck niet? Aanstonds staan we onder het afdak van het geïmproviseerde tentje van dr. Welter. We zullen daar thee van hem krijgen. Hij zal ons alles uitleggen. Hij is er direct in. We volgen hem al over het terrein van hetgeen reeds bloot gelegd is. Hier hooger, daar lager. Diep in den grond zien we geweldige muren, en daarop en overheen weer bouwwer ken uit volgende perioden. Dr. Welter is geestdriftig. En ik begrijp het. En ik be wonder al dezen arbeid, die slechts in eindeloos geduld en met taaien, onver- moeiden wetenschappelijken zin onder nomen en volbracht kan worden, „Hier heeft prof. Sellin gegraven vertelt ons dr. Weiter daar en ginds. Maar nadat hij had gegraven en gekeken en conclu sies getrokken, moest hij er alles weer dicht werpen, omdat hij met de eigenaars van den bodem aldus van te voren had gecontracteerd. Veel geld weg en weinig gewonnen! Maar de regeering zal dit heele terrein nu wel op de eene of an dere wijze onteigenen en aldus de meest- historische plek van Palestina voor goed HET WEER IN ZEELAND IN DE MAAND JANUARI. (Van onzen meteoroloog.) Wat geen record is, telt in deze we reld niet mee. Mooi dansen interesseert de wereld minder, dan lang dansen liefst, vanwege de sensatie, tot de dood er op volgt, In de meteorologie komen records niet zoo heel vaak voor: al die „sinds men- schenheugenis niet waargenomen ver schijnselen" blijken meestal, bij nauw gezette controle in de tabellen met min der liegende cijfers, reeds veel vaker voorgekomen, of overtroffen te zijn. Maar nu is de record-jagerij toch ook in de nuchtere weerkunde binnengedron gen door een periode van hooge baro meterstanden, zooals die letterlijk in de annalen der Nederlandsche meteorologie nog niet was opgeteekend! De hoogst genoteerde luchtdruk in Nederland was, sinds 1849, dus nu 83 jaren geleden, 786,2 mm (waargenomen op 17 Jan, 1882, te Den Helder). En nu bereikte de barome ter te De Bilt een stand van 787,2 mm! Dit is, bij een jaargemiddelde van 761 mm, een kwikdruk van ruim 214 cm ex tra. De vraag, of dit buitengewoon groote verschil in druk van invloed op den nor malen mensch geweest kan zijn, zal, dunkt ons, niet met zekerheid te beant woorden zijn en zij voert ons trouwens ook buiten het gebied der meteorologie. (Waarschijnlijk is echter in aanmerking nemende de verschijnselen, die bij stij ging tot groote hoogten of daling in groote diepten optreden, dat de gelei delijkheid van den overgang den gezon den mensch in staat gesteld zal hebben, zich volkomen aan te passen.) De luchtdruk was voor ons land in die periode gelijk aan den druk, dien wij on dervonden zouden hebben, indien we 270 m beneden N.A.P, gelegen hadden, De hoogste barometerstand, dien wij in Middelburg noteerden, was 786,4 mm, des middags te 5 h van den 26en Jan.; Vlissingen noteerde dien dag 786,9 mm, 's avonds 7 h. De laagste stand in Januari was alhier 742,4 mm (den 6en 5 h); Vlissingen noteerde 738,1, om 7 h. Niet alleen de luchtdruk week ver af van het normale: ook de tempera tuur, die in heel Nederland gemiddeld 234 boven normaal was. In Zeeland was het gemiddelde 5,6 °C tegen normaal 3,5 °C, dat is dus 2,1 0 te hoog. (Verleden jaar waren we er óók boven, met 4,2 °C.) De hoogste tempera hoofdingenieur van .den Provincialen Waterstaat. De provincie zelf over een totale uit gave ad ƒ247.652 a. 50 pet. uit het aan deel der provincie in de uitkeering uit genoemde belastingen 123.826 en 25 pet. uit de vanwege de Provincie be schikbaar gestelde gelden 61,913; de gemeente Wissekerke over een totaal- uitgave ad 76.869, resp. 38.434.50 en 19.217.23; de gemeente 's