RECHTZAKEN. ONDERWIJS. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. NIEUW- ST. JOOSLAND. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. Advertentiën. boïsten zich vooral hebben onderschei den, werd aldus volop gelegenheid ge boden om, waar het vereischt werd, op den voorgrond te treden, üijzonaer in drukwekkend klonk het hevige „Sind Blitze, sind Donner in Wolken ver- schwunden' De dirigent, de heer Caro, wist hier effecten te bere ken, die een vergelijking met de opvatting en weer gave v~n elders op vele punten recht vaardigen. Met dezen even nauwgezet- ten als muzikalen dirigent mogen de le den der zangvereeniging zich gelukkig achten. Mej. To van der Sluis heeft zich op waardige v/ijze van haar veele schende taak gekweten. De andere in dit ver band bekende en beproefde krachten als Suze Luger, Louis van Tulder, Max Kloos en dr. Van der Kamp hebben in derdaad den lof van den recensent niet meer noodig. Zonder hun beproefde me dewerking kan men zich een uitvoering van het werk moeilijk voorstellen. Wij willen dus volstaan met de mededeeling, dat zij op lu sterrijke wijze tot het wel slagen hebben bijgedragen. Ook de ver tolking der overige instrumentale solo partijen beantwoordde volkomen aan de hooge eischen, die hier gesteld wor den, alsmede die van Mevr. Nonhebei aan den vleugel en van den heer Fer- werda aan het orgel. Bij Kon. besluit is aan Willem Men gelberg, orkest-directeur, te Amster dam, vergunning verleend tot het aan nemen van de versierselen van: com mandeur der Orde van de Kroon van België, en commandeur der Orde van Leopold II van België; commandeur der Orde van Isabella la Catolica van Span je, en commandeur der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. De Amerikaan Shea behaalde de over winning in 43.4 sec. De finale van de 5000 meter schaat senrijden werd een Amerikaansch suc ces. Jaffee won in 9 min. 51.6 sec. Mur phy (Amerika) en Ballangrud (Noorwe gen) kwamen gelijktijdig als tweede aan. (De 5000 m werd in 1924 te Chamonix gewonnen door den Fin Thunberg in 8 min. 39 sec., en in 1928 te St. Moritz door den Noor Ballangrud in 8 min. 50.5 sec.) Canada won den ijshockeywedstrijd tegen Amerika met 21. Daarna werd de ijshockeywedstrijd tusschen Duitschland en Polen gespeeld. Duitschland won met 21. Het Amerikaansch Olympisch Comité heeft een nieuwe trophée beschikbaar gesteld voor de bobsleigh-deelnemers, welke den naam draagt van „Mc Cab Memorial Trophy" en geschat wordt op een waarde van 500 dollar. Ter gelegenheid van de Olympische Winterspelen zal een in rood en wit uitgevoerde 2 cents postzegel worden uitgegeven, voorstellende een skilooper, die een sprong onderneemt. Het Nederlandsch elftal. Het Nederlandsch elftal, dat op 14 Februari ie Amsterdam tegen het Bel gisch elftal zal spelen, is als volgt sa mengesteld: Doel: Van der Meulen (H.F.C.) Ach ter: v. Run (P.S.V.) en Lelyveld (V.U.C.) Midden: Paauwe Sr. (Feijenoord). Ande- riessen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), Adam (H.V.V.), La- gendaal (Xerxes), Mol (K.F.C.) en v. Nel len (D.H.C.) Reserves zijn: Odijk (De Hollandiaan), Diepenbeek (Ajax), v. d. Wildt (V.U.C.), Volckers (Ajax), Kools (N.A.C.) en v. d. Broek (P.S.V.) Verduistering, Voor de rechlbank alhier stond heden -o.a. terecht J. E. J. J., 40 jiaar, bankier t© Vlissingen, thans gedetineerd, verdacht dat hij in Mei 1931 te Vlissingen, als