Heerenhoek over totaaluitgave ad 613, resp. 306,50 en 153.25; de gemeente Heinkenszand over totaaluitgave ad 697, resp. 348.50 gulden en ƒ174.25; en over totaaluitga ve ad 41.400 resp. 20.700 en 10,350; de gemeente 's Heer Arendskerke over totaaluitgave ad 34.374, resp. 17.187 en 8.593.50; de Commissie tot beheer van den straatweg MiddelburgVeere over totaaluitgave ad 75.604 resp. 37,802 en 18.901; en over totaaluit gave ad 4926 resp. 2463 en 1231.50; de polder Walcheren over totaaluitgave ad 32.502 resp. 16251 en 8.125.50; en over totaaluitgave ad 8000 resp. 4000 en 2000; de gemeenten West- kapelle, Zoutelande, Biggekerke eri Kou bewaren. Dat hebben we nu ten minste bereikt." Prof, Böhl uit Leiden is'er niet. Zijn „Palestina in het licht der jongste opgravingen en onderzoekingen" (6) is hier een deskundige en dus veel betere gids dan ik het kan zijn. Dr .Weiter weet nog niet, of hij hem na het Oriëntalisten congres nog te Sichem kan verwachten. Hij geeft mij zijn groeten mede, We scheiden noode, maar zijn genood zaakt verder te trekken zonder hier naar andere belangrijke punten om te zien. Geriziem en Samaritanen en hun heilige plaatsen liggen al achter ons. We rijden door Nabloes, dat door de Romeinen als Neapolis werd gesticht en dus evengoed Napels had kunnen heeten. Een mooi en naar het schijnt welvarend stadje. In een vruchtbare streek. Brandpunt nu van Arabische actie en politieke agitatie, Weldra zijn we in de nabijheid van het Arabische dorpje Sebastye aangekomen. Het ligt daar in de hoogte. En het is niet zoo eenvoudig daarheen met de auto te komen, over de slechte, steile en boven dien serpentineachtige zijwegen. Soms zegt Schmidt, als hij den een of anderen draai ineens genomen heeft: gelukt! Soms fluit, soms neuriet hij een wijsje, soms zingt hij een liedje een Hebreeuwsche liedje! Dat is zoo zijn gewoonte en het een en het ander is me reeds een maat staf geworden ter beoordeeling van den kleinere of grootere moeilijkheden van den weg. Hij brengt er ons natuurlijk. Een typisch Arabisch dorp. Huisjes van steen en van klei, bijeen gehurkt. Smalle kron- (6) No, 1 der serie: de weg der Menschheid. H, J. Paris, Am sterdam, tuur noteerden we den 7en, 12,8 °C te Mdb.,11,8 °C te Vs.; de laagste was 0,4 °C alhier, op den len; 2,5 °C te Vs. Er waren 6 dagen met vorst. Het gemiddelde was de eerste decade 6,8 °C; de tweede 7,3 °C en de derde 3,0 °C. Wat de regenval in Januari '32 betreft: deze bedroeg, gemiddeld over 17 stations (meer waarnemingen zijn, nu wij dit schrijven, nog niet binnen) 37,2 mm; dat is 6 mm beneden normaal. Verleden jaar Januari viel er even 81 mm! Er waren 17 dagen met meer dan 0,1 mm, 7 met meer dan 1,0 mm neerslag. De verdeeling over de provincie ziet er zoo uit: Haamstede 31,7 Brouwershaven 36,9 Noordgouwe 38,0 Stavenisse 45,9 Oranjezon 34,2 Westkapelle 29,6 Ellewoutsdijk 41,9 Wilhelminadorp 34,5 Rilland-Bath 36,4 Cadzand 39,3 Nieuwvliet 29,5 Biervliet 41,5 Terneuzen 39,8 Axel 32,9 Ossenisse 41,6 Vlissingen 33,4 Middelburg 44,8 De grootste en kleinste waarden zijn vet gedrukt. De gemiddelde bewolkingstoe- stand (10 bedekte, 0 heldere hemel) bedroeg 7,7; het normale 7. De windrichting, bepaald naar 3 X per dag verrichte waarnemingen, geeft het volgende beeld: Noord 2 Zuid 20 NNO ZZW 28 NO 3 ZW 10 ONO 3 WZW 10 Oost 5 West 2 OZO 1 WNW 3 ZO 1 NW 3 ZZO 2 NNW Stilte Zooals men ziet: een sterk overwegen van Zuidelijken wind. De kracht was ge middeld le decade 5; 2e: 3,5; 3e: 2. 