bankier en eenigste lid der firma de Koster en Co. opzettelijk een reeipis 4y2 t>Ct. Nederlandsch Indië groot f 1000, tqebehoorende pan J. Caljouw te Kou- dekerke, welke reeipis aan die Bank de Koster en Co. te Vlissingen door Caljouw was ter hand gesteld om dit reeipis te zijner tijd om te wisselen in een obligatie (Tan f 1000, heeft verduisterd. Eisch 3 jiaar gevangenisstraf. A, v, C., 68 jaar, jager te Axel, heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg d.d. 29 Ja nuari 1932, waarbij hij ter zake van over treding van de Jachtwet in hooger be roep is veroordeeld tot 25 of 10 d. h. met verbeurdverklaring van het in beslag genomen net en met bevel tot vernieti ging van dat net. Arr.-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 5 Februari werden de volgende vonnissen uitgesproken: poging tot diefstal: J. E. d. J., huis vrouw van C. B., 35 j., zonder beroep te Vlissingen, vrijspraak; overtreding Leerplichtwet: J. K., 30 j„ landbouwer te Kortgene, vrijspraak; diefstal: D. v. S., 24 j., oesterwerker, Ierseke, vrijspraak; D. v. S., 24 j., oes terwerker te Ierseke, en J. d. R„ 23 j„ schipper te Ierseke, beiden vrij spraak' huisvredebreuk: S. J. G., 49 jM land bouwer te Duivendijke, vrijspraak; niet voldoen aan de vordering van een ambtenaar: P. v. d. H., 52 j„ landbouwer te Duivendijke, vrijspraak. Brandstichting. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Her- togenbosch heeft zeven jaar gevangenis straf geeischt tegen een 24-jarigen koop man te Eindhoven, die terecht stond on der verdenking in den nacht van 7 op 8 Oct. j.l, te Nuenen zijn huis in brand te hebben gestoken. De man ontkende. De verdediger pleitte vrijspraak en vroeg onmiddellijk invrijheidstelling. De rechtbank achtte geen termenn aanwe zig voor verlenging der voorloopige hech tenis; zij gelastte verdachtes onmiddel lijke invrijheidstelling. Noordstation staan in brand; ook het draadlooze station werd verwoest. De verwoede gevechten van Donder dag eindigden slechts met een geringen vooruitgang der Japanners, die met hun gepantserde auto's niet verder kunnen komen door de hoopen puin die de stra ten bedekken. Op vijf plaatsen binnen de internationale nederzetting is Don-1 derdag brand uitgebroken. En volgens Chineesche berichten - zijn die Japansche aanvallen ook zonder I direct succes gebleven. Hoewel de Ja- panners de Chineesche stellingen onop houdelijk bombardeerden met vliegtuig- I bommen en 15 cm geschut. De Japanners slaagden er slechts op één plaats in den spoorweg naar Woesoeng te overschrij den. Na middernacht begonnen de Japan-1 ners een nieuwen verbitterden aanval op het Noorderstation, die echter mislukte. Herhaaldelijk kwam het in de straten I tot gevechten van man tegen man, waar bij de Japanners in de minderheid ble ven. Aan Chineesche zijde namen ook I vrouwen aan het gevecht deel, die uit de huizen kwamen, en de geweren van de gevallen soldaten opnamen. Door vliegtuigbommen zijn gisteren tal van telefoonkabels naar buiten Sjanghai vernield, zoodat de stad op het oogen- blik nog slechts door de radio en door één kabel met de buitenwereld is ver bonden. Ook de electrische centrale en de wa terleiding van Sjapei zijn ernstig bescha digd. In tegenstelling tot andere berich ten zijn de Woesoengforten nog steeds niet door de Japanners bezet. Men maakt zich in de internationale nederzetting voor de komende dagen ernstig ongerust, want men vreest, dat de Chineesche troepen, die Sjapei ver dedigen, op den duur voor de Japanners, die morgen versterking verwachten, ech ter moeten wijken en dan hun toevlucht zullen zoeken in de internationale ne- kere uitzonderingen, zooals tarwe, brood, ruwe katoen, wql en thee. De belasting op tabak, suiker, de Mac Kennarechten en de „safeguarding"-rechten, zoomede de rechten tegen abnormalen invoer blij- j witte 3—3.10. v v/. -- - Zierikzee, Chevaliersgerst f 6, bruine boonen 8, erwten, schokkers, 14— 19, bonte aardappelen 4, blauwe 3.75^- 4, Bevelanders 3, uien groote bruine en n rui-xc Y'-l Geslaagd voor 2den stuurman, de heer A. M. van Weele, leerling van de De Ruijterschool te Vlissingen, Bij het gehouden vakexamen der Ned. Modevatovereeniging te 's-Graven- hage. slaagden de dames T. de Groote, Draaibrug, J. Kense, Nieuwvljiet Catha. Quaak, Z u i d z a n d e, J. de Kra ker, IJ zend ij ke, H. v. Hoorn, R e- tranchement allen voor costumière en mej. S. de Kok, Oostburg voor coupeuse. De Olympische Winterspelen, Lil Lake Placid wordt gemeld, dat de Duitsche bobslee-ploeg die op de Olympische baan oefende in een 50 irij diep rotsachtig ravijn is gestort. De be stuurder Groll, de remmer Brehme en Hopmann werden ernstig gewond, terwijl de vierde man er met lichte kwetsuren afkwam. De Duitschters hebben nu nog een bestiiurdei ,die ongekwetst is De sneeuwvooruitzichten belolvten voor de Olympische Winterspelen, welke Donderdag geopend werden, veel gunsti ger te worden dan verwacht was. Toen de plechtigheid der opening be gon, waren er ongeveer 3000 toeschou wers aanwezig. Bij het groote défilé van de deelnemers liep elke groep met de nationale vlag voorop, terwijl de muziek het Ameri- kaansche volkslied speelde. Oostenrijk liep voorop. Na drie voorwedstrijden is dien dag me^eT schaatsenrijden ge reden, waarin zes deelnemers zijn uitge komen. De jubileerende commissaris van politie te Goes, de heer E. C. Wierts van Coehoorn, is hedenmiddag op het Stadhuis aldaar gehuldigd, in tegenwoor digheid van B. en W., alle raadsleden; politie- en justitieautoriteiten; het poli tiekorps, familie en bekenden. Achter eenvolgens hebben o.a. het woord ge voerd, de burgemeester Hajenius, hoofd agent Gooijer namens het politiekorps; de heer Van Beusekom, commissaris van politie te Hilversum; de heer Brons, com missaris van politie te Middelburg; de heer Wisse te Kattendijke voor de afd Z. en N. Beveland. De heer Wierts van Coehoorn dankte allen voor de harte lijke woorden en de fraaie geschenken. DE PACHTWETTEN VERWORPEN. De Eerste Kamer verwierp de nieuwe regeling van de Pachtwet met 25 tegen 21 stemmen. Met de Lib., Chri. Hist., Anti-Rev., stemden tegen de Katholieken, de heeren Arntz, Dobbelman, Janssen, Blomjous Michiels van Kessenich en van Sasse van IJsselt. Afwezig waren "de Katholie ken Haffmans, de Jong en van der Lan de, zoomede Slingenberg (V.