6 dagen was de windkracht boven 6; 1 dag boven 7, n.l. den 6en Jan., toen er des avonds een Z..W. storm woei, Tenslotte zij vermeld, dat er 1 dag natte sneeuw viel, 1 maal hagel, en dat er 15 dagen mist genoteerd werd. T. Haentje van den Toorn, dekerke over totaal uitgave ad 166,350 resp. 83.175 en 41.587.50; de ge meente Vlissingen over totaaluitgave ad 11.880 resp. 5940 en 2970; en over totaaluitgave ad 14778 resp. 7389 en 3694.50 en de gemeente Westdorpe over totaaluitgave ad 4837 resp. 2418.50 en 1209,25. WALCHEREN, Gemeenteraad van Serooskerke. SEROOSKERKE (W.) Dinsdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig weth. Wondergem en de heer Allaart. De voorzitt er gaf een beknopt overzicht van den stand der gemeente in het vorige jaar en richtte zich met 'n heilwensch tot den Raad bij het pas in getreden nieuwjaar, die het oudste Raadslid, de heer A. Melis, beantwoord de. De v o oir z i 11 e r deelt mede (dat B. en W. met de winkeliers hebben ge confereerd, teneinde te vernemen of eene verordening bedoeld volgens de keigangetjes tusschen de lage rijen, net breed genoeg voor onzen wagen. Boven in het midden een pleintje, vrij ruim. Een bron. Helder water uit een pijp met een breede straal in een langen afvoerbak. Vrouwen en meisjes met waterkannen, die ze gevuld wegdragen op hun hoofden naar hun huisjes. Pluimvee laat zijn spo ren in de bakken achter. Schapen en geiten drinken. Kinderen plassen erin. Als onze wagen op het pleintje stil staat zijn we aanstonds omdromd door groo- ten en kleinen. Onze Schmidt kan ons verstaanbaar maken. Hij spreekt Ara bisch en, als het moet, kijft hij ook Ara bisch, Soms moet ook dat. Daar is de man al, maar wien hij heeft gevraagd: een nette man, zoo iets dunkt mij als de burgemeester van het dorp. Hij zal ons geleiden naar het oude Sebastè, dat Herodes hier op den berg heeft gesticht en ter eere van keizer Augustus naar diens naam, maar in het Grieksch, Se bastè heeft genoemd. De man heeft om zijn arm een leeren band met een ko peren plaat, waarop drietalig de on derneming staat der opgravingen alhier. En hij heeft ook een kwitantieboek met de toegangsbewijzen, die wij voor een matigen prijs ontvangen. Dan gaan we achter hem aan. Schmidt gaat mede. Niet alleen als tolk, maar ook omdat hij minstens evenveel wetenschappelijke belangstelling voor dit alles bezit als wij. Mevrouw Struck blijft in de auto als wachteres achter. We gaan over het plateau van den' berg, waar de dorschvloer is. Alles in .vollen gang. Alles met elkaar weer een oud-Bijbelsch tafereel. Hier zie ik een os en een ezel samen voor de slede, die winkelsluitingswet voor onze gemeente noodig blijkt. B. en W. zijn tot de con clusie gekomen, dat deze verordening voor onze gemeente geen zin heeft. Al dus besloten. De heer H o e g e n vraagt, naar aan leiding van de notulen, of reeds de over dracht der School heeft plaats gehad. De Voorzitter zegt, dat dit we gens ziekte nog niet geschied is. Wel is de acte opgemaakt. De heer H o e g e n vraagt hoe of de grenslijn van de scheidingmuur tusschen de school en het raadhuis thans haar be slag heeft gekregen en of dit in de acte is opgenomen. De Voorzitter zegt dat opneming in de acte niet nood'g is, wijl deze muur een gemeene muur blijft. De heer H o e g en meent dat er moei lijkheden zouden kunnen voortvloeien, en stelt voor om de scheidingmuur als gemeene muur aan te merken en zoo noodig na het oordeel van den no taris dit in de acte op te nemen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat de P.Z.E.M. heeft bericht, dat de prijs van het electrisch licht, in verband met de aansluitingen is gebracht op 39 ct. De heer H o e g e n kan maar niet be grijpen waarom de prijs van het elec- trische licht hier