-D.). Zij verwerpt de regeling van de pacht- commissies met 24 tegen 22 stem men. waarlijk de heer Smeenge zich bij het uitbrengen van zijn stem vergist. DE WINKELSLUITINGSWET. Bij1 Kon. besluit van 4 Febr. is de da tum van inwerkingtreding der wet thans vastgesteld op 1 Mei 1932. JAPAN EN CHINA. Het officieele Sovjet Telegraafagent- schap meldt uit Sjlh.angh.ai, dat in ver band met het verdere oprukkien der Ja pansche troepen te Hankau en te Tient sin, de staat van beleg is afgekondigd. De toestand van mr. J. Th. linthorst Hom an, oud-aommlissaris der Koningin in de provincie Drente, was heden|mor- gen iets vooruitgaande. ven als tot nu toe bestaan. Voorts zal een onafhankelijke commissie van ad vies worden ingesteld. De regeering stelt voorts voor, dat alle producten der Koloniën protectoraten en mandaatgebieden zullen vrijgesteld blij ven van de algemeene en supplementai re douanerechten. DUITSCHLAND. De leider van de Centrum fractie in den Pruisischen Landdag dr. Hess is gisterenmorgen op 53-jarigen leeftijd te Berlijn overleden. De lijsten voor Hindenburg. De Hindenburg-commissie deelt mede dat tot Woensdagavond 11 uur van 191 dag bladen, 72 het voorloopige resultaat hebben medegedeeld van dezen eersten inteekeningsdag voor de verkiezing van Hindenburg. Volgens deze opgave be draagt het totaal der handteekeningen reeds 105,300, hiervan zijn in Berlijn 28.400 geplaatst. FRANKRIJK. Groote brand. Donderdagavond laat is in een groote opslagplaats nabij de haven van Marseille een groote brand uitgebroken, waartegen de terstond met groot materiaal uitgerukte brandweer machteloos stond. De vlammen grepen snel om zich heen, tastten andere lood sen en opslagplaatsen aan en legden in vier uur tijds niet minder dan 14000 mr bebouwde oppervlakte in den asch. Eerst tegen middernacht kon het groot ste gevaar als geweken worden be schouwd. Volgens voorloopige raming overschrijdt de aangerichte schade de acht millioen francs. PERU. Officieel wordt medegedeeld, dat het moratorium voor den Peruaanschen Kipeieren: groothandel prijs f3.30. Boter f 0.55—0.62 j>er 5 hg. Aanvoer c.a. 6000 eieren. 458ste STAATSLOTERIJ. 5de klasse. 12de lijst. Trekking van 'Donderdag 4 Februari. Prijzen van: 1000 922 2968 7223 11491 19416 f 400 6,382 7714 7874 9204 1 5146 16117 171(67 17(668 200: 3548 169:64 17009 19373 19762 f 100: 307 6128 '673(6 8350 8956 9633 11776 11930 13392 17623 18535 19790 20799 PRIJZEN VAN f 70. '477 3409 9965 11048 11147 155016 NIETEN. 418 493 3475 11125 15546 457 3412 3480 11157 15576 473 3418 11096 15515 20827 476 342|6 11120 15535 Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE. derzetting. Morgen wordt de eerste Ja-1 schuldendienst vooronbepaalden tijd is pansche versterking uit het Japansche verlengd leger, n.l. de 12de divisie, te Sjanghai verwacht. Uit Hongkong is te Sjanghai aange komen de Britsche kruiser „Kent" met aan boord vice-admiraal Sir Howard Kelly, opperbevelhebber van de Brit sche vloot in de Chineesche wateren. Temidden dezer hevige gevechten hebben de bankiers en kooplieden te Sjanghai een gemengde commissie inge steld om met behulp van de militaire en consulaire autoriteiten het zakenleven opnieuw in normale banen te leiden. En bij het secretariaat van den Vol kenbond zijn drie nieuwe Chineesche en twee Japansche nota's ontvangen met bijzonderheden over Se gevechten bij ENGELAND. Mac Donald, Reuter meldt uit Londen, dat een gisterenavond gepu bliceerd bulletin meldt, dat in weerwil van de vermoeienis, veroorzaakt door de volstrekte onbeweeglijkheid, waar toe de oogoperatie Mac Donald nood zaakt, zijn toestand bevredigend is. De heeling van het oog vordert normaal. Werkloozenrdemonstraties, Don derdagmiddag hebben de communiiten in alle groote steden der Ver, Staten demonstraties van werkloozen georgani seerd. Te New-York trokken vele dui zenden personen met vele roode vlag gen naar het Stadhuis dat door een ster ke politiemacht bewaakt werd. NOORWEGEN. Aanslag. Naar eerst thans beTiênd LUJZ-UIIUASI UCUtJU UVÜ1 UC KCVCW11CU Uil I 1, t XT 1 c- u" u- 4. r,:: 1 wordt is op den Noorschen minister van Sjanghai en bx, Charbxn. De nota s zijn s P,. Het conflict Japan-China. Sjapei gebombardeerd. Het conflict tusschen Japan en China (men mag, zoolang die nog niet verklaard is, nu eenmaal niet spreken van oorlog), heeft zich thans geuit in een vreeselijk bombardement op Sjanghai's voorstad Sjapei, en op de Woesoengforten. De heele stad en de omgeving van het oorlog Quisling een aanslag gepleegd, die zonder ernstige gevolgen is geble. ven. Toen de minister Dinsdag j.l. laat in den namiddag een donker vertrek in het ministerie wilde binnengaan, werd hij door twee mannen overvallen, waar van de een trachtte hem een mes in de borst te steken, terwijl de ander hem peper in de oogen wierp. Quisling slaag de er echter in zijn belagers af te we ren, die de vlucht namen. De minister had geen ernstige verwondingen opge- loopen. De recherche heeft een be- looning uitgeloofd voor de aanwijzingen, die tot 't opsporen van de daders leiden Omtrent de motieven van de daders tast men in het duister. De politie acht het niet uitgesloten, dat men te doen heeft met spionnen, die in de archief kast naar belangrijke acten zochten en door den minister werden verrast, In sommige kringen acht men het niet uit gesloten, dat men te doen heeft met een communistische wraakneming. ECUADOR. De opstand. Tijdens den opstand in Ecuador werden volgens mededee- lingen van de regeering 100 personen gedood en eenige honderden gewond De regeering verklaart de orde weer geheel te hebben hersteld en den voor naamsten leider van den opstand te heb ben gedeporteerd. CUBA, De aardbeving. De burgemeester van Santiago de Cuba heeft de geheele bevolking dringend aangeraden de stac te ontruimen, daar te verwachten is, dat nog eenige huizen zullen instorten. Nieu we aardschokken veroorzaakten slechts eenige materieele schade. CANADA. Vulkaan in werking, De Shishal don vulkaan op het eiland Unimak (Alaska) is volgens ontvangen draadloo ze berichten Woensdag gaan werken Vlammen schieten hoog in de lucht en de lava stroomt langs den berg. Een aschregen wordt door den hevigen winc over de Beringzee gejaagd. terstond doorgezonden aan de leden van den Volkenbondsraad. De ontwapeningsconferentie. Genève wacht af. Wacht af ook op een gelegenheid eens over ontwapening te gaan praten en vult de dagen met for- meele kwesties. Ieder kent de definitie van het woord ledigheid! En in veel meer dan ledigheid brengen deze dames en heeren afgevaar digden den tijd niet zoek. Door het toch zoo heel ernstige doel, waarvoor men Genève-waarts is getrokken, ontstaat een kweekplaats voor ironie. Vandaar het woord petitie-parade voor de plech tigheid van morgen; vandaar de heke ling: Miss Disarmament (juffrouw ont wapening) van thans aan het Lac Léman toevende of daarheen komende dames pacifisten! Gelukkig is de commissie der petities zoo verstandig geweest het gevaar der ironie in te zien. De petitie-parade wordt bijgevolg zoo sober mogelijk gehouden. Alleen morgenochtend is er gelegen heid tW aanbieding. Alleen de vertegen woordigers van belangrijke organisaties mogen het woord voeren. Internationale organisaties, die peti ties hebben ingezonden, zijn in vijf groe pen