zoo abnormaal hoog moet zijn, terwijl in plaatsen buiten on ze provincie de prijs 10 en zelfs 8 cent kan zijn. Hij zag gaarne dat, namens den Raad een schrijven aan de P.Z.E.M. werd gericht waarin op meerdere verlaging wordt aangedrongen. De Voorzitter zegt dit toe. De V oorzitter deelt mede, dat de Minister de door den Raad vastge stelde kindetoeslag aan te werk ge stelde werkloozen niet aanvaardt, doch genegen is het maximum uurloon van 20 ct. op 22 ct. per uur te brengen en bij regenuren van 16 op 17 ct. per uur. Hierover ontspint een levendige dis cussie, waaraan allen deelnemen. Tenslotte blijkt dat al de te werkge- stelden op één na de 22 ct, per uur reeds bereiken, zoodat een andere regeling niet wordt noodig geacht. Op het verzoek van het Bestuur van het Groene Kruis, om in onderhandeling te treden betreffende een eventueelen aankoop van het gemeentelijk slacht huis, hebben B. en W, advies ingewon nen bij den Keuringsveearts, hoofd van dienst te Oostkapelle en bij den Inspec teur van de Volksgezondheid te Breda. Beide deskundigen zijn éénparig van oordeel, dat verkoop van het slachthuis zoowel op grond van practische als van hygiënische overwegingen dringend moet worden ontraden. B. en W. stellen dar ook voor het slachthuis niet te ver- koopen. Z. h. st. besloten. Het verzoek van het bekende adres van het gemeentebestuur van Wehl het instellen van een Ministerie van Landbouw stellen B. en W, voor voor kennisgeving aan te nemen, omdat het niet op den weg der gemeentebesturen ligt, afgezien nog van de vraag, of er eenig succes is te verwachten, om te beoordeelen of zulk een departement noodig is. Aldus besloten. Op het verzoek van het Bestuur der Vereeniging voor Chr. Onderwijs alhier, om een subsidie van 100 ter tegemoet koming in de kosten verbonden aan het geven van Avondschoolonderwijs, heb ben B, en W. den Minister gevraagd, of voor dezen cursus Rijkssubsidie kon worden verleend; de Minister heeft be richt, dat alleen subsidie wordt verleend voor ontwikkelingswerk, dat op den dag gegeven wordt. B. en W. willen geen posten op de begrooting brengen, die niet door een wet of ander voorschrift verplicht zijn, in verband met den finan- over het graan gesleept wordt met den jongen erop, die de dieren in de rondte stuurt. En ik denk aan het Torah-ver- bod in dit opzicht. (7). We zijn er. We zijn in Sebastè. We zijn in Samaria. We zijn in het oude Schomron. Van het Schomron van Omri (8) aanschouwen we diep in den bodem cyclopische muren. Hoogerop arbeid uit de dagen der Romeinen. En verder wat de Kruisvaar ders gebouwd, en wat de Arabieren er neer gezet hebben. We zien de omtrek ken van een kerk, met een klein plekje in de vloer, waar nog mozaïek over is. En in een diep gelegen vertrek, waar heen we door een luik langs een trap afdalen, heel duidelijke en vrij goed ge bleven fresco's menschengezichten, lij kende op Joden. En dan boven op eeni- gen afstand de machtige zuilen van een der Herodiaansche prachtgebouwen. En onder langs den berg belangrijke res ten van een indrukwekkende zuilen gang, die waarschijnlijk dezen heelen berg heeft omringd. Hier ligt alles nog bloot. Op het oógenblik werd er niet gewerkt. Maar de arbeid wordt voort gezet. Wie kan zeggen, wat er hier nog gevonden zal worden van het oude Samaria, de in Jesaja's dagen nog „trot- sche kroon van Efraims brassers, maar toch reeds welkende bloem van zijn prachtigen luister, gelegen op een heu veltop van het vette dal van door den wijn geslagenen". (9). (7) V. Moz. 22.10. (8) 1 Kon. 16.24. (9) Jes. 28.L (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5