ingedeeld, n.l. vrouwen, studenten, volkenbondsvereenigingen, arbeiders- en godsdienstige organisaties. Allen te za- men zullen 2 Yt uur tijd te hunner be schikking krijgen. Lord Cecil zal waarschijnlijk voor de Unie van Volkenbondsvereenigingen spreken. Aan de vrouwenorganisaties is toegestaan, dat een dame uit ieder der 52 landen die aan de groote petitie heb ben deelgenomen, op het spreekgestoel te zal mogen verschijnen om zonder ver der commentaar eenvoudig mede te dee- len, hoeveel onderteekeningen in haar land verkregen zijn. Men weet, dat het groote succesvolle petitionnement van de Ned. Dagblad- persis in September aangeboden. Geen sprake, dat dit morgen ter sprake komt! Nieuwe Engelsche douanepolitiek Donderdagmiddag deelde Neville Cham berlain in het Lagerhuis mede, welke plannen hij heeft voor de nieuwe douane- politiek. De regeering stelt voor door een matig beschermend recht, welke vanI Middelburg, 4 Feibr. Fruitveilihj wetenschappelijk oogpunt aangepast isI Peren: Kleiperen 5 13, Giezer Wilde bij den toestand van industrie en land-|man 8—16, bergamot 5, alles per kg. bouw, de Engelsche fabrieken werk te Appels: Tante Dora 1-5, Groninger verschaffen, dat tot nu toe elders wordt kroon 4-9, Hondsmuil 4, roode Paradijs' verricht. Tegelijkertijd neemt zij de ge-1 aFPel 2—9, zure Bellefleur 2—16, grauw- tegenheid te baat de landen van het I Zl°e^ Campaignezoet 7 10, zoef© Britsche rijk bijzondere voordeelen te I Armaaard 4—12. goud reinet 4—34, Rei- bieden. De basis der voorstellen is een Ine ^r. "f' rood© Ribbing 1—5, ster algemeen recht van 10 pet. ad valorem j aPPe^s 8—12 alles jqer kg. op allen invoer naar Engeland, met ze- Heden overleed na een kortstondig doch geduldig lijden onze geliefde Moeder, Behuwd,- Groot- en Over grootmoeder, MARIA MALJAARS Wed. P. DE VISSER, in den ouderdom van 85 jaren. Uit aller naam, P. DE VISSER M. DE VISSER—JANSE JANNA DE VISSER Zoutelande, 4 Febr. 1932. Heden overleed te Ede tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder enBehuwd- moeder, MARRETJE HUIJGENS geb. KASTELEIJN, in den ouderdom van 59 jaren. M. HUIJGENS. J. P. HUIJGENS—KAT. Westkapelle, 4 Febr, 1932. Voor de vele bewijzen van deel neming, ons betoond bij het over lijden van onze lieve Zuster, Mej. W. P. VAN DER HARST, betuigen wij onzen hartelijken dank. Domburg M. A. VAN DER HARST. Koudekerke Dr. J. J. VAN DER HARST. J. C. VAN DER HARST— HOLLESTELLE. Middelburg M. L. B. VAN DER HARST- VAN DAALEN. Februari 1932. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het over lijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, C. WOUTERS, onzen hartelijken dank. Uit aller naam, L. WOUTERS Czn. Souburg, 5 Febr. 1932. Voor de vele blijken van belang stelling na het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader betuigen wij onzen har telijken dank. Uit aller naam, M. A. NIJSSE, 's-Heer-Arendskerke, 5 Febr. 1932, HOTEL POMONA, ROTTERDAM. Alle kamers centraal verwarmd. In het faillissement van D. SCHINKEL, slager wonende te Oost- en West Souburg is heden door mij ter Griffie der Arrondis- sements-Rechtbank te Middelburg de eeHige uitdeelingslijst gedepo neerd ter kostelooze inzage voor de schuldeischers gedurende tien dagen. Middelburg, 4 Februari, 1932. De Curator VAN DER BEKE CALLENFELS. FA. H. H. SOMER ZONEN Costunms op maat 40-42-46